Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

Bu arada bir sorum olacak. Mülakat deneyimi olan ailelere özellikle. 4 kişilik ailenin Unganlardaki masrafı ne kadar oluyor ? Unganların sitesinde 270$ yazıyor. Sanırım bu kişi başı ücret değil mi ? Sayın @alia 'nın ödediklerine bakılırsa 117$+250$ = 367$ ediyor kişi başı. Kafam karıştı şimdi. Bilenler durumu aydınlatabilir mi ?

• merhaba,mülakatları başarılı geçen herkese hayırlı olmasını diliyorum.birkaç sorum olacak.
    1-yukarıda mülakat deneyimini paylaşan bir arkadaşımız evrak teslim ederken konsolosluk görevlisi diplomanı KCC ye gönderdin mi diye sormuş,o da evet demiş.KCC ye gönderilecek evrakların içinde diploma var mı?
    2-mülakata başlarken yemin nasıl ediliyor?yani ingilizce olarak memur bize ne diyor ve biz ona ne diyoruz?
    3-mülakat sırasında maske takmak zorunda mıyız?maskeyle konuşmak çok zor oluyor sadece o sırada maskeyi çıkarmaya izin veriyorlar mı?

• @Programmer herkese aynı sayıda aşı yapılmıyor ama biz de toplam 367 dolar ödedik tek kişi için, yani ortalama 367 * 4 dolar diyebiliriz

• 19 Ağustos Mülakat Deneyimi

Arkadaşlar hepinize merhaba,
    Bizim mülakatımız 13:30’daydı. Bu uzun sancılı sürecin artık konsolosluğun kapılarına açılması içimizdeki heyecanı daha umut dolu bir hale getirdi. Umarım herkes bu süreçten vizelerine kavuşarak verilen emeklerin karşılığını alarak çıkarlar. Saat 13:00'da konsolosluk önündeydik ve 13:15 te kapıdaki enerjik ve güleryüzlü güvenlikteki hanımefendi bizi çağırıp covid ile ilgili formu doldurmamızı istedi. Doldurduktan 5-6 dakika sonra içeri alındık. Klasik kısım güvenlikten geçtikten sonra içeri girdik ve hemen girişteki beyefendiden sıra numarası aldık ve beklemeye koyulduk. 10 dakika bekledikten sonra evrak teslimi için bankoya gittik. Türkçesi biraz bozuk bir beyefendi sırayla evraklarımızı istedi ilk benden başlayarak ama ikimizin pasaportunu aynı anda aldı. Eşimin pasaportu ile bayağı bir uğraştı aslında. Ekrandada bir şeyler arıyor gibiydi. Daha sonra eşime sizin mesleğiniz nedir diye sordu ve ardından eşimin ds-260 confirmation page olan sayfayı istedi. genelde gruptaki deneyimlerde istenmiyor diye konuşuluyordu ama biz ne olur ne olmaz yanımıza almıştık ve verdik. Sanırım bankoda 15-20 dakika kadar uzun bir süre bekledik. Ardından bize Amerikada uzun süre bulunup bulunmadığımızı sordu. Bizde sadece 2019 da work and travel için bulunduğumuzu söyledik. Eski pasaportlarımızı da teslim ettikten sonra eşimden SSN’ ni istedi. Benim SSN kaydımın gözüktüğünü fakat eşimin gözükmediğini söyledi. (DS-260 formunda ikimizde belirtmiştik gerçi.) SSN'ni verdi eşim. İçeriden başka bir memur gelip bazı evraklar verdi ve bankodaki görevli özür dileyip bu evrakları halletmesi gerektiğini ve hemen bize döneceğini söyledi. Biz tabi tekrar bekliyoruz. En son bütün belgelerimizi sırayla teslim ettikten sonra elimdeki albümleri gördü ve ilişki kanıtlarınızı görüyorum birazdan bunları sizden memur isteyecektir yanınızda tutun dedi. Teşekkür ettikten sonra bekleme yerine geçip ödemeyi yapmayı bekledik. ( 13:25 den 15:00 e kadar içerideydik) ödememizi yaptık toplamda 660 dolar. Son adım olan mülakatı heyecanla bekledik. (Zaman içeride sanki akmıyor heyecanla birleşince daha fena yapıyor insanı 🙃 ) Öbür bankolarda kimler vardı inceleyemedim ama bizim mülakatımızın asyalı genç bir bayana denk geleceğini anladık. Genellikle o yapıyordu mülakatları o sırada. Nihayet numaramız yandı ve geçtik. İlk yeminlerimizi ettik daha sonra parmak izlerimiz alındı ve ardından maskelerimizi indirmemizi rica etti ve yüzümüze baktıktan hemen sonra;

• İsimlerimizi
    • İlişkimizin ne zaman başladığını
    • Nasıl tanıştığımızı
    • Work and travelda nerede bulunduğumuzu
    • Work and travelda ne kadar süre bulunduğumuzu
    • Ne zaman evlendiğimizi
    • Çocuğumuzun olup olmadığı
    • Daha önce başka evliliklerin olup olmadığını
    • Amerika da ne iş yapacağımızı
    • Orada nereye gideceğimiz ve nerede kalacağımızı
    • Lisans derecemizi yani 4 yıllık olup olmadığını
    • Ne iş yaptığımızı
    • Uzun bir süre başka bir ülkede yaşayıp yaşamadığımızı
    • Banka hesabımızda ne kadar para olduğunu
    • Paranın nereden geldiğini
    • Anne ve babamızın mesleklerini
    • Yaşadığımız evin bize mi ait olduğunu yoksa kirada mı yaşadığımızı
    • Nerede yaşadığımızı sordu ve mikrofonu kapatıp içeri gidip geldi bir kağıtla beraber ve işaretleme yaptıktan sonra bir mailin geleceğini onu doldurup beklememiz gerektiğini verdiği kağıtta nasıl bir yol izlememiz gerektiğinin yazdığını söyledi. Pasaportlarımızı, diplomamın orijinalini ve evlilik cüzdanımızı geri verdi. Ben kağıdı görür görmez AP olduğunu anladım ama büyük bir şok geçirdik kısa bir süre. Bakakalınca başka bir sorumuzun olup olmadığını sordu ve Türk bir görevliyi yönlendirdi bize açıklama yapması için. Nedenini sordum isim soruşturması gibi bir şey mi dedim. Nedenini bizde bilmiyoruz dedi. Konsolosluktan mail beklememizi ve gelen formu doldurmamız gerektiğini söylediler. Teşekkür ettik ve oradan şaşırmış ve üzgün bir şekilde ayrıldık. Yine belirsizliğin içine girdiğimiz için. Bizim mülakat deneyimimiz bu şekildeydi arkadaşlar. Mülakatımız direkt ingilizce olarak başladı. Asyalı bayan çok soru sordu ama sorduğu bütün sorulara eksiksiz cevaplar verdik. AP kağıdını görmeden önce çok güzel geçtiğini düşünüyorduk 😅 AP sürecine girmiş bütün arkadaşlarımıza bol sabır ve şans diliyoruz umarım hepimiz vizelerimize ve hayallerimize bir an önce kavuşuruz.🙏🏽 ( mülakat deneyimimizi foruma bu kadar geç aktarmak istemezdim ama stresten ve mutsuzluktan kafamızı pek toparlayamadık. 😿 )

• @samet-tr, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

merhaba,mülakatları başarılı geçen herkese hayırlı olmasını diliyorum.birkaç sorum olacak.
    1-yukarıda mülakat deneyimini paylaşan bir arkadaşımız evrak teslim ederken konsolosluk görevlisi diplomanı KCC ye gönderdin mi diye sormuş,o da evet demiş.KCC ye gönderilecek evrakların içinde diploma var mı?
    2-mülakata başlarken yemin nasıl ediliyor?yani ingilizce olarak memur bize ne diyor ve biz ona ne diyoruz?
    3-mülakat sırasında maske takmak zorunda mıyız?maskeyle konuşmak çok zor oluyor sadece o sırada maskeyi çıkarmaya izin veriyorlar mı?

Merhaba;

1-Hayır Diplomayı KCC ye göndermiyoruz(büyük ihtimal arkadaş yanlış söyledi)
    2-Burada verilen evrakların ve söyleyeceğin şeylerin doğru olduğuna yemin edermisin diyolar.Sende Evet ederim diyosun olay bitiyor.
    3-Evet Maske takmak zorunlu.

• Vize alanlara hayırlı olsun. İngilizce mülakatta anlamadığınız sorularda tercüman ihtiyacı olduğunuzu söylemek yeterli oluyor mu ? Ya da yetersiz İngilizce'yle mülakat yaptığınızda bunun negatif bir etkisi olduğunu hisseden oldu mu ?

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

@asyacceren çok geçmiş olsun. İnşallah sizde en kısa zamanda vizenizi alırsınız bol şanş dilerim

• @fetihy teşekkür ederiz, umarım🙏🏼

• @asyacceren Umarım kısa zamanda vizeniz onaylanır. Sizin ya da eşinizin ismi çok kullanılan kombinasyonlardan mı acaba ?

• Arkadaslar merhaba herkese. Sabah mulakata 8.15te girdim ve vizem onaylandi. Oncelikle bu surecte burada sorulari cevaplayan, deneyimlerini paylasan herkese tesekkur ediyorum. Umarim butun talihliler en kisa surede vizelerine kavusur. Arkadaslar cok daha guzellerini yazdigi icin tekrara dusmemek adina kisa kisa yazmak istiyorum.

• Oncelikle KCC'ye gonderilen evraklari istiyorlar. Bu gelen mailde yazmiyor direkt ve unutmasi kolay bir sey bence. Dolayisiyla herkese hatirlatmak isterim tekrardan.
    • Maille gonderilen COVID anketini kimse sormadi. Giriste zaten kendileri tekrar verip doldurtuyor. Tabi her ihtimale karsi doldurup goturmek mantikli olur sanirim.
    • Asil mulakati yapan konsolosa kadar konustugum herkes Turktu: guvenlikler, sira numarasi veren kisi, odemeyi alan kisi, ve evraklari alan kisi. Ben hangi dil konusacagimdan emin olamayinca biraz geriliyorum, belki bu benzer durumdaki arkadaslara yardimci olur.
    • Onceki deneyimleri okuyunca sanki butun bu sira numarasi, odeme, evrak teslimi ayni vezneden yapiliyormus gibi canlanmisti gozumde. Hepsi farkli yerlerde yapiliyormus, gorunce sasirdim biraz.
    • Iceriye poset de almiyorlar, ben belki kontrol etmesi kolay oldugu icin alirlar diye dusunmustum.
    • Mulakatta az soru soruldu bana: Amerika'da nereye gideceksin, ne okuyorsun, ABD ve Turkiye haricinde baska bir yerde yasadin mi, orada akrabalarin mi var.(Almanya dedikten sonra)

• @Stiff, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Vize alanlara hayırlı olsun. İngilizce mülakatta anlamadığınız sorularda tercüman ihtiyacı olduğunuzu söylemek yeterli oluyor mu ? Ya da yetersiz İngilizce'yle mülakat yaptığınızda bunun negatif bir etkisi olduğunu hisseden oldu mu ?

İngilizce veya Türkçe mülakatı gerçekleştirmenin sürece artı veya eksisi olmuyor.Sonuçta greencarda başvuru şartlarında ingilizce bilmek şartı yok!. Mesela ben evrakları teslim ederken görevli bana ingilizce biliyor musunuz diye sordu?Bende çok az ama Tükçe yapabilir miyiz dedim. Ok. Sorun yok dedi.Size ingilizce devam edelim derse tıkandığınız yerde tercüman istiyolar.Kimse ingilizce bilmediğiniz için vizenizi reddetmiyor emin olun.

• @Stiff ismimin çok kullanılan bir isim olduğunu düşünmüyorum. Yani kullanılıyordur ama klasik isimlerden daha azdır. Soyadı ile ilgili olabilir çünkü çok kullanılan soyadlarından.

• mülakat deneyimi
    bu sabah ablamın vizesinin onaylandığını bu konuya yazmıştım, şimdi detaylı olarak deneyimi yazıyorum.
    ablam forumu kullanmıyor, kendisine soru sormak isterseniz telegram'dan (kullanıcı adı caglakutlu) ulaşabilirsiniz.

bu yazıyı 1-2 saat önce paylaşmıştım ama bazı şeyleri değiştirerek öncekini silip tekrar paylaşmak istedim.

27 ağustos 9:45 mülakatımızdan 2 gün önce elçiliğin arka tarafında kalan özgün fotoğraf'a giderek 6 tane abd vizesi fotoğrafını 40 TL'ye çektirdik. mülakattan önceki gün yani 26 ağustos akşamı ertesi gün bizimle aynı zamanlarda mülakata gireceğini bildiğimiz bazı arkadaşlarla son bir durum değerlendirmesi yaptık. ap'ye kalma durumu, beklenmedik yerden soru sorulma, eksik evrak gibi ihtimalleri konuştuk ve insan bu ihtimalleri düşündükçe ister istemez korkuyor 😃

hotele döndükten sonra uyumadan önce de ablamla ingilizce mülakat provası yaptık, türkçe olursa zaten sorun yok ama ingilizcesi çok iyi olmadığı için mülakatı ingilizce yapma zorunluluğu olması ihtimaline karşın ingilizce mülakat provası yapmayı düşündük.

27 ağustos sabahı mülakatımızdan 1 saat önce 8:45'de gate 2'nin karşısındaki kafede oturduk, evrakları son kez kontrol ettik. bir sorun yok gibi görünüyordu. bu arada kafeye emanet de bırakabiliyorsunuz. 10-15 dakika sonra daha önce görüşmediğimiz bir arkadaş yanımıza geldi, onun da 9:45 mülakatı varmış. saat 9:30'a geldiğinde ablam ile diğer mülakatı olan arkadaş gate 2'ye doğru yöneldi. buradan sonrasını ablamın ağzından yazıyorum, mülakata giren ben değilim:

"mülakattan bir gün önce maile gönderilen covid formunu çıkartmamıştık, kimse de istemedi. girişte zaten form doldurduk. sıra numaram ilk yandığında ödemeyi 330 dolar nakit olarak yaptım. ikinci kez sıra numaram yandığında ise evrak teslimi için gittim, evrakları görevlinin istediği sırayla verdim. kcc'ye gönderdiğimiz evrakları da verebilirim diye söylediğimde onları da istedi, ama kısa bir süre bakıp geri verdi. sadece güncel evrakları aldı. en sonda da adres değiştirmek istediğimi söyleyip yeni adresi verdim. eksik evrak olmadığını ve evrakların tamamlandığını söyledi. mülakatı hangi dilde yapmak istediğimi de sordu ve türkçe yapmak istediğimi söyledim. sonra da mülakatımı beklemeye başladım. 20-25 dakikalık bir beklemenin ardından asyalı vize görevlisinin olduğu tarafta sıra numaram yandı ve oraya gittim. burada maskemi indirip yüzüme bakmak istemedi, sanırım evrak tesliminde bakıldığı için. parmak izi verip yemin ederek mülakata başladık. mülakatta sorulan sorular aklımda olduğu kadarıyla şu şekildeydi:

• hangi eyalete gideceksin?
    • neden new jersey?
    • ingilizcen yoksa nasıl abd'de yaşayacaksın?

bunu söyledikten sonra ingilizce olarak adın ne, kaç yaşındasın gibi basit sorular sordu, ve ingilizce olarak cevapladım.

• new jersey'de tanıdığın var mı?
    • banka hesabındaki para senin mi yoksa ailenden mi aldın?
    • anne ve babanın mesleği nedir?
    • bu para sende kalacak mı?
    • abd'de ne iş yapmayı düşünüyorsun?
    • kendi mesleğin ne?
    • ilk başta hangi işleri yapabilirsin?
    • daha önce hiç amerika'ya geldin mi?

congrats, vizeni onaylıyorum. 3-5 iş günü içinde seçtiğin ptt şubesinden teslim alabilirsin."

vize onaylandıktan yaklaşık 5-6 saat sonra da ceac üzerindeki vize durumu ready'den "administrative processing" haline geçti. pazartesi 30 ağustos olduğı için salı günü de issued olacaktır diye düşünüyorum. bu arada, kafede yanımıza gelen 9:45 mülakatı olan arkadaş dahil mülakattan önceki gün görüştüğümüz tüm arkadaşlarımız da vizeyi almış, ben bugün kimsenin ap'ye kaldığını görmedim.

banka hesabında tek kişi için 16.500 dolar ile 16.000 civarında TL gösterdik.

biraz uzun olmuş olabilir, genele göre biraz fazla soru sorulduğu için uzun yazdım. biz mülakattan önce yesilkartforum'dan çok fazla mülakat deneyimi okumuştuk ve çok faydası oldu, umarım bizim mülakat deneyimimizin de başkalarına faydası olur.

• 27 Ağustos 9:15 mülakat deneyimi.
    Konsolosluk girişinde içerisinin kabalık olmasından kaynaklı biraz bekletildikten sonra Covid grip formunu doldurup içeri girdim. Kapıdan girer girmez hemen solda iki kişi karşılıyor onlara pasaportu verdim vs o kısmı uzun değildi çok hatırlamıyorum sonra gişe numarası verdiler. İçerde tabi herkes tanıdık selamlaştık konuştuk beklerkende. Girişte gişe numarası veren görevlilerden biri bizden bi arkadaşımıza sormuş siz nasıl birbirinizi tanıyorsunuz herkes birbiriyle konuşup selamlaşıyor vs diye :d arkadaşımızda grubumuzdan bahsetmiş.
    İlk numara yanışında 330$ ödedim.
    Sonra ki yanlışında evrakları teslim ettim O sırada Nufüs kayıt örneği imzalı kaşeli değil mi dedi görevli bende hayır Kcc’de öyle gönderdim dedi o evrakları da istedi. Gideceğin eyalet aynı mı dedi evet dedim.
    En son yanışında Asyalı hanıma denk geldim. Do you speak English diye başladı Ben Türkçe yapmak istediğimi belirttim arkadan bi hanımefendiyi çağırdı.
    (Gelen hanımefendi biraz sanki zorla tercümanlık ediyormuş gibi yardımcı oldu belki dikkat eden olmuştur). El kaldırıp yemin ettikten sonra parmak izi Faslı’nı da gerçekleştirdik.
    -Mesleğin ne diye başladık
    Yüzme antrenörüyüm
    -Şuan çalışıyor musun
    Çalıştığım kurumu söyledim
    -Aynı zamanda öğrenci hayatında devam ediyor
    Evet yüksek lisansa başladığımı belirttim

• Hangi alan
      Beden eğitimi anabilim dalı dedim
    • Nereye gideceksin
      Nj Lyndhurst
    • Neden
      Arkadaşım var Bir süre yanında kalacağım
    • Ne iş yapacaksın
      İlk etapta Restaurant Cafe tarzında işletmelerde çalışacağım. Sonrasında yüzme antrenörlüğüne devam edeceğim dedim
    • İngilizcen iyi değil ne yapmayı düşünüyorsun
      Çalışırken aynı zamanda dil okuluna da gideceğimi belirttim
    • Peki bu ingilizceyle ne tür işler yapabilirsin
      Temizlik bulaşık diye cevap verdim.
    • Yüzme ant. Devam etmek istiyorsun yani
      Evet
    • Daha önce Amerika’ya geldin mi
      Hayır
    • Yurtdışına çıktın mi
      Hayır
      Congratulations
      5 iş günü içerisinde pasaport Ptt

Hesapta 10.920$ + 21.700₺
    Yaklaşık 13.500 $ gösterdim.
    Parayla ilgili birşey sormadı.

@gucarslan
    @muhtaradana ve aynı zamanda diğer yardımda bulunan gerek site, gerek tablolar, en ufak sorular hepsi için herkese teşekkür ederim. Kendim de elimden geldiğince her konuda destek olmaya çalıştım umarım hepimiz bu yolun yolcusu oluruz.
    🗽

• @Programmer bizim ailemiz dört kişilik. Çocuklar 8 yaşında. Çocuklar için düzende ücret alınmadı. İki yetişkin için 235 $ verdik. Unganlarda çocuklara 1 bize 2 aşı yapıldı. 250+250+170+170=840$ da oraya verdik.

• E-devletten cikarip sundugumuz Nufus Kayit ornegi ve adli sicil arsivli kagit yeterli olmuyor mu? Nufusa gidip kaseli imzali mi almak lazim?

• @yonca_2020 e-devlet yeterli

• ⭐⭐⭐

@ahmetcpaos tebrikler vizeniz hayırlı olsun

Yeni hayatınızda başarılar dilerim

• ⭐⭐⭐

@berat tebrik ederim vizeniz hayırlı olsun

Yeni hayatınızda başarılar dilerim yolunuz açık olsun

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |