Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @winnie California bence de mantıklı , Caltech'te okuyabilmek çok güzel olurdu diye düşünüyorum.

• Gelelim son gelişmelere... Bugün itibariyle geleli 20 gün oldu. Biraz daha biriktirip yazmayı düşünüyordum ama o zaman da okuması çok zor olacaktı. Nereden başlasam bilemedim, uzun tutmadan her şeyden bahsetmek istiyorum ki iyisiyle kötüsüyle, kolayıyla zoruyla aktarmış olayım yaşadıklarımı.

Tanıdığımın yanına geçtim. Sağolsun çok kibar ve ilgililer. Çocuklarını da çok sevdim, okul çağında bıcır bıcırlar. Oda kiralarmış gibi para vermeyi ısrarla teklif ettim, onlar da net bir şekilde reddettiler. En kısa zamanda iş ve ev işini halledip ayrılmak istiyorum. Minnettarlık göstergesi olarak da hediye vermek daha şık bir hareket olacak galiba.

Kredi kartı başvurum reddedildi. Checking Account'a sadece 100$ koymuştum (Hesap açmak için gerekli minimum ücret). Belki ondan dolayıdır. Tabi bir de kart tanımlamaları için değerlendirebilecekleri hiçbir veri yoktu hakkımda. Bankaya gittiğim zaman ne yapabileceğimi ve ne zaman tekrar başvurabileceğimi soracağım. O zamana kadar da Debit Card'ı sıklıkla kullanmaya çalışacağım.

Araba aldım. Chevrolet Aveo 2007 model, 70 bin küsur milde, 3500$. Yaşım 24 ve ilk arabam olacağı için sigorta yüksek çıktı. Ama iyi bir indirim aldığımı söylediler, bu işlerden anlamadığım için doğrudur yanlıştır bilemeyeceğim. Yıllık 1755$, aylık 147$ ödeyeceğim.

Aldığım yer hem tamir yapıyor, hem de araç satıyor. Sigorta işini ve plaka işini de aynı yer halletti. Benim için çok pratik oldu açıkçası. Bir de daha önceden bahsettiğim bana öğüt veren çift, araba alacağım zaman muhakkak 1 ay garanti istememi söylemişlerdi. Satıcı araca çok güvendiği için 2 ay da olur dedi. Aramızda şakalaşırken tamam senin için 3 ay olsun dedi. Zaten bir şey olursa aynı yere götüreceğim. Boston'a 1.5 saat uzaklıkta bir yer, isteyen olursa adresini verebilirim.

Özel ders ayarlamak kaldı şimdi. Saatliği 75$ olan bir yer buldum buralara yakın. Araba geldikten sonra arayacağım.

İş ile ilgili kayda değer bir gelişme olursa aktaracağım. TOEFL sonrası kendi mesleğimle ilgili işlere başvuracağım. Şimdilik bir tanıdığımın çalıştığı pizzacıda telefona bakıyorum. Daha iki gün oldu, harçlık alıyorum çok bir şey olmasa da başlangıç başlangıçtır. Telefona bakmayı kolay sanırdım, insanlardan sipariş almak, sisteme girmek, menüyü ezberlemek hiç de kolay değilmiş. Yanlış sipariş aldığım da oldu. Zincirin ilk halkası olunca, yanlış sipariş hem mutfağı hem de kuryeciyi etkiliyor. Stresli bir iş, ama öğretici.

Pazartesi buralardaki bir göçmenlik avukatından randevu almaya çalışacağım.

Şimdilik bu kadar 🙂

Herhalde herkes hikayesini bitirdiğinde bu konudan bir biyografik derleme kitabı çıkacak.

• Benimde birşeyler yazma vaktim gelmiş artık dostlar. Henüz ilk günlerimi yaşıyorum. En baştan başlayacağım.
    Uçak biletimi İstanbul -Polonya- Newyork aktarmalı almıştım. Yalnız uçtuğum için çok takmadım ama çocuklu ailelere kesinlikle aktarma tavsiye etmiyorum. Sürekli farklı farklı yerlerde sıra beklemek çok zor. Çocukla dahada zor olacaktır. Polonya havaalanında açıkca ırkçılığa maruz kaldım. 300 küsür kişilik uçakta tek türk bendim. 2-3 defa farklı yerlerde üstümü aradılar, hiçkimseye sormadıkları aşı kartını bana sordular, diğer yolcularda şaşırdı 🙂 bende şok oldum. Kazasız belasız Newyork jfk e indik. Polonya çok kötüydü. Amerika da Gümrük memuru çok iyiydi, sorun çıkarmadı, 6 ay izin verdi. Sağolsun kıymetli kardeşim @denizci10 sayesinde gideceğim yerleri, bineceğim tren ve otobüsleri sanki Türkiyedeymiş gibi buldum.
    Metroda bavulumu kaybettim. 2 dakika içinde geri dönmeme rağmen bulamadım.
    Airbnb den ev tutmuştum. Hayatımın en güzel şeyini yaptım sanırım. Ev sahibi oğlunu geçen hafta türk bir kızla evlendirmiş. Düğün dönüşüde ben evlerine geldim. Şuan kendi çocukları gibi ilgileniyorlar, normalde sadece oda tuttum ama 3 öğün yemek veriyorlar:) araç alacağım dedim, ben hallederim dedi Mr. Jose. İş bulma konusunda da yardımcı olurum diyor ama öyle bi düşüncem yok şimdilik. Aklıma gelenleri yazdım arkadaşlar, soracağınız bişeyler varsa herzaman cevaplarım...

• ⭐⭐⭐⭐

@OrlandoGücü yolun açık olsun tekrar. bu yaşadığımız saçmalıklar da en kısa sürede son bulur inşallah. Elimden ne gelirse yapmaya hazırım biliyorsun. Senin adına çok sevindim düzgün insansın karşına her zaman düzgün insanla çıkar umarım. Tekrar hayırlı olsun. En kısa zamanda burada yapamadıklarımızı orada yapmak dileğiyle.

• ⭐⭐

@OrlandoGücü Forumun tanidik yuzlerinin boyle amerikaya gitmesi beni çok mutlu ediyor umarim çok guzel bir hayatiniz olur bol şans 🙏

• ⭐⭐

@OrlandoGücü neyy Newyork mu ne oldu orlandagucune 🙂 her attığınız adım şansla geri dönsün umduğundan daha güzel bir hayat sizi bulsun hep güzel insanlarla tanışın bol bol buraya gidişatı yazın sizin attığınız adımlar bizlere rehber olacak bu yıl çok umutsuzum greencard dan turistle gidip bir yol çizmek düşecek bize de

• @OrlandoGücü adınıza çok mutlu oldum okurken, eminim çabuk adapte olup düzeninizi kuracaksınız 🙂 Yeni güzel haberleri bekliyoruz abicim 🙋 Bolşans

• @denizci10 teşekkürler kardeşim adamın dibisin Kral

• @Erkand teşekkürler kardeşim, en kısa zamanda sende hayallerini gerçekleştirirsin umarım.

• @Zelene en kısa zamanda sizleride bekliyorum. Orlando iş açısından kötü olduğu için vazgeçtik çoğumuz, mahalle dağıldı 😅😅

• @Rüştü-Gürbüz eyvallah kardeşim, hayallerinizden vaz geçmeyin yaşınız kaç olursa olsun..

• ⭐⭐⭐

@OrlandoGücü yeni nick name nj fatihi diyorum ben @Zelene sen ne diyosun 😂

Şaka bir yana hoşgeldin abim 😊 valiz kaybolması nazarlık olsun, bundan sonrası su gibi aksın gitsin inşallah.. bol şans diliyorum 🙏🏼

• @ahsenaydgdu hoşbulduk kardeşim iyiki varsınız, inşallah Los Angeles da kuracağız mahallemizi 🤠🤠

• ⭐⭐⭐⭐

@OrlandoGücü bilmukabele abi. Sen de öylesin hem de en dibinden😂

• @OrlandoGücü çok güzel başlamışsınız, umarım her şey sizin için harika gider. Bavulunuz için üzüldüm.

• @Muhtaradana çok teşekkür ederim Muhammet kardeşim. Sizlerin yol göstermesi sayesinde ayakta durmaya çalışacağız inşallah

• ⭐⭐

@ahsenaydgdu, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@OrlandoGücü yeni nick name nj fatihi diyorum ben @Zelene sen ne diyosun 😂

Şaka bir yana hoşgeldin abim 😊 valiz kaybolması nazarlık olsun, bundan sonrası su gibi aksın gitsin inşallah.. bol şans diliyorum 🙏🏼

Ahsen bu gidişle hepimiz Los Angelesli olacağız sen gittiğinden beri oraları geziyorum map de valla ekmek neredeyse oraliyiz
    eşim geçen gün diyor biz de LA dan giriş yaparız başlarız hem ahsenler de bayağı çözmüş olur yol yordam gösterir okul vs ne nedir öğretir evimizin kızı gibi oldun gelişmeleri yaz bak

• @OrlandoGücü estağfurullah, biz sizin sadece takipçiniz olabiliriz❤

• ⭐⭐⭐⭐

@Zelene bizi bile zorluyor. Sürekli bana abi siz gelin LA'ye elini sıcak sudan soğuk suya sokturmam diyor 😂 😂

• ⭐⭐⭐

@OrlandoGücü Hayırlı olsun. Yalnız Orlando gücenecek 🙂
    @ahsenaydgdu bize sponsor olsun. Ekibi oraya toplayalım. Birlikten kuvvet doğar. Artık kebapçı, dönerci yaparız birşeyler 😅😅

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |