Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells selam, Texas'da ikamet eden birinin dosyasının başka bir bölge ofisine gitme imkanı var mı, Texas'ın dosya işleme zamanları diğerlerine göre çok kısa görünüyor.

Service Center ----- Estimated time range
    California ---------- 10.5 Months to 13.5 Months
    Nebraska ---------- 18 Months to 23.5 Months
    Potomac ----------- 9 Months to 11.5 Months
    Texas -------------- 4 Weeks to 7 Months
    Vermont ----------- 15.5 Months to 20 Months

• @israfil, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells selam, Texas'da ikamet eden birinin dosyasının başka bir bölge ofisine gitme imkanı var mı, Texas'ın dosya işleme zamanları diğerlerine göre çok kısa görünüyor.

Zamanında bununla ilgili bir araştırma yapmıştım. Kişinin tercihine göre gönderilemiyor ancak ilgili göçmenlik ofisi kendi yoğunluğuna ve dosyanın durumuna göre gerekli görürse başka bir göçmenlik ofisine gönderebiliyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@israfil, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells selam, Texas'da ikamet eden birinin dosyasının başka bir bölge ofisine gitme imkanı var mı, Texas'ın dosya işleme zamanları diğerlerine göre çok kısa görünüyor.

F2A ve F2B vize sayilari maalesef kotaya tabi, o nedenle formlariniz cok hizli islense bile priority date'in aktiflesmesini bekleyeceksiniz.

Is yogunluguna gore Service Center'lar arasinda dosya transferleri olabiliyor, Texas Servis Merkezi de diger dosyalari gondermis olabilir... Sayin @mydream 'in dedigi gibi bu kisimlara siz karar veremiyorsunuz zaten, o nedenle yapmaniz gereken tek sey hazir oldugunuzda formlari gondermek olmali 🙂

• Merhaba, @crazycells ve diger arkadaslar,

Birkac gundur F2A vizesi hakkinda soru sormaktayim. Ben Green Cardliyim ve ABD'de 3.5 senedir ikamet ediyorum. Mustakbel esim TR'de, ancak evlenip buraya yerlesmek istiyor. Son 3 senedir uzaktayiz ve gercekten artik bir arada olmak istiyoruz, aylardir arastiriyoruz ancak bir cikis yolu bulamadik. Bizim en iyi opsiyonumuz nedir?

1- Consular Process'e girersek 1 Ocak 2021'ye kadar surecimiz baslamayacak, ondan sonra da 12-18 ay arasi suruyor deniyor, bu surecte esimin evlenip GC surecinde ABD'ye turist olarak girmesi de cok riskli gorunuyor -- hadi ilk girdiginde girip 5 ay kalip cikti, ama sonraki girisinde CBP memurlari turist vizesinin kotuye kullanildigina kanaat getirmez mi? Bu surecte birlikte olmamizin bir yolu var mi?

2- Adjiustment of Process'e girersek soyle olmak zorunda: Buraya turist olarak gelecek, burada evlenecegiz (90 gunden sonra), AOS, EAD, ve AP'ye basvuracagiz, sansli olursak work permit alacak ancak turist vizesi kaybolacak. Belki work permit'in gelmesi 6 ay surecek, toplamda 9 ay ABD'de kalacak, bu yasadisi bir kalis olmayacak mi? Hem sonrasinda mulakatta memurlari, "biz aslinda tourist intent ile geldik ama sonradan evlenmeye karar verdik" diye inandirmak gerekmeyecek mi? Konustugumuz avukat bircok Turk'un bunu yaptigini soyledi ancak bu cok daha uzun ve zorlu bir surec gibi. Eger burada kalmasi ihtimalini artiracaksa bu riski almak mantikli mi?

3- F1 veya H1B ile AOS yapmak imkansiz. F1 almak zaten 1 seneye yakin bir surec, H1B durduruldu, durdurulmasa ve is bulunsa bile kotalar dolu ve aylar surebilir. Bu da bir opsiyon degil.

Gercekten kafamiz cok karisik, cok zor bir zamanda bu isin altina giriyoruz ancak Trump gitse bile, coronavirus etkileri gecse bile, 2021'de bu islemleri yapsak bile ayni zorluk (uzakta bu sureci yasama zorlugu) devam etmeyecek mi? Bizim yan yana, ABD'de yasayarak (work permit almasina gerek bile yok) bu sureci atlatabilecegimiz bir senaryo varsa bana biri yardimci olabilir mi? Haftalardir stresten uyku uyuyamaz olduk.

Cok tesekkurler, kolayliklar, sevgiler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozengnr, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba, @crazycells ve diger arkadaslar,

Birkac gundur F2A vizesi hakkinda soru sormaktayim. Ben Green Cardliyim ve ABD'de 3.5 senedir ikamet ediyorum. Mustakbel esim TR'de, ancak evlenip buraya yerlesmek istiyor. Son 3 senedir uzaktayiz ve gercekten artik bir arada olmak istiyoruz, aylardir arastiriyoruz ancak bir cikis yolu bulamadik. Bizim en iyi opsiyonumuz nedir?

1- Consular Process'e girersek 1 Ocak 2021'ye kadar surecimiz baslamayacak, ondan sonra da 12-18 ay arasi suruyor deniyor, bu surecte esimin evlenip GC surecinde ABD'ye turist olarak girmesi de cok riskli gorunuyor -- hadi ilk girdiginde girip 5 ay kalip cikti, ama sonraki girisinde CBP memurlari turist vizesinin kotuye kullanildigina kanaat getirmez mi? Bu surecte birlikte olmamizin bir yolu var mi?

2- Adjiustment of Process'e girersek soyle olmak zorunda: Buraya turist olarak gelecek, burada evlenecegiz (90 gunden sonra), AOS, EAD, ve AP'ye basvuracagiz, sansli olursak work permit alacak ancak turist vizesi kaybolacak. Belki work permit'in gelmesi 6 ay surecek, toplamda 9 ay ABD'de kalacak, bu yasadisi bir kalis olmayacak mi? Hem sonrasinda mulakatta memurlari, "biz aslinda tourist intent ile geldik ama sonradan evlenmeye karar verdik" diye inandirmak gerekmeyecek mi? Konustugumuz avukat bircok Turk'un bunu yaptigini soyledi ancak bu cok daha uzun ve zorlu bir surec gibi. Eger burada kalmasi ihtimalini artiracaksa bu riski almak mantikli mi?

3- F1 veya H1B ile AOS yapmak imkansiz. F1 almak zaten 1 seneye yakin bir surec, H1B durduruldu, durdurulmasa ve is bulunsa bile kotalar dolu ve aylar surebilir. Bu da bir opsiyon degil.

Gercekten kafamiz cok karisik, cok zor bir zamanda bu isin altina giriyoruz ancak Trump gitse bile, coronavirus etkileri gecse bile, 2021'de bu islemleri yapsak bile ayni zorluk (uzakta bu sureci yasama zorlugu) devam etmeyecek mi? Bizim yan yana, ABD'de yasayarak (work permit almasina gerek bile yok) bu sureci atlatabilecegimiz bir senaryo varsa bana biri yardimci olabilir mi? Haftalardir stresten uyku uyuyamaz olduk.

Cok tesekkurler, kolayliklar, sevgiler.

Maalesef sistem evlenen kisinin hemen esini yanina alabilmesi uzerine kurulmamis. Forumdaki konulari okursaniz eldeki secenekleri gorebilirsiniz. Bunlardan kendinize en uygun olani secip ilerleyebilirsiniz...

1. USCIS basvurulari hemen baslatiyor. Yani su an hemen basvuru yaparsaniz priority date'iniz Temmuz-Agustos olur, Ocak degil...

2. Eger F2A current ise hizli sekilde basvuru yapabilirsiniz, ama Green Card'i almaniz icin hem I-130 hem de I-485'in onaylanmasi gerekecek. Bu bir sorun degil cunku I-485 belgesini gonderdikten sonra alacaginiz I-797 belgesi ile legal olmus oluyorsunuz, yani en azindan statunuz olacak... Fakat dediginiz gibi resmi evraklarin size gonderilmesi biraz uzun surecek. Avukatlarin dedigi gibi pek cok Turk, ABD'ye girip yalan soyleyerek bu surecleri atlatabiliyor ama ben bu sureclerde yalan soylemenizi tavsiye etmem.

3. Su konunun ilk iletisini okuyabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/78/abd-yolunda-evlilik

Su an yeni vize almak icin once konsoloslugun acilmasini beklemeniz gerekiyor, ayrica gocmen olmayan vize almadan evlenirseniz esinizin vize basvurusunun reddedilme ihtimali cok yuksek. Evlenmeden basvuru yapsaniz bile vize alacaginizin garantisi yok tabii ki. Alacaginiz vizenin sizin amaciniza ve kariyerinize uygun olmasi lazim, yani sizinle ilgili olmayan farazi bir ornek veriyorum... Turkiye'de market isleten ve baska hicbir isi olmayan biri dil okuluna basvuru yaparsa, bu kisinin gercek amacinin ingilizce ogrenmek oldugunu ben bile yemem 🙂 ki konsoloslar bu konuda cok daha tecrubeli kisiler...

• @crazycells Anliyorum. "USCIS basvurulari hemen baslatiyor" derken, eger CP'ye girersek F2A vizesi icin hemen dokumanlarimizi gonderebiliriz anlamina mi geliyor? Evet F2A uzun bir suredir Current statude.

Bu basvurumuzu yaptiktan sonra bizi bekleyen surec 12-18 ay gibi bir surec midir? Yoksa current oldugu icin daha mi az olur? Cok tesekkurler

Bu arada soylemeyi unuttum, nisanlimin halihazirda 10 yillik turist vizesi var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozengnr, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells Anliyorum. "USCIS basvurulari hemen baslatiyor" derken, eger CP'ye girersek F2A vizesi icin hemen dokumanlarimizi gonderebiliriz anlamina mi geliyor? Evet F2A uzun bir suredir Current statude.

Bu basvurumuzu yaptiktan sonra bizi bekleyen surec 12-18 ay gibi bir surec midir? Yoksa current oldugu icin daha mi az olur? Cok tesekkurler

Bu arada soylemeyi unuttum, nisanlimin halihazirda 10 yillik turist vizesi var.

Basvurunuzu gonderdikten sonra USCIS size dosyayi aldigini belirtecek ve sureci baslatacak, yani Ocak ayina kadar beklemeyecek...

F2A'nin current statusunde olmasi sadece AOS surecini ilgilendiriyor, eger CP yapacaksaniz once I-130 basvurusunun onaylanip sonra dosyanizin NVC'ye aktarilmasini beklemelisiniz.

• Bu ileti silindi!

• @ozengnr Aynı süreçlerden, araştırmalardan ve avukat görüşmelerinden geçmiş, şu an CP I-130 onay aşaması 13.ayda olan birisi olarak ben de deneyimlerimi aktarayım.
    Yazdıklarınızın hepsi opsiyon, ancak doğru yöntem 1. si olduğuna biz de ikna olup o yola girenlerdeniz.

• CP , 3 aşamalı ( USCIS, NVC ve konsolosluk ) ve şu anda yaklaşık vizenin alınmasına kadar minimum 20 ay gibi bir süreyi göze almak gerekli maalesef. Ancak bu süreçte turist vizesi ile giriş çıkış yapmakta eğer vize hali hazırda kullanılan, daha önce sorunsuz kullanılmış bir vizeyse dert olmuyor, yani benim için hiç olmadı.

• Turist vizesiyle girip orda evlenip orada süreci başlatmak eş amerikan vatandaşıysa çok sorun olmayabiliyor ve aşılıyor genelde, ama eş GC lı ise hem I130 onayı 6 ayı geçebiliyor (şu anda ciddi gecikmeler yaşanıyor USCISte) ve otomatikman yasal kalış süreci aşılıyor, hem de interview lerde sorun yaşanabilir - ama tabi yaşanmayadabilir - , çok mecbur değilseniz bu yöntemi kimse tavsiye etmiyor.

• @hulyaek Anliyorum, cevabiniz icin cok tesekkurler. Peki CP surecinde turist olarak gelip uzun sureler kaldiniz mi? Ornegin 4-5 ay kalip, geri cikip yine uzun sure kalmak gibi durumlar problem olur diye okumustum. (10 senelik turist vizesi var ve halihazirda daha onceden sorunsuz kullanildi.)

Acikcasi sirf bu yuzden AOS daha mantikli gibi duruyor -- konustugumuz avukat da AOS'nin daha mantikli oldugunu, burada hem calisma izni hem ehliyet alabileceginden soz etti. Ama benim en buyuk soru isaretim bu surec 6 ayi gecerse esimin yasadisi statude kalmasi olur. Bu konudaki fikirleriniz nelerdir?

• @ozengnr ben hiç uzun süre kalmadım, TR de çalışıyorum, ya iş için ya da tatillerde max 15 günlük kalışlar. 5 ay kalsam aynı sene içerisinde bir daha girsem yine sorunsuz mu olurdu acaba şu an siz söyleyince ben de düşündüm.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hulyaek Anliyorum, cevabiniz icin cok tesekkurler. Peki CP surecinde turist olarak gelip uzun sureler kaldiniz mi? Ornegin 4-5 ay kalip, geri cikip yine uzun sure kalmak gibi durumlar problem olur diye okumustum. (10 senelik turist vizesi var ve halihazirda daha onceden sorunsuz kullanildi.)

Acikcasi sirf bu yuzden AOS daha mantikli gibi duruyor -- konustugumuz avukat da AOS'nin daha mantikli oldugunu, burada hem calisma izni hem ehliyet alabileceginden soz etti. Ama benim en buyuk soru isaretim bu surec 6 ayi gecerse esimin yasadisi statude kalmasi olur. Bu konudaki fikirleriniz nelerdir?

Yazmistim ama gozden kacti sanirim... AOS basvurunuz alindiktan sonra size I-797 formu gonderilince var olan statunuz bitse bile I-485 basvurusu sayesinde out-of-status sayilmiyorsunuz...

• @crazycells peki bir soru da benden 🙂 Diyelim ki I-130 ben TR deyken onaylandı. NVC aşamasına geçildi. Ben o sırada daha sonuçlanmadan turist vizemle USA ya girip orada AOS başvurusu yapabiliyor muyum?

• @crazycells, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@hulyaek Anliyorum, cevabiniz icin cok tesekkurler. Peki CP surecinde turist olarak gelip uzun sureler kaldiniz mi? Ornegin 4-5 ay kalip, geri cikip yine uzun sure kalmak gibi durumlar problem olur diye okumustum. (10 senelik turist vizesi var ve halihazirda daha onceden sorunsuz kullanildi.)

Yazmistim ama gozden kacti sanirim... AOS basvurunuz alindiktan sonra size I-797 formu gonderilince var olan statunuz bitse bile I-485 basvurusu sayesinde out-of-status sayilmiyorsunuz...

Cok tesekkurler -- gozden kacmadi ama ben yanlis anlamisim. Sanirim I-797 hemen basvurduktan 1-2 hafta sonra geldigi icin 6 aylik kalis suresini asmak zaten soz konusu olmuyor (giris yapildiktan 3 ay sonra evlenildigini goz onune alirsak). Dolayisiyla da elimizde bu receipt oldugu icin yasal olarak work permit ve advance parole'un gelmesini bekleyebiliyoruz. Umarim dogru anladim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hulyaek, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells peki bir soru da benden 🙂 Diyelim ki I-130 ben TR deyken onaylandı. NVC aşamasına geçildi. Ben o sırada daha sonuçlanmadan turist vizemle USA ya girip orada AOS başvurusu yapabiliyor muyum?

Turist vizesini "ABD'de gocmenlik islemlerine baslamak" amaciyla kullanamazsiniz maalesef, turist vizesinin boyle bir kullanim amaci yok.

Ayrica dosyaniz NVC'ye aktarildiktan sonra CP islemleri basliyor demektir, o andan sonra sanirim NVC ile iletisime gecmeniz gerekiyor dosyayi USCIS'e aktarmak icin... Dosyayi aktarmanin bir yolu vardir diye dusunuyorum cunku bu dediginiz H1B/L gibi vize sahiplerinin yapabilecegi bir sey, fakat turist vizesinin "gocmenlik" amaci yok, o nedenle bu amacla bu vizeyi kullanamazsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Cok tesekkurler -- gozden kacmadi ama ben yanlis anlamisim. Sanirim I-797 hemen basvurduktan 1-2 hafta sonra geldigi icin 6 aylik kalis suresini asmak zaten soz konusu olmuyor (giris yapildiktan 3 ay sonra evlenildigini goz onune alirsak). Dolayisiyla da elimizde bu receipt oldugu icin yasal olarak work permit ve advance parole'un gelmesini bekleyebiliyoruz. Umarim dogru anladim.

Evet...

• @ozengnr ben 5 ay kaldım 6 ay sonra yine giriş yaptım ama turist vizesi ile yaptım girişimi bir problem olmadı

• Herkese selamlar l-130 için son dönemde onay alan kimse yok mu 8 ay oldu acaba Uscisi arasam bilgi alabilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bologna, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Herkese selamlar l-130 için son dönemde onay alan kimse yok mu 8 ay oldu acaba Uscisi arasam bilgi alabilir miyim?

Suradan bekleme suresini kontrol ettiniz mi?

• I-130 formlarımız an itibariyle onaylandı 🙂 13. ayda... Bekleyen herkese sabırlar, sevgiler

Benzer Başlıklar

• 152
  • 114
  • 57
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |