Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, sahibinden arac alirken arabanin kredisi olup olmadigindan nasil emin olabilirim? Sahibi olmadigini soyluyor ama ben emin olmak istiyorum.

• Auto insurance hakkinda kafama takilan bir soru daha var. Bilenler cevap yazarsa sevinirim.
    Sorum su:
    Auto insurance surekli olmasa olur mu? Yani arabami yilin 3 ayi kullaniyorsam, sadece o aylar icin ins yaptirabilir miyim? Yilin geri kalan aylarinda ins olmayacak. Cunku trafige cikmayacak.

• @hasbelkader evet olur. Teker dondugu surece sigorta olmak zorunda mesela araci garaja cektiniz kullanmiyorsunuz sigorta sirketini arayip policenizi iptal ettirebilirsiniz en fazla 5 dk surer.

• ⭐⭐⭐

@hasbelkader
    Ek olarak;
    Bir çok eyalette registration yenileme esnasında gerekiyor insurance.
    Elektronik sistem kullanan eyaletlerde, insurance firması iptal isteğini DMV’ye rapor ediyor ve DMV registrationı iptal edebiliyor. Trafiğe hiç çıkmayacaksa belki bu da sorun olmaz ama yinede kontrol etmekte fayda var.

Bazı eyaletlerde ise sadece trafiğe çıkacak ise insurance gerekiyor.

• Yeri gelmisken bahsedeyim. Eyalet degistirme durumlarinda eski aracinizi diger eyalette yeni plaka ile register ederseniz ve eski DMVye bildirmezseniz (federal bir ag yok bu konuda, manuel yuruyor hersey) DMV size araliklarla sigorta icin uyari epostasi gonderiyor. Sigorta bitince de gonderiyor ve son mesajda araci trafige cikartmaktan men etmek uzere oldukalarini belirtip sure veriyorlar. Bu sure sonunda da arac trafikten men edilmistir yazisi geliyor (yeni adrese). Ben aslinda benim FordFocus u bildirmeliydim, sadece adres degisikligini sistemlerine girdim -ki bana ceza vb varsa post edebilsinler diye-. Sonuc trafikten men ettiler.
    Ama burada herseyim legal oldugundan burada kullaniyorum. Buyuk olasilikla bir gun CA da bu aracin basina birsey gelirse VIN uzerinden bana ekstra sorun uretebilirler. Ama TX ve diger eyaletlerde problem yok.
    Kissadan hisse, yeni eyalete gecince yeni plaka alinca eski DMV bilgilendirilmeli. Tasinma konusunu oturup yazabilirsem bunu oraya ekleyecegim. Cezai durum var mi bilmiyorum olusursa onu da paylasirim.

• @caglaror ca plakasını texas plakasına çevirmek zorundamıyız( bu işleme register mi deniyor?) , bu şekilde kullansak trafikte bir sorun olurmu?

Türkiye'deki sigorta ücreti düşük çıksın diye başka eyalet plakası ile gezenler oluyor mu?

Eğer başka bir eyalete kayıtlı plaka ile yeni yaşadığımız eyalette aracı kullanmamıza izin veriyorlarsa, bu aracı uber, Lyft veya DoorDash gibi uygulamalar için kullanabilirmiyiz?

Farklı bir eyaletten aldığımız araç için register olduğu eyalete mutlaka bildirim yapmalıyız o zaman?

• ⭐⭐

@Muhtaradana trde de artık şehirin bi önemi kalmadı sigorta hesaplamasında araç yaşı fiyatı motor gücü gibi unsurlar öne çıktı

• @haymatlos_ anladım o zaman piyasadaki 39 plakalı araçlar eskiden kalma 😀bilgi için teşekkür ederim

• ⭐⭐

@Muhtaradana yani değiştirmemiş olabilirler plakayı :)) sizin gibi şanslı olup kurada çıksam keşke

• @haymatlos_ inşallah sizdende 7 mayısta güzel haberler alırız

• @Muhtaradana, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak
    @caglaror ca plakasını texas plakasına çevirmek zorundamıyız( bu işleme register mi deniyor?) , bu şekilde kullansak trafikte bir sorun olurmu?
    Cevirmek zorunda degilsiniz. "Register" evrak olarak bizdeki ruhsat ama kayit kelimesi olarak da kullaniliyor. Burada en cok CA ve FL plaka gorursunuz. Komsu eyaletlerin de plakalari var. Trafikte hic bir sorun olmaz. Gecen Alaska plaka gordum. Hawaii gordum.

Türkiye'deki sigorta ücreti düşük çıksın diye başka eyalet plakası ile gezenler oluyor mu?
    Her ne kadar komsu eyaletlerde gecerli sigortalar olsa da genelde bir eyaletteki sigorta diger eyaletlerde gecersiz veya anlamsiz min gereklilikleri icerecek sekilde calisiyor. Bu nedenle cevap hayir. CA sigortali birisi kazayi TX da yaparsa muhtemelen avcunu yalar. Burada Lyft, Uber, food delivery yapmak icin TX sigortasi onsartlardan birisi.

Eğer başka bir eyalete kayıtlı plaka ile yeni yaşadığımız eyalette aracı kullanmamıza izin veriyorlarsa, bu aracı uber, Lyft veya DoorDash gibi uygulamalar için kullanabilirmiyiz?

Yasanilan eyaletin yasalari baglayici ama TX icin sigorta buradan ise yapabiliyorsunuz.

Farklı bir eyaletten aldığımız araç için register olduğu eyalete mutlaka bildirim yapmalıyız o zaman?

Her 50 eyaletin plakasi diger eyaletlerde gecerli zaten. TX icin sticker almaniz gerekiyor (muayene gerekiyor 18$, 30dk surer), On camda sol altta iceriden yapistiriliyor, kucuk dikdortgen ve userinde rakamlar ile tarih olan bir sticker. Register aracin ruhsatini o eyalete almak demek. Sart degil.

• @caglaror Bana Lyftten gelen gereksinimler epostasi. Ozetle Sticker ve Sigorta istiyor. Sticker icinde sigorta gerekiyor zaten. Gelince arac varsa once sigorta (online ve 5dk da) sonra herhangi bir muayene yerinden (JiffLubs vb) 30dk da 10-20$ arasi muayene kagidi (bunlar da sigorta gormek isterler- sigorta karti yada sigorta IDsi diyorlar, uzerinde bilgiler olan mini bir tablo ciktisi ya da ekran goruntusu), sonra DMV (DPS) gidilip sticker icin basvuruluyor. Sticker alinica fotografini cekip Lyfte sigorta kartiyle birlikte gonderiliyor, gerisi bekleme.

Hi there Caglar,

We appreciate you reached out to Lyft Support 🚗​ I offer my sincere apologies for the delay in the response, we're doing our best to respond timely. I'm glad to know you'll move to Austin, TX, it is a beautiful city!

Caglar, after reviewing your account, I can see your Insurance is expired so as long as you have it, please upload it or if you prefer sending it through email and I'll be happy to do it for you. Also, there's a requirement for vehicles in Austin, TX and it is the Texas Two-Step Registration Sticker, tap here to see the example.

However, I've already changed your region to Austin, TX and your shipping address is already updated as I can see. So once you have the Insurance and Texas registration sticker, please send them and I will upload them for you.

I truly appreciated your patience and understanding, I'm here 24/7 ✋​ ​if you need to report or know anything else. Good luck in Austin! 💯

Best wishes,

• ⭐⭐

@S-and-V, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Merhaba, sahibinden arac alirken arabanin kredisi olup olmadigindan nasil emin olabilirim? Sahibi olmadigini soyluyor ama ben emin olmak istiyorum.

Arabaya ait certificate of title var. Google’dan bakin nasil bir belge olduguna. Eger o kagit saticinin elindeyse saticinin bilgileriyle ayni mi diye kontrol edip emin olabilirsiniz. Saticinin elinde degilse krediyi veren kurulus elinde tutuyor demektir. Zaten ilanlarda title bende diye yazarlar

• @caglaror
    Cevirmek zorunda degilsiniz. "Register" evrak olarak bizdeki ruhsat ama kayit kelimesi olarak da kullaniliyor. Burada en cok CA ve FL plaka gorursunuz. Komsu eyaletlerin de plakalari var. Trafikte hic bir sorun olmaz. Gecen Alaska plaka gordum. Hawaii gordum.

O zaman new york plakalı bir aracı boston da register etmeden, plakasını değiştirmeden yalnızca araç için boston da sigorta yaptırarak kullanabiliriz

Ama bu durumda register olduğu Newyork taki dmv bizden sigorta talep etmiyecek mi, onlara cevaben aracım Newyork ta register ama boston sigortam var mı diyeceğiz bunu kabul ederler mi?

Her ne kadar komsu eyaletlerde gecerli sigortalar olsa da genelde bir eyaletteki sigorta diger eyaletlerde gecersiz veya anlamsiz min gereklilikleri icerecek sekilde calisiyor. Bu nedenle cevap hayir. CA sigortali birisi kazayi TX da yaparsa muhtemelen avcunu yalar. Burada Lyft, Uber, food delivery yapmak icin TX sigortasi onsartlardan birisi.

Uber, Lyft veya DoorDash gibi Delivery işi yapmasak bile mutlaka yaşadığımız eyalette sigorta yaptırmanız gerekiyor o zaman
    Newyork sigortalı bir araç boston da kaza yaparsa başı belaya girer anlıyorum

Her 50 eyaletin plakasi diger eyaletlerde gecerli zaten. TX icin sticker almaniz gerekiyor (muayene gerekiyor 18$, 30dk surer), On camda sol altta iceriden yapistiriliyor, kucuk dikdortgen ve userinde rakamlar ile tarih olan bir sticker. Register aracin ruhsatini o eyalete almak demek. Sart degil.

Anladım ruhsat=register ama plaka değil bu durumda araç Newyork plakalı olabilir ama boston dmv sinde register olabilir,eğer siz Newyork dmvsine bu durumu bildirmezseniz belli bir süre iki eyalette register olabilir
    Ama daha sonra Newyork dmvsi sizden sigorta talep eder sizde yaptırmazsanız aracı trafikten otomatik çekerler(tekrar Newyork a gidildiğinde bu durum düzeltilebilir mi acaba? Düzeltiliyorsa aradaki sigortasız dönem için bir ceza uygularlar mı?)

• @caglaror buna göre ruhsat=register olduğuna göre Newyork plakalı bir araç boston da muayene(sticker) ve sigorta işlemlerini yaparsa uber, DoorDash, Lyft işlerinde çalışabilir

• Son olarak @caglaror bey
    Her eyaletin farklı kuralları olmasıyla birlikte
    A kişisi
    New yorktan aracı aldı bu araç Newyork plakalı ve Newyork dmv sinde register

Bu kişi
    Bu aracı boston da kullanacaksa yapması gerekenler için iki alternatif var

Birincisi
    Kesinlikle yapılması gerekenler
    Newyork sigortası iptal edilip boston sigortası yapılacak

Sigortadan sonra sticker almak için araç muayeneye sokulacak

Yapılsa güzel olacaklar

Araç boston dmvsine register edilecek ve bu durumdan Newyork dmvsinin bilgi sahibi olması sağlanacak(Bu sayede Newyork dmvsi sigorta yaptırmadığınız için aracı trafikten düşürmez, bu sayede tekrar Newyorka gittiğinizde herhangi bir ceza yada sorunla karşılaşmazsınız

Plaka boston plakasına değiştirilebilir

İkincisi

Araç sigortası bostonda mutlaka yaptırılacak

Aracı boston da register etmeye gerek yok

Plakayı boston plakası yapmaya gerek yok

Not:Ekleme ve düzeltmeleri yapabiliriz ama ikinci şık için üç sorum olacak
    Birinci sorum
    Araç muayeneleri kaç yıllık olur, bu muayene yeni taşınacağımız eyalette geçerli olur mu
    İlla yeni taşınacağımız eyalette tekrar muayeneye mi sokmamız lazım
    Geçerli Muayenesi başka eyaletten olan araca sticker vermezler mi?

İkinci sorum
    Bir aracı yaşadığımız eyalette register yapmaz, plakasını çevirmez isek bu sigorta ücretlerinde farklılığa sebep olur mu?

Üçüncü sorum
    Texas ve california da başka eyaletin plakalı aracına bir tavır takınılıyor mu? (güvenlik güçleri)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Muhtaradana ABD'de ruhsat ve sigortası tüm ABD'de ve hatta Kanada'da geçerli. Yani geçici süreyle başka bir eyalette bulunacaksanız herhangi bir şey yapmaya gerek yok.
    Farklı eyalet plakalı araçlara karşı herhangi bir olumsuz bakış yok, zaten sayıları o kadar fazla ki, olması da beklenemez. Örneğin Houston'daki kiralık araçların neredeyse tamamı Florida plakalı.

• @knnrn Benim bostonda kiraladığım araç da texas plakalıydı, biri sağlam bi roadtrip yapmış 🙂

• Kiralik araclarin durumlarinin cok farkli oldugunu dusunuyorum.

Yalniz benim eklemek istedigim sey, eger kalici olarak baska bir eyalete tasiniyorsaniz ve artik orada yasayacaksaniz, yani oranin resident'i olacaksaniz, her eyalete gore suresi degismekle birlikte, oranin ehliyetine belli bir sure icerisinde ehliyetinizi degistirmelisiniz. Mesela, Delaware icin bu sure 60 gun.

• @knnrn teşekkür ederim cevap için, aslında benim merak ettiklerim kalıcı eyalet değişikliklerindeki zorunlu ve zorunlu olmayan yapılacaklar

Konusu gelmişken texas sigortalı bir aracı başka bir eyalette kaza gibi bir sorunda
    Her ne kadar, bu durum gibi geziler için sigorta kapsamı genişletilse bile, caglar beyin bahsettiği gibi çok fazla bir şeyi karşılamıyorsa

Seyehat öncesi ek sigorta mı yaptırıyorsunuz?

Yoksa bizim burdaki gibi çok kapsamlı kasko gibi alternatif yöntemler var mı, varsa çok tercih edilir mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

129

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |