Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @asliozel şşırdım yeni gelin olunca her şey tam mı olmak zorunda.. yeni gelin olup maddi imkanı olmayan neyse 🙂 selamlar

• @ahmetemre, içinde söyledi: Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye

@MegaShintai herhangi bir kesinti veya yapilmasi gereken ekstra birsey oluyor mu peki ?

Kredi kartınızın foreign transaction fee sine bakmanız lazım. Capital One’da sıfır. Diğer kartlarda %2-%3 aralığında değişiyo genelde. Siz yinede kontrol edin garanti olsun. Başka birşey gerekmemesi lazım.

• @Ryback foreign transaction fee ye nerden bakabilirim ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

suradan bakabilirsiniz:

• Gectigimiz haftasonu degisik marketlerden yaptigimiz mutfak alisverislerinden ornekler:

Organic yumurta (12lik): $2.49
    Organic tam yagli sut (1.89 lt): $3.25
    Hindi gogus eti (850 gr): $5.50
    Dana eti (kemikli haslamalik-2 kg): $13.50
    Dana kiyma (2.5 kg): $17.30
    Feta cheese (1.15 kg): $9.50
    Blue cheese (300 gr): $4.30
    Portakal (1.5 kg): $2.99
    Mandalina (1.5 kg): $2.99
    Organic sogan (1 kg): $2.49
    Domates (2.5 kg): $5.40
    Organic mantar (700 gr): $4.50
    Avacado (tane ile): $.69
    Limon (tane ile): $.25
    Organik ispanak (150 gr): $2.75
    Spring mix (salata icin karisik otlar - 450 gr): $2.75
    Fistik (kabuksuz ve pismemis - 3 kg): $5.65
    Zeytin yagi (3 lt): $18.50
    Organic seker (4.50 kg): $7.50
    Maden suyu (24lu): $10.50
    Yesil zeytin (3.50 kg): $9.75
    Yuengling bira (24lu sise): $20.00
    Avustralya sarap (1.5 lt): $9.00
    Organic bal (2.10 lt): $16.00
    Dilim salam (450 gr): $2.00
    Makarna (Italian style spaghetti - paket): $1.29
    Lahana (450 gr): $.95
    Organic tereyag (900 gr): $10.00

• @MySea ispanagin masallahi var. :)))))

• @gkhanfeez, içinde söyledi: Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye

@MySea ispanagin masallahi var. :)))))

Bu aralar demir fiyatları yükseldi ^^

• @gkhanfeez Ispanak candir 🙂 Bahcede biraz var ama henuz daha yiyecek kadar buyumediler.

• Bugun isyerinde potluck luncheon var. Yani herkes bir yiyecek/icecek getiriyor, hep beraber ogle yemeginde genelde 1.5/2 saat boyunca breakroom da oturup yiyoruz/iciyoruz, muhabbet ediyoruz. Self service acik bufe gibi yani. Esim ispanakli kek yapti. Daha once de yine ev yapimi tarcinli ve bademli kekler ve peynirli poacalar falan getirmistim, herkes cok begenmisti. Genelde her 2-3 ayda bir bunu yapiyoruz. Covid nedeniyle ara vermistik, simdi tekrar basladik isyerinde.

• @MySea Merak edip fiyat karşılaştırma gafletinde bulundum. Alkol hariç 1000 liraya yaklaşınca devamına kalbim dayanamadı açıkçası 🙂 Alkol ve eksik kalanları koyunca 1500 lira civarına denk gelecektir muhtemelen.

• Yasam maaliyeti karsilastirmasinda degisik bir yonden bakmak istiyorum. 2 meyve fiyatini karsialstiralim Amerikadaki. Muz ve elma. Muz lb fiyati 55-60 cent civari. En ucuz elma fiyati ise 90 centten basliyor. Muz elmadan neden daha ucuz? Muhtemelen ithal olmasi kaynakli. Muz icin yapilan insan emegi daha ucuz oldugu icin fiyati daha ucuz zira elmalar ekseriyetle US mamuludur.

Turkiyeye donecek olursak, ucuz sebze ve meyve tuketti hep. Bunlar cogu zaman ciftcinin emeginin karsiliginin az olmasindan kaynaklandi. Artan maaliyetler soucu yiyecek fiyatlarinin artmasi ev ekonomisini sarsti ki emek maliyetleri hala alt duzeyde.

• Merhaba,

Amerikada 10 sene yaşadım ve şimdi tekrardan dönme hazırlıkları içerisindeyim. Bulunduğum süre zarfında 2002 - 2011 yaşam maliyetleri gayet normal seviyelerdeydi ama yakın zamanda 1 2 arkadaştan orda da artık hayatın pandemi sonrası pahalılaştığına dair geri bildirimler aldım.

En son yakın bir arkadaşım Charleston, SC havalanından NY JFK'ye araba kiralamak istediğinde yaklaşık $250 bir masraf çıktığından bahsetti. 2 sene önce bende aynı destinastonda araba kiraladığımda yaklaşık $120 $130 gibi bir ücret ödedim. Buna benzer sizinde yaşadığınız örnekler var mı? Amacım polemik yaratmak veya TR - USA vs. tartışması yapmak değil lütfen tartışma o yöne gitmesin, teşekkürler..

• @AE123

Bina yapi/insaat malzemelerinin fiyatlari artmis durumda. Uretim ve logistik aglarindaki yavaslamadan dolayi.

Ev fiyatlari yukselmis durumda.

Benzin fiyatlari biraz yukseldi. Delaware'de gallonu $2.80 ile $3.00 arasinda degisiyor. 3-4 ay once $2.40 lardaydi. Covid oncesi $2.20 lerdeydi.

Gida ve giyecek fiyatlarinda bir degisiklik farketmedim.

• @turtadaturta dirsege kadar da bileziklerimi takar bulasigimi yikarim. Boylece her sey tam olur 😂 😂 😂

• ⭐⭐⭐

@AE123 Bazi sektorlerde pandemi ve baska yan sebeplerden oturu arz/talep, stok ve uretim problemleri yasaniyor. Kiralik arac sektoru de etkilenenlerden biri. Merak gidermek icin google'da "rental car prices going up 2021" diye aratip okuyabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

NC eyaletinde yaşıyorum. Su garip bir şekilde pahalı

2 katlı 3 odalı kirada kaldığımız eve gelen elektrik faturası $50 küsür, su faturası $75 geliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@freeworld Bizim de su faturası 70-80 civarında oluyor. Ayrıntılarına bakarsan aslında sadece su değil, çöp, atık su vb gibi şeyler olduğunu göreceksin. Belediye hepsini tek faturada birleştirmiş.

• ⭐⭐⭐

@knnrn Belediyenin websitesi o kadar kotu ki, giris bile yapamiyordum. Baska bir web tarayici ile simdi bir sekilde giris yaptim ve detaylara baktim, haklisin oyle gorunuyor;

Screen Shot 2022-02-04 at 11.01.14 PM.png

• @FreeWoRLD memleketin geldiği hale bakarmısınız?ki bu bahsettiğiniz 5 yıl öncesinin fiyatları.ben izmirde yaşıyorum.eşim ve 1 oğlumla 3 kişilik bir aileyiz.bu saydığınız ürünleri marketten en az 3500-4000 tl arası alabiliriz daha ucuzu olamaz

• Ben de buraya yaptığımız onlarca alışverişlerden en güncelini yazayım

1- 4x1L St. Pellegrino Maden suyu
    2- 3 lb. Russet Patates
    3- 2.4 lb çekirdeksiz yeşil üzüm
    4- 2 adet limon
    5- 2 adet Cocoa Puff Kahvaltılık Gevrek
    6- 2 adet Lay's Classics
    7- 1 adet president tereyağ
    8- 2 adet artesano 1lb ekmek
    9- 1.9lt Silk Badem Sütü

Toplam 43.25$

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.3k

| | | |