Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @knnrn zaten adı üzerinde "seyahat sigortası". yurtdışında yaşayan birinin bu sigortayı yaptırmış olması ve bu poliçe üzerinden sağlık gideri talep etmesi mantığa aykırı bir durum. bu poliçeyi türkiye'de yaşayıp yurtdışına herhangi bir sebeple (turistik, eğitim, spor) seyahat eden kimselerin yaptırması zorunlu. poliçenin genel şartlarını kelimesi kelimesine ezbere bilmesem de mesleğim gereği yurtdışında yaşayıp bu poliçeden tazminat talep edenlerin taleplerinin karşılanmayacağını düşünüyorum. bunun aksi bir durumla karşılaştıysanız da bu durum sigorta şirketinin iyi niyetinden ya da inisiyatif almasından kaynaklanmıştır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@loser Siz sıkıntı olacağını düşünüyorsunuz, ben olmayacağını düşünüyorum. Bakalım W. Edwards Deming ne düşünüyor? 🙂

alt metni

• Healthcare.gov sitesinde online basvuru yapmak istedim ilk geldigim hafta ( yani bu hafta) ama Ssn numarasi istediginden yapamadim.

• arkadaşlar merhaba ekim ayında amerikaya giriş yapacagım sağlık sigortası hakkında nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardıma ihtiyacım var.SSN im yok ilk kez amerikaya giriş yapacağım

Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@illusion SSN geldikten sonra Healthcare.gov üzerinden sağlık sigortası başvurusu yapabilirsiniz. Şanslısınız, Aralık ayında "open enrollment" dönemi başlayacak. Ama öyle olmasa bile yeni göçmenler girişten itibaren 90 gün içinde sigorta yaptırma hakkına sahip oluyorlar.

• @knnrn Open enrollment özetle ne anlama geliyor? Bir de vatandaş olmayan göçmenlerin Obamacare vb şeylerden yararlanması ileride vatandaşlık sürecinde önlerine bir engel olarak çıkarılacağı söyleniyordu, sizce gider gitmez parasıyla özel sigorta mı yaptırmak gerekiyor?

• @knnrn Greencard ile ABD'ye göç eden birinin yaptırması gerekli olan seyahat sigortası hk içinde söyledi:
    Merhaba, Hemşirelik yazınızı gördüğüm için belki bilginiz vardır. Türkiye'de Tıbbi Dökümantasyon ve sekreterlik önlisansı okumuş birisi, Amerika'da hastanelerde kayıt görevlisi olarak çalışabilir mi yada sekreter?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hosgeldin Bu konuda fazla bilgim yok ama iş ilanlarından gördüğüm kadarıyla herhangi bir lisans/sertifika istenmiyor. O nedenle çalışabilir diye düşünüyorum.

https://www.indeed.com/q-Medical-Secretary-l-Houston,-TX-jobs.html?vjk=ebef25a61d4a83ad

• @knnrn Teşekkür ederim 🙂

• @knnrn kenan bey ben ekim ayında giriş yapacağım ekim ayından aralık ayına kadar sağlık sigortası durumu nasıl olacak peki kusura bakmayın bu konu hakkında hiç bilgim yok 😞

• Merhabalar,

Ben de eski bir sigorta müfettişi ve taze bir sigorta acentesi olarak bu konuda bilgi vermek isterim.

Yaptıracağınız yurt dışı seyahat sigortası, sizin ülkeye geri döneceğinizi öngörerek yapılmaktadır. Yurt dışında bu poliçenin teminatlarından yararlanmak istemeniz durumunda, yurt dışındaki hastanelerin buradaki provizyon sistemlerine entegre olmamaları nedeniyle, ilgili fatura tutarını kendiniz ödemeli ve döndüğünüzde fatura/reçete vb. evrakları sigorta şirketine ibraz ederek tazminat talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Buraya bir parantez açıp belirtmek isterim ki elbette ameliyat vs gibi acil ve yüksek maliyetli durumlarda sigorta şirketiyle ilgili hastanenin iletişime geçmesini sağlayarak ödemenin doğrudan sigorta şirketi tarafından yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu genelde uzun süren bürokratik bir süreç olduğu için ben yoğunlukla uygulanan yöntemden bahsediyorum.

Greencard kazanmış ve oradaki ilk bir kaç aylık dönemi kapsaması amacıyla seyahat sigortası düzenletmiş iseniz, poliçe süresince yaptığınız sağlık masraflarına ilişkin evrakı posta yoluyla Türkiye'deki bir yakınınıza iletmeniz ve o kişinin de yine posta yoluyla sizin adınıza tazminat talebinde bulunması en makul yöntem gibi geliyor bana..

Ayrıca ek olarak özel sağlık sigortalarının da yurt dışında geçerli olduğunu hatırlatmak isterim. Ancak bu poliçelerde de "kişinin yurt dışında yaşamıyor olması" şartı vardır. Greencard talihlileri ABD'deki ilk 6 ayları için gitmeden yaptıracakları özel sağlık sigortasından da faydalanma seçeneğini değerlendirebilirler bence. Şahsen ben kazanırsam bu şekilde yapacağım ilk 6 ay için. 6 ay diyorum çünkü yurt dışı tazminat taleplerinde pasaportunuzdaki çıkış mühürünü kontrol ediyorlar ve ilgili faturanın tarihi ile çıkış mühürü arasında 6 aydan fazla fark varsa tazminat talebi reddediliyor..

Tabi özel sağlık sigortalarına ilişkin tazminat taleplerinde de yukarıda bahsettiğim durum geçerli..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@illusion SSN geldikten sonra Healthcare.gov üzerinden sağlık sigortası başvurusu yapacaksınız. Aralık ayında yeniden başvuru yapmanız gerekecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Healthcare.gov üzerinden başvurular her yıl Aralık ayında kabul ediliyor ve bu döneme "open enrollment" deniyor. Yılın diğer zamanlarında başvuru yapabilmek için bazı şartları taşıyor olmak gerekiyor.
    Burada aslında herhangi bir yardıma başvuru yapmıyorsunuz, sadece kendinize bir poliçe seçiyorsunuz. Sistem size gelirinize göre fiyatlar veriyor. Kişisel görüşüm bir sorun olmayacağı yönünde.

• ⭐⭐

@knnrn üstad benim bu sigorta konusunda hala kafamda sorular var ve bunları gideremiyorum.
    Ben Ekimde giriş yapıp bir hafta sonra döndüm. Nisanda da aynısını yapıp sonra Haziran da okullar kapanınca inşallah ABD ye yerleşeceğiz.
    İlk etapta ABD de gelirimiz olmayacak. Bu gelirimiz olmama durumunu 3-4 ay kabul edelim.
    Biz burada nasıl bir sigorta yaptırmalıyız. 90 günlük süre nedir? Biz yararlanabilir miyiz.? Çünkü ilk girişten sonra yaklaşık 8-9 ay geçmiş olacak.
    2 yetişkin 1 çocuk için ortalama bir sigorta ödemesi aylık ne kadar tutabilir. Gelirimiz yok diye bildirsek.?
    Kişi başı 100-150 Dolara razıyım da fazla olur diyenler de var. Deductable, Copay, Out of max gibi kavramlara da baktım. Yani Allah korusun bir hastanelik durum olduğunda 25-30 bin dolar faturalar görmek istemiyoruz.
    Selamlar,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Greencard ile ABD'ye göç eden birinin yaptırması gerekli olan seyahat sigortası hk içinde söyledi:

@knnrn üstad benim bu sigorta konusunda hala kafamda sorular var ve bunları gideremiyorum.
    Ben Ekimde giriş yapıp bir hafta sonra döndüm. Nisanda da aynısını yapıp sonra Haziran da okullar kapanınca inşallah ABD ye yerleşeceğiz.
    İlk etapta ABD de gelirimiz olmayacak. Bu gelirimiz olmama durumunu 3-4 ay kabul edelim.
    Biz burada nasıl bir sigorta yaptırmalıyız. 90 günlük süre nedir? Biz yararlanabilir miyiz.? Çünkü ilk girişten sonra yaklaşık 8-9 ay geçmiş olacak.
    2 yetişkin 1 çocuk için ortalama bir sigorta ödemesi aylık ne kadar tutabilir. Gelirimiz yok diye bildirsek.?
    Kişi başı 100-150 Dolara razıyım da fazla olur diyenler de var. Deductable, Copay, Out of max gibi kavramlara da baktım. Yani Allah korusun bir hastanelik durum olduğunda 25-30 bin dolar faturalar görmek istemiyoruz.
    Selamlar,

İlk girişten sonra değil, ABD'ye taşındıktan sonra 90 gün içinde sigorta yaptırma hakkına sahip olacaksınız. Hiç gelirim yok derseniz maalesef Tax credit çıkmaz, o nedenle az da olsa bir gelir beyan etmeniz lazım. Türkiye'deki gelir olabilir veya başlamayı düşündüğünüz işin gelirini yazabilirsiniz, sizin beyanınıza dayalı zaten. Gelire ve eyalete göre sistem uygun bir sigorta poliçesi önerir. Endişe edilecek bir şey yok bence.

• ⭐⭐

@knnrn teşekkkür ederim verdiğiniz bilgi için. 90 gün içinde sahip olacaksınız derken, gider gitmez sigorta yaptırabiliyoruz değil mi? Beklememiz gerekmiyor olması lazım. Yoksa 90 gün süre zarfında olan sıkıntıları devlet mi karşılıyor?
    Selamlar,

• Merhaba,

Mutlaka kendinize kritik durumlar için (Ameliyat, kaza) gerekli sağlık sigortası yaptırın. Çalışsanız bile sağlık sigortanız bu durumlara yanıt vermeyebilir. Amerika'nın her şeyi güzel ama sağlık hizmeti kötü, hatta felaket.

Bunun dışında küçük şeyler için eyaletinizde sağlık merkezleri gibi kurumlar vardır. (Low Cost Health Center olarak aratın) Mesela Michigan'da Exalta Health var ben tüm ilaçlarımı buraya yazdırıyorum. Amerika'ya gelmeden başvuru yaptım, geldiğimde Türkiye'de kullandığım ilaçları gösterdim ve geçirdiğim tedavileri anlattım, onları sisteme kaydettiler şimdi doktora bile gitmeden internetten refill istiyorum. Doktor beni görürse 5 dolar gibi bir ücreti oluyor, tahlil röntgen gerekiyorsa 25-30 dolar. Bir de sağlık merkezine gittiğinizde mutlaka kenarda köşede indirim kuponları vardır, onları alın. İlaçlarınızı alırken %80'e kadar inidirim oluyor. 1-2 ay geçtikten sonra zaten eyaletiniz size %75 eczane indirim kartı gönderiyor. (Low cost sağlık hizmeti aldığınızı görünce ihtiyacınız vardır diye düşünüyorlar) Diyelim ki sağlık merkezinde kupon bulamadınız henüz eyalet indirim kartınızda gelmedi, ilaçlarınızı alırken hiç bir zaman sizden talep edilen ücreti tak diye çıkarıp vermeyin, indirim yok mu diye sorun. Eğer Walmart gibi bir yerden alıyorsanız ilaçlarınızı mutlaka kendi kuponları vardır.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Greencard ile ABD'ye göç eden birinin yaptırması gerekli olan seyahat sigortası hk içinde söyledi:

@knnrn teşekkkür ederim verdiğiniz bilgi için. 90 gün içinde sahip olacaksınız derken, gider gitmez sigorta yaptırabiliyoruz değil mi? Beklememiz gerekmiyor olması lazım. Yoksa 90 gün süre zarfında olan sıkıntıları devlet mi karşılıyor?
    Selamlar,

SSN gelir gelmez sigorta başvurusu yapabilirsiniz. Beklemek gerekmiyor, tam tersi, 90 günü geçerse bu hakkı kaybediyorsunuz.

• ⭐⭐

Anladığım kadarıyla, https://www.healthcare.gov/ adresinde 1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olacak sağlık sigortası için başvurular (2019 Open Enrollment) açılmış ve son gün 15 Aralık...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Greencard ile ABD'ye göç eden birinin yaptırması gerekli olan seyahat sigortası hk içinde söyledi:

Anladığım kadarıyla, https://www.healthcare.gov/ adresinde 1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olacak sağlık sigortası için başvurular (2019 Open Enrollment) açılmış ve son gün 15 Aralık...

Evet, sigorta yaptırmak isteyen herkesin bu open enrollment dönemini değerlendirmesini öneririm.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

63

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |