Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mehmett Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Amerikada ilk 6 ay Türkiye ehliyeti ile araba kullanabileceğiz diye biliyorum, geçen bir arkadaş TŞOF dan uluslararası sürücü belgesi almam gerketiğini söyledi, böyle birşeye gerek var mı ?

Eger ABD'de gecici olarak bulunacaksaniz ve araba kullanacaksaniz belki uluslararasi surucu belgesi alabilirsiniz ama ABD'de uzun sureli yasamayi dusunuyorsaniz Turkiye'de yeniden ehliyet cikartmak yerine ABD'de gideceginiz eyaletten ehliyet cikarmanizi tavsiye ederim.

• Massachusetts kanunu diyorki eger turist isen ya da calisma ve benzeri vizesiyle gelmissen bir yil boyunca Turk ehliyetini kullanabilirsin. Cogu kisi (ilk geldigimde ben dahil) bunu bir yil boyunca burada kullanabilirim seklinde yorumladim.
    Ve soyle devam ediyor: Ama permanent resident olarak burada bulunuyor isen (yani green card'in varsa) derhal Massachusetts ehliyeti almalisin, Turk ehliyetinle kullanamazsin. Bu bir yillik sure eyletten eyalete farklilik gosterebilir. Veya kanun farklilik gosterebilir. Benim onerim green card ile gelir gelmez ilgili eyaletin ehliyeti icin basvuru yapilmasi yonunde.

• @sadriabi bilgi için teşekkürler. Gelir gelmez ilk işimiz ehliyet almak olacak fakat ilk girişte havaalanından araç kiralayıp bu araçla 3 saatlik bir yol gitmemiz gerekiyor. Bu aşamada bir sorunla karşılaşırım mı diye sormuştum. Sanırım sorun olmayacak.

• @mehmett Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@sadriabi bilgi için teşekkürler. Gelir gelmez ilk işimiz ehliyet almak olacak fakat ilk girişte havaalanından araç kiralayıp bu araçla 3 saatlik bir yol gitmemiz gerekiyor. Bu aşamada bir sorunla karşılaşırım mı diye sormuştum. Sanırım sorun olmayacak.

Kesinlikle bir sorun yasamazsiniz. Daha yeni gelmissiniz gelir gelmez ehliyeti almaniz zaten mumkun degil. Sizi polis cevirse bile gosterebileceginiz bir greencard yok ortada. Buraya geldigimin sadece 10. ayinda ilk defa polis cevirdi.

• Florida’da Türk ehliyeti 30 gün geçerli. 30 gün içinde ehliyet almanız gerekiyor. Yazılı sınav için tercüman kullanabiliyorsunuz. Bunun için önceden başvurup onay almanız gerekiyor.
    Yazılı sınavı geçerseniz, hemen sürüş sınavına giriyorsunuz. Son derece kolay ve dmv nin parkında 2 dakikalık basit, dur, kalklarla ehliyeti alabiliyorsunuz. Aynı gün ehliyetin aslını size veriyorlar.
    Benim ehliyeti cebime koymam 2 saat sürdü.
    Ama öncesinde çok stres yaşadım. Özellikle yazılı sınavda. Yazılı sınav çok basit ama eğer dil bilmiyorsanız çok zor geliyor. Tercüman kullanabileceğimizi sonradan öğrendik.
    Tercümanı onlar belirlemiyor. Herhangi bir arkadaşınız olabiliyor.

• @yeşilkart-forum CA da ücret 35$ 36 yazılı 12 trafik işareti sorusu var. Totalde ilk sınavda 6 eğer geçemedi tekrar sınava girdiyseniz 3 yanlış hakkınız var. Güncellemek isterseniz eğer. Elimde Türkçe sınav soruları da var CA için ama nasıl paylaşmalıyım bilemedim. Teşekkürler

• @femini92 bir yere upload edip linkini paylaşırsanız @crazycells ilk mesaja ekleyecektir. (Google drive , yandex drive ,,,)

• @divionyedi peki birşey soracağım. biz arkadaşımızla tercüman olarak girdik diyelim. tercüme ediyorum diye bize cevapları söylerse ne olacak? 😃

• Ses ve görüntü kaydediliyor. Sinavı bizzat dmv müdürü yapıyor. Konuş.aya izin verilmiyor. Sadece soruyu okuyup teecüme ediyor.
    Yardım edilecek birşeý de yok zaten.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@femini92 Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

@yeşilkart-forum CA da ücret 35$ 36 yazılı 12 trafik işareti sorusu var. Totalde ilk sınavda 6 eğer geçemedi tekrar sınava girdiyseniz 3 yanlış hakkınız var. Güncellemek isterseniz eğer. Elimde Türkçe sınav soruları da var CA için ama nasıl paylaşmalıyım bilemedim. Teşekkürler

bilgilendirme icin cok tesekkurler, sorularla duzenleyeyim ilk post'u...

isterseniz email uzerinden gonderin? [email protected] adresine gonderebilirsiniz. Bu yontem uygun olur mu? Yoksa email ile gelmeyecek kadar buyuk dosyalar mi?

• @crazycells mail atmak en uygunuydu benim için. Yolladım. Bazı soruların işaretli cevabı yanlış olabilir bir iki tanesi. Bana da bu şekilde işaretli geldiler başkası çözmüş olduğu için bir şey diyemiyorum. Hatta u dönüşü cezası 6 ay hapis 1000₺ para denmiş ama onun cevabı otoyola hayvan bırakmak olacak. Ama geneli doğru. 6 yanlış hakkı olduğu için 3-4 yanlış payı ile kurtarırlar zaten 🙂

• @damladav öyle izin vereceklerini sanmam. Tercüman olacaksa da onlar görevlendirir. Benim de dilim yoktu ödeme sıra bekleme ve yönergeler anlatılırken eşim yanımdaydı. Onun dışında zaten ne yapacağını anlatıyor ayrı masalara gönderiyor. Sorular da Türkçe olunca 🙂

• Ben tercüman ile sınava girdim. Tercüman dediğim benim samimi Arkadaşım. Adını 1 hafta önce bildirdik. Kabul ettiler. Bir odaya girdik. Aynı masaya oturduk 3 kişi. Ben Arkadaşım ve dmv müdürü. Normalde ekranda sorulan soruları bastırmışlar. Önce müdür İngilizce okuyor, arkadaşım soruyu ve şıklarını türkçe olarak bana söylüyor. Ben cevabı söylüyorum müdür işaretliyor.
    Sadece çeviri yapıyor, başka konuşma yok.
    Sorular ingilizce. Doğru yada yanlış olduğunu söylemiyor. En sonunda sonucu söylüyor. Kamera çekiyor.
    Ben bitirdim çıktım. Benden sonra eşim girdi.
    Tercüman belirleme işi şöyle oldu. Arkadaşım telefonla dmv yi aradı. Durumu anlattı, isim soyadını verdi. Bir hafta sonra telefon ile ona geri dönüş yaptılar. Sınav saat ve gününü söylediler.
    Yani tercümanı onlar belirlemiyorlar.

• Çevirme kısmını anlıyorum ama sonuçta Türkçe bilmiyorlar, çevirmen soruyu okuyormuş gibi yapıp da bunun cevabı a falan diyebilir lafın arasında diye düşünüyorum.

• @damladav Amerika'da Ehliyet Almak içinde söyledi:

Çevirme kısmını anlıyorum ama sonuçta Türkçe bilmiyorlar, çevirmen soruyu okuyormuş gibi yapıp da bunun cevabı a falan diyebilir lafın arasında diye düşünüyorum.

Burada Söz namustur 😊
    Güvene dayalı bir sistem.
    Suçlu olduğu ispat edilene kadar masum kabul ediliyor ya, aynı hesapla dürüst ve doğru olduğu varsayılıyor taa ki aksini ispatlayana kadar.

Hile yapabilir mi, evet yapabilir, ama yıllarca bu sistemde yasamış biri yapmaz diye düşünüyorum. Bir de videoya kaydediliyormuş, şüphe durumunda 3. Bir kişiye izlettirilip hile ortaya çıkarsa, hem tercüman hem kişi bunun bedelini yıllarca öder.

• ⭐⭐⭐

Senay-Sirin hn dediklerine kesinlikle katılıyorum. Tamamen güvene dayalı bir sistem ilerlemekte.

Sizlere başımdan geçen bir olayı anlatacağım.

Şu an çalıştığım işyerine ilk girişte kabul sonrası sözleşmem gereği taşınma işlemleri için bir ücret ödemesi olacaktı. Ben bu ücretin ne kadar olduğunu size bu ülkede beyanın ve güvenin önemini belirtmek açısında söyleyeceğim; $20bin.
    Bu ödeme yapılması için tek bir şart vardı; Türkiye’de ev sahibi olmam. Buradaki amaç ev sahibi iseniz olası giderleri karşılamak için.

Herneyse, ben ev sahibiydim ve bu ödeme için şartları taşıyordum ve bu konuda şirkete Türkiye’deyken mail attım ve ne tarz belgelerin çevirilerini göndermem gerektiğini sordum. Gelen cevap şuydu;
    “Gönderdiğiniz email yeterlidir ve beyan yerine geçecektir, emailinizi dosyaya ekleyeceğim”
    Ödemeyi aldım ve halen bu şirkette çalışmaktayım.

Yani demem o ki, burada sizin beyanınız sözünüz, yemininiz olarak kabul ediliyor bir çok konuda. Bu güzel bir sistem açıkçası. Hile yapılabilir mi elbette yapılabilir ama hiç tavsiye etmem. Bu ülkede rahat ve huzurlu yaşamanın ve çalıştığınızın karşılığını dolu dolu almanız için tek yapmanız gereken dürüst olmak. Kısa yollarla çok kolay en tepeye çıkabilirsiniz, hatta şaşırırsınız bu kadar mı kolay bu işler burada diye ve hatta tüm amerikalıların aptal olduğunu bile düşünebilirsiniz ama aksine burada insanlar sadece dürüsttür ve sonunda siz yanılan olur, sonu görebilirsiniz.

• Merhaba,
    Biz de Mayıs ayında eşimle ABD'ye ilk girişimizi yapmayı planlıyoruz fakat direkt bir şehre yerleşmeyip ilk 1 ay Denver'lı bir arkadaşımızın arabasıyla bir kaç eyaleti gezmeye karar verdik, Denver (Colorada eyaleti), Utah, Arizona, California rotamızdaki eyaletler olacak gibi görünüyor. Gidip herhangi bir yere yerleşmeyeceğimiz ve ilk 1 ay eyaletler arası yollarda olacağımız için, ehliyet almamıza gerek olacak mıdır? Nasıl hareket etmeliyiz? İkimizin de eski tip TR ehliyetleri var. Çok teşekkürler şimdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@uzay Hayır ehliyet almanıza gerek yok. Zaten gider gitmez ehliyet almanız mümkün değil. Kira kontratı, banka hesap dökümü, SSN kartı gibi şeyler gerekiyor. Rahatça gezebilirsiniz.

• Merhaba.

Montana eyaletinde 5 martta yazili sinava girecegim. Kitapcikta buradaki gibi 2 adet proof of Full Legal Name and Date of Birth, 1 tane proof of authorized presence, ve 1 tane de MT residency proof'u gerektigi yazilmis. Ilki icin Social security kartim ve TC pasaportum, ikincisi icin greencard, ucuncusu icin kira kontratimi goturmem yeterli mi?

Tesekkurler simdiden. Sevgiler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@findesiecle evet, su an tam emin olamadim ama SSN kartinin uzerinde dogum tarihiniz yaziyorsa yazdiginiz belgeler yeterli olmali.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |