DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@Tolipek, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar öncelikle herkesin en kısa zamanda bu heyecanı ve mutluluğu yaşamasını diliyorum. Bu grupta bizler için çok çabalayan @gucarslan ve @muhtaradana ya çok teşekkür ederiz. Bizim mülakatımız bugün saat 11.15teydi. 10.30da 2 numaralı kapının önündeydik, biraz erken gitmişiz. Saat 11de güvenlik 11.15 randevusu için seslendi. Biz eşim ben ve bebeğimiz olarak oradaydık. Önce Covidle ilgili formu doldurduk. Pasaportlarımız kontrol edildi. Sonrasında bebek arabamızla birlikte içeri girdik. Girince sol taraftaki bankoda pasaport kontrolü sonrasında sıra numaramız verildi. Evrakları gelen maildeki listeye göre sıralayıp sıralamadığımızı teyit etti. Sıra numaramız yandığında 9 numaralı bankoda sırayla belgelerimizi istendi. Liste dışında herhangi bir belgeyi almadı. Tekrar bekledik ikinci kez 7 numaraya geçip 990$ ödeme yaptık. Ve en heyecanlı bekleyiş başladı. 6 numaralı bankoda tekrar numaramız yandı. Mülakatı türkçe mi ingilizce mi sürdürmek istediğimizi sordu görevli. Fark etmez dedik, o zaman ingilizce olarak devam edeceğim dedi. Asıl talihli olan eşime ve bana sağ elimizi kaldırarak verdiğimiz bilgilerin doğruluğu konusunda yemin etmemizi istedi eşimden 2 kez ben de 1 kez parmak izi alındı.

1. amerika dışında bir ülkede 1 yıldan uzun süre bulundunuz mu?
    2. Nereye gideceksiniz?
    3. Amerikada iş baktınız mı ne iş yapacaksınız?
      Sonra bana;
    4. Amerikaya gideceğin için heyecanlı mısın 😁 (Sanırım beni biraz heyecanlı gördü)
    5. Ne iş yapacaksın çalışacak mısın?(Doktor olduğumu yazmıştım ds 260da)
      3 ) Uzmanlık alanın nedir?
      Sonrasında vizeniz onaylandı dedi🇺🇸🥳 evlilik cüzdanı diploma ve diğer bazı belgelerimizi iade etti. Pasaportomuzu ayrı bir dosyaya koydu. Teşekkür ederek oradan ayrıldık. Bu arada hesapta 73K $ ve 190.000TL gösterdik.
      Bizim tecrübemiz bu şekilde oldu tüm arkadaşların vizesini sorunsuz bir şekilde almasını gönülden diliyoruz.. ✈✈
  • ⭐⭐⭐

@ankaralıdoktor43, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar herkese. 6 haziran 2020'de başlayan süreci tamamlamış bulunuyorum. Başta @crazycells @gucarslan @covacik olmak üzere Süreçte yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Üniversite dördüncü sınıf öğrencisi olup önümde üç sene daha okulum olmasından dolayı daha önce okudumlarımdan farklı bir deneyim yaşadım. Umarım benim durumumda olanlar için faydalı bir paylaşım olur.

Dördüncü sınıf için okulda olmam gereken KKK aşısından dolayı 12sinde gittiğim sağlık randevum 16sına ertelendi. Son canlı aşı üzerinden 30 gün geçmiş oldu. Doktor Ungan'ın durumumu anlayıp bunu sorun etmeyeceğini düşünsem de prosedür gereği o sabah karşısına çıktığımda randevum ertelendi. O yüzden bu şekilde aşı olmayı düşünen varsa kesinlikle olmamasını öneriyorum. Çünkü eğer sağlık randevum daha geçe ertelenseydi eksik belge sunmuş olacaktım ve süreç uzayacaktı.

Onun haricinde sağlık randevusu mülakatta belge tesliminde okuduğum deneyimlere benzer deneyim yaşadım. Maddi teminat için 15.000 dolar gösterdim. Bankadaki paranın çoğu euro olduğu için İş Bankası'nda bunun dolar karşılığı gösteren bir mektup için 45TL ücret ödemiştim. E devletten lise mezuniyet belgesi, transkiript ve öğrenci belgesi götürdüm. Lise mezuniyet belgesi harici diğerlerini geri vermek isteseler de kalabilir dediğimde aldılır. Selective service için form doldurtmadılar. Sorduğumda artık uygulamadan kalktığını söylediler.

Mülakatın görüşme kısmında ise mülakatımı mülakatı yapan kişiyle daha hızlı ve etkili bir iletişim kurabilmek adına ingilizce yapmayı tercih ettim. Görevli kişi anlamadığınızda tekrar ediyor. Hatta gerekirse tercüman da çağırıyor. Sorulan sorular:

-geri dönüp okulunu tamamlatacak mısın?
    +derslerin bir kısmını online alarak bir kısmını ise amerika'dan tamamlamayı planlıyorum.

-bu sürede amerika'da ne işle uğraşacaksın?
    +laboratuvarlarda paralı olarak research yapmayı planlıyorum.

-nereye gideceksin, kimin yanında kalacaksın tarzı sorular

-süreçte maddi olarak kim destek olacak?
    +ailem

Kabaca sorulan sorular bu şekildeydi. Mülakatta sakin, rahat bir hava oluyor. Tabii your milage may vary.

Mülakattan sonra vizem cuma günü issued oldu. Daha hızlı pasaportu teslim alabilmek adına Ankara Merkez şubeyi seçtim. Fakat bu şubenin cmt kapalı olmasından dolayı o gün alamadım. Eve teslim seçseydim muhtemelen ulaşırdı. Pzt günü sabah gitsem de şubeye öğleden sonra geleceğini söylediler. Salı sabaha uçağım olduğu için vakit olarak sıkışsam pzt öğleden sonra pasaportu teslim aldım.

Okuldan dolayı 1 hafta kalacak şekilde New York'a bilet aldım. Bilet kalmadığı için Rus havayolu aeroflottan bileti aldım. İstanbul'dan çıkış yaparken harç pulu ödemedim. Görevliye göçmen vizemin olduğunu söyledim. Görevli bunun fark etmediğini söyledi. İsterse bir üstünü arayıp sorabileceğini söyledim. Kimi arayayım diye ukala bir tavırla yanıtladı. Vizenin altında bu belgenin Lawful Perminent resident lık için kullanılabileceğinin yazdığını gösterdim. Bu bu vizeyle pulsuz giriş yapanlar olduğunu söyledim. Sonra bir telefon araması yaptı ve pulsuz giriş yapabileceğimi söyledi.

Aeroflot'u kesinlikle önermiyorum 🙂 Moskova havalimanında hiçbir görevli İngilizce bilmiyor. Uzun bir uçuş sonrası JFK'ya vardım. Son ülkeye giriş sırasında Us citizen yazanlar için olan sıradan giriyorsunuz.

Genel olarak sürecim bu şekilde oldu. Herhangi bir sorunuz olursa buradan yazabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@akskanun, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Mulakat deneyimi

Tarih 02/09/2021. Saat 9:30. Buyuk elcilik binasinin 2 no’lu kapi karsisindaki paris cafede oturduk. Emanetlerimizi biraktik. Saat 09:50 itibariyle 10:15 olan mulakatimizi yapmak icin esimle beraber Abd Ankara Buyukelciligi binasi, 2 numarali kapinin onune koguslandik. Saat 10 gibi ayni saatte mulakati olan arkadaslarla birlikte iceri alim gerceklesti.

Covid prosedurleri geregi bir kagit doldurduk sonra iceri gectik. Hemen kapida bir begefendi pasaportlarimizi aldi ve sira numarasi verdi. 10 dk bekledikten sonra numaramiz ilk olarak odeme yapmak icin yandi. 2 kisi icin toplam 660$ odeme yaptik(dolar olarak). Sonra tekrar beklemeye gectik. Bir 15 dk daha bekledikten sonra bu sefer sira numaramiz evraklarimizi vermek icin yandi. Gozluklu,yardimsever bir bayan nasil teslim edilmesi gerektigini anlatti. Ilk once saglik raporu ve 2’ser adet fotograflarimizi istedi. Daha sonra Kcc’ye gonderdiklerimiz altta,guncel evraklar ustte olacak sekilde (Ornek;nufus kayit ornegi veriyorsaniz ilk once kcc’ye gonderdigini,hemen ustunde de guncel olani gibi)bu sekilde yapmanizda fayda var. Son olarak mulakatimizi ingilizce yapmak istedigimizi ilettlik ve oradan ayrildik. Evrak teslimi gerceklestikten sonra bu sefer mulakat icin beklemeye basladik. Yaklasik 20 dk sonra numaramiz yandi. Amerikali bir bayan konsolos ile mulakatimiza yemin ederek basladik. Sonrasinda parmak izlerimiz alindi ve ilk soru tesrif etti. Universite diplomamin orjinalini gostermemi istedi ve ardindan ne is yaptigimi sordu. Kisa bir cevaptan sonra ne zamandan beri yaptigimi sordu. Daha sonra esim’e ne is yaptigini sordu. Cevaplardan sonra ust uste 2 soru soyleydi; “orada nereye gitmeyi ve ne is yapmayi dusunuyorsun?” Kisa ve oz cevaplardan sonra o meshur soz “congratulations your visa has been approved” kulaklarda cinladi. Esimin eski pasaportunu aldi cunku turist vizesi vardi ve onu iptal etmesi gerektigini soyledi. Benim eski pasaportumu geri verip postaladi bizi. 

Daha once arkadaslarimizin mulakat deneyimlerini okudugumda evli ciftlerin bir cok soruyla karsilastiklarina sahit olmustum ama bize cok fazla soru sorulmadigini farkettik. Nedenini bilmiyorum.Evraklarinizin eksiksiz olduguna emin olun. Cok zor olsada sogukkanli olmaya calisin. Herkese bol sans diliyorum. Umarim geride kimseleri birakmadan gideriz. Tesekkurler.

Saygilar….

Halil ibrahim Avci

• ⭐⭐⭐

@Tolga-Yıldırım, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba, sağlık raporumuz elimizde olmamasına rağmen vize görüşmesine gittik. Kendileri de bu hafta verilen görüşmeler ile sağlık raporlarının kesiştiğinin farkında bu yüzden problem yapmadılar. Görüşme sonrasında bize bir kağıt verdiler, bu kağıt ile beraber ertesi gün saat 1:30 - 2:00 arasında sağlık raporunu elden teslim etmemizi istediler.

Görüşmeye İran'lı eşim ile katıldım, kendisi asıl talihli olduğu için sanırım sorular daha çok ona soruldu.
    Ne zaman Türkiyeye geldin ?
    İran da çalıştın mı ?
    Çalıştığın yer, devlete bağlı mı yoksa özel bir şirket miydi ?
    Türkiye de ne yapıyorsun ?
    Ne zaman tanıştınız ?
    Nasıl tanıştınız ?
    Ne zaman evlendiniz ?
    Hangi şehirde evlendiniz ?
    Amerikada nereye taşınmak istiyorsunuz , neden ?

Bana özel olarak soru sorulmadı, yukarıdakilerden bazıları için benim de cevap vermemi ister şekilde yüzüme baktı, ben de cevaplarımı verdim.

Genel olarak güleryüzlü bir şekilde yaklaşımı vardı. Görüşmeyi her şeyin olumlu olduğunu, yarın sağlık raporunu ve pasaportlarımızı getirmemiz ardından işlemlerin yapılacağını söylerek bitirdi.

Bu yoldaki herkese bol şans diliyorum.

• ⭐⭐⭐

@kevineleven, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar,

Öncelikle forumda paylaşam yapan herkese teşekkür ediyorum, burada okuduklarım sürecin belirsizliğini ortadan kaldırmada çok faydalı oldu.

Ben de kendi deneyimimi paylaşarak katkıda bulunmayı ümit ediyorum. Ben asıl talihli olacak şekilde eşim ile birlikte başvurumuzu yaptık. İlk başvurumuzda kazandığımız için şanslı olduğumuzu düşünüyorum, case Number ise 2021EU14XX olacak şekilde idi. DS 260 gönderimi, onay maili tarihlerini net olarak hatırlamadığım için onlar hakkında bilgi veremiyorum. Sadece süreçte beni tek uğraştıran mesele, Greencard çekilişine başvuru için kullandığım pasaport ile DS 260 formunda kullandığım pasaportun farklı olmasıydı. Önceki pasaportun olası mülakat tarihlerinde geçerliliği dolacağı için formu yeni pasaportla doldurmak istedim, önceki pasaportun 8-9 ay geçerliliği olmasına rağmen iptal ettirip yeni pasaport aldım, formu yeni pasaport ile doldurdum. İyi ki bu şekilde yapmışım zira önceki pasaportun süresi dolalı çok oldu, eski pasaportla form doldursa idim zaten yenilemem gerekecekti.

Burada zorlandığım husus, KCC'nin evrak isteme mailinden sonra hem eski hem yeni pasaportu tarayıp gönderdim ve durumu açıklayan bir yazı ekledim. Bunun üzerine KCC'den eksik evrak maili aldım ve pasaportumu göndermemi istediklerini söylediler. İki pasaportu defalarca açıklama ile göndermeme rağmen 3-4 mailden sonra kabul ettiler ve sonrasında onay maili gönderdiler.

Mülakat tarihi belli olduktan sonraki süreçte doktor kontrolünden bahsetmeyeceğim zira yazılanlar hemen hemen aynı şeyler, sadece şunu belirtmek istiyorum. Eşimin doğduğundan beri aşı kartları tam olmasına rağmen ikimize de aynı aşıları vurdular, benim ise aşı kartım yoktu. Tek fark, Unganların Vaccination Report olarak sonradan verdikleri belgede eşimin önceki aşıları işlenmişti, bende ise sadece yapılan aşılar işlenmişti, Unganlarda iki kişi için 500 dolar ve Düzen Lab. da iki kişi için 235 dolar ödedik.

Mülakat tarihimiz 5 Ağustos 13.15'te idi. 12.45 gibi elçiliğin önüne geldik, yanımıza para dışında hiçbir şey almadık, ulaşımı taksi ile sağladık. Saat 13.00 gibi güvenlik görevlisi ilk bizim soyadımızı okudu ve covid formu doldurmamızı istedi. Formu eşim ve ben adıma ben doldurdum ve ikimiz imzaladık. sonrasında içeriye girip pasaportlarımızı verdik ve bize sıra numaramızı verdiler. İçeride oturup beklemeye başladık.
    İçerisi çok sakindi ve bizim dışımızda max 10 kişi vardı. İlk bizim numaramız yandı ve evrak teslimi için ilgili bankoya geçtik. Aksanından görevlinin hint asıllı olduğunu tahmin ediyorum, zira bozuk bir türkçe ile önce benim evraklarımı sonra da eşimin evraklarını istedi. Daha önce ABD'ye gidip gitmediğimizi sordu. İkimizin de turist olarak ABD girişi mevcuttu, benim turist vizem 2025'e kadar geçerliydi fakat eşimin turist vizesinin geçerlilik tarihi 2018 yılında sona ermişti. Görevliye bu şekilde ifade ettik. Bize gelen evrak mailinden anladığım kadarıyla geçerli bir vizenizin olması durumunda önceki pasaportun getirilmesi gerekiyordu. Dolayısıyla benim eski pasaportu yanımdaydı fakat eşimin vizesi 3 sene önce sona erdiğinden onun eski pasaportunu getirmemiştik. Görevliye bu şekilde ifade ettik ve dosya üzerine bu husus hakkında not aldı. Maddi durum olarak benim hesabımda 20.000 dolar ve 50.000 TL gösterdik, bunun dışında benim adıma olan tapu fotokopisini de ekledim. Evrak teslimi bittikten sonra tekrar oturup beklemeye başladık. Sıramız tekrar yandığında 660 dolar ödememizi yaptık.
    Tekrar beklemeye başladık. Bizden sonra gelen tek adaylar mülakata çağrılmaya başladılar, bizden sonra evrak teslim ettiği halde iki kişi bizden önce vizelerini alıp çıktılar. Evraklarımızın fazla olması ve iki kişi olmamızdan dolayı mülakata girişimizin biraz uzadığını tahmin ediyorum. biraz bekledikten sonra bizim numaramız yandı ve bankoya ilerledik. Genç bir siyahi adam bizi karşıladı, sanırım adı Matthew. Çok güler yüzlü ve pozitif bir enerjisi vardı, bizimle sürekli gülerek konuştu. İlk olarak yeminimizi ettik, evraklarımızı alan kişi İngilizce bilip bilmediğimizi sorduğunda evet demiştik, dolayısıyla mülakatı İngilizce yaptık. Önce benim daha sonra eşimin parmak izlerini aldıktan sonra önce Türkiye'de nerede yaşadığımızı sordu, ne iş yaptığımı, hangi şehre gideceğimi, orada tanıdığımız olup olmadığını, tanıdığımızın ne iş yaptığını, benim ne iş yaptığımı ve daha önceki ABD ziyaretinde gittiğim yerleri sordu, eşime ise sadece ABD ziyaretinde gittiği yerleri sordu. Banka hesapları ile alakalı hiçbir şey sormadı, paranın neredeyse tamamını son iki hafta içerisinde yatırmıştım. Bir yandan evrakları incelerken önce diploma aslını teslim etti, sonra yurtdışı polis kaydımı teslim etti ve en son benim eski pasaportumdaki geçerli vizenin üzerine iptal damgası bastı ve iade etti, eşimin pasaportunu sordu, vizesinin geçerli olmadığı için getirmediğimizi söylediğinde tamam çok önemli değil ama eski vize ile girmeye çalışmayın diye uyardı. Vizenizi onaylıyorum, 3-5 iş günü içerisinde pasaportunuz elinize ulaşacak dedi, biz de teşekkür edip ayrıldık.

13.15'te girdiğimiz elçilikten 13.40 gibi çıktık, açıkçası elçilikteki süreç beklediğimden hızlı ilerledi.

Yaşadığımız ufak bir aksilikten bahsetmek istiyorum, elçilikten çıktıktan sonra yaklaşık iki saat sonra eşim elçilik tarafından telefonla arandı ve dosyada geçerli vizesinin olduğu, geçerli vizeye iptal damgası basmadan göçmen vizesi veremeyeceklerini ve o yüzden şimdilik reddettiklerini söylediler. Eşim de bir yanlışlık olduğunu, vizesinin 2018 yılında sona erdiğini ifade etti. Elçilik görevlisi bir yanlış anlaşılmanın olduğunu ve bu şekilde not aldığını, eski pasaporta ihtiyaç olması halinde mail ile veya telefon ile iletişime geçeceklerini bildirdi.
    Aynı gün CEAC sitesinde benim başvurum ready olarak kalırken eşimin başvurusu refused olarak değişti.
    9 Ağustos tarihinde ankaraiv@state@gov mail adresine durumumuzu açıklayan bir mail attım, eski pasaportu istemeleri halinde gönderebileceğimi belirttim. 11 Ağustos tarihinde gelen cevapta bilgilendirme için teşekkür ettiklerini, dosyayı işleme alacaklarını ve vize basıldıktan sonra pasaportlarımız göndereceklerini söylediler. 12 Ağustos sabahında dosya durumu ikimiz için de AP olarak değiştirildi, bu durum üzerine sürecin çok uzayabileceği endişesine kapıldım. Sonra aynı gün içinde 3-4 saat sonra tekrar kontrol ettiğimde ikimizin de durumunun ISSUED olarak değiştirildiğini gördüm. Aynı gün saat 18.00'de PTT tarafından gönderi mesajı geldi, gece gönderi için mail geldi ve 13 ağustos 11.00'de kargonun şubeye ulaştığı bilgisini aldım. Bugün gidip pasaportlarımızı teslim almayı düşünüyoruz.

Ufak bir pürüz yaşasak da çok zorlanmadan yanlış anlaşılma çözüldü ve vizelerimizi alabildik.

Covid yüzünden zorlu geçen süreci tamamlayıp vizelerini alanları tebrik ediyorum, mülakata girecek olanlara da başarılar diliyorum.

• ⭐⭐⭐

@Fethi-Çağlar, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

20.08.2021 sabah 08:15’te Ankara ABD Büyükelçiliği’nde vize görüşmemiz(ben ve eşim olarak iki kişi başvuru yaptık) vardı. Sabah 07:10’da evden yola çıktık. Ankara’da serin ve sakin bir hava vardı ve yürümek için idealdi. Ben özellikle yürümek istedim çünkü heyecanımı bastırmak için biraz enerji atmam yerinde olacaktı. Saat 7:40 gibi Büyükelçiliğin 2 numaralı vize bölümünün önüne geldik henüz erken olduğu için yakındaki bir parka beklemeye gittik. Burada 15 dk oturduktan sonra kapının önüne gelip sıramızı bekledik. Orada bizim gibi DV2021 tarihlileri vardı ve hepsinin heyecanı yüzlerinden okunuyordu. Saat 08:00’da 08:15’e randevusu verilenler ile kapıda beklemeye başladık. Covid 19 sorularını doldurduktan sonra 2 veya 3 kişilik gruplar halinde içeriye alındık. İlk etapta kontrol noktasından geçtik sonrasında ise içerideki masada bize sıra numaramız verildi. Bizimki 04 idi. Oturup beklemeye başlamıştık ki hemen evrak teslimi için numaramız yandı ve 9 numaralı bankoya geçtik. Email’de belirtilmiş belgeler ve bazılarının(nüfus kayıt örneği ve arşiv kayıtlı adli sicil belgesi) KCC’ye gönderdiğimiz eski tarihli kopyalarını da istediler. İlk olarak esas talihli olan ben ve sonrasında da eşimin tüm belgelerini teslim ederek ilk aşamayı tamamlayıp yerimize geçtik. Yalnız Ais kaydını bizden istemediler bunu niçin almadıklarını sorduğumda sistemde zaten kayıtlı, çok önemli değil diye cevapladılar. 5 dk oturduktan sonra tekrar numaramız yandı bu kez vize işlem ücreti olan 330 doları iki kişi olmak üzere toplamda 660 dolar olarak ödedik ve fişlerimizi alıp tekrardan beklemeye başladık. Yaklaşık olarak 30-35 dk kadar bekledik. Vize mülakatı veren salondaki bankolardan sadece 2 tanesi aynı anda çalışıyordu ve mülakatlar sonlandıktan sonra da işler bir hayli yavaş işliyordu. Bizim sıramız gelmeden ekstra beklediğimizi düşünmeye başlamıştım ki numaramız yandı ve eşim ile ben iki kişi olarak mülakatımızın yapılacağı bankoya geçtik. Mülakatımızı yapan beyaz Amerikalı bir hanımefendiydi bize mülakatın hangi dilde olmasını istediğimizi sordu. İngilizce olarak devam etmenin bir sakıncası olmadığını söyledik sonrasında ise bizlere sırasıyla ne iş yaptığımızı, Amerika’da ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi, orada tanıdık kimsemizin olup olmadığını, ne zaman evlendiğimizi, başka evlilik yapıp yapmadığımızı ve çocuğumuzun olup olmadığını sordu. Bu aşamadan sonra eşime yerine geçebileceğini söyledi ve mülakata esas talihli olan benle devam etti. İkinci aşamadaki ilk soru 2007 yılından bir kavga olayı ile alakalıydı. Arşiv kayıtlı adli sicil kaydımda olan ve aynı zamanda hem kcc’ye hem de mülakat günü büyükelçiliğe mahkeme kayıtlarını tercümeleri ile sunduğum bu olay ile alakalı olarak hapis yatıp yatmadığımı, ne kadar para cezası ödediğimi sordu. Mahkum edilmediğimi sadece hatırladığım kadarıyla 1500 tl adli ceza ödediğimi söyledim. Arşiv kayıtlı belgeyi bana uzatarak hüküm giydiğim cezanın maddelerinin açıklamalarını ve tercümelerini de istediklerini söylemek üzereyken cümlesini henüz bitirmedin buna sahip olduğumu söyleyerek belgeyi kendisine uzattım ve teşekkür etti. Bu süre içersinde önündeki bilgisayara bazı bilgiler ekliyordu. Kısa beklemenin ardından pasaportlarımızı üzerinde Administrative Process işaretli bir belge ile beraber bana uzatarak sürecimin hala devam ettiğini bu aşamadan sonra ne yapmamız gerektiğini email ile bize bildireceklerini söyledi. Sonuç :AP yani idari işlem.

20 GÜN SONRA GELEN MUTLU SON

20 Ağustos mülakatından tam 4 gün sonra "pending for missing documents" başlığı ile pasaportlarımız istendi. Her ne kadar bu olumlu bir gelişme olsa da iki gün öncesine kadar ne CEAC sisteminde bir güncelleme olması ne de e-mail ile bir bildirimin gelmesi bize endişeli günler geçirdiyse de dün gelen güzel haber ile vizelerimizin basıldığını öğrendik bugün de pasaportlarımızı teslim aldık.

6 Haziran 2020'de hakkında neredeyse hiç bir şey bilmediğim bu süreci araştırmaya başladığım zaman ilk durağım bu forum olmuştu. Ve süreç ile alakalı ne biliyorsam buradan öğrendim. Hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Paylaşımı en önemli ilke haline getirmiş insanların varlığı çok ama çok umut verici.

Bir sürü belirsizlik, covid 19'un kısıtlayıcı ve olumsuz etkisi, Trump yönetiminin göçmen karşıtı politikası, Biden'ın gelişi ve sonrasında ağırdan alışı, bir bir çoğu kişinin davalara girmesi(kendim de goodluckVbiden davacısıyım) ve en sonunda son iki üç ayda aşırı sınırlı sayıda mülakat dağıtılması, tam mülakat aldık diye sevinirken görüşmede kararın idari işlem olması ile tekrar beklemeye başlamanın en nihayetinde vizelerimize kavuşmuş olmak gerçekten beni ne kadar mutlu etti anlatamam.

Tek dileğim vize mülakatı bekleyen herkesin dileklerine kavuşması.

Teşekkür ederim.

Not: Nerede Yaşayacaksınız sorusuna Philadelphia cevabını verdik. Bankada ise iki farklı hesapta toplamda 23.500 amerikan doları ile 13.500 tl gösterdik.

• ⭐⭐⭐

@gokayK, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

mülakat deneyimi
    bu sabah ablamın vizesinin onaylandığını bu konuya yazmıştım, şimdi detaylı olarak deneyimi yazıyorum.
    ablam forumu kullanmıyor, kendisine soru sormak isterseniz telegram'dan (kullanıcı adı caglakutlu) ulaşabilirsiniz.

bu yazıyı 1-2 saat önce paylaşmıştım ama bazı şeyleri değiştirerek öncekini silip tekrar paylaşmak istedim.

27 ağustos 9:45 mülakatımızdan 2 gün önce elçiliğin arka tarafında kalan özgün fotoğraf'a giderek 6 tane abd vizesi fotoğrafını 40 TL'ye çektirdik. mülakattan önceki gün yani 26 ağustos akşamı ertesi gün bizimle aynı zamanlarda mülakata gireceğini bildiğimiz bazı arkadaşlarla son bir durum değerlendirmesi yaptık. ap'ye kalma durumu, beklenmedik yerden soru sorulma, eksik evrak gibi ihtimalleri konuştuk ve insan bu ihtimalleri düşündükçe ister istemez korkuyor 😃

hotele döndükten sonra uyumadan önce de ablamla ingilizce mülakat provası yaptık, türkçe olursa zaten sorun yok ama ingilizcesi çok iyi olmadığı için mülakatı ingilizce yapma zorunluluğu olması ihtimaline karşın ingilizce mülakat provası yapmayı düşündük.

27 ağustos sabahı mülakatımızdan 1 saat önce 8:45'de gate 2'nin karşısındaki kafede oturduk, evrakları son kez kontrol ettik. bir sorun yok gibi görünüyordu. bu arada kafeye emanet de bırakabiliyorsunuz. 10-15 dakika sonra daha önce görüşmediğimiz bir arkadaş yanımıza geldi, onun da 9:45 mülakatı varmış. saat 9:30'a geldiğinde ablam ile diğer mülakatı olan arkadaş gate 2'ye doğru yöneldi. buradan sonrasını ablamın ağzından yazıyorum, mülakata giren ben değilim:

"mülakattan bir gün önce maile gönderilen covid formunu çıkartmamıştık, kimse de istemedi. girişte zaten form doldurduk. sıra numaram ilk yandığında ödemeyi 330 dolar nakit olarak yaptım. ikinci kez sıra numaram yandığında ise evrak teslimi için gittim, evrakları görevlinin istediği sırayla verdim. kcc'ye gönderdiğimiz evrakları da verebilirim diye söylediğimde onları da istedi, ama kısa bir süre bakıp geri verdi. sadece güncel evrakları aldı. en sonda da adres değiştirmek istediğimi söyleyip yeni adresi verdim. eksik evrak olmadığını ve evrakların tamamlandığını söyledi. mülakatı hangi dilde yapmak istediğimi de sordu ve türkçe yapmak istediğimi söyledim. sonra da mülakatımı beklemeye başladım. 20-25 dakikalık bir beklemenin ardından asyalı vize görevlisinin olduğu tarafta sıra numaram yandı ve oraya gittim. burada maskemi indirip yüzüme bakmak istemedi, sanırım evrak tesliminde bakıldığı için. parmak izi verip yemin ederek mülakata başladık. mülakatta sorulan sorular aklımda olduğu kadarıyla şu şekildeydi:

• hangi eyalete gideceksin?
    • neden new jersey?
    • ingilizcen yoksa nasıl abd'de yaşayacaksın?

bunu söyledikten sonra ingilizce olarak adın ne, kaç yaşındasın gibi basit sorular sordu, ve ingilizce olarak cevapladım.

• new jersey'de tanıdığın var mı?
    • banka hesabındaki para senin mi yoksa ailenden mi aldın?
    • anne ve babanın mesleği nedir?
    • bu para sende kalacak mı?
    • abd'de ne iş yapmayı düşünüyorsun?
    • kendi mesleğin ne?
    • ilk başta hangi işleri yapabilirsin?
    • daha önce hiç amerika'ya geldin mi?

congrats, vizeni onaylıyorum. 3-5 iş günü içinde seçtiğin ptt şubesinden teslim alabilirsin."

vize onaylandıktan yaklaşık 5-6 saat sonra da ceac üzerindeki vize durumu ready'den "administrative processing" haline geçti. pazartesi 30 ağustos olduğı için salı günü de issued olacaktır diye düşünüyorum. bu arada, kafede yanımıza gelen 9:45 mülakatı olan arkadaş dahil mülakattan önceki gün görüştüğümüz tüm arkadaşlarımız da vizeyi almış, ben bugün kimsenin ap'ye kaldığını görmedim.

banka hesabında tek kişi için 16.500 dolar ile 16.000 civarında TL gösterdik.

biraz uzun olmuş olabilir, genele göre biraz fazla soru sorulduğu için uzun yazdım. biz mülakattan önce yesilkartforum'dan çok fazla mülakat deneyimi okumuştuk ve çok faydası oldu, umarım bizim mülakat deneyimimizin de başkalarına faydası olur.

• ⭐⭐⭐

@archer, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

12 Ağustos 2021 saat 09:45 randevusu olarak bizde vizemizi aldık. Darısı sabırla bekleyen diğer tüm DV2021 talihlilerinin başına.
    Mülakat tecrübelerimiz ise şöyle oldu.
    Öncelikle saat 09:30’da Gate 2 (2 Numaralı Kapı) hazır olduk. Ben, eşim ve 2 aylık kızımın bebek arabası, 2 bebek bezi, ıslak mendil, içi plastik poşet dosyalar ile ayrılmış kalın bir klasör ile beklemeye başladık. Güvenlik görevlisi 09:45 randevusu var mı dedi bizde biz varız dedik. Orda dışarda covid ile alakalı formları doldurdu ve imzalattı. Önceki gün attıkları emailin çıktısını almış olmama rağmen hiç sormadılar bile. Daha sonra bebeği ve arabasını metal detektörüne sokmadan yan taraftan karşı tarafa aldılar biz ise detektörden geçerek güvenlik aşamasını tamamladık. Bu aşamada bebeği olan aileler için söyleyeyim bebek bezini ve ıslak mendili güvenlik görevlileri aldı. Çıkışta geri teslim ettiler. Dolayısıyla bebek çantası ile gitmeyin. Bir diğer husus ise bebek arabasının üstünde bir oyuncak vardı bir görevli bu kalsın dedi diğer tamam sorun yok dedi ve oyuncak bebek arabasının üstünde kaldı. Diğer bir husus ise güvenlik aşamasında araba anahtarı ile geçmem oldu. Görevliler anahtarı görmelerine rağmen bir şey demediler. Bu arada araç anahtarı yeni nesil.

Daha sonra bekleme salonun girişinde resepsiyon gibi bölümde bir yetkili pasaportları aldı, pasaportlara birer numara yapıştırdı ve sıra numaramızı verdi. Buyurun oturun dedi. 10 dakika sonra numara yandı ve arka taraftaki bankoya gittim. Buradaki yetkili sırası ile dokümanları istedi. Mesela eşiniz ve sizin için nüfus kayıt örnekleri, eşiniz ve sizin için adli sicil kaydınız gibi. Burada arabanın ruhsatını vereyim mi dedim. Görevli bence banka dokümanları yeterli ama vermek istiyorsanız verin dedi bende verdim. Bu kısım şundan önemli görüşmeden önce çok stres yapıyoruz bu tip şeyleri ama içerisi gayet rahat. Daha sonra geçerli bir vizemin olup olmadığını sordu yok ama dedim pasaportumu değiştirdim dedim. O zaman eski pasaportunuzu da verin dedi onu verdim. Evlilik cüzdanını teyit etmek için eşimi çağırdı bankoya bize ve evlilik cüzdanına baktı ve geçebilirsiniz dedi tekrar oturduk ve beklemeye başladık. Daha sonra numara bir kez daha yandı ve bu sefer vize ücretini yatırmak için bankoya gittim. Bir önceki gün konsolosluktan gelen epostada teknik bir arıza nedeniyle geçici süre kredi kartı kabul etmeyeceklerini o yüzden nakit getirilmesi gerektiği söylendiği için bende TL olarak vize ücretini yanımda götürmüştüm. Her bir başvuran için ayrı ayrı işlem yaptığı için 3 kere işlem yapıldı. Her seferinde paranızın üstünü sayınız filan gibi çok sıkı bir para alışverişinden sonra tekrar yerime geçip oturdum. Yalnız bu aşamadan şöyle bir durum oldu. Ben TL götürdüğüm için arkadaş hesapladı ve kişi başı 2937 TL ödemeniz var dedi. Dün akşam kur 8,6 bugün ise 8,55 TL iken TL ödeyerek daha fazla para çıkmış oldu cebimden. Eğer imkanınız varsa yanınızda dolar götürün. Bize eposta akşam 17:00 sonra geldiği için bankadan dolar çekemediğim için öyle ufak bir kazık yemiş oldum.

1. Kez numara yandığında ise beklenen an gelmişti. Bankodaki hanımefendi mülakatı nasıl yapalım dedi. Bende benim için İngilizce olur ama eşim için Türkçe olur mu dedim. İsterseniz ben eşime tercüme edebilirim dedi. Hanımefendide tamam olur dedi. Sağ elimizi kaldırıp doğruları söyleyeceğimize dair yemin ettirdikten sonra mesleğimi, nereye gitmeyi düşündüğümü, neden oraya gitmek istediğimi, evliliğimizin ilk evliliklerimiz mi olduğu, başka bir çocuğumuzun olup olmadığını sorduktan sonra 3-4 dakika gibi kısa bir sürede görüşmeyi tamamladık. Tebrik ettikten sonra bebek için ben sol el 4 parmak ile bebek adına parmak izini verdim. Daha sonra eşimin parmak izleri alındı. En son olaraktan benim parmak izlerim alındıktan sonra işlemler tamamlanmış oldu. Toplamda 1 saat sürdü tüm işlemler. Umarım herkesinde bu kadar kolay olur.
  • ⭐⭐⭐

@Nilena, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

merhabalar,

bizim de 13 Ağustos 10:15 de mülakatımız vardı. Süreç forumda diğer yazılanlar ile aynı şekilde ilerledi. Covid formu doldurma, evrak teslim para yatırma ve mülakat şeklinde.

İlave olarak belirteceğim yanımda 3,5 yaşında ABD vatandaşı kızım vardı, acaba girişte sıkıntı olur mu diye düşünmüştüm konsolosluğa mail bile yazmıştım boşuna tasalanmışım. Sadece girişte pasaporta barkod yapıştırırken kızım için US vatandaşımı diye sordular evet pasaportu da yanımda dedim o kadar.

Bir diğer konu da ilk başvuru esnasında doğum tarihimi yanlış yazmışım. Başvuru yaparken sistem çok hata vermişti, gün doğru ancak yıl olarak otomatik doldurma da sanırım eşimin d. tarihi kalmıştı. Kcc ye durum anlatan birkaç mail yazmıştım ama buna ancak görüşmede karar verileceğini belirtmişlerdi. araştırmalarıma göre de bu önemli bir veri hatası değildi ama yine de hep aklımın bir tarafında bu şüphe ile bekliyordum.

Mülakatı ingilizce olarak yaptık siyahi bir bey ile. Sanırım heyecandan sorularını anlamakta zorlandım arada eşim destek oldu.
    sorular nerede yaşıyorsunuz(istanbul), ne mezunusun ne iş yapıyorsun(işletme,muhasebe md.) nereye gideceksin (nashville) tanıdığın varmı (ablam ve arkadaşlarım) şeklindeydi. son olarak iş teklifi var mı diye sordu. Hayır yok ama çalıştığım firmanın Amerika da da kardeş firmasının olduğunu tüm işlemler bittikten sonra firma ile görüşüp oraya transfer olabileceğimi söyledim.

Daha sonra vizemizin onaylandığını 3-4 günde pasaportun elimizde olacağını söyledi çok güzel bir andı Allahım bu anı bekleyen herkese nasip etsin en içten diliyorum.
    büyük kızımın turist vizesi eski pasaportundaydı oradaki vizeyi iptal edip, pasaportu bize verdi.

Ancak daha sonra check visa status e baktığımda administrative processing yazıyordu. Tabiki bu durum çok endişelendirdi neden neden neden deli sorular.

Bu iletiyi yazarken benzer durumda olan var mı diye soracaktım son bir kontrol yaparken issued olduğunu gördüm:))
    Forumda emeği geçen tüm herkese çok teşekkür ederim bu kadar faydalı ve doğru bilginin yer aldığı platformda katkısı olan herkesten başta @gucarslan ve @crazycells den Allah razı olsun.
    Şuanda umutla bekleyen herkesin bir an önce hayallerine kavuşmasını dilerim.

• ⭐⭐⭐

@Ali-Ceren, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Herkese merhaba,
    Bu süreçte emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
    19 Ağustos 11.30 randevum için 11.00 de 2 nolu kapının önündeydim.
    (Sıra beklerken Taner abiyi gördüm. Eğer okuyorlarsa kendisine ve ailesine selamlar.)
    Mülakattan bir gün önce gönderilen formun farklı bir formatını doldurduktan sonra içeriye girdim.
    Direk vize görüşmesine geçmek istiyorum. Görüşmemi siyahi beyfendi ile gerçekleştirdim. Sırayla şunları sordu:
    -Nerede yaşıyorsun?
    -Ne iş yapıyorsun?
    ( üniversite 3. sınıf öğrencisi olduğumu söyledim. Üniversiteme devam edip etmeyeceğim ile ilgili soru sormadı.)
    -Nereye gitmeyi planlıyorsun?
    -Neden oraya gideceksin?
    -Ne iş yapacaksın? (İlk yıllarda bulabileceğim her türlü işte çalışabileceğimi söyledim. Güzel şeklinde bi hareket yaptı ve işle ilgili başka soru sormadı)
    -Orada tanıdığın/ailen var mı?
    Başka soru sormadı ve vizemin onaylandığını söyledi.
    Fahiş hata yapmadığım sürece vizeyi verecekleri önceden belirlenmiş gibiydi. Sorduğu soruya belirli çerçeve dışına çıkmadan cevaplamaya çalıştım örneğin ne iş yapacağımı sorduğunda birkaç yıl sonraki planlarımı anlatmadım çünkü vereceğim her ayrıntı yeni sorulara belki sorunlara yol açabilirdi. Merak ettiği bir konu varsa zaten soracaktır diye düşündüm. (Ytd.)

Bu deneyimimin henüz mülakat alamış arkadaşlara çoook yakın tarihte ufak ta olsa yardımcı olması dileğiyle..

• ⭐⭐⭐

@mhmmdkvnci, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar arkadaşlar mülakat deneyimimi anlatmak istiyorum sizlere, 26 sı sabah 8:40 gibi kapının önündeydim sonra 2 arkadaş daha geldi ve baya sohbet etmeye başladık, 9:15 de sırayla üçümüzü içeri aldılar, ilk girişte bi kağıt verip pasaportuma bişi yapıştırıp sıra numarası verdiler, sıra numarası ilk yandı vezneye 330 dolar ödedim vezne türktü, 2.defa yandığında evrak teslimine gittim eveakları teslim ederken kadın böyle anlık lise diplomama takıldı sonra bana bunu kcc ye gönderdin mi dedi evet dedim tamam dedi, sonra geri geçip 3.defa yandıgında mülakata gittim ama gitmeden önce benimle beraber giren kız arkadaşımız benden önce mülakata girmişti ve arkamda asyalı kadınla mülakat yaptı o kadar uzun sürdü ki mülakatı aha dedim bu bana gelirse sıkıntı diye düşündüm ve o arkadaşımız gitti benimki yandı neyse hello diyerek ve yemin ederek muhabbete girdik mülakatı ingilizce yaptık, ne iş yapıyorsun dedi öğrenciyim dedim hangi bölüm dedi işletme dedim 4 yıllık dimi dedi evet dedim sonrasında durdu lise diplomama baktı ve transkriptimin olup olmadığını sordu yok dedim sonra lise diplomamı kabul edemeyeceğini söyledi “ayriyetten e devletten aldığım mezuniyet belgemde vardı” lise diplomamı kabul etmemesinin sebebi zamanında lise diplomamı kaybetmiştim sonrasında liseden aldığımda bana a4 kağıdında vermişlerdi o belgeyi kaymakamlıktan apostil bile yaptırdım herneyse kabul etmedi ben ikna etmeye çalıştım o belge orjinal vs gibisinden sonra bana transkripti ne zaman alabilirsin dedi bi kaç güne alır hemen gönderirim dedim pasaportun burda mı kalsın veriyim dedi “içimden ulan kalsın belki yanlışlıkla vizeyi basalsrda gönderirler hemen” diye düşünerek kalsın kalsın dedim tamam dedi bu arada transkript muhabbeti dönerken greencardı kazandımı öğrendikten sonra okula gitmeyi bıraktım kaydımı yenilemedim ama okulda şuan öğrenci olduğumu belirttim kendisine neyse sonrasında klasik sorularına döndü amerikada bulundun mu, hayır, amerikada nereye gideceksin, nj, neden orası, 2 tane arkadaşım var, amerikaya gittiğinde ne yapacaksın, başlangıçta her işi yapacağım çünkü ingilizcemi geliştirmem gerekiyor dedim ama ne iş yapacaksın dedi bende ya kurye olur uber vs felan olur dedim, nerede yaşıyorsun, ordu, ailen ne iş yapıyor, baba emlakçı ve ayriyetten çiftçi, anne, ev hanımı, hesabında ne kadarın var, 17700$ Tamam dedi sonrasında tekrardan transkript muhabbetine döndü bende yine güzel tatlı bi dille yine o belgenin orjinal oldugunu, hatta e devletten almış olduğum mezuniyet belgeminde orada olduğunu anlatöaya çalıştım ama illa bana transkript dedi dedim kabul ederseniz hemen e devletten alıp geleyim dedim hayır o olmaz ıslak imzalı olacak dedi tamam dedim alır hemen gönderirim dedim sonra tekrar pasaport dursun mu dedi dursun dedim sonra bi sn dedi yan bankodaki (sanırım siyahi abimizdi) ona birşeyler sordu sonrasında sana pasaportunu geri veriyorum dedi ap kağıdını çıkardı oradan diploma orjinal i işaretledi arkaya transkript istiyorum tarzında bişi yazdı ingilizce o kağıdıda bana verip transkriptini aldıktan sonra pasaportla beraber gönder dedi okey dedim sinirli bi şekilde çıktım içerden, kısaca ap ye kaldım ama eksik evraktan dolayı kaldım belgeleride tamamladım yarın sabahtan kargolucam umarım yakın zamanda amerikada görüşmek dileğiyle!

• ⭐⭐⭐

@asyacceren, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

19 Ağustos Mülakat Deneyimi

Arkadaşlar hepinize merhaba,
    Bizim mülakatımız 13:30’daydı. Bu uzun sancılı sürecin artık konsolosluğun kapılarına açılması içimizdeki heyecanı daha umut dolu bir hale getirdi. Umarım herkes bu süreçten vizelerine kavuşarak verilen emeklerin karşılığını alarak çıkarlar. Saat 13:00'da konsolosluk önündeydik ve 13:15 te kapıdaki enerjik ve güleryüzlü güvenlikteki hanımefendi bizi çağırıp covid ile ilgili formu doldurmamızı istedi. Doldurduktan 5-6 dakika sonra içeri alındık. Klasik kısım güvenlikten geçtikten sonra içeri girdik ve hemen girişteki beyefendiden sıra numarası aldık ve beklemeye koyulduk. 10 dakika bekledikten sonra evrak teslimi için bankoya gittik. Türkçesi biraz bozuk bir beyefendi sırayla evraklarımızı istedi ilk benden başlayarak ama ikimizin pasaportunu aynı anda aldı. Eşimin pasaportu ile bayağı bir uğraştı aslında. Ekrandada bir şeyler arıyor gibiydi. Daha sonra eşime sizin mesleğiniz nedir diye sordu ve ardından eşimin ds-260 confirmation page olan sayfayı istedi. genelde gruptaki deneyimlerde istenmiyor diye konuşuluyordu ama biz ne olur ne olmaz yanımıza almıştık ve verdik. Sanırım bankoda 15-20 dakika kadar uzun bir süre bekledik. Ardından bize Amerikada uzun süre bulunup bulunmadığımızı sordu. Bizde sadece 2019 da work and travel için bulunduğumuzu söyledik. Eski pasaportlarımızı da teslim ettikten sonra eşimden SSN’ ni istedi. Benim SSN kaydımın gözüktüğünü fakat eşimin gözükmediğini söyledi. (DS-260 formunda ikimizde belirtmiştik gerçi.) SSN'ni verdi eşim. İçeriden başka bir memur gelip bazı evraklar verdi ve bankodaki görevli özür dileyip bu evrakları halletmesi gerektiğini ve hemen bize döneceğini söyledi. Biz tabi tekrar bekliyoruz. En son bütün belgelerimizi sırayla teslim ettikten sonra elimdeki albümleri gördü ve ilişki kanıtlarınızı görüyorum birazdan bunları sizden memur isteyecektir yanınızda tutun dedi. Teşekkür ettikten sonra bekleme yerine geçip ödemeyi yapmayı bekledik. ( 13:25 den 15:00 e kadar içerideydik) ödememizi yaptık toplamda 660 dolar. Son adım olan mülakatı heyecanla bekledik. (Zaman içeride sanki akmıyor heyecanla birleşince daha fena yapıyor insanı 🙃 ) Öbür bankolarda kimler vardı inceleyemedim ama bizim mülakatımızın asyalı genç bir bayana denk geleceğini anladık. Genellikle o yapıyordu mülakatları o sırada. Nihayet numaramız yandı ve geçtik. İlk yeminlerimizi ettik daha sonra parmak izlerimiz alındı ve ardından maskelerimizi indirmemizi rica etti ve yüzümüze baktıktan hemen sonra;

• İsimlerimizi
    • İlişkimizin ne zaman başladığını
    • Nasıl tanıştığımızı
    • Work and travelda nerede bulunduğumuzu
    • Work and travelda ne kadar süre bulunduğumuzu
    • Ne zaman evlendiğimizi
    • Çocuğumuzun olup olmadığı
    • Daha önce başka evliliklerin olup olmadığını
    • Amerika da ne iş yapacağımızı
    • Orada nereye gideceğimiz ve nerede kalacağımızı
    • Lisans derecemizi yani 4 yıllık olup olmadığını
    • Ne iş yaptığımızı
    • Uzun bir süre başka bir ülkede yaşayıp yaşamadığımızı
    • Banka hesabımızda ne kadar para olduğunu
    • Paranın nereden geldiğini
    • Anne ve babamızın mesleklerini
    • Yaşadığımız evin bize mi ait olduğunu yoksa kirada mı yaşadığımızı
    • Nerede yaşadığımızı sordu ve mikrofonu kapatıp içeri gidip geldi bir kağıtla beraber ve işaretleme yaptıktan sonra bir mailin geleceğini onu doldurup beklememiz gerektiğini verdiği kağıtta nasıl bir yol izlememiz gerektiğinin yazdığını söyledi. Pasaportlarımızı, diplomamın orijinalini ve evlilik cüzdanımızı geri verdi. Ben kağıdı görür görmez AP olduğunu anladım ama büyük bir şok geçirdik kısa bir süre. Bakakalınca başka bir sorumuzun olup olmadığını sordu ve Türk bir görevliyi yönlendirdi bize açıklama yapması için. Nedenini sordum isim soruşturması gibi bir şey mi dedim. Nedenini bizde bilmiyoruz dedi. Konsolosluktan mail beklememizi ve gelen formu doldurmamız gerektiğini söylediler. Teşekkür ettik ve oradan şaşırmış ve üzgün bir şekilde ayrıldık. Yine belirsizliğin içine girdiğimiz için. Bizim mülakat deneyimimiz bu şekildeydi arkadaşlar. Mülakatımız direkt ingilizce olarak başladı. Asyalı bayan çok soru sordu ama sorduğu bütün sorulara eksiksiz cevaplar verdik. AP kağıdını görmeden önce çok güzel geçtiğini düşünüyorduk 😅 AP sürecine girmiş bütün arkadaşlarımıza bol sabır ve şans diliyoruz umarım hepimiz vizelerimize ve hayallerimize bir an önce kavuşuruz.🙏🏽 ( mülakat deneyimimizi foruma bu kadar geç aktarmak istemezdim ama stresten ve mutsuzluktan kafamızı pek toparlayamadık. 😿 )
  • ⭐⭐⭐

@ahmetcpaos, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Arkadaslar merhaba herkese. Sabah mulakata 8.15te girdim ve vizem onaylandi. Oncelikle bu surecte burada sorulari cevaplayan, deneyimlerini paylasan herkese tesekkur ediyorum. Umarim butun talihliler en kisa surede vizelerine kavusur. Arkadaslar cok daha guzellerini yazdigi icin tekrara dusmemek adina kisa kisa yazmak istiyorum.

• Oncelikle KCC'ye gonderilen evraklari istiyorlar. Bu gelen mailde yazmiyor direkt ve unutmasi kolay bir sey bence. Dolayisiyla herkese hatirlatmak isterim tekrardan.
    • Maille gonderilen COVID anketini kimse sormadi. Giriste zaten kendileri tekrar verip doldurtuyor. Tabi her ihtimale karsi doldurup goturmek mantikli olur sanirim.
    • Asil mulakati yapan konsolosa kadar konustugum herkes Turktu: guvenlikler, sira numarasi veren kisi, odemeyi alan kisi, ve evraklari alan kisi. Ben hangi dil konusacagimdan emin olamayinca biraz geriliyorum, belki bu benzer durumdaki arkadaslara yardimci olur.
    • Onceki deneyimleri okuyunca sanki butun bu sira numarasi, odeme, evrak teslimi ayni vezneden yapiliyormus gibi canlanmisti gozumde. Hepsi farkli yerlerde yapiliyormus, gorunce sasirdim biraz.
    • Iceriye poset de almiyorlar, ben belki kontrol etmesi kolay oldugu icin alirlar diye dusunmustum.
    • Mulakatta az soru soruldu bana: Amerika'da nereye gideceksin, ne okuyorsun, ABD ve Turkiye haricinde baska bir yerde yasadin mi, orada akrabalarin mi var.(Almanya dedikten sonra)
  • ⭐⭐⭐

@eminn, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Herkese Merhaba, sonunda vakit buldum ve mülakat deneyimimi paylaşabileceğim. 26 Ağustos günü saat 11.30'da mülakat için konsolosluktan içeri en son giren kişiydim. Burada deneyimlerini paylaşan herkesin yazılarını okuyup, araştırıp, ona göre hazırlığımı yapıp geldiğim için, onay alacağımı düşünüyordum. Nitekim öyle de oldu.

İçeriye giriş yaptım, ödemeyi gerçekleştirdim, evraklarımı vermek için uğraşırken, görevli çok yoğundu. Tek tek bütün evrakları 2-3 kez sorarak teslim ettim ve sıramı bekledim. Sıra numaram geldi ve mülakat başladı.

İngilizce konuşmam için ısrar etti, az da olsa biliyorsundur, konuşalım, eğer olmazsa birini çağırırım dedi. İngilizce ile çok anlaşamayınca arkadan bir arkadaşını çağırdı ve sorular geldi... "Kısa ve öz cevap ver, 1 maksimum 2 cümle . detayı bile kısa kes, detay istemediği sürece anlatma," bu söz hep aklımdaydı.

-Hangi okuldan mezunsunuz? Bölümünüz ne? Kaç yıllık bir bölüm? diplomanızı nerede?
    -Nerede yaşıyorsunuz?
    -Nereye gideceksiniz?
    -Neden oraya gideceksiniz? -Amerika'da tanıdığınız var mı?
    -Tanıdığınız kişi oranın vatandaşı mı? Ne iş yapıyor.
    -Mesleğiniz nedir?
    Orada ne iş yapacaksınız, iş teklifi var mı?
    -hesabınızdaki para ne kadar?
    -Bu para hesabınıza nereden geldi, kaynağı ne?
    -Babanız ne iş yapıyordu?
    -Anneniz ne iş yapıyor?
    -daha önce evlendin mi?
    -Çocuğun var mı?
    -boşandın mı?

'Vizeniz şuan için onaylandı, Ama evraklarınızın ve söyledikleriniz doğruluğunu inceleyeceğiz 'Dediler pasaport ve belgeler onlarda kaldı. Aynı gün saat 22.00-23.00 arasında ceac'dan kontrol ettim ve ISSUED.

Araya haftasonu girince pasaport geç geldi ama olsun. Biletimi aldım ve şuan Amerika'dayım. Umarım sizlerde istediğiniz güzel sonuçlara kavuşursunuz. iyi Şanslar herkese.

Forumda iletim olmadığı halde, takıldığım her noktayı sorduğum, ve kısa zamanda geri dönüş aldığım, bana çok faydası dokunan @gucarslan 'a ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum. Çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@Kanaryam, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Biraz geç oldu ama mülakat deneyimimi paylaşmak istedim. 26 Ağustos 09:45 randevumuz için saat 09:00 da eşimle birlikte konsolosluk önündeydik. Saat 09:45 de içeri alındık. İlk olarak pasaportlarımızı gösterip sıra numaramızı aldık. Sıra numaramız geldiğinde ilk olarak 660 dolar ödeme yaptık. İkinci kez sıra numaramız geldiğinde evrak teslimi yaptık. Evrak tesliminde adres değişikliği icin küçük bir kağıda yeni adresi yazıp ilettik. Görevli, güncellemeyi yaptı. Teslim sonrası daha sonra mülakatımız için heyecanla son kez sıramızın gelmesini bekledik.
    Nihayet sıramız geldi ve mülakatımızın gerçekleşeceği sıraya gittik. Gişedeki hanımefendi "Biraz İngilizce biliyor musunuz?" diye sordu. Biz de "Evet" dedik ve İngilizce olarak mülakata başladık. İlk olarak sağ elimizi kaldırdık ve yemin ettik. Daha sonra bize aşağıdaki soruları yöneltti ve cevapladık.
    Kaç yıldır evlisiniz?
    Çocuğunuz var mı?
    ABD de nereye gitmek istiyorsunuz? Neden?
    En yüksek mezuniyet dereceniz?
    Yurtdışında bulundunuz mu? Ne kadar süre bulundunuz?
    Daha önce Amerika'da bulundunuz mu?
    Daha sonra notlarını aldı. Evlilik cüzdanı ve diplomanın aslını geri verdi. Ve beklenen o an geldi 🙂 "Vizeniz onaylandı" dedi.
    Vize bekleyen herkesin bu anı yaşaması dileğiyle.

• ⭐⭐⭐

@Mehmet-Emin-0, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar vizem onaylandı, öncelikle @gucarslan ,@muhtaradana ve değerli gurup yöneticirine,mertçe bilgilerini paylaşan gurup üyelerine desteklerinden ve çabalarından dolayı teşekür ederim.
    Sağlık muayenesi ve mülakat deneyiyim şöyledir.
    Sağlık Muayenesi
    Mulakat tarini belirten emaili aldıktan sonra hemen Doha Kliniki arayıp randevu aldım.
    2 fotograf, Katar otorum kimliği,pasaport,randevu mail çıktısı ve ds 260 onay sayfasımı verdikten sonra
    Tansiyon ,boy ve kilo ölçümü alındı.
    Kan ve idrar tahlilleri yapıldıktan sonra göğüs filmleri çekildi.
    Doktor ile sorlu cevapli konuşma:
    Daha önce ameliyat oldunuz mu? Kullandığınız bir ilaç var mı? Sigara içiyor musunuz?
    Sonrasında 3 aşı yapıldı
    500 Dolar kadar ödeme yaptım ve bir hafta sonra sonuçları aldım.
    Konsolosluk görüşmesi
    Mülakat tarihi 07.08.2021
    İstedikleri belgeler:
    Ilk bana verilen numara yandıktan sonra memur hanıma asagıdaki belgeleri sırasıyla verdim
    Pasaport,Katar oturum kimliği,iki adet fotograf,Lise diploması(Türkiye),Lisans ve Yüksek lisans diplomaları (Yurtdışı)adli sicil kayıtları,banka hesap dökümü belgelerini verdim
    İkinci kez numaram yandıgında Parmak izi alınıp 330 dolar ödeme yaptım ve bana SUPPLEMENTAL QUESTIONS FOR VISA APPLICANTS formunu doldurmamı istediler.Bu forumda özetle gittiğiniz ülkeler, kaldığınız adresler ,kullandığınız telefon ve sosyal medya hesaplarınız ve aile üyelerinin doğum tarihleri var.
    Şimdi başladım kardeşlerimin doğum tarihlerini yazmaya fakat 7 kardeş olduğumuz için doğum tarihlerini tam hatırlayamadım. Bende oradaki memur hanıma biz yedi kardeşiz ve gerçekten doğum günlerini bilmiyorum dedim.Forma da dont remember yazdım 😊. Kadın baya güldükten sonra tamam tamam sen hatırladıklarını yaz dedi ve formu teslim ettim.
    üçüncü kez numaram yandığında mükat başladı.
    Memur hanım: Merhaba,Nasılsınız?
    Ben: merhaba iyiyim siz nasılsınız
    Memur hanım : sol elinizin parmaklarını parmak okutucudan okutun ve sağ elimi yemin etmem için kaldırmamı istedi.Bu işlemden sonra sorulan sorular aşağıdaki gibidir.
    Soru 1 : Kaç yıldır Katarda yaşıyorsunuz
    Cevap :4 yıldır
    Soru:2 Ne iş yapıyorsunuz ve nerde çalışıyorsunuz
    Cevap: Mimarım ve çalıştığım firmayı söyledim
    Soru 3: bu fotografı ne zaman cektirdiniz (verdiğim vesikalıt fotoğraf)
    Cevap: bu ay çektirdim
    Soru 4:Liseyi Türkiyede ve lisans ve yükseklisansı yurt dışında mı tamamladınız
    Cevap : Evet
    Tamam şimdi oturun biz sizi çağıracağız
    15 dakika sonra tekrar cagirdi. orjinal diplomalarinizi veriyorum. sizi administration processe aliyoruz.buyrun bu pasaportunuzu verceginiz adres ve buda talimat kagidi (221 g). bir hafta icerisinde sizi ariyacagiz ve pasaportunuzu bu adrese vermenizi isteyecegiz. Bende teşekür edip ayrıldım.
    19.08.2021
    Tarihinde pasaportumu istediler ve 3 iş günü sonrasında kapalı bir dosya pasaportumu vize basılmış sekilde görderdiler.

Sürecim bu şekilde ilerledi umarım bütün arkadaşlar sorunsuz bir şekilde vizelerine kavuşurlar

• ⭐⭐⭐

@Ilker-Aydınlı, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Sağlık Muayenesi

Randevuma 15-20dk erken gittim. Pasaportumu, kazandı kağıdımı ve aşı ile ilgili belgeleri istedi, verdim. Burası önemli ! Sağlık ocağından aşı karnesi istedim, bana verdiği belgedeki aşılar internet sisteminde gözükmediği için tekrar aşı oldum. Belgeleri verdikten sonra kan ve idrar tahlili ardından ise Akciğer Röntgeni için alt kata gönderdiler. Hepsini tamamladıktan sonra üst katta elime verilmiş olan kağıda tüm testleri verdiğime dair imza attım. Tekrar üst kata döndüm ve elimdeki belgeleri teslim ettim. Bana öğleden sonra muayene için tekrar randevu verdiler. Verdikleri saatten yine 15-20 dk önce gittim ve biraz bekledikten sonra içeri çağırdılar. İç çamaşırıma kadar soyunup verilen önlüğe benzer kıyafeti giydim. Dr. Mehmet Bey geldi ve tansiyonumu ölçtü, ciğerlerimi dinledi, eksik gördüğü aşıları yaptı ve ardından dışarıda bekleyebilirsin dedi. Üstümü giyinip dışarı çıktım. Dışarıdaki hanımefendi "Yarın saat 12:00'a kadar ararsak tahlillerde sıkıntı var demektir, hemen buraya gelin, eğer aramazsak saat 16:00 ile 18:00 arasında sonuçları almaya gelebilirsiniz" dedi. Saat 12:00'a kadar aramadılar bende 15:50 gibi sonuçlarımı aldım.

Testler için alt kata ₺ 1.001,00
    Muayene için üst kata ₺ 2.134,00 ödedim .

Mülakat

Saat 11:15'te olan randevuma saat 10:45 gibi Amerikan Büyük Elçiliğin önünde beklemeye başladım. Saat 11:20 gibi teker teker içeri almaya başladılar. Girişte Covid-19 formu doldurduk. Üst taramasından geçip pasaportum ile sıra aldıktan sonra ödeme için sıra bekledim yaklaşık 3dk sonra sıram yandı ve ₺ 2.937,00 ödeme yaptım. Tekrar yerime geçip numaramın yanmasını bekledim ve yine çok beklemeden sıram yandı, bu sefer Üniversite diplomamı, Adli sicil kaydını, Nüfus kayıt örneğini, banka hesap dökümünü ve pasaportlarımı verdim. Gişedeki görevli Nüfus kayıt örneğinin KCC'ye gönderdiğim kopyasını istedi ama o yanımda yoktu ve elimde olan ile bilgileri aynı olduğu için kontrol edip kabul etti. Ardından tekrar bekleme yerine geçip konsolos mülakatı için bekledim ve yaklaşık 5dk sonra sıram tekrar yandı. Bana Asyalı Hanımefendi geldi. Hello dedikten sonra sorduğu ilk soru " İngilizce biliyor musun ? " oldu. Biliyorum fakat biraz gerginim dedim. Deneyelim olmazsa arkadaşımı çağırırım dedi. Bende karşı çıkmadım. Sırasıyla ; Nerelisin ? Nerde yaşıyorsun ? Amerika'ya daha önce gittin mi ? Amerika'da nereye gideceksin ? Neden Florida'ya gideceksin ? Mesleğin ne ? Amerika'da Ne iş yapacaksın ? Üniversite mezunu musun ? Üniversitedeki bölümünün adı ne ? Bankadaki parayı nerden buldun ? gibi sorular sordu genellikle kısa cevaplar verdim. Zaten Offer Letter'ım da vardı. Ardından arkasını dönüp kırmızı kalemle bir şeyler karaladıktan sonra " Congratulations, we approved your visa" dedi ve bütün korkularım bitti. Kadın hiç beni zorlayacak sorular sormadı ve ingilizce konuşurken o kadar tane tane ve anlaşılır konuştu ki bende kendimi rahat hissettim. Sonra ardıma bakmadan binadan çıktım. Allah isteyen herkese nasip eder inşallah.

• ⭐⭐⭐

@Uğur-Bozdoğan, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba. Mülakat deneyimimi paylaşmak istiyorum bende.
    27.08.2021 - 08:15 randevu saatine 10-15 kala Türk güvenlik görevlileri tarafından içeri alındık. Burada sıra ile sizi içeri alıyorlar. Girişte üzerinizdeki metal eşya, kemer ve ceplerinizdekileri boşaltmanız isteniyor.

1- Girişte yine sırayla sizi çağırıyorlar, Türk görevli pasaportumu aldı ve üzerine numara yapıştırıp salondaki sandalyelere yönlendirdi. Kısa bir müddet bekledikten sonra karşı duvarın orta en üst kısmındaki led'li panoda numaram ve yönlenmem gereken banko numarası yandı.

2- Bankoda Türk görevli 330 $ ücreti tahsil etti. Sonra tekrar oturup sıra numarası bekledim.

3- Numara yanınca ilgili bankoda evraklarım istendi . KCC'ye e-posta ile gönderdiğim evraklar ile güncel olarak götürülecek evrakları sırasıyla istedi. Sonra yine salona yönlendirdi beni.

4- Numaram yandığında bu sefer konsolosluk görevlisi (siyahi abimiz) ile görüştük. İngilizce başladı mülakata. Bir yere kadar tamam ancak bir yerden sonra anlayamadım konuşulanları ve çevirmen istedim (İngilizcem yok). Konsolosluk görevlisi Türkçe olarak devam etti sorulara. Bu seferde ben cevapları ingilizce vermeye başladım. Bir şekilde anlaştık işte 🙂

Sorular (hatırladığım kadarıyla):
    1- Ne iş yapıyorsunuz ? Mesleğiniz nedir ?
    2- Nereye gideceksiniz ?
    3-Orada nasıl geçineceksiniz? (Bu noktada iş teklifimi gösterdim., "Ne kadar maaş alacaksınız" diye sordu, iş teklifinde yazan meblağı gösterdim. "Hmm tamam, peki bu işte deneyiminiz var mı?" diye sordu haklı olarak çünkü mesleğimle hiç alakası olmayan bir iş, ben "Evet" dedim tamam dedi.
    4-Banka hesabınızda ne kadar var (8.350$ gösterdim. Bir kaç gün önce parayı birinden elden aldım. Bankaya yatırıp dekontu alıp sonra tekrar parayı o kişiye iade ettim.)? Bu parayı oraya nasıl aktaracaksınız ? diye sordu. Western Union ile dedim.

Hatırlayamadığım bir iki soru daha vardır belki ama genel anlamda rahat geçen bir mülakat deneyimi olduğunu söyleyebilirim.

Vizeniz onaylandı, 3 ila 5 iş günü içerisinde pasaportunuzu teslim alabilirsiniz dedi ve teşekkür edip istemsiz sırıtarak oradan ayrıldım.

Toplam 10-15 dakika sürdü bütün işlemler.

İsteyen herkesin vize onayını alması dileğiyle.

• ⭐⭐⭐

@Kasım, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

MÜLAKAT DENEYİMİ
    27 Ağustos 2021 tarihinde saat 9.45 teki randevum için 9.30 da ABD Ankara Büyükelçiliği kapısına gittim ve covid ile ilgili form imzalattılar. Güvenlik kontrolünden geçtim. Binaya giriş yaptıktan sonra pasaportum kontrol edildi ve sıra numarası verildi. Daha sonra bekleme alanına yöneldim.

1.kez numaram yandığında 330$ göçmenlik ücretini ödedim. Tekrar beklemeye geçtim.

2.kez numaram yandığında evraklarım istendi. Sırasıyla: sağlık raporu, lise diplomam ve fotokopisi (öğrenci olduğumu belirttim, kapalı zarfta öğrenci belgem ve transkriptim var dedim, gerek yok diploma yeterli dedi) nüfus kayıt örneği(vukuatlı), adli sicil belgesi(arşiv kayıtlı), KCC ye gönderilen belgeler, Ais kaydı, Hesap dökümleri.
    Tekrar bekleme salonuna geçtim.

3.kez numaram yandı ve siyahi beyefendi ile ingilizce olarak mülakata başladım:
    +Merhaba günaydın, nasılsın?
    -Merhaba günaydın iyiyim siz nasılsınız?
    +Teşekkürler
    +Yemin için sağ elini kaldırır mısın? Bilgileri doğru söylediğine ve söyleyeceğine yemin eder misin?
    -Evet
    Sağ ve sol parmaklarımın izleri alındı.
    +En son mezun olduğun derece nedir?
    -Şuan öğrenciyim. İsterseniz öğrenci belgemi ve transkriptimi verebilirim.
    +Sadece camın arkasından gösterir misin?
    -Kapalı zarfta isterseniz size vereyim?
    +Yok tamam o zaman kalsın.
    +Hangi üniversite?
    -Sakarya üniversitesi
    +Hangi bölüm?
    -Mekatronik mühendisliği
    +Kaçıncı sınıftasın?
    -4. Sınıftayım bu yıl mezun olacağım.
    +Liseyi nerde okudun?
    -Bursa
    +Burada yazan AOS meslek lisesinde mi?
    -Evet
    +Lisede hangi bölümdü?
    -Mekatronik yani aynı bölümdü.
    +Evli misin?
    -Hayır
    +Hiç çocuğun var mı?
    -Hayır
    +Amerikada tanıdığın var mı?
    -Evet arkadaşım var
    +Nerede kalacaksın onun yanında mı?
    -Evet arkadaşımın yanında kalacağım.
    +Arkadaşın ne iş yapıyor?
    -Kendi restoranı var orada çalışıyor?
    +Sen nerede çalışacaksın?
    -Restorantta çalışacağım
    +Arkadaşının yanında mı?
    -Evet
    +Restorandaki pozisyonun ne olacak?
    -Garsonluk
    +Amerikada nereye gideceksin?
    -Chicagoya gideceğim.
    +Neden Chicago?
    -Çünkü orada tanıdığım var ve rahat bir şehir
    +Daha önce Chicagoda bulundun mu?
    -Evet
    +Ne için Chicagoda bulundun?
    -İngilizce eğitimi için?
    +Ne Kadar süre kaldın Chicagoda?
    -1.5 ay kaldım.
    +Daha önce başka ülkede yaşadın mı?
    -Küçükken Almanyaya gittim.
    +Altı aydan fazla kaldın mı? Ne kadar süre kaldın Almanyada?
    -1-2 hafta kaldım
    (Hesap dökümlerimi inceledi)
    +Amerikaya ne kadar para götüreceksin?
    -Toplam 19,750$
    +Your visa has been approved
    -Thank you
    +Congratulations. F1 vizeni iptal ediyorum
    -Okey, Thank you. Birşey sorabilir miyim lütfen
    +Tabii ki
    -Pasaportuma basılacak vize 1 kerelik mi?
    +6 ay kullanabilirsin. Yani şubata kadar.
    -Teşekkür ederim

Öncelikle @gucarslan @covacik @Muhtaradana @local1907 olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ben inanıyorum ki basılan vizeler hepimizin desteklediği twitterda, haberlerde, imzalarda, web sayfalarında, davalarda, sosyal medyalarda yapılan baskılar sayesinde oluyor. Arka planda olan gizli kahramanlara da teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@farukcavdar_, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Bana yıllar gibi gelen ayların ardından hep hayalini kurduğum mülakat deneyimini nihayet yazıyorum. Deneyimimi sağlık muayenesi ve mülakat olarak ikiye ayıracağım, okumak istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Kendime dair bir özet verecek olursam tek kişiyim, 19 yaşındayım ve haliyle lise mezunuyum. Türkiye'den gitme istediğim ekonominin kötüye gitmesiyle başlamadı çocukluğumdan beri bir Amerika hayalim vardı o yüzden greencard benim için aklınıza gelebilecek her şeyi ifade ediyordu. Açık konuşayım, son yıllarda milletimize karşı saygımı yitirdim, her gün karşılaştığım kaba, ahlaksız insan türleri yüzünden ülkeden soğudum ama talihli olduktan sonra bu forumda başlayan maceramda, bu ülkenin belki de en iyi insanlarını tanıdım. Öncelikle DV2022 telegram grubu yöneticilerinden İsmail abi başta olmak üzere tüm yöneticilere teşekkürlerimi iletiyorum. Tek kuruş harcamadan, tek hata yapmadan bugün vizemizi aldıysak, bu aile sayesinde. Gerçekten bir aile gibi oldu burası benim için çünkü en umutsuz hissettiğim anda bile grupta insanlara, bana nasıl umut olduklarını gördüm. Şimdiye kadar düzenledikleri kampanyalar ve sarf ettikleri tüm efor için adminlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

-SAĞLIK MUAYENESİ-
    14 Aralık'taki mülakatım için 1 hafta öncesine, 8 Aralık'a aldığım sağlık muayenesi için İstanbul'dan Ankara'ya gittim. Unganlar'a 10 dk yürüme mesafesinde Notte Hotel diye bir yerde 2 gece boyunca konakladım ve şunu söyleyebilirim ki kesinlikle önermem. Gece koridordaki seslerden dolayı sürekli uykum bölündü, çalışanlar ilgisizdi. 8 Aralık 11:45'teki randevum için 11:30'da binaya giriş yaptım ve 4. kata çıktım. Orada Unganların front-desk'inden pasaportum, covid-19 aşı kartım ve DS-260 onay sayfasını (barkotlu) teslim ettim ve beklemeye geçtim. Sonrasında beni çağırıp fotoğrafımı çektiler ve bir alt kattaki düzen laboratuvarına gönderdiler. Orada kan tahlili, göğüs röntgeni ve idrar tahlili (25 yaş üstüne bu yapılmıyormuş. Fiyatı da yanlış hatırlamıyorsam 60 dolar) yapıldı. Bu 3 işlem için 117.5 Dolar ödedim. Sonrasında tekrar unganlara çıktım ve bana saat 2:45'te tekrar gelmemi söylediler. Çıkıp yemek yiyip biraz oyalandıktan sonra tekrar unganlara gittim yoğunluktan dolayı biraz beklemem gerekti sonrasında Handan Hanım beni muayene etmek için içeriye çağırdı. Boy ve kilo ölçümü yapıldıktan sonra sadece iç çamaşırım kalacak şekilde soyundum ve nasıl giyildiğini anlamamın biraz uzun sürdüğü bir yelek giydim 🙂 Sonra Handan Hanım muayene için geldi ve muayeneye direkt 19 yaşında bir kazanan ne kadar şanslısın diyerek başladı 🙂 Sonrasında kalp ciğer ve hatırlamadığım birçok bölgeyle ilgili bir rahatsızlık yaşadın mı diye sorarken bir yandan göğüs ve sırtımda dinlemeler yaptı. Ardından Türkiye'de ne yaptığımı, okuduğum okula dair detayları sordu. Amerika'da nereye gitmek istediğimi, okula devam edip etmeyeceğimi sordu ben de ilk etapta sadece çalışmayı düşündüğümü söyledim. Sonrasında uyuşturucu, alkol, sigara kullanıp kullandın mı, psikolojik sorun yaşadın mı depresyona girdin mi intihar denedin mi tarzı klasik soruları sordu. Bu soruları sorarken 3 aşımı tamamladı. (Aşı kartı götürmediğim için tüm aşıları oldum) Dövme piercing var mı dedi yok dedim ve tamam giyinebilirsin diyerek muayeneyi sonlandırdı. Giyinip perdenin arkasından çıktıktan sonra tebrik ederim mülakatta bol şans dedi ve tekrar beni danışmaya yönlendirdi. Danışmada da tam 250 Dolar ödeme yaptım. (3 aşı yaptırdığım için maximum ücreti ödedim aslında) ve yarın 3-6 arası raporunu alabilirsin bir sıkıntı olursa biz seni arayacağız, aramazsak her şey yolundadır dendi. Ertesi gün saat 3'te gittim ve raporumu aldım. Gri bir zarf ve bunu asla açmamanız gerekiyor. Kapalı şekilde konsolosluğa götürün.

-MÜLAKAT GÜNÜ-

Veee gelelim o kutsal güne.. Şimdiye kadarki hayatımın en güzel günüydü diyebilirim. 14 Aralık Salı günü olan mülakatım için pazartesi Ankara'daydım. Konsolosluğa 5dk yürüme mesafesinde Class Otelde konakladım ve herkese gönül rahatlığıyla önerebilirim. Tek eksiği kahvaltı zayıftı onun dışında her şey güzeldi. Yine forum yöneticilerimizin tavsiyesiyle Pazartesi akşamı Onur Bey ile buluşup ( yan odamda konaklıyordu, okuyarsa selam olsun 😊) belgelerimiz için son bir çapraz kontrol sağladık. O gece yine İsmail abi sağ olsun zamanını ayırdı ve beni bayağı bir rahatlattı. Hakkını nasıl öderim bilmiyorum tekrar tekrar teşekkürler 😊 Gece biraz zor geçti uyuyamadım heyecandan ama bir şekilde sabah ettik. Sabah 8:45’te olan randevumuz için 7 buçuk gibi konsolosluğun önündeydik. Hemen karşıdaki kaktüs kafede bugün mülakatı olan 4 kişi toplandık ve mülakat öncesi sohbet ettik. Ardından 8:15de mülakatı olan 2 kişi girdi sonra çok geçmeden biz gittik ve boş olduğu için sanırım saat daha 8:30 olmadan güvenlik bizi içeri aldı. Girişte Covid ile ilgili bir form doldurduk ve içeri girdik. Hiçbir metal, teknolojik alet sokulmuyor içeriye. Pasaportumu verdim ve sıra numarası alıp beklemeye koyuldum. Sıra numaram ilk yandığında belgelerimi vermeye gittim. Buradaki hanımefendi İngilizce konuşabiliyor musunuz dedi ben de evet dedim. Pasaport, 2 adet fotoğraf, Adli sicil kaydı ve Nüfus kayıt örneği ( KCC’ye gönderdiklerim ve yenileri) Diploma aslı ve fotokopisi, sağlık raporu, banka dokümanlarım, öğrenci belgem ve greencardımın gönderilmesini istediğim adresi verdim. Sonrasında tekrar beklemeye koyuldum ve numaram 2. sefer yandığında 330 Dolar vize ücretini ödemek için kasaya gittim. Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra tekrar bir bekleyiş ve numaram son kez yandı. Mülakatım için çağırıldığım vezneye gittim ve dünyalar tatlısı bir hanımefendi merhaba hosgeldiniz diyerek aşırı yüksek bir enerjiyle beni karşıladı. Ben de aynı şekilde merhaba dedim sağ elimi kaldırıp yemin etmemi istedi ve yemin ettim. Sonra parmak izimi alırken İngilizce bilmeme biraz şaşırdı ve nerede öğrendin dedi ben de okulda dedim. Aksanın çok iyi dedi ben de Amerikan kültürüne başından beri ilgili olduğumu dile kendimi yıllardır maruz bıraktığımı söyledim. Sonrasında mülakat başladı;
    -Nerede yaşıyorsun?
    +İstanbul
    -Çalışıyor musun öğrenci misin?
    +Öğrenciydim ancak ara verdim (kayıt dondurdum)
    -Hangi bölüm?
    +Alman Dili ve Edebiyatı
    -Wow, German (boş bölüm halbuki 😊)
    Sonra banka hesabıma baktı. Burada vermem gereken detaylar; 14.700 Dolar gösterdim hesapta ve parayı Ağustosta hesaba yatırdım.
    -Sana para gönderildiğini görüyorum, kim bu?
    +Babam.
    -Peki bu para senin mi artık yoksa geri mi vereceksin?
    +Babamın desteği, bende kalacak.
    -Baban ne iş yapıyor? O da İstanbu’da mı?
    +Tekstil, evet İstanbul.
    Her şey süper görünüyor dedi yine mükemmel bir enerjiyle gülerek, ben bir rahatladım anlatamam..
    -Amerika’da nereye gideceksin?
    +Florida
    -Neden Florida?
    +İklimi güzel, ucuz yaşam maliyetleri ve turizm bölgesi olmasından dolayı iş fırsatlarının çokluğu.
    -Mantıklı, peki ne iş yapacaksın.
    +Doğrusunu isterseniz bulduğum her işi yapacağım ilk etapta, orada kendime bir hayat kurmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Hizmet sektörü olur.
    -Tebrikler, vizeniz onaylandı 4 iş günü içerisinde pasaportunuzu göndereceğiz.
    +Çok teşekkür ederim, have a great day dedim ve o an içimde fırtınalar koparken kendimi dışarı attım. Ama nasıl attım ne siz sorun ne ben cevaplayayım. Bu muhteşem hissi isteyen, çabalayan herkes inşallah yaşar. Şunu da anladım ki stres yapmaya hiç gerek yokmuş her ne kadar elimizde olmasa da. Görevli olan herkes yardımcı olmaya çalışan güler yüzlü insanlardı. Özellikle mülakat alanındaki hanımefendi işinde çok profesyoneldi anlaşılan. İçimdeki tüm heyecanı çok güzel yönetmemi sağladı. Bu güzel deneyimin herkese nasip olması dileğiyle… BEKLE BENİ ORLANDO 😊

Benzer Başlıklar

• 1375
  • 15
  • 6434
  • 4311
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

158

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

437.2k

| | | |