DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar,

Acikcasi 2021'de ABD'ye tasindigimizda is bulamam korkusu cok yoktu bende cunku esim amerikan vatandasi ve grafik tasarimci yani guzel bir meslegi var. Ama sansimiz nedense bu bir yili askin surede pek yaver gitmedi esimin isi acisindan. Ben gocmen halimle hemen ise girerken esim sayisiz is gorusmesi, bir tane son dakikada geri cekilen offer letter ve baya bir hayal kirikligina ragmen henuz is bulamadi. Biz de cok anlam veremiyoruz acikcasi suanda.

Bu forumda bunu yazmaya ihtiyac duyacagimi zannetmiyordum ama bir de sansimizi burda denemeliyiz sanirim;

Esim ozellikle 3d alaninda deneyimli bir grafik tasarimci. Yuksek lisans sahibi. Amerikan vatandasi (Turk degil, Turkce de bilmiyor). Lisans ve yuksek lisansini Polonya'da tamamladi. Kanada Vencouver'da yuksek lisansi surecinde misafir ogrenci olarak aktif calisti. Daha once Istanbul ve Polonya Wroclaw'da is tecrubesi var. Acikcasi son 3-4 yildir profesyonel olarak aktif degildi, bunun da sebebi 4 yil once evlendikten sonra benim isimin Dubai'de olmasi, onun da bir sure benimle birlikte Dubai'ye yerlesme karari vermesiydi. Dubai'de de benim surekli ulke degistirmeli bir isim oldugu icin (insaat sektorundeyim) malesef Turkiye'sinden Kuveyt'ine epey bir gezmemiz gerektiginden kendisi profesyonel kariyerine cok zaman ayiramadi. Ustune bir de pandemi kendisini aktif olarak calismiyorken yakalayinca son iki senesi de bu sebepten biraz atil gecti profesyonel olarak.

Amerika'ya tasinmamizin bir sebebi de esimin kariyerine tekrardan agirlik vermesini istememdi. Ama dedigim gibi bu son bir senedir (Agustos 2021'de tasindik Amerika'ya Dubai'den) sansimiz yaver gitmedi. Esim en son Los angeles'tan remote bir pozisyon aldi bilindik bir firma ile ama ise baslamadin sadece 2 gun once adamlar butun departmani offhire etmisler, esimin de offer letter'ini geri cektiler. Neyse detay bunlar aslinda.

Kisacasi; Esim amerikan vatandasi ozellikle 3D uzerine deneyimli bir grafik tasarimci. New Jersey'de yasiyoruz. Tercihen New Jersey tarafinda (New York da olabilir ama NJ Linden tarafinda yasiyoruz, tam kuzeyde degiliz ama bir yolu bulunur tabi commute etmenin), ya da remote olabilir. Esim Adobe'nin grafik tasarim ile ilgili programlarini kullanabiliyor (ben cok bilgili degilim bu konuda iste after efect falan sanirim). Maya kullaniyor sanirim, zbrush diye birsey kullandigini soylemisti. Istanbul ve Wroclaw'da grafik tasarim atolyelerinde ve sirketlerinde tecrubesi var. Esim diye demiyorum, gercekten de cok yetenekli bir artist ve yaratici bir kisidir. Profesyonel olarak grafik tasarimci olmasinin yaninda resim ve tasarim hobileri de vardir.

Eger bildiginiz bir is durumu olursa bizim icin cok yararli olur. Eger gerekirse ozelden esimin iletisim bilgilerini, linkedin ve kendi portfolio sayfalarini paylasabilirim.

Tesekkurler herkese,

• Merhaba Herkese Nick'ten Mesleğim Belli Oluyor Sanırım İnşallah Amerika'da Görüşebiliriz.....

• Arkadaşlar bende 27 yıldır baskı öncesi hazırlık yapıyorum. Tasarım konusunda çok iyi olmasamda baskı hazırlık ve ofset baskı teknikleri konusunda donanımlıyım. Onun haricinde profesyonel seviyeye yakın fotoğraf çekim bilgim var. Hemen hemen tüm stok fotoğraf sitelerinde portfolyolarım var. Ayrıca Akvaryum balıkları üzerine bir pet shop işletecek kadarda bilgim var. İlgilendiğim konularda üst düzey bilgi ve beceriye ulaşmaya gayret sarfederim. 47 yaşındayım. Bu sene 14 yaşında oğlumun isteği ile çekilişe katıldık fakat maalesef çıkmadı. Oğlumun geleceği için bende artık Amerikada yaşamak istiyorum. Oğlum çok iyi seviyide ingilizce biliyor. Benim seviyem B2 gibi ama hızlıca akıcı bir seviyeye çıkartabileceğimi düşünüyorum. Eşim maalesef dil konusunda işin çok başında. İş konusunda çok seçici olmayı düşünmüyorum. Nasıl ilerlemem gerekir, bir yol gösteren olursa çok sevinirim.

• @MySea haha 🙂 Bende Grafik Tasarımcıyım ve 2024 talihlisiyim 🙂
    İngilizcem çok az ama. daha doğrusu alt yapım yok.
    onun için ilk olarak uber ve lift işlerini yapıp ingilizcemi geliştirip daha sonra Grafikerlik işleri bakmayı düşünüyorum .

• @Ümit-Karabayır Benden size tavsiye gelmeden ingilizcenizi az da olsa geliştirin.

• Bu ileti silindi!

• 2024 gc talihlisiyim ve fotoğrafçıyım bende bakalım yol bizi nereye götürecek

• Yasaklı

Herkese merhabalar,
    Türkiyenin sayılı mücevher markalarının birinde Art Director olarak şu an görev alıyorum. 4 sene resmi olmak üzere 2 yıl gayriresmi(freelance) tecrübelerim var. Case numaram biraz yüksek farkındayım ama bir umut bekliyoruz. Bir kaç ufak sorum var siz değerli dostlara;

1-Bizim alanımızla alakalı şu an bir bölgede çalışanlar hangi eyaletleri önerir?
    2- Ortalama şartlar neler?
    3- Yıllık maaşları ne civarlarda?

• @evrentnrkl 10 küsür senedir mücevher sektöründeyim. Hatta trde hiç çalışmadım o derece 🙂

1. ABDdeki mücevher merkezleri New York, Miami, Atlanta ve Los Angelestir. Miami için ispanyolca bilinmesi şart gibi birşey, Atlantada genelde zengin zenciler yaşar(ama downtown leştir), Los Angelestaki mücevheratçıların çoğu ermenidir suratına bile bakmaz 🙂
    2. Uzaktan çalıştırma olabiliyor ama şirkete bağlı. Genelde ufak aile şirketleri var.
    3. Sana bağlı.

(ilgili kısım ırkçı söylemler içerdiğinden kaldırılmıştır.)

• Yasaklı

@charon o zaman bu söylediklerinize dayanarak no hintli ve yahudi diyoruz. New jersey olarak düşünüyorduk aslında bizde sanırım NY merkezli yerlere ulaşım sağlayabilirim ofistende olsa.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@evrentnrkl, içinde söyledi: ABD'de Grafik Tasarımcı Olmak

@charon o zaman bu söylediklerinize dayanarak no hintli ve yahudi diyoruz. New jersey olarak düşünüyorduk aslında bizde sanırım NY merkezli yerlere ulaşım sağlayabilirim ofistende olsa.

her din, dil, ırk ve cinsel tercihe karşı saygılı olunması gerektiğini; forumda ırkçı söylere izin verilmediğini, ırkçılığın bir insanlık suçu olduğunu ve bu konulara karşı tutumuzu forumun kurallarında açıkça dile getirdik.

forumun kurallarını bir kez daha okumanız ve bu tür söylemlerin forumda nasıl karşılandığını bilmeniz için sizi forumdan bir süre uzaklaştırıyorum.

eğer bu tür ifadelere devam ederseniz sizi forumdan süresiz olarak uzaklaştıracağımızı da bilmenizi isteriz.

• ırkçılığın anlamına bakmanızı öneririm. Söylediklerim ırkçı değil, tecrübeye dayalıdır.
    Ben kimseye ırkından dolayı ayrımcılık yapmıyorum. ayrica hintli/yahudi ırk değildir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@charon hitler'in de yaptığı soykirimlari "tecrübelerime" dayalı yaptım diyerek dile getiriyor olması bunu mantıklı ve meşru kilmaz.

forumda belirli bir "zümre" için itham içeren ifadelere yer vermiyoruz, konunun özeti bu aslında.

• hiçbir zümreyi hiçbirşeyle itham etmedim.
    xyz(bu millet olur, başka birşey olur farketmez) ile çalışırsan böyle böyle olur dedim. Gayet basit.
    hitlerle ne alakası var olayın.
    ha isterseniz hiçbirşey demeyeyim, kendisi söylediğim kişiler için çalışsın, hakkını yesinler, interview'de söylenenlerin hepsi yalan çıksın vıdı vıdı, sonra gelsin foruma yazsın abi avukat bulun bana diye.
    10+ küsür senedir tecrübem var 85 ülkeden çalışanla, bazı şeyler değişmiyor.
    Ondan hayır haksızsınız ve bunu sonuna kadar savunurum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@charon bunu söylemeyin derken, forumda açık şekilde yazmayin diyorum sn. @charon, kişiye özel mesajla vb yollarla dile getirebilirsiniz.

kolaylıklar diliyorum.

• @charon
    Elit bir sektörde, 85 ülkeden çalışanlarla, 10+ küsür senedir tecrübem var demişsiniz ancak buna rağmen ırk üzerinden genelleme yapmamayı öğrenememişsiniz. Her yahudi ya da hintli aynı olacak diye bir şey söz konusu değil.

• @ugursway benzer yollardan gecin, goreyim sizi 🙂

Tecrubem sektorun en buyuk firmalarinda(abd icin) Ve orta halli aile sirketlerin uzerine.

Eminim Tek magazasi olan super insanlar vardir 😉

Bu arada herkes ayni degil Pollyannaciligini birakali 10 sene falan oluyor. Marketing okumus herkes bilir bunun tamamen yalan oldugunu. Kultur degismez.

Edit = hintli/yahudi irk degildir. Sozlugu acip bakalim lutfen.

• @charon
    Evet sözlük anlamından ne kadar bilgili olduğunuzu kanıtladınız, evet etnik köken ve ırk ayrımı var haklısınız.
    Marketing okuyan herkes kültürün değişmeyeceğini bilirmiş, siz genellemeyi huy edinmişsiniz. Ben de Marketing okudum kültür değişmez gibi bir ders almadım.
    Her neyse etnik köken, ırk, cinsiyet üzerinden asla asla yanına yaklaşmayın demek ifade özgürlüğü değil nefret söylemidir. Sizin söyleyeceğiniz hiçbir şey bu durumu değiştirmeyecektir.

• @ugursway Yanina yaklasmayin demedim, bu kisiler icin calismayin dedim 😉
    Kimse arkadas edinmeyin demiyor.
    Keske yazilanlari okuyabilsek.

Bu arada pazarlama sektoru sizin yazdiklarinizin zittidir. Buyuk sirketlerin xyz ulkesine girmek istediginde nasil arastirma yaptiklarina bakarsaniz anlarsiniz.
    Mesela McDonald'sin Almanya magazalari bira satar, baska ulkede o ulkeye ozgu tatlar vardir(bkz kofteburger tr icin).
    Benim calistigim sirketlerde, avrupadan abdye gecildiginde musteri amerikali olacagindan dolayi amerikalilar soyledir boyledir musteri olarak beklentileri farklidir dersleri alirdik.
    Hindistanda da mesela vejetaryan yemekleri agirliklidir lakin hindistanda yasayan herkes vejetaryan degildir.

Bence sizi dinlemeleri lazimdi, herkes farklidir yahu deseydik bosuna saatlerimizi harcamazdik 😉

• @charon
    Okuyan ve okuduğunun ne anlama geldiğini anlayabiliyorum. Sizden ders alacak biri değilim, ayrıca sizin geçtiğiniz yollardan geçmeyeceğim ve sizinle empati kurmayı red ediyorum.
    Admin arkadaşlar düzeltmiş olabilir ama kurmuş olduğunuz cümleleri görebiliyorum.
    Size bu konuda daha fazla cevap vermeyeceğim.
    Buraya ekran görüntüsünü bırakıyorum.
    7b926ff5-8513-449b-b507-147df6990274-image.jpeg

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

174

42.3k
Kullanıcı

4.5k
Konu

433.4k

| | | |