Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @srhnkskn, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

bir fiil işleyerek başka bir kişinin ölümüne neden olmasıdır

Ben hukukcu degilim ama isim geregi cok fazla sayida yasalar ve yonetmelikler okumak durumunda kaliyorum. Bence ceviri asagidaki sekilde olmali:

Homicide by negligence
    Article 85: (1) Any person who commits homicide by negligence will be convicted to imprisonment ranging from two years to six years.

Clarification of Article 85 (1):
    Article 85, the offense of homicide by negligence is aforementioned under the circumstances whereupon committed by negligence but not deliberately. Contrary to the obligation of care without foreseeing the result, the negligence is to cause the death of another person by committing an act.

• @MySea, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@srhnkskn, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Ben hukukcu degilim ama isim geregi cok fazla sayida yasalar ve yonetmelikler okumak durumunda kaliyorum. Bence ceviri asagidaki sekilde olmali:

Homicide by negligence
    Article 85: (1) Any person who commits homicide by negligence will be convicted to imprisonment ranging from two years to six years.

Article 85, the offense of homicide by negligence is aforementioned under the circumstances whereupon committed by negligence but not deliberately. Contrary to the obligation of care without foreseeing the result, the negligence is to cause the death of another person by committing an act.

Ellerinize sağlık ileteceğim tercümana

• ⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Homicide by negligence

Elinizi çabuk tutun. Yarın 1 Eylül ve zaman hızla daralıyor. 1 gün bile çok çok değerli şu anda sizin için.

• @Sono az kaldı....

• @smartcells, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@MySea, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Homicide by negligence

Elinizi çabuk tutun. Yarın 1 Eylül ve zaman hızla daralıyor. 1 gün bile çok çok değerli şu anda sizin için.

Haklısınız yarın halledicem İnşallah tercüme işini

• @Kursaduo Bu sorum arkalarda kaldı baya affınıza sığınarak güncellemek istedim.

@Kursaduo, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Selam herkese olayı özetleyip AIS ile alakalı sorumu sormak istiyorum..

AIS Kaydımı yaptıktan sonra, 13 Ağustos 2021'de mülakatıma girdim ve mülakat esnasında 2 hafta içinde evleneceğimi söyleyip eşimi de göçmen vizesine dahil edip edemeyeceğimi sordum. Onlar da dosyamı ''ASKIYA'' aldıklarını söyleyip pasaportumu geri verdiler ve evlendikten sonra Ankara Konsolosluğu’na mail atmam getektiğini bu şekilde yeni vize tarihi vereceklerini belirttiler. Evilik işlemlerimi hallettikten sonra Ankara'ya eşimle tekrar mülakata girebilmek için, yeni mülakat tarihi istediğimi belirten bir mail attım. Konsolosluk 2 saat içinde mailime dönerek 9 Eylül tarihine yeni mülakat tarihi verdi. DS260 formuna baktığımda eşimi eklediklerini gördüm. Eşim formu doldurdu ve AIS kaydı için AIS'ı aradı. AIS'deki yetkili de eşime '”AIS kaydı için yeni hesap açmanız gerekiyor” demiş. Bunu yapmaya çalışırken şunu fark ettik; AIS kaydı için hesap açarken talihli (yani benim) Case Number ortak yazılıyor, sadece ds260 formunun “confirmation numarası” farklı yazılıyor her bir birey için. Doğal olarak eşimde Case Number, yani dosya numaramız aynı, ama kişinin confirmation yani form numarası farklı. Yeni hesap oluşturup kayıt yapmak istediğimiz zaman benim ilk mülakat tarihime, yani “13 Ağustos 2021” tarihine kayıt oluşturmaya çalışıyor. Yeni mülakat tarihimiz olan 9 Eylül 2021 tarihine çıkartmıyor.

Şu durumda şöyle bir sorun olma ihtimali var:

1- Eşime yeni hesaptan aynı case number zorunlu olduğundan, benim ais kaydımı sistem yeni kayıt olarak gördüğünden silebilir mi ?

2- Üstteki sorun yüzünden yeni her ihtimale karşı ikimizi de eklesek ilk ais kaydı silineceğinden vize süreci sıkıntıya düşebilir mi ?

3- Benim ilk ais kaydımı kendi hesabımdan silip, ikimizi tekrar sıfırdan yapsak konsoloslukta askıda olan mülakata zarar verebilir mi?

Gerçekten nasıl bir yol izleyeceğimiz ve ne gibi kötü sonuçlar doğurabileceğini bilmemekteyiz. O yüzden sormadan işlem yapmak istemedik.

Bu sorum çok geride kaldı affınıza sığınarak güncellemek istedim.

• ⭐⭐⭐

@Kursaduo ais’i tekrar aramayi denediniz mi?

• Arkadaşlar Merhaba YouTube da bir avukatın DV gelişmeleri ile ilgili yaptığı paylaşımda 2020 ler için verilecek 9 bin küsür Green card olduğunu söylemişti ve ilk defa mali yıl dışında Green card verilcekmiş bunun 2021 ler için de emsal olabileceğini aktarmıştı sizce eylül sorasında bizimde böyle bir durumdan faydalanmamız söz konusu olur mu ?

• @keysnambır Denedim de 5 olunca kapatmışlar dükkanı. yarın artık tekrar deneyeceğim.

• @piyes selam. Mülakatı tamamen İngilizce mi verdiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@piyes gözünüz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda mutluluk ve sağlık diliyorum.

bol şans.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Kanaryam tebrikler.
    vizeniz hayırlı olsun.. abd'deki hayatınızda mutluluk ve sağlık diliyorum.

• @srhnkskn, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@crazycells öncelikle nerede sormam gerektiğini bilemediğim için buradan sorayım dedim. Konsolosluktan ceza aldığım kanun maddesinin cevirisini doğru olarak tekrar göndermemi istediler. Öncekini beğenmemiş beyfendiler/hanımefendiler.

Gelen mail

Dosyanizin islemlerine devam edebilmemiz icin Turk Ceza Kanunundaki Madde 85'in dogru sekilde cevirisini sunmaniz gerekmektedir. Taksir kelimesinin Ingilizceye dogru sekilde cevrilmesi dosyaniz acisindan onemlidir. Ceviri tamamlandiginda, orjinal ve yeminli tercuman tarafindan islak imzali sekilde posta yoluyla gondermeniz yeterli olacaktir.

Ceza aldığım kanun maddesi ve açıklaması

Taksirle Öldürme

Madde 85- (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile
    cezalandırılır.

TCK Madde 85 Açıklaması:
    TCK 85. Madde Taksirle adam öldürme suçu, kişinin kasten değil taksirle hareket ettiği durumlarda söz konusu
    olur. Taksir, kişinin ortaya çıkan neticeyi öngörmeden özen yükümlülüğüne aykırı şekilde bir fiil işleyerek başka bir kişinin ölümüne neden olmasıdır.

Çevirisi

Reckless Homicide
    Article 85 - (1) Any person who commits reckless homicide will face a prison sentence ranging from two to six years.

Clarification for Article 85/1 of the Turkish Criminal Code:
    Article 85/1 of the Turkish Criminal Code: The offence of reckless homicide is only possible when the offence is committed recklessly and not voluntarily. In contrast to due diligence, such a person commits homicide without anticipating the outcome.

Şimdi sayın konuya dair bilgi sahibi veya fikir sahibi forum sakinleri. Bu çeviride yanlış yada anlaşılmayan ne var acaba ben başka türlü nasıl bir çeviri yaptırayım ki bu adamlar tatmin olsunlar.

Arkadaşlar görüştüğüm bir çeviri ofisi şu çeviriyi önerdi. Siz ne dersiniz?

Negligent Homicide
    ARTICLE 85
    (1) Any person who causes death of a person by negligent conduct is punished with imprisonment from two years to six years.
    (2) If the act executed results with death or injury of more than one person, the offender is punished with imprisonment from two years to fifteen years.

This means an act of recklessness or negligence caused the death of another person. The death must not have been intentional or planned in any way. Rather, it was the result of an accident. The most common type of involuntary manslaughter, or criminally negligent homicide, is vehicular homicide

• ⭐⭐⭐

@crazycells öncelikle nerede sormam gerektiğini bilemediğim için buradan sorayım dedim. Konsolosluktan ceza aldığım kanun maddesinin cevirisini doğru olarak tekrar göndermemi istediler. Öncekini beğenmemiş beyfendiler/hanımefendiler.

Gelen mail

Dosyanizin islemlerine devam edebilmemiz icin Turk Ceza Kanunundaki Madde 85'in dogru sekilde cevirisini sunmaniz gerekmektedir. Taksir kelimesinin Ingilizceye dogru sekilde cevrilmesi dosyaniz acisindan onemlidir. Ceviri tamamlandiginda, orjinal ve yeminli tercuman tarafindan islak imzali sekilde posta yoluyla gondermeniz yeterli olacaktir.

Ceza aldığım kanun maddesi ve açıklaması

Taksirle Öldürme

Madde 85- (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile
    cezalandırılır.

TCK Madde 85 Açıklaması:
    TCK 85. Madde Taksirle adam öldürme suçu, kişinin kasten değil taksirle hareket ettiği durumlarda söz konusu
    olur. Taksir, kişinin ortaya çıkan neticeyi öngörmeden özen yükümlülüğüne aykırı şekilde bir fiil işleyerek başka bir kişinin ölümüne neden olmasıdır.

Çevirisi

Reckless Homicide
    Article 85 - (1) Any person who commits reckless homicide will face a prison sentence ranging from two to six years.

Clarification for Article 85/1 of the Turkish Criminal Code:
    Article 85/1 of the Turkish Criminal Code: The offence of reckless homicide is only possible when the offence is committed recklessly and not voluntarily. In contrast to due diligence, such a person commits homicide without anticipating the outcome.

Şimdi sayın konuya dair bilgi sahibi veya fikir sahibi forum sakinleri. Bu çeviride yanlış yada anlaşılmayan ne var acaba ben başka türlü nasıl bir çeviri yaptırayım ki bu adamlar tatmin olsunlar.

Arkadaşlar görüştüğüm bir çeviri ofisi şu çeviriyi önerdi. Siz ne dersiniz?

Negligent Homicide
    ARTICLE 85
    (1) Any person who causes death of a person by negligent conduct is punished with imprisonment from two years to six years.
    (2) If the act executed results with death or injury of more than one person, the offender is punished with imprisonment from two years to fifteen years.

This means an act of recklessness or negligence caused the death of another person. The death must not have been intentional or planned in any way. Rather, it was the result of an accident. The most common type of involuntary manslaughter, or criminally negligent homicide, is vehicular homicide

Son cümle ve bazı yerler orijinal metinde yok. Bu tür eklemeler sorun yaratır. Orijinal metine sadık kalınmalı.

• @smartcells, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Son cümle ve bazı yerler orijinal metinde yok. Bu tür eklemeler sorun yaratır. Orijinal metine sadık kalınmalı.

Madde 85 te tabiki taksirli suçun açıklaması yok ama konsolosluk görevlisi kanun maddesini ve açıklamasını göndermemi istemişti. O sebeple ekledim onu da. Gerçi istediği açıklamadaki kasıt maddedeki metni yazmakmı yoksa maddenin içeriğini açıklamak mı onu bilemediğim için her ikisini de yazdım.

• @MySea, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Homicide by negligence

Sayın @srhnkskn bu şekilde bir çeviri de uygun bence sayın @MySea Amerika'da yaşadığı için İngilizcesi iyi diye düşünüyorum 😊 Bu gün böyle bir çeviri yaptırıp bir daha şansınızı deneyin bence. Çünkü başka nasıl daha farklı yazılır bilemiyorum.

• merhabalar benim yarın mulakatım var ama hala ais kaydı yapamadım. Bana bu uyarıyı veriyor ''is not ready for an appointment.'' Bundan 5 gun öncede yazdığımda aynı sonucu aldım. Ne yapmam gerekli ?

• arkadaşlar arisi oluşturamıyorum attığım maillere cevap gelmiyor. Ais olmadan mülakata gidip mülakatı olumu sonuclanan var mı ?

• @BEYKOZLU28, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

arkadaşlar arisi oluşturamıyorum attığım maillere cevap gelmiyor. Ais olmadan mülakata gidip mülakatı olumu sonuclanan var mı ?

Ais kaydınızın olmadan vizenizin onaylanacağını sanmıyorum. Ama son ana kadar zaten ais kaydı oluşturulabiliyor. Mail atmak telefonla ulaşmak dahil her türlü seçeneği deneyin. Muhakkak düzeltilecektir. Olmazsa da gidersiniz görüşmeye durumu anlatırsınız ve eksik evraka kalırsınız heralde diye düşünüyorum. Bu arada konsolosluğada mail attın durumunuzu bildirir. Belki yardımları dokunur.

• Kaynak: https://www.legislationline.org/download/id/6453/file/Turkey_CC_2004_am2016_en.pdf
    85. madde aynen aşağıda aktarılmıştır:

Reckless Killing
    Article 85
    (1) Any person who causes the death of another by reckless conduct shall be sentenced to
    a penalty of imprisonment for a term of two to six years.
    (2) If the act results in the death of more than one person, or the injury of more than one
    person together with death of one or more persons, the offender shall be sentenced to a
    penalty of imprisonment for a term of two to fifteen years.

Benzer Başlıklar

• 2996
  • 3
  • 152
  • 516
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |