DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Mexican restaurantindan bir yemek fisi.
    Yer: Atlanta

20240514_191159.jpg

Atlanta güzel diyorlar bakıyorum tertemiz vallahi.

🙂

• @serkanist Evet guzel gorunuyor. Is gezisindeyim yanimda 2 arkadas daha var. Ancak aksam saatlerinde etrafi gormeye zamanimiz oluyor. Cuma gunu geri donecegiz ama Atlanta aquarium falan da gezmeyi dusunuyoruz.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@serkanist Evet guzel gorunuyor. Is gezisindeyim yanimda 2 arkadas daha var. Ancak aksam saatlerinde etrafi gormeye zamanimiz oluyor. Cuma gunu geri donecegiz ama Atlanta aquarium falan da gezmeyi dusunuyoruz.

iyi gezmeler abim.

• ⭐⭐

@EasternStar, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@MySea Anlatayım hocam, elbette ödeme yapıyorsunuz, satışların %95'i Lease ya da PPA (Power Purchase Agreement) denilen modelde, %5i ise nakit satış.

Şimdi diyelim ki ayda ortalama 200$ elektrik faturası ödüyorsunuz, ben gelip kapınızı çalıyorum, diyorum ki evinizi inceleyelim eğer çatınız ve sizin kredi skorunuz uygunsa solar panel kuralım, siz panellerin sahibi olun, elektrik faturası ödemek yerine cihazın parasını ödeyin. Size cazip geliyor inceliyoruz, örnek olayımızda üretim tüketim başa baş geldiğini varsayarsak siz dağıtım şirketine 200$ ödemek yerine cihazınızın kredisine 140-160$ civarı bir ücret ödediniz. Elektrik faturasından tasarruf ettiniz, ufak çaplı bir elektrik üretim tesisi sahibi oldunuz ve aynı zamanda kredi çektiğiniz miktarın %30'u kadar da vergi teşviki aldınız.

5 sene sonra 200$'lık faturanızın 240$ olacağını düşünün, krediye hala 160$ ödeyeceksiniz. Tasarrufun ana sebebi elektriği yerinde üretip tükettiğiniz için dağıtım/iletim/kayıp-kaçak gibi yan maliyetlerden kurtulmanız olmaktadır.

Kuzey cephe veya gölgede kalan evler haricinde, çoğu ev ilk yıl içinde artı değer üretmeye yani sizi kara geçirmeye başlar.

Çok güzel açıklamışsınız. Ben de size kendi durumumu danışmak isterim.

Birkaç ay önce apartmandan ilk kez house’a taşındık ve ilk düşündüğümüz şeylerden biri güneş enerjisine geçmekti. Ev arkadaşım hibrit araç kullanıyor ve bir sonrakini elektrikli almayı düşünüyor. Ben de bir süre aklımdan elektrikli araç almayı geçirdim ama kendimi tam olarak ikna edemedim. Evde solar panel olursa kesinlikle daha cezbedici olurdu. Neyse, çok fazla uzatmayım.

Taşındığımız evde fuse box 60lardan kalma, epey eski. Sırf değişimi için bile $3000 gibi bir tahmini fiyat verdiler. Eve gelen inspector eğer indüksiyonlu ocak kullanmak istiyorsam kutuyu değiştirmemiz gerekebileceğini, eğer elektrikli araç kullanacaksak kesinlikle değiştirmemiz gerekeceğini söylemişti. Biz de madem değiştireceğiz öyleyse solar panel daha mantıklı olur diye düşünüyorduk. Ama araştırdıkça çok çok pahalıya geleceğini hesapladık. Çünkü elektrik faturasını incelediğimde cidden faturaya göre küçük bir kısmının elektrik kullanımı olduğunu gördüm.

Evdeki neredeyse her şey elektrikli. Ocağı da indüksiyonlu kullanıyoruz şu an (fuse box değiştirmedik hala). En yoğun kullandığımız dönemde (her gün mutlaka çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi, en az 3 farklı küçük ev aleti, 1 buz dolabı, 1 dondurucu, birkaç saat indüksiyonlu ocak, tv, laptop vs çalıştığı dönem) bile gelen faturanın elektrik için olan kısmı $48’dan azdı.

Bizim burada elektrik&su&kanalizasyon aynı faturada kesiliyor. Faturada sabit bir ücret var -customer fee-, vergiler var, su için 400 cubic feete kadar kullanımda yine sabit ücret var, kanalizasyon zaten suya göre belirleniyor ve elektrik kullanımı var. Yani toplama baktığımda faturanın yalnızca 1/3i aslında elektrik kullanımımız oluyor ve geri kalan ücretlerin çoğu da sabit. Ki dediğim gibi şimdiye kadar bu elektrik kullanım tutarı $50ı bile bulmadı.

Sizin hesabınıza göre $200 civarı bir fatura geliyorsa panel taktırmak mantıklı. Benim hesabıma göre öyle bir fatura gelmesi için ya fiyatlara fahiş bir zam yapmaları lazım ya da evde sanayi işletmeliyim. Yoksa cidden sistemin kendi kendini ödemesi 10 yıldan bile fazla sürüyor çünkü ödediğim faturanın çoğu sabit ücret olduğu için elektriğimi %100 üretmiş olsam bile faturaya yansıyan değişiklik oldukça küçük olacak. Ben bu hesabı yaparken gözden bir şey mi kaçırıyorum acaba? Yoksa bizim burada elektrik mi çok ucuz 😅 ?

• @EzgiLera Ayni benzer durum bizim icin de gecerli. Bizim elektrik ve dogal gaz ayni faturada. Aylik elektrik tuketimimiz sabit kesintileri ve vergiyi dusunce, $100'in altinda kaliyor. Bu durumda solar energy'nin faydasi cok kisa vadeli gorunmuyor.

• ⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@EzgiLera Ayni benzer durum bizim icin de gecerli. Bizim elektrik ve dogal gaz ayni faturada. Aylik elektrik tuketimimiz sabit kesintileri ve vergiyi dusunce, $100'in altinda kaliyor. Bu durumda solar energy'nin faydasi cok kisa vadeli gorunmuyor.

Bizim evin ortalaması $40ın altında. Ki en yüksek gelen ayda bile $50yi görmemiş hiç. Tüm faturaları kontrol ettim şimdi.

Aslında çok istiyorum solara geçmeyi ama cidden bu hesapla hiç mantıklı veya hesaplı görünmüyor. Belki +2 elektrikli araç eklenince kendini dengeliyor olabilir (2 arabanın benzin gideri ve daha çok elektrik kullanımı) ama bu sefer de acaba o kadar elektrik üretebilecek miyim ki? sorusu var.

• ⭐⭐

Houston , TX
    Organic yumurta (24 adet): $5.99
    Tavuk gogus (3 lbs): $10.5
    Organic dana kiyma (1 lbs): $5.99
    Balik Wild Salmon (2 lbs): $14.5
    Newyork Steak (5 lbs): $17.5
    Muz (1 lbs): $0.49
    Organic Strawberry (1 Ibs): $5.99
    Organic Raspberry (1 Ibs): $6.99
    Organic Blueberry ( 1 Ibs): $7.49
    Avacado (6 adet): $3.99
    Patlican (2 adet): $1
    French Beans (1 Ibs): $3.19
    Hazir paket salata ( adet): $2.99
    Dondurma (1 Ibs): 2.38$
    Kirmizi mercimek ( 1 Ibs) $2.49
    Benzin Regular ( Costco) : $2.89

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

42.9k
Kullanıcı

4.5k
Konu

436.4k

| | | |