Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1. maddesine göre "Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 YTL harç alınır" hükmü getirilmiştir.

Aşağıdaki gruplar harç uygulamasından muaf tutulmuştur.

• Çıkış tarihi itibariyle yurtdışında oturma izni bulunanlar
    • 7 yaşını doldurmamış olanlar
    • yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı

Yurtdışında oturma izni bulunan vatandaşlarımız Türkiye'den çıkışlarında oturma izin belgelerini ibraz ettikleri takdirde başkaca bir işleme gerek kalmadan harçtan muaf tutulacaklardır.

Çifte vatandaşlar yabancı ülke pasaportu ile seyahat edebildiklerinden harç ödemek zorunda değildirler.

• @eneskzlky Hocam paylaşımınız için Teşekkürler, yeni hayatınızda herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle...

• @eneskzlky Asıl şeyi yazmayı unutmuşsun dostum, '' Welcome to United States '' demediler mi, asıl zevkli yeri orası 🙂 🙂

Yeni hayatında başarılar dilerim, gelişmeleri de yazmayı ve bize ışık tutmayı unutma lütfen

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   hadi-BE hadi-BE 

• @Stiff normalde almaya gerek yok bazen polisler bu durumdan haberdar olmayıp sıkıntı çıkarabiliyor. Bende çok fazla münakaşaya girmemek için aldım ve direkt geçtim.

• @birisi Teknik olarak vizenizin üzerinde damga olmadan oturma izinli biri olarak görülmüyorsunuz. Damgayla birlikte 1 yıllık geçici oturma izni alıyorsunuz. İlk girişte bizimkilerin sıkıntı çıkarmalarının sebebi bundan kaynaklı ve gayet haklılar aslında.

• Herkese merhaba,

Bu mesajı size ABD hava sahasında, 32200 ft yükseklikten yazıyorum arkadaşlar 🙂 Göçmen vize ile ilk girişimi New York JFK üzerinden birkaç saat önce yaptım ve şu an Raleigh'e aktarmalı uçuşumu gerçekleştiriyorum. JetBlue'nun Fly Fi hizmeti gayet başarılı 🙂
    Yurtdışı harcı ödemedim...
    Uçuşumu THY ile gerçekleştirdim ve aktarmalarda valiz konforunu yaşadım arkadaşlar. ABD içi aktarmada valizinizi banttan alıp diğer havayoluna bırakmanız gerekiyor, burada acele etmek önemli.
    Gümrük sırasına US citizen bölümünden girdim.
    Karşılaştığım görevliler IV ile ilgili çok bilgili değillerdi (ve bu beni oldukça şaşırttı) ancak amirlerine/arkadaşlarına sorarak bir şekilde hallettiler. Vize paketim alındı, adres güncellemem yapıldı. GC için süreç başladı. SSN i sorduğumda "o işlere farklı bir ajans bakıyor" dendi. Yani bunu zaten biliyoruz da ekstra bir şey yapmalı mıyım sorusuna cevap alamadım. Ertesi gün SSA ofise gitmeli miyim dedim, be cool man, you are pretty alright with your documents, you may go şeklinde bir cevap aldım ama SSA ofis buna ne yorum yapacak yarın göreceğim 🙂 DS260 formunda SSN istiyorum şeklinde işaretlemiştim bu arada.
    Öncesinde TRdeki Gözen güvenlik araması oldukça detaylıydı, vakitlice gidip TÜM kurallara uygun hazırlanmakta fayda var, kimsenin gözünün yaşına bakmıyorlar.
    JFK tarafında TSA çalışanları inanılmaz sempatikti, pasaportumu alan görevli Hagi? dedi, Popescu Taffarel dedim, bir nevi parola işaret hi five yapıp geçtim 🙂
    ABD içi aktramada sıvı sorun teşkil etmiyor diyen hoş hanımefendi yüzünden şarabım çöpe gitti, TRde ne şekilde ise aynı uçuş kurallarına uymakta fayda var.
    JFKdeki Sky Train aktarması çok az da olsa kafa karıştırıcı ancak görevlilere sorduğunuzda hemen yardımcı oluyorlar.
    Böylesi bir kalabalık ile bu havalimanı görevlileri iyi başa çıkıyor dedirtti.

Sürecin devamını ilgili diğer başlıkta paylaşacağım. Sevgiler. Ve darısı başınıza!

• @Kryptonite Tebrikler.Başarılar. Sarı zarf teslim etme aşamasında herhangi bir zaman kaybı veya zorluk yaşamadıgınızdan hiç değinmediniz bile.. Yolunuz açık olsun.

• ⭐⭐

@Kryptonite, içinde söyledi: Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

Herkese merhaba,

Bu mesajı size ABD hava sahasında, 32200 ft yükseklikten yazıyorum arkadaşlar 🙂 Göçmen vize ile ilk girişimi New York JFK üzerinden birkaç saat önce yaptım ve şu an Raleigh'e aktarmalı uçuşumu gerçekleştiriyorum. JetBlue'nun Fly Fi hizmeti gayet başarılı 🙂
    Yurtdışı harcı ödemedim...
    Uçuşumu THY ile gerçekleştirdim ve aktarmalarda valiz konforunu yaşadım arkadaşlar. ABD içi aktarmada valizinizi banttan alıp diğer havayoluna bırakmanız gerekiyor, burada acele etmek önemli.
    Gümrük sırasına US citizen bölümünden girdim.
    Karşılaştığım görevliler IV ile ilgili çok bilgili değillerdi (ve bu beni oldukça şaşırttı) ancak amirlerine/arkadaşlarına sorarak bir şekilde hallettiler. Vize paketim alındı, adres güncellemem yapıldı. GC için süreç başladı. SSN i sorduğumda "o işlere farklı bir ajans bakıyor" dendi. Yani bunu zaten biliyoruz da ekstra bir şey yapmalı mıyım sorusuna cevap alamadım. Ertesi gün SSA ofise gitmeli miyim dedim, be cool man, you are pretty alright with your documents, you may go şeklinde bir cevap aldım ama SSA ofis buna ne yorum yapacak yarın göreceğim 🙂 DS260 formunda SSN istiyorum şeklinde işaretlemiştim bu arada.
    Öncesinde TRdeki Gözen güvenlik araması oldukça detaylıydı, vakitlice gidip TÜM kurallara uygun hazırlanmakta fayda var, kimsenin gözünün yaşına bakmıyorlar.
    JFK tarafında TSA çalışanları inanılmaz sempatikti, pasaportumu alan görevli Hagi? dedi, Popescu Taffarel dedim, bir nevi parola işaret hi five yapıp geçtim 🙂
    ABD içi aktramada sıvı sorun teşkil etmiyor diyen hoş hanımefendi yüzünden şarabım çöpe gitti, TRde ne şekilde ise aynı uçuş kurallarına uymakta fayda var.
    JFKdeki Sky Train aktarması çok az da olsa kafa karıştırıcı ancak görevlilere sorduğunuzda hemen yardımcı oluyorlar.
    Böylesi bir kalabalık ile bu havalimanı görevlileri iyi başa çıkıyor dedirtti.

Sürecin devamını ilgili diğer başlıkta paylaşacağım. Sevgiler. Ve darısı başınıza!

Hayirli olsun, ssn deneyimlerinizi ve ileri ki gunlerde ki deneyimlerinizi de bizimle paylaşırsaniz çok mutlu oluruz

• @AYSY33 Çook teşekkür ederim. Evet evet, sadece uzun pasaport sırası yordu, o da 11 saat uçuş sonrası benim gözümde büyümüş de olabilir. Onun haricinde gayet buyur eder tavırda evrakları alıp işleme koydular.

• @Erkand Çok teşekkürler, elbette paylaşırım detayları, bunun için buradayız 👍😊

• @Kryptonite Gözünüz aydın, paylaşım için de Teşekkürler, bundan sonraki sürecin umduğunuz gibi gitmesi dileğiyle...

• @melcem Çok teşekkürler, aynı dileklerle...

• Arkadaşlar "Göçmen Vize ile ABD'ye İlk Giriş" konusunda elbette ilk öncelik SSN ve GC'nin verilen adrese gönderilmesi.
    GC için gerekli olan işlemler havalimanı gümrük ve pasaport kontrolü esnasında gerçekleştiriliyor., bunda bir tereddüt zaten yok. Elbette GC'yi alabilmek için USCIS fee nin ödenmesi gerekiyor.
    SSN için ise DS260 formunda talep edilebileceği gibi sonradan başvuru yapmak da mümkün.
    *** SSN ve GC iki farklı birim tarafından düzenlendiğinden bir çift başlılık olabilir.***
    Ancak bilindiği gibi burada bir an önce bir işe girip yaşamınızı sürdürebilmeniz için SSN çok önemli.
    Diğer yandan DS260 formunda işaretlemiş olmasına karşın SSN i adresine iletilemeyen kişiler olmuştu, hatta ilk girişte hemen başvuramıyorsunuz, 3 hafta beklemeden randevu alamıyorsunuz gibi paylaşımlar olmuştu.

Bu SSN konusuyla ilgili olarak dün bende müthiş bir gelişme yaşandı, her ne kadar DS260 formunda belirtmiş olsam da işleri hızlandırmak gayesiyle dün SSA ofise gittim. SSA ofiste kapıdaki görevliler güler yüzle içeri buyur ettiler, sıra numarası aldım, bir süre bekledikten sonra görevli hanımefendi işlemlerimi tamamladı ve SSN başvurusunu bir nevi "garantilemiş" oldum. Değilse de süreci hızlandırabileceğine inancım tam, Şimdi iki hafta süreyle SSN in adresime postalanmasını bekleyeceğim.

Umarım bu süreçte yol alan herkese faydası olur bunların, sevgiler.

• Merhabalar, son yapılan açıklama ile uçuştan 1 gün önce negatif PCR testi istenmeye başlandı. Aktarmalı uçuşlarda hangi saati baz almak gerekiyor? Örnek vermek gerekir ise THY ile pazartesi 11.45 ankara uçağı aktarmalı 15.00 Boston biletim var. Bunun için pazar günü 15.00'dan sonra yapılan testleri mi kabul ediyorlar yoksa ilk uçuş saati mi baz alınıyor? Yakın tarihte tecrübe eden arkadaşlarımız var ise ve bilgi verebilirlerse çok sevinirim. İyi günler dilerim.

• @kevineleven Hocam https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/travelers/testing-international-air-travelers.html adresinde de ifade edildiği gibi (... All air passengers 2 years or older with a flight departing to the US from a foreign country at or after 12:01am EST (5:01am GMT) on December 6, 2021, are required show a negative COVID-19 viral test result taken no more than 1 day before travel, or documentation of having recovered from COVID-19 in the past 90 days, before they board their flight. ...) ABD ye olan uçuşu baz almanız gerekiyor.

• Merhaba şimdi PCR Testi 48 saat öncesimi yoksa 24 saat öncesimi yapılmalı. Bizim ucusumuz 2 mayis pazartesi saat 14,15 te bizim cumartesi öğleden sonraki yaptirmaliyiz yoksa pazar günü öğleden sonraki. Devlette yaptırılan ücretli ve ücretsiz PCR testinin ne farkı var ilaha ücretli olanmi yapiliyor

• @barış-koç merhaba, 24 saat oncesinde olmali. 2 mayis tarihli ucus icin, 1 mayista numune vermis olmaniz gerekli.

• @boraozc thy sitesinde 48 saat kala diyor

• @barış-koç devlette 170 liraya yapılan pcr testi yaptırın.uçuşunuzdan 24 saat öncesinde test vermeye dikkat edin.ve abd ye seyahat edeceğinizi belirtin. Diğer türlü pcr sonucunun üstüne yurtdisina çıkışlarda kullanılmaz ibaresi yazılıyor.Ayrica hava limanında ücretli yapılan antijen testini de kabul ediyorlar ve yarım saat içinde sonuç çıkıyor.hayirli yolculuklar.

• ⭐⭐⭐⭐

@barış-koç İstanbul havaalanında TRG diye bir firmada yaptırdık antijen testini 15 dk sonuç aldık onunla da giriş yaptık dün abd ye. Hem de pcr 250 tl ilen antijen 175 tl. Önceden yapılmasına gerek yok yani.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |