Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• hayirlisi olsun o zaman

• @nadogus bunlardan biri isini gorurse gel al

• @ismailayaz
    tesekkur ederim arac isini hallettim.

• @boraozc, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@ismailayaz muhakak ki bir vergi verilecektir, onu demiyorum tabi ki. Carmax sitesinde yaklaşık bir hesap yapıyor ve standart rakamlar veriyor, 16-17k USD için 2600USD mesela. Buradan mantıkla %15-16 vergi vardır diye mi düşünmeli; yoksa farklı kriterlere göre bu değişkenlik gösteren bir oran veya sabit midir, sormak istediğim bu aslında. Vergi varsa vermek cevabından herhangi bir öngörüde bulunamıyorum malesef.

Galeridende alsaniz kullanidan da alsaniz ayni vergiyi odersiniz. Degisen sey ise doc fee gibi seyler olur... Texas'ta 150 dolar charge edebilirsiniz galeri olarak. Devlet bu muamele islemlerini galerilere yukledigi icin bu bedeli almaya izin verir. Carmax gibi yerler ise 800-900 dolar charge ederler bu tip islemler icin...

Bizde soyle bir tabir var. Aracin arkasindan da para kazanmak... Bizim gibi galeriler genellikle arabayi alir, maliyetinin ustune koyar satariz... Carmax gibi yerler ise dosya masraflarindan baslar, finance charge lari , garanti falan derken bir bakmissiniz 15lik araba 20ye gelmis... Marka degerleri yuksek oldugu icin genellikle musteriye kendini iyi hissettirirler ve musteriler bu farklari sorgulamazlar...

ben yaklasik 1 yildir %80 civari galerilere satis yapiyorum... Carmax, Drivetime, Byrider, Buyuk markalarin ikinci el subeleri vs... Cogu zaman kullanici fiyatimdan asagi olmuyor aldiklari fiyatlar ve bir klik onlar bir klikte ben yapiyorum satis bu kadar... Benden aldiklari fiyatlarin ustune koyup satiyor bu firmalar... Siz dusunun ne kadar kar ettiklerini... Aslinda araba satmiyorlar, finans ve hizmetlerini satiyorlar. Araba musteriyi o finans agina cekmek icin sadece bir yem. Yoksa aractan ettikleri karlar cok sorun degil onlar icin... aldiklari fiyata bile satsalar ciddi kar edebiliyorlar...

• Sayın @semavi ve sayın @ahmetkocyigit cevaplarınız için teşekkür ederim. İlk etapta giriş dönüş yapacağım için önce birkaç dealer gezip fikir edinmek de daha dogru olacak gibi. Temelli geldiğim tarihlerde de Carmax ile kıyaslama yapmak en doğrusu olacak gibi görünüyor. Keşke Texas'a gelseydik, bu dertlerimiz olmazdı 🙂

• @ahmetkocyigit valla dediklerinizin yuzde 90 ina katiliyorum. Ben sadece koreli hyundai ve kia yi toyota onune koymam. Onlar sanki aciklarini teknolojik gosteriyle kapiyolarmis gibi geliyor hep bana. ekstra tuslar , ozellikler vs. toyotanin eski ic dizaynina kesinlikle katiliyorum. Disina yaptiklari kadar icine makyaj yapsalar cok daha iyi olurdu. Bende acikcasi ilanda arac gorunce biraz arastirdim. Honda civic ve accord arasinda kaldim. Sifir civic ile 2019 accord arasinda pek fark yok fiyat olarak. Ama klasman ve hacim farki var. accordun mpg 27-29 gosteriyo 1.5 motor cvt sanzimanla. Bakalim biraz daha arastirip karar vericem. Cok tesekkur ederim bilgiler icin.

• @nadogus full arti full hybrid alsaniz o kadar tutmaz. Siz bence kendi kredi yuzdenizle hesapladiginiz icin bu kadar yuksek fiyatlar elde ediyosunuz. Araci almanizdan bir sene gectiyse hemen refinance yapin orani dusurmek icin , o sizi baya rahatlatir. Hemde odedikce kredi puaniniz olusup artmaya baslar.

• Merhaba arkadaşlar bu soruyu doğru yere mi soruyorum bilmiyorum. Önümüzdeki ay eyalet değişip akrabamın yanına taşınmayı düşünüyorum. New York City'den taşınacağım için gittiğim yerde bana araba lazım başka türlü ulaşım yok orada. Akrabam amerikan vatandaşı ve durumu iyi. Ben 2. el araba almak yerine akrabama söylesem krediyle sıfır araba alsın kendi adına. Ben de arabanın taksitlerini öderim. Sizce böyle bir şey istemek ayıp mı yoksa normal bir durum mu ?

Şu an araba için 11k civarı nakitim var. Bu parayı peşinat gibi verip sıfır araba almak daha mantıklı olmaz mı ? Benim kredi skorum olmadığı için çok faiz isteyeceklerdir o yüzden akrabam kendi adına alsın istiyorum ama ona söylemedim bunu. Önce sizlere sorayım dedim.

• @Orhan-Cabarov 1 araba o sahsin uzerine olucak, sigortada satin alan + kullanan uzerine olmasida gerekebilir..Satilicagi zaman araci alan satmak zorunda...Arac misal cekici tarafindan cekilirse araci sadece sahibi cekiciden geri alabilir....

2- Arabayi alicak sahsin kredi durumu onemli...belki oteki odemelerinin uzerine bir araba daha alicak takati olmayabilir....ola da bilir

Ben olsam 11K ye kullanilmis temiz bir araba alip devam ederim

• @ismailayaz Dedikleriniz çok mantıklı ben hiç bunları düşünmemiştim. Teşekkür ederim.

• @Orhan-Cabarov
    Bayiye git bir şansını dene, benim kredi skorum vardı ama o skoru dolduracak hiçbirşey yoktu, düzenli bir iş, daha önce alınan kredi vs.
    Millet 2-3k downpayment ile araba alıyor, sen yüksek rakam koyduğun için özel müşterilere verilen 0.99-1.99 apr gibi rakamlarla kredi verebilirler, şahsen bana verdiler. Bayilere sormaktan çekinmeyin işleri o zaten, tek kötü yanı hard inquiry oluşur kredi historyinde.

• @egesahinkaya
    Aracin ciplak fiyati 42,700$.(rav4 hybird en bos modeli bu)
    tax,title,fees,est falan derken 51K dayaniyor.
    Kredi skorum iyi olsa 78K degilde 70K olurdu herhalde.

• Herkese merhaba hayatımda ilk defa araba alacağım için bu konuda hiçbir bilgim yok yardımınıza ihtiyacım var. Bütün masraflar dahil 4000 dolar bütçem var. Amerikada ek iş olarak doordash amazon flex gibi şeyler de yapmak istiyorum. Tek istediğim araba bir iki yıl mümkün olan en az masraf ile bizi yaşatsın ve ek iş yapabileyim. Zaten bir iki yıla toparlarız durumları daha iyisini alırız. Bu düşük bütçe ile banane tavsiye edebilirsiniz. Teşekkürler... Yazmayı unutmuşum colorado eyaletinde colorado springs şehrine yerlesiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@Orhan-Cabarov istersen biraz fazla peşinat ve biraz yüksek kredi faizi ile sıfır araba da alabilirsin kendi üstüne. Aşağıdaki videoda turist vizesi ile giden Fatih bey aldı mesela. Hem de abd deki ilk haftasında. Bunu da düşünebilirsin bence. Tabi sen bilirsin. Benim ilk amacım hep sıfır araba olduğu için böyle düşünüyorum.

• @semavi kadir bey pazarlık var mı ? kol sallamalı , omuz çıkarmalı.

• @YSNDNZ, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

@semavi kadir bey pazarlık var mı ? kol sallamalı , omuz çıkarmalı.

Bir arkadas bu tarz bir sey yapti... Araba satmadim. Simdi bana dusman, heryerde arkamdan konusuyor. Iyi satici oldugum soylenemez. Bu tip seyleri kaldiramiyorum maalesef 🙂

• @semavi Araba sattiktan sonra arabasi bozulup dusman olanlar da oluyor mu? Kesin oluyodur...profesyonel satici oldugunuz icin sordum

• Türkiye’ye araba getirmek başkasına satmak gibi düşüncesi olanlara ufak bir bilgilendirme yapayım.Türkiye’de satışı olan bir model üzerinden gideyim golf R.şuan Türkiye’de sıfırı 1.460.000 lira yani 100bin dolar. ABD fiyatı 45bin dolar.siz bu arabayı getirmek isterseniz ödeyeceğiniz ötv ve kdv 970bin lira yani 70bin dolar civarı diğer vergileri masrafları hiç saymadım bile.1.8-2.0 motor ötv si kdv si bu birde 2500 motor üstü getirseniz 1.100.000 civarı ötv kdv si var. Yurtdışından araba getirmek hiç mantıklı değil. Golf için türkiye fiyatından en az 300bin lira fazla vermiş olursunuz

• ⭐⭐

....saticilik bir meslekdir ,satici kisi malini satabilmek icin her dili doker, konusur anlatir, abartir,2,ci el araba alacak sahis eger kendi arabalardan anlamiyorsa en azindan anliyan bir arkadas ile galeriye gidip arabayi inceler inceletir, sahisdan alacaksa da ayni seyi yapmasi lazsimdir,arabalarinda diger esylar gibi hatalari olabilir.....kucuk kizim araba alirken cok tavsiyelerde bulundum ama beni dinlemedi,ban audi istiyorum dedi sehirden 100 km uzak bir kasabada ikinci el bulduk, fiatida normal,eski arabalardan biraz anlarim ama yeni modellerde motor bile dogru durust gozukmuyor,oglum arabalardan anlar neyse gittik ben pek bulasmadim oglum biraz bakti test drive yapti,fena degil dedi,yinede benim icime sinmedi,gel alman arabasindan vazgec japon veya australya arabasi al dedim kiz dinlemedi,bir gun sonra paramizi cebimize koyup gittik ve arabayi aldi getirdik,iki hafta sonra araba devamli ariza cikarmaya basladi,bir tarafini yaptiriyoruz diger tarafi bozuluyor,radyotor problemi var radyotor gozukmuyor eski arabalarda olan radyotoru cikarmak benim icin 10 dakikalik is.velhasil araba kizimi yedi bitirdi,masraf uzerine masraf,sonunda bir kaza oldu ve araba hurdaya cikti,bir nevi ikinci el araba alma talihsizligi.....

...ondan sonra kizim sifirdam mazda araba aldi 7-8 yil kullandi kilometresi cogaldi bir kac kaza yapti bir seferinde yol ortalarinda bulunan beton seride carpti,arabanin onu tamamen gitti,bir kac ayda tamir edildi,,,, sonra satiliga cikardi,bir kac kisi geldi baktilar arabanin bir kac kere boyandigini kaza yaptigini anladilar,almadilar, daha sonra bir genc geldi denedi beyendi,baska bir arkadasini getirdi test drive yaptilar,pazarlik yapilip arabayi satin aldi.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |