Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Cardlı iken boşanma sonrası (DV2 sahibi için) vatandaşlık işlemleri

• Merhaba,
    Bir şey sormak istiyorum 5 yıllık evliyim geçtiğimiz yıl mayıs ayında amerikaya giriş yaptık ancak eşim istemediğinden dolayı yerleşmedik haziranda da yeşil kartlarımız elimize geçti ancak şu anda boşanma durumu söz konusu ilk sorum boşandıktan sonra green cardımı kendi adıma devam ettirebilir miyim ? talihli eşimdi ikimiz adına da aldık kartları.
    ikinci sorum da eğer devam ettirebilirsem nasıl yenileme işlemleri yaptırmam gerek soyadı değişiminden dolayı.
    teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@selito Talihli dediginiz icin cesitlilik vizesi aldiginizi tahmin ediyorum. Bu gibi bosanma durumlarinda onemli olan evliligin "bona fide" olmasi (yani gercek, iyi niyetli ve hakiki olmasi...)

Siz 5 yillik evli oldugunuzdan Green Card icin evlenmediginiz asikar. Bu nedenden dolayi vatandaslik zamaninda bir sorun yasamazsiniz. Kendi Green Card'inizla ABD'de yasayip, zamani gelince vatandaslik basvurusu yapabilirsiniz.

Dediginiz gibi yeni isminizle yeni bir Green Card da cikartmaniz lazim. Onun icin su konuyu inceleyebilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/307/green-card-yenileme-ya-da-degistirme-i-90-kaybolma-calinma-veya-i-751-i-829-kosul-kaldirma

Isminizi Turkiye'de yasal olarak degistirip yeni bir pasaport alin ve daha sonra Green Card'inizi yenilemek icin I-90 formunu gonderin.

• teşekkürler 🙂

• Merhabalar Arkadaşlar,
    İki sorum olacak;

• Pasaportumu evlenmeden önce aldım, evlendikten sonra da kimliğimi güncellemedim. Pasaport sürem dolmak üzere. Yenilerken (her yerde kendi soyadım geçiyor) eşimin soyadı da eklenecek. Bu durumda Greencard’da ve ID’de tek soyismi, pasaportta ise çift soyisim olacak . Bu problem yaratır mı?

-Eşim boşanma davası için Türkiye’ye gidecek. Kendisi DV1 Sahibi. Bu durumda benim vatandaşlık iptal olur mu yoksa buraya boşandığımı bildirdikten sonra aynı haklarla buradaki yaşamıma devam edebilir miyim ? Keza yurtdışı giriş çıkışlarım sorun olur mu?

Bu iki konuda aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler ☺

• Yasaklı

Kazanılmış hakta bir sorun olmuyor diye biliyorum yani eşinizin de sizin de ayrı ayrı devam edecek green card sahipliği süreciniz.

Soyadı konusunda emin olamadım ama sorun olacağını sanmıyorum medeni durumunuz değiştikten sonra 6 aylık bir süreç var sanırım güncelleme için (öyle hatırlıyorum) pasaportunuzu değiştirince kısa süreli yeniletin sonra yeniden sadece kendi soyadınızla devam edebilirsiniz yeni pasaportunuzda... Belki boşanma evrağı da taşımanız iyi olabilir sizin için..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nur, içinde söyledi: Boşanma durumunda DV2 sahibinin durumu nedir?

Merhabalar Arkadaşlar,
    İki sorum olacak;

• Pasaportumu evlenmeden önce aldım, evlendikten sonra da kimliğimi güncellemedim. Pasaport sürem dolmak üzere. Yenilerken (her yerde kendi soyadım geçiyor) eşimin soyadı da eklenecek. Bu durumda Greencard’da ve ID’de tek soyismi, pasaportta ise çift soyisim olacak . Bu problem yaratır mı?

-Eşim boşanma davası için Türkiye’ye gidecek. Kendisi DV1 Sahibi. Bu durumda benim vatandaşlık iptal olur mu yoksa buraya boşandığımı bildirdikten sonra aynı haklarla buradaki yaşamıma devam edebilir miyim ? Keza yurtdışı giriş çıkışlarım sorun olur mu?

Bu iki konuda aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler ☺

Eger su an resmi olarak bosanmis degilseniz o durumda dediginiz gibi iki soyisimli pasaport olacak. Bu, tabii ki size bir problem yaratmaz, cunku su anki resmi isminiz. Green Card'in o sekilde basilmasi sizin icin iyi olur, cunku sonrasinda degistirmeniz gerekmez.

Vatandaslik sorusunun cevabi icin su konuyu incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/354/vatandaslik-basvurusu-hangi-durumlarda-reddedilir

• Merhaba başlıkta yazdığı gibi boşanma sürecim yeni sonuçlandı en son girişim ocak ayındaydı eski pasaportum ve kimliğimle. şu anda ikisinde de soyadım değişti green cardımda eski soyadım var tekrar giriş yapmak istiyorum ocak ayında girişte problem yaşar mıyım? çünkü girmeden kartı yenileyemem sanırım. girince yenileme için neler yapmam gerek hiçbir bilgim yok yardımcı olur musunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@selito, içinde söyledi: Green Cardlı iken boşanma sonrası (DV2 sahibi için) vatandaşlık işlemleri

Merhaba başlıkta yazdığı gibi boşanma sürecim yeni sonuçlandı en son girişim ocak ayındaydı eski pasaportum ve kimliğimle. şu anda ikisinde de soyadım değişti green cardımda eski soyadım var tekrar giriş yapmak istiyorum ocak ayında girişte problem yaşar mıyım? çünkü girmeden kartı yenileyemem sanırım. girince yenileme için neler yapmam gerek hiçbir bilgim yok yardımcı olur musunuz?

Yenilemek icin I-90 basvurusu yapabilirsiniz. Bosanma belgenizi ve cevirileri yaninizda bulundurun (eski pasaport da yaninizda olsun). Bu belgelerden durum anlasilacagi icin sorun cikartmayacaklardir diye dusunuyorum.

• merhaba benim sorumda şu olacak boşanan DV2,boşandıktan sonra DV1 mi olacak? Soyadı vs değişmiyorsa boşanma durumunu göçmen ofisine bildirdikten sonra green kartı yenilmek gerekiyormu(isim veya soy adında değişim yok), teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Burak-Yapar, içinde söyledi: Green Cardlı iken boşanma sonrası (DV2 sahibi için) vatandaşlık işlemleri

merhaba benim sorumda şu olacak boşanan DV2,boşandıktan sonra DV1 mi olacak? Soyadı vs değişmiyorsa boşanma durumunu göçmen ofisine bildirdikten sonra green kartı yenilmek gerekiyormu(isim veya soy adında değişim yok), teşekkürler

Dediginiz durumda USCIS'e bildirim yapmaya gerek yok.

DV2, DV2 seklinde kaliyor, DV1 olmuyor hicbir zaman. Bosanma islemlerini vatandaslik surecinde bildiriyorsunuz, mahkeme kayitlarini N-400 ile gondermeniz gerek.

• Merhaba arkadaşlar, eşime greencard cıktı işlemlerimiz sürüyor. Abdye giriş yapıp fiziki greencardı aldıktan sonra boşanırsak, benim greencard'ım iptal olur mu ?

Lütfen saçma sapan yorumlar yapmayın, sadece hukuki durumu merak ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xbostanci, içinde söyledi: Green Cardlı iken boşanma sonrası (DV2 sahibi için) vatandaşlık işlemleri

Merhaba arkadaşlar, eşime greencard cıktı işlemlerimiz sürüyor. Abdye giriş yapıp fiziki greencardı aldıktan sonra boşanırsak, benim greencard'ım iptal olur mu ?

merhaba. eşlerden birine green card çıktığında ve bireyler abd'ye giriş yapıp green cardlarini aldıklarında artık süreçleri ayri devam ediyor. bu yuzden green cardlarinizi aldiginizda boşanma işlemi sizin sürecinizi etkilenmez.

• @gucarslan bilgi için çok teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@xbostanci, içinde söyledi: Green Cardlı iken boşanma sonrası (DV2 sahibi için) vatandaşlık işlemleri

Merhaba arkadaşlar, eşime greencard cıktı işlemlerimiz sürüyor. Abdye giriş yapıp fiziki greencardı aldıktan sonra boşanırsak, benim greencard'ım iptal olur mu ?

Onemli olan "gocmenlik kanunlarindan yararlanmak amaciyla" bir evlilik yapmamis olmak. Siz zaten oncesinden evli oldugunuz icin bir problem olmayacaktir.

• @crazycells selamlar durumdan dolayı giriş yapmam gecikti aklıma bu sürede bir soru takıldı giriş yaptıktan sonra greencard değişimi için başvuracağım sanırım eski kart alınıyor ya da iptal oluyordur. yeni kart gelene kadar Amerika da bulunmalı mıyım ? yani çıkışta green card olmalı mı sadece Türkiye pasaportuyla çıkış yapabilir miyim?

• @selito, içinde söyledi: Green Cardlı iken boşanma sonrası (DV2 sahibi için) vatandaşlık işlemleri

@crazycells selamlar durumdan dolayı giriş yapmam gecikti aklıma bu sürede bir soru takıldı giriş yaptıktan sonra greencard değişimi için başvuracağım sanırım eski kart alınıyor ya da iptal oluyordur. yeni kart gelene kadar Amerika da bulunmalı mıyım ? yani çıkışta green card olmalı mı sadece Türkiye pasaportuyla çıkış yapabilir miyim?

En son 2019 Ocak ayindami giris yaptiniz? Cikista Greencard'a ihtiyaciniz yok. Basilip gonderildikten sonra biri teslim alip size kargolayabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@selito, içinde söyledi: Green Cardlı iken boşanma sonrası (DV2 sahibi için) vatandaşlık işlemleri

@crazycells selamlar durumdan dolayı giriş yapmam gecikti aklıma bu sürede bir soru takıldı giriş yaptıktan sonra greencard değişimi için başvuracağım sanırım eski kart alınıyor ya da iptal oluyordur. yeni kart gelene kadar Amerika da bulunmalı mıyım ? yani çıkışta green card olmalı mı sadece Türkiye pasaportuyla çıkış yapabilir miyim?

Cikis yaparken Green Card'a ihtiyaciniz yok.

Eger karti alirlarsa zaten size belge verecekler (I-90 formunun isleme alindigini gosteren belge), o formu kullanabilirsiniz diye dusunuyorum. Eger ihtiyaciniz olursa USCIS'ten I-551 stamp de alabilirsiniz.

Eger sizden geri almazlarsa ve tarihi gecerliyse elinizdekini de kullanabilirsiniz.

• @Ryback evet martta gidecektim ama covid falan olunca maalesef aksadı teşekkürler

• @crazycells teşekkürler

• @selito Çok uzun süredir dışarıdasınız. Neredeyse 2 yıl olacak. Bir an önce giriş yapmayı denemeniz gerekiyor. Amerika’da yaşamadan Green Card’ınızı korumanız zor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |