Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

Kriptopara borsalarındaki paranın(USD) ABD'deki bir banka şubesi hesabına gönderilmesi konusunda bilgisi veya tecrübesi olan var mı?

• bu gelir olarak mı gösteriliyor yoksa para transferi mi?
    • vergilendirme var mı?
    • beyan zorunluluğu var mı?
    • beyana gerek kalmayacak bir üst limit var mı?

Eminim ki ABD'de kripto paralarla işlem yapan, borsalara para gönderen, alan-satan ve banka hesabına çeken vardır ve mevcut durumdaki tecrübelerini bizlerle paylaşırlar.

• Amerika'da elde ettiginiz kripto gelirlerinden capital gain tax odersiniz. Herhangi bir abd menseili bir borsadan yil icinde realize edilmis kar ettiginizde bu elde etmis oldugunuz kar hem IRS'e hem de sizi yil sonunda vergi beyani vermeniz icin bildirilir. O yuzden amerikada kriptodan elde ettiginiz vergiden kacamazsiniz. Abd kripto borsalari KYC uygular ve sizden uye olurken SSN bilgisi alir.

• ⭐⭐⭐

@Murat-Yılmaz

Cevap için teşekkür ederim.
    Amerikan borsalarını kullanmıyorum. ABD sınırları içinde bir alım satım yapmıyorum.

• @smartcells abd borsasi kullanmiyorsaniz evet bu durumda kazancinizla ilgili kimse irs ‘e bir bildirimde bulunmaz. Abd vergi sistemi beyan uzerine calisir, abd vatandasi veya kalici oturum iznine sahip kisilerin her turlu kazancini beyan etmesi beklenir.Herhangi bir zarar durumunda da beyan edildigi takdirde $3k ya kadar tax returnden faydalanirsiniz.

• ⭐⭐⭐

@smartcells DV ile giris yaptiktan sonra vergi mukellefi oluyorsunuz. ABD siniri ici, disi farketmeden gelirlerinizi beyan etmeniz gerekir. Sinir disi gelir elde ettiginiz ulke ile ABD'nin cifte vergilendirmeyi onleme anlasmasi varsa ABD tarafina vergi vermekten kurtulabilirsiniz, ama yine de bildirimde bulunmaniz gerekir. 2020 tax return yaparken crypto para ile ilgili soru da bulunuyordu. Daha fazla bilgi icin => https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/frequently-asked-questions-on-virtual-currency-transactions

• ⭐⭐⭐

@keysnambır
    Evet, dediğin gibi ABD dışı gelirlerin de beyan edilmesi gerekiyormuş. Bu durumda Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi kapsamında vergi vermeden getirmenin yasal yolları varmış.
    Yasal yollardan (vergi vermeden) getirebilirsem öyle yapacağım. Yoksa artık ara sıra Türkiye'den 10 bin dolar altı miktarlarla nakit olarak getirip bazı harcamaları nakit olarak harcama yoluna gideceğiz.

• @smartcells Üstad Kripto parayı soğuk cüzdan da tutup ABD sınırları içerisinde sorun yaşamadan toplu yada parça parça çekme durumu nedir. ABD sınırları içerisinde alım satım işlerini hangi aracı kurmlar ile yapmak mantıklı olacaktır. Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@axlgnr, içinde söyledi: ABD'de kripto para işlemleri

@smartcells Üstad Kripto parayı soğuk cüzdan da tutup ABD sınırları içerisinde sorun yaşamadan toplu yada parça parça çekme durumu nedir. ABD sınırları içerisinde alım satım işlerini hangi aracı kurmlar ile yapmak mantıklı olacaktır. Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

• Hangi borsa'dan ABD bankalarına en rahat ve düşük komisyonla transfer yapıyorsa onu kullanacksınız. bunun için araştırma yapmalısınız.
      .
      .
      .
      .
    • Hangisini kullanırsanız kullanın vergi konusunu hiç bir zaman ihmal etmeyin:
  • ⭐⭐

@axlgnr Bahsettiğiniz şey yasadışı yollardan para transferi . FinCen ile başınız ciddi derde girer

• @smartcells @mikael Teşekkürler. Amacım yasa dışı transfer değil, sadece ilk girişte nakit para ile dolaşmamak.

• Arkadaşlar merhaba
    Türkiyedeki kullandığım Binance global hesabımı Amerikada kullanabilir miyim ?
    Araştırdığım kadarıyla orada bir vpn satın alarak giriş yapılabiliyor.
    Konuyla ilgili bilgi ve tecrübesi olan varsa yazarsa seviniirim. sevgiler.

• @Aykut5935 Merhaba, Binance global veya BinanceTR ABD de calismiyor. Musteri hizmetleri ile gorusup tasindiginizi ve telefon numarinizi degistirmek istediginizi soyleyin gecici olarak vpnsiz girisinizi saglayacaklardir. Bu surede yatirimlarinizi Binanceus'ta ki cuzdanlariniza aktarabilirsiniz.

• merhaba, ben yakında amerikaya gelceğim ama anladaığım kadarıyla orda binance globala giriş yapılmıyor mu ? gerçekten yani neden ve nasıl devlet buna bi yasak mı koymuş ? benimde binance de ufak bi yatırımım var buna şimdi ne yapmam gerekiyor arkadaşlar

• Her ülkenin kendi ticaret kuralları vardır. ABD kripto borsaların kendi ülkesinde işlem yapmasına ancak kendi kurallarına uyduğu surece izin verir. Dolayısıyla ABD de Binance, BinanceUS adiyla işlem yapmaktadır. Yukarıda entry de yazdığım gibi müşteri hizmetleri ile görüşüp tasindiginizi ve telefon numaranızı değiştirmek istediğinizi belirtirseniz kısa bir süreliğine Binance Global ve BinanceTR uygulamalarına VPNsiz girişinize izin veriliyor ve telefon numarasını değiştirdiğiniz için transfer onay kodlarını alarak varlıklarınızı bu sure içerisinde BinanceUS'a aktarmanıza imkan tanınıyor.

• Merhabalar, birkac ay sonra amerikaya tasinacagim. Suan mevcut binance globaldeki kripto paralarimi amerikada kullanabilir miyim? Yatirma cekme islemleri icin amerikada banka hesaplarımin olmasi gerekiyor sanirim. En saglikli bicimde bu sureci nasil yurutebilirim yardimci olur musunuz?

• Ek olarak gelir vergisi alınmayan bazı eyaletlerde (Alaska, Wyoming, Nevada, Texas, Florida, South Dakota, Washington vb) kripto vergisi vermiyorsunuz. Konu hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

https://coinledger.io/blog/crypto-friendly-states#:~:text=However%2C there is no tax,while Washington taxes capital gains)

Şahsen benim için eyalet seçiminde önemli bir etken olabilir.

Ayrıca Amerika için çok yüksek tutarlar olmasa da aylık kripto olarak düzenli maaş aldığım bir şirket var. Boğa döneminde bu şirket sayısı da artabilir. Sanırım bu eyaletler bu konuda da rahatlık sunuyor. Ama bu eyaletlerin bazılarında vergi faizi, temettü vergisi, sermaye vergisi gibi ekstrem durumlar olabileceği belirtilmiş.

• Binance ve binance TR abd IP si yüzünden siteye direkt girmenize izin vermiyor zaten. Ben bu yüzden vpn kullanıyorum lokasyonu avrupa olarak seçtiğimde sıkıntı olmadan her iki siteyede giriş yapıyorum. Binance globalden abd bankalarına para çekme olayı yok zaten binance.us kullan diye uyarıyorlar. Ben TR bankama çekip oradan wise kullanarak hesaba aktarıyorum yada tam tersi alım yapacağım zaman wise den TR banka hesabıma oradan binanceye aktarıyorum. şuanda vpn ile sorunsuz devam ediyorum. ayrıca sitelere giriş için telefon numarası yerine Google authenticator kullanın sms geldi gelmedi derdi olmadan daha sağlıklı giriş yaparsınız.

Benzer Başlıklar

• 10
  • 6
  • 4
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |