Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @fenercag Alisirsiniz ama gercekten bir Bodrumlu olarak oldukca zor gececektir, ozellikle de ilk kis mevsimi 🙂

• Herkese Selam. Bugün ABD deki 19.günüm. Şöyle sırayla bir başımdan geçenleri özetlemek istiyorum. Umarım faydası olur. 3 Eylül de varşova aktarmalı olarak lot airlines ile los angelese uçtum. Kesinlikle tercih edilebilir hiçbir sorun yok oldukça uygun fiyatları muadillerine göre . Yemeklerde gayet yeterli. İndiğim gibi sixth firmasından araç kiraladım fakat gps sorunu yaşadım. Çünkü huawei telefonum malesef çalışmadı. Açıkcası bunu bekliyodum. Ama önlem almamıştım. Sixthteki arkadaşlar sağolsunlar ücretsiz olarak yardımcı oldular ilkel bi gps verdiler yolu öyle buldum. Telegramdan tanıştığım bir arkadaşın evinde 1 gece misafir oldum. Kendisinden allah razı olsun çok iyi ağırladı beni. Gelmeden önce marketplaceden 2 adet oda bulmuştum. Ertesi sabah hemen ikisine bakmaya gittim biri öğrenci eviydi lokasyonu güvenli bulmadım diğerine geçtim bölgeyi beğendim ve aynı gün sözleşmeyi yaptım. Bir zorluk çıkarmadılar gelmeden önce durumu detaylı izah edip bunu karşılayabilecek bütçem olduğunu söylemiştim. Tr banka dökümlerimi de gösterdim. 2 ay peşin 1 ay depozito total 3k usd vererek master bedroom kiraladım.Lokasyon Orange, California. Sonra banka hesabı muhabbetleri.. Randevu aldım 3 ayrı bankaya birinde sorun yaşama ihtimalime önlem olarka ki öyle oldu. Wells fargo ve Chase hesap dahi açmadı ssn gelmeden. Fatura ve san istiyorlar kira sözleşmesi kabul edilmiyor. Saçma. Bank of america ya gittim orada etiyopyalı müslüman bir ablamız bana sağolsun çok büyük yardımlar etti. Şöyle ki tık diye hesabımı açtı yetmedi kredi kartı başvurumu yaptı normal başvuru secured kart değil. Türkiyedeki çalışma geçmişlerimi maaşlarımı girdi vs Bu şekilde bir hafta içinde 2.2k limitli kredi kartım çıktı. Çok büyük şans hemen kullanmaya başladım sanıyorum kredi skoruna baya faydası olacaktır. Bu arada bir randevu daha orada kendisi ayarladı gidip san imi ekleyicem bu hafta. Gelelim ehliyet konusuna banka hesabım, pasaportum ve kira sözleşmem ile dmw ye gittim randevusuz sabah erken saatte işlemlerimi hallettim sınava girdim, geçtim. Sınav kolay, California da isteyen türkçe de girebilir. Ama handbooka bir çalışmanızı öneririm sitelerinde var. Sınavı geçince bikaç geçici kağıt veriyorlar. Onlarla beraber road teste dandevu alıyorsunuz yine dmv.ca dan. Ona henüz girmedim randevu almıştım iptal edip bir hafta erteledim. Çünkü araç alma telaşına düştüm aracı da road teste kullanıcam kiralamaya para vermek istemedim. Aracı yine marketplaceden menifee diye biyerden buldum. Allahım dünyanın yolunu gittim tam 4 saat ajdjf. İlk baktığım araç değildi tabiki 1-2 hafta aradım test sürüşleri yaptım. Araç 2013 Hyundai Elantra sıkı pazarlıklarım sonucunda 5400 usd ye almış oldum. Direkt sahşbinden aldım abd ordusunda çalışan bir kişinin eşinin aracıymış vs. İşlemler uzun sürmüyor. Tittle imzalanıp alıyosunuz bu kadar onunla dmv ye gidip üzerinize alacaksınız. Dikkat edilmesi gerekenleri söylüyorum. 1- carfax history.Buna bakmadan araç almayın. 2-smog check and registration bunları aktif olması iyidir. veya almadan araştırın ne oluyor masıl oluyor. 3-şanzıman ve motora baktırın anlıyorsanız testte dikkat edin, inceleyin kozmetiğe aldanmayın. Bilmediğinizi belli etmeyin arkadaşlar. Atla deve değil araba kullanıyorsanız anlıyorsunuz iyi mi kötü mü aslında. Youtube da en çok dikkat edilmesi gerekenleri anlatan videolar teknikler var , ben faydalandım. Mekaniğe götürmedim kendim test ettim. Bugün bakıma verdim yanılmamışım araç düzgün çıktı. Risk aldım diyelim.. Siz almayın gidin mekaniğe gösterin. Bu arada uscis, dmv , usps bu gibi yerlerde hesap açın adreslerinizi güncelleyin lütfen fakat kartlarınız geldikten sonra (ssn ve green kart) dmv ye ve bankaya güncel adresinizi verin onlar green kartı etkilemiyor. Uscis ve usps i kartlar geldikten sonra değiltirin ortalık karışmasın. Onun haricinde heh aracı aldığınızda yola çıkmadan mutlaka insurance yaptırın. State farm kullandım ben full coverage yaptırdım aylık 185 usd. State farmı online yaptım ve ehliyet numarası olarak dmv de sınavdan sonra verilen geçici numarayı kullandım. Bu önemli diğer türlü hata falan verdi bana. Bu nokta sanırım herkeste değişkenlik gösterir ama geçici belgeniz varsa ordaki numarayı kullanabilirsiniz demek istiyorum. Trafik kurallarına bir gelmeden göz atın şeritler ve trafik ışıkları birazcık farklı. Ama hiç de korkmayın fazla deneyimi olmayan ben şak diye la trafiğine girdim uçaktan indiğimde . Dikkatli olun bş göz atın yeter. Aksi bir tabela yoksa yol boşsa kırmızıda sağa dönüş serbest. Ama eğer kırmızı ok varsa dönmeyin. Bi bakın ona. Bolca şerit var yollar geniş. Sağa sola döneceğiniz zaman kullanmanız gereken şeritlerde olmalısınız kaçırdıysanız devam edin ilerden dönün laps diye kırmayın burda milletin şöförlüğü çok iyi değil vururlar. Özellikle sigortadan para almak için bi kaza olsa biri bize vursa diye söylenenler dahi var amann.. Kısaca benim iki haftam böyle hızlı biraz da rast gitti arkadaşlar. Allah yardım etti çok şükür çünkü burada kimsem yok yalnız halletmek durumunda kaldım herşeyi . Biraz terledim ama atlattım. Hepiniz yapabilirsiniz. Onun haricinde sorularınızı telegramdan sorabilirsiniz, yanıtlamaya çalışırım bize birinin olmadı en azından bizim birine olsun. Çünkü bir miktar da zor ilk zamanlar psikolojik olarak güçlü değilseniz veya heyecanlı kırılgan bir yapınız varsa bu noktada biraz yönlendirmeye ihtiyacınız olabilir. Söylediklerim yanlış anlaşılmasın ama ben ilk gün trafikte terledim kızardım öyle söyliyim. İster istemez panik oluyorsunuz. Aa unutmadan telefon olayından bahsedeyim. Huawei çalışmadı hepsine olmuyormuş ama bazıları sıkıntılı. Turkcell de leş işime yaramadı yok yere 250 liralık paket yaptım gelirken. Yapmayın ertesi gün veya aynı gün fidin prepaid alın geçin. Ben ne yaptım anlatayım. Gittim prepaid aldım huawei onu çalıştırır sandım önce sorun turkcellden diye düşündük değilmiş. Sinirlendim şaak diye telefon aldım sıfır att den de faturalı bir hat aldım post paid. Fakat memnun kalmadım çekiminden ve nakite telefon almış olmanın aptallığıyla şöyle bir geri vites yaptım. Henüz deneme sürecinde olduğundan gittim att yi iptal ettirdim 1 hafta için 13 usd charge ettiler. Hattı iptal ettim telefonu da geri iade ettim. Ordan da bi 40 dolarıma çöktüler. Ama att faturam 65 dolardı ve telefona da nakit baya para vermiştim. Sonra bir arkadaş var san diegoda onu aradım ve aile planına dahil oldum. 30 dolar sınırsız faturalı t mobile. Ve ayda 15 dolara da iphone 13 pro max aldım. İphone 8plus vardı onu takasa soktum 400 dolar saydılar. Kalanı 24 ay faturaya ek 15 dolar totalde 45 dolar ödeyeceğim. Telefon 600 küsür dolara geldi faturamda yarı yarıya düştü. Size önerim varsa bir dost aile planına dahil olun çok çok daha ucuz. Bitirmeden hız limitlene dikkat edin okul araçları kırmızı lambaları yakmışsa lütfen durun. Stop signlarda lütfen durun.Yayalara aman dikkat edin. Biraz karışık anlatıyorum fakat aklıma geldikçe yazıyorum. Ceza yemenizi istemem. Herşey gönlünüzce olsun.

• Bahsetmeyi unuttum amazon ware house başvurudm bu arada. 8 ekimde işe başlıyorum nasipse ilk etapta iş arayan arkadaşlara tavsiye ederim. Mülakata çağırıyolar backround check ve drug test yapıyorlar 1-2 gunde sonuçlanıyor. Tercih sizin. Ben 3.20-11.50 shiftini seçtim öğleden sonra da deliveryi yapıcam gücümüz ne kadar yetersi bir süre para yapmak için kendimi zorlayacağım. Tekrar sevgi ve saygıyla kalın.

• @erhan314, içinde söyledi: Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

Herkese Selam. Bugün ABD deki 19.günüm. Şöyle sırayla bir başımdan geçenleri özetlemek istiyorum. Umarım faydası olur. 3 Eylül de varşova aktarmalı olarak lot airlines ile los angelese uçtum. Kesinlikle tercih edilebilir hiçbir sorun yok oldukça uygun fiyatları muadillerine göre . Yemeklerde gayet yeterli. İndiğim gibi sixth firmasından araç kiraladım fakat gps sorunu yaşadım. Çünkü huawei telefonum malesef çalışmadı. Açıkcası bunu bekliyodum. Ama önlem almamıştım. Sixthteki arkadaşlar sağolsunlar ücretsiz olarak yardımcı oldular ilkel bi gps verdiler yolu öyle buldum. Telegramdan tanıştığım bir arkadaşın evinde 1 gece misafir oldum. Kendisinden allah razı olsun çok iyi ağırladı beni. Gelmeden önce marketplaceden 2 adet oda bulmuştum. Ertesi sabah hemen ikisine bakmaya gittim biri öğrenci eviydi lokasyonu güvenli bulmadım diğerine geçtim bölgeyi beğendim ve aynı gün sözleşmeyi yaptım. Bir zorluk çıkarmadılar gelmeden önce durumu detaylı izah edip bunu karşılayabilecek bütçem olduğunu söylemiştim. Tr banka dökümlerimi de gösterdim. 2 ay peşin 1 ay depozito total 3k usd vererek master bedroom kiraladım.Lokasyon Orange, California. Sonra banka hesabı muhabbetleri.. Randevu aldım 3 ayrı bankaya birinde sorun yaşama ihtimalime önlem olarka ki öyle oldu. Wells fargo ve Chase hesap dahi açmadı ssn gelmeden. Fatura ve san istiyorlar kira sözleşmesi kabul edilmiyor. Saçma. Bank of america ya gittim orada etiyopyalı müslüman bir ablamız bana sağolsun çok büyük yardımlar etti. Şöyle ki tık diye hesabımı açtı yetmedi kredi kartı başvurumu yaptı normal başvuru secured kart değil. Türkiyedeki çalışma geçmişlerimi maaşlarımı girdi vs Bu şekilde bir hafta içinde 2.2k limitli kredi kartım çıktı. Çok büyük şans hemen kullanmaya başladım sanıyorum kredi skoruna baya faydası olacaktır. Bu arada bir randevu daha orada kendisi ayarladı gidip san imi ekleyicem bu hafta. Gelelim ehliyet konusuna banka hesabım, pasaportum ve kira sözleşmem ile dmw ye gittim randevusuz sabah erken saatte işlemlerimi hallettim sınava girdim, geçtim. Sınav kolay, California da isteyen türkçe de girebilir. Ama handbooka bir çalışmanızı öneririm sitelerinde var. Sınavı geçince bikaç geçici kağıt veriyorlar. Onlarla beraber road teste dandevu alıyorsunuz yine dmv.ca dan. Ona henüz girmedim randevu almıştım iptal edip bir hafta erteledim. Çünkü araç alma telaşına düştüm aracı da road teste kullanıcam kiralamaya para vermek istemedim. Aracı yine marketplaceden menifee diye biyerden buldum. Allahım dünyanın yolunu gittim tam 4 saat ajdjf. İlk baktığım araç değildi tabiki 1-2 hafta aradım test sürüşleri yaptım. Araç 2013 Hyundai Elantra sıkı pazarlıklarım sonucunda 5400 usd ye almış oldum. Direkt sahşbinden aldım abd ordusunda çalışan bir kişinin eşinin aracıymış vs. İşlemler uzun sürmüyor. Tittle imzalanıp alıyosunuz bu kadar onunla dmv ye gidip üzerinize alacaksınız. Dikkat edilmesi gerekenleri söylüyorum. 1- carfax history.Buna bakmadan araç almayın. 2-smog check and registration bunları aktif olması iyidir. veya almadan araştırın ne oluyor masıl oluyor. 3-şanzıman ve motora baktırın anlıyorsanız testte dikkat edin, inceleyin kozmetiğe aldanmayın. Bilmediğinizi belli etmeyin arkadaşlar. Atla deve değil araba kullanıyorsanız anlıyorsunuz iyi mi kötü mü aslında. Youtube da en çok dikkat edilmesi gerekenleri anlatan videolar teknikler var , ben faydalandım. Mekaniğe götürmedim kendim test ettim. Bugün bakıma verdim yanılmamışım araç düzgün çıktı. Risk aldım diyelim.. Siz almayın gidin mekaniğe gösterin. Bu arada uscis, dmv , usps bu gibi yerlerde hesap açın adreslerinizi güncelleyin lütfen fakat kartlarınız geldikten sonra (ssn ve green kart) dmv ye ve bankaya güncel adresinizi verin onlar green kartı etkilemiyor. Uscis ve usps i kartlar geldikten sonra değiltirin ortalık karışmasın. Onun haricinde heh aracı aldığınızda yola çıkmadan mutlaka insurance yaptırın. State farm kullandım ben full coverage yaptırdım aylık 185 usd. State farmı online yaptım ve ehliyet numarası olarak dmv de sınavdan sonra verilen geçici numarayı kullandım. Bu önemli diğer türlü hata falan verdi bana. Bu nokta sanırım herkeste değişkenlik gösterir ama geçici belgeniz varsa ordaki numarayı kullanabilirsiniz demek istiyorum. Trafik kurallarına bir gelmeden göz atın şeritler ve trafik ışıkları birazcık farklı. Ama hiç de korkmayın fazla deneyimi olmayan ben şak diye la trafiğine girdim uçaktan indiğimde . Dikkatli olun bş göz atın yeter. Aksi bir tabela yoksa yol boşsa kırmızıda sağa dönüş serbest. Ama eğer kırmızı ok varsa dönmeyin. Bi bakın ona. Bolca şerit var yollar geniş. Sağa sola döneceğiniz zaman kullanmanız gereken şeritlerde olmalısınız kaçırdıysanız devam edin ilerden dönün laps diye kırmayın burda milletin şöförlüğü çok iyi değil vururlar. Özellikle sigortadan para almak için bi kaza olsa biri bize vursa diye söylenenler dahi var amann.. Kısaca benim iki haftam böyle hızlı biraz da rast gitti arkadaşlar. Allah yardım etti çok şükür çünkü burada kimsem yok yalnız halletmek durumunda kaldım herşeyi . Biraz terledim ama atlattım. Hepiniz yapabilirsiniz. Onun haricinde sorularınızı telegramdan sorabilirsiniz, yanıtlamaya çalışırım bize birinin olmadı en azından bizim birine olsun. Çünkü bir miktar da zor ilk zamanlar psikolojik olarak güçlü değilseniz veya heyecanlı kırılgan bir yapınız varsa bu noktada biraz yönlendirmeye ihtiyacınız olabilir. Söylediklerim yanlış anlaşılmasın ama ben ilk gün trafikte terledim kızardım öyle söyliyim. İster istemez panik oluyorsunuz. Aa unutmadan telefon olayından bahsedeyim. Huawei çalışmadı hepsine olmuyormuş ama bazıları sıkıntılı. Turkcell de leş işime yaramadı yok yere 250 liralık paket yaptım gelirken. Yapmayın ertesi gün veya aynı gün fidin prepaid alın geçin. Ben ne yaptım anlatayım. Gittim prepaid aldım huawei onu çalıştırır sandım önce sorun turkcellden diye düşündük değilmiş. Sinirlendim şaak diye telefon aldım sıfır att den de faturalı bir hat aldım post paid. Fakat memnun kalmadım çekiminden ve nakite telefon almış olmanın aptallığıyla şöyle bir geri vites yaptım. Henüz deneme sürecinde olduğundan gittim att yi iptal ettirdim 1 hafta için 13 usd charge ettiler. Hattı iptal ettim telefonu da geri iade ettim. Ordan da bi 40 dolarıma çöktüler. Ama att faturam 65 dolardı ve telefona da nakit baya para vermiştim. Sonra bir arkadaş var san diegoda onu aradım ve aile planına dahil oldum. 30 dolar sınırsız faturalı t mobile. Ve ayda 15 dolara da iphone 13 pro max aldım. İphone 8plus vardı onu takasa soktum 400 dolar saydılar. Kalanı 24 ay faturaya ek 15 dolar totalde 45 dolar ödeyeceğim. Telefon 600 küsür dolara geldi faturamda yarı yarıya düştü. Size önerim varsa bir dost aile planına dahil olun çok çok daha ucuz. Bitirmeden hız limitlene dikkat edin okul araçları kırmızı lambaları yakmışsa lütfen durun. Stop signlarda lütfen durun.Yayalara aman dikkat edin. Biraz karışık anlatıyorum fakat aklıma geldikçe yazıyorum. Ceza yemenizi istemem. Herşey gönlünüzce olsun.

Hacer hanım mıydı acaba diye dusundum Bofa daki adini, bana da Etiyopyali bir kadin ilk seferde kart cikartmisti. Basarilar, bol sans.

• @cnpist aynen öyle anaheim hillsdeli bofa şubesinde hajera abubakar gibi bişeydi herkese tavsiye ederim kendisini muhteşem bir insan

• ⭐⭐

@erhan314 Yeni hayatinizda bol şans dilerim 🙏

• @erhan314 ayni kadin , inanilmaz 🙂

• ⭐⭐⭐

@erhan314 Hayırlı uğurlu olsun, biraz uğraşmışsın ama baya da şey öğrenmişsin. Başarılar dilerim.

• ⭐⭐⭐

@erhan314 Helal olsun. Gerçekten tebrik ederim. İş ne olursa olsun bir başlangıç yapmak çok iyi.

• ⭐⭐

@erhan314 Tebrikler Erhan Bey, yeni hayatınıza baya hızlı bir giriş yapmışsınız 🙂 Ama neyse ki şanssızlıklar silsilesi yaşamamışsınız bir şekilde halletmişsiniz. Umarım bu şansınız devam eder 🙂

• Benim de buralara yazacağım deneyimlerimin olması dileği ile selamlar...

• @erhan314 merhabalar. anaheim hillsdeli bofa şubesinde hajera hanimin email adresi var mi acaba. Bizim de bir hesap acma islemimiz olacak kendisi ile onceden gorusup randevu almak ve bir kac soru sormak isterim.

• @mstktlb ben bir sene once mail atmistim ama cevap vermedi, subeye gidip kendisi ile gorusmek isteyin, yardimci olur.

• @cnpist @erhan314 merhabalar.
    Green card ve ssn numaralarımizi teslim aldik. Suan green cardi teslim almak icin verdigimiz adres dışında bir adresimiz yok. Daha dogrusu halen Kanada da yasiyorum ama Kasim ayi sonunda Orange County ve San Diego taraflarini gezmek ve o yerler hakkinda bilgim olmasi acisindan ailecek 3-4 günlüğüne bir gezi planlıyorum. Oraya vardigimda banka hesabi ve kredi karti icin basvuru yapabilir miyim. Dedigim gibi sadece green card ve ssn numaralarimiz var. Bunlar dışında her hangi bir evrak gerekiyor mu hesap acmak icin?
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐

@mstktlb Genelde Green Card, SSN veya pasaporttaki vize ile açılabiliyor. Bazı durumlarda 2 adet adınıza olan ve o adrese gelen faturalar ile vizeyi kullanarak hesap açabilenler de var.

• @mstktlb GC ve ssn yeterli olacaktir. Ayrica GC ve SSn in geldigi zarflari adres ispat bilgisi olarak da kullanabilirsiniz.

• @mstktlb randevu alırken zaten seçiyorsunuz kiminle görüşeceğinizi orada adı var.

• Selamlar,

ABD’ye geleli tam 1 hafta oldu. Ama sanki 1 yildir burada yasiyor gibiyim. Su anda Boston’da yasiyorum. Adaptasyonum bekledigimden cok cok daha hizli gerceklesti. Sehir adeta bana kucak acti, neredeyse hic ama hic yabancilik cekmedim. Hatta hemen bir Celtics tshirt’u satin alip sehri bagrima bastim, 5 Ekim’de de Celtics-Raptors macina gidiyorum. Simdilik havalar sogumadi, aksamlari yuruyuse cikiyorum, simdiye kadar sadece filmlerde gordugum o Amerikan mahallelerinde tur atinca gercekten degisik hislere kapiliyorum, tarifi yok.

Burada insanlar gayet acik goruslu ve inanilmaz sicakkanli. Sokaklar tertemiz. Hayatimin en guzel gunlerini yasadigimi soylemezsem bu sehre haksizlik etmis olurum. Sehir/Eyalet tercihi neredeyse 1 seneden uzun suren birisi olarak nokta atisi yaptigimi gormek bana daha bir mutluluk ve motivasyon sagliyor.

Cok guzel bir mahallede yer alan 5 odali bir evde oda tuttum ve dun kontrati imzaladim, hatta emlakcim background check’e ihtiyac duymadi, durumumun farkinda oldugunu ve SSN numarami istemedigini, kirami zamaninda odeyecegime inandigini soyledi. Hatta isi oldu bittiye getirmeden kontrattaki onemli maddeleri iyice anlamam icin uzerinden bir bir gecti.

2 gun once Faneuil Hall’da bulunan Starbucks subesinde Barista olarak calismaya basladim, su anda egitimdeyim ve takim arkadaslarim bana cok yardimci oluyor, hemen aralarina dahil oldum, yakinda ikinci bir ise daha baslamayi dusunuyorum. Yolu buraya dusen olursa mutlaka bekliyorum.

Simdilik anlatacaklarim bu kadar dostlar, yine firsat buldukca yazmaya devam edecegim. Boston’dan herkese sevgiler.

• @berke1998 Merhaba, SSN olmadan ise baslanabiliyor mu?

• ⭐⭐⭐

@berke1998 Berke Bey, şans sizinle olsun her zaman, biz de daha gelmeden oradaymışız gibi hissediyoruz. Umarım sizin gibi hemen adapte oluruz. Boston'a geldiğimizde bir kahvenizi içeriz artık.

Celtics-Raptors efsane olur. Gider gitmez çok iyi bir aksiyon olmuş.

Az kaldı geliyoruz yakında 🙂

Yeni işinizde başarılar....

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |