Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,yaksik 2 senedir kullandığım Bank Of Americaya ait kredi k.ve security k. düzenli ödeme ve limit aşımı olmamasına rağmen sebepsizce iptal edildi ve kredi skorum baya bi düştü.gelen mektupta Transunion'i aramam gerektiği yazıyor ariyor ulaşılamıyorum.ve başkada kredi kartim yok.basina böyle bir durum gelen varmi çözüm olarak ne yaptı veya önerisi olan.bu konuda tek sansli benmiyim yoksa

• ⭐⭐

@iremci Bank of America’yı arayıp iptal sebebini öğrenmeyi denediniz mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iremci, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Merhaba,yaksik 2 senedir kullandığım Bank Of Americaya ait kredi k.ve security k. düzenli ödeme ve limit aşımı olmamasına rağmen sebepsizce iptal edildi ve kredi skorum baya bi düştü.gelen mektupta Transunion'i aramam gerektiği yazıyor ariyor ulaşılamıyorum.ve başkada kredi kartim yok.basina böyle bir durum gelen varmi çözüm olarak ne yaptı veya önerisi olan.bu konuda tek sansli benmiyim yoksa

Gecmis olsun, bilgileriniz dark web'e sizmis ve sizin adiniza islem yapan birileri olabilir. Genelde boyle durumlarda bankalar hic risk almadan o bilgilere sahip tum hesaplari kapatiyorlar. Oncelikle bu olasiligi kontrol eder misiniz?

Su basligi incelemenizi ve credit karma, credit sesame ve experian gibi sitelere kayit olmanizi tavsiye ederim (3'unun de app'i var)...

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1754/identity-theft-protection-kimlik-hirsizligi-korumasi

Ayrica kredi gecmisinizi 3 kurumdan da ayri ayri hemen alip tum bilgileri inceleyin, ozellikle de Transunion'dan olani...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iremci Ayrica boyle durumlarda kredi gecmisinizi kaybetmemek icin bir banka yerine birden cok bankadan kredi karti sahibi olmanizi tavsiye ederim.

Kredi kartlari yonunden en populer ve en cok getirisi olan iki kurum Chase Bank ve American Express...

Sonrasinda ise Citibank, Bank of America, Capital One, Discover, Barclays gibi bankalar geliyor... Bu bankalarin en az 2-3 tanesiyle iliskiniz olmasi iyi olur, en azindan bir banka ile sorun yasasaniz bile diger hesaplar duruyor olur.

• @iremci öncelikle geçmiş olsun BoA Fisco kredi puanı için Transunion dan bilgi alıyor. Bundan dolayı Transunion dan irtibata geçmenizi istemişler . Transuniona bir haftalık Free Register olarak dispute yapma yolunu bir deneyin ve bir haftalık ücretsiz kredi puanı raporunu inceleyin . Belki sebebini bulabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iremci sayin @redsat2000 'a katiliyorum. dark web taramasi uyelik gerektirebilir, ama nerdeyse hepsinin 7 gunluk (veya daha uzun) ucretsiz deneme uyeligi var, ona kayit olup tum taramalari yaptirip 7 gun bitmeden uyeligi iptal edebilirsiniz.

• Normalde uzun sure kullanim olmazsa iptal ederler.

Eger kart bilgilerin calinmasi falan gibi supheli durumlar varsa, genelde iptal etmek yerine, gecersiz yaparlar karti ve size yenisini (yeni kart numarasi ile) gonderirler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Normalde uzun sure kullanim olmazsa iptal ederler.

Eger kart bilgilerin calinmasi falan gibi supheli durumlar varsa, genelde iptal etmek yerine, gecersiz yaparlar karti ve size yenisini (yeni kart numarasi ile) gonderirler.

kart bilgisi degil sayin @MySea , benim bahsettigim kimlik bilgilerinin calinmasi. Ozellikle SSN...

Dediginiz gibi sadece kart bilgisi icin bunu yapmazlar.

• @crazycells Oh ok anladim. O tabii ki daha farkli bir durum.

• @iremci Bank of Amerika, bireysel kartı ticari amaçla kullandığınızı düşünürse de anında iptal ediyor diye duymuştum. Yüklü bir alım yapılıp, anında tutarı karta yatırsanız bile o şekilde değerlendiriyorlar. Sadece öyle bir durum varsa diye fikir vermek istedim. Alakası olmayabilir tabiki.

• Normalde BoA customer service arayinca, en azindan neden iptal edildigini soylemeleri lazim. Kucuk bir not da olsa bir bilgi yazmislardir iptal islemi icin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ryback, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@iremci Bank of Amerika, bireysel kartı ticari amaçla kullandığınızı düşünürse de anında iptal ediyor diye duymuştum. Yüklü bir alım yapılıp, anında tutarı karta yatırsanız bile o şekilde değerlendiriyorlar. Sadece öyle bir durum varsa diye fikir vermek istedim. Alakası olmayabilir tabiki.

bu aslinda tum bankalar icin gecerli sayin @Ryback , buna "credit cycling" diyorlar ve bankalar bunu pek sevmiyor. Yani size 5000 dolar limit verdilerse, 1 ayda bundan daha fazlasini harcamanizi istemiyorlar, eger 5000 dolar harcayip sonra hemen odeyip, ayni ay icinde birkac kez daha bunu tekrar edince sizi riskli bir musteri olarak goruyorlar ve genelde kartlarinizin hepsini bir seferde kapatiyorlar. Tabii bu dedigim durum krediyi asinca gecerli, yani 5000 dolarlik limitli kart ile birkac sefer 500 dolarlik alisveris yapip oderseniz bunu sorun etmeyeceklerdir...

• Bu konuda simdi aklima gelen bir olayi yazayim: (Giresunlularin isi birazcik) 😀

Eskiden Giresunlu bir komsumuz vardi ve kredi karti almaya calisiyordu ama her yaptigi basvuru deny oluyordu. Benden yardim istedi. Hesabinin oldugu bankaya gittik, nedenini sorduk. Bize kendisine ait SSN nin sistemde bloke oldugunu soylediler. Kredi kuruluslarini aramamizi tavsiye ettiler. Cunku kendileri neden bloke edildigini goremiyorlarmis.

Neyse aradik, ve simdi hatirlamiyorum ama birisindeki customer service rep cok yardimci oldu. Iyice arastirdi ve su cevabi buldu: Bu Giresunlu arkadasin SSN si bloke edilmis cunku daha onceden 2 adet kredi karti cikartilmis, kendi adina, ve son limitlerine kadar kullanilmis ama hic odeme yapilmamis. Hatta kredi kartlarinin cikartildigi adresi de verdi. Adres kayinbabasinin ev adresiydi. 😁

Sonradan ogrendik ki kayinbabasi bu arkadasin SSN kullanarak ile 2 adet kredi karti almis ve kullanmis ama hic odememis. Adamlar da bunu kredi kuruluslarina bildirmisler, onlar da SSN uzerinden bloke yapmislar.

Nasil hallettiler bilmiyorum ama uzun sure ugrasmislardi sanirim hatirladigim kadariyla...

• @MySea, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Bu konuda simdi aklima gelen bir olayi yazayim: (Giresunlularin isi birazcik) 😀

.............
    Sonradan ogrendik ki kayinbabasi bu arkadasin SSN kullanarak ile 2 adet kredi karti almis ve kullanmis ama hic odememis. Adamlar da bunu kredi kuruluslarina bildirmisler, onlar da SSN uzerinden bloke yapmislar.

........

Adamın KAYINbabası kelimenin hakkını iyi vermiş..
    Böyle akrabalar olduktan sonra dış düşman aramaya gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ryback Geçen hafta evin tadilat işleri için kredi kartımdan tek seferde 4500 dolar ödeme yapmak istedim. Hemen BofA uygulaması ve SMS üzerinden bildirim geldi, kartımın bloke olduğunu yazdı. Uygulama ile işlemin bana ait olduğunu doğrulayıp tekrar denedim, bu kez sorunsuz bir şekilde onayladı. Bahsedilen konuyla tam olarak ilgisi yok ama örnek olarak yazmak istedim.

• @knnrn BOA kartlarinda normalden yuksek bir miktar icin kullanmak isterseniz, hemen onay vermez. Size text msg gonderir ve bu odemeyi siz mi yapiyorsunuz diye onay ister. Ancak siz onay verince, bu defa banka da onaylar ve o sozkonusu yuksek miktar icin karti kullanabilirsiniz.

Ayni uygulama Chase kartlari icin de var.

Mesela normalde gunluk hayatta en fazla $400-500 icin kullaniyorsaniz ve birden $5-6 bin icin kullanmak isterseniz, text msg yolu ile onay isterler. Calinmis olma ihtimaline veya fraud ihtimaline karsi bir onlem olarak.

• ⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@Ryback, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@iremci Bank of Amerika, bireysel kartı ticari amaçla kullandığınızı düşünürse de anında iptal ediyor diye duymuştum. Yüklü bir alım yapılıp, anında tutarı karta yatırsanız bile o şekilde değerlendiriyorlar. Sadece öyle bir durum varsa diye fikir vermek istedim. Alakası olmayabilir tabiki.

bu aslinda tum bankalar icin gecerli sayin @Ryback , buna "credit cycling" diyorlar ve bankalar bunu pek sevmiyor. Yani size 5000 dolar limit verdilerse, 1 ayda bundan daha fazlasini harcamanizi istemiyorlar, eger 5000 dolar harcayip sonra hemen odeyip, ayni ay icinde birkac kez daha bunu tekrar edince sizi riskli bir musteri olarak goruyorlar ve genelde kartlarinizin hepsini bir seferde kapatiyorlar. Tabii bu dedigim durum krediyi asinca gecerli, yani 5000 dolarlik limitli kart ile birkac sefer 500 dolarlik alisveris yapip oderseniz bunu sorun etmeyeceklerdir...

Bu da ilginç bir bilgi. Bu konuda müşterilere bir uyarı yapılsa iyi olurdu. Güncel bakiye, limitin yüzde 30’unun altında kalırsa sorun olmaz diye düşünüyordum, demek ki buna ek olarak ay içinde yapılan toplam harcama tutarına da dikkat etmek lazım.

• @crazycells Ististani bir deneyim aktarmak istiyorum. Elbette tam karsiligi degil ama algoritmasi son derece basit olamaz. CA'da ilk harcamalari 2.5k limitli kartla yaptik. Diger hesapta para yetelri miktarda oldugundan odeyip, limit acip yeniden yuklu alim yaptik. Herhangi bir sikinti olmadi. Bagli hesaptaki para miktari da algoritmada degerlendiriliyor olabilir.
    Tersine bir ornek ise Houston yolunda bir benzinlikten kredi karti ile benzin almak istedigimde odeme reject oldu (limitlerde vb sorun yoktu), ilerdeki benzinlikte denedim, yine aynisi oldu. Cep telefonumdan BofA appi actigim anda sonraki denemem basarili oldu (lokasyonum acikti). O kadar cokdegiskeni degerlendiriyorlar ki CA da ATM para cekme maceramizi bir konuda anlatmistim. Fraud trigger lari cok fazla parametreyi kullaniyor.

• Nasil ki cep telefonlarinizdan sizi dinliyorlarsa (ornegin, telefonun oldugu bir ortamda, esinizle tost makinesi hakkinda konusmaniz yeterli, birkac dakika sonra tost makinesi reklamlarini gorursunuz), yaptiginiz alisverisler, kullandiginiz kredi kartlari ile de sizin hem lokasyonlarinizi hem alisveris egiliminizi hemde yasam style ve standardlarinizi takip ediyorlar.

Birde covid asisi olduysaniz, artik ustune birde tepside servis yapmis oldunuz. Artik damarlarinizdaki kandan ve hucrelerinizden, sizin duygularinizi da yonlendirebilecekler. (Bu bolum hayal gucune dayaniyor ama gercek olmayacagini hic kimse garanti edemez!) 😃

Neyse konuya donersek, kredi kartlarinizi normalde kullandiginiz lokasyonlara gore supheli bir durum, bir fraud olabilir mi diye duruma gore reject olabiliyor. Genelde size bu durumlarda text msg gelmesi lazim.

Mesela, onceden yurtdisina giderken, BOA'ya haber vermeniz gerekiyordu, gideceginiz ulkeler ve tarihleri ile hangi kartlari kullanacaginiz hakkinda. Artik buna gerek yok. Yurtdisinda karti kullanmaya kalktiginiz zaman size text msg gonderiyorlar ve onaylarsaniz, kullanabiliyorsunuz. Aksi takdirde, reject oluyor ve karti bloke ediyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@crazycells Ististani bir deneyim aktarmak istiyorum. Elbette tam karsiligi degil ama algoritmasi son derece basit olamaz. CA'da ilk harcamalari 2.5k limitli kartla yaptik. Diger hesapta para yetelri miktarda oldugundan odeyip, limit acip yeniden yuklu alim yaptik. Herhangi bir sikinti olmadi. Bagli hesaptaki para miktari da algoritmada degerlendiriliyor olabilir.
    Tersine bir ornek ise Houston yolunda bir benzinlikten kredi karti ile benzin almak istedigimde odeme reject oldu (limitlerde vb sorun yoktu), ilerdeki benzinlikte denedim, yine aynisi oldu. Cep telefonumdan BofA appi actigim anda sonraki denemem basarili oldu (lokasyonum acikti). O kadar cokdegiskeni degerlendiriyorlar ki CA da ATM para cekme maceramizi bir konuda anlatmistim. Fraud trigger lari cok fazla parametreyi kullaniyor.

tam olarak istisnai degil aslinda sayin @caglaror , cunku benim dedigim durum $5000'in altinda pek gerceklesmiyor... Yani sizin sorun yasama ihtimaliniz cok dusuk ama siz yine de her ay boyle yapmayin 🙂 Misal, eger 750 dolar limitiniz varsa ve birkac kez 750 dolar odeyip harcarsaniz bu durumda zaten genelde sisteme takilmiyorsunuz, bu miktarlar zaten kisisel olarak harcanabilecek miktarlar...

Ama her ay 2-3 kez 5000 veya daha fazla harcarsaniz yani miktar olarak her ay 10.000 dolarin ustune cikarsaniz o durumda sistem sizi flag'liyor ve harcamalarinizin durumuna gore cogunlukla banka sizi musteri olmak istemiyor. Sanirim bunun birkac nedeni var (gercek nedeni bilmiyorum ama fikirlerim soyle)...

Birincisi, kredi kartini kisisel harcamalariniz icin kullanmiyor olusunuz... Cunku ortalama bir Amerikali her ay kredi kartiyla 10.000+ dolarlik alisveris yapmaz 🙂 ama bu miktarlar is yani business icin cok kabul edilebilir rakamlar... Eger banka business amacli bu kartlari kullandiginizi dusunurse hesabinizi kapatabilir, cunku "personal" kredi kartlari ile "business" kredi kartlari iki farkli alan ve ikisinin de risk degerlendirmesi farkli... Eger bu kadar harcama yapiyorsaniz, business kredi kartlarina basvuru yapmaniz lazim, onlarin da limiti zaten kisisel kredi kartlarindan cok daha fazla oluyor...

Ikincisi ise, "manufactured spending" yapmak... yani aslinda para harcamis gibi gorunup harcamamak... bunu da insanlar genelde visa veya mastercard gift card alarak veya bir sekilde yolunu bulup money order yaparak yapabiliyorlar... Eger her ay kredi kartinizla 10.000+ gift card aliyorsaniz, banka da ciddi isler cevirdiginizi (cok buyuk ihtimal illegal) dusunup sizinle calismak istemeyecektir...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

100

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |