Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells suan ilk planimiz onun içeri girmesi biz eylulde temelli dusunuyoruz herşey anneme bağli suan bilerek herşeyi halledeip gitmiyoruz onun ile cunku ne olağcani bilmiyorum . Biz kalirsak annemi deport ederlerse ? Kadin nereye gider herşey kafamda suan biz de dedik bir girişi yapsin ağustos gibi geri gelir valizlerler etlulde hepberaber giriş yapariz. Ki gitsemde ben farkli siralar oluyor immigration’e girmem yasak en kotu elimde soyle denil var boyle ikna etmi dusunuyorum annem ablam evlenmişti bu sene boşandi annem ona ve torunun bakmaya geldi destek amacli sonra pandemi oldu vs abd de stimulus check de dayımın adressıne gitti, ssn no var , biz vatandasiz bir sekilde olur heralde 😂 hayirlisi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@maggieexe, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells suan ilk planimiz onun içeri girmesi biz eylulde temelli dusunuyoruz herşey anneme bağli suan bilerek herşeyi halledeip gitmiyoruz onun ile cunku ne olağcani bilmiyorum . Biz kalirsak annemi deport ederlerse ? Kadin nereye gider herşey kafamda suan biz de dedik bir girişi yapsin ağustos gibi geri gelir valizlerler etlulde hepberaber giriş yapariz. Ki gitsemde ben farkli siralar oluyor immigration’e girmem yasak en kotu elimde soyle denil var boyle ikna etmi dusunuyorum annem ablam evlenmişti bu sene boşandi annem ona ve torunun bakmaya geldi destek amacli sonra pandemi oldu vs abd de stimulus check de dayımın adressıne gitti, ssn no var , biz vatandasiz bir sekilde olur heralde 😂 hayirlisi

Benim tavsiyem herkesin ABD'ye beraber girmesi yonunde olur... siz yaninda olursaniz bence isi kolaylasir. Ailece yerlesmeye gelmis gibi gorunursunuz. Cunku bu sekilde hala ABD'den cikis plani yapiyorsunuz, bence artik ABD'ye yerlesmeli ve cikis yapmamali uzun bir sure. Giris cikislarin sayisinin artmasi sizin alehinize... Bol sanslar 🙂 Daha sonra deneyimlerinizi bu konuya aktarmayi unutmayin.

• ⭐⭐

Benimde bu konu ile bir sorum olacak. En son 5 Ocak 2020 de ABD den ayrıldım. Ama eşim ve oğlum oradaydı Mayıs ayına kadar. Vatandaşlık için 6 ay ı geçmeme gibi bir durum var. Bu 6 ay mı yoksa 180 gün mü. İkisi arasında 3 gün gibi bir fark var 🙂
    Her an fikrimi değiştirip bir kaç günlüğüne gidip gelebilirim ama bu corona korkutuyor insanı.

• Arama yapmama rağmen göremedim ve merak edip sormak istedim. Altı aydan uzun süre ABD sınırı dışında geçirilen süreden sonra vatandaş olmak için gereken yaklaşık üç yıllık sürecin sıfırlanacağını öğrendim. Peki bu altı aylık süreç içerisinde resmi tatil günleri dahil mi hariç midir ? Teşekkürler

• @arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Benimde bu konu ile bir sorum olacak. En son 5 Ocak 2020 de ABD den ayrıldım. Ama eşim ve oğlum oradaydı Mayıs ayına kadar. Vatandaşlık için 6 ay ı geçmeme gibi bir durum var. Bu 6 ay mı yoksa 180 gün mü. İkisi arasında 3 gün gibi bir fark var 🙂
    Her an fikrimi değiştirip bir kaç günlüğüne gidip gelebilirim ama bu corona korkutuyor insanı.

Sayin @arnblt sure 180 gun olarak yaziyor maalesef . Biz de corona sebebi ile gitmiyoruz, esimin kronik rahatsizligi var ve riske atamiyoruz. saglik sebebi ile gelemediginizi soyleyebilirsiniz, bu donemde biraz daha tolere edeceklerini dusunuyorum Kolay gelsin

• ⭐⭐

Sn @cnpist 6 aylık süreyi geçirince pek sorun olmuyor. Vatandaşlık için geçen süre tekrar başlıyor. Bende çok istekli değilim bu süreçte gitmeye. O kadar uzun yolculuk biraz sıkıntılı. Bizim orada kirasını ödediğimiz bir ev var. Oğlan orada okula gidiyor. Eylülde eşim ve oğlumla beraber gitmeyi düşünüyorum. Onlarınki sıfırlanmıyor Eylül de. Mayısta geldiler. Kaç aydır ABD dışındasınız sorusunu eşime cevaplatmayı düşüyorum bu sefer. 🙂 ABD de sizi bağlayan bir şey olursa Ev,Okul, Banka hesabı gibi pek bir şey demiyorlar. Yinede Nisan da iptal olan biletimi ve aldığım iş teklifimi de çıktılarını alıp götürmeyi düşünüyorum.

• @Mustafa-Sayılan, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Arama yapmama rağmen göremedim ve merak edip sormak istedim. Altı aydan uzun süre ABD sınırı dışında geçirilen süreden sonra vatandaş olmak için gereken yaklaşık üç yıllık sürecin sıfırlanacağını öğrendim. Peki bu altı aylık süreç içerisinde resmi tatil günleri dahil mi hariç midir ? Teşekkürler

Resmi tatil günleride dahil. Direkt 180 gün hesaplayacaksınız.

• @arnblt sizin Amerika ile baginizi gosterecek bir suru dokuman var, dediginiz gibi vatandaslik sureci harici pek sorun olmayacak gibi gozukuyor. Bizim de banka hesabi var lakin ev ve okul isleri henuz gerceklesmedi. En son girisimiz de 5 ay kadar surmustu Amerika disinda kalisimiz, CBP gorevlisi bir suru soru sordu en son artik esim araya girdi ve nerede oturacaksiniz sorusuna Orange County dedi, gorevli tamam gecin dedi 🙂 Kadinlar yanit verince daha etkili oluyor 🙂

• ⭐⭐

@cnpist aile olarak gidince biraz daha daha tahammüleri var gibi. Eş durumunudan gireceğiz artık. Kendisinin orada işi var. Vergi ödüyor. Bizde yancıyız 🙂

• @arnblt Allah hanimlardan razi olsun 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mustafa-Sayılan, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Arama yapmama rağmen göremedim ve merak edip sormak istedim. Altı aydan uzun süre ABD sınırı dışında geçirilen süreden sonra vatandaş olmak için gereken yaklaşık üç yıllık sürecin sıfırlanacağını öğrendim. Peki bu altı aylık süreç içerisinde resmi tatil günleri dahil mi hariç midir ? Teşekkürler

Vatandaş olmak için gerekli süre DV ile green card alanlar için 5 yıl. Bu süreçte 180 takvim günü ABD dışında geçirilirse süreç sıfırlanıyor. Ancak bazı istisnai durumlarda ABD dışında geçirilen süre gözardı edilebiliyor. Sayın @arnblt bir şekilde ABD'de çalışıyor olsaydı, eşi ve çocuğu orada bulunduğu için 6 aydan fazla ABD dışında kalması sorun olmayabilirdi.

Overcoming a Presumption That You Disrupted Continuous Residency
    It is possible to overcome this presumption and successfully apply for naturalization. You will need to provide evidence to establish that you did not disrupt your residence and continue to maintain strong ties in the United States. According to USCIS, the evidence may include, but is not limited to, documentation that during the absence:

• You did not terminate your employment in the United States or obtain employment while abroad.
    • Your immediate family remained in the United States.
    • You retained full access to your United States abode.

If you have an absence of greater than six months and want to apply for naturalization, consult with an immigration lawyer first. A legal professional can properly analyze your specific situation and advise you how to proceed.

.

• ⭐⭐

Sn @knnrn ben ocakta döndüm. Eşim mayısta. Acaba arada 4 ay için ailem hali hazırda oradaydı gibi mazeret sunabilir miyiz ki ?
    Yani hiç mi yok tarzı Türk usulü bir soru ile 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Paylaştığım kaynakta üç şartın yerine gelmesi durumunda bunun mümkün olduğu yazıyor. Tabii bu durumun kabul edilip edilmeyeceği vatandaşlık başvurusu sırasında belli olacak.

• ⭐⭐

Bu konuda bir avukatın videosunu izlemiştim. 6 ay ile 1 sene arasında ABD dışında kalanların aksini ispat etmesi gereken bir karine durumu ortaya çıktığını söylüyor.
    Yani bu sürede ABD ile bağlarınızın kopmadığını ispat etmeniz gerekecek diyor. Örnek olarak ta Ev, Araba, Ailenin ABD de olması, çocukların okula gitmesi gibi.
    Bu durumda başvurunuz değerlendirmeye alınır diyor. Avukat Remzi Güvenç Kulen. Tabi buda avukatın yorumu ama izlemekte fayda var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Bizim orada kirasını ödediğimiz bir ev var. Oğlan orada okula gidiyor. Eylülde eşim ve oğlumla beraber gitmeyi düşünüyorum.

Eger 180 gunu asiri gecmezseniz, su yazdiginiz cumle ABD ile baglarinizin hala olduguna ve ABD'deki yasaminizi terk etmediginizi gosteriyor. Bu donemde kira odemeniz sizi kurtarabilir 🙂 Ayrica ABD'ye girememe nedeniniz ise sizden kaynaklanmayan bir pandemi.

Ucak bileti almaya calisirsaniz bunlarin kaydini yapin, evraklarin ciktisini alin. Ozellikle iptal olan ucus olursa.

Eger vatandas olacaginiz zaman ABD'de bir isiniz ve geliriniz olacaksa sizin durumunuzda ikna edici bir dosya hazirlamak oldukca mumkun 🙂 bilginize...

• ⭐⭐

Sn. @crazycells artık nasip diyeceğiz. 🙂 8 aylık bir dışarıda kalmış olacak. Önemli olan, 1 yılı geçmeyelimde. Artık ana oğul bana biz vatandaşız sen hala göçmen diye dalga geçerler napalım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Sn. @crazycells artık nasip diyeceğiz. 🙂 8 aylık bir dışarıda kalmış olacak. Önemli olan, 1 yılı geçmeyelimde. Artık ana oğul bana biz vatandaşız sen hala göçmen diye dalga geçerler napalım.

evet, riske atmak istemiyorsaniz 5 yili yine bekleyebilirsiniz. zaten oncesinde basvuru yaparsaniz basiniza gelebilecek en kotu sey vatandaslik basvurusunun reddi olur, ki bunun size herhangi bir zarari olmayacak, sadece basvuru ucreti yanmis olacak. Ama 2-3 yil sonra ABD'ye temelli yerlesip burada calismaya baslarsaniz zaten artik GC'li olmakla , ABD vatandasi olmak arasinda ciddi bir fark olmayacak (evdeki dalga gecmeler disinda 🙂 )...

• Merhabalar, 2018 talihlisi olarak ilk girişimizi Eylül 2019'da yapmıştık. Bu sene Temmuz'a kadar işlerimizi yoluna koyup yerleşmeyi düşünüyorduk ve ilk sene olduğundan sorun yaşamayız diye düşünerek 6 ay içerisinde tekrar giriş yapmadık. Fakat mevcut duruma baktığımızda corona sebebiyle önceden planladığımız gibi önümüzdeki ay taşınmamız pek mantıklı ve mümkün görünmüyor.

Greencard'larımız geldi ve elimizde. Yasal süreye takılmamak için bir sene dolmadan tekrar giriş-çıkış yapmak gerektiği belirtiliyor ama 11-12 saatlik uçak yolculuğunun riski ve oradaki azalmayan risk bizi endişelendiriyor. Acaba ABD dışında bir senelik süreyi geçirdiğimizde, mesela Ocak 2021'de yerleşmek için gittiğimizde greencard teknik olarak iptal mi oluyor? Girişte sorun çıkartılıp direkt mahkemeye sevk edileceğimiz kesin mi yoksa virüs sebebiyle anlayış gösterilip hiçbir şey olmamış gibi giriş yapma şansımız da var mı? Bilenler, aynı durumda olanlar ya da bu durumu daha önce yaşayanlar varsa görüşlerini almak bizim için çok yararlı olacaktır.

• @crazycells merhabalar cevap vericem demiştim ve annem az once girmiş miami’ye adam cok iyimiş birşey sormadan 1 sene bir ay giriş yapmamişti sormamiş hiç birşey direk gecmiş 😃😃🙈

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nate-Fisher, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhabalar, 2018 talihlisi olarak ilk girişimizi Eylül 2019'da yapmıştık. Bu sene Temmuz'a kadar işlerimizi yoluna koyup yerleşmeyi düşünüyorduk ve ilk sene olduğundan sorun yaşamayız diye düşünerek 6 ay içerisinde tekrar giriş yapmadık. Fakat mevcut duruma baktığımızda corona sebebiyle önceden planladığımız gibi önümüzdeki ay taşınmamız pek mantıklı ve mümkün görünmüyor.

Greencard'larımız geldi ve elimizde. Yasal süreye takılmamak için bir sene dolmadan tekrar giriş-çıkış yapmak gerektiği belirtiliyor ama 11-12 saatlik uçak yolculuğunun riski ve oradaki azalmayan risk bizi endişelendiriyor. Acaba ABD dışında bir senelik süreyi geçirdiğimizde, mesela Ocak 2021'de yerleşmek için gittiğimizde greencard teknik olarak iptal mi oluyor? Girişte sorun çıkartılıp direkt mahkemeye sevk edileceğimiz kesin mi yoksa virüs sebebiyle anlayış gösterilip hiçbir şey olmamış gibi giriş yapma şansımız da var mı? Bilenler, aynı durumda olanlar ya da bu durumu daha önce yaşayanlar varsa görüşlerini almak bizim için çok yararlı olacaktır.

Dediginiz ihtimaller var, fakat bunu ihtimallere veya CBP gorevlisinin insafina birakmak yerine 1 yili gecirmeyerek garantiye almanizi tavsiye ederim.

Bu donemde daha anlayisli olacaklarini dusunuyorum ben de, fakat bunun derecesini bilemeyiz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |