DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @bruce81, içinde söyledi: (E1/E2) Tüccar ve Yatırımcı Vizeleri

Abd'ye turist vizesi geldikten sonra yapılan E2 başvurularında çok daha düşük tutarda (30-40 bin $) yapılan yatırımlarla onay alındığına dair bir video izledim. Bu şekilde yapılan başvurulardan sonra Türkiye'ye giriş çıkışta problem oluyor mu? Türkiye'den E2 başvurusu yapmak ile Abd içinde yapmak arasındaki avantaj & dezavantajları nasıl öğrenebilirim?

Evet Amerika’dan yapılan E2 statü değişikliği durumlarında daha düşük bütçe ile onay alabiliyorsunuz ama 2 yıllık alınan bu statü değişikliğinde Amerika’dan çıktığınız anda statünüz iptal oluyor. Yani e2 vizesinde olduğu gibi Türkiye’ye girip çıkma gibi bir durum olmuyor. Eğer Türkiye’ye git gel yapma planınız varsa konsolosluktan e2 vizesi almanız gerekiyor

• @btek14 bu çok önemli bir konu bence de, biz de avukatımızdan istedik ve gönderdi, 2 sene sonrasında olası bir süre uzatımında lazım olacaktır diye düşünüyor biz de 👍🏻

• Merhabalar, Amerika’ya geldikten sonra uzun araştırmalardan sonra elektronik ürün ticareti üzerine bir şirket kurduk. Gelmeden önce hiç aklımızda olan bir alan değildi. Ya bir Cafe devralır ya da foodtruck işletiriz ve bununla e2 ye başvururuz diyorduk ama araştırdıkça bu iş de aklımıza yattı. Turist statümüz bitmeden E2 dosyamızı premium prosses ile göndermiştik ve 2 günde onay aldık🙏🏻 Bu yola baş koymuş herkesin hedefine kolayca ulaşmasını diliyorum.

• @dytmelek cevap için teşekkür ederim.

bir şekilde Türkiye'ye gidip gelmek gerekirse oradaki işletmemizin akibeti ne olacak? turist olarak tekrar abd'ye dönülebiliyor mu?

• @dytmelek kesinlikle. cok iyi yapmissiniz. hayatta her ihtimal var, biz tedbirimizi alalim da sonrasina bakariz.
    kisisel hata olabilir, kotu niyet olabilir, ihmal olabilir en azindan sorunun nerde olundugu bilinirse toparlamasi da bir sekilde mumkun olur.
    basvuru sonucunuz olumlu gelmis tebrik ederim 🙂

• @bruce81 maalesef abdden çıktıysanız ya turist olarak girersiniz ya da konsolosluktan e2 vizesi almaya çalışırsınız. İkisinin de bence riskleri var turist olarak girerken görevli memur sorun çıkarabilir, e2 vizesi almak isterseniz de hem süreç çok uzun hem de masraflı. Abdden statü alan dosyaların konsolosluktan red alma gibi durumları da var geçen bir Danışmanlık video atmıştı bu konuda. Eğer Türkiye’ye gidip gelmek istiyorsanız ilk başta 5 yıllık e2 vizesi almanızı tavsiye ederim 👍🏻

• @btek14 aynen katılıyorum size, teşekkür ederim ayrıca 🙏🏻🙏🏻

• @dytmelek elçiliğin websitesinde yazıyor zaten statu almak vize alma garantisi vermez diye.
    eğer ki işletme düzgün çalışıyor, vergisini veriyor, abd vatandaşı istihdam ediyorsa konsoloslugun vize vermemesi gibi bir durum çok az bir ihtimaldir.

• @charon maalesef cevremde 2 adet kotu ornek var bu durumla ilgili. o sebeple ne olacagi belli olmuyor boyle meselelerde.
    is bir sekilde cozuluyor ama kayiplarin telafisi zor olabiliyor.
    yanlis bilmiyorsam turist vizesi statu sebebiyle iptal edilmiyor ama ulkeden cikip turist vizesi ile girmeye calisinca izin vermediklerine de sahit oldum maalesef.

• @charon, içinde söyledi: (E1/E2) Tüccar ve Yatırımcı Vizeleri

@dytmelek elçiliğin websitesinde yazıyor zaten statu almak vize alma garantisi vermez diye.
    eğer ki işletme düzgün çalışıyor, vergisini veriyor, abd vatandaşı istihdam ediyorsa konsoloslugun vize vermemesi gibi bir durum çok az bir ihtimaldir.

Evet websitesinde yazıyor olabilir arkadaş sormuş ben de buradan cevap verdim, duyduğum bir örneği de ekledim ki geri dönüşü olmayan bir hata yapılmasın. Konsolosluk tabiki düzgün bir dosyaya red vermiyordur ama arkadaş yukarıda düşük bütçe ile e2 statü değişikliği olayını sorduğu için geçenlerde danışmandan duyduğum 2 tane e2 statüsü sonrası vize reddi olayını söylemek istedim. Yani konsoloslukta kim nasıl bir mülakat geçirir bilemem, bu konuda da en doğru şekilde avukat bilgi verecektir.

• @dytmelek düşük bütçeli e2'ye red verilmesi olabilen birşey tabi lakin düşük bütçeyle onay alanlar da var.
    benim okudugum eğer ki e2 ile iş kurulduysa ve belli bir süre devam ediyorsa, elçiliğin baktığı noktalar ne kadar vergi verildiği, işin büyüme durumu, kaç kişiye istihdam sağlamış olduğu, işçilerin w2leri vs.

lakin statü aldıktan sonra belli bir süre trye geri dönmemekte yarar var diye düşünüyorum ben.

• E2 için Türkiye konsolosluğundan hemen randevu alınamıyor diye biliyorum. Türkiye'de bulunduğumuz süre boyunca işin başında duramayacağız demek olmuyor mu bu?

• @bruce81 ilk önce belgeleri mail olarak atip randevu bekleyeceksiniz diye biliyorum.
    belgeleri abdde iken atarsınız, randevu alınca trye gelir randevuya girersiniz.

• E2 statusunun yatirim tutari disinda toplam maliyeti hakkinda bilgi verebilir misiniz? avukat ucreti, basvuru maliyetleri ve benzeri.

buna ek olarak 2 sene sonunda yenilemek istedigimizde olusacak ekstra maliyetler var mi?

• @bruce81 her durumda mutlaka biraz degisiklik olacaktir ama kabaca ;

Avukat parasi : 5000$
    Premium Processing (sart degil) : 2500$
    Fees : 1000$
    Business Plan : 500-1000$

seklinde dusunebilirsiniz. Yenileme kisminda da benzer maliyetler karsiniza cikacaktir (business plan eskisi revize olacagi icin daha az olabilir).

• @charon
    şuan istanbul konsolosluk E2 randevularını 2 yıl sonraya veriyor. Bugun açık randevular Mayıs 2025 tarihine veriliyor. Randevuların geri çekilmesi durumu en azından E2 randevuları için haziran ayı sonundan beri 3 aydır yapılamıyor. E2 Randevular ön tarihlere kaydırılamıyor.

• Merhaba herkese. E2 vizelerinde LLC şirket kurduğumuzda şirket hesabına aktaracağımız paranın 'temiz' ve ispatlanabilir olmasından bahsedilir hep.

Malum Türkiye'de işler şeffaf yürümediğinden aklıma takılan bir konu var. Mesela Türkiye'de gayrimenkulumuzu sattık ve parasını ABD'deki şirket hesabına aktarmayı planlıyoruz diyelim. Türkiye'de Tapuda herkesin bildiği gibi evlerin rayiç bedelleri düşük gösterilir ve kalan para elden alınır. Bu tarz elden alınan parayı önce Türkiye'deki banka hesabımıza yatırıp, ardından da ABD'deki şirket hesabına aktarırsak sıkıntı olur mu?

• @mertksk oha çok ağır saçmalıkmış bu.

• @Ozan-1 hocam benim bildiğim o gayrimenkulu nasıl aldıgınıza dair kanıtta isteniyor.

• @Ozan-1 kesin olur ya da olmaz diyemem ama sizin de belirttiginiz gibi paranin ispatli ve temiz sekilde kazanildigini gostermeniz gerekiyor. elimde 2 ornek var size soyleyebilecegim;

1. yurtdisinda calistigim donemde maasim calistigim ulkeye ve turkiyedeki hesabima yatiyordu belirli oranlarda, statu degisikliginde tum bordro ve para transferlerini sunup basliga da bir excel tablosu yapmistim tutari tutturmak icin.

2. daha sonradan tanistigim bir arkadas 1 milyon dolar ile yatirimci vizesi alamadigini belirtmisti. nedenini cok detay vermeden para kaynagi olarak soylemisti.

kurusu kurusuna paranizi tutturmaniz beklenmiyordur, elden gelen parayi da aileden borc tarzi gosterebilirsiniz belki. oran cok yuksek degilse sikinti olmayacaktir umarim.

Benzer Başlıklar

• 6
  • 3
  • 20
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

318

41.3k
Kullanıcı

4.4k
Konu

428.1k

| | | |