Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 0_1546969175973_e868e8b4-0b1b-4cee-9aef-c3b6b1ecdf3b-image.png İstatiklere göre 2018 yılında en az 1 silah sahibi olan ev sayısı oranına baktığımızda %43 olduğu görünüyor. Başka bir deyişle, neredeyse her 2 evden biri silah sahibi.

Eyaletlere göre kayıt altında olan silah sayısına bakıldığında ise ilk 5 sırada şunları görüyoruz;

• Texas
    • Florida
    • California
    • Virginia
    • Pennsylvania

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz ve hiç silahlanmayı düşündünüz mü?

(Kişisel not; ben oldukça karşıyım)

• @freeworld bizde böyle bir istatistik olduğunu sanmıyorum ama kalır yanımız yoktur. ben de son derece karşıyım ama insanlar seviyor bunu demek orada da burada da

• @freeworld Amerika ve Silahlanma içinde söyledi:

0_1546969175973_e868e8b4-0b1b-4cee-9aef-c3b6b1ecdf3b-image.png İstatiklere göre 2018 yılında en az 1 silah sahibi olan ev sayısı oranına baktığımızda %43 olduğu görünüyor. Başka bir deyişle, neredeyse her 2 evden biri silah sahibi.

Eyaletlere göre kayıt altında olan silah sayısına bakıldığında ise ilk 5 sırada şunları görüyoruz;

• Texas
    • Florida
    • California
    • Virginia
    • Pennsylvania

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz ve hiç silahlanmayı düşündünüz mü?

(Kişisel not; ben oldukça karşıyım)

"Silahlar insanları öldürmez,insanlar insanları öldürür." Bu kadar basit.
    15 yaşındaki ergen okul bastığında sorun silah değil, sosyal şiddettir. Adını tam hatırlayamadığım bir yerde - muhtemelen sinjar bölgesi- mutfak bıçakları kayıt altına alınıyordu. Ee tıraş bıçağı, kalem , diş fırçası vs ? Youtube da makarnadan bıçak yapan abimiz var. ehehehe

Forumda, bıçak taşıma alışkanlığı olan bir beyefendi, konu ile ilgili soru sorduğunda tepki çekmişti. Topluma tehlike arz edebilecek potansiyeldeki biri sizce yasal prosedürü ne kadar kâle alır? Lost adası gibi komşuda silah varsa sizde de olsa iyi olur. ( Ha bende yok orası ayrı )
    Silah satışını engelleyerek şiddeti durdurmaya çalışmak , Japonların batması ile ortadoğu da savaşın biteceğini sanmak gibi bişey 🙂
    alt metni

• Ben 6 yıl av bayiliği yapmı biri olarak yazıyorum; baylik yaptığım yer olan İzmir in Buca ilçesi için yazıyorum; her 2 evden birinde değil ama en az her 5 kişiden birinde ruhsatsız silah (tabanva veya av tüfeği) evinde ve bazıları da üzerinde olacak şekilde bulundurmaktadır ki, Buca, İzmirin en saygın ilçelerinden biridir.

Bu durum örneğin istanbul Bayrampaşa yada Gaziosmanpasa da kesinlikle daha az değildir! (18 yıl da istabulda yaşadım)

Yani;
    Devlet ne kadar yasaklarsa yasaklasın; insanlar bir şekilde mutlaka silahlanmaktadır, amerikanın farkı, hükümet vatandasına bu konuda güvenmektedir, ülkemizde ise kanunlar gerçekten bu konuda çok yetersizdir, mesela resmi yollardan vergisini ödeyerel yasal şekilde aldığınız silahı asla evden çıkaramazsınız, olur da bu şekilde yakalanırsanız silahınıza el koyulur, ceza yersiniz, ömür boyu tekrar silah almanız engellenir. Ama; ruhsatsız silahla yakalanırsanız, silahınıza el koyulur, para cezası yersiniz fakat silah almanız konusunde herhangi bir engel olmaz 🙂

Silah sadece insan öldürmek için değildir, sportif atıcılık, ve uluslararası musabaka gibi konularda da bir enstrüman olarak kullanılır. Birini öldürmek isteyen tükenmez kalem ile de kolaylıkla cinayet işleyebilir.

Ben aynı zamanda eski bir TAF (Türkiye Avcılık ve Atıcılık Federasyonu) üyesi olarak silahlanmaya karşı değil, isteyene yasal silahlanma hakkı verilmesi taraftarıyım...

• Sayın @ehehehe ve Sayın @orhancengizk kesinlikle size katılıyorum. Birini öldürmek isteyen bir insanı geçtim sadece silah üzerinden ilerlersek, silah bulmak isteyen adamı silahlanmanın yasak olması mı durduracak?

Ben kesinlikle bireysel silahlanma karşıtı değilim. Bunun bir hak olduğuna inanıyorum. Bu tartışma ilk alevlendiğinde bir fotoğraf görmüştüm. Kişisel silah sahibi bir arkadaş bahçesine kocaman bir tabela yaptırmış yan eve doğru ok çizerek şu mesajı yazmıştı; "Komşum kişisel silahlanmaya karşı! Ben de onun bu kararına saygı duyacağım ve evine giren hırsıza karşı onu korumayacağım!" Bu düşünce beni baya etkilemişti. Türkiye gibi bir yerde değil ama ABD gibi kanunların herşeyden üstün olduğu ortamda yaşama imkanı bulursam, ben de kendime silah edinirim diye düşünüyorum.

• Silahın ölümlü sonuçları teşvik etmediğini savunulmuş fakat şu istatistiğe baktığımızda, 2017 yılındaki cinayetlerde kulanılan araçların başında açık ara el tabancası geliyor.

Bu mantık ile çok daha kolay ulaşılabilen, silah harici araçların listenin en başında görmemiz gerekmezmiydi?

alt text

• New jersey de silah edinmenin şartlarını bileniniz var mıdır arkadaşlar???

• @FreeWoRLD Silah dediğimiz şey sadece metal parçasından ibaret. İstediğiniz anlamı yüklemekte özgürsünüz. Hobi ile de ilişkilendirebilirsiniz güvenlikle de. Dört tekerlekli bir aracın yarın kargo getirmesini bekliyorum benim için sadece bir vasıta, kullanan kişi için ise ekmek kapısı. Patlayıcılara ulaşımın kolay olmadığı Avrupa'da terör silahı olmuştu...Alışveriş merkezlerine "tehlikeli cisim" ile giremezsiniz. Fakat her türlü tehlikeli cisim satın alabilirsiniz.

Hırsızlık örneğinde olduğu gibi yasaklar suçluya engel olmuyor ne yazık ki. Sadece ailesini korumaya çalışan insanlara engel. Evinize hırsız girdiğinde yarım saat uzaklıktaki güvenlik güçlerini beklemekten başka çareniz yok, bol şans.

Verdiğiniz listede tabancaların listenin başında olmasının nedeni işlevselliğinden olabilir. Yasakladığınızda değişen sol taraftaki yazılar olur , sayılar (ölümler) değil.

• @freeworld
    Sayın @orhancengizk hocamın fikirlerine tamamen katiliyorum. Ek bir bilgi vermek gerekirse guneydogu bolgesinde yasayan biri olarak sunu belirtmek isterim ki benden onceki neslin neredeyse tamaminda ruhsatli veya ruhsatsiz silah bulunur . Sadece tabanca da degil ki halk arasinda da bilindigi gibi ak47 otomatik tufeklerin fiyati bile ulkenin en batisi sayabilecegimiz izmirde bile 4 5 bin lira civariyken buralarda 1500 2000 liralara son model silahlari satmaktalar . Eger ulkemizde yasal olarak silahlanma bu kadar zor ve pahali bir surec olmayacak ve emin olun atesli silahlarla islenen suclarin neredeyse tamami cozulebilecekti. Ulkemizde henuz aktif silah lobisi olmadigi icin hepimizin hedefi olan amerikadan ornek vermem gerekirse islenen suclarin buyuk kismi kayitli silahlarla isleniyor bundan dolayi silahla islenen suclarin bir cogunun faili daha rahat tespit ediliyor . Bundan bir-kac il evvel amerikada senatoya bireysel silahlanmanin zorlastirilmasi icin teklif verildi . Amerikada ki silah lobisi ise olaya aninda mudahale ederek bunun onune gecti . Teklifi veren cumhuriyetciler bile yada icin olur oyu kullanmadi. Biz ki at avrat silah diyen bir memleketin evlatlariyiz bir silah hicbirimize bu kadar cok gorulmemeli gerekirse egitim verilsin 6 ay ama surec bu kadar zorlastirilmasin . Sadece bulundurma ruhsatı için senelik 1800 kusur lira para isteniyor . Ruhsatlar 5 senelik olduğu için 9 bin lira para isteniyor harç bedeli diye olay burda da bitmiyor en basit glock 17 tabanca turkiyede 5 6 bin dolardan başlarken amerika da almak isteyeceğiniz custom edition glocklar bile 1000 doları bile görmeyen fiyatlarla satılıyor . Hafi diyelim onlar için yerli silah ondan ucuz bizim 100 atımda boyası kalkan 1000 atımda sürgü çatlatan dünya standardı sayılan nato standart ı için 10 bin mermi namlu atım sınırı sayılan ama asla 10000 mermi atamayan silah 2300 lira . Hadi çok zenginiz ya ülke ve vatandaşları olarak 9 bin lira ruhsata 20 bin lira bir silaha verdik . Rapor du ivir zivir masrafla beraber 30 bin lirayı bulduk verdik . Bir sene boyunca alabileceğimiz mermi 200 adetti . Bir yıl 360 gün bir yıl için 200 mermi eee hani ben atıcılık için almıştım ya poligona gideceğim . 200 mermi benim neyime yetecek . Ben nasıl hızlı silah çekme çalışacağım . Ben nasıl hareketli atıcılık öğreneceğim . Ben bu kadar parayı nerden getireceğim ? Benim babam boyle iyi pasta yapmayı nerden öğrendi gibi bir sürü soru insanın aklına geliyor . İşte sırf bundan dolayı bireysel silahlanmaya tamamen destek oluyorum . Yasal hakkımız olan bir şeyi istiyoruz vergi almayın demiyoruz senelik 100 lira vergisi olsun demiyoruz ama kalkıp da yaaa sen silah alacaksın gel önce seni güzell bi yoliyim sonra da bur avuç mermi veriyim de git kumda oyna demesin devletimiz bize . Araştırsın bireysel silahlanma ile ilgili hangi ülke ne kadar harç alıyor veya alıyor mu hepsinin ortalamasını alsın desin ki kardeşim senelik tutar bu öde . Kardeşim bütün ülkelerde psikoloji eğitimi istemiyorlar ama bur kısmı istiyor sizde eğitim alın amenna ama afedersiniz de bizi sağmal inek yerine koymalarindan bıktım . Aracında hasta vardır hızlı gidersin ceza . Evinde kacak yoktur adam gelir toprak ta neden elektrik var der ceza bir araç kendine alırsın artik neredeyse 2 araç devlete dünya üzerinde verginin vergisi alınan tek ülkeyiz . İnanın sabahlara kadar sistemin eksiklikleri hakkında yazabilirim sırf merakımdan dolayı araştırmalar yaparım. Daha ben polisin şapka takmayana ceza yazdığını görmedim . Yaz dersin böyle bir kanun yok der çıkarır kanunu koyarsın önüne geçerli değil der . Bizim hepimizin diğer toplumlardan eksik tek bir yanımız ve tek bir fazlamız var eksiğimiz sosyal hayat eğitimimiz yok fazlamız ise başkasının başarısına çamur atma sevdamızdır ben yapamadıysam başkası yapamaz kafasıdır . Neyse uzatmayalım daha fazla saygılarımla

• Silah serbestligi konusunda Avustralya'dan bir ornek verilebilir. 1996'ya kadar silah sahibi olmak kolaydi. Av tufekleri, pompali vs edinmek cok basitdi. Tabanca icin ise licence almak nispeten kolaydi. Fakat 1990'larda Amerika'da sikca gorulen olaylara benzer kitlesel cinayetler yasanmaya basladi. En son 1996 yilinda Tasmania eyaletinde 35 kisinin oldugu, 23 kisinin yaralandigi bir katlian yasandi. Bardagi tasiran o olaydan sonra silah kanunu degistirildi ve artik self-defence sebep olarak gosterilip silah sahibi olunmasinn onune gecildi. Ve bir kereye mahsusta ruhsatsiz silahlarin devlete teslim edilmesi halinde kanuni islem yapilmayacagi aciklandigi icin halktaki butun silahlar toplandi. O gun bugundur Avustralya'da boyle bir olay daha yasanmadi. Internet'de Port Arthur massacre diye arayabilirsiniz.

Gordugum kadariyla kisilerin, Bati'da ki gibi sistemin tam isledigi, kanun ve kurallarin eksiksiz uygulandigi ulkelerde yasam deneyimi pek yoksa her sorunun cozumunde gercekci oneriler getirmek yerine -tesbihte hata olmaz- isin hep romantizmine kaciyor, mesela, orgurluklerden yanayiz, herkes silah sahibi olabilmeli, hicbir sey yasaklanmasin vesaire. Fakat burada konu freedom of speech degil. Bir an icin herkesin silahli oldugu bir toplumda yasadiginizi dusunun. Mesela ABD'de de gecen sene kac tane assault, domestic violence, dispute vs meydana gelmistir. Herhalde birkac milyon vardir. En iyimser ihtimalle bunlarin sadece %10'nunda silah kullanildigini dusunun, kac kisinin hayatina mal olurdu. Bu kafayla gidilirse mesela trafikte hiz sinirini da kaldirin veya alkollu arac kullanmak serbest olsun, yollar tam mezarliga donsun. Eroin, kokain, maruana gibi uyusturucularida serbest birakin genclerin hepsi zehirlensin. Nasil olsa hirsizlar kilitleri aciyor diyerek evinizin kapisini, kasasini acik birakin. Boyle bir anlayis olabilir mi? Yoksa tek eski kafali benmiyim? 🙂

• @hadi
    Haklısınız. Benim bakış açıma göre iki neden var;

• Silahların teşvik edici özelliği olması
    • Çok daha kolay yoldan daha büyük zararlar verebiliyor olması

Böylelikle daha cazip gelerek, ister planlı olsun ister anlık olsun ABD’deki gibi sonuçları getirebiliyor.
    Olaya diğer yönden baktığımızda ise, ABD’de bildiğiniz gibi ormanın ortasında, dağın başında insanlar ev kuruyorlar. Belki kendilerini koruma amaçlı haklılar, bilemiyorum. Tek bildiğim, şuan uygulanan sistem yanlış.

Yinede yorumlara göre herkesin kendine göre haklı olduğu konular var elbette.

• @FreeWoRLD hocam birde şunu düşünün. İşim gereği ara ara yurt dışına ve sık sık şehir dışına çıkmam gerekiyor . 27 yaşında 3 senelik evli birisiyim . İki ay evvel kadar iş için şehir dışına çıkacağım için kardeşimden rica ettim bizde kalması için . Ve av tüfeğine 6 tane fişek doldurdum saçma sevrotin ve slug 7. fişeği ise ses fişeği ile doldurdum fişeği namluya sürüp odamda eşimin kolay erişebileceği bir yete koydum . Ayni günün akşamında şehir dışına çıktım ertesi gece polis memuru komşum telefon açtı abi sizin evden silah sesi geldi. Koştum yenge birine diz çöktürmüş kafasına silah dayamış görünce sordum hırsız dedi kardeşin ekip çağırmıştı . Kelepçeledik şimdi gelip aldılar . Tüfeği götürecekler bilgi vereyim diye aradım dedi . Eyvallah teslim et tutanak sende kalsın ben yola çıkıyorum dedim . Ve yola çıktım geri döndüm . Gittim ifade o bu derken adam tutuksuz yargılanma ile serbest kaldı . Ben ise otomatik tüfeğimden oldum bir süre için .
    Ben kendi şahsım için ev savunması için bile silah kullanmaya gerek duymam . Lakin evde 2 bayan tek olunca mecbur kullanmışlar . Eşimle evlendiğimin ilk ayı eşime ac tüfeğiyle ilgili eğitim verdim 1000 e yakin fişek attırdım. Normalde evde hiçbirşekilde dolu silah bulundurulmayacagini kendini güvende hissetmiyorsa namluda ses fişeği geri kalanın kurşunlu fişek olarak doldurulması gerektiğini öğrettim . Ben de karşıyım her önüne gelene silah verilmesine . Sabıkaya bakılsın . Doktorlardan gerçek anlamda silah kullanabilir rapor alsın . Gerçek ve verimli bir eğitim verilsin . Şartları hepsini taşıyorsa makul bir fiyatlandırma ile ruhsatı ve silahı versin diyorum . Bizim isteğimiz aslında size romantizm gibi gelmiş olabilir ama aslında bizim istediğimiz sistemin iyileştirilmesi. Dikkatinizi çekerim bir çakı konusunda birde burda neredeyse her mesajım da kullanımının kısıtlanmasını kabul ediyorum ama eğitimi doğru düzgün verilirse nükleer bomba teslim etseniz yinede gerekli olmadığı takdirde insanlar kullanmayacaktır . @hadi beyin dediği gibi eğer tek derdim ben silaha ulaşayım da ne olursa olsun tarzında olsaydı eğitim konusu üzerinde bu kadar durmaz . Gider ruhsatsız silah alır . Gerektiğinde kullanır dibi balçık olan bir göle veyahut baraja atardım . Kim nerden ispatlaycak ? Ki daha iki hafta önce batman çayında iki tabanca bulundu . 20 sene önce cinayet işlenmiş bu tabancalarla silahın kayıtlı olması suç oranını düşürür demiyorum diyemem . Silahın kayıtlı olması faili meçhul silahli yaralama ve ölüm dosyalarını azaltır onu söylüyorum . Ha silahın kayıtlı olması ne zaman suçu düşürür onu söyleyebilirim
    İnsan hayatinin değerini öğretebildiklerinde
    İnsanlara duygularını kontrol edebilmeyi öğretebildiklerinde
    Gerekli fiziksel ve psikolojik eğitimi verebildiklerinde
    Gerekli temel hukuk kurallarını öğretebildiklerinde ;
    suç oranı da düşer , refah seviyesi de yükselir , huzurlu bir ülke de oluruz . Kavga gürültü patırtı da çıkmaz bu ülke de

• Illinois icin yaziyorum.

https://ispfsb.com Adresinden basvuruyorsunuz. $11 odedikten sonra background check’ten gecerseniz 3-4 hafta icerisinde 10 yil gecerli silah (bulundurma) ruhsatiniz evinize geliyor. Artik silah, muhimmat alabilir ve poligona gidebilirsiniz. Tasimak icin ise ccl (concealed carry licence) almalisiniz. 16 saat egitim aldiktan ve $150 dolar odedikten sonra 5 yillik tasima ruhsati alabilirsiniz. İllinois serbest olmasina ragmen gorece zor eyalerlerden. Ozellikle chicago gibi bazi sehirlerde ar-15 gibi pratikte uzun namlulu tabanca olan silahlar da yasak.

Silah almak isteyenlere gunbroker.com tavsiye ederim.

• Sayın @FreeWoRLD
    Burası baya bir karışmış :))) Güzelde olmuş aslında herkesin bu konuda bir yaklaşımı ve haklılık payı var. Aslında dünden beri bir şeyler yazıp yazıp siliyorum :)) Şimdilik takipteyim.:))

Bu arada silahlanmaya pek sicak bakmıyorum :)))
    ama Sayın @green01 paylaştığınız sitede https://www.gunbroker.com/item/795579114 Ne güzel Duruyor :)))))))))))))
    Şaka bir yana Beni her zaman korkutmuştur. Silahın yüzü soğuk derler. :)))

alt metni

• ⭐⭐

Silah sahibi olmanın anayasal bir hak olup olmadığı sorusunu ele alan (ve olumlu cevap veren) bir videoyu şuaya bırakayım:

Böyle bir not düşmek bana tuhaf gelse de, yoğurdu üfleyerek yemek için, etiketlemek ve kategorize etmekte aceleci olacaklar için, bu paylaşımım ve geçmişteki ve gelecekteki diğer tüm paylaşımlarım için bir not: Herhangi bir sitenin, kanalın, kişinin, içerik kaynağının bağlantısını paylaşmam veya bunlara atıf yapmam, o içerik kaynağının düşüncelerini veya duygularını paylaştığım veya onayladığım veya onların mensubu olduğum veya başka bir örtülü anlama gelmiyor. 🙂

• 20 kelimelik bir cümle aslında ama anlatabileceği en hızlı şekilde anlatmış. Paylaşım için teşekkürler sayın @saulgoodman

• Gerci uzerinde durmaya degmez ama yukarida ki video'nun ne soyledigi eminim tam anlasilmistir. "Right" derken insanlarin silah sahibi olmalari "dogal haklaridir" turunden birsey soylemiyor. Anayasada'ki kanun maddesinin bu hakki verdigini iddia ediyor. 1787 tarihli Amerikan anayasasi, 1791 tarihinde yapilan ikinci degisiklik (Second Amendment) ile kisilerin silah alma/bulundurma hakkini vermis. Bunun dayanagi kanun maddesi;
    (A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed.
    Iyi orgutlu bir milis kuvveti, devletin bagimsizligi icin gereklidir, bireylerin silah alma ve barindirma haklari engellenemez.)
    Bu madde kapsama alaninin belirsiz bulunmasindan oturu buyuk tartismalar yaratmis ve o gunden sonra defalarda yuksek mahkemeye goturulmus.

Neyse; 1791 yani 1783'te Amerikanin Britanya imparatorlugundan bagimsizligini kazanmasinin uzerinden sadece 8 sene gecmis devlet cok yeni ve kirilgan. Bagimsizligini da buyuk oranda milis kuvvetlerine borclu oldugunda onlara atifta bulunulmus. Ayrica muhtemeldir ki, o tarihlerde ucsuz bucaksiz vahsi ulkenin her yerinde asker polis bulundurma imkani olmayan kurucular halkin kendini korumasini tek cozum olarak gormus, ve video'da ki kisinin belirttigi gibi dis dusmanlari da dusunerek boyle bir madde cikarmislar. Simdi artik ne dunyada Amerika'yi tehdit edecek bir guc kalmis ne de vahsi bati. Ayrica kanunlar degistirilemez degildir. Tipki video'nun dedigi gibi kamuoyu isterse anayasa maddeside degisir (if the public attitude has changed, the constitution can be amended to reflect that change) fakat soyledigine bakilirsa Amerikan kamuoyu'nun buyuk bolumu, 2/3'u silahlanmadan yana.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 9
  • 129
  • 15
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |