Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Alper-Kocatepe Alper bey gelince ssn için ofise başvuru yaparken dolduracağınız formda eski numarayı yazıyorsunuz bunu görevliye bildirince sizin numaranızı aktif hale getiriyor herhangi bir iş başvurusunda kartınız gelmeden de o numarayı kullanabiliyorsunuz. eski kartınızıda yanınızda getirin ne olur ne olmaz,yenisini gönderyorlar bildiğim kadarıyla. Benim de durumum sizin gibiydi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Alper-Kocatepe, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

SSN Card üzerinde "Valid For Work Only With DHS Authorization" yazıyorsa sınırlı süreli çalışma izni oluyormuş ve benim kartımda da yazıyor, ben bunu yeni öğrendim. DS-260'ta yeni kart istemediğimi yazmıştım ama o zaman yeni kart almam da gerekecek. Konsolosluk mülakatı sırasında bunu söylemeli miyim sizce yoksa oraya gittiğimde mi halletmem gerekir @aliarmgn

Bu konunun konsoloslukla direkt bir ilgisi yok, o nedenle ABD'ye girince SSA ofisiyle iletisime gecip halletmeniz yeterli.

• Yaklasik 1 ay once Upwardly Global'a internetteki basvuru formunu doldurarak kaydoldum. Daha sonra bana gelen emailin yonlendirmesiyle ilk telefon gorusmemi yapmak icin gun ve saat randevusu aldim ve o gun geldiginde dakikasi dakikasina arandim. Yaklasik 10 dakikalik basit bir gorusme. Ne zaman geldin, ailede kac kisi var, ailenin toplam geliri ne, su an calisiyor musun, Upwardly Global'a ulasmandaki amac ne, bizi nerden duydun gibi sorular.

Bu gorusmeler sonrasinda okuma ve dinleme bolumlerinden olusan ingilizce testi icin link gonderildi. Test icin gereken sure yanlis hatirlamiyorsam 50 dakika civariydi. Okuma kismi bence zordu. Soru ilerledikce zorlasiyor ve uzun okuma parcalari var. Ben son okuma sorusunu tam yetistiremedim okudugum kadarini cevapladim. Dinleme kismi icinse her parcayi iki kere dinleme hakkiniz var. Sorularla parca birlikte ilerlemiyor, dolayisiyla birincide iyi dinleyip cevaplayabildiginiz soruyu cevaplayip daha sonra tekrar dinleyip ustunden gecmek daha iyi olacaktir. Sinav sonucunuz size aninda gosteriliyor ve ayni sekilde UpGlo'ya da gonderiliyor. Biraz okuma kismi zorladigi icin dusuk alacagimi dusunmustum ama 77/100 ile C2 geldi. Gecmek icin en az B1 almaniz gerekiyor, dolayisiyla her soruyu bilmeniz gerekmiyor. Ingilizce sinaviyla birlikte temel bir resume hazirlayip gondermeniz de bekleniyor. Daha sonra bu resume tekrar tekrar guncellenecek.

Daha sonra bana linkleri gonderilen core trainingleri tamamladim ve beni bir Job Coach'a atadilar ama beni atadiklari kisi muhendislik alaninda calisiyormus daha cok. Ben IT alaninda is aradigim icin o alanda daha bilgili baska birisine yonlendirdiler ve o saatten sonra artik job coach'um o oldu. Kendisinin yardimiyla resumemi epey bir duzenledik. Bakinca gercek hayatta ilk karalamayi gonderdigim gunden bu yana degisen bir sey olmadi fakat oyle bir duzenlettirdi ki bana, sanirsiniz 2 haftada 3 yillik is tecrubesi edindim 🙂

Az once de kendisiyle video gorusme uzerinden ilk gorusmemizi yaptik, bana bundan sonraki adimlari anlatti. Artik butun tavsiyelere uygun giderek is basvurularima basliyorum (bir gazan mubarek olsun alirim). Bu arada meetup'lara da katilmaya basladim. Ice donuk biri oldugumdan kalkip gitmek ilk basta epey zor geldi ama gittikten sonra iyi ki gitmisim dedim. Linkedin baglantilarima bir Microsoft, bir Siemens calisani eklendi bile. Insanlar gercekten cok cana yakin ve herkes birbirine destek oluyor.

UpGlo'daki is kocum ise bu saatten sonra ona her sekilde ulasabilecegimi belirtti. Beraber mulakat provasi yapabilecegimizi, basvurmak istedigim isler icin resumemi gozden gecirebilecegini, beni Seattle'daki baglantilarina yonlendirebilecegini, benim adima denk geldigi is ilanlarina resumemi gonderecegini (bunun icin sizden izin istiyor) belirtti. Daha once de bu forumda bahsedildi fakat ben yine tekrarlamis olayim. Is basvurularina hazir hissettiginizde mutlaka ama mutlaka UpGlo ile iletisime gecin. Eger ki su eyaletlerin birindeyseniz: New York, New Jersey, Connecticut, California, Washington State, Washington DC, Virginia, Maryland, Illinois, Indiana, Texas, Ohio, Minnesota, Tennessee or Wisconsin ve sartlara uyuyorsaniz size epey yardimci oluyorlar

Simdilik bu kadar. Guncellemeler oldukca ekleyecegim. Ozellikle mulakat tecrubelerimi. Boylece ABD'ye gelen Data Analyst/ Data Scientist olarak calismak isteyenlere bir nebze yol gostermis olurum belki.

• @gallifrey Her sey cok guzel olacak 🙂

• @gallifrey Yeni gelen arkadaslar, egitim ve is tecrubelerine gore, boyle bir araci kurumla calisirlarsa, is bulma imkanlari artabilir. Sadece internet uzerinden olmak zorunda degil, eger baska bir sehire veya eyalete tasinmak istemiyorsaniz, bulungunuz yerdeki employment agencies veya companies uzerinden ve hatta labor officelerden bile yararlanabilirsiniz.

• @gallifrey tebrik ederim, umarım en yakın zamanda güzel bir iş fırsatı karşınıza çıkar

• @gallifrey gazan mübarek olsun :)))

• ⭐⭐

Bu kadar kotu haber sonrasi iyi haberlerde yok degil. Gelmeden esim ve benim icin en azindan baslama safhasini kolay Atlatmak icin is ayarlayip gelmistik. Gelmeden kendi meslegimle alakali sosyal medya sayfasina uye olup kendim ve tecrubelerimi,hangi konularda uzmanligim oldugunu iceren paylasim yapmistim. Burada super lux spa ve guzellik merkezi olan fasli is yeri sahibi benimle iletisime gecti ve gelene kadar iletlsimde kaldik. Hatta kapali carsidan siparisleri vardi onlarida to aldik dolar sattim. Dunde gidip gorduk esimle. Is yeri cok professional ve hos. Cok hosuma Gitti. Umarim bu virus belasi biter ve ben hayallerimdeki gibi isime baslarim . Sevgiler

• IT alanında online eğitim veren Udacity, covid-19 yüzünden işten çıkarılanlara burs veriyormuş, bu durumda olanlar belki değerlendirmek isteyebilir
    Sadece proğramlamaya girişe baktım, 4 ay sürüyor ve aylık ücreti indirimli 339$

Aşağıdaki bağlantıdan burs başvurusu yapabilirsiniz
    https://www.udacity.com/pledge-to-americas-workers

• @Muhtaradana Udacity 1 ay ucretsiz tum kurslari acti ama dedigin gibi bazi programlari 1 aya sigdirmak imkansiz.

• @caglaror Onerim udemy gibi gorece ucuz yerlerden ilk 3 populer egitimcinin ayni konudaki kursunu alip (60-70TL eder sanirim) konuya bu sekilde giris yapmak. Kendi kendine ogrenmek cok daha efektif bir yontem. Agir yol alinir ama saglam ve ucuzdur. Ayrica buradan da sorulariniz olursa sorabilirsiniz. Forumda ITci sayisi epey artti.

• ⭐⭐⭐

Is arayanlar icin Siemens firmasida iyi bir secenek. Her zaman alim yapiliyor - her alanda. Ayrica kesinlikle Turkiye'deki deneyimlerinizi gozardi etmeyin, mutlaka degerlendiriliyor.

• Amerika da ise girecegimiz zaman bizim türkçe diplomalarımızı tercüme mi ettirmemiz gerekiyor
    edit :İs alanını eklemeyi unutmusum özel sektör drafter mühendislik

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@runtothehills @redsat2000 sertifika olarak en fazla olan insan olduğu için ona sorabiliriz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@runtothehills, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

Amerika da ise girecegimiz zaman bizim türkçe diplomalarımızı tercüme mi ettirmemiz gerekiyor
    edit :İs alanını eklemeyi unutmusum özel sektör drafter mühendislik

ECE veya WES gibi kurumlardan credentials evaluation service almanızı tavsiye ederim.

• @runtothehills Sizin gibi benimde burada iş basvurum için gerekli olan transcript muadilini kabul ettirebilmek için @knnrn dediği gibi Ece veya Wes den belge istediler. Bu belge üniversite giriş veya öğretmenlik içinde lazım. Ancak Korona nedeniyle 2 kuruluşta 24 Mart'ta çalışmaya ara verdi. Bekleyeceğiz . Bilginiz olsun.

• @redsat2000 tesekkürler daha mezun degilim sadece ögrenmek için sordum.Mezun olamadan gitme durumumda var.Bu durumda yarım bırakcam gibi gözüküyor bu fırsatı kacırmamak için

• @runtothehills hayırlısı olsun .

• ⭐⭐

Hepinize selam, 2 aylik karantina sonrasi bugun kendi meslegimle alakali ilk is gununu gecirdim. Yorgun ama mutluyum. Hersey guzel olacak 🤞

• @HockeyUmpire2, içinde söyledi: Amerika'da Is Arama Sureci ve Tavsiyeler

Hepinize selam, 2 aylik karantina sonrasi bugun kendi meslegimle alakali ilk is gununu gecirdim. Yorgun ama mutluyum. Hersey guzel olacak 🤞

Hayırlı olsun. Bol şans dilerim.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 420
  • 7
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |