Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @smyrna35, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

1. dolari swiftle gondersem toplam ne kadar komisyon olarak kesilir.

2020 Eylül ayında birisi şunu yazmış "27K gönderi için TEB 31.5TL işlem ücreti aldı. Aracı Banka 35USD kesti. BoA ayrıca 15USD kesti."

• Teşekkürler @cüneyt-tarıkman

• Güncel olarak Teb ile Amerikaya banka transferi yapan var mı? Varsa en azından ücretler hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz.

• IMG_20210902_201523.jpg

Merhaba,

CepteTeb kullanan arkadaşlara bir sorum olacaktı.

Anladığım kadarıyla Abd'de yerleşik olduğumuz ortaya çıkarsa ciddi yaptırımları var gibi görünüyor. Kullanıcı arkadaşlar hesaplarını açtırırken oturum izinlerinin olmadığını mı belirttiler? Ve devamında bankaya Abd adresleriyle ilgili hiçbir beyanda bulunmadılar mı? Ben mi konuyu yanlış anladım acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ICu, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

IMG_20210902_201523.jpg

Merhaba,

CepteTeb kullanan arkadaşlara bir sorum olacaktı.

Anladığım kadarıyla Abd'de yerleşik olduğumuz ortaya çıkarsa ciddi yaptırımları var gibi görünüyor. Kullanıcı arkadaşlar hesaplarını açtırırken oturum izinlerinin olmadığını mı belirttiler? Ve devamında bankaya Abd adresleriyle ilgili hiçbir beyanda bulunmadılar mı? Ben mi konuyu yanlış anladım acaba?

GC sahibi olunca bunu Turkiye'deki bankaya bildiriyorsunuz. Zaten kendileri soruyorlar basvuru zamani...

• ⭐⭐⭐

@ICu FATCA kontrolleri gereği sorulan rutin bir soru bu. Özetle eğer ABD'yle vergisel bir bağınız varsa, bunu bankaya bildirmeniz gerekiyor. Akabinde de banka sizin bilgilerinizi Hazine'yle, onlar da IRS tarafıyla paylaşıyor. Sadece yeni hesap açılışlarında değil, geriye dönük olarak tüm çalışılan bankalara bunu aktarmak müşterilerin sorumluluğunda.

• ⭐⭐⭐

@knnrn Wise'la ilgili bir sorum olacaktı. Türkiye'den ABD'ye yalnızca TRY'den USD'ye olacak şekilde bir gönderim mi yapılmak zorunda yoksa USD'den USD'ye de gönderim yaptırıyor mu Wise? İnternet sitelerindeki hesaplama araçlarında yalnızca Türk Lira'sından gönderim yapılıyor gibi gözüküyor da ondan merak ettim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

@knnrn Wise'la ilgili bir sorum olacaktı. Türkiye'den ABD'ye yalnızca TRY'den USD'ye olacak şekilde bir gönderim mi yapılmak zorunda yoksa USD'den USD'ye de gönderim yaptırıyor mu Wise? İnternet sitelerindeki hesaplama araçlarında yalnızca Türk Lira'sından gönderim yapılıyor gibi gözüküyor da ondan merak ettim.

Evet, aynı para birimi üzerinden farklı ülkeye gönderim yapılamıyor.

• Amerikadan Turkiyeye wise yapilincada o zaman sadece Turkiyedeki hesaba Tl gonderiliyor anladigim.kadariyla @knnrn

• ⭐⭐⭐

@knnrn Cok teşekkürler. O halde dolar transferi için WU ya da TEB üzerinden Bank of America’ya transfer en uygunu duruyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AE123 Evet

• Merhaba, ben Garanti Bankası'ndaki dolar hesabımdan Bank of America'daki hesabıma SWIFT yapmak istiyorum. Sanırım Bank of America'nın SWIFT Kodu BOFAUS3N. Bunu girdikten sonra Alıcı Banka kısmında seçenekler çıkmaya başlıyor. (BOFUS3NXXX gibi, 8 tane seçenek var) Seçeneklerin hepsi aynı Swift Kodu gibi kodlardan başlıyor ve devamını göremiyorum. Şuan Türkiye'deyim ve işlemi yapabilmek için Amerikada'yken bana hesap açan (Hesabımı Houston'da açmıştım.) görevliye 3-4 tane email attım. Bana yardımcı olacağını söylemişti ama geri dönüş yapmadı, bir hafta olacak neredeyse. Acil yapmam gereken bir işlem var ama transferi yapamadığım için geç kalıyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?

• ⭐⭐⭐

@ipekedi cikan seceneklerin ekran goruntusunu paylasabilir misiniz?

• @ipekedi, içinde söyledi: ABD-Türkiye Arası Para Transferleri

Merhaba, ben Garanti Bankası'ndaki dolar hesabımdan Bank of America'daki hesabıma SWIFT yapmak istiyorum. Sanırım Bank of America'nın SWIFT Kodu BOFAUS3N. Bunu girdikten sonra Alıcı Banka kısmında seçenekler çıkmaya başlıyor. (BOFUS3NXXX gibi, 8 tane seçenek var) Seçeneklerin hepsi aynı Swift Kodu gibi kodlardan başlıyor ve devamını göremiyorum. Şuan Türkiye'deyim ve işlemi yapabilmek için Amerikada'yken bana hesap açan (Hesabımı Houston'da açmıştım.) görevliye 3-4 tane email attım. Bana yardımcı olacağını söylemişti ama geri dönüş yapmadı, bir hafta olacak neredeyse. Acil yapmam gereken bir işlem var ama transferi yapamadığım için geç kalıyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Merhaba, BOFAUS3NXXX. Yanlış hatırlamıyorsam çıkan menüde en altta bulunan. Houston saati ile gece 03:00 da aynı gün içerisinde seçeneği ile talep ettim. 20 dk da hesabıma geldi. 50000$ için. BOFA 35$ Garanti yaklaşık 50$ karşılığı TL kesti

• Bugün Garanti Bankası'na sormaya gittim ama konuyla ilgili hiçbir fikirleri yok..

@keysnambır 08b09729-8335-4b19-a01d-d1a996efbe9a.jpg

@ayzek09 Siz cevap verdikten sonra araştırdım, bu sayfayı buldum. https://wise.com/gb/swift-codes/BOFAUS3NXXX

Sadece Account Number (12 haneli bir numara) ve ismimi yazmam yeterli değil mi? Sanırım routing number'a gerek yok.

• ⭐⭐⭐

@ipekedi sonu xxx ile biten olacak. Ben yaparken ayni koda sahip birden fazla secenek vardi. O yuzden ekran goruntusu istemistim. Bilgisayardan yaparsaniz seceklerin gam halini gorebilirsiniz. Telefonu yatag moda alinca seceklerin uzun hali gorunur belki.

• @ipekedi Evet routing number'a gerek yok.
    @keysnambır Garanti uygulaması o sayfada yatay moda geçmiyor.
    Daha sonra Garanti Bankasından SWIFT yapacaklara kolaylık olsun diye tüm işlem cep telefonundan şu şekilde yapılıyor.:

(ilk sayfa:sorgulama)
    Alıcı Swift Kodu: BOFAUS3N

(İkinci sayfa)
    Banka : BOFAUS3NXXX (Seçeneklerin en altında)
    Alıcı Banka şubesi: Zorunlu olmadığı için doldurmadım
    Alıcı Hesap: xxxx-xxxx-xxxx 12 numaralı Checking yada Saving hesap numaranız.
    Alıcı Adı Soyadı: Türkçe karakter kullanmadan isminiz.
    Alıcı Adressi: BOFA ya bildirdiğiniz adresiniz.

Üçüncü sayfa:
    Gönderen hesap: Dolar hesabınız
    Komisyonun Hesabı: Gönderim ücretinin düşüleceği hesabınız
    Tutar: Göndereceğiniz miktar.
    İsterseniz İşlemi aynı gün içerisinde yapma seçeneği.
    Açıklama: Kendi hesaplarım arasında seçeneğini seçiyorum.

• Teb - Bank of America partnerliğinden ötürü TR'den USA'e yapılan transferlerde diğer bankalara nazaran daha düşük komisyon ödenmesi durumu var mıdır ? Örneğin Akbanktan BOA'ya para gönderiminde sanki Teb - BOA komisyonundan daha fazla ödenir gibime geliyor, tecrübe eden var mıdır?

• ⭐⭐⭐

Bugün ilk defa wise.com 'u kullandım.
    Hırvatistan'da bir hesaba 2500 HRK göndermem gerekiyordu. EUR veya Dolar olarak kabul etmiyorlar, yanlızca Hırvatistan Kunası (HRK) kabul ediliyor (devlete ait resmi bir kurumun hesabı, Hırvatistan Sivil Havacılık Otoritesi). Nasıl yapacağım derken wise imdada yetişti.

Buradaki TL hesabımdan wise'e 3722 TL EFT yaptım onlar da 38.75 TL komisyon ile karşı hesaba 2500 HRK olarak geçirdiler (aynı gün içinde).
    Bana toplam maliyet komisyonla beraber 3762 TL oldu
    Bu arada serbest döviz piyasasında 1 HRK = 1.5 TL. >>> 2500 HRK = 3750 TL
    .
    31d523db-48c0-4e6d-9b22-5cfe72c8fdd1-image.png
    .
    Bir de buraya bir tane ölücü referans linki bırakayım. 😜
    Bu referansla kayıt olup ilk para transferinde en az 1700 TL transfer edenler 425 TL cashback alacakmış. Ben de alacakmışım, win-win 🙂

wise.com. referanslı kayıt linki

• Amerika’dan Türkiye’ye dolar olarak para göndermek için izlenebilecek en efektif yol nedir acaba?
    TEB kullanıcısıyım, ancak BoA kartımla Türkiye’deki TEB den dolar olarak kalan paramı çekebilir miyim?

Benzer Başlıklar

• 185
  • 7
  • 17
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |