DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Seda-Uysal-Avcı ts2023 ile alınan açık çalışma izni süresi üç yıl sonra bitince ne olacak ? tekrar otomatik süre uzatılır mı?
    Zaten evli çiftlerden herhangi biri kanada içinde eğitime kayıt olursa diğer eş açık çalışma izni alabiliyor. TS2023'ün bundan farkı nedir ? Her ikiside aynı açık çalışma iznimi ? Süreleri bitince tekrar uzatılmıyor mu ?

Bu çalışma izni ile schengen ülkeleri avrupaya vizesiz seyahat mümkün mü ?

• Yasaklı

@Picasso, içinde söyledi: TS2023 başvurusu ile çalışma izni onayı

@Seda-Uysal-Avcı ilginç bir durum hatta turist vizesi ile kanada bankasında hesap acıp uzerine birde k.kartı vermeleri... ben ne duydum nede gördum boyle bir durum.
    Genelde sin numarası ve work permit gibi izinler talep edilir diye duymuştum

Ben de turist olarak BofA dan direkt kredi kartı aldım hesap açarak ama GC ile gidip 3-5 ay kredi kartı alamayanlar hatta ilk başvuru da ön ödemeli kart alamayanlar bile var.

Bence bu biraz girişken, ikna kabiliyeti yüksek olmak vs ile alakalı bir durum. Tabi biraz da şans işi.

Arkadaşların bahsettiği bankanın dışındaki bankalarda yapiliamiyor hatta aynı bankanın başka şubelerinde de yapılamıyor olabilir. Tamamen o şubedeki görevlinin insiyatifi de olabilir.

Ben mesela BofA ile anlaşmalı olan TEB bankasına ait yüksek limitli kredi kartını göstermiştim. Bence görevli de bunun bir etkisi oldu. Türkiye de finans durumum, borcuna sadık birey duruşum ve hatta Sevgili @denizci10 abimin kendisi benim kuzenim olur demesi ve kendisinin BofA hesaplarının çok düzenli ve ekonomik olarak güzel bir tablo çizmesinin de bence etkisi çok yüksekti.

Ben tek bir doğru varmış gibi yaklaşmak yerine her konuda şansını sonuna kadar deneyerek üzerine düşüldüğünde bazı şeylerin gerçekleşebileceğini düşünüyorum.

Saygılar,

• Önceden TS2023 ile açık çalışma izni alanlar şu an neler yapıyorlar ? Çoğu kişiden haber yok. İlk ts2023 programı açıklandığında bir çok kişi başvuru yapıp çalışma izni aldılar ama bundan sonra galiba çoğu beklentilerini bulamadılar. Gidenlerin çoğu bir süre sonra sessizliğe bürünüyor.
    İlk başlarda bu ts2023 için hevesliydiler

• @World-Map is yok kiralar 2500 den basliyor iklim soguk isin sonunda geri dönecekler permanent residency isi cok zor okumak lazim ingizceyi bırak fransizca lazim pr icin gerekli puanlar icin iltica etsen aninda deport sen bunu bad intention olarak kullandin diye.Kisacasi kardeslerim kanada avustralyanin yillardir 30 yas altina verdigi subclass 476 vizesinin bir degisigini verdi.Bizom halkta bir umut buralara palan paldiras gelmeye kalkti.Bakti kazin ayagi boyle degil geri donusler hayal kirikliklari basladi.Allah herkesin su soguk gunlerde yardimcisi olsun

• @Henry-bloor Evet aynen dediklerin gibi oldu.
    Kişiler araştırmadan ve detaylı incelemeden sanki kalıcı pr oturum izni gibi kanadaya yerleşeceklerini sandılar ama gerçekleri görünce öyle olmadığını anladılar.
    Dediğin gibi herşeyden önce dil seviyesi iyi olması gerekli ve bunu belgemek gerekiyor. PR almak için mutlaka şart.
    Diğer konuda zaten yaşamın zorluğu ve yüksek kira bedelleri ve en büyük sorun iş bulmama sorunu.
    Belki 20'li yaşlardaki kanada'da zaten öğrenci olan eğitime devam eden kişilere bir nebze yararı olmuştur okulu bitirmelerine gerek olmadan üç yıllık çalışma izni aldılar ve zaten sistemli geldikleri için konaklama gibi zorluklarla karşılaşmadılar ama onun dışında turist olarak gelenler ve dil seviyeleri az olanlar için hayal kırıklığı.
    Çoğu geri döndü beklentilerini bulamadılar zaten herhangi bir haberde yok çoğundan. Yüksek harcamalarda yaptılar kanadaya gelip başvuru yapma ve neticeyi bekleme sırasında konaklama ve diger tüm masrafları toplarsan pahalı bir masraf demek.
    Çalışma izni çıkınca hemen geri dönenler bir nebze cok masraf yapmadılar hemde tatil gezme gibi oldu ama diger bir sure bekleyenler ve ev kiralama filan yapanlar için bayagı pahalıya geldi.

Finans sorunun yoksa ve iyi bir bütçe ile gelmiş isen o zaman sorun olmaz.

• @Henry-bloor Bahsettigin avustralya vizesi yeni mezun mühendislere verilen vize değil mi ? 18 ay oturum ve çalışma izni hakkı veriyor.
    Subclass 476 diye adlandırılıyor. Dediğin gibi bir nevi TS2023 ile verilen 3 yıllık çalışma iznine benzer. Ama şartı mühendislik mezunu olmak gerekiyor ayrıca yaş kriteri var. Önemli olan bu süreler bitince neticede uzatılması veya kalıcı oturuma dönüştürülmesi mümkün mü ?

İngiltere ve AB ülkelerinde geçen ve yaşadığın süreye göre sana kalıcı oturum veriliyor. Yani süre bitiminde bir şart veya kriter gibi kurallar yok.
    Yani ülke içinde geçireceğin süre sonunda kalıcı oturumu alacağın garanti ve kafa rahat. Ama kanada için bu maalesef olmuyor. Sistemi ve kuralları var eger PR almak istersen.

Zaten devlet kolejlerinde iki yıllık herhangi bir bölüme kayıt olup mezun olduğunda 3 yıllık çalışma izni hakkı veriliyor.
    Ama işte okul ücreti ve mezun olana kadar derslere devam zorunluluğu, sınav stressi en kötüsüde mezun olana kadar yapacagın konaklama ve diger yaşam masrafları. Nereden baksan ortalama 80-100 bin kanada doları arasında harcarsın. Fazlası olur eksiği olmaz. Az para değil ciddi rakamlar. Bu masrafı cebinden ödeyip iş hayatına atıldığında sana geri dönüşüde zaman ve emek alacaktır. Zaten kanada içinde para biriktirmek ve yatırım yapmak çok zor.
    Sistemlerin ülkesi gelir ve gider dengesi belli asla değişmez. Stabil bir yaşam ve gelir modeli her zaman.

• @World-Map aynen katılıyorum, Avustralya sadece covid sonrası 2 yıl uzatma versi 476 için .Bu vize size pr yolu açmaz australia pr ı çok zor kanadaya göre

• @Henry-bloor Önemli olan zaten bu çalışma izinlerinin süresi bitiminde tekrar uzatabilmek. Çünkü PR kalıcı oturum almak çok zor. Kanada ve Avustralya gibi ülkeler nitelikli olmayan ve kriterlere uymayanlara PR vermiyor. Sistemi nitelikli göçmen alımı üzerine inşa etmişler. Covid olağanüstü durumlardan bir tanesiydi ve bu süreçte göçmen alımını sağlamak ve kişileri ülke içinde tutmak için kolay yolla PR ve mevcut statulerinin süresini uzatma gibi destekler yaptılar.
    Böyle fırsatlar bir daha ne zaman gelir belli değil. Bunlar tarihi fırsatlar ve her zaman olmaz.

Umarım TS2023-OWP içinde üç sene sonra süre uzatması için kolaylıklar ve yeni destek programları çıkarırlar. Yoksa PR almak hayal çoğunluk için.
    Kanada'nın güncel dezavantajı çok sayıda göçmenin ülkeye giriş yapması ve çoğunluk kaçak göçek yolla gelenlermiş. Bu durumda bazı sorunları beraberinde getirdi.
    Bakalım yakında seçimler olacakmış bunun neticesine göre marjinal değişiklikler ve yeni kurallar çıkabilir. Zaman herşeyi gösterecek.

• @Seda-Uysal-Avcı evet neredeyse hergün kontrol ediyorum ancak hala processing diyor. İki haftadır Kanada'da hiç bir şey yapmadan beklemek çok sıkıcı. Hoş, proaktif olmak için pek çok iş arama platformlarında 80-90 civarında başvuru yapmıştım ve hiç biri dönüş yapmıyor. Yurtdışında ingilizce master yapmış, 6.5 IELTS, 3 lisans diploması ve ingilizce dışında bildiğim diğer yabancı dillere rağmen ve hatta CV'mi Kanada formatında baştan yazmama rağmen, 15 günde kimse dönüş yapmadı. Bu durum beni oldukça düşündürmeye başladı. Elime CV'mi alıp restoran restoran gezip garsonluk başvurusunda mı bulunayım, bilemedim. Bazı yerlerde sadece Hintlileri, bazı yerlerde ise Filipinlileri çalıştırdıklarını gördüm. Dolayısyla servis sektörüne de girişin kolay olmayacağını düşünüyorum. Burada tanıştığım uzak doğulu bir göçmenle sohbet ettiğimde, bir buçuk yıl önce geldiğini ve 12 tane farklı CV hazırladığını ve işe alınmak için 3 ay boyunca durmadan başvuru yaptığını duydum. Bu kadar zor olmamalıydı dedim ama hafife aldığımı şimdi anlıyorum. Herkes şimdiden nasıl PR alacağını konuşurken bu grupta, ben hali hazırda vasıfsız bir iş bile bulamamaktan motivasyonum çoktan düştü bile. Kanada'nın kışı sert geçer dediler, ancak iş piyasasının ondan daha sert olduğunu keşke şu youtuber'ler ayrıca bir ele alsaydı. Neyseki, hala OWP'yi beklerken, basement'taki odamın küçücük pencerisinin önündeki kardan halıya bakarken nefes alabildiğim için şükrediyorum.

• @selcuk-c hos geldiniz 🙂 kimse yogurdum eksi demez ciddiye almayin youtuber lari .Size access employment yada costi yi oneririm yeni gelenler icin destek is bulma hizmeti veriyorlar.Asgari ucretli bir pozisyon bulur alisir ulkeyeye adapte olursunuz.Moral bozmak yok ! direk gunde 100 150 ise basvurun illahaki biri tutar unutmayin ise giren birinin averaji 800 torontoda ki bu listeye vatandas dahil.Yani mucadele mucadele mucadele.Evli degilseniz evlilik yolunuda dusunebilirsiniz.hayat belki uzatmada gelir bu vizeye covidden dolayi adiniz yazana pr verdiler dedigim gibi kismet sans durumunuz.Bol sans diliyorum

• @Henry-bloor çok teşekkkür ederim tavsiyeleriniz için. 800 başvuruya ulaşmak için sanırım dediğiniz platformlar dahil farklı iş bulma sitelerinde durmadan başvuruya devam etmeliyim. Çok zaman alıcı olacak belli ki, normalde Avrupa ülkelerinde biz hiç başvuru yapmazdık. Recuireter ile çalışırdık, doğrudan onlar şirketlere tavsiye ederdi. Hiç başvuru yapmadan böylece iki üç işe girmiştim. Kanada'da ise referansın çok önemli ve hatta daha öncesinde Kanada iş tecrübesi olan göçmenlere çok büyük öncelik verdiklerini duydum. Bu engeli aşmak bir yana dursun, sıradan bir pozisyon için sorumlu HR'ın bir göçmen yerine Kanadalı'yı tercih edeceği gerçeğiyle de yüzleşmem gerekir. Sonuç olarak, nasıl rekabet edeceğimi bilmiyorum. Hayatım boyunca bir gün bile işsiz beklediğimi hatırlamıyorum, galiba ilk defa bir ülkede işsiz olduğumu hissetmek hayal kırıklığına neden oluyor. Bununla da başa çıkmak için dediğiniz gibi başvuru yapmaya deva etmeliyim. En azından her bir başvuru bir sonraki gün için bir umut olacaktır. Tekrardan teşekkürler ve mutlu yıllar.

• Yasaklı

@Henry-bloor, içinde söyledi: TS2023 başvurusu ile çalışma izni onayı

@selcuk-c hos geldiniz 🙂 kimse yogurdum eksi demez ciddiye almayin youtuber lari .Size access employment yada costi yi oneririm yeni gelenler icin destek is bulma hizmeti veriyorlar.Asgari ucretli bir pozisyon bulur alisir ulkeyeye adapte olursunuz.Moral bozmak yok ! direk gunde 100 150 ise basvurun illahaki biri tutar unutmayin ise giren birinin averaji 800 torontoda ki bu listeye vatandas dahil.Yani mucadele mucadele mucadele.Evli degilseniz evlilik yolunuda dusunebilirsiniz.hayat belki uzatmada gelir bu vizeye covidden dolayi adiniz yazana pr verdiler dedigim gibi kismet sans durumunuz.Bol sans diliyorum

Evlililiğin PR a direkt bir etkisi yok diye biliyorum.
    Eğer evlendiğiniz kişinin eğitim seviyeleri yüksekse 3-5 puan eklemek dışında.
    Neden böyle bir örnek verdiniz.

• @selcuk-c total ne kadar masraf oldu şimdiye kadar ? Uzun süreli kalma planı var mı yoksa open work permit onaylanınca kanada dışına çıkma planı ?

• Herkese mutlu yıllar!

Cok acil bir sorum var, yardimci olabilirseniz çok sevinirim.

IMM5710 formunu yüklerken Boyle bir sorun ile karsilasiyorum
    "Your status expiry date in the answer you provided previously does not correspond to the Restoration in your form. Modify your answers or the value in your form."

Neyi yanlış yapıyorum acaba? Her seyi kontrol ettim, bir yanlislik göremedim

• Bakayım tekrar eve geçince teşekkür ederim eşimin postalandı bile benim hala sonuçlanmadı sanıyorum bireysel değerlendirildiği için bu şekilde oldu @Seda-Uysal-Avcı

• @selcuk-c merhaba şuanda neredesiniz? Eyalet ve şehir olarak

• @Seda-Uysal-Avcı şu anda Toronto'dayım. Eyalet seçiminde de hata mı yaptım, bilmiyorum.

• @Ping-PONG kanadali yada kanadali pr sahibi ile evliligi kastettim 🙂 Aile birlesiminden alinabilinir

• @selcuk-c eminim öncesinde araştırmışsınızdır. service canada nın job assistantları oluyor. Quebec içinde biz çok faydalandık. Yarın da tatil çarşamba günü eğer konum olarak size yakın bir şubesi varsa fikir alabilirsiniz. İş bulma, yönlendirme konusunda bize çok yardımcı oldular.

• @Seda-Uysal-Avcı Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için, bu gerçekten faydalı oldu. OWP onaylanır onaylanmaz ilk soluğu Service Canada'da alacağım. Umut ediyorum, Toronto'da da yardımcı olurlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

44

42.6k
Kullanıcı

4.5k
Konu

435.0k

| | | |