Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@daydreamer türkiye çünkü buradan bir sgk kaydı ile gidiyorsun kaydın duruyor bir yerde çalışmayınca gss devreye giriyor (emekli olmayanlar için)

• Yurtdışında yaşayanların SGK veya GSS üzerinden sağlık yardımı almaları kanunen yasaksa bunu zorlayarak aşmaya çalışmamak gerektiğini düşünüyorum. Bu şartlara uygun özel bir sağlık sigortası varsa, öyle bir poliçe satın alınarak sağlık hizmetlerinden faydalanılabilir gerekli olduğu düşünülürse. Buna kimse birşey diyemez. Ya da belki ücreti ödenerek hizmet alınabilir.

• Emekli olarak gidenler Turkiyedeki saglik sisteminden Konsoloslukta adres bildirimi yapsa dahi yararlanabiliyor degil mi?

• Emekli olarak gidenler Turkiyedeki saglik sisteminden Konsoloslukta adres bildirimi yapsa dahi yararlanabiliyor degil mi?

• Konuya guncelleme yapayim : Turkiyeden emekli olduktan sonra emekli olan kisi adres tasimasini yapsa da Turkiyeden saglik hizmeti aliyor, emeklilik hakkini Turkiyedeki calisma gunlerinden kazanmis olmasi sarti araniyor. Emekli olan kisini bakmakla yukumlu oldugu kisiler Turkiyede kalir ise onlar da saglik hizmetlerinden faydalanabiliyor.

• ⭐⭐

Sanırım en doğru yer burası. Aslında amacım Tr sağlık sigortasını sürdürmek değil. Pandemi sürecinde malum remote çalışma hayli yaygınlaştı. Gittikten sonra kalıcı düzeni kurana kadar belki mevcut işime oradan devam etme imkanım olabilir.

Diyelim ki Türkiye'de çalıştığım Türk firma yurtdışına yerleşip uzaktan çalışmam konusunda sorun çıkarmıyor (Türkiye kanunlarında ayrıca kısıtlayıcı bir durum olmadığını varsayıyorum). ABD'de yaşayıp Türkiye firmasına uzaktan çalışmanın en makul yöntemi nasıl olur. Aklıma takılan kısımlar:

• Ücret Türkiye banka hesaplarıma yatacak. Bu geliri sanırım ABD vergi beyanında göstermem gerekecek.
    • Türkiye'de net ücret verildiğinden Türkiye tarafında vergiler peşin ödeniyor. ABD vergi beyanında bu gelirler gösterildiğinde çift vergilenme mi olmuş olacak?
    • Türk konsolosluğunda adres değişikliği yapmamız her halukarda yasal zorunluluk sanıyorum. Bu bildirim durumu nasıl etkiler? Örn Türkiye firmasının benim adıma brüt ücretimden kestiği SGK primini onlar artık ödemezler mi? Yani net ücret üzerinden anlaşıldığından Türki firması mı avantaj sağlar.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@goblis Vergi konusunda yorum yapayım. ABD'de geliri beyan ederken brüt olarak beyan edeceksiniz ve kesilen vergileri de beyan edeceksiniz. Türkiye ile ABD arasındaki anlaşma gereği çifte vergilendirme olmaz.

• @crazycells @entelman Merhaba. Oylesine bakarken SGK borclandirmasi diye bir borc gordum edevlette. Fakat 2019 temmuzuna kadar yuksek ogrenimimi yapiyordum ABD'de ve henuz 25 olmamistim. Ulke disinda yasarken nasil borclandiriyorlar? Bunun bir cozum yolu var mi bildiginiz? Tesekkurler.

Benim bildigim kadariyla evlenene kadar babadan vs yaralanilabiliyordu.
    Ikametgahimi yurt disina hic almadim acikcasi. Almamin faydasi var midir bu durumda? GSS odeyince emeklilik icin de sayiliyor mu mesela? Cok sordum kusura bakmayin. Gecmis postlari okudum ama yine de anlayamadim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erika en yakın konsolosluğa başvuru yapıp HEMEN çok acil ikamet adresini yurtdışı yapıyorsun e devlette ilk sıradaki adresin amerika olduktan sonra genel sağlık sigortası borcu iptal olur. Ancak üniversiteden mezun olup yurtdışı ikamet bildirdiğin zaman arasında ki GSS borcunu ödemek zorundasın. Çünkü sen bildirim yapmadığın için seni hala Türkiye de görüyor. İşe girmediğin için de GSS borcunu senin sgk içinden alsın. Ondan ÇOK ACİL ikamet yurtdışı aldırman gerekiyor. Daha sonra bu borç birikir. Yasal süreç başlatırlar yıllar sonra Türkiye girişte gel babanın şefkatli kollarına diye bağrına basar polisler 🙂

• @ayvalik10 ​Iyi ama ben gecen ay yeni pasaport ve kimlik icin gittigimde adres degisikligi icin de basvurdum konsoloslukta. Oldu dediler, edevlette halen Turkiye gorunuyor. Bunun icin ne bahaneleri olabilir ki ? Neyseki gelmeden bir avukat arkadasa vekaletname vermistim sanirim oyle hallolucak. Anladigim kadariyla suana kadar olani odemek zorundayim ne olursa olsun cunku gec kaldim ikamet isinde. Cok tesekkurler cevap icin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erika edevlete girip arama kısmına alttaki başlığı yazar mısın

Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama
    eğer bu liste de ikinci sırada amerika yoksa demekki konsolosluk yaptığı sisteme işlenmemiş eğer bu liste de amerika var ise ozaman birinci sıraya amerikada ki adresi geçiş yapacaksın

Adres Değişikliği Bildirimi (Birlikte Oturma İçin / Muvafakatlı)

• @ayvalik10 Evet baktim. ABD adresi yok yine de. Her sey TR'den. Belki de uzerime kayitli olan aboneliklerden oturu degismemistir (su gibi). Yine de konsolosluk degisti deyip beni gonderip boyle is yapmamaliydi. Insan bir arar eposta yollar.. yolu var sonucta.

Ustelik 2016'dan beri GSS borcu cikarilmis. Ben 25imi gecen Kasim'da doldurdum. O da ayri karmasiklik. Cozuldugunde bunlar buraya tecrubelerimi yazacagim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erika GSS 18 yaşında itibaren başlayan bir borçtur. Fakat üniversite okurken bu borç iptal olur. Daha sonra işe girdiğin zaman sgk olacağı için otomatik olarak GSS kesilir. Ne zaman işten ayrıldın hooop otomatik olarak GSS devreye girer. Amerika da bulunan konsoloslukların sistemine Türkiye noterler birliği sistemine dahil oldukları için direk noter onaylı amerika da ikamet gösteren evrakları gönder ki Türkiye sgk itiraz etsinler. En azından daha fazla GSS borcun artmasın diye.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erika, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

@ayvalik10 ​Iyi ama ben gecen ay yeni pasaport ve kimlik icin gittigimde adres degisikligi icin de basvurdum konsoloslukta. Oldu dediler, edevlette halen Turkiye gorunuyor. Bunun icin ne bahaneleri olabilir ki ? Neyseki gelmeden bir avukat arkadasa vekaletname vermistim sanirim oyle hallolucak. Anladigim kadariyla suana kadar olani odemek zorundayim ne olursa olsun cunku gec kaldim ikamet isinde. Cok tesekkurler cevap icin.

Sistemin guncellenmesi zaman alabilir. Eger yurtdisinda yasiyorsaniz o durumda adres degisikligi sonrasi o tarihlerde yazilan borclarin silinmesi lazim.

Eger guncellendiginde hala borc gorunuyorsa, o adreste yasadiginiz tarihleri yanlis vermis olabilirsiniz veya yanlis gecirmis olabilir. O nedenle sistem guncellendiginde hala sorun varsa konsolosluga ulasip o bilgileri teyit ettirin.

• @crazycells Yani 1 ayi gecti ben o talebi konsoloslukta yapali. Yine mail attim kendilerine ama bakalim donus olacak mi. En kotu ihtimal yine gitmem gerekecek.

• Merhaba,
    Eşim Amerika'da yüksek lisans yaptı ve şu anda OPT hakkı ile çalışmaya başladı, yani aslında vize statüsüne göre hala öğrenci. Eşimin bilgilerini edevlet üzerinden kontrol ettiğimde gss prim borcu görünmüyor. Eşimin öğrenci statüsü olduğu halde konsolosluğa bildirim yapması gerekli midir? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ugurkuzey, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

Merhaba,
    Eşim Amerika'da yüksek lisans yaptı ve şu anda OPT hakkı ile çalışmaya başladı, yani aslında vize statüsüne göre hala öğrenci. Eşimin bilgilerini edevlet üzerinden kontrol ettiğimde gss prim borcu görünmüyor. Eşimin öğrenci statüsü olduğu halde konsolosluğa bildirim yapması gerekli midir? Teşekkürler.

tam olarak hangi bildirimden bahsediyorsunuz? adres bildirimi mi?

• @crazycells, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

@ugurkuzey, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

Merhaba,

Evet adres bildiriminden bahsediyorum. Eşim 2 senedir burada yaşıyordu ancak herhangi bir adres bildirimi yapmadık. Bu konuyu görünce, edevlet üzerinden gss borcunu kontrol ettirdiğimde borç çıkmadı ancak bundan sonra çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Sadece kafamızı karıştıran şey; eşimin Amerika'da yaptığı yüksek lisans eğitimi bitti ve OPT ile çalışacak olsa da hala öğrenci vize statüsünde olduğu için bizim bunu yapmamıza gerek olup olmadığı konusu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

Merhaba,

Evet adres bildiriminden bahsediyorum. Eşim 2 senedir burada yaşıyordu ancak herhangi bir adres bildirimi yapmadık. Bu konuyu görünce, edevlet üzerinden gss borcunu kontrol ettirdiğimde borç çıkmadı ancak bundan sonra çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Sadece kafamızı karıştıran şey; eşimin Amerika'da yaptığı yüksek lisans eğitimi bitti ve OPT ile çalışacak olsa da hala öğrenci vize statüsünde olduğu için bizim bunu yapmamıza gerek olup olmadığı konusu?

Yine de bildirmeniz daha dogru olur diye dusunuyorum:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/471/t-c-konsoloslugu-nda-adres-beyani-yapmak

• @erika ikamet değişikliği e-devlet’e yansıması biraz zaman alıyor. ben de ikametimi ABD’ye aldım, e-devlet’e yansıması 2-3 ayı buldu. ama bildirdiğim ABD ikamet tarihinden beri arada biriken gsk borçları silindi. borç silinmiş olmasına rağmen ikametimi e-devlet üzerinden kontrol ettiğimde hiç bir şey yazmıyordu. bir kaç ay sonra ikametim de ABD olarak göründü. yani işlemlerin e-devlet’e yansıması biraz zaman alıyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |