Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Örnek Diş ve Göz Muayenesi (Sigorta Kapsamı ve Faturalar)

• ⭐⭐⭐

Bu aralar dis (kanal tedavisi, dolgu vs) ve goz muayene/tedavilerinden geciyorum. Sene bitmeden sigortalarin odedigi miktarlardan yararlanmak icin bir an once halletmek istedim. Kullanilmadiginda o miktarlar yaniyor. Goz muayenesi tamamlandi, dis tedavisi devam ediyor.

Goz ve dis icin, is yerinden saglanan ve benim maasimdan kesilen siradan sigortalarim var. (Saglik sigortalarindan bagimsiz ayri sigortalar).
    Ilk musait oldugum zamanda detayli faturalari paylasacagim ve maasimdan kesilen sigorta ucretlerinide detaylandiracagim ki merak eden var ise veya ileride olursa bilgi kaynagi olsun.

Simdilik konuyu actim, yakinda guncelleyecegim.

GUNCELLEME:

Oncelikle sigortalar icin maasimdan kesilen miktarlar ile baslayayim.
    (Ucretler 3 kisilik tum aileyi kapsiyor. Bireysel daha dusuk odeme cikiyor)

Dis sigortasi icin her maasta $11.08 kesiliyor.
    Goz sigortasi icin ise $9.34 kesiliyor.

Dis tedavisine ait fatura.

Ilk 4 satirda gorunen tedavileri aldim. Ucretleri biraz daha yuksek ama iyi bir disciye gitmeyi tercih ettim. Bu maliyetler ile tekrarlamak istemem islemleri. Iyide oldu cunku oldukca memnun kaldim hizmetten.

Sigorta olmadan gidince nasil bir tarife ciktigini bilmiyorum ama sigorta ile toplam maliyetler ve ayrica kendi payim asagida.
    Adjustment olarak gordugunuz indirimler ise sigortanin yaptirdigi indirimler. Genellikle sigorta olmadan tedavi olanlarda bu indirimi aliyor sorguladiklarinda. En azindan saglik sigortasinda boyle ve ayni mantigin burada oldugunu tahmin ediyorum.

1. Satir:
      Kanal tedavisi.
      Toplam ucret $780. Insurance $604 karsiladi. Kendi payim $176

2. Satir:
      Maalesef bunu hatirlayamadim, kanal tedavisi icin ic dolgu filan olabilir.
      Toplam ucret $204. Insurance $102 karsiladi. Kendi payim $102.

3. Satir:
      Dis kaplama (tanimda yaniliyor olabilirim).
      Toplam ucret $905. Insurance $452 karsiladi. Kendi payim $452

4. Satir:
      Dolgu.
      Toplam ucret $208. Insurance $166.40 karsiladi. Kendi payim $41.60

IMG_0005.jpeg

Goz muayenesine ait fatura.

2 satirlik islem. Gayet detayli goz muayenesi yapildi, memnun kaldim hizmet kalitesinden. Astigmat cikti (aslinda biliyordum ama guncel degerleri almak istedim).

2 islem icin toplam maliyet $176.02. Insurance tumunu odedi ve kendi payim (copay) sadece $15. Esimde ayni muayeneden gecti ve faturasi ayni miktar. Onun icinde $15 pay odedik.

IMG_0006.jpeg

• ⭐⭐

geçmiş olsun @FreeWoRLD

• Kasim ayindan bir ornek: (dental sigorta oldugu icin indirimli fiyatlar)

Root canal therapy = $585
    Crown buildup = 264
    1st oral evaluation = $51
    Image = $20
    2nd oral evaluation = $51
    Full mouth diagnosis = $45

Toplam = $1016

Sigortanin odedigi = $706
    Bizim odedigimiz (co-pay) = $310

• @FreeWoRLD Bu arada gecmis olsun!

• ⭐⭐ Yasaklı

Abi selam nasilsin gecmis olsun. Oylede boylede cok yuksek fiyatlar.apikal reseksiyon olsa heralde 2000 net gider

• ⭐⭐⭐

@FreeWoRLD geçmiş olsun

• @MySea, içinde söyledi: Ornek Dis ve Goz Muayenesi (Sigorta Kapsami ve Faturalar)

Kasim ayindan bir ornek: (dental sigorta oldugu icin indirimli fiyatlar)

Crown buildup = 264
    Image = $20

Toplam = $1016

Crown buildup ile oral evaluation bizdeki Türkçe karşılığı nedir?

• @mutlu, içinde söyledi: Ornek Dis ve Goz Muayenesi (Sigorta Kapsami ve Faturalar)

@MySea, içinde söyledi: Ornek Dis ve Goz Muayenesi (Sigorta Kapsami ve Faturalar)

Kasim ayindan bir ornek: (dental sigorta oldugu icin indirimli fiyatlar)

Crown buildup = 264
    Image = $20

Toplam = $1016

Crown buildup ile oral evaluation bizdeki Türkçe karşılığı nedir?

Crown buildup: Ust protez temizleme
    Oral evaluation: Agiz ici degerlendirme (muayene etme)

• ⭐⭐

aç ağzını demek 50 dolar 🙂

• Aynen oyle

• Geçen hafta yirmilik dişimi ameliyat ile aldırdım.

Muayene gittiğim de sigorta bilgilerimize sistemden bi türlü ulaşamadılar açıkcası ağrımda vardı sigortayı bekleyemem deyip $135 ödedim.Muayene edip ilaç ve ameliyat tarihi belirlediler o sürede de sigorta ile iletişim sorunu çözüldü.

Küsüratları hatırlamıyorum.

Sigortasız muayene bedeli :$135 sigortamı bekleseydim bu tutarın $30 $40 doları geçeceğini düşünmüyorum.

Ameliyat tutarları :
    Toplam tutar $825
    Co-pay : $50
    Sigortanın karşıladığı : $775

• ⭐⭐

@Rookie bayağı faydalı o zaman sigorta

• @haymatlos_ Faydali lakin dis dahil olan normal sigortalar 2 yetiskin ve 25-30k gibi gelir seviyeleri icin, 600$-1200$ aylik odemelerle (dis dahil olanlar ust limite yakin). Isyeri yapmadigi surece bireysel olarak odendiginde sadece buyuk operasyonlarda aylik sigorta parasindan fazlaya geliyor. Yilda 7200$-12000$ arasi saglik gideri olmazsa (deduction ve copay var bir de) fazladan para gidiyor.
    Keske bu isleri Bilalé anlatir gibi birisi anlatsa, vergiden dusme konusu vb de var gelir durumu ve ve aile yapisiyla sigorta kapsamlarinin kesisim kumelerini gosteren grafiklerle soyle gercekten saglam anlatan birisi olsa da anlasak.
    Aralik 20'ye kadar paket secimleri uzatildi.

• ⭐⭐

@caglaror @crazycells sigortacı varsa bildiğiniz bir başlık açıp hem usa dekileri hem biz gelmek isteyenleri bilgilendirse tablolu vergi boyutunu falan

• ⭐⭐

@caglaror o paralarla gerçekten zor yani yılda 10k üzeri ödeyip kullanmamak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Ornek Dis ve Goz Muayenesi (Sigorta Kapsami ve Faturalar)

@haymatlos_ Faydali lakin dis dahil olan normal sigortalar 2 yetiskin ve 25-30k gibi gelir seviyeleri icin, 600$-1200$ aylik odemelerle (dis dahil olanlar ust limite yakin). Isyeri yapmadigi surece bireysel olarak odendiginde sadece buyuk operasyonlarda aylik sigorta parasindan fazlaya geliyor. Yilda 7200$-12000$ arasi saglik gideri olmazsa (deduction ve copay var bir de) fazladan para gidiyor.
    Keske bu isleri Bilalé anlatir gibi birisi anlatsa, vergiden dusme konusu vb de var gelir durumu ve ve aile yapisiyla sigorta kapsamlarinin kesisim kumelerini gosteren grafiklerle soyle gercekten saglam anlatan birisi olsa da anlasak.

"Dis dahil" denen saglik sigortasina aldanmayin. Ben geldigimde isyerinin dis sigorta policelerinden en ucuzunu yaptirdim, aylik primi tum aile icin 25 dolardi. Disci bulup gittik, ama muayene+rontgen+basit temizlik disinda pek bir sey karsilamiyordu. Bunlari zaten herhangi bir sigorta olmadan 60-80 dolara yaptirabiliyorum. Kanal tedavisi olmam gerekmisti ve 800 dolar fatura cikti. O gun benim dis sigortasi kavramina inancim bitti 🙂

Is yerinde arkadaslar dis sigortasi ile her seylerini yaptirip tek kurus odemeden cikiyorlarmis. Diyorum kac para ulan bir dis sigortasi? Diyorlar ki aylik 220 dolar prim oduyoruz. Yok o zaman kalsin diyorum.

Yukaridaki konuya donersek, dis dahil dedikleri sigortanin kapsami 25 dolarlik (hatta 10 dolara bile sigorta var) sigortanin kapsami kadar olabilir. Siz de dis guvencemiz var diye huzur icinde uyursunuz, ama yirmilik dis cektirmek gerekince 2000 dolar fatura cikar.

Dis sigortasi yerine dis klinigi uyeligi de yapilabilir. Asagidaki ornekteki gibi dis klinikleri var. Fiyatlari da cok uyguna geliyor.

• ⭐⭐

@knnrn hmm mecburi olanı yaptır gerisini boşver diyorsunuz teşekkürler

• ⭐⭐⭐

ne matıklısı toptan dişleri çektirip takma diş yaptırmak yada implant 🙂 bir kere olsun temiz olsun

• ⭐⭐

@Oktay-İbiş hee iplant ocağa incir ağacı dikmek gibi olur benim anladığım

• @caglaror, içinde söyledi: Ornek Dis ve Goz Muayenesi (Sigorta Kapsami ve Faturalar)

@haymatlos_ Faydali lakin dis dahil olan normal sigortalar 2 yetiskin ve 25-30k gibi gelir seviyeleri icin, 600$-1200$ aylik odemelerle (dis dahil olanlar ust limite yakin). Isyeri yapmadigi surece bireysel olarak odendiginde sadece buyuk operasyonlarda aylik sigorta parasindan fazlaya geliyor. Yilda 7200$-12000$ arasi saglik gideri olmazsa (deduction ve copay var bir de) fazladan para gidiyor.

Gelir durumu ve sigorta kapsamlari gibi konulari bilmiyorum ama medical ve dental harcamalar vergi bildiriminde deductions olarak gosterilebilir. Bunun icin Itemized deductions altinda Form 1040 veya Schedule A kullanilir.

Harcamalar ise:

Doctor, disci gibi providers ucretleri
    Hastane veya nursing home odemeleri
    Sigara/alkol gibi aliskanliklari birakma programlarina yapilan odemeler
    Belirli bir hastalikdan dolayi doktor tavsiyesi ile kilo verme programina yapilan odemeler
    Receteli ilaclara yapilan odemeler
    Sizin veya aile fertlerinin kronik hastaliklari ile ilgili medical conference odemeleri
    Gozluk, contact lens, medical aids gibi harcamalar
    Medical veya dental hizmet almak icin yapilan transportation masraflari, buna mileage, tolls ve parking fees dahil
    Long-term care services icin odenen premiumlar.

NOTE: Normal aylik odenen veya maasinizdan cekilen medical/dental premiumlari claim yapamazsiniz!

Benzer Başlıklar

• 3
  • 16
  • 7
  • 16
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |