DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @Nailaysegul Tebrikler bol şanslar👋

• Merhabalar mulakattan çıktım hersey güzeldi. En son memur sponsorun eşi adindan i864-a belgesi yuklememi istedi pasaportumu bana verdi. Bu durumu yasayan oldumu yada kac gün sürer arkadaşlar ? Tüm mülakat Detaylarimi yazacağım

• @Nailaysegul Kimin i864 istedi tam olarak? Sponsorunuzun eşinin mi? Geçmiş olsun, çok yıpratıcı bir süreç...

• @Nailaysegul endişe etmeyin sık yaşanan bir durum. Sponsorunuz eşiyle birlikte vergi beyaninda bulunduğu için istemiş olabilirler. İstedikleri belgeyi ne kadar hızlı yüklerseniz o kadar hızlı sonuçlanır. Ama net bir zaman yok. Kimisi gün icerisinde mesai bitiminden önce yüklediği için aynı gün onaylaniyor ve pasaportu istiyorlar. Kimisi ertesi gün yükleyip bir hafta bekliyor. Yani malesef belli olmaz. Ama çok uzun sürmüyor. Olmadı evragi yükleyip konsolosluğa mail atin yükledik diye. Bunlar detay ve deneyimler tabi ama sizin yapabileceğiniz tek şey şuan hızlıca İstediklerini yüklemek. Umarım hızlıca sonuçlanır kolaylıklar diliyorum.

• @Nailaysegul
    sponsorluk hakkinda herhangi bilgim yok,

uscis sayfasinda bu yaziyor;
    Any other individual whom the sponsor has lawfully claimed as a dependent on the sponsor’s most recent Federal income tax return even if that person does not live at the same residence as the sponsor. If more than one individual agrees to help support the sponsored immigrant, each individual must sign a separate Form I-864A.

Sponsorun hem Amerikan vatandasina, hemde vizeye basvuracak esine basvuru icin ayri ayri i-864A evraki doldurmasi lazim.

Lakin bir sponsor kisi evli ve esiyle birlikte vergi beyani yaptiysa, beyan ettikleri tax evrakindaki total income hem sponsora hemde esine ait oluyor, onun icin total income i sadece sponsorun degil, sponsorluk icin kari koca sorumlu oluyorlar diye dusundum, bu sebeple, sponsorun ve sponsorun esinin ayri ayri vizeye basvuran amerikan vatandasi ve esine ayri ayri I-864A evraklari doldurmasi gerekiyor diye dusunuyorum.
    sponsor 2 tane i-864a evraki dolduracak amerikan vatandasi ve vizeye basvuracak esi icin, sponsorun hanimi 2 tane I-864a evraki dolduracak amerikan vatandasi ve esi icin. ve 1-864 doldurulacak.

benim kafama takilan, DQ nasil oldu? olmamaliydi, nvc deki memur evrak yuklenmis deyip onaylayip geciyor, konsolosluktaki inceliyor ve hatasini buluyor.
    pasaportu geri verip bunu yolla demesinden benim anladigim.
    (konsolosluk pasaportu elinde tutup, bu istedigim evraklari bana mail ile yolla deyip, senin onaylanmis vizeli pasaportunu ptt den alabilirsin diyebilirdi)
    yukle dedigi yer nvc mi konsoloslukmu?
    nvc ise bu is 3-4 ayi yine uzar, nvc de evrak onaylanir, nvc konsoloslukta yeni randevu verir diye dusunuyorum.
    konsolosluga email/mail araciligi ile yuklenemiyormu?

ben olsam sponsorun esine ayri ayri I-864a evraki doldurturum, amerikada ise hazirladir, overnight shipping ile bana gelmesini saglardim evraklarin islak imzali, bunlari, hem ustlerinde ank case numarasi yazili bir sekilde mail atardim ankara konsolosluguna, hemde gocmen vize randevuzu alirdim konsolosluktan ve evraklarin orjinallerini elden verirdim.

• @ecom Merhaba, benim sponsorum da esiyle joint yapti ama sadece arkadasimin kendisi için i864 yaptık.. Sizce benden de isterler mi bunu? Yani herkesten istiyorlar mi yoksa belli sartlar altinda mi?

• @hasanmakinaci ne yazdığınız konusunda birçok şeyi anlamadım. Sponsorluk hakkında bilginiz yok ise lütfen varsayımlar üzerinden konuşmayalım. Konu hakkında net bilgiye sahip kişiler cevap verirse çok daha mantıklı olur. Yoksa bu yaptığınız bilgi kirliliğine yol açıyor.

• @yenibasladim Benimki de aynı şekil... Her geçen gün maalesef yeni bir problem çıkıyor mülakat ile alakalı. Madem bu belgeler lazım neden NVC "DQ" gönderiyor. Bu belgeler lazımsa bence DQ olmamalı... Tekrar tekrar uğraşmak çok yorucu ve bunaltıcı olmaya başladı artık. Zaten uzun bir süreç, daha da uzaması çok can sıkıcı...😤 🧔🏽

• @ecom çok teşekkür ederim bugün yukleyebilirmisiniz diye sordu tercuman evet dedim ama saat farkından dolayi avukata anca ulasabilicez. Ve şöyle bisey oldu pasasportu yabanci memur verirken pasaportu vercekmiyiz dedi şaşırdı. Vermeyedebilirdi ben onu anladim ama olsun cok buyul bi problem degil hizlica yüklemeye calisicaz gün icinde.

• Benimde I-864 ile alakali bir sorum var. Simdi biri I-130 a basvuruyor (CR1 yada IR1) bu 1-2 sene suruyor NVC ye dosyanin aktarilmasi, NVC surecinde DS-260 doldurulurken I-864 evraki ekleniyor. Ornegin; 2022 Tax beyanlari yuklendi, Lakin sene oldu 2024! Ocak, Subat yada Mart ayinda konsoloslukta vize gorusmesi olan birinden konsolosluk gorevlisi 2023 yili vergi beyanini yada I-864 un guncelini isteyebilirmi? Yani IRS Nisan 15 2024 e kadar 2023 vergi beyanini yap derken, Konsolosluk hangi tarihe kadar I-864 u guncellemeni bekler? Ornegin 15 Mart 2024 te vize gorusmesi olan birisinden konsolosluk I-864 unu guncelle gel diyebilirmi?

• Selamlar ben amerıkaya geldim bır hafta olacak neredeyse sizlere bır soruda bırsey danışmak istiyorum ben dış kursuna gitmek ıstıyorum ama ucretsız dıl kursları var mı sadece sol öğrenmek ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Yesim-nisa-Kilic bu siteyi kontrol edebilir misin dil kursları ücretsiz

www.nationalliteracydirectory.org

• @hasanmakinaci CEAC platformu upload'a surekli acik. Guncel dosyalarinizi sisteme mulakat gununuze kadar yukleyebilirsiniz. Mulakat gunu eksik evraginiz varsa, konsolos evraklari yine bu platforma yuklemenizi isteyecek.

• @hasanmakinaci Ileti iceriginde diger kullanicilari yanlis yonlendirebilecek bilgiler mevcut.
    Dosyaniz NVC tarafindan konsolosluga gonderildikten sonra tekrar NVC'ye gitmesi gibi bir durum yok. Mulakat tarihi aldiktan sonra artik muhattabiniz Amerikan konsoloslugu. Istenen belgeleri de kontrol edip onaylayacak olan onlar.
    i864a formu, eger "household members\hane halki"nin geliri i864 formu icerisinde gosterildiyse doldurulan bir form. Saniyorum sponsor'un vergisini beraber beyan ettigi kisiler icin de doldurulmasi gerekiyor.
    Joint sponsor kisi zaten i864 doldurdugu icin tekrar i864a doldurmayacak. i864'u sadece joint sponsorun esinin doldurmasi isteniyor.
    i864 veya i864a gibi belgelerin fiziksel olarak gonderilmesi istenmez. Online olarak doldurulur. Sadece imza sayfasinin ciktisi alinip, islak imzalanir, ve sonrasinda bu sayfa tekrar scan edilip CEAC platformuna tum form online olarak yuklenir.

• @hasanmakinaci bazı sınırda tarihler örnek verdiğiniz şekliyle konsolosluk memurunun insiyatifidir tahmin yürütmek zor. Ama özellikle sponsorluk evraklarinin en guncelini yuklemelisiniz. Hatta çoğu arkadaş yukledikleri halde ciktilarinida alıp götürüyor. Tabi bazen istiyorlar bazen sormuyorlar bile. Hazırlıklı olmakta fayda var.

• @yenibasladim bu güne kadar pek duymamıştım istediklerini neye göre şuan istiyorlar bilmiyorum ama sponsorunuz vergi beyanını eşiyle birlikte yapıyorsa yuklemekte fayda var hatta ciktilarinida alıp yanınızda götürün derim. İstemezlerse ne ala ama isterlerse gereksiz uğramamış olursunuz.

• @ecom Teşekkür ederim, I864-A belgesini de imzalatip NVC'ye yükledim, ayrıca yanımda da götüreceğim. Sponsoru evli ve tax'i joint
    ( Vergilerini eşi ile beraber ) olarak bildiriyorsa herkesin I864-A dosyasınıda imzalatması vize alma zamanının uzamasının önüne geçecektir diye düşünüyorum. Saygılarımla

• @ecom bizden istediler malesef biz yükledik hemen bakalim kac günde görülüp onay verilcek bilemiyorum

• @yenibasladim kesinlikle yukleyin ve götürün biz hic beklemedigimiz biseyi atlamış olduk ki bizim avukatimiz var şaka gibi 😞

• @Nailaysegul çok uzun surmemesi lazım ama yogunluklarina göre değişir süre. İsterseniz konsolosluğa yazın belki biraz olsun hizlandirmis olursunuz.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 18
  • 58
  • 41
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

42.3k
Kullanıcı

4.5k
Konu

433.1k

| | | |