DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• merhaba arkadaşlar bu numaraya ne zaman sıra gelir bir fikriniz var mı, 1 yıl oldu başvuralı, bekliyoruz
    2024EU00014535

• ⭐⭐⭐

@serza Lutfen dosya numaranizin tamamini acik yazmayiniz. Burasi sadece deneyim ve tebrik yazilan konu basligidir, sureciniz icin uygun olan basliga yonlendiriyorum sizi.

• DS-260 formunda girdiğimiz amerika adresi olmayan bir insan yani demek istediğim amerikaya gitmeden ne bir tanıdığı var ne de gitmeden önce uzun süreli kirada durabileceği biri yok. Bu şekilde olan biri hiç vize mülakatında bunu söyleyip vizesi onaylandı mı çok merak ediyorum. Mülakattan önce kesinlikle bir adresimiz olması şart mı şahsen internet üzerinden tanıştığım ve bana az çok güvenilir gelen birinin adresini ds260'ıma yazdım sonrasında davayı açtırıp değiştirebileceğim bilgisiyle beraber. Ama yinede tam emin olamadım bu konu hakkında beni aydınlatabilecek biri var mı? teşekkür ederim.

• Selam Dostlar , Sonunda vizemizi ailecek aldık. Biz 3 kişilik bir aileyiz. Bu paylaştıkların bizim Viyana’daki sürecimiz, ve devamlı güncelleniyor, viyandaki veya başka bir konsolosluktaki süreçler farklı olabilir, bunun için süreci devamlı güncellendiğini unutmayın. Gitiğiniz konsolosluğa göre hareket edin. Bu süreç boyunca yardımlarını hiç esirgemeyen uğur bey @gucarslan , Tuğba hanım @lumos , Ve Bu süreçte devamlı yanımda olan ve en çok yardımı dokunan biricik dostum Cebrail Hocam @cebrailoz , ismini sayamadıklarım lütfen bağışlasın gruptaki herkese çok teşekkür ederim. Bu iletimi okuyan bundan sonra green card süreçlerini alacak olan arkadaşım lütfen süreçlerinizi paylaşın gerçekten çok önemli. Gelelim benim sürecime daha önce Viyandan nasıl mülakatım aldığımı paylaşmıştım. Şimdi sıcağı sıcağına diğer kısmını paylaşıyorum . Molnardan mülakatımız 21 Mayıs Salı günüydü. Nisan ayının son haftası molnardan polio aşısı zorunluluğu gelmişti ( Onun için dedim mutlaka güncellemeleri kontrol edin). Benim ve eşimin aşı kayıtları olmadığı için, Oğlumuzun (11 yaşında) onun aşı kayıtları vardı. E nabızdan ( PDF kendim İngilizceye çevirdim) ve sağlık ocağından imzalı kaşeli aldık yapılan aşılarının tümümün aile hekimliğininden bağlı olduğumuz hemşireye iletin hepsini imzalı kaşeli veriyor. Beylikdüzü enfeksiyon hastalıklarından randevu alıp , anti kor testi yaptırdık bu testler, Kabakulak Igg, Vericella Igg, Kızamık Igg, Rubella Igg, Anti Hbs, Hav Total. E nabızdan ingilizce çıktılarını alabiliyorsunuz. Bu çıktılarının sonuçlarını Molnár ilettiğinizde size hemen hangi aşıları olmanız gerektiğini söylüyorlar. Molnar benim için DTP , Hebatit B, Vircella v, Eşim içinde DTP, MMR. Aşiları eksik olduğunu cevap maili gelmişti.. Bu cevabı aldığımda daha polio aşısı güncellenmemişti. Dikkat edin lütfen. Aşilarının çok olduğunu anladım bunun üzerine gitmeden Eczaneden DTP aşısı eşim ve kendim için, ve Hebatit B ( eşimin Hebatit B bağışıklığı var) aşısı aldım. 13 Mayıs günü aile hekimliğinden eşim ile birlikte DTP ( Adacel TDap 675 tl ) , Ve Hebatit B ( 125 tl) aşısı olduk. Su çiçeği ( Vericella sağlık ocağında bedava aşısı ) anti koru net olmadığı için 2 gün sonra 15 Mayıs varicella su çiçeği aşısını sağlık ocağından oldum bu tüm aşıların yapışkan barkodları var. Onları bir Excel de pasaport numaramı ,adımı soya adımı ve kimlik numarmı şekilde olan bir şablon yapıp gün tarih ve aile hekimin imza ile çıkları alıp sağlık ocağına imzalatıp kaşeledim. İngilizce olarak basit bir şablon yapsanız yeterli. 20 Mayıs 11:25 uçağı ile Viyana uçtuk. Havalimanında girişimiz hiç sorun çıkmadı, pasaport polisi çok kibar güler yüzlü , Sadece ne için geldiniz ( For travelling ) ,ne kadar kalacaksınız dedi 1 hafta dedik, ok dedi, Giriş kaşelerini pasaportlarımıza bastı. Not : Avusturya gümrük memurları inanılmaz kibarlar. Dışarda Bizi bir arkadaşımız karşıladı (Furkan çok selam ona buradan ) Kalacağımız yere bizi bıraktı. Biz kargenplast metro istasyonun hemen dibi U1 metrosunun dibiydi. Buraya gelirseniz ulaşımın inanılmaz rahat kolay heryere çok rahatlıklık ile ulaşabilirsiniz. İnanılmaz çok kolay ,Ben gelmeden önce Google maps ten viyana haritasını indirdim. Tavsiyemdir indirin acayip rahat işinize yarayacak. Gideceğiniz yere yazıyorsunuz hangi toplu taşıma araçlarını kullanacağınızı görüyorsunuz.Burda 1 haftalık kişi başı 17 Euro ya bilet alıyorsunuz tüm toplu taşımaya bedava biniyorsunuz. Hiç bilet kontrolü yapmıyorlar diyorlardı. Bize denk geldi bilete baktılar siz siz olun biletiniz alın,:))) Bayram günleri ve pazar günleri buradaki dükkanların çoğu kapalı, Biz alış verişlerinizi Billa diye bir mağaza var ordan yaptık. Viyannın her sokağında görebilirsiniz. İstediğiniz herşeyi bulabilirsiniz. Günlük ortalama Sabah, öğlen ve akşam yemek 40-60 euro harcadık. Bu artmada bilir düşedebilir. Size kalmış.
    Gelelim Molnar Mülakatımıza
    Sabah 08:45 ordaydık, Beklerken Melih arkadaşımızla tanıştık selam ona buradan , içeri 09:00 aldılar Fotoğraflarımızı çektiler üçümüzünde , sonra bir belge dolduruyorsunuz , Cn . Adınız soyadınız, mail adresiniz, Amerika’da gidecek olan adresiniz, sonrasında sizi tekrar çağrıp aşı ve tahlil sonuçlarını istiyor, arkadaşlar E nabızdaki herşey hakimler inanılmaz iyi davranıyorlar,
    Verdiğimiz evraklar
    Asil tahlil ben ;
    Antikor testi sonucu ( E nabı İngilizce)
    Aşı certifikası ( Ben İngilizce olarak hazırlamadım ve aşı barkodlarını yapıştırdım
    *DTP ( 13 Mayıs aşı oldum)
    *Hebatit B ( 13 Mayıs aşı oldum)
    *Varicella ( 15 Mayıs aşı oldum)

• Hastalık Raporu Diyabet Tip 2 E nabız daki Çıktısının aynısını İngilizce olarak yazdım kendim.
    • Bazı yerlerimde Sedef vardı. onlarda söyledim ( Böyle bir rahatsızlığınız varsa söyleyin çünkü iç çamaşırınız ile kalıp tüm vücudunuzu kontrol ediyorlar.
      Hiç bir aşı vurmadılar. Sizede aşı yapmıcaklar anlamına gelmiyor arkadaşlar !!!!

Eşim İçin
    *Anti kor testi sonuçları ( İngilizce)

• DTP aşı Çıktısı İngilizce ( Kendim hazırladım İngilizce ve barkodlarını tarihlerini koydum

Oğlum İçin

• Aşı karnesi E Nabız ( PDF İngilizce kendim çevirdim)
    • Sağlık Ocağından Tüm aşılarını olduğu belge, Hem orjinalini hemde kendim İngilizceye çevirdim. Bana çevirisini sormadılar kabul ettiler. Sizinkide böyle olacak diye bir kayde yok arkadaşlar mutlaka gelmeden önce molnara tüm aşılar ile ilgili belgeleri attın gelemden önce

Sonra Hemşire 3 müzü çağırdı, klasik herkese sorulan soruları sordular. Sigara kullanıyormuşum, amileyta oldunmu kronik rahatsızlığın var mı vs..

Sonra aşıları karar veriyor hemşire ve doktora yönlendiriyor sizi hemen yan odaya geçiyorsunuZ Doktor tepeden tutanağa kontrol ediyor eşime MMR ve polio aşısı , Oğluma sadece DTP karma aşı vurdu. Bu arada @Batuzunn çifti, @onderoymak @yamuca Yaşar ailesi arkadaşımız geldi konuştuk kaynaştık yol arkadaşı olduk çok selam onlara buradan. 😊😊😊,Toplamda 1165 Euro ödedik. Sonra bir form veriyor eşim ve benim için verdi. Oğlumuzun yaşı 14 ten küçük olduğu için röntgene yönlendirmedi. Biz hemen kapının dışındaki tramvaya bindik ve @lumos tuğba hanıma çok selamlar burdan tekrardan onun verdiği Excel dosyası çok işimize yaradı. Hemen kapıda matik var ikinci sırayı basın ortadakine,B72 sıra numarasını verdi hemen ekrandan numaranız yanıyor hemen girişte sağ taraftaki ,gişeye gidiyorsunuz verilen formu, pasaportlarımızı aldı ve kayıt açtı.biraz kalabalık ama sıra hemen geliyor. Bu arada soy isiminizle sesleniyorlar anlaşılması zor dikkatli dinleyin ( seslendi kimse gelmiyorsa büyük olasılıkla o seslendikleri sizsiniz benim ki öyle oldu .😁. Sonra röntgenini çekiyorlar, 40 dk kadar bekledikten sonra yine sesleniyorlar a4 boyutunda dosya aklınızda olsun size içinde CD oldu dosyayı veriyorlar. Üzerindeki doğum tarihini kontrol edin. İşimiz bitiyor. Yarın 22 Mayıs öğlenden sonra 12:00 gibi bana molnardan mail geldi sonuçlarınızı elçiliğe gönderdik diye . Dikkat etmeniz gereken kaç kişi girdiyseniz herkese mail gelmesi lazım, eşiminki 13:00 gibi geldi maili ( junk mailde di onun ki dikkat edin)Oğlumunki gelmemişti akşam 19:30 gibi mail attım molnara 23 mayıs saat 13:00 görüşmemiz var oğlumun sonuçlarında problem var mı diye . 23 Mayıs sabah 09;30 gibi oğlumuzda maili geldi kaç kişi giriyorsanız o kadar kişi için mail gelecek dostlar, ve artık hazırız konsolosluk görüşmesine😊😊😊😊

Öğlen 12:40 gibi meriott otelin yan tarafındaki girişin önündeydik.
    12:55 4 kata çıktık kapıda güvenlik görevlisi pasaportlarınızı veriyorsunuz içeri arıyor ve sizi kontrollerden geçirip içeri alıyorlar. İçerede isminizi anons edecekler lütfen sandalyelerde oturup bekleyin diyor ve içeri geçiyorsunuz.Telefonunuzla girebiliyorsunuz. Bekler meşhur hanım efendi ( Melek olan 😇, ) anladı herkes kim olduğunu ,soy isiminizle seslendi. Çok inanılmaz bir insan hakketen Melek 😇 .medikal sonuçlarınız elimize geçtiğini söyledi ve evrakları istedi
    Tahlil olarak benden sırasıyla
    *En yüksek olduğun eğitimden Diploma ( Benim diplomam İngilizce idi)

• 2 Fotograf istedikleri ölçüde Amerikan vize uygun ( Not içerde resim çekilmek için kabinler var çalışıp çalışmadığını bilmiyorum!!!
    • Fomül A ( E devlet çıktısı) ve fotokopisi
    • Formül b ( E devlet çıktısı ve fotokopisi)
      *Evlilik cüzdanın Aslı ve fotokopisi
    • Adli sicil kaydı arşivli ingilizce e devlet
    • Finasal kağıt (25k dolar)( Bankdan imzalı İngilizce (imza sürküleri baktı ve geri verdi)
      Eşim İçin
    • 2 Fotoğraf
    • Formül A
    • Formül B
    • Adli sicil kaydı ( e devlet ingilizce arşivli )
      Oğlum İçin 11 yaşında
    • İki Fograf
    • Formül A
    • Eşim benim parmak izlerini aldı 14 yaş altı için parmak izine gerek yok.
      İngilizce mi yapmak istiyorsun dedi EVET dedim. Uçak saatimizi sordu Pazartesi dedik 27 Mayıs , Biz pazartesi tatiliz, söz vermiyoruz ama yarına yetiştirmeye çalışacağız dedi. Ama bilgisyar işi biliyorsunuz aksabilir dedi yarına yetiştirmeye çalışacağız ve Yetiştirdiler

( Arkadaş o kadar düzenli evrak dizdim yine heyecandan karışıyor elin ayağın sanki bir kamyon evrak oluyor elinde 🤩🤩🤩
    Ben bu arada ds260 yanlış girdiğim Annemin doğum tarihi, üeşimin annesinin kızlık soy ismi ve Amerika’daki güncel adresimizi verdim düzletmek için hemen düzelttiler ( SAKIN BUNLAR İÇİN DS260 dosyasınızı açtırma talebinde bulunmayın basit şeyler , zaten forumda söyleniyor bende açtırmamıştım, hemen düzeltiyorlar, sizde bu tür basit şeyleri açtırmak için boşunuza insanların başını sıkıştırmayın.) Sonra isminizi seslenecekler dedi ve vize görüşme ücretleriniz 3x330 =990 dolar nakit olarak ödedik beklemeye başladık,

Mülakatımıza Konsolosluk görevlisi ile görüşmemiz Hep beraber gidiyorsunuz tüm aile bireylerini görmek istiyorlar
    KK : Hoş geldiniz
    Ben: Hoşbulduk
    KK: Doğru söyleceğinize yemin edermişiz dedi
    Ben :hep beraber el kaldırdık evet dedik
    KK: How old r u Eras diye seslendi
    bizimki :11 Türkçe 😀
    KK: Parmak izimi aldık tekrardan okuttu
    KK: En yüksek mezun olduğun bölümü sordu,
    Ben: Söyledim
    KK: Amerika’da bu işini yapacaksın demi çok güzel.
    Bir meslek ( kuvvet ve kondisyon koçuyum)
    BB: Evet
    KK: Amerika’da nereye gitmek istiyorsunuz
    Ben: Virginia Deim
    KK: Tanıdığınız Varmı
    BB: Evet Adres teki isim dedim
    KK : eşime döndü Amerika’da tanıdığınız var mı dedi .
    Eşim: Yokk 🤷♂️sonra No Noo dedi hep beraber gülüştü 😀😀😀
    KK: Tebrikler vizenizi onaylıyorum
    KK: Bilisayara bir dk bilgi girdi
    KK: Tebrikler Vizenizi onayladı Amerika’daki hayatınızda mutluluklar diliyorum dedi☺☺☺☺

( Dışarı çıkınca bir boşluk oluştu içimde Bruno Catalano nun Göçmenler için bir heykeli vardır. O geldi aklıma birden bire 😔 Bakın mutlaka o heykelin ne için yaptığına )
    Neyse ; Dışarda diğer arkadaşlarımızın çıkmasını bekledik. Herkes vizesi aldı. Bir güzel hep beraber Keyif kahvelerimizi içtik.
    Cuma günü ceac verilerini kontrol ettiğimde AP sonrasında ıssued oldu hepimizinki ve hemen 09:30 gibi mail geldi konsolosluktan pasaportlarınızı alın diye . Konsolosluğa 11:30 gibi gittik kapıdaki güvenlik görevlisine konsolosluktan gelen maili gösterin mutlaka . Ve birde ehliyet yada nüfus kağıdınızı yanınzda olsun resimli kimlik göstererek , sadece bir kişi girebiliyorsunuz. Sonra isminiz sesleniyorlar pasaportları ve sarı dosyaları teslim ediliyor. Şimdi burası Önemli tahlili olanın vize türü kısmı DV1 yazacak, Eşinizinki vize türü DV2 olacak , Çocuğunuzunki DV3 olucak ve doğum tarihlerini kontrol edin. Birde pasport numanız ile vize de yazılı olan pasoprt numaranınız eşleştiğini kontrol edin .Bizim sürecimiz bu şekilde Mutlu bir şekilde sonlandı dostlar , Umarım herkes en kısa zamanda vizesini kavuşur. Size tek önerim şu olur dostlar BİLGİNİZİ PAYLAŞIN, KİMSEDEN BİRŞEY SAKLAMAYIN, DEVAMLI SÜRECİNİZİ TAKİP EDİN, VE BOL BOL YAZILANLARI OKYUN DOSTLAR.
    NOT: Tüm bu süreç boyunca b1 düzeyinde ingilizceniz olsa yeter, hatta çıkan soruları bile ezerberleseniz yeter işinin çoğunu çözmüş olursunuz , bunun için hiç korkmayın Benim edindiğim tecrübe böyle dostlar. Bu arada Dv2025 eşimin kazandığı ds260 formunu doldurduk ama submit etmedik.
    .

• @ametin-k hayırlı olsun. Amerika’da mutluluklar dilerim.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Revolter Revolter 

• @ametin-k detaylı anlatımınız için teşekkürler.Yeni hayatınızda size ve ailenize mutluluklar dilerim.

• @ametin-k Kader ağlarını örmüş evren gidebilmeniz için her şeyi ayarlamış resmen. Üst üste iki sene talihli olmak çok büyük şans 🤩 Bu şansınız hayat boyu yanınızda olsun. Yeni yaşamınızda aileniz ile birlikte mutluluklar.

Ayrıca beni Bruno Catalano ile tanıştırdığınız için teşekkürler! 6fbd99c7-1f0f-4552-9266-4b2008d37a84-Adsız.jpg

• ☺🙏🙏🙏🙏 çok teşekkür ederim, bu arda dv25 ds260 submit etmedik, umarım bu hakkımızı Ülkemizden birisine nasip olur

• ⭐⭐⭐

@ametin-k Vizeleriniz hayirli ugurlu olsun, devam eden surec de su gibi gecsin. Deneyiminizi boyle detayli paylastiginiz icin ayrica tesekkur ederim.
    En kisa surede yeni hayatiniza baslamaniz dilegiyle.

• @lumos asıl siz ve sizin gibi emeği geçen, insanlara devamlı yardım edenlere çok teşekkür etmek lazım iyiki varsınız 🙏🙏

• ⭐⭐⭐

• @ametin-k detayli anlatiminiz icin tesekkurler. Yeni hayatinizda size ve ailenize bolca saglik, mutluluk ve sahip oldugunuz gibi sans diliyorum 😇✌🏽

• Herkese selamlar, eşimle beraber DV2024 talihlilerinden biriyiz ve sizlere mülakat deneyimlerimizi paylaşmak istiyoruz. Deneyimlerimize geçmeden önce @gucarslan ve diğer tüm yeşilkartforum yöneticilerine, üyelerine her türlü bilgi ve destekleri için teşekkür ediyoruz.

DV2024'ü kazandığımızı sonuçlar açıklandıktan üç gün sonra öğrendik, neden? Benim heyecanım ve hatam yüzünden çekilişe katılırken istenen bilgilerde eşimin (talihli olan) adını soyadını ters yazdığım için sonucu ilk gün öğrenemedik. Bu arada bunu yaşayan abilerim, ablalarım, kardeşlerim varsa ve bu deneyimi okuyorlarsa mülakat aldıktan sonra ds260 formunda düzeltme şansınız var heyecan yapmaya gerek yok (ben çok dert etmiştim bunu). DS260 formunda da düzeltmeyip dosyayı açtırmak istemeyeniniz varsa mülakat günü bile ufak tefek şeyler düzeltiliyor kesinlikle kasmayın.

Her gece olduğu gibi üçüncü gün de kontrol etmek için sayfaya girdim ve anlık bir aydınlanma ile ad soyad bölümünü ters girip bu şekilde belki hata yapmışızdır bir de böyle kontrol edeyim bakalım dedim ve hiçbir beklenti olmadan meyvelerimizi yerken submit tuşuna bastık. Sayfa açılınca uzunca yazıları görüp seçildiğimizi görünce 3 5 sn ekrana bakakalıyor insan. O an çok farklı duygular yaşıyor insan aynı anda, gerçekten çok güzel bir duygu umarım isteyen herkes yaşar. Bu sevincin ardından DS260 formunu direkt göndermemiz gerektiğini ve geç kalınmaması gerektiğini forum aracılığı ile biliyorduk. Hızlı bir şekilde formu doldurup gönderdik (bizi site hiç atmadı takılmadı tek seferde hızlı bir şekilde gönderebildik çünkü 3.gün yoğunluk fazla yoktu herkes ds formunu göndermişti bile). Artık moda girmiştik ve işin ciddiyetinin farkındaydık. Forum da üzerine basa basa defalarca söylenen ''ANKARAYA GÜVENMEYİN'' konuşmaları insanı ne kadar korkutsa da tablolardan takip ettiğimiz kadarıyla bizim numaralarımız her sene Ankara'dan mülakat almış, kimi zaman erken kimi zaman son dakika. Biraz daha rahattık açıkcası ancak 2024 talihlileri için gidişat çok çok kötüydü ve bu şekilde gideceği belliydi. Sıra gelmeyeceği için direkt taşıma işlerine bakıp hızlı şekilde standart bir mail hazırlayıp konsolosluklara yazmaya hazırlanıyorduk ancak bunun da zor bir süreç olduğunun farkındaydık.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum biz Kuala Lumpur'a dil okulu ile oturum alıp orada mülakata girmek istemiştik ve tüm evrak hazırlıklarına başladık. Noter onaylı çeviriler yapıldı, banka dökümleri alındı, dil okulunun ücretleri hazırlandı vs. her konuda kendimizi hazırlamıştık. Şubat ayının sonunda bir grup kişilere Viyananın mülakat verdiğini gördüm ve ne şanslılar ya diye iç geçirmiştim. Ben bu grup içerisinde değildim ve mülakatların dağıtıldığı gün yine mail atmamıştım çünkü Kuala Lumpur planlarımız başlamıştı. Ertesi gün eşimle bu dağıtılan Viyana maillerini söyledim ve o da bence mail atalım denemekten zarar gelmez dedi. Forumdan tanıştığım Merve arkadaşıma kullanıcı adını bilmiyorum ancak kendisi bunu okursa buradan da teşekkür etmek istiyorum. Mervenin dokunuşlarıyla güzel bir mail formatı hazırladık samimi ancak bir o kadar da resmi bir dille derdimizi anlattık ve gönderdik. Herkese aynı gün hatta saatler içerisinde olumlu yanıtlar gelmişti ancak bize 2 3 gün geçmesine rağmen olumlu veya olumsuz dönüş yoktu. Ofiste her gelen mailde heyecanıp telefona baktığımda trendyol mesajlarını görüp canımı iyice sıkıyordum en sonunda trendyolu kapattım :). Akşam üstü arka arkaya gelen mailler oldu ancak umut kesilince ve can sıkılınca kontrol etmek istemedim açıkcası ancak içlerinden biri mülakat mailiydi, ( !!ÖNEMLİ: mülakat iptal nedeni ile sizleri kabul ediyoruz diye kabul maili geldi, bu sebepten schengen veya farklı sebeplerden Viyanadan mülakat almış ancak gidemeyecek kişiler lütfen bunu konsolosluklara bildirsin, ben gidemiyorum başkası da gidemesin diye düşünüp hiçbir bilgi vermeden görüşmeye gidemeyen kişiler de gördük bu süreçte!! ) o maili görünce sanki tekrardan GC kazanmışcasına bir heyecanla eşimi aradım. Dakikalar içerisinde Viyanadan gelen maile onayladığıma dair bir mail ile dönüş yaptım. Mülakat tarihi hakkında tekrardan iletişime geçeceklerini söylediler ve beklemeye başladık. Mülakat tarihleri o hafta açıklandı ve direkt doktor randevu için harekete geçtik. 23 Mayıs Perşembe saat 13:00 da mülakatımız, 21 Mayıs Salı Saat 11:00 da doktor randevumuzu böylelikle almış olduk.

Mülakatı aldık aldık ama yüzümüze vuran bir gerçek daha vardı o da Schengen. Bu sürecin bu kadar zor ve stresli olacağını inanın düşünmedim çünkü randevu bulması ayrı dert, bulduktan sonra evrakları ayrı dert, süre kısıtlı kısacası bizim gibi daha önceden schengeni olmayan kişiler ekstra dikkat etmeli ve hızlı davranmalı. Viyadan Schengen randevusu bulamadık günlerce uğraştık. En sonunda aracı şirket ile İspanyadan randevu aldık ve evrak hazırlıklarına başladık. 16 Nisan günü tüm evrakları BLS ofisine teslim ettik (4K küsür ekstra ücret verip Premium hizmet aldık süreç daha hızlı ilerlemesi adına). 2 hafta içerisinde pasaportlarımız geldi ve 15g tek giriş vizelerimiz almış olduk.

19 Mayıs günü İspanyaya uçtuk ve bir gün Barcelona'da kalıp 20 mayıs akşamüstü Viyana'ya giriş yaptık. Girişlerde herhangi bir soru dahi sorulmadı klasik pasaport kontrolleri yapıldı ve çok basit şekilde ülkeye girdik (Avrupa ülkeleri arasında zaten kontrol olmuyor). Viyana'da kaldığımız yeri özellikle merkezi konum ve ulaşımı rahat bir yer seçtik. Konsolosluğa yürüme 5dk mesafesi vardı. 21 Mayıs günü saat 11 civarında Molnar giriş yaptık ve tek sayfa bir evrak verildi ve bunları doldurmamız istendi. Akabinde hemşire hanımın odasına gidip tansiyon, aşılar, sürekli kullanılan ilaçlar ve geçirdiğiniz önemli ameliyatlar hakkında bilgi aldı. Kısa süre sonra doktor muayenesi için farklı bir odaya alındık fiziksel muayene yapıldıktan sonra eksik aşılarımız yapıldı eşim ve bana 2 şerli olmak üzere toplamda 4 aşı yapıldı (her şey dahil 985€ ödeme yaptık). Röntgenler için 4 5 km uzaklıkta başka bir yere gittik orada da işlemler toplamda 10dk sürmedi bile ve günü bu şekilde kapattık. Doktor randevusunda istenilen evraklar şu şekildeydi;

1- Ds 260 Onayı
    2- Covid Aşı Kartı
    3- Molnar Randevu
    4- Molnar Randevu Maili
    5- Viyana Mülakat Maili
    6- Abd Adres
    7- Antikor Test Sonucu

Tarihler 23 Mayıs geldiğinde heyecan tavandı, gruplardan tanışıp yoldaş olduğumuz @ametin-k abime ve ailesine, @onderoymak abime, @yamuca kardeşime ve ailesine bu süreçte tüm destekleri ve orada beraber yaşadığımız tüm güzel anlılar için buradan da teşekkür ediyorum, ABD'de görüşeceğim ve benim için her zaman yerleri farklı olacak insanlarsınız. Konsolosluk kapısında buluşup saatimizi beklemeye başladık. 8 kişilik bir gruptuk ve saatler 12:50 olduğunda Konsolosluk kapısına çıktık ( otelin 4.katında). Kapıda bekleyen askerlerin komutlarıyla beraber tek tek listeden kontrol edilerek içeri alındık. Çalışanların hepsi gerçekten zorlaştırmanın değil kolaylaştırmanın peşinde yeter ki absürt davranışlar yapılmasın (Baklava alıp gideceğim oraya diyen kişiler gördü bu gözler). Üç adımdan oluştu süreç; sırayla isimler söylenip evrak teslimi ve parmak izleri alındı elleri kaldırıp yemin ettikten sorna bizden evlilik cüzdanı, formul A, hesap dökümü, diplomalar istendi. İkinci adım en sevmediğim ödeme bölümüydü 🙂 660 dolar ödeme yaptık ve tekrar yerimize geçip beklemeye başladık. Orada bulunan asıl kahramanımız bizleri son kez çağırdı ve mülakatımız başlamış oldu. Kısa bir sohbetin ardından evrakları tekrardan kontrol etmek için bizden aldılar, hazırladığım evrakları aşağıya bırakıyorum;

1- Ds 260 Onay
    2- Adli Sicil Kaydı (Arşivli)
    3- Diploma Aslı ve Fotokopisi ile E Devletten Aldığımız Mezun Belgesi
    4- DV Program Sayfası
    5- Viyana Mail
    6- Atlas Kayıt(Türkiye’deki AİS kaydı)
    7- Doğum Belgesi Formül A
    8- Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
    9- Pasaport Fotokopisi
    10- Fotoğraf (2 adet)
    11- Banka (3 aylık İngilizce döküm)
    12- Amerika Adresi (Değişecekse)
    13- Askerlik Durum Belgesi ( Orijinali ve Fotokopisi ile)
    14- Bizden ekstra DV kazanmadan önceki fotoğraf videoların ekran görüntüleri istendi. 2019dan bu yana olan tüm paylaşımların tarihleri görünecek şekilde çıktılarını aldım.

Bizden önce mülakata girenlerin ellerinde bayrakları görünce biz de heveslenip heyecanlanıyorduk. İsmimiz söylenip sıra bize geldiğinde heyecan bıçak gibi kesilip konuşmayı unuttuğumuz doğrudur. Son adımda Mülakatı gerçekleştiren hanımefendi İngilizcemiz çok iyi olmadığı için takıldığımız noktalarda Alize hanımı çağırıp yardım etmesini rica etti ve soru cevap şeklinde ilerledik, bizlere sorulan sorular şu şekildeydi;

-Kaçıncı başvurunuzda kazandınız?
    -Tanıdığınız var mı?
    -Oraya gittiğinizde ne yapmayı planlıyorsunuz?
    -Çocuğunuz var mı?
    Bizim için garip olan bir şey yoktu aslında, forumda yazılan ve defalarca okuduğumuz soruları sordular ancak son soru biraz garipti ve daha önce de forumda okumamıştım. Soruları sorarken aynı zamanda evrakları kontrol ediyor, çıkarttığımız videoları fotoğrafları inceliyorken kafasını kaldırıp düğününüze kaç kişi geldi? diye farklı bir soru soruldu. Eşimle birbirimize bakıp ne alaka desek de 600 700 civarı misafirimiz vardı diye yanıt verdik. Gözleri büyütüp oldukça fazla ve yorucu diyerek güldü 🙂 sanırım onların kültürlerine biraz fazla geldiği için böyle bir tepki verdi. Yoksa toplumda bu sayılar az bile diyemedim. Evrakları topladı ve bize geri verdi akabinde küçük bayrağımızı da verip tebrik etti. Bu yorucu ancak bir o kadar da güzel süreci umarım sizler daha kolay ve daha sorunsuz şekilde halledip hayallerinize kavuşursunuz. Bu deneyimlerimizi okuyan herkese teşekkürler her şey gönlünüzce olsun...

• @Batuzunn tebrikler. Amerika’da mutluluklar dilerim.

• @MMT Çok teşekkür ederim...

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   A ATS16 

• @Batuzunn tebrik ederim.Yeni yaşamınızda mutluluklar dilerim.

• @ametin-k hayırlı olsun darısı bizim başımıza 🙂 selamlar

• Merhabalar,
    Mülakata götürülecek evraklar arasında yer alan evlilik cüzdanının aslı yeterli oluyor mu? Yoksa yeminlide ingilizce olarak çevirtmemiz gerekir mi?

• @mervey Ankara’da gireceksiniz yanlış görmüyorsam, evlilik cüzdanı aslı ve dolu olan sayfaların bir nüsha fotokopisi yeterli. Herhangi bir tercümeye gerek yok, bol şans

• Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

61

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.4k

| | | |