Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Lenore Aslında benzer durumdayız. 2016 Ağustos'ta ilk girişi yaptık, Ekim'de ABD'ye taşındık. 2021 Haziran'da vatandaşlık başvurusunu yaptık. Ağustos-Ekim arasındaki süre için Türkiye'deki adresimizi yazdık. Herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Beş yıldır ABD'deyim gibi bir ifade hatırlamıyorum, belki göçmenlik aldıktan sonra beş yıl geçti mi diye sormuştur.

• @knnrn teşekkürler. 5 yıldır Abd’deyim diye bir ifade yok direkt olarak. “ I am at least 18 years of age and have been a lawful permanent resident of the United States for at least 5 years.” Tam olarak cümle bu ve 5 yıldır lawful permanent resident’ım demek 5 yılıdr ABD’de ikamet ediyorum demek çünkü. Lawful permanent resident olduğumuz tarih green card issue date yani green card üzerinde de yazan ABD’ye ilk giriş yaptığımız tarih. Formu 3 ay önce doldurduğum için bu cümledeki şartı sağlamıyordum ve çelişki yaratıyordu bu cümle ve 3 aylık tr adresi. Bunu netleştirmeye çalıştım. Sizin gibi daha önce bu şekilde gönderenler olmuş bunu öğrendim ve diğer yabancı sitelerde de aynı soruyu soranlar olmuş onlara verilen cevapları da inceledim. Kısacası bu cümleyi seçiyoruz doğru olmasa da. Çünkü 4 yıl 9 aydır LPR’ım diye bir şık yok.

• @Lenore, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@knnrn teşekkürler. 5 yıldır Abd’deyim diye bir ifade yok direkt olarak. “ I am at least 18 years of age and have been a lawful permanent resident of the United States for at least 5 years.” Tam olarak cümle bu ve 5 yıldır lawful permanent resident’ım demek 5 yılıdr ABD’de ikamet ediyorum demek çünkü. Lawful permanent resident olduğumuz tarih green card issue date yani green card üzerinde de yazan ABD’ye ilk giriş yaptığımız tarih. Formu 3 ay önce doldurduğum için bu cümledeki şartı sağlamıyordum ve çelişki yaratıyordu bu cümle ve 3 aylık tr adresi. Bunu netleştirmeye çalıştım. Sizin gibi daha önce bu şekilde gönderenler olmuş bunu öğrendim ve diğer yabancı sitelerde de aynı soruyu soranlar olmuş onlara verilen cevapları da inceledim. Kısacası bu cümleyi seçiyoruz doğru olmasa da. Çünkü 4 yıl 9 aydır LPR’ım diye bir şık yok.

@Lenore @gizemyavuz92 Çelişki konusunda haklısınız. Bu çelişki, bizlere 90 gün öncesinden başvuru yapma hakkı verdikleri için ortaya çıkan ve devletin farkında olduğu bir çelişki. Yani 5 yılın dolmasına 90 gün kala başvuru yapılıp, o 3 ay için Türkiye adresi girilebilir sıkıntı yok.

• Aynen bu anlattığınız gibi aslında. Biz başvurumuzu yaparken tam 5 yıll doldurmuş olmamıza rağmen hala sarı uyarı varmış. Bugün eşim hatırlattı. O şekilde submit ettik ama çok şükür evraklarda ve diğer hususlarda sıkıntı olmadığı için süreci başarıyla tamamladık. Şu durumda 4 yıl 9 ay tezi biraz çürüyor aslında. Yani tam 5 yılın dolmuş olması gerekiyor. Sistem öyle hesaplıyor.
    @Lenore, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@knnrn teşekkürler. 5 yıldır Abd’deyim diye bir ifade yok direkt olarak. “ I am at least 18 years of age and have been a lawful permanent resident of the United States for at least 5 years.” Tam olarak cümle bu ve 5 yıldır lawful permanent resident’ım demek 5 yılıdr ABD’de ikamet ediyorum demek çünkü. Lawful permanent resident olduğumuz tarih green card issue date yani green card üzerinde de yazan ABD’ye ilk giriş yaptığımız tarih. Formu 3 ay önce doldurduğum için bu cümledeki şartı sağlamıyordum ve çelişki yaratıyordu bu cümle ve 3 aylık tr adresi. Bunu netleştirmeye çalıştım. Sizin gibi daha önce bu şekilde gönderenler olmuş bunu öğrendim ve diğer yabancı sitelerde de aynı soruyu soranlar olmuş onlara verilen cevapları da inceledim. Kısacası bu cümleyi seçiyoruz doğru olmasa da. Çünkü 4 yıl 9 aydır LPR’ım diye bir şık yok.

• bizim gorusmemizde 22 temmuz tarihinde belirlenerek 25 agustos olarak girilmis sisteme... Umarim sorunsuz bir sekilde atlatiriz 🙂

• @semavi, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

bizim gorusmemizde 22 temmuz tarihinde belirlenerek 25 agustos olarak girilmis sisteme... Umarim sorunsuz bir sekilde atlatiriz .

Bol sans 🙂

• Selam arkadaşlar,

Bir sorum daha var. N-400 formunda furlough’yu unemployment olarak bildirmemiz gerekiyor mu? Benim durum 2020’de Covid zamanı şirket tüm çalışanlarına 8 ay boyunca ayda 1 hafta furlough yaptırdı ama şirket çalışanı olmaya devam ettik. Yani 1 hafta furlough 3 hafta çalışma… Bu 1 haftalık işsizlikler için unemployment benefit aldım. İş durumunu belirtirken bunu 1 hafta işsiz 3 hafta aynı şirkette çalışan girince liste baya uzun oldu. Bir de emin değilim ben unemployed muyum yoksa hala çalışan mı kabul ediliyorum?

Bir de green card’ı yükledikten sonra additional evidence’ta yükleseniz iyi olur ama yüklemek zorunlu değil mülakatta da getirebilirsiniz belge diyor ama hangi belge olduğunu söylemiyor:) Buraya bir şey yükleyen olsu mu? Yüklemesek süreci etkiler mi? Ben pasaportun ilk sayfasını ve green card vizesinin olduğu sayfayı yükledim:) ehliyetimi yükleyecektim ama ehliyetimde hala bir önceki adresim olduğu için karışıklık yaratmasını istemedim. Evraklar yanlış adrese gider falan ne olur ne olmaz:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Lenore Ben herhangi bir çelişki göremiyorum. O ifadede "Beş yıldır kalıcı göçmenim" diyorsunuz, ABD'de ikamet etmekle ilgili bir şey yok. Daha önce dediğim gibi, biz beş yıl dolmadan başvuru yaptık ve süreç başladı.

• @knnrn O anda 4 yıl 9 aydır kalıcı göçmensiniz ya. Çelişki dediğim kısım o.

• Merhaba, başka bir eyalete taşındım ve adress değiştirdikten sonra 2 ay kadar Türkiyedeydim. Bu, Son 3 ay kalmış olma maddesine etki ediyor mu? Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim,şimdiden teşekkürler.

• @knnrn, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Lenore Ben herhangi bir çelişki göremiyorum. O ifadede "Beş yıldır kalıcı göçmenim" diyorsunuz, ABD'de ikamet etmekle ilgili bir şey yok. Daha önce dediğim gibi, biz beş yıl dolmadan başvuru yaptık ve süreç başladı.

Bu konu netlige kavustu aslinda forumu daha fazla mesgul etmek istemiyorum ama burada yanlıs bir bilgi vermissiniz duzeltmek istedim. 5 yıldır kalici göcmen olmak ABD'de ikamet etmek ile direkt alakalı çünkü kalici göcmen oldugunuz tarih green card uzerinde yazan ABD'ye ilk giriş yaptiginiz tarih. Dolayisiyla bizim uzerinde durduğumuz konu da bu adi ustunde 3 ay erken başvurmak demek 5 yıllik kalici gocmen sartini saglamıyoruz demek. Aslında ayni aciklamayi yukarıda yapmiştim ama yine benzer bir yorum gelmiş. Kısaca sorum netlesti, avukata sordugumda da 5 yıldır permanent resident degilsin ama o sikki sec diyor. Matematik basit.

Cevap veren ve benim soru isaretlerimi gideren arkadaslara tesekkürler tekrardan.

• @aliarmgn, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba, başka bir eyalete taşındım ve adress değiştirdikten sonra 2 ay kadar Türkiyedeydim. Bu, Son 3 ay kalmış olma maddesine etki ediyor mu? Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim,şimdiden teşekkürler.

Siz yurtdışına gezi yapmış olsanız bile 3 aydır taşındığınız eyalette yaşıyorsunuz. Etkilemez diye düşünüyorum.

• @aliarmgn, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba, başka bir eyalete taşındım ve adress değiştirdikten sonra 2 ay kadar Türkiyedeydim. Bu, Son 3 ay kalmış olma maddesine etki ediyor mu? Bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim,şimdiden teşekkürler.

Yurtdışında bulunduğunuz sureleri tarihleriyle birlikte n400 doldururken zaten beyan ediyorsunuz.

• @aliarmgn bu konuda ben de emin olamadigim icin başvuru tarihine kadar bekledim. Kurallarda reside kelimesi kullanilmis. Bu ikametgahin başvurudan 3 ay oncesine kadar o eyalette olmasini mi kastediyor yoksa fiziken o eyalette mi bulunmak gerekiyor anlamadım ben de.

• @Lenore Benim 5 yıl dolalı baya oldu. Adres değişikliğinide Türkiye'ye gitmeden önce yapmıştım.Türkiyede 2 aydan fazla kalınca ister istemez bi şüphe oldu 🙂 Bakalım önümüzdeki hafta başvurucam, umarım sıkıntı çıkmaz.

• Oath ceremony için bildirim geldi. 24 Ağustos sabahı resmî olarak vatandaş olacağız eşimle.. Mektubu görünce dedim, 2016 yılında green carda ne evrak lazım diye koştururken şimdi vatandaşlık seramonisine gidiyoruz. Gözler yaşlı, duygular karışık🥹

• ⭐⭐⭐

Henüz Amerika'ya gelemedik ama merak ettiğimden soruyorum. 5 yılın 30 ayını ABD'de geçirmek kuralı var ama yine de 5 yıl beklemek gerekiyor mu ? Kenan beyin süresi dolmadan işlemi başlamış mesela. Acaba bu eyalete göre değişiyor mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Programmer, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Henüz Amerika'ya gelemedik ama merak ettiğimden soruyorum. 5 yılın 30 ayını ABD'de geçirmek kuralı var ama yine de 5 yıl beklemek gerekiyor mu ? Kenan beyin süresi dolmadan işlemi başlamış mesela. Acaba bu eyalete göre değişiyor mu ?

Beş yılın dolmasına 90 gün kala sistem başvuru yapmanıza izin veriyor. Eyalete göre değişen bir şey değil. Bazı arkadaşlar nedense erken başvuru yapmak konusunda endişe ettiler. Halbuki USCIS kendisi bu şekilde yönlendiriyor. İlgili sayfanın linkini paylaşıyorum.

• @gizemyavuz92, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Oath ceremony için bildirim geldi. 24 Ağustos sabahı resmî olarak vatandaş olacağız eşimle.. Mektubu görünce dedim, 2016 yılında green carda ne evrak lazım diye koştururken şimdi vatandaşlık seramonisine gidiyoruz. Gözler yaşlı, duygular karışık🥹

@gizemyavuz92 öncelikle hayırlı olsun. O günleri görmek bize de nasip olsun . O gün geldiğinde Yemin töreni günü nasıl bir duygu içinde olacağımı bende hiç bilmiyorum. Yaşadıklarım, dünyada gelişen olaylar kısıtlamalar , zorluklar , inanılmaz sabır ve motivasyon ve eşimden ayrı kaldığım uzun bir süre sonrası herhalde hıçkıra hıçkıra ağlarım. Bunun adı bir maratoncunun zaferi bence

• @knnrn @Programmer bu hesaplama, evet başvurabilirsiniz dese de, N400 ü doldurmaya başladığın zaman adresleri ve Amerika dışında bulunduğun süreleri girince sistem kendi hesabınca ya başvuru yapmana izin veriyor yada vermiyor. Biz 10 ay kadar bir süre Tr de yaşadık gc aldıktan sonra, bunu gören sistem re permit belgeni yükle diyor ya da tam 5 yılın dolmasını bekle diyor bize. Bize öyle dedi. Çünkü sistem başvuruyu yapmaya çalıştığın günden tam 5 yıl geri gidiyor. Giriş çıkışların başvuruyu erken veya geç yapmada çok fazla etkisi olduğunu düşünüyorum. Biz sarı uyarı ile başvuruyu submit ettik. 5 yıl dolmuş olmasına rağmen sistem her şeyi eksiksiz istiyor. Sistemin kendince bir algoritması bir hesabı var. Biz 24.01.2017 de girdik ilk Amerika’ya, 24.01.2022 de hakkımız baya baya dolmuş olmasına rağmen, başvurumuzu sistem kabul etmedi. 26.01.2022 de başvurduk biz de biraz daha bekleyip.
    Yani uzun lafın kısası bu 4 yıl 9 ay, 5 yıl 3 gün işleri kişiden kişiye case den case e göre değişiyor. Bizim tereddüt edip etmememizle alakalı bir durum değil. Herkesin girip çıktığına iyi dikkat etmesi gerekiyor, Amerika’da yaşadığı yerleştiği adresleri iyi bir şekilde bilmesi gerekiyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |