Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba; bir arkadaşım vatandaşlık sınavına girerken ona gönderilen yazıda tercüman kullanabileceği yazıyor.
    If you do not speak English fluently and are eligible to tak ac apportunent in a language other than English, vou should arrange to have an interpreter come with you to the appointment or be available via phone.

Yazı böyle. Tercüman kullanılabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@divionyedi, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba; bir arkadaşım vatandaşlık sınavına girerken ona gönderilen yazıda tercüman kullanabileceği yazıyor.
    If you do not speak English fluently and are eligible to tak ac apportunent in a language other than English, vou should arrange to have an interpreter come with you to the appointment or be available via phone.

Yazı böyle. Tercüman kullanılabilir mi?

Eğer durumu buna uygunsa kullanılabilir. Genelde sadece yaşı ileri olup çok uzun yıllardır ABD'de yaşayanlar için bu imkan veriliyor.

English Language Exemptions
    You are exempt from the English language requirement, but are still required to take the civics test if you are:

Age 50 or older at the time of filing for naturalization and have lived as a permanent resident (Green Card holder) in the United States for 20 years (commonly referred to as the “50/20” exception).
    OR
    Age 55 or older at the time of filing for naturalization and have lived as a permanent resident in the United States for 15 years (commonly referred to as the “55/15” exception).
    Note:

Even if you qualify for the “50/20” or “55/15” English language exceptions listed above, you must still take the civics test.
    You will be permitted to take the civics test in your native language.
    If you take the test in your native language, you must bring an interpreter with you to your interview.
    Your interpreter must be fluent in both English and your native language.
    If you are age 65 or older and have been a permanent resident for at least 20 years at the time of filing for naturalization, you will be given special consideration regarding the civics requirement.
    For more information, see the USCIS Policy Manual Citizenship and Naturalization Guidance.

• Herkese merhaba benim bir sorum olacak ama Ben 4 sene once yani 2019 da haziran ayi 6. Gunu ilk amerikaya gelisim cekilisten greencard cikmisti. Covid doneminde 11 at Türkiye de kaldim ondan oncesinde 6 ayda bir giris yaptim. On Birinci Ayda geldim daha da hic cikis yapmadim. Benim sorum vatandaslik basvurusunu normalde 2024 martta yapabiliyorum ama sizce kabul Alir miyim bi arkadasima daha sordum bir sene daha bekle dedi. Ama bilemedim. Yani 2025 i bekleyeyim mi her turlu 30 ayim doldu ama basvuru reddedilmemesi icin ne yapsam bu arada covid doneminde ayni zamanda okuyordum. O kula da gitmek zorundaydim yazin zorunlu staj yaptim malesef hic vaktim de olmadi. Bu konuda bilgili biri lutfen beni aydinlatabilir mi? Tesekkur Ederim.

• Merhaba herkese onumuzdeki ay vatandaslik basvurusu yapmayi planliyorum 7 yilimi doldurmak uzereyim ama birkac sorum olacakti bana yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum 🙂
    1)Online olarak basvurmayi planliyorum ve N400 basvurusunda yasadigim yerleri ve okul durumumu soruyor ama sadece 3 tane adres boslugu bulunuyor mail ile gondermek isteyenlerde extra sayfa hazirlayip yazabilecegimizi biliyorum ama online dolrururken herhangi extra adres eklememize izin veriyor mu yoksa extra dosya hazirlamam mi gerekiyor ?
    2)Ayrica inceledigim kadariyla son 5 yil icinde kaldigim yerleri yazmam gerekiyor sanirim ilk iki yili belirtmek zorunda degilim sanirim ?
    3)5 yil geriye gidince Turkiye'de tatildeydim yaklasik 4 ay baslangici oraya denk geliyor o sureyi belirtmem lazim mi sistem zaman bosluguna izin veriyor mu yoksa tatilde oldugumu ayrica belirtmek zorunda miyim adres bolumune ?
    4) Son olarak 7 yil sure zarfinda universiteden 1 tane master dersi aldim bunu belirtmem lazim mi ?
    Sizi yordugum icin kusura bakmayin tesekkur ederim simdiden 🙂

• @Can-AKOGLU, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba herkese onumuzdeki ay vatandaslik basvurusu yapmayi planliyorum 7 yilimi doldurmak uzereyim ama birkac sorum olacakti bana yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum 🙂
    1)Online olarak basvurmayi planliyorum ve N400 basvurusunda yasadigim yerleri ve okul durumumu soruyor ama sadece 3 tane adres boslugu bulunuyor mail ile gondermek isteyenlerde extra sayfa hazirlayip yazabilecegimizi biliyorum ama online dolrururken herhangi extra adres eklememize izin veriyor mu yoksa extra dosya hazirlamam mi gerekiyor ?
    2)Ayrica inceledigim kadariyla son 5 yil icinde kaldigim yerleri yazmam gerekiyor sanirim ilk iki yili belirtmek zorunda degilim sanirim ?
    3)5 yil geriye gidince Turkiye'de tatildeydim yaklasik 4 ay baslangici oraya denk geliyor o sureyi belirtmem lazim mi sistem zaman bosluguna izin veriyor mu yoksa tatilde oldugumu ayrica belirtmek zorunda miyim adres bolumune ?
    4) Son olarak 7 yil sure zarfinda universiteden 1 tane master dersi aldim bunu belirtmem lazim mi ?
    Sizi yordugum icin kusura bakmayin tesekkur ederim simdiden 🙂

1-) İzin verir.
    2-) ilk iki yıla gerek yok, başvuru yaptığınız günden geriye 5 yıl.
    3-) O 4 aylık dönemde Amerika’daki adresiniz neyse o. Tatilde olduğunuzu belirtmeniz gerekmiyor. Sonuçta ikametiniz Amerika’daki adres.
    4-) Gerek yok.

• @Amy-Yilmaz, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Herkese merhaba benim bir sorum olacak ama Ben 4 sene once yani 2019 da haziran ayi 6. Gunu ilk amerikaya gelisim cekilisten greencard cikmisti. Covid doneminde 11 at Türkiye de kaldim ondan oncesinde 6 ayda bir giris yaptim. On Birinci Ayda geldim daha da hic cikis yapmadim. Benim sorum vatandaslik basvurusunu normalde 2024 martta yapabiliyorum ama sizce kabul Alir miyim bi arkadasima daha sordum bir sene daha bekle dedi. Ama bilemedim. Yani 2025 i bekleyeyim mi her turlu 30 ayim doldu ama basvuru reddedilmemesi icin ne yapsam bu arada covid doneminde ayni zamanda okuyordum. O kula da gitmek zorundaydim yazin zorunlu staj yaptim malesef hic vaktim de olmadi. Bu konuda bilgili biri lutfen beni aydinlatabilir mi? Tesekkur Ederim.

Sorunuzu daha önce görmüş ama yanıt verememiştim. Kimse yanıtlamamış sorunuzu, çünkü bu konuda birşey diyemiyoruz açıkçası. Sizinde bildiğiniz gibi normal şartlarda 6 aydan fazla ABD dışında kalırsanız vatandaşlık için gereken süre sıfırlanıyor. Ama istisnai durumlarda, ABD ile olan bağınız, kira sözleşmesi, morgage, aile üyelerinin ABD’de olması, pandemi vs gibi durumlarda USCIS başvurunuzu kabul edebiliyor. Reddedilirseniz başvuru ücretiniz yanıyor. Sizin yerinizde olsam 2025’de yapardım başvurumu. Ama size 2025’de başvurun diyemem. O zamana kadar kanun değişir vs diye korktuğum için size 2025 de başvurun diye bir tavsiye veremem. Bir göçmenlik avukatı ile görüşebilirsiniz. Ya da bu forumdan Muslu Hukuk Bürosu’na danışabilirsiniz.

• N 400 formunda Evlilik cuzdani(marriage certificate) ve cocugun dogum belgesi(birth certificate) soruluyor. Bu belgeleri nereden/nasil alabilirim?
    Bu baslik altinda aramaya calistim ancak bulamadim. Simdiden cok tesekkurler...

• @Ryback tesekkurler

• @Murat-Yılmaz, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

N 400 formunda Evlilik cuzdani(marriage certificate) ve cocugun dogum belgesi(birth certificate) soruluyor. Bu belgeleri nereden/nasil alabilirim?
    Bu baslik altinda aramaya calistim ancak bulamadim. Simdiden cok tesekkurler...

Konsololosluğunuza uluslararası evlilik cüzdanı lazım resmi kuruma vermek için deyin, ingilizce veriyorlar zaten. Direkt onu kullanacaksınız. Bildiğiniz gibi bizde doğum belgesi yok. Doğum belgesi yerine biz vukuatlı nüfus kayıt örneği kullanıyoruz. Konsolosluğa sorun ingilizcesini veriyorlarmı diye, yoksa Türkçesini alıp tercüme ettireceksiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ryback Doğum belgesi var, Formül A olarak geçiyor. Çok dilli olarak veriliyor.

• @knnrn Benim haberim yoktu, hic dogum belgesi gormedim 🙂 Cocugum olmadigi icin herhalde 🙂 O zaman onuda konsolosluktan alabilir sayin @muratyilmaz

• @Ryback @knnrn cok tesekkurler arkadaslar. Sanirim dogum belgesi ve evlilik belgesi cok dilli olarak edevletten alinabiliyor. Knnrn in ifade ettigi gibi cocuk icin formul a olarak e devlette bu bilgi var. evlilik icin de formul b var cok dilli olarak e-devlleten alinabiliyor.

• Bu ileti silindi!

• Merhaba butun sayfalari okudum ama ceza kayitlayla alakali bir bilgi bulamadim. Online olarak formu doldurmaya basladima ama ceza gecmisi kisminda sikinti yasiyorum bana yardimci olabilir misiniz ?
    Part 12 de olan bazi sorular.

1. Have you ever been arrested, cited or detained by law enforcement (including any immigration offical or any official of US armed forces) for any reason?
    2. Have you ever been charged with committing, attempting to commit, assisting in committing a crime or offense ?
    3. Have you ever been convicted of a crime or offense?
    4. Have you ever been placed in alternative sentencing or rehabilitative program (for example, diversion, deferred prosecution, withheld adjudication, deferred adjudication)?

Amerikaya geldikten sonraki 3 ay icinde 3 tane ceza aldim pull over sonucu Turk ehliyeti ile araba kullandigim ve ehliyetim olmadigi icin zorunlu hakim karsina ciktim diger iki ceza para cezasiydi. Mahkeme tarihinde ehliyet aldigim icin 3 ceza dismissed ile sonuclandi.

2017 yilinda gas stationda calisirken 21 yasindan kucuk birisine alkol satisi yaptigim icin polis mahkeme tarihi verdi ve hakim karsina ciktim. Misdemeanor olarak kayda gecti sadece zorunlu court masrafini odedim. Disposition a bakgigim zaman adjudication withheld yaziyor herhangi bir programa dahil edilmedim veya hukum almadim, tutuklama yok.

2018 yilinda hiz cezasi aldim ve puan almamak icin sonuca itiraz ettim. sadece cezayi odedim ve puan almadim. Disposition ayni sekilde adjudication withheld yaziyor.

son olarak 2019 yilinda ufak bir kaza gecirdim ve polis tarafindan careless driving citation i aldim para cezasi ve 3 point cezasi aldim . Point almamak icin online traffic school tamamladim puan silindi. Ayni sekilde Disposition adjudication withheld yaziyor.
    Son 3 ceza dispositionlari adjudication withheld florida yasalarinda adjudication withheld sizin convict olmadiginiz anlamina geliyor.

Bu sorulari cevaplarken su sekilde cevap veriyorum
    23 YES Cunku citation aldim
    24 YES Bu soruda tam emin olamiyorum tam anlayamiyorum "charged" kelimesini hiz cezasi bir offense mi? veya bu soruya evet demek icin ne olmasi lazim ?
    25 NO
    26 BILMIYORUM Butun disposition lar adjudication withheld ama ben herhangi bir programa katilmadim bu nasil olmali fikri olabilen var mi ?

Mideme kramlar giriyor herhangi bir yardimda bulunabilirseniz cok mutlu olurum. Tesekkurler

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   lumos lumos 

• @damladav, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@damladav, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@damladav, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Biz bugun esimle N-400 formumuzu submit ettik, girisimiz 21.05.2018deydi. bakalim Seattle icin sureler nasil olacak, tarihleri guncelleyecegim.

N-400u doldurduktan 1 hafta sonra bana ve esime biometrik randevusu verildi. ayni anda doldurmamiza ragmen esimin randevusu 20 mart 2023, benim ki 22 mart 2023de olacak. simdilik hizli ilerliyor gibi gorunuyor.

Bugun interview schedule edildigini ogrendim, tarih: 28 Haziran Carsamba. N-400 doldurduktan tam 4 ay sonra interview almis olduk. Seattle icin hizli ilerliyor gibi gozukuyor.

28 haziranda esim ve ben interview icin gittik, sadece green cardlarimizi goturduk, extra bir belge goturmedik ve sorulmadi da. sansimiza o gun sistem coktugu icin sinav gectim ancak yemin torenine girmem icin gereken onayi sistemden alamadik ama esiminki onaylandi (sans ne diyeyim). esim ayni gun yemin torenine girdi ve vatandas oldu, bense 19 temmuzla yemin toreni randevusu aldim ve yarin umarim sureci tamamlayacagim. Seattle icin surecimiz 4 ay surdu.

• Benimde esim bugun girdi ve gecti kadin tebrik ediyor fakat tam son adimda confirmation alip kagidi cikartacagi sirada sistem izin vermiyor ve diyorki siz 6 aydan fazla kalmissiniz disarda geldiginiz ilk sene (2018) bu yuzden 8 ay gecmis o ilk cikisinizda bu basvuruyu deny etmiyorum fakat siz withdrawl u kabul ederseniz tekrar basvurun 17 Ekimden sonra o zaman verelim.
    Sanirim odedigimiz para da yandi 🙂 Tekrardan basvuru yapmak zorunda kalacak esim cunku 8 ay disarda kaldigi icin sifirlanmis sure ve 5 yili doldurmamis sayiliyormus bu sekilde.

• @sChAdOw, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Ryback okadar sacma ki isleyis anlamiyorum gercekten. Ayni guncellemeyi bende gorevliye soyledim, bana giris cikis gunleri ayni mi yoksa farkli mi dedi? bende yok tarihler ayni, sadece ilk 2 gun farkli ulke dedim. O da yok sorun yok ozaman dedi ve n400 u guncellemedi. Islem sonunda bana tebrikler denirken esimin n400 u gorevli 2 gun icin degistirince "decision cannot be made" evragi verdiler.
    Insallah dediginiz gibi olur.

Siz ve esiniz vatandas oldunuzmu?

• merhaba farklı ülkelere giriş çıkış yaparken pasaportta hali hazırda vizemiz mi oluyor yoksa green cardımızla mı giriş çıkış yapıyoruz

• ⭐⭐

@Neslihan-Yaşar Yesil kartinizin olmasi, vatandaslik gibi olmuyor, Turkiye'nin (baska bir yerde vatandasliginiz yoksa) pasaportunun talep ettigi tum vizelere basvurmak zorundasiniz.

• @lumos nasıl yani abd deyken türkiyeye gelmek istesem tc için vize başvurusu mu yapıyorum

Benzer Başlıklar

• 80
  • 2
  • 13
  • 26
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |