Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Çin casus balonu ABD tarafından Carolina açıklarında düşürüldü

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu da 28 Ocak'ta Cin menseili bir balonun ABD'nin hava sahasina girmesi durumu...

Balon; Alaska uzerinden, Bati Kanada'ya, oradan da Montana'ya kadar ulasti... Kanada ve ABD, bu balonun casusluk amaciyla gonderildigini iddia etse de, Cin hukumeti balonun yolundan sasmis, meteorolojik arastirma icin kullanilan sivil bir balon oldugunu savundu.

Balon, Montana'dan (1 Subat) sonra Missouri'ye (3 Subat), oradan da Guney Carolina'ya (4 Subat) kadar ulasti ve Carolina aciklarinda okyanus ustundeyken ABD tarafindan vurularak dusuruldu.

Balon vurulduktan sonra, Cin hukumeti "ABD'nin asiri tepki gostererek, uluslararasi uygulamalari ciddi bir sekilde ihlal ettigini" belirtti.

Bu da balon'un izledigi tahmini yol:

Screen Shot 2023-02-06 at 01.59.16.png

• Bence o balon daha Alaska'ya yaklasirken vurulmaliydi. ABD ve Kanadanin uzerinden gecti ve izlemek haricinde hicbirsey yapmadilar. Biraz acizlik var gibi geldi bana. Yani Cinliler artik ucaklarla ABD'yi vurmaya gelse, bombalar yere dusunce mi haberimiz olacak???

• ⭐⭐⭐

@MySea acaba zararsız olduğunu anlayıp görüntüleyip, biraz ilerlemesine izin verip hak ihlali yapıp üste çıkmak için bu kadar müsaade etmiş olabililer mi ?

• @tolgasatir Olabilir. Belki de vardir bir bildikleri 🤔

• Arkadaslar ABD de gokyuzunde o kadar cok balon var ki, bence onlardan biri zannedilmistir. Radarlarda goze takilip yetkililer tarafindan onemsenmemis olabilir. Gorunen o ki ABD yi terkederken birilerinin gozune takilmis 🙂 Cin in savas ucagi ABD karasularina girse aninda dusurulur. Ancak bu balon olayi ABD nin bir guvenlik acigi oldugunun anlasilmasini saglamis oldu. Balon uzerinde metal bulunmamasi nedeniyle radarlara yakalanmamis da olabilir, metal varsa bile radara yakalanmamasi icin ozel bir maddeyle kaplanmis olabilir. Balonun masum bir balon olmadigina inananlardanim.

• bir balon da Alaska da dusurulmus

• Balon gerek fiziki gerekse stratejik olarak casusluk amacıyla kullanılabilecek en son şey. Bu amaçla kullanacağını pek sanmıyorum. Günümüzde uydu teknolojileri o kadar gelişti ki neredeyse gerçek zamanlı istediğin veriyi istediğin ülkeden edinebiliyorsun. Amatör telsizci olarak biz de balon projeleri yaparız ve balonları gerçek zamanlı olarak takip ederiz. Buna ilgisi olan varsa dünya üzerinde dolaşan meteoroloji ve diğer balonları buradan takip edebilir. https://aprs.fi/

• Ben de casusluk için gönderildiğini zannetmiyorum. Ya gerçekten meteoroloji balonu, ya da ABD'nin düşürmesini istedikleri için gönderdiler. Bundaki amaç ise ABD'nin tepkisini belirlemek, tepki süresini ölçmek ya da ABD'nin gönderdiği hava araçlarını düşürebilmek için sebep yaratmak olabilir.

• ⭐⭐

....amerikanin icinde milyonlarca chin asilli vatandas yasiyor,balona ihtiyac kalmaz,casusluk uzerine ruslar basta gelir chinliler biraz ruslardan egitim almalidirlar.bende balonun casusuluk uzerine olacagini zannetmiyorum,ancak uzerinde dron gibi yonlendirilecek cihazlar varsa is degisir .

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |