DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @itsmebb umarım dediğiniz gibi olur ve onayımı tez zamanda alırım .ama dosyam vorment te ve süreside çok uzun 😔

• @Sibel-Demir inşallah tüm kalbimle tüm bekleyenler için dua ediyorum 🙏

• @ecom
    Adamlar (Ankara konsolosluğu) kendisi de kabul ediyor Ankara'da yığılma olduğunu. Öte yandan yakınımızda başka boş konsolosluklar var ama dağıtmıyorlar oralara, onun yerine yabancılara transfer hakkı tanıyorlar sadece. Bu kadar iş bilmezlik olamaz. Madem yığılma var, yükü dağıtın kardeşim veya Türk vatandaşlarına da dosyasını transfer edebilme hakkı verin hiç değilse kendimiz uğraşalım.

Bu yük dağılmadığı sürece kotaya hep takılma olacak çünkü mesela bir konsoloslukta bekleyenler varken diğeri boş duruyor. Beriki konsolosluk yükünü eritemeden yeni başvurular geliyor ve bir bakmışsın dünya genelinde bekleyen sayısı artmış. Sonra da kota geliyor işte.

Normalde adamların hiçbir şeyi takdığı yok diye biliyordum ama IR1/CR1 grubunda bir yorumda; 'konsolosluğun bizim hükümetten baskı yediğini ve hızlanacağını' okudum. Toplu bir şekilde gerek senatörlere gerek konsolosluğa baskı yapılsa belki bir kımıldanma olur. Gidip konsolosluğun önünde oturma eylemi yapmayı bile düşündüm veya tüm F2A'ler senatörlerine kongre üyelerine bastırabilir. Ama organize olamıyoruz 😞

• @ICu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@ecom
    Adamlar (Ankara konsolosluğu) kendisi de kabul ediyor Ankara'da yığılma olduğunu. Öte yandan yakınımızda başka boş konsolosluklar var ama dağıtmıyorlar oralara, onun yerine yabancılara transfer hakkı tanıyorlar sadece. Bu kadar iş bilmezlik olamaz. Madem yığılma var, yükü dağıtın kardeşim veya Türk vatandaşlarına da dosyasını transfer edebilme hakkı verin hiç değilse kendimiz uğraşalım.

Bu yük dağılmadığı sürece kotaya hep takılma olacak çünkü mesela bir konsoloslukta bekleyenler varken diğeri boş duruyor. Beriki konsolosluk yükünü eritemeden yeni başvurular geliyor ve bir bakmışsın dünya genelinde bekleyen sayısı artmış. Sonra da kota geliyor işte.

Normalde adamların hiçbir şeyi takdığı yok diye biliyordum ama IR1/CR1 grubunda bir yorumda; 'konsolosluğun bizim hükümetten baskı yediğini ve hızlanacağını' okudum. Toplu bir şekilde gerek senatörlere gerek konsolosluğa baskı yapılsa belki bir kımıldanma olur. Gidip konsolosluğun önünde oturma eylemi yapmayı bile düşündüm veya tüm F2A'ler senatörlerine kongre üyelerine bastırabilir. Ama organize olamıyoruz 😞

Ben sürekli konsolosluğa yazıyorum işe yaramasada en azından burda olduğumuzu bilsinler. Twitterda ise ankara için genelde İran vatandaslarini görüyorum ses çıkaran.
    Konsolosluğun bu dosyaları kendi dagitmamasinin nedeni bence dağıttığı ulkeninde bir anlaşma şeklinde bu insanları oraya kabul etmesi gerekiyor. Ve sanırım bizim dışımızda özellikle batı ülkeleri buna cokda hevesli değil, Haa ama kişi kendi vizesini alır ve o ulkeye dosyasını transfer eder o ayrı buna musade ediyor. Fakat İran vatandaslarini buraya yönlendirdiği gibi yönlendirme yapabileceği çok ülke yok sanırım. Bu sebeple kişilere yüklüyor sorumluluğu. Twittarda pakistanlilarda afganlardan şikayetçi mesela bize öncelik verilmiyor afganlardan sira gelmiyor diye.
    Ama hiç bir bulgar,avusturyali yada fransiz görmüyorum bu konulardan dert yanan herkesin ulkesindeki konsolosluk önce o ülke vatandaşına hizmet ediyor çünkü. Yani gelişmiş hiç bir ülke buyrun gelin vizenizi buradan alın demiyor aksine zorluk çıkarıyor.
    Umarım bizim devletimiz kendi ülkemizdeki konsolosluğun bizi ikinci plana attığını fark edip bizler için bir temasa geçer ve bürokrasi bu işe bir çözüm bulur. Yoksa olan Türk vatandaslarina oluyor.

• @ecom, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@ICu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@ecom

Ben sürekli konsolosluğa yazıyorum işe yaramasada en azından burda olduğumuzu bilsinler. Twitterda ise ankara için genelde İran vatandaslarini görüyorum ses çıkaran.
    Konsolosluğun bu dosyaları kendi dagitmamasinin nedeni bence dağıttığı ulkeninde bir anlaşma şeklinde bu insanları oraya kabul etmesi gerekiyor. Ve sanırım bizim dışımızda özellikle batı ülkeleri buna cokda hevesli değil, Haa ama kişi kendi vizesini alır ve o ulkeye dosyasını transfer eder o ayrı buna musade ediyor. Fakat İran vatandaslarini buraya yönlendirdiği gibi yönlendirme yapabileceği çok ülke yok sanırım. Bu sebeple kişilere yüklüyor sorumluluğu. Twittarda pakistanlilarda afganlardan şikayetçi mesela bize öncelik verilmiyor afganlardan sira gelmiyor diye.
    Ama hiç bir bulgar,avusturyali yada fransiz görmüyorum bu konulardan dert yanan herkesin ulkesindeki konsolosluk önce o ülke vatandaşına hizmet ediyor çünkü. Yani gelişmiş hiç bir ülke buyrun gelin vizenizi buradan alın demiyor aksine zorluk çıkarıyor.
    Umarım bizim devletimiz kendi ülkemizdeki konsolosluğun bizi ikinci plana attığını fark edip bizler için bir temasa geçer ve bürokrasi bu işe bir çözüm bulur. Yoksa olan Türk vatandaslarina oluyor.

Anlıyorum. Çoğu noktaya ben de katılıyorum. Pakistan da Afganistan sıkıntısını yaşıyor dediğiniz gibi.

Bence olaya NVC'nin veya Department of State'in el atması lazım. Dağıtımı onlar yapmalı. Fakat dediğiniz gibi her ülke vize istemekte haklı.

Diğer ülke vatandaşlarının bizim ülkemizden randevu almasını ben biraz daha Abd konsolosluğuna bağlıyorum. Mesela Türk vatandaşlarının da vizesiz girebildiği ülkeler var ama oralardaki Abd konsoloslukları yine bize randevu vermiyor.

• Ülke nüfusunun çoğu İstanbuldayken neden sadece Ankara'dan IV veriliyor anlayamıyorum. İstanbul konsolosluğunun da yeniden göçmen vizesi vermeye başlaması lazım. Kapasite iki katına çıkar. Ben 2007'de göçmen vizemi istanbuldan aldım. Sağlık muayenesi de şişlideki amerikan hastanesindeydi.

• Evli ve çocuksuz olup bu işe girişeceklere tavsiyem, boşanın, eşiniz turistik vize ya da eğitim vizesi alsın, ABD'ye gelsin ve orda yeniden evlenin. Hatta süreci yeni baslatanlar cocuk yoksa iptal edip bosanip bu sekilde yeniden baslayabilirler. Cocuk varsa ise yaramaz tabii.

• @gembruce

Ben evlenmeden önce eşime turist vizesi almaya çalıştım, vermediler. Tabi bu turist vizesini verme oranlarıyla da alakalı.

Sağlam bir öğrenci vizesi denenebilir. Veya turist vizesi ailecek (eşin tüm aile üyelerine) denenebilir

• ⭐⭐⭐

@gembruce İstanbul gibi bi yerde böylesine bi dönemde göçmen vize basabilir yetkisi vermek eminimki ortalığı daha cok karıştıracaktır İstanbul konsolosluğu cok yoğun bu yükün üstüne göçmen vizeyi eklemezler..

aslında bu işin çözümü çok basit. 3 aydan uzun süre DQ kalanlar posta yoluyla göçmen vizesini alabilmeli. Sonucunda konsolosluk görüşmesi tamamen prosedür..
    şüphelendikleri bi durum olur o zaman başvuruyu reddedip en yakın slota gün vermeye çalışır.

İşin özü çözüm aslında var ama siyasi politikalar ve saydığınız diğer bütün yüzlerce problemden dolayı Türk vatandaşları maalesef mağdur ediliyor

• @ICu merhabalar, peki turist vizesine başvurmamız F2a sürecini etkiler mi ya da red almamız?

• @waterman Istanbul'un islem sureleri Ankara'dan daha iyi. Eskisi gibi her iki post her iki vize grubuna da bakmali. Ona gore dagitsinlar. 15 Avrupa ulkesindeki post, sadece bu ulkede oturumu olan ve yasayanlara bakiyoruz diye dondu bana. Bizim disislerine ve cimere yazdim, elciligi sikayet ettim. yurtdisinda yasayan Turkler masasi var guya. Biz karismayiz diye donus yaptilar. Anlayamadigim bir baska konu da ABD vatandaslarinin aile birlestirmede onceligi olmasi. Alirken ayni vergiyi almiyor musunuz? Is, maddi yardim istesek tamam da, kendi gelirimizle ailemizle birlikte yasamak istiyoruz, hepsi bu. Tamamen insani bir talep. Vatandas olmamakla ne ilgisi var? 3 ayri kurumda tekrar tekrar kontrol ettirecegine, DV'de oldugu gibi tum belgeleri onden bir seferde al ve elcilikte bitir. DVyi kazanan birine numarasi kucukse cekisten sonra 6 ay icinde, en gec 1 yilda tum ailesi ile birlikte GC veriyorsun. Bizde ailenin yarisi zaten senin ulkende, kalanini neden surunduruyorsun? Bir dosya uzerinde toplamda 1 adamin 4 saatini harcamadiklarina kalibimi basarim. Buroksiyle ordan oraya surunduruyorlar bizi yillarca.

• @meryem-b

Merhaba,

Etkilemez. Ama bunlar; 'göçmen olmayan vizeyi göçmen olmak için kullanamazsınız' diye yorum yapıyorlar.

Ne alaka?

Göçmen olmak için göçmen olmayan vize almıyorum ki. Uzun bir süreç var, sonunda yasalara göre göçmen zaten olacağım ve bu süreci eşimin yanında geçirmek istiyorum. Bana tanınan süre bittiğinde de ülkeden çıkacağım zaten 🤷🏻♂

• Avukattan yeni bilgi geldi

'Bazı postlar, PD'ler current olmadan mülakat verebiliyorlarmış. Ben de ona göre yükü hafif bir post'a mülakatımızı taşımak istiyorum. Post'larda bekleyen sayılarıyla ilgili güncel veri var mı?' diye sormuştum.

'Sizi yanlış bilgilendirmişler. Öyle bir şey imkansız. Memur hata yapsa verse önündeki bilgisayar programı size vize vermez. Yasaya aykırı' dedi.

FYI

• F2b sürecinde olan arkadaşlarımız varsa iletişime geçelim ben de yeni sürece girecegim.

• @ICu ABD Turkmenistan Elciligin'ndeki gorevli onundeki ekrani tanimiyor ama bir gocmenlik taniyor oyle mi? Basvururken PD'mi de yazdim, Eylul'den once orada olmak istiyoruz dedim, mumkun mu dedim ve randevu tarih araligina kadar cevap aldim. Cok iyi bilinen bir avukat bir kac gun once 'randevuyu verip vize numarasi available olunca basabilirler' dedi. Size verilen cevapla direkt olarak celisiyor ama bu cevapta tutarsiz. Burdan kalkip Turkmenistan'a gidecegim. Mulakat yapacagiz. 'Olursa biz sizi bir daha cagiririz mi diyecekler' ve vizesiz ya da retsiz geri mi gelecegiz? Dosyayi almak icin vizem olup olmadigini soran bir elciligin PD'niz current degil demek aklina gelmiyor mu? Az ihtimal olan bir girisim bu ve emek istiyor. 43 postla ve yarisindan coguyla birden fazla kez olmak uzere yazisiyorum. Ugrasmak istemiyorlar. Size kendiniz yapin da diyemez cunku bunun icin para aliyor. 14 yil hic ABD'ye girmeden, Ankara geri donus vize basvurumu reddettigi halde GC'imi avukatsiz yeniledim. O gocmenlik avukatlarina kalsa bu da imkansizdi.

• @gembruce
    'Avukat bilmiyor' diyorsunuz, anladığım kadarıyla. Olabilir tabi. Ben sadece bana denileni aktardım. Tabi avukatın bu dediğini destekleyen başka örneklere de rastladım

• Merhaba eşim greencard sahibi ve Türkiye’den Amerika’ya döndükten sonra evlilik ile ilgili evrakları iletecek,

Öncelikle soyadı değiştiği için greencardını yenilemesi gerekiyor mu yoksa direkt eski pasaport ve evlilik sonrası pasaportla ABD e girebilir mi? Yada kızlık soyadının yer aldığı greencardla giriş yapabilir mi?

Evrakları posta yoluyla gönderip ülkeye geri dönse NOA1 için gerekli bilgileri dijital ortamda görebilir miyiz? Yoksa beklemesi mi gerekiyor.

1 yıl içerisinde 6 ay türkiyede 3 ay amerikada 3 ay tekrar Türkiye de kalsa sorun olur mu, gir çık yapması bir sorun teşkil eder mi?

• @ICu Avukatin bilmedigini iddia etmiyorum. Ben de Ankara'dan avukatin size soyledigi cevabi, yani cutoff oldugumuz bilgisini aldim lakin bu randevu almanin imkansiz oldugu anlamina gelmiyor. Kestirip atmak yerine ugrasmak gerekiyor diye dusunuyorum. Hayir cevabi alsak bile yeniden denemek lazim. Ornegin expedite icin USCIS musteri hizmetlerini ilk kez aradigimda, agent bir sefer hayir alirsaniz vazgecmeyin, her ay yeniden deneyin demisti. Expire olmus GC ile ABD'ye girerken sinir polisi geri donus vizesi neden almadiniz diye sordu. Basvurdum vermediler dedim. Kac kez dedi. 1 kez dedim. Nedenleriniz mantikli keske yeniden basvursaydiniz dedi. Her basvuru $575 ve bu benim icim fazla dedim. Bu yasadigim ornekleri durumun esnek olabilecegini ifade edebilmek adina paylasiyorum. Ugrasmak bedavaysa, avukatlar olmaz diyor diye ben oturup beklemem.

• @ICu kesinlikle öyle. Ben Gaziantep’te yaşıyorum, depremden dolayı şansımı denemek istiyorum aslında. Ama red oranı yüksek sanırım. Alabilen var mı bilmiyorum. Bu arada bilgileriniz için çok teşekkür ederim

• Merhabalar, ben DV2023 ile green card vizemi aldim, henuz Amerikaya giris yapmadim, 16 Agustos 2023'e kadar gecerli vizem.
    Evlenmeyi planliyorum nasil bir yol izleyecegim konusunda kafam cok karisti, ozellikle bu uzun sure beklemeler beni baya korkuttu.

Dolayisiyla, en hizli sekilde mustakbel esime nasil vize alabilirim?
    Henuz evli degiliz her an evlenebiliriz? Uzunca bir suredir beraber yasiyoruz, kira kontrati, faturalar ve 100lerce fotomuz mevcut her yil cekilmis olan, cocuk da yapmayi planliyoruz...
    Esim Turk vatandasi degil, Ingiliz vatandasi ve Amerikaya giris cikis yapabiliyor turist olarak haliyle..

1- Birkac oneri geldi Amerikaya girmeden evlenip tekrardan randevu alip ailece yeniden vize almak gibi, bu sene fazla vize kalmamis yetismeme sansi olabilir mi, dolayisiyla ben de var olan kendi vizemi kaybetme riski olur mu cekiniyorum...

2- Amerikaya girdikten sonra evlenirsem nasil bir yol izlemeliyim en hizli sekilde mustakbel esimin Amerikada yasal olarak Calisabilmesi icin? Kendisi zaten turist olarak giris cikis yapabilir Ingiliz vatandasi oldugu icin ama calisma izni yok. Bu durumda nerde evlenmeliyiz yada Amerikaya gelip oradan bir basvuru yapmamiz bir fayda saglar mi...?

Bu konuda tecrubesi olan arkadaslar varsa yardimci olurlarsa cok sevinirim.

Bildiginiz guvenilir bir avukat varsa da danismak isterim.

Saygilar Sevgiler herkese.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

254

41.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

430.5k

| | | |