Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• New Jerseydeki talihsiz ehliyet tecrubelerimden bahsedeyim arkadaslar :)hala yazili sinava giremedim.
    Turk ehliyetim var. fakat amerikada evlendigim ixjn soyadim degisti ve evlilik sertifikam istendi. Onda da muhur yokmus basvurumu kabul etmediler. 1 ay sonraya yeni appointment alip tekrar gittim. Bu kez de banka statementim son 3 aylik suresinden 1 gun gecmis yine geri dondum. Velhasil yine 1 ay sonrasina yeni appointment aldim bu kez 6point kabul edildi ve permit alabildim sonra yaklasik iki ay sonrasina written teste girmek icin gittim. 3 hafta hazirlandim cikabilecek sorulara. Derken gecen hafta sinav icin gittim ve bukez yine evlilik sertikamin orjinalinu gormek istediler ve yanimda yoktu. Daha once fotokopisini aldilar diye yanimda goturmek aklima gelmedi tabiki ve bu durumu da bildirmemislerdi zaten. Beni sinava almadilar. O kdar uzuldumki. Bu Amerikada ehliyet icin ugrastigim baska hicbirsey olmadi. Bu ince ayrintilari yazmak istedim. Belki birilerinize yardim olur.
    Eylul 9 da tekrar sinav icin gidecegim. Bir sorunla daha karsilasmak istemiyorum…
    Herkese bol sans!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hasan33, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@crazycells, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@Hasan33, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Arkadaslar ssn numarami aldim bununla ehliyet basvurusu yapabilirmiyim uzerinde VALID FOR WORK ONLY WITH DHS AUTHORIZATION yaziyor avukata sorduk bununla alamazsin dedi dogrumu bu sizce

Alabilirsiniz. EAD kartin ustundeki calisma izni suresi ne kadarsa o kadar sure veriliyor ehliyet.

@crazycells EAD kart calisma izin kartimi olmuyor benim daha oda yok aos basvurusuyla beraber yapacam

Eger sahip oldugunuz SSN'yi daha onceki vizeden dolayi aldiysaniz o durumda ben de cevabimi degistiriyorum maalesef. EAD gelene kadar bu kartla ehliyet alamazsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mystery88, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

New Jerseydeki talihsiz ehliyet tecrubelerimden bahsedeyim arkadaslar :)hala yazili sinava giremedim.
    Turk ehliyetim var. fakat amerikada evlendigim ixjn soyadim degisti ve evlilik sertifikam istendi. Onda da muhur yokmus basvurumu kabul etmediler. 1 ay sonraya yeni appointment alip tekrar gittim. Bu kez de banka statementim son 3 aylik suresinden 1 gun gecmis yine geri dondum. Velhasil yine 1 ay sonrasina yeni appointment aldim bu kez 6point kabul edildi ve permit alabildim sonra yaklasik iki ay sonrasina written teste girmek icin gittim. 3 hafta hazirlandim cikabilecek sorulara. Derken gecen hafta sinav icin gittim ve bukez yine evlilik sertikamin orjinalinu gormek istediler ve yanimda yoktu. Daha once fotokopisini aldilar diye yanimda goturmek aklima gelmedi tabiki ve bu durumu da bildirmemislerdi zaten. Beni sinava almadilar. O kdar uzuldumki. Bu Amerikada ehliyet icin ugrastigim baska hicbirsey olmadi. Bu ince ayrintilari yazmak istedim. Belki birilerinize yardim olur.
    Eylul 9 da tekrar sinav icin gidecegim. Bir sorunla daha karsilasmak istemiyorum…
    Herkese bol sans!

gecmis olsun. bir sonraki sinav icin bol sanslar.

• @mystery88 Sizin ehliyet hikayesini okuyunca aklima, birisi geldi. 🙂

Ilk Delaware'e geldigimizde buradaki Turkler "Ehliyet Hasan" diye birisinden bahsediyorlardi. Bu kisi ile hic tanisma firsatim olmadi ama soylenenlere gore, once Delaware'de ehliyet almaya calismis, olmamis; sonra Maryland'de denemis, olmamis; sonra bir rivayete gore Pennsylvania'da denemis, orada da olmamis. En nihayetinde ilk basvurudan yaklasik 1 veya 2 yil sonra falan Delaware'de ehliyeti alabilmis! 😃 Artik nasil bir talihsizlikler zinciri yasadi hic bilemiyorum... 🙂

• :)) ehliyet Hasanı cok iyi anlıyorum suan! Turkiyede hakkımla ve daha kolay sekilde ehliyetimi almıştım. Bir de herkes Amerikada ehliyet almak cok kolay der. Ben de öyle sanmıştım. Neyse vardır bunda da bir hayır deyip permitimle kullanıyorum suan arabamı.
    Teşekkürler umarım Eylülde alırım ehliyetimi..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

:)) ehliyet Hasanı cok iyi anlıyorum suan! Turkiyede hakkımla ve daha kolay sekilde ehliyetimi almıştım. Bir de herkes Amerikada ehliyet almak cok kolay der. Ben de öyle sanmıştım. Neyse vardır bunda da bir hayır deyip permitimle kullanıyorum suan arabamı.

Umarım bir sonraki gidişinizde kolayca alırsınız ehliyeti. Ancak bence başınıza gelen bu durumlar ABD'de ehliyet almak zordur anlamına gelmiyor. Tam tersine, Türkiye'ye göre çok daha kolay ve ucuz. Herkes soyadı değiştirmiyor, veya belgelerinde sorun çıkmıyor. DMV/DPS çalışanları çoğu zaman katı ve hoşgörüsüzdür, genelde size yardımcı olmak gibi bir amaçları yoktur. Bildiğiniz gibi ehliyet aynı zamanda eyalet kimliği olarak geçiyor, pek çok yerde başka hiçbir kimliğe ihtiyaç duymadan her şeyi yapabiliyorsunuz. O nedenle verirken böyle katı oluyorlar.

• @knnrn, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

:)) ehliyet Hasanı cok iyi anlıyorum suan! Turkiyede hakkımla ve daha kolay sekilde ehliyetimi almıştım. Bir de herkes Amerikada ehliyet almak cok kolay der. Ben de öyle sanmıştım. Neyse vardır bunda da bir hayır deyip permitimle kullanıyorum suan arabamı.

Umarım bir sonraki gidişinizde kolayca alırsınız ehliyeti. Ancak bence başınıza gelen bu durumlar ABD'de ehliyet almak zordur anlamına gelmiyor. Tam tersine, Türkiye'ye göre çok daha kolay ve ucuz. Herkes soyadı değiştirmiyor, veya belgelerinde sorun çıkmıyor. DMV/DPS çalışanları çoğu zaman katı ve hoşgörüsüzdür, genelde size yardımcı olmak gibi bir amaçları yoktur. Bildiğiniz gibi ehliyet aynı zamanda eyalet kimliği olarak geçiyor, pek çok yerde başka hiçbir kimliğe ihtiyaç duymadan her şeyi yapabiliyorsunuz. O nedenle verirken böyle katı oluyorlar.

ben 2 farkl ieyalette DMV ile muhattap oldum ikisinde de gayet yardimci oldular. Hatta Oregon real id icin 2. adres belgem yoktu, arabayi 5 dk. once arabayi register ettigim belgeyi goster onu sayalim 2. belge olarak dedi. Dvlet kurumlarindakiler is yogunlugu bakimindan genelde soguk oluyorlar ama bana hep yardimci oldular. Ehliyet almak ABd'de bence daha kolay. Yazili sinav genel trafik kurallari hakkinda sadece. Driving testte de ne istedikleri belli. Stop signlarda dur, ayna-blind spot kontrolu yap, bir de paralel park.

• bugun orlando, sand lake road daki dmv ye gittim, turistim ogrenci degilim dedim ehliyete basvurmak istiyorum dedim, kadinda basvurabilirsin dedi ve lease contract ve i94 istedi bu i94 vize alirken doldurdugumuz form degilmi? normalmi bunu istemeleri?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AhmY, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

bugun orlando, sand lake road daki dmv ye gittim, turistim ogrenci degilim dedim ehliyete basvurmak istiyorum dedim, kadinda basvurabilirsin dedi ve lease contract ve i94 istedi bu i94 vize alirken doldurdugumuz form degilmi? normalmi bunu istemeleri?

Evet normal, size I-94 formunda verilen süre kadar geçerli bir ehliyet verecekler çünkü.

• Teksas ehliyetimi Florida ehliyetiyle değiştirdim. Online randevu alarak Tax collectors office’ e gittim, foto çekimi, göz testi, 56 usd para yatırma falan derken 5 dakika sürmedi tüm işlem, ehliyet maille gelir diye tam çıkarken kadın ehliyetini almayacak mısın dedi 🙂 anında ehliyeti de aldık. Teksas ehliyetini istermisin diye sordu, istedigimi söyledim, sag üstten makasla bir kırptı ehliyeti geri verdi.
    Florida bu konularda kolay bir eyalet galiba, geçen gün başka eyaletlerde nasıl bilmiyorum ama araba alırken tüm işleri dealer halletti, metal plaka registiration vs, eyalet içinden araba alırsanız inspection da yokmuş eyalette.

• ⭐⭐

Sn. @Fouray Abd de B1 B2 vizelerine turist vizesi deniyor. Bu vize ile ehliyet alamazsınız. Zaten gerekte yoktur. Ya da hadi bir yanılma payı bırakayım yüzde 99 unda alamazsınız. Turist vizesi ile gelenler Resident değildir. Web de biraz araştırırsanız resmi kaynaklarda Resident olmayanlar ehliyet almaya yetkili değildir yazıyor. Bu soruyu soran arkadaşta yanlış hatırlamıyorsam turist vizesi sahibi idi. Dolayısıyla yanıltıcı bir bilgi değildir verdiğim.

Ayrıca @yekta cım ABD de Türk Ehliyetinle 6 ay araba kullanabilirsin. Ama bu Resident lar için geçerli değil. Örneğin Virginia da 60 gün maximumdur. Bostonda böyle bir süre bile yok. Göçmenler hemen ehliyete başvurmalıdır. Turist vizesiyle gidersen 6 ay Türk ehliyetini kullanabilirsin.
    Eğer devlet görevi ile gidiyorsan da görev süresi boyunca Türk ehliyetini kullanabilirsin.

• acaba herhangi bir eyaletten ehliyet alsam mesela new jersey. daha sonra başka bir eyalete gitsem nj de çalışmadan nj de vergi mukellefı olurmuyum? neticede nj eyaletinde oturdugumu belgeyen evrakları eyaletın kurumuna vericem.nj donup benden ehliyet aldın para kazanmasanda beyanname vericeksin filan der mi ?vize alırsam bir sure ny-nj taraflarında olmam gerekli kafama takıldı.

• @jinglebells, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

acaba herhangi bir eyaletten ehliyet alsam mesela new jersey. daha sonra başka bir eyalete gitsem nj de çalışmadan nj de vergi mukellefı olurmuyum? neticede nj eyaletinde oturdugumu belgeyen evrakları eyaletın kurumuna vericem.nj donup benden ehliyet aldın para kazanmasanda beyanname vericeksin filan der mi ?vize alırsam bir sure ny-nj taraflarında olmam gerekli kafama takıldı.

Yasalara gore eger yasamk icin eyalet degistirirsen, o eyaletin ehliyetini almak zorundasin. Bir eyalette para kazanmadiysan o eyaletin vergi mukellefi olamazsin. Eger ilk ny-nj tarafina gideceksen ve burada ehliyet alacaksan, vergi beyani sirasinda bu eyallette kazandigin miktari bildireceksin, sonra tasinirsan, ehliyetini degistireceksin ve yeni eyalat icin vergi bildirimi yapcaksin. Vergi beyani konusuda, her yilin ocak-nisan arasi beyan yaparken, kazanc sagladigin eyaletleri giriyorsun ona gore federal ve state taxler cikiyor.

• @sigmoidalmammal, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@jinglebells, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

acaba herhangi bir eyaletten ehliyet alsam mesela new jersey. daha sonra başka bir eyalete gitsem nj de çalışmadan nj de vergi mukellefı olurmuyum? neticede nj eyaletinde oturdugumu belgeyen evrakları eyaletın kurumuna vericem.nj donup benden ehliyet aldın para kazanmasanda beyanname vericeksin filan der mi ?vize alırsam bir sure ny-nj taraflarında olmam gerekli kafama takıldı.

Yasalara gore eger yasamk icin eyalet degistirirsen, o eyaletin ehliyetini almak zorundasin. Bir eyalette para kazanmadiysan o eyaletin vergi mukellefi olamazsin. Eger ilk ny-nj tarafina gideceksen ve burada ehliyet alacaksan, vergi beyani sirasinda bu eyallette kazandigin miktari bildireceksin, sonra tasinirsan, ehliyetini degistireceksin ve yeni eyalat icin vergi bildirimi yapcaksin. Vergi beyani konusuda, her yilin ocak-nisan arasi beyan yaparken, kazanc sagladigin eyaletleri giriyorsun ona gore federal ve state taxler cikiyor.

teşekkürler @sigmoidalmammal

• @mystery88, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

New Jerseydeki talihsiz ehliyet tecrubelerimden bahsedeyim arkadaslar :)hala yazili sinava giremedim.
    Herkese bol sans!

yaşadığınız talihsizliklere uzuldum.online bir course ile sınavı gecip evraklarınızı teslim edip yazılı sınava girmemek sanırım mumkun. https://www.idrivesafely.com/drivers-ed/new-jersey/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=12408013155&utm_term= online drivers course bir inceleyin gerekirse New Jersey MVC ye sorun sizin durumunuzda uygulanabilir mi? bizede bu konu hakkında bilgi verirseniz seviniriz.

edit:linkte verdiğim kurum driversed ile ortak .alışarak veriyor.driversed daha ucuz fiyat vermiş https://driversed.com/new-jersey/adult-drivers-ed.aspx

• @arnblt abi Turk ehiyeti Nekadar gecerli dersen de amerika polisi kabul etmiyor ceza yaziyor 🙂 bak ben ceza yedim diyorum geleli 2 ay olmustu 🙂 bu arada amerikada trust vizesi ile . Ogrenci vizesi ile . Hatta (tavsiye etmiyorum ) kacak yasayan arkadasim ehliyet aldi 🙂 bak kacak yasayan Ssn dahi olmayan arkadasim ehliyet aldi 🙂 bu arada seviliyorsun abi sureci takip edemedim Ama in’s keyfin yerindedir selam

• ⭐⭐

@yekta eşim ve bir arkadaşım farklı zamanlarda polis kontrolüne yakalandı. 2 poliste uyardı 60 günü geçirmeyin diye. Hatta eşimin 62. nci günü idi ama polise ehliyet sınavına gidiyorum diye açıklama yaptı. Tüm sınav giriş belgeleri yanındaydı. Bazı eyaletlerde göçmenler Türk ehliyeti ile bir gün bile kullanamıyor. NJ de falan 30 gün. MA da 0 gün. Belki senin olduğun yerde göçmenlere tanınan ehliyet alma süresi çok azdır. Öğrencinin alabildiğini ben de biliyorum. Ama turist vizesine çok özel bir durum olmayınca vermiyorlar, Örneğin adamın statü değiştirme talebi falan vardır o zaman bazı formlarla beraber veriyor. Ben SSN için DMV de 3 kere saatlerce sıra bekledim. Oradan süreci biraz iyi biliyorum. Ayrıca turist vizesi ile gelip ehliyet almak bence çok sıkıntılı bir durum. Adam sormaz mı niye alıyorsun diye. Senin amacın gezmek ve uluslararası bir ehliyetin varsa kullanabilirsin der.
    @yekta ben aileyi Amerika'ya yerleştirdim ama kendim göçebe hayatı yaşıyorum. Zaten özümüzde Yörüklük de var. En azından Yörüklük te mesafe çıtasını biraz yükseltmiş oluyorum.
    Umarım seninde keyfin yerindedir. Ben kendim henüz gidememe rağmen oğlum okulda 2 senede baya iyi bir yere geldi. Üst sınıflardan ders alıyor. En azından onların adına çok seviniyorum.
    Sende kalkıp gitmekle çok iyi yaptın.
    Selamlar.

• @arnblt, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

Sn. @Fouray Abd de B1 B2 vizelerine turist vizesi deniyor. Bu vize ile ehliyet alamazsınız. Zaten gerekte yoktur. Ya da hadi bir yanılma payı bırakayım yüzde 99 unda alamazsınız. Turist vizesi ile gelenler Resident değildir. Web de biraz araştırırsanız resmi kaynaklarda Resident olmayanlar ehliyet almaya yetkili değildir yazıyor. Bu soruyu soran arkadaşta yanlış hatırlamıyorsam turist vizesi sahibi idi. Dolayısıyla yanıltıcı bir bilgi değildir verdiğim.

Ayrıca @yekta cım ABD de Türk Ehliyetinle 6 ay araba kullanabilirsin. Ama bu Resident lar için geçerli değil. Örneğin Virginia da 60 gün maximumdur. Bostonda böyle bir süre bile yok. Göçmenler hemen ehliyete başvurmalıdır. Turist vizesiyle gidersen 6 ay Türk ehliyetini kullanabilirsin.
    Eğer devlet görevi ile gidiyorsan da görev süresi boyunca Türk ehliyetini kullanabilirsin.

iyi niyetinizden şüphem yok ama giriş yapacak kişileri de yanlış yönlendirmemek adına yazıyorum. Yeni veya eski Türk ehliyeti ABD'de hiç bir eyalette geçerli değil. Ancak karta bakan polisler onun gerçek bir belge olduğunu gördüğünde inisiyatif kullanabiliyorlar. Eşiniz ve arkadaşınıza iyi birileri gelmiştir muhtemelen. Fakat Türkiye'de Turing denilen kurumlardan uluslararası sürücü belgesi aldığınızda bu eyalete göre değişmekle birlikte geçerlidir. Bu belgenin numarasını polis taradığında sistemde gerçek ehliyetiniz olduğunu görebilir. Ama yeni ehliyette bu numaralar yok. Resident konusuna gelecek olursak, bu konu 13 eyalet haricinde tıpkı sizin dediğiniz gibi. Fakat 13 eyalette göçmenleri koruma yasasına göre ehliyet alabilirsiniz. Hatta bırakın turist vizesini kaçak olsanız bile alabilirsiniz. Yeter ki o eyaletin belirlemiş olduğu kurallara uyun. Dediğim gibi Newyork eyaleti sizden 6 puan toplamanızı istiyor. Buda telefon hattı, ikamet, banka hesabı gibi birkaç belgeden oluşuyor. Bu yöntemle giden birçok kişi @yekta nın söylediği gibi ehliyetini sorunsuz alıyor.

• @arnblt Bir gün bile araç kullanamadığımız eyaletler hangileri ?Turist vizesiyle 6 ay kullanabiliyoruz diye biliyorum ama göçmen vizesi için bile bir miktar süre tanınması lazım mantıklı olan bu

• ⭐⭐

@Ahmet-Aydın-0 Masaçüset 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |