Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @miraycav 6 aydan daha uzun süre amerika dışında kalmazsanız pek bir problem olmaz ama bu giriş çıkışları çok fazla yaptığınızda vatandaşlık zamanı sorun çıkartabilirler diye okumuştum, şahsi bir deneyimim yok ama bu konuda. İlk 2,5 seneyi iyi kötü giriş çıkışlarla halledip son 2,5 sene orada yaşarsan vatandaşlığı alırsın diye tahmin ediyorum. Ondan sonrası değmeyin keyfinize olur sanırım 🙂

• @Ryback cevabınız için teşekkür ederim, green card’ımın süresi 2024 sonunda dolacak. Uzun süre abd dışında kaldığımın nedenlerini (covid, ailemin sağlık problemleri ve üniversite devam zorunluğu) şeklinde belirtip green card yenilemesine başvurmak istiyorum. Kabul edilmesi halinde amerikaya yerleşip türkiyedeki Tıp diplomamın geçerli sayılması için USMLE sınavına gireceğim. Bunun için önce türkiyedeki Amerikan Konsolosluğundan randevu mu almalıyım yoksa direkt uçak bileti alıp oradaki görevlilerle birebir olarak mı iletişim kurmalıyım acaba

• @charon evet, kabul edilmiyor ancak USMLE ve board sınavlarını amerikaya yerleşme aşamasında geçip orada uzamnlığa başlamayı planlıyorum

• @Ryback teşekkür ederim, I-90 formu ile gc süresini uzatmayı talep edip giriş yapmak sanırım en doğrusu olacak. bu süreçte neden abd de bulunmadığıma dair belgelerle giriş yapmayı denemem gerekiyor sanırım.

• Arkadaşlar merhaba,

Okuduğum bir bilgiye göre:

'green card sahipleri, tüm dünyada elde ettikleri gelirleri üzerinden vergi vermekle yükümlüdürler'

Amerika'da yaşamıyor olduğumuz ve Amerika dışında başka bir ülkeden gelir elde ediyor olduğumuz her durumda Amerika'ya vergi mi vermek zorundayız?

Teşekkürler

• @cnpist Merhabalar, tesekkur ederim yanitiniz icin. Suan burada da Work Permit ile bulunuyorum yani henuz kalici bir oturumum yok fakat almak istiyorum ve hemen Amerika´ya tasinmayi degerlendirebilecek bir durumda degilim fakat yine de ilk girisimi yapacagim. Peki ilk giriste ne kadar kaldigimiz onemli mi acaba?

• @rigsmaer Merhabalar, tesekkur ederim yanitiniz icin. Ilk giriste ne kadar kaldigimizin bir onemi var mi acaba? Ben Mayis ayinda ilk girisimi yapacagim ve yaklasik 10 gun kadar kalmayi dusunuyorum ama bu surecte zaten Green Cardimin gelmesi pek mumkun degil. Bildigim kadariyla Green Card icin pasaportumdaki damgayla 1 seneye kadar tekrar giris yapabiliyorum. Bilginiz var midir?

• @miraycav İlk girişte ne kadar kaldığınızın önemi yok. Giriş yapıp 1-2 gün kalıp dönebilirsiniz.

• @miraycav @Ryback cevaplamis sagolsun.

• @miraycav ben ilk girişimde 2 gün kaldım, önemli değil ne kadar kalmış olmanız, giriş yapıp 5 saat sonra çıksanız bile olur.

• Herkese merhabalar, iyi günler. Ben kişisel tecrubemi paylasmak adina maddeler halinde yazmak istedim.

• Ben ve esim DV2023 kazananiyiz. (Asil kazanan ben)
    • ilk girisimizi 2023 Mart da JFK den yaptik.
    • 10 gun kadar kaldik.
    • Green cardlarimiz adresini verdigim arkadasima gitti ve o bize kargoladi.
    • SSN lerimiz gelmedi.
    • Esim 6 ay kadar sonra tek US e gitti. Ben doktora egitimim sebebiyle Singapurda kaldim.
    • esim 1.5 ay kadar kalip TR ye dondu. Ben de Singapurdan TR ye dondum.
    • TR de 4 ay kadar kaldiktan sonra kalici olarak 2024 Martta US e gittik.
    • Ozetle ben ilk girisimizden sonra 51 hafta sonra (neredeyse 1 yil) tekrar giris yapacaktim. Esim ise son girisinden 4 ay sonra yapacakti.
    • JFK de 6 aydan uzun sure US disinda oldugum icin sorguya alinma ihtimalime karsi US icindeki sonraki ucagimizi 7 saat sonrasina aldik.
    • JFK ye indikten sonra sorguya alinirsam Doktors egitimik sebebiyle 6Aydan fazla US disindaydim vs demeyi dusunuyordum.
      -JFK de checkpointte sira beklerken onden esim gitti ve hemen arkasinda ben bekliyordum. Officer esime kac aydir US disindaydin diye sordu o da 4 ay dedi. Diger soru olarak da yemek vs getirdin mi diye sordu. Esim Turkish delight var sadece dedi ve officer okey dedi.
    • Esim gectikten hemen sonra ben gectim ve soy isimlerimiz ayni oldugu icin sanirim bana hicbir soru sormadi (benim de 4 ay US disinds oldugumu varsaydi sanirim).
    • Direkt welcome dedi ve gectim.
    • NOT: biz sirada beklerken 5-6 kisi sanirim sorgu odasina cekildi. Sistem sanirim soyle isliyor. Sizinle gorusen officer bir tusa basiyor ve oldigunuz yerde kirmizi turuncu isik yaniyor. Sonra birkac officer gelip alarak sorguya goturuyor. (Sira beklerken 5-6 kiside boyle oldu)

6 aydan fazla US disinda kalmis biri olarak tecrubemizi sizlerle paylasmak istedim.
    Saygilarimla.

• @Tugce-0 ne yazik ki oyle. Dunyanin her neresinde yasarsaniz yasayin geliriniz oldugu surece onun vergisini abd ye vermekle mukellefsiniz ( illegal is yapmiyorsaniz tabi 🙂 )

• Merhaba arkadaslar, ilk girisimizi eylul ayinda yapip 1 hafta kalip TR ye donmeyi dusunuyoruz. TR de biraz daha kalip birikim yapmak icin . Sizce sorun yasar miyiz donusumuzde?

• ⭐⭐

@eray26 Ayni gün bile dönebilirsiniz. Vizenize basılacak damgaya göre maksimum bir yılınız olacaktır ama bence 6 ayı geçirmemeye çalışın.

• @lumos max 5 ay daha durucam TR de dondukten sonra

• Merhaba ,

Ben 2015 yilinda green card imi aldiktan sonra amerika ya 2015 ve 2016 yillari olmak uzere 2 defa 1 er aylik giris yaptim ve 3 sene aradan sonra 2019 da esimle beraber yerlesmeye karar verdik ve 1 seneden fazla devamlilik suresini bozdugum icin 2019 da vatandaslik surecim tekrar basladi . 2020 ve 2021 yillarinda 6 aylik devamlilik suresini 6.5 ay olarak bozdum. (pandemi ve riskli gebelik ama ikameti bozmadim ve remote olarak amerika merkezli sirketimde calismaya devam ettim ve buna dair yazili belgede aldim ayni sekilde tax beyanlarimda mevcut ) . Bu Eylul ayinda 2019 yilindan itibaren sayilan 5 yili ve 36 ay sartini dolduruyorum. Sizce vatandasliga basvurmali miyim yoksa beklemeli miyim ? Aslinda normal sartlar altinda acelem olmazdi fakat green card im 2025 ekim itibariyle expire olacak ve yenilemektense vatandasliga basvurmak daha mantikli geliyor .

• @ipeke neden bekleyesiniz ki ? Basvurup isinizi garantiye alin bence. Green card belirli bir noktaya kadar garanti, fakat vatandaslik sorgusuz sualsiz garanti olacak

• @emreb17 şans sizden yana olmuş

• @ipeke 6 aylik devamlilik suresini 2021 de bozdugunuz icin 2021deki son giristen saymaniz gerek maalesef. 6 ay ABD disi kalinca, vatandaslik sureci sifirlaniyor. Arzu ederseniz muslu hukuk da sorun birde.

• Merhaba arkadaslar, ABD giris cikis yaptiktan somra, ikinci giriste fiziksel green card yanimizda olmak zorunda mi yoksa 1 yillik vize bize dogrudan giris saglar mi ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |