Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @aliarmgn, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba, başka bir eyalete taşındım ve adress değiştirdikten sonra 2 ay kadar Türkiyedeydim. Bu, Son 3 ay kalmış olma maddesine etki ediyor mu? Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim,şimdiden teşekkürler.

Basvuru yaparken adres değişikliğini USCIS e bildirmediğimi farkettim. Sadece Usps'den yapmisim. Bu herhangi bir probleme sebeb olabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gizemyavuz92 10 ay ABD dışında kaldığında "continuous residence" şartını ihlal etmiş oluyorsun, o nedenle ilk giriş tarihin 10 aylık süreden sonraki giriş tarihi olmuş oluyor. Beş yıllık süre ABD'ye geri döndükten sonra başlıyor. Green card üzerinde yazan tarihin bir anlamı kalmıyor.

• @knnrn ama biz 6 aydan fazla dışarıda kalmadık, hep 5 ay da bir gir çık yaparak 10 ay kadar Türkiye de kalmış olduk. İnsanlar zaten normal şartlarda Türkiye’ye tatile gidiyor 4-5 aylığına, bir şeyi ihlal etmiş olmamamıza rağmen biz bu şekilde tecrübe ettik

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@aliarmgn, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba, başka bir eyalete taşındım ve adress değiştirdikten sonra 2 ay kadar Türkiyedeydim. Bu, Son 3 ay kalmış olma maddesine etki ediyor mu? Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim,şimdiden teşekkürler.

Basvuru yaparken adres değişikliğini USCIS e bildirmediğimi farkettim. Sadece Usps'den yapmisim. Bu herhangi bir probleme sebeb olabilir mi?

Çok sıkıntı olmaz. İlgili sayfada "strongly encourage" denmiş, yani şiddetle tavsiye ederiz şeklinde.

• @gizemyavuz92, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@knnrn ama biz 6 aydan fazla dışarıda kalmadık, hep 5 ay da bir gir çık yaparak 10 ay kadar Türkiye de kalmış olduk. İnsanlar zaten normal şartlarda Türkiye’ye tatile gidiyor 4-5 aylığına, bir şeyi ihlal etmiş olmamamıza rağmen biz bu şekilde tecrübe ettik

Sizin o döneminizi ben de hatırlıyorum ve bunu sürekli yapmadınız. Normalde 6 aydan fazla diye biliyoruz. Fakat uscis continuous residence ile ilgili bilgi verirken söyle bir ayrıntıya da yer veriyor:

“Kanuni süresi içinde her biri 6 aydan daha az olan ve birden fazla devamsızlığı olan başvuru sahiplerinin ikamet devamlılığını bozmuş olabileceği durumlar vardır….” şeklinde devam ediyor.

Kenan arkadaşımız bu ayrıntıya dikkat çekmek istemiş olabilir.

• Merhaba kısa bir soru
    Son 5 yılda yaşadığımız adreslerden Türkiyede kaldığımız 40-50 gün gibi tarihleri düşmemiz gerekir mi?

• @nashville, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba kısa bir soru
    Son 5 yılda yaşadığımız adreslerden Türkiyede kaldığımız 40-50 gün gibi tarihleri düşmemiz gerekir mi?

Sizin düşmeniz gereken bir tarih yok. Part 9 Time Outside the United States kısmında dışarıda bulunduğunuz tüm tarihleri günü gününe sıralayacaksınız. 24 saat ve daha uzeri olan bütün tripleri bu kısımda göstermek zorundasınız. Uscis’in kendi belirlemiş olduğu residence kriterleri dışında kalmanız durumunda sistem, size en yakın başvuru yapabileceğiniz tarihi güncelleyerek gösterecektir.

• Merhaba, tekrar tum basligi okudum fakat göremedim, atladıysam kusura bakmayın.Biometric icin randevu verildiğinde bunu erteleme durumu soz konusu olabilir mi? Ayraca benden green card on yuzu ve arkası disinda bir evrak yüklemem istenmedi, sonraki adimde ek evrak yükleyebilecegim bir bolum var, sureci kolaylastiracagini yazıyor. Eklememi önerdiğiniz herhangi bir evrak var mi? Simdiden teşekkürler.

Ayrica bir donem uber yapmiştim bunu bir arkadasım self employment degil, employer olarak uberi eklememi söyledi. Bu konuda da yardimci olursanız sevinirim. Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐

@aliarmgn Randevu tarihini ve saatini gösteren belge üzerinde sizden istenilen belgeler ne ise onu yüklemeniz gerekiyor, bu başlığın ilk sayfasına göre durum bu. Erteleme konusunda bilgim yok. Uber ise bildiğim kadarıyla "self-employment" oluyor. Employer ise "işveren" oluyor. Doğrusu self-employment olmalı.

• @aliarmgn, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba, tekrar tum basligi okudum fakat göremedim, atladıysam kusura bakmayın.Biometric icin randevu verildiğinde bunu erteleme durumu soz konusu olabilir mi? Ayraca benden green card on yuzu ve arkası disinda bir evrak yüklemem istenmedi, sonraki adimde ek evrak yükleyebilecegim bir bolum var, sureci kolaylastiracagini yazıyor. Eklememi önerdiğiniz herhangi bir evrak var mi? Simdiden teşekkürler.

Ayrica bir donem uber yapmiştim bunu bir arkadasım self employment degil, employer olarak uberi eklememi söyledi. Bu konuda da yardimci olursanız sevinirim. Tesekkurler.

Birth extract (Vukuatlı nüfus kayıt örneği), evli iseniz uluslararası evlilik cüzdanı ve Irs transactions (Irs’in sitesine üye olup alabiliyorsunuz. 5 yıldır veya 4 yıldır vergi bildirimi yaptığınızı gösteriyor). Bu belgeleri ekstra doküman olarak yükleyip, mülakata yanınızda götürebilirsiniz. Yüklemesenizde bunları mülakatta yanınızda bulundurun. Biz yüklemiştik, mülakatta sormadılar. İlk iki belgeyi konsolosluktan ingilizce olarak alıyorsunuz. Çeviriye gerek yok.

• Randevu gunu geldi catti, yarin. Son bir foruma bakayim dedim, @Ryback'in irs transcript onerisini gordum. Genelde vergi formlarini randevuda sormadiklarindan (deneyimlerden okudugum kadariyla) aklimdan cikti. Tek vergi formu istenilen kisi (randevuda) vergi borcu olan bir kisiydi, okudugum.
    IRS'in sitesinde immigration icin onerilen transcript "Return transcript" ve sadece son 4 senesinin formlarini gosteriyor. 5. sene icin Form 4506-T'yi doldurup geri donus beklemek gerekiyor. Napalim bu durumda, sadece son 4 senesinin formlarini mi cikartip goturiim artik 😃

• Bu arada n-400'a basvururken basvurulabilecek fee-waiver oldugunu bugun ogrenmem 😅
    Baya bir gec gordum bunu. Durumu iyi olmayan gelecek basvurulara haber olsun.
    Benim hakkimda da hayirlisi olsun artik haha

• @Galatea, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Randevu gunu geldi catti, yarin. Son bir foruma bakayim dedim, @Ryback'in irs transcript onerisini gordum. Genelde vergi formlarini randevuda sormadiklarindan (deneyimlerden okudugum kadariyla) aklimdan cikti. Tek vergi formu istenilen kisi (randevuda) vergi borcu olan bir kisiydi, okudugum.
    IRS'in sitesinde immigration icin onerilen transcript "Return transcript" ve sadece son 4 senesinin formlarini gosteriyor. 5. sene icin Form 4506-T'yi doldurup geri donus beklemek gerekiyor. Napalim bu durumda, sadece son 4 senesinin formlarini mi cikartip goturiim artik 😃

Son 4 seneyi götürün yeter. Sorarlarsa açıklarsınız bu şekilde. Sıkıntı olmaz.

• @Ryback Hiç başımı ağrıtmamak adına Türkiye dönüşü yapıcam başvuruyu. Bu evrakları yüklemeden denemek istiyorum açıkcası 🙂 Genelde çok pimpirkli davranıyoruz genel olarak.Bu iyi bişey gakat ben biraz daha eahat olmak istiyorum.Bakalım ne olacak.Abu eon tidişimi de eklersek son 5. yılın herhalde 400 küsür günü Amerika dılında olmuş oluyorum ama yaklaşık 120 günü 5 yıldan sonra olduğu için formu doldururken herhangi bir problem oluşturmadı son aşamaya kadar.Bakalım dönünce ne olacak 🙂

• Benim de bugun vatandaslik onaylandi. Tazeyken yazayim.

Randevudan 15dk once USCIS guvenlik gorevlisi herkesi iceri aldi. Randevu mektubunu ve green cardlari kontrol etti. Sonra guvenlik kontrolunun havaalani gibi oldugunu, kemer anahtar, ayakkabi cikartilacagini soyledi. Telefonlarin da sessize alinmasi yeterli dedi. Kapida maske zorunlu diye duyurular vardi ama zorunlu degildi. Yaninda eslik eden kisi getirmek de serbestti.

Guvenlikten gecince bir 5er dakika oturduk, randevu saatinde sisteme giris yapan eleman siraya gecmemizi soyledi ve teker teker insanlarin girisini yapti. Mektup green card kontrolu, resim cekme, isaret parmak izleri aldiktan sonra sira numarasi verdi.
    Sira numarami aldiktan sonra ben lavaboya gittim, bekleme salonuna geri dondukten bir kac dakika sonra da siram geldi. Gorevli mektubu aldi, green card ve kimlik istedi. Koridordayken green card ve kimligin fotokopisini cekti sonra odasina girdik. Ayakta hemen yemin ettirdi.

Yasimi, dogum tarihimi, yasadigim sehri sordu.
    Ilk testi yapicam sonra n-400 formunun ustunden gecicez dedi. Ingilizce test "Where is the White House?" cumlesini okutup, "The White House is in Washington, DC." cumlesini yazdirdi.
    Sorular
    74- Name one problem led to the Civil War
    14- What stops one branch of government from becoming too powerful
    13- Name one branch or part of the government
    16- Who makes federal laws
    34- Who vetoes bills
    27- In what month do we vote for President

Genel olarak basit, kisa sorulardan sordu. Ismimi degistermek isteyip istemedigimi, yaptigim isi (burada guncelleme yapti ekranda), ek olarak Turkiye'de yasiyorken ne is yaptigimi sordu (bu benim icin 7 sene oncesi oluyor). Vergi borcu, evlilik cocuk olup olmadigini sordu (hepsi no). Sonra kendisi hizli hizli n-400 sorularini okuyup, bu da no, su da no diye kendisi cevap vere vere gecti. Trafik cezasi sorusuna gelince dedim parking ticket (expired registration) aldim diye. O onemli degil, onemli olanlar freeway'de hiz cezasi ve Under Influence cezalari onemli dedi. Sonra biraz ailemden ve Turkiye'de havalarin nasil oldugundan konustuk 🙂 Vatandasligi alinca annen baban ve kardeslerin icin petition yapabilirsin, pasaport cikardiktan sonra istedigin sure yurtdisinda kalabilirsin dedi.

Cogunluktan farkli olan kisim, benim planlarim.
    "Yemin torenine bugun katilmak zorunda miyim, P.ertesi yurtdisina biletim var?"diye sordum. Ne zaman donecegimi sordu Sonra N-400 basvurunu onayliyorum, sisteme yemin torenine sonra katilacak diye giricem dedi. USCIS sana yemin toreni randevunu postayla yollar, o mektuba cevap verip "reschedule" istersin dedi. Green cardimi geri verdi. Ayni gun yemin torenleri bekleme salonunda, randevuyla verilen torenler ayni ofiste arka odada yapiliyor dedi. Su anda da USCIS sisteminde "Oath Ceremony Will Be Scheduled" olarak gozukuyorum.

Tum bu islemler bir saatten az surdu. Genel olarak cok kibar, hizli ve yardimcilardi.

• @Galatea hayirli olsun vatandasliginiz.
    Trafik cezasina takildim. Benim de photo enforcment olarak bir kirmizi isik (sari isiktayken son saniyede gecmistim ama kirmiziya yakalandim) ve bir de HOV lane ihlali var. Ama ehliyete yada ceza puani olarak yansimadi. Bunlar da vatandaslikta etkili oluyor mu?

• Merhaba dün bende vatandaşlık görüşmemi tamamladım.Diğer arkadaşlarla hemen hemen aynı geçti o yüzden ayrıntıya girmiyorum.Görüşme sonunda tebrikler deyip oath ceremony ye aldı sağolsun görevli arkadaş.Ceremony de neler yapmamız gerektiği vs anlatılıp yeminimiz ettirdiler.Tüm süreç 1 saatten az sürdü.

• ⭐⭐⭐

@Galatea Hayırlı olsun. Bir gelebilseydik, darısı bizlere diyeceğim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Galatea tebrikler, abd'de vatandaşlığınız hayırlı olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rookie gözünüz aydın, abd vatandaşlığınız hayırlı olsun.

Benzer Başlıklar

• 26
  • 5
  • 15
  • 40
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

54

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |