Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• California da Tax Return icin yardimci olabilecek birileri varsa ulasabilirler mi?

• Dun 2023 vergi iademizi doldurduk ve tatsiz bir surpriz ile karsilastik malesef. Sebep zorunlu saglik sigortasi.

Bu zamana kadar 2021 ve 2022 icin doldurmustuk ve her seferinde hem federal hem de eyalet vergilerinde geri odeme almistik. Acikcasi boyle olmasini tercih ediyorum, kafa rahatligi sagliyor. Bu sene 2023 iadesinde de federalden $250 kadar geri alacagimi zaten ongormustum ve oyle de oldu. Eyalet icin ise yaklasik $500 vergi borcum olacagini ongormustum ama malesef $1400 kadar odemem gerekecek (detaylarini girdinin son bolumunde anlatirim nasil ongoruyorum ve bu sene neden borclu cikacaktim kismini simdi can sikan konuya deyineyim sizin dikkatiniz dagilmadan)

Temmuz 2023 sonu itibari ile isimden ayrildim daha guzel bir firsat buldugum icin. Yeni sirketim ile de eylul 2023’de baslamak icin anlastim. Arada Turkiye’ye gelip tatilimizi aradan cikarttik. Bu sebepten eski sirketim ile olan saglik sigortam 2023 temmuz 31’de sona erdi. Biliyorsunuz burda yeni ise baslayinca saglik sigortasi bir kac ay gecikmeli basliyor. Eylul 5’te ise basladim, saglik sigortasi bu sebepten kasim 1’den itibaren basladi.

Megerse New Jersey’de saglik sigortasi sahibi olmak bir zorunlulukmus ve cezasi varmis.

Ben ve esim agustos-eylul ve ekim aylarinda sigortasizdik. Cok kafaya takmadim zaten agustosu Turkiye’de gecirdik. Iki aydan da olmeyiz dedim, haberim yoktu boyle bir zorunluluk oldugundan.

Vergi iadesini doldururken yaklasik $900 ceza kesti. Sanirim sebebi belli bir limitten fazla kazanmis olmamiz tam emin degilim.

Bilseydik esimin sirket sigortasina gecerdik o surec icin ama bilmediginizden hic ugrasmadik.

Sacma sapan bir durum oldu yani. Ha esimin sigortasina gecseydik yine uc ay icin $900 bir odememiz olurdu ama sigortali olurduk hic olmazsa.

Sistem sanirim bizdeki GSS gibi isliyor emin degilim. Mavi eyalet sorunu da olabilir, cunhuriyetci eyaletlerde boyle bir zorunluluk var mi bilmiyorum ama cok da sanmiyorum.

Yani $900 koymadi da, devlet haracinda Turkiye’de bunalmis ve kacmisken burda da ayni seye ugramak canimi sikti. Thanks Obama!!! 🙂

(Ne kadar vergi iadesi olacak ve bu sene beden borclu ciktim konusuna gelirsek. Ben her sene sene basindan itibaren vergi durumumu bir excel yardimi ile kontrol ediyorum, takintiliyim bu konuda biraz. Yani daha sene basinda esim ve benim ilk paychecklerimiz geldiginde asagi yukari ne kadar vergi verecegim-vermem lazim biliyorum neredeyse.

Isin kisasi esimin sirketi nj vergisini nedense dusuk withhold ediyordu. Ben de is degistirdigim icin cok da kurcalamak istemedim ekstra withholding ile, neyse bu sene vergi borcu oderiz seneye sene basinda yeni W-4 ile hallederim kendi paycheckimden fazla withhold ederim demistim. Oyle de yapiyorum 2024 icin, bu sene de devlet bana borclu kalacak. Dedigim gibi ideal mi? Degil. Bosuna parayi orda yatiriyorsun ama benim icin bir nevi kafa rahatligi sagliyor. Cok da sorun olmuyor o yuzden benim icin)

• Merhaba, ben 2023 sonunda Türkiye’ye döndüm ama 2023 için (j1 intern olarak çalıştım) bir software ile vergi formlarımı doldurup e-file ile gönderdim. Fakat software 1040NR yerine 1040 formu doldurmuş. Bunu düzeltmem gerekiyor mu yoksa irs kendi düzeltiyor mu? Ayrıca başka bir software kullandım (sprintax) ve bana 3000$ federal tax borcum olduğunu gösterdi. Fakat tüm vergilerim adp tarafından hesaplanmıştı, o yüzden bu konuda bilgili biri bana yardımcı olabilir mi? Artık kafam almamaya başladı bu prosesi. Şimdiden teşekkür ederim

• Merhabalar join sponsorumdan W-2 formu istenmiş fakat Join sponsor iş yeri sahibi, işçi değil bunu elçiliğe nasıl anlatabilirim? Tüm istenilen Tax return belgelerini yükledik W-2 formunu çalıştığımız işveren dolduruyor bunu anladık ama ya ben iş verensem ne doldurmam gerek beynim yandı... Bilgisizlik çok kötü bir şey

• @ac2261 Hocam bir de taxslayer da deneyin.

• @D-K Bu durumda, isyeri sahibi olarak en son yilin tax return (vergi beyani) belgelerini proof of income olarak gosterebilir sanirim.

• @MySea Cevap için teşekkür ederim.En son yılın tax return belgelerini proof of income olarak ekliyorum.

• Tekrar merhabalar W-2 formuna takıldık kaldık. Olmazsa olmazmış yani bankada paranız, işyeriniz,eviniz,arabanız hiç bir işe yaramıyor. İlla ki W-2 formu ve IRS Tax transcript formu isteniliyor. Beyim heralde 54 yaşından sonra mcdonald's çalışmak zorunda kalacak lol

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |