Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @arnblt Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Green Card sahipleri için TR deki ehliyetin geçerliliği eyaletten eyalete değişiyor biliyorum. Örneğin Virginia eyaleti için bu süre 3 ay olsun. Bu 3 aylık süre ilk girişten itibaren mi başlıyor. Ben 19 Ekim 2018 de ilk girişimi yaptım ve 1 hafta sonra döndüm. Nisanda 6 aylık süreyi doldurmadan hemen öncesi 2.nci girişimi yapmak istiyorum. 2.nci gidişimde araba kiralasam ve bir polis çevirmesi yada sorgulaması olsa "Süren geçmiş" diyerek cezayı yazar mı yoksa 2.nci girşten sonra 3 ay hakkım olur mu ?
    Teşekkürler,

Bahsettiginiz gibi eyaletten eyalete yabanci ulke ehliyetlerinin gecerlilik sureleri ve bu surelerin baslangic tarihleri (ornegin eyalet icin resident olma) farklilik gosteriyor.

• NY eyaleti "NY resident olursaniz 30 gun icinde NY ehliyeti almalisiniz" diyor. Ornegin:

"To live in a house, a home, an apartment, a room or other similar place in New York State for 90 days is considered "presumptive evidence" that you are a resident of New York State. A police officer can use this as evidence to issue a traffic ticket if you drive in New York State without a New York State driver license or vehicle registration.
    A judge considers the law and the evidence of your intent and decides if you are a resident of New York State. If you pay taxes or your children attend school in another state, a judge considers these facts to decide if your intent is to make New York a "fixed and permanent" residence. According to this law, students from other states or from other nations who attend school in New York State are usually not considered residents of New York. DMV does not decide if you are a resident of New York State, if you must get a New York State driver license, or if you must register your vehicle in New York State."

Ne vakit resident olunacagina dair detay: https://dmv.ny.gov/driver-license/drive-new-york-state

Buradaki onemli nokta, sizin LPR olup ulkeye Greencard ile girmeniz ancak henuz yerlesmemis olmaniz. Eger polis ehliyet nedeniyle ceza yazmaya kalkarsa da "o eyalette gecici olarak, bir gorusme, ziyaret, ev bakma, is gorusmesi vb gibi nedenle bulunup arac kullandiginizi" nazikce belirtmeniz gerekecektir. Konunun bu kadar uzamasi dusuk bir ihtimal ancak cok gerekirse ulkeye/eyalete girisinizin cok yeni oldugunu desteklemesi icin gelis ucus biletinizi gostermek ikna asamasinda yardimci olabilir. Polis buyuk ihtimalle sizin rahat ve guleryuzlu aciklamaniza istinaden anayisli davranacaktir; tamamen aksi yonde hareket edecek bir memurla karsilastiysaniz itirazinizi yargica yapmanizi soyleyebilir, bu durumda mukavemet gostermeyin.

• ⭐⭐

@Sharm çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

• ⭐⭐

@knnrn teşekkür ederim

• Ek bilgi, Michigan eyaletinde Türk sürücü belgenizi gösterip yazılı ve sürüş sınavına girebiliyorsunuz. Yazılı sınavı geçerseniz 30 günlük bir süreniz oluyor sürüş sınavına girmek için ama sakın ola ki bu tarih aralığını kaçırmayın yoksa sınava tekrar giriyorsunuz. Ben yaz yoğunluğuna denk geldiği için sürüş testimi alamadım ve sınava tekrar girdim. Bu Secretary of State denilen kurumda gerçekten dünyanın en gerizekalı insanları çalışıyor. Üzerinde İngilizce Driving Licence yazan yeni ehliyete bakıp, ben bunun nasıl sürücü belgesi olduğunu anlayayım felan diyebiliyorlar.

TR'de ehliyeti olanlar için gerekli belgeler.

• SSN,
    • Ikamet adresinize gelmiş 2 adet mektup, banka ekstresi vs
    • Pasaport ve Green Card'ınız (Green Card'ınız gelmemişse pasaportunuzdaki damga)
    • TR'deki ehliyetiniz.

Sürüş sınavı 50 soru, 40 almanız gerekiyor. Aynı günde 1 kere girebiliyorsunuz nedeni de aynı soruların en az 30'unu tekrar soruyorlar. Lansing dışında Türkçe test yok ama Türkçe'ye gerek duyulmayacak kadar kolay bir İngilizce ile soruluyor sorular.

• New Jersey veya New York'a yerleşmeyi düşünüyoruz. Benim Türk ehliyetim yok. Ehliyet almak istediğimde bu iki eyalette nasıl işlemler uygulamam gerekir? Sürücü kursu almam gerekir mi veya otomobil kullanamyı bildiğimi söylesem teste alırlar mı? Gerekirse sürücü kurslarına ne kadar ödememiz gerekiyor? Ehliyet işlemleri yazılı ve direksiyon sınavları dahil ne kadar tutuyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burakdal Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

New Jersey veya New York'a yerleşmeyi düşünüyoruz. Benim Türk ehliyetim yok. Ehliyet almak istediğimde bu iki eyalette nasıl işlemler uygulamam gerekir? Sürücü kursu almam gerekir mi veya otomobil kullanamyı bildiğimi söylesem teste alırlar mı? Gerekirse sürücü kurslarına ne kadar ödememiz gerekiyor? Ehliyet işlemleri yazılı ve direksiyon sınavları dahil ne kadar tutuyor?

Ayri ayri sifirdan ehliyet almaniz lazim, iki ayri ehliyete sahip olamazsiniz, nerede yasiyorsaniz oradan ehliyeti almalisiniz, diger sorularinizin cevaplari ilk iletide ozet seklinde mevcut, ayrintilar icin konuyu okuyabilirsiniz.

• Washington da testi ve direksiyon sınavını nasıl satın alıyoruz sitesinde göremedim

• Merhabalar,
    Californiada Ilk giris icin verilen gecici vize ile ehliyet almak mumkunmudur.

• ⭐⭐

@travelwithdrone Eger vizenizin gecerlilik suresi dolmamis ve SSN numaranizi almis iseniz basvurabilirsiniz diye biliyorum.

• @edelweiss teşekkürler. SSN karttan önce geliyor sanırım. Doğru mudur ?

• ⭐⭐

@travelwithdrone Genelde evet ancak duruma gore degisiklik gosterebilir. Ulkeye yeni giris yapanlar SSA ye ayrica bir basvuruda bulunmazlar ise USCIS in evraklari SSA ya gondermesi biraz vakit aldigindan dolayi surec degisebiliyor. Ancak basvuru ardindan SSA tarafindan size verilen kagitta, SSN kartinizin 15 gun icersinde size ulastirilacagi bilgisi yer aliyor. Rica ederim.

• @gallifrey Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Selamlar, ehliyet alma sürecimden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de iken sürüş dersi almıştım ama ehliyetim yoktu. ABD’ye gelince hem kimlik başvurusu hem ehliyet başvurusu için dmvye gittik. Pasaport ve bankadan aldığımız adres kanıtı olarak kullandığımız evrakla gittik. O gün yazılı testi geçtim ilk denemede. Sabah sırada beklerken internetten örnek soruları çözerek hazırlanmıştım, biraz da bir önceki akşam bakmıştım. Sürüş sınavı içinse 15 yanlış hakkınız var California’da. Eşim sürüş sınavına girip ilk denemede 14 yanlışla geçerek ehliyetini aldı. Ben de o artık yanımdayken permit ile araç kullanabildiğim için bir 10 gün kadar pratik yaptım. Gideceğimiz her yere ben sürdüm vs. Sınavı da 15 yanlışla ucu ucuna geçtim 🙂 ehliyetler gelene kadar kullanmak için geçiçi ehliyet belgesi verdiler.
    Esas karşılaştığımız problem şu oldu. Kimliklere başvuralı neredeyse 2 ay oldu ama gelen giden yok, ehliyetler için de eşimin 3 hafta oldu. Yine aynı şekilde hala bekliyoruz. Resmi işlerle DMV Sacramento ilgileniyormuş, orayı aradığımızda geçen hafta hala onay beklediğini söylediler. Biz de dmvye gidip greencardı “supporting document” olarak verdik ve bir kaç gün içinde onaylandı. Hala gelmedi o ayrı mesele 🙂 resmi işler çok yavaş ilerliyor.

Bu konu hakkında güncelleme yapmak istiyorum. Biz DMV'ye pasaportlarımız ve SSN kartlarımız ile ID ve ehliyet için başvurmuştuk. Eşim de ben de geçici ehliyetlerimizi aldık. Sonra uzun bir süre ne ehliyet ne kimlik gelince eşim greencard geldikten sonra tekrar DMV'ye gidip bu sefer 'supporting document' olarak greencardı ekletti kendisi için. Hala gelmeyince Legal Presence Unit'i arayıp sordu. Onlar sizin ehliyetiniz güvenlik nedeniyle tutuluyor o yüzden başka bir birimi arayıp engeli kaldırmalarını söylemeniz gerekiyor dediler. Bu işlemi de yaptıktan yaklaşık 2 hafta sonra eşimin ehliyeti geldi. Ben bunların hiçbirini yapmadığım için benim hala geçici ehliyet belgem var.
    Şimdi eyalet değiştirdiğimiz için ehliyetleri yenileyeceğiz. Benim için durum nasıl ilerleyecek açıkcası bilmiyorum. Ya geçici belgeyi kabul edip bana Washington State ehliyeti verecekler ya da süreci en başından burada yaşayacağım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gallifrey Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Selamlar, ehliyet alma sürecimden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de iken sürüş dersi almıştım ama ehliyetim yoktu. ABD’ye gelince hem kimlik başvurusu hem ehliyet başvurusu için dmvye gittik. Pasaport ve bankadan aldığımız adres kanıtı olarak kullandığımız evrakla gittik. O gün yazılı testi geçtim ilk denemede. Sabah sırada beklerken internetten örnek soruları çözerek hazırlanmıştım, biraz da bir önceki akşam bakmıştım. Sürüş sınavı içinse 15 yanlış hakkınız var California’da. Eşim sürüş sınavına girip ilk denemede 14 yanlışla geçerek ehliyetini aldı. Ben de o artık yanımdayken permit ile araç kullanabildiğim için bir 10 gün kadar pratik yaptım. Gideceğimiz her yere ben sürdüm vs. Sınavı da 15 yanlışla ucu ucuna geçtim 🙂 ehliyetler gelene kadar kullanmak için geçiçi ehliyet belgesi verdiler.
    Esas karşılaştığımız problem şu oldu. Kimliklere başvuralı neredeyse 2 ay oldu ama gelen giden yok, ehliyetler için de eşimin 3 hafta oldu. Yine aynı şekilde hala bekliyoruz. Resmi işlerle DMV Sacramento ilgileniyormuş, orayı aradığımızda geçen hafta hala onay beklediğini söylediler. Biz de dmvye gidip greencardı “supporting document” olarak verdik ve bir kaç gün içinde onaylandı. Hala gelmedi o ayrı mesele 🙂 resmi işler çok yavaş ilerliyor.

Bu konu hakkında güncelleme yapmak istiyorum. Biz DMV'ye pasaportlarımız ve SSN kartlarımız ile ID ve ehliyet için başvurmuştuk. Eşim de ben de geçici ehliyetlerimizi aldık. Sonra uzun bir süre ne ehliyet ne kimlik gelince eşim greencard geldikten sonra tekrar DMV'ye gidip bu sefer 'supporting document' olarak greencardı ekletti kendisi için. Hala gelmeyince Legal Presence Unit'i arayıp sordu. Onlar sizin ehliyetiniz güvenlik nedeniyle tutuluyor o yüzden başka bir birimi arayıp engeli kaldırmalarını söylemeniz gerekiyor dediler. Bu işlemi de yaptıktan yaklaşık 2 hafta sonra eşimin ehliyeti geldi. Ben bunların hiçbirini yapmadığım için benim hala geçici ehliyet belgem var.
    Şimdi eyalet değiştirdiğimiz için ehliyetleri yenileyeceğiz. Benim için durum nasıl ilerleyecek açıkcası bilmiyorum. Ya geçici belgeyi kabul edip bana Washington State ehliyeti verecekler ya da süreci en başından burada yaşayacağım.

Gecici ehliyetin suresi hala devam ediyor mu? Eger o gecmisse sorun yaratabilirler, eger gecmemisse aslinda bana kabul etmeleri lazim gibi geliyor ama tabii o an sizin isinizi yapan DMV gorevlisinin ruh haline bagli olarak bu karar da degisebilir 🙂 Bol sanslar.

• @crazycells Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Gecici ehliyetin suresi hala devam ediyor mu? Eger o gecmisse sorun yaratabilirler, eger gecmemisse aslinda bana kabul etmeleri lazim gibi geliyor ama tabii o an sizin isinizi yapan DMV gorevlisinin ruh haline bagli olarak bu karar da degisebilir 🙂 Bol sanslar.

1 Ocak’a kadar süresi var. Bu süre zarfında bir proof of adress sağlayıp bir şansımı deneyeceğim. Ama evet biraz şans işi 🙂

• StateId için ev elektrik su faturası adımıza olacakmış ondam hariç stateıd alamıyormuyuz

• @06mert Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

StateId için ev elektrik su faturası adımıza olacakmış ondam hariç stateıd alamıyormuyuz

Bu sayfada 4.maddede residency proof olarak kabul edilen döküman listesini bulabilirsiniz.

• Texas için geldikten sonra 3 ay sonra işlemlere başvurdum , işten dolayı vaktim bile olmadı. 3 aşamada hallettim .

• Sınav, online olarak 6 saatlik video izleyip sonrasında girebiliyorsun . 36 dolar gibi bir ücreti var.
      Online Eğitim ve Sınav : https://www.idrivesafely.com/drivers-ed/texas/adult-driver-education/

• Impact Test , bu test ücretsiz dps 'in internet sitesinden yapılan bir test online sınavı aldıktan sonra bu testi çözebilirsiniz buda diğeriyle aynı mantık videoları izledikten sonra online olarak girebiliyorsun ve ücretsiz .

• 2 adet adres kanıtı ( Kredi kartı statementım ve Paystubumu götürdüm ), SSN , Greencard , başvuru formu ( dps'ten veriyorlar yada pdf ten doldurabilirisiniz)

1 ) Bunları çözdükten sonra DPS'e gidip bu belgeleri teslim edip ,göz testi ve 25 dolar ödeyip . Learner Permit Licence aldım.

DPS'te doldurmanız ve teslim etmeniz gereken başvuru formunun çıktısı:

DPS ' e gitmeden önce aşağıdaki linke tıklayı gitmek istediğiniz DPS ten sıra alabilirsiniz . Aynı gün içinde almanız gerekiyor , bir gün sonrasına numara verilmiyor :

1. Dpsten aldığım Learnet Licence ve Dps'in sitesinden çözdüğüm Impact testi çıktısıyla Road Test veren Driving School'a gittim , DPS 'in road testleri 2-3 ay sonrasındaydı Houston için zaten geç kaldığım için ve kolay olsun diye Drivingschool'dan aldım
      ( Westheimer da SİMİT&POACA'ya yakın Tony Driving Schoolda test 50 dolar, aracınız yoksa bile 20 dolar verip onların aracıyla çıkabiliyor en uygunu ve kolayı.
      Test Driving school'un önündeki 2 duba arasına park ediyorsunuz , sonra okulun karşı tarafındaki mahallede geziyorsunuz zaten ne yapmanız gerektiği için yardımcı oluyorlar 🙂 Size kapalı bir evrak veriliyor.

3 ) Driving schooldan aldığınız belgeler ve diğer belgelerle gidip Dps'e teslim edip geçici ehliyet alıp normal ehliyetinizin gelmesi bekliyorsunuz.

1 günlük işlem Sabah erken DPS ' e gidip, hemen driving schooldan road testi alıp aynı gün içerisinde tekrar dps'e evrakları teslim edebilirsiniz.

• Her kese selam..Ben masacusest ehliyy3t sinavina gir3cem turkce..sorulari nereden bula bilirim okumak icin?

• ⭐⭐

Turkce sorulara ulasmaniz cok zor. RMV'den ucretsiz bir kitapcik temin ederek oradan calisabilirsiniz.

• @edelweiss simdiye kadar cikmish sorulari deyirem..californiya eyaleti icin var..masacusest icin hic kimse yok my?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |