Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Öncelikle merhaba ben 2001 Adana doğumluyum, lisem bu yıl bitti şuan evde boş boş oturuyorum 5 ay önce ev aldık para konusunda sıkıntıdayız, benim de hayalim Amerikada bir hayat kurup orada bir üniversite okumak sizce ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim tavsiyelerinizi bekliyorum.

• ⭐⭐

Herkese merhaba ben 2001 adana doğumluyum, bu sene lisem bitti şuan boş boş evde oturuyorum, burada ki herkesin olduğu gibi benimde Amerika hayalim var orada hayat kurma gibi, ama önümde çok engel olduğunu hissediyorum şuan aile olarak parasal konuda sıkıntımız var 5 ay oldu kredi ile ev aldık o büyük bir engel bana ve dolar da engel hiç birikimim yok bana verecek tavsiyelerinizi beklerim ne yapmam mantıklı olur. teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erkand sizin durumunuzdaki pek cok kisi icin bence takip edilecek yollar Turkiye'de universiteye devam edip sonrasinda

veya

• Avrupa'daki European Voluntary Service (EVS) programi

ile yurtdisi deneyimi edinmek. Avrupa daha az masrafli olacaktir fakat EVS'deki kazanc miktari da ona gore ya 0 ya da cuzi bir miktar. ABD'deki WAT ile normal calisip para kazanabileceksiniz.

Ayrica ABD'ye girmek istiyorsaniz, belirli bir amaciniz olmali. Ayrintili bilgi icin su bolumdeki vize turlerini ve hangi amaclarla vize verildigini inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/71/amerikan-vizeleri

• Ben 18 yaşında genç bir kardeşinizim, aldığım bir karar dolayısıyla Amerika'da yaşamak istiyorum. Amerika'ya nasıl gidebilirim, orada nasıl yaşayabilirim ? Tavsiyelerinizi, yaşadığınız tecrübelerinizi ve fikirlerinizi önemsiyorum. Lütfen benimle paylaşınız...

• ⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kadirbnm, içinde söyledi: Lise mezuniyetinden sonra Amerika'ya gitmek icin tavsiyeler

Ben 18 yaşında genç bir kardeşinizim, aldığım bir karar dolayısıyla Amerika'da yaşamak istiyorum. Amerika'ya nasıl gidebilirim, orada nasıl yaşayabilirim ? Tavsiyelerinizi, yaşadığınız tecrübelerinizi ve fikirlerinizi önemsiyorum. Lütfen benimle paylaşınız...

Universite okuyorsaniz ogrenciliginiz sirasinda staj imkanlarini da kovalayabilirsiniz. Yaz aylarinda mesleginize yonelik stajlar icin ilgili sirket ve kurumlarla iletisime gecebilirsiniz. Burada onemli olan ilk girisi yapabilmek, bir kez girince zaten bunun etkisiyle devami geliyor.

• @crazycells, içinde söyledi: Lise mezuniyetinden sonra Amerika'ya gitmek icin tavsiyeler

@kadirbnm, içinde söyledi: Lise mezuniyetinden sonra Amerika'ya gitmek icin tavsiyeler

Ben 18 yaşında genç bir kardeşinizim, aldığım bir karar dolayısıyla Amerika'da yaşamak istiyorum. Amerika'ya nasıl gidebilirim, orada nasıl yaşayabilirim ? Tavsiyelerinizi, yaşadığınız tecrübelerinizi ve fikirlerinizi önemsiyorum. Lütfen benimle paylaşınız...

Universite okuyorsaniz ogrenciliginiz sirasinda staj imkanlarini da kovalayabilirsiniz. Yaz aylarinda mesleginize yonelik stajlar icin ilgili sirket ve kurumlarla iletisime gecebilirsiniz. Burada onemli olan ilk girisi yapabilmek, bir kez girince zaten bunun etkisiyle devami geliyor.

Evet girdikten sonra devamı gelir eminim ama girmek sıkıntı ben üniversite okumayı düşünmüyorum, istemiyorum direkt iş hayatına atılmak istiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@kadirbnm çekilişi kovalayacaksınız ya da maddiyatınız iyiyse yatırımcı vizeleriyle ilgileneceksiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Lise mezuniyetinden sonra Amerika'ya gitmek icin tavsiyeler

Evet girdikten sonra devamı gelir eminim ama girmek sıkıntı ben üniversite okumayı düşünmüyorum, istemiyorum direkt iş hayatına atılmak istiyorum.

Onu basarmaniz cok daha zor olur maalesef, cunku ABD'den calisma vizesi alabilmek icin once birilerinin sizi ise almasi gerekiyor. Fakat isveren bu isi neden ABD vatandaslarina vermedigini de aciklayabilmeli, dolayisiyla kolayca ABD'den karsilanabilecek bir is gucu icin vize almaniz cok zor. Zaten ABD'de is ilani yapildiginda buna basvuracak pek cok kisi olacaktir, o nedenle hem kendinizi digerlerinden ayiracak bir yeteneginiz ve egitiminiz olmali hem de isveren kisiye fayda saglamaniz lazim. Aksi durumda hickimse vize sponsorlugu icin ugrasmaz. Bu dediklerimi basarmak icin de genelde lise egitimi yeterli degil maalesef, universite okuyup, CV'nizi guclendirip is avina cikmaniz daha makul bir yontem...

Calisma vizeleriyle ilgili genel bilgi icin su basligi inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/90/çalışma-vizeleri-h-l-ve-diğer-işçi-vizeleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kadirbnm ayrica belirtmis olayim... ABD Konsoloslugunda gocmen olmayan turist veya calisma vizelerini almak icin de genelde Turkiye'ye doneceginizi gostermeniz lazim. Eger Turkiye olan iliskileriniz zayif bulunursa, vize alma ihtimaliniz de genelde duser... Genc arkadaslarin bunu en kolay yapmasinin yolu okul baglantisi... Eger konsolos geri donup mezun olacaginizi gorurse, gecici vizeleri almaniz kolaylasir...

• @kadirbnm Tecrübe mi istiyorsun? tamam o zaman al sana bir yaşam tecrübesi:
    Senden birkaç yaş büyüğüm sırf sana örnek olsun diye kendi yolumu anlatıcam, zamanında bize öğüt veren olmamıştı ben her defasında düşerek kalktım bu saçma sistemin içinde.
    Lisede başarılı bir öğrenci değildim ve kötü okullarda okudum, özellikle hem ailemden hem de çevremden eğitim üzerine asla başarılı olamayacağım yönünde kırıcı eleştiriler alıyordum.
    Sırf onlara inat köpek gibi çalıştım ve yapılabildiğimi kavradım gerisi uzun uğraşlar sonucunda çorap söküğü gibi geldi.
    Ve sınav sonucunda 2 aşamada da matematik ve fen testlerini fulleyip, sayısal alanda ilk bine girerek kendi isteğim doğrultusunda bir tıp fakültesine girdim.
    Tabii beni eleştirenler "Sonradan Arap atı gibi açıldı aslanım" tarzında bu seferde beni övmeye başladılar. Ardından detayına bile girmek istemediğim nedenlerden dolayı yine yakınlarım yüzünden tıp fakültesini bırakmak zorunda kaldım ve başka bir üniversitenin ekonomi bölümüne yerleştirildim ki babamın şirketini devralabileyim.
    Şu anda çok yüksek bir ortalamaya sahibim falan ama mutlu değilim bu yolu ben seçmedim. Sonra madem istediğim işi yapamadım bari refahı daha yüksek, daha adaletli, insanların kurallara uyduğu, insanların insanlıktan çıkmamış olduğu bir yere göçelim kafasına girdim.
    Zor olsa da bir yandan okurken bir yandan da para biriktirmeye çalışıyorum, matematik ve fizik olimpiyatlarına hazırlanan liseli arkadaşlara ders verip rehberlik yapmaya çalışıyorum.
    Hiçbir üniversitede dil hazırlık eğitimi almadım hepsinin İngilizce yeterlilik testlerini bireysel amatör çalışmalarla verdim yani aynı düşündüğün gibi bir şeyler başarabilmek için üniversite okumak şart değil, yani sakın okumayacaksın diye kendini başka insanlardan geri görme.
    Önümüzdeki sene karta başvurmaya başlayacağım ve belki de hiçbir zaman çıkmayacak bu sefer gitme yolunu yüksek lisans yapmakta arayacağım ama bu da çok maliyetli olacak hem de yaşım ilerlemiş olacak. Senin avantajın tam burada başlıyor işte;

Eğer ben senin yerinde olsaydım, aynı senin de düşündüğün gibi Türkiye'nin bu kötü yükseköğretim sistemi içerisine girmezdim. Hem boşa deli gibi masraf yapıyorsun hem 4 ya da 5 sene insanlara işsizliği ötelesin diye (Bu Türkiye'de geçerli) zaman harcatıyorsun hem asla gelecekte kullanmayacağın herkesin sınavdan sonraki gün unuttuğu saçma sapan teorik bilgileri ezberletmeye çalışıyorlar hem de senden kat kat kötü matematiğe sahip üstüne alanıyla ilgili zerre uzmanlaşamamış insanların sana doçentim, profesörüm diye ayar vermesi ve kendi çözemedikleri soruları ödev diye bizlere yaptırmaları gibi yaptığımız ödevlerdeki kişisel fikirleri çalıp makalelerinde kullanmaları bunları iyice çekilmez kılıyor.
    Bunlar yerine bir yolunu bulup gidene kadar bir yandan birikim yapabileceğin bir yandan da pratik anlamda mesleği mutfağında öğrenebileceğin ve uzmanlaşabileceğin işler var (Türkiye'nin en iyi berberi, büyük ihtimalle Türkiye'nin en iyi üniversitesinden mezun olan çoğu öğrenciden hem daha fazla kazanacaktır hem de daha stressiz yaşayacaktır.)
    Kart çıkmazsa bile birikimin ile dil okuluna gidersin o sırada kalmanın bir yolunu bulursun. Bulamadın mı?
    College gibi bir yere başvurursun yine kalmanın yollarını ararsın yine mi bulamadın?
    4 yıllığa tamamlarsın ama bunları yaparken şu ana kadar bunları yaşayan binlerce insan gibi bir yandan birikimde yapacaksın elbette.
    Üniversite konusunda sana moral vermek, zamandan ve enerjiden avantaja geçtiğini göstereyim:

Harcanan onca emek, zaman ve ailelerin verdiği umudun ardındaki tablo bu oluyor işte (Sadece kötü üniversiteler değil Boğaziçi mühendislikten çıkan akrabamın asgari maaşa çalışmamak için master yapmaya başlaması ve ardından senin uzmanlaştığın alanında bu ülkede iş yok (Elektronik) diye adamın tüm eğitiminin çöpe gitmesi ya da Odtü gıda mühendisliğinden mezun olan komşu kızının tavukçuda muhasebeci olması sanırım durumun burada ciddiyetini anlatıyor.) Sektörle yakından uzaktan bağ kuramamış, kalitesiz ve kapitalizmin çarkları dönsün diye zerre yatırım alamayan niteliksiz üniversitelere doluşturulan toy öğrenciler mezun olduktan sonra ya üstteki gibi (işe saatinde gel/ grev yapma/ emirlere uy. Bu kadar maalesef bunun sonucunda da oralarda proletarya olarak iyi bir hayat sürebileceğini bekleme o kadar insan aynı teorik eğitimi aynı kuralları görmüş ve hepsi %99'unu unutmuş insanlar kendilerini nasıl ayrıştırsınlar zaten torpil, cemaat, parti ilişkileri onları ayrıştıracaktır.) bir sonuç alıyor.
    Bir de bunların üstüne bağımlı nüfus oranımız aynı Avrupa'daki ülkeler gibi üretken nüfusumuzun oransal olarak daha üstüne geçecekler ve ülkemiz zengin bir ülke olmadığı için şu anki borçlanmalardan dolayı hepsi bu ülkenin gençlerinin üzerine kalacak. Kısaca gelecek burada aydınlık değil bunu unutma.
    Dediğim gibi ben senin yerinde olsaydım gerçekten pratikte elime bir meslek alıp öğrenir, iyi bir İngilizceyle bunu entegre eder, birikim yapar ve oraya gittiğimde bunu avantaja çevirir kendi işimi yapmaya çalışırdım.
    Burada Sosyoloji mosyoloji okuyup orada kendi mesleğimi yapamıyorum diye yakarmaktan iyidir. (Basit bir garajda 1 sene yağ içerisinde çalışan çocuk arabanın pratik anlamda, teorik olarak her zerresini o okumuş makine mühendislerinden iyi bilir. Pratiğin önemini hiçbir zaman unutma.)
    Sana zaten bir okulda öğretilecek şeyler internette var. Okulda sınır onların sana koyduğu ders programı olacaktı.
    Ama senin bu durumunda sınır sensin!

• @crazycells bahsettiginiz durum acik ogretim lisesi icin de gecerli olabilir mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@greenHasanHuseyin, içinde söyledi: Lise mezuniyetinden sonra Amerika'ya gitmek icin tavsiyeler

@crazycells bahsettiginiz durum acik ogretim lisesi icin de gecerli olabilir mi acaba?

Boyle bir ihtimal var, ama cok daha dusuk. Acik ogretim ogrencileri derslere degil sadece sinavlara katildigi icin tam olarak Turkiye'de bulunmalari gerekmiyor; ayrica sinavlari sanirim online da yapilabiliyor artik, bir de ABD'de de sinavlari almak mumkun idi sanirim... O nedenle orgun liseleri degerlendirdikleri gibi degerlendireceklerini sanmiyorum.

• Arkadaşlar, merhaba. Ben 1. sınıf teknik elektrik-elektronik öğrencisiyim. Amerika'ya gitmek istiyorum. Dil yok, para yok. Nasıl yapacağımı kafayı yiyeceğim. Meslek öğrenmeye İdris Usta sayesinde başladım. İngilizcemi nasıl geliştiririm? Bide para nasıl kazanacağım? Yazın inşaata girmek gibi bir düşüncem var? Nasıl gideceğim?

Benzer Başlıklar

• 141
  • 39
  • 152
  • 49
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |