Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu konu Sayin @Sharm 'a aittir, bilgileri kendisinden alintiliyorum:

Greencard basim isleminin baslayabilmesi icin;
    USA giris yapmis VE USCIS Immigrant Fee odemis olmaniz gerekmektedir. Odemeyi USA giris yapmadan once gerceklestirmeniz tavsiye edilir.

direkt link: https://my.uscis.gov/uscis-immigrant-fee

USCIS Uyeligi

Bu sayfada USCIS uyeliginin saglayacaklarini gorebilir ve "create an account" kutucuklarindan birine tiklayarak kendiniz icin bir hesap olusturabilirsiniz.

Immigrant Fee Odemesi

Odeme ekranlarina dair adim adim ekran goruntulerini buradaki belgede gorebilirsiniz.Turkce anlatimi da asagidadir.

• "Step-1" ve sonrasinda tek tek ekranlar gosterilmis.

• Herbirinin basindaki arti isaretine tiklayarak ilgili ekrani gorebilirsiniz.

• "Step-1" Verilen web adresini onerilen internet browser progrmlarindan biriyle aciniz ve "login" dugmesine tiklayiniz

• "Step-2" "Click to Pay the USCIS Immigrant Fee.” secenegine tiklayiniz (uyari ekraninda dokuman doldurma surecine dair bilgiler cikacak, okuyu"continue" seciniz).

• "Step-3"te bilgilerinizi gireceksiniz. A-Number ve DOS Case ID'nize dair bilgileri asagida bulabilirsiniz.

• "Step-3"te "add" dugmesine tikladiginizda sizin kaydiniz asagidaki tabloda ( "Immigrant Payee Table") goruntuleniyor ve yeni bir giris yapmak icin ekran yenileniyor.

• "Step-4" Diger aile uyelerinizi birer birer girip "add" dugmesine tiklayarak kaydedebilirsiniz. Tum aile bireyleri asagidaki tabloda("Immigrant Payee Table") goruntulendiginde "continue" dugmesine tiklayabilirsiniz. Bir aile uyesinin bilgisi yanlis girildi ise "remove" dugmesiyle silip yukarida tekrar "add" yapabilirsiniz.

• "Step-5" Tum aile bireylerine dair girdiginiz bilgilerin dogru oldugunu gordugunuzde "Proceed to Payment" dugmesine tiklayabilirsiniz. Bu arada, odenecek toplam tutar bu ekranda sol ust kosede goruntulenmis olacak.

• "Step-6" Kaydettiginiz gocmen bilgilerini ve odeme tutarlarini bu sayfada gozden gecireceksiniz. Email yazan kisma kendi email adresinizi gireceksiniz ki odemeye dair bilgilendirmeyi alabilesiniz. Alt kisimda da odemeyi yapanin bilgileri ve adresi giriliyor (asil talihli).

• "Step-7" "Please select a payment method" ekraninda, odemenizi kredi karti ile yapacaksaniz "I want to pay with a debit or credit card" secmelisiniz. "credit card" bildigimiz kredi karti; "debit card" ise ABD'deki bir bankada acilmis olan hesabin banka kartidir.

• "Step-8A" "Please provide Credit or Debit card information below" kismindaki bilgileri dolduracaksiniz (kartin kime ait oldugu onemli degil, bir yakininizdan yardim alirsaniz onun bilgi ve adresini gireceksiniz).
      "Card type" dogru secmelisiniz.
      "Account number" kart numaranizdir.

• "Step-8B" "Please enter checking or savings account information below" kismini kullanabilmeniz icin ABD'deki bankalardan birinde acilmis bir banka hesabi gerekir. Banka hesap sahibi buradaki detaylari bilecektir.

• "Step-9A" Kredi karti (veya debit) odemenizi gozden gecirip onaylayacaksiniz.

• "Step-9B" ABD'deki bir hesaptan odemenizi gozden gecirip onaylayacaksiniz.

• "Step-10" Odeme onay ekranini goreceksiniz. Bu ekranin goruntusunu saklayiniz.

"Step-6"da verdiginiz email adresine, odemenize dair confirmation bilgisi ve daha sonra takibinizi kolaylastiracak numaralar iletilecek.

• Daha once her gocmen icin $165 olan "Immigrant Fee" USCIS tarafindan $220 olarak guncellenmistir. USCIS bu tutari gelecekte tekrar guncelleyebilir.
    • Bu durumda, 2 yetiskin ve 2 cocuktan olusan 4 kisilik bir gocmen aile, 4 x $220= $880 odeme yapacaktir.
    • Ekranlarda bir farklilik gorurseniz lutfan bu konuda paylasiniz.

Immigrant Fee oderken kullanacaginiz A-Number (Alien Number) nerede bulunabilecegini anlatan/gosteren aciklama burada.

• A-Number, "A" harfini takip eden dokuz haneli bir numara.

• Belgelerinizdeki "A" harfinden sonraki numara daha az haneden olusuyorsa (ornegin sekiz haneli ise), basina "0" rakami koyarak hane sayisini dokuza tamamliyorsunuz.

• A-Number yazan yere de yalnizca bu dokuz rakami giriyorsunuz ( "A" harfini girmeyin)..

Odeme yaparken dikkat edilecek bir diger nokta da "DOS Case ID"nizin dogru girilmesi.

• "case number"inizin sonuna eklenmis "01" veya diger aile uyeleri icin "02, 03" gibi rakamlari odeme yaparken girmeyeceksiniz..

• DOS Case ID kismina su sekilde giris yapmak gerekiyor: (ornek case numarasi) 2015EU12345

Odeme yapildiktan sonra surecin takibi

Odeme yaptiktan sonra ELIS sisteminden sureci takip edebileceginiz gibi, odeme adimlari sirasinda girdiginiz email adresinize gonderilen "Receipt ID" (muhtemelen IOE ile baslayan bir dizi harf ve rakam) ile asagidaki linkten USCIS Case'inizin durumunu kontrol edip kartiniz postaya verildiyse de takibini yapabilirsiniz (USPS gonderi numarasi bilgileri goruntulenecek):

Email adresinize gonderilmemesi ihtimaline karsi, odeme sirasinda, her aile bireyi icin ayri olarak goruntulenen Receipt ID'nizi not ediniz.

https://egov.uscis.gov/casestatus

Bu konuya dair USCIS ile iletisim kurmaniz gerektiginde bu Receipt ID'yi belirtmeniz gerekecek.

USCIS/NCSC aradiginizda otomatik sesli yanit sistemine receipt numaranizi soyle tuslamalisiniz:

Ornek receipt ID: IOE1234567890
    Yapilacak tel tuslamasi:4631234567890

(IOE harflerinin telefon uzerindeki tuslara gore yerlerine bakildiginda 463 oluyor)

Eger bir sekilde Receipt ID'niz size ulasmadiysa, USCIS'i telefonla arayip bu numarayai ogrenebilirsiniz. Boylelikle online olarak yukaridaki linkten durum takibi yapabilirsiniz.

Bu konu Sayin @Sharm 'a aittir, bilgileri kendisinden alintiliyorum

• Tum asamalari verdiginiz yararli bilgilerle atliyoruz cok cok tesekkurler ...

• Ellerine sağlık, yine akıllardaki soruların hepsini cevaplayan bir anlatım...

Birde şu aşamaya bir gelsek 🙂

• Merhabalar! İşbankası TL hesabımın banka kartıyla Uscis fee ödeme ekranından sürekli hata alıyorum. Banka kartımın online ödemeye açık olması ve herhangi bir günlük limitim olmamasına rağmen bu sorunla karşılaşıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim, bilgisi olan var mı? Teşekkür ederim!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@findesiecle paranin odenememesinin birkac bariz nedeni olabilir. Sizin durumunuzdaki en bariz problem Turkiye'deki bir bankaya ait banka kartini kullanmaniz.

Kredi kartlarindan farkli olarak, kullanacaginiz banka kartinin (debit kart) ABD'deki bir bankaya ait olmasi gerekiyor. (Turkiye'deki bankalara ait kredi kartlarini kullanabilirsiniz)

Kredi karti kullanirken ise en cok karsilasilan problem kartin dolar cekimine acik olmamasi. Sistem, parayi karttan dolar olarak cekeceginden bankanizla konusup kartin buna acik olup olmadigina emin olun.

Bunun disinda enemenizi tavsiye ettigim yontemlerin ilki de , farkli bir web browser kullanarak tekrardan odemeyi denemeniz. Guncel ya da uyumlu olmayan web browser'lar odeme sirasinda hata verdirtebiliyorlar.

• uscıs fee yi Abd ye giris yaptıktan sonra da odeyebiliyoruz galiba.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@brooklyn evet odeyebilirsiniz, ama ucreti odemeden green card basim islemleri baslamiyor, bilginize...

• bu konuyla ilgili 2 sorum var.
    1- ilk girişten kac gün önce ödemek en dogru olur.?
    2- ilk girişi ben tek basıma yapacagım, eşim ve cocugumuz daha sonra giriş yapacaklar. simdi tek kendim için ödeme yapsam eşim ve cocugumuz icin daha sonra ödeme yapabilirmiyim.? teşekkürler.

• Ödemeyi Amerika ya girmeden önce yaparsanız girişiniz tarih itibari ile kartınızın basılma işlemi başlıyor.Eşiniz ve çocuğunuz içinde Amerika ya girdikten sonra yaparsanız süreç uzamış olur.

• işte Amerikaya girmeden ne kadar önce yapsak en uygunu olur acaba

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fbazer farketmez 🙂 1 gun once de olur, 1 hafta once de, 1 ay once de 🙂

• @crazycells teşekkürler

• USCIS Uyeligi için hesap oluştururken istenen adres bilgileri Türkiyede ki adres mi Amerikada gideceğimiz adrese göre mi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhanvegs Buraya mevcut adresinizi yazabilirsiniz, ABD'de gideceğiniz adresle ilgisi yok.

• @knnrn tesekkürler

• USCIS'e uye olmaya calistigimda son asamaya kadar geliyorum. Security sorulari soruyor ama sonra submit diyorum yeni uyelik olmuyor. Acaba sitede sorun olabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar boyle durumlarda genelde ya baglantida ya da web browser'larda sorun oluyor. Isterseniz baska bir web browser ile bir daha deneyin.

• ben bunu ödeyeli 2 hafta olucak ama hala gelen giden yok adresime , daha önce bu işlemi yapanlar greencard ını kaç günde aldı acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betfair39 green card'inizin ulasmasi 120 gun kadar surebilir, eger 4 aydan sonra hala ulasmadiysa USCIS'le baglantiya gecebilirsiniz.

• @crazycells USCIS Immigrant Fee Ödeme (ekran görüntüleriyle) içinde söyledi:

@betfair39 green card'inizin ulasmasi 120 gun kadar surebilir, eger 4 aydan sonra hala ulasmadiysa USCIS'le baglantiya gecebilirsiniz.

azönce ussic ten mail geldi kartım basılmış şanslıyım sanırım 🙂 tamda merak edip sorduğum güne denk geldi.

Card Produced - (Non-DACA)
    USCIS has produced your Permanent Resident Card (Green Card) and mailed it to the address you provided.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

46

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |