DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• slmlar. bugün BAKÜ SOS HOSPİTAL SAĞLIK MUAYENESİne girdik 5 kişi. o tecrübemizi anlatacağım.

öncelikle ankaradan tiflise dosyayı nasıl taşıdığımızdan hızlıca bahsedeyim: Biz ailecek 2004ten beri azerbaycanda İŞSEL nedenlerden ötürü yaşıyoruz. ailedeki herkeste TEK vatandaşlık, TÜRK vatandaşlığı var. Kazanan annem olduğu için, annemin azerbaycandaki oturum izniyle dosyamızı gürcüstan KONSOLOSLUĞU üzerinden taşıdık. ilk maili cut off girmeden attım, cut off girdikten sonra da kabul geldi. daha sonra finaller ve lise sınavları dolayısıyla bir kez erteledik. 3 temmuzda mülakatımız var. tifliste mülakatımız olduğu ve zaten baküde yaşadığımız için hastane randevusuna tifliste girdik.
    <br/>
    geleyim sağlık muayenesine
    sos hospital, bakünün xetai rayonunda bir hastane, ÇOK düzenli ve tertipli temiz. size randevu verdilerse %99 ihtimalle diğer hastalar da greencard kazananlarıdır. bizde öyleydi, ben orada tanıştığım kişiler sayesinde greencard azerbaycan gruplarına da girdim. sizde konuşun girin.

Çocuklar (0-18)
    gencolar (18-24)
    büyükler(25+) olmak üzere 3 tane grubumuz var.
    bu 3 gruba da fix vurulan bir aşı var. DT AŞISI (dizanteri tetanoz). amerikaya gidecek herkes paşa paşa bu iğneyi olacak, amerikanın kuralıymış.
    birde TÜBERKÜLOZ kontrolü var, bildiğiniz VEREM aslında. 15 yaşındaki çocuklara KADAR, kandan test yapıyorlar. bu da KOL gibi pahalı. (200 manat ödedik test için tahmini 130 dolar)
    15 yaşından büyükler için de göğüs röntgeninizi çekiyorlar ve ucuza kapatıyorsunuz (30 manat+tax, tahmini 18-19 dolar)

verem ve dt aşısını yaptık.

18-24 grubuna , cinsel hastalık testi yapıyorlar, kan tahlili + sidik veriyorsunuz. evliyseniz bilmiyorum ama ben sidik testine girdim ( 20 yaşında bekar erkeğim)
    anneme ve babama , herhangi bir test yapılmadı, dt (aşşağıda bahsettiğim başka bir aşı daha var) vuruldu ve gönderdiler. çünkü evliler, kime bulaştıracaklar 😃

gelelim ekstra bir işleme: 18+ olan HERKESE hepatit b vurduruyorlar 3 tane, sağlık muayenesi olduğu gün 1. doz, 1 ay sonra 2. doz, 6 ay sonra 3. doz oluyor ve ömür boyu bağışıklık kazanıyorsunuz. biz birinciyi vurduk ikinciyi amerikada vururuz vurmayız belli değil. zaten çocuklukta bu aşıyı yaptırmıştık, 18i geçen herkese birdaha yaptırtıyorlar.

yani ben, annem ve babam (18+ olduğumuz için) hepatit b ve dt aşılarını olduk.
    17 yaşındaki kardeşim sadece dt oldu.
    13 yaşındaki kardeşim sadece dt oldu.

annem , babam , ben ve 17 yaşındaki kardeşim göğüs röntgenine girdik.
    13. yaşındaki kardeşim kan tahlilinden veremi yaptıracakmış.
    bu kadar

en çok testi ben yaptırdım, 400 manata yakın ödedik benim için.
    20.06.2024 , dv2024 için BAKÜDEKİ sağlık muayenesiydi.

sağlık randevusuna götürmeniz gereken şeyler:

• pasaportun kendisi

• aşı kartlarınız (götürmezseniz aşıları baştan yaparlar , soyulmayın boşuna. zaten türk vatandaşıysanız çocukken yaptırmış oluyorsunuz, eğer aşı kartını götürmezseniz oradakilere söyleyin ve birkaç gün sonra aşı kartını getireceğinizi söyleyebilirsiniz.)

• 3x4 resim

• ds260 confirmationu.

• covid sertifikası(hes kodu vs)

bunları mail ile de gönderebiliyorsunuz, ben pasaportu, hes kodumu ( geri kalan aile üyeleri e-tebib'den aldılar) ve ds260 confirmationunu mail ile gönderdim. boşuna print etmekle uğraşmadık.

• Merhaba, Toronto’daki belge toplama sürecimiz, sağlık görüşmemiz ve Montreal’deki vize görüşmemiz hakkında deneyimlerimizi paylaşacağım. Forumda Kanada’da Green Card mülakat süreçleri ile ilgili çok kısıtlı bilgi bulunduğundan aynı deneyimi yaşayacak kişiler için faydalı olmasını umuyorum.

Öncelikle eşimle tüm Green Card sürecimizi Kanada’dan ilerletmemizin sebebi hali hazırda burada yaşıyor olmamızdı bu sebeple dosya taşıma hakkında bir bilgim olmadığını baştan belirtmek istiyorum.

Yeşil Kart Forum şu an bizle aynı heyecanları paylaşanların neler yaşadığını okuyabilmek ve geçmişte neler olduğunu takip edebilmek için mükemmel bir kaynak. Bu platform için emeği geçen herkese çok teşekkürler.

ABD TURİST VİZESİ

Green Card çıkmadan önce ABD Turist Vizesine başvurmuştuk. Bana Green Card talihlisi olduğunuz için turist vizesinin verilmemesi fikri saçma gelse de eşim böyle bir ihtimalin olabileceğinden şüphelendi ve araştırdığımızda gerçekten bazı green card talihlilerinin vize alamadığı ile ilgili Youtube videoları izledik ve deneyimlerini okuduk.

Vize görüşmesi sırasında ekranda gördüğü bilgilerden ötürü “Green Card çıkmış size haberiniz var mı?” dedi görevli kişi, evet dedikten sonra konu kapandı ve görüşmenin sonunda vizemiz onaylandı.

GREEN CARD GÖRÜŞMESİ İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ BELGELER

• DS260 confirmation page

• NCV

• AIS

• Passports (Bu konudaki tüm belgeleri aldılar)

• Photocopy of Passport Biographic Data Page

• Proof of Vacs (Kanada’da doktor sonuçlarınızı konsolosluğu mail atıyor biz ne olur ne olmaz vacs kağıdımızın fotokopilerini aldık ancak sorulmadı)

Birth Certificate; (Bu konudaki tüm belgeleri aldılar)

• Formül A (Konsolosluk ) Çeviri
    • Formül A (Konsolosluk ) Çeviri fotokopi
    • Formül A (Konsolosluk) Orijinal
    • Formül A Apostilli
    • Formül A Apostilli Çeviri
    • Vukatlı Nüfus Örneği
    • Vukatlı Nüfus Örneği Çeviri

Bu sıra dosyaya yerleştirme sıram. Yani biz hem konsolosluktan belge aldık, hem eapostilli aldık hem çevirisini yaptırdık ve hepsini aldılar hiçbirini geri vermediler. Tabii bu belgeler hem benim hem eşim için. En üste asıl talihlinin belgeleri.

Marriage Certificate; (Bu konudaki tüm belgeleri aldılar)

• Marriage Certificate Çeviri
    • Marriage Certificate Çeviri fotokopi
    • Formül B original (konsolosluk)
    • Formül B fotokopi (konsolosluk)
    • Formül B apostil
    • Aile Cüzdanı orijinal
    • Aile Cüzdanı fotokopi (2 tane)

Police Certificate; (Bu konudaki tüm belgeleri aldılar)

• Royal Canadian Mounted Police Criminal Record Check
    • Royal Canadian Mounted Police Criminal Record Check fotokopi
    • Konsolosluk sicil kaydı
    • Konsolosluk sicil kaydı fotokopi
    • Eapostil sicil kaydı

Önemli - Kanada’da 6 aydan fazla yaşayanlar için - Royal Canadian Mounted Police Criminal Record Check: Buradaki polis istasyonlarında farklı bir belge verilebiliyor. Yapılması gereken noter’e green cardın istediği Royal Canadian Mounted Police Criminal Record Check’ine ihtiyacınız olduğunu söylemek ve parmak izi vermek. Onlar parmak izinizi Mounted Police’e yolluyor ve polis size 2 haftada sonra zarf ile yolluyor. Biz Red Seal Notary’e gittik, hiçbir sorun yaşamadık.

Military Record (Bu konudaki tüm belgeleri aldılar)

• edevlet askerlik belgesi aslı
    • edevlet askerlik belgesi çeviri
    • edevlet askerlik belgesi çeviri fotokopi
    • Terhis belgesi aslı
    • Terhis belgesi çeviri
    • Terhis belgesi çeviri fotokopi

School Documents (Bu konudaki tüm belgeleri aldılar)

• Diplomalarımızın aslı
    • Diplomalarımızın fotokopisi
    • Biz diplomalarımızın en arkasına resume/cv’lerimizi de ekledik. Bu zorunlu değil ama ne mezunusunuz ve Amerika’da ne iş yapacaksınız sorulduğundan destekleyici belge olarak eklemek istedik ve aldılar diplomalarla beraber.

Eğer üniversite mezunuysanız üniversite diplomanız ve master gibi daha üst dereceleriniz varsa onların da diplomaları ve fotokopileri. Eğer üniversite mezunu değilseniz lise diplomanız. Bizim yanımızdaki gişedeki çift diplomasını getirmemiş ve background check’e kaldıklarını duyduk diplomadan ötürü.

Financial Documents

• Finansal dökümanlarımızın en başına özet kapak sayfası hazırladık. Hesap numarası/ hangi currencynin hesabı olduğu/ USD değilse convert edilmiş hali ve en altta toplamı. Özetle sunduğunuz belgelerin özeti orada yazan herseyin arkasında kanıtı olmalı ancak bizden hiçbir finansal döküman istenmedi.
    • Türkiye ve Kanada hesaplarımızın 6 aylık dökümleri.
    • Türkçe olan belgelerin çevirileri
    • Şirketten letter of employment
    • Son 3 ayın slipleri

Canada Work Permit

• Kanada çalışma izinlerimizin aslı ve fotokopilerini götürdük ama istenmedi.

Extra Background Check Kağıdı

• Montreal background check’e bırakmakla meşhur olduğundan biz DS 5535 kağıtlarını doldurduk ve bastırdık ne olur ne olmaz ama green cardımız o anda onaylandı. Gerek kalmadı.

Tax Return

• 3 senedir Kanada’da yaşadığımız için (tax return) vergi ödediğimiz ve vergi iadeleri aldığımıza dair belgelerimizi götürdük ancak sorulmadı ve alınmadı.

Son olarak mükemmel bir çevirmenle çalıştık, şahsen tanımıyoruz ama maillere dönüş hızı, işleri yapış hızı ve dosyaların asıllarını bize yollamasındaki düzeni. İhtiyacınız varsa çok tavsiye ederiz. İsmi: Sıla Okur. Mail adresi: [email protected] Buarada Toronto’daki Türk Konsolosluğundan önerdikleri onaylı çevirmenlerin listesini istedik ve o listeden birkaç kişi içinden kendisine ulaştık.

TORONTO SAĞLIK GÖRÜŞMESİ

Sağlık süreci Kanada’da Türkiye’den biraz daha farklı ilerliyor. Yeşil Kart Forum’da okuduğum bilgilerin çoğu Türkiye mülakatları olduğundan hep randevumuzdan 2-3 gün önce Toronto’daki anlaşmalı doktora gideceğiz. Eksik aşılarımızı orada yapacaklar gibi bir süreç olacağını düşünüyordum.

Ancak @blanx isimli kişinin DV2023 mülakat deneyimi sayesinde aslında sürecin Kanada’da öyle olmadığını anlamış olduk. Ne kadar teşekkür etsek az. Onun deneyimi bizim sürecimizde çok yararlı olduğundan. Bende kendi deneyimimizi detaylı olarak yazmak istedim.

Kanada’da anlaşmalı Green Card doktorlarının websitelerindeki Vaccine Checklist kağıdını bastırdıktan sonra aile doktorunuz varsa aile doktorunuza yoksa walking clinic’e giderek durumu açıklıyor ve listedeki aşılara karşı bağışıklığınız olup olmadığını görmek için blood test oluyorsunuz. Eşimin blood test sonucu 3 günde belli oldu, ancak benimki aynı gün test yaptırmamıza rağmen herhalde gün sonuna kalaraktan araya hafta sonu girdi ve 5 günde belli oldu. Kanada’da yaşıyorsanız Kanada işlem sürelerini düşünerek mülakat tarihinizin açıklanmasını beklemeden aile doktoru ya da walking clinic’e kesinlikle önceden gitmenizi öneririm. Bizim Hepatitis B, MMR, Varicella’ya bağışıklığımız vardı. Tetanus-Diptheria aşısı yaptırmamız gerekti. Bide Amerika son 12 ay içinde yapılmış 1 doz covid-19 aşısı görmek istediğinden covid aşısı olduk. Tetanoz aşısını Şubat’ta, covid için Moderna’yı Nisan’da olduk.

17 Haziran’daki mülakatımız için sağlık görüşmemizi 23 Mayıs’a aldık. Biz sağlık sürecimizi Dr. Lyndon Mascarenhas ile sürdürdük. Henüz mülakat tarihimiz bile belli değilken aklıma takılan birkaç soru vardı. Bunlar için mail attığımda o gün içinde dönüş yaptı ve oldukça ilgiliydi. Sonrasında randevu almak için iletişime geçtiğimde de çok ilgiliydi.

Dr. Lyndon Mascarenhas’a green card sağlık randevusu için randevu alma maili attığınızda opsiyonlu tarih ve saatler iletiyor ve hazırladığınız belgeleri dijital olarak iletmenizi istiyor. Dijital olarak iletmeniz gereken belgeler: 1) Passport  (the page that has the photo in it) 2) Interview letter including Montreal Case # (MTL) 3) Vaccine checklist available from our website www.visadoctor.ca Please note that all applicants (as per CDC guidelines)  of 6 months of age and older are required to have COVID 19 vaccinations. 4) Photo: No hard copy required if digital photo is sent.

Çok hızlı ve çok ciddi olmayan nabız ölçe, boy/kilo bilgisi alınması gibi 4-5 dakika süren bir sohbet/kontrol sonrasında aynı binada en alt katta bulunan ofiste xray çektiriyorsunuz. Tam o binanın çaprazında da kan alımı yapıyorlar. Ödemeyi 4-5 dakikalık doktor görüşmesi sonrasında xray ve kan alımına gitmeden yapıyorsunuz. Dr. Lyndon Mascarenhas sonuçlar çıktığında kendisi konsolosluğa yolluyor ve size yolladığına dair bilgi veriyor.

Sağlık kontrolü ile ilgili en önemli şey Kanada sürecinde 2 -2 buçuk ay öncesinde bastıracağınız Vaccine checklist kağıdı ile beraber walking clinic ya da family doctor’ınıza gitmeniz.

MONTREAL MÜLAKAT

Mülakat tarihimiz current olduktan 2 gün sonra belli oldu. Mülakat tarihimiz belli olduğunda ilk işimiz Via Rail ile Toronto’dan Montreal’e tren bileti almak ve otelde yer ayırtmak oldu. Biz Best Western Plus Montreal’de kaldık ve çok çok memnun kaldık. Konsolosluğundan 1 yan sokağında, 1 gece önce yemekten dönerken konsolosluğun önünden otele yürüme mesafesinin zamanına baktık ve yavaş yavaş yürünse bile 4 dakika sürdü. Bu sebeple sabah çok rahat gitmiş olduk. Fiyat olarak da diğer birçok otele göre oldukça uygun.

Biz burada okuduğumuz birkaç yorumu da dikkata alarak mülakat günü bu görüşmeyi ciddiye aldığımızı gösterecek şekilde (bir iş görüşmesi gibi) olabildiğince sade/şık giyinmeye özen gösterdik.

Mülakat günü ilk başta Montreal Konsolosluğunun önünde sıraya giriyorsunuz yani ilk etapta içeri alınmadan sokakta sırada bekliyorsunuz. Bizim o sıradaki beklememiz 1 saat 45 dakika sürdü. Görüşme saatiniden 10 dakika önce gitmeniz çok yeterli daha önceden gitmeniz sadece size yorgunluk olur. Biz daha önceden kuralları okuduğumuzdan yanımıza çanta, gözlük hatta telefon bile almamıştık sadece elimizde dosyamız vardı. Ancak eğer telefon alırsanız hemen girişte bırakabileceğiniz dolaplar bulunuyor. 1 saat 45 dakika sonunda içeri alındık, güvenlikten geçmeden önce görevliye pasaportunuzu veriyorsunuz ve isminizi kontrol ediyor. Sonrasında xray’den geçiyorsunuz. Size bir sıra numarası ve kart veriliyor beklerken bu karttaki sıraya göre dosyalarınızı hazırlayın deniyor, asansörle 1. kata çıkıyorsunuz. Daha önce sırada gördüğünüz hatta sizden önce gelen ilk defa gördüğünüz bir sürü kişi orada oturarak sıra bekliyor. Sadece green card görüşmeleri değil, pasaport için gelenler ve farklı vize türleri için de görüşmeler oluyor. Siz Immigration için görüşmede olduğunuzdan numaranız I ile başlıyor olacak.

Biz 1. kata çıktıktan yarım saat sonra dosyalarımızı teslim etmek için 6 numaralı gişeye çağrıldık. 6-7-8-9-10-11 dosya verilen gişeler. 12 numara para ödeme bankosu. Bizden sırayla istenen belgeler:

• Eşim ve benim pasaportumuzun aslı
    • Eşim ve benim pasaport fotokopiler (Photocopy of Passport Biographic Data Page)
    • Kişi başı ikişer fotoğraf
    • Royal Canadian Mounted Police Criminal Record Check (Bu başlıkların altında nasıl belgeler verdik green card belgeler başlığımda detaylandıracağım.)
    • Evlilik Cüzdanımızın aslı
    • Evlilik Belgelerimiz (hem siz hem eşiniz için iki fotokopi istiyorlar bu konuda)
    • Eşimin askerlik belgeleri
    • Eşim ve benim okul belgelerimiz (aslı ve fotokopileri)

Hazırladığımız diğer onlarca belge sorulmadı. Bu belgeleri verdikten sonra eşlerden biri beklerken diğeri gidip 12 numaralı bankoda para ödemesi yapıyor. Biz USD olarak iki kişilik tam ücret çekmiştik ve zarfa koymuştuk. Kartla öderken sorun yaşayanlara şahit olduk, tekrar girebilir yazısı alıp koşup çekmeleri gerekti. Tavsiyem USD olarak (CAD’da kabul ediyorlar) tam tutarı çekmeniz. Ben ödeme yaparken USD ise tam tutar alabilirim, para üstü veremem dedi görevli kişi. Bende zaten tam olarak hazır olduğunu belirttim.

Bizim belgeleri verme süremiz toplam 5 dakika sürdü. Kanada göçmenlik görüşmeleri, havaalanı girişleri, amerika turistik vize ve green card görüşmemizde hep aynı dosya düzenini kullandım ve çok rahat ettik. Önerim elinizde rahat tutabileceğiniz 13 bölmeli dosya almanız. Üstüne ‘Passports’ ‘Marriage Certf’ ‘Police Certf’ ‘School Certf’ gibi gibi tagler oluşturmanız. Eşim asıl talihli olduğundan onun belgelerini hep önde tuttuk, benim belgelerim hemen onunkinin ardında olduğundan minik bir postit yapıştırdık benim belgelerimin başladığı yere. Açıkcası 40 dakika belge gişesinde kalanlar oldu. Ne kadar düzenli, ne nerede bilirseniz tık tık uzatabilirseniz hem sizin için daha kolay / stressiz olur hem de karşınızdaki için her organize hareketin pozitif etki bıraktığını düşünüyorum.

Bizim mülakatımız çok kısa sürdü ve hızlıca pozitif olarak sonuçlandı. Numaramız yanında hemen 2 numaralı gişeye gittik. Heyecanlı ve enerjik bir şekilde hepimiz birbirimize merhaba dedikten sonra, benim elimde dosya vardı onu bırakabilirsin boşuna elinde tutma dedi mülakatı yaptığımız kişi. Eşime asıl talihli sensin çok tebrikler dedi. Eşim teşekkür etti. Sonra bana dönüp turist vizen var, green card alınca turist vizen iptal olucak bu senin için uygun mu dedi. Bende tabii ki uygun dedim. Daha önce farklı bir evlilik yaptınız mı dedi. Yapmadığımızı söyledik. Amerikada nereye taşınacağımızı sordu, New York olduğunu söyledik. Eşim 3 senedir Toronto’da bir şirkette New York ekibine bağlı olarak çalışıyor. Green Card ihtimalimizi duyduktan sonra green card almamız durumunda ileri tarihli bir iş teklifinde bulundular. Bu durum bizim inanılmaz heyecanlandığımız ve mutlu olduğumu bir haber olduğundan New York’a taşınacağız çünkü hem ileri tarihli bir iş teklifim bulunuyor hem de ikimizin de bulunduğu sektörden ötürü iş imkanları en çok olan ve bu konuda ilham veren yer olduğunu belirtti eşim. Mülakatı yapan kişi birkaç kere NY’da bulunduğunu harika bir yer olduğunu söyledi ve iş teklifi ile ilgili hiçbir şey sormadı. Eşime en son okuduğun okul, bölüm ve o mesleği yapıp yapmadığını sordu. Aynı soruyu sonra bana da sordu. En son okuduğum okul ve bulunduğum sektörümü söyledim. Tebrik ederim sizi green cardınızı onaylıyorum dedi. Ben dondum ve eşimin bana bakmasıyla beraber ağlamaya başladım 🙂 Mülakatı yapan kişi peçete uzatıp hadi gidin kutlayın bu güzel haberi dedi.

Önemli not: Biz çok detaylı bir belge hazırlığı oluşturduk. Örneğin police certificate istediler biz hepsini uzatalım olmadı bize geri versinler istemediklerini diye düşündük ancak istedikleri konularda uzattığımız hiçbir belgeyi geri vermediler hepsini aldılar. Asıl belgelerin hepsinin fotokopileri çok önemli.

Çok uzun oldu ama Kanada ile ilgili çok deneyim paylaşımı bulunmuyor umarım bizimle benzer durumdaki kişilerin işine yarar paylaştığım bilgiler.
    Herkese bol şans, herşey hayal ettiğinizden de hızlı ve olumlu ilerlesin.

• ⭐⭐⭐

@selinnn35, içinde söyledi: DV2024 Mülakat Deneyimleri

merhaba, vizesini almaya hak kazanan tüm arkadaşları tebrik ediyorum. biz de eşimle 2024 çekilişinden 20xxxlerde olarak şu zamana kadar sadece bekledik, asıl talihli eşim, tam anlamıyla bir ingilizcemiz yok, başka ülkelerden birine gitmişliğimiz de olmadığı için çekine sıkıla sadece şansımıza küstük, bu süreçte bi plan da yapamadık doğru düzgün. hayatımızdan nerdeyse 2 yıl boşa gitti gibi.
    şimdi yeniden son 3 ay kala belki bi umut belki vizesiz gidilebilcek bi ülkede mülakat olabilir mi şansıyla forum içerisinde dolanıyorum fakat elle tutabilceğim hiç bir şansımız kalmamış gibi geliyor. süreç zaten çok zorken bir de ülke dışına çıkmamışlığın ve az da olsa ingilizce bilmeden başka ülkede nasıl kendimizi anlatırız korkusuyla daha da zor hale geliyor.
    büyük hayal kırıklığı oldu bizim için

Merhaba. Sorularınıza cevap almak için öncelikle sürecinizi imzanıza taşımalısınız.

Herkes son bir şans her yeri deniyor. Son 1 dağıtım kaldı sürecin bitmesine. Vakit oldukça dar. 2024 başlıklarının özellikle son aylarda yazılan sayfalarını çok dikkatli bir şekilde okuyun. Okuduklarınızdan sonra kendiniz için en iyi yolun ne olduğuna yine kendiniz karar vermelisiniz. Burada kimse size şuraya git buraya yaz diyemez. Sizin durumunuzu en iyi bilen sizsiniz ve riskinizi en iyi değerlendirecek olan yine sizsiniz. Ama vakit kaybetmeye devam ederseniz maalesef bu hayal kırıklığı ile süreci bitireceksiniz. Tabi ki daha erken aksiyon alsanız daha iyiydi ama olan oldu artık. Bundan sonra vakit kaybetmemeye bakın.

• ⭐⭐⭐

@ırem Ikinizi de tebrik ederim, sureci Kanada ozelinde bu kadar detayli anlattiginiz icin katkiniz cok degerli. Umarim New York size hayallerinizden bile iyi gelir, yolunuz acik olsun.

• @Serkan-Kaya En kısa zamanda vizenizi almanız dileğiyle...

• @ırem Harikasınız,yeni hayatınızda mutluluklar diliyorum.Ben Türkiye'deyim henüz ama mülakat yerim Montrel .Bilgileriniz altın değerinde,çok teşekkürler..Her şey gönlünüzce olsun..

• @Senem-Yukselen Çok teşekkürler, umarım süreciniz en kolay şekilde ilerler. Belgeleriniz tam olduğu sürece içiniz rahat olsun.

• @lumos Çok teşekkürler. Bu platform ve deneyim paylaşımı çok değerli. Bizim deneyimlerimiz başkalarına faydalı olacaksa ne mutlu bize.

• Herkese merhabalar,

Stockholm de GC görüşmemizi başarıyla tamamladık. Bundan sonraki pasaporta vize basım sürecini takip edebileceğimiz bir link/site var mıdır?

• @meka ilerleyen süreçte ihtiyacı olabilecek kazananların faydalanabilmesi için Stockholm'e dosyanızı taşıma sürecinizden, Stockholm'de mülakat öncesi girdiğiniz sağlık kontrolü detayları, mülakat görüşmesi öncesi evrak hazırlama ve mülakat esnasındaki detaylardan bu başlıkta bahsederseniz, sizin sorduğunuz sorunun cevabını bilen biz forum kullanıcıları da sizi bilgilendirebiliriz. Böylece forumların doğası gereği olan karşılıklı fayda da gerçekleşmiş olur. Başarı ile geçen görüşmeniz için tebrikler...

• Tekrar merhabalar,
    Görüşme sonrasında heyecanla sormuştum. Detaylı anlatacaktım zaten ama biraz bu koşturma ve telaşın geçmesini ve vakit ayırmayı bekliyordum..
    Biz eşim ile 2 yıldır Danimarkada yaşıyoruz. Danimarka ya taşındıktan sonra greencard çekilişini kazandığımızı öğrendik. Danimarka da GC görüşmesi olmadığı için otomatik olarak Stokholm de görüşme günü verildi. Dosya taşıma yapmadık o süreci bilmiyorum. Bizim numaramız current olduktan 1-2 gün sonra görüşme günümüzün tarihi mail olarak gönderildi. Bu açıdan çok hızlı hareket eden bir konsolosluk olduğunu söyleyebilirim.
    Sağlık kontrolünü Kopenhag da yaptık. GC görüşmesi mailini aldıktan sonra Kopenhag da ki ilgili sağlık kuruluşuna mail attığımızda hemen istediğimiz tarihine onay verildi. Görüşmede çok genel sorular soruldu, çok standart fizik muayene yapıldı. Aşılara gelince; biz Aralık ayında türkiye gittiğimizde covid aşısı yaptırmıştık. Ona gerek kalmadı. Daha önce hepatit b antikor testi yapılmıştı doktor onları da kabul etti. 1 yıldan uzun süredir Danimarka da yaşadığımız için; Polio aşını yapmadılar. sadece karma aşı, tetanoz yapıldı.
    Görüşmeye gelince:
    Daha önce forumda araştırdığımız tüm dökümanları, türkiyeye geldiğimizde hazırlayıp çevirisini yaptırıp, noterde onaylatıp sonrasında apostil yaptırdık.(apostil ve noter kısmına gerçekten gerek var mı emin değilim. Biz forumda okuduğumuz yorumlardan yola çıkarak yaptırmıştık, hiç kimse bunları sormadı)
    -Formül A (ing çevirisi)
    -Formül B (ingilizce çevirisi) veya evlilik cüzdanının çevirisi ( ikisini verince fazla kağıt veriyorsunuz diye bize kızdılar)
    -Eşim için askerlik terhis belgesi( ingilizce çevirisi)

• Asıl talihli için en son mezun olduğu okulun diploması( ing çeviri) not: bize konsolosluktan gelen belge listesinde sadece diploma istenmesine rağmen görüşmede transcripte istediler.
    • Boşanma belgeleri ( İngilizce çeviri)
    • Adli sicil kaydı( hem türkiye hem Danimarka dan)

Gerekli belgeleri verdikten sonra, kişi başı 330 usd lik ödemeyi yapıp beklemeye başladık. 1 saatlik beklemenin sonunda, bizi bir odaya aldılar.
    Sorular:

• Eşimin ve benim mesleğimizi ve eğitimimizi sordular
    • İkimize de daha önce amerikaya gidip gitmediğimizi sordular. (İkimizde üniversitede gitmiştik) hangi yıllarda gittiğimizi ve neler yaptığımızı anlattırdılar
    • Ne zaman evlendiğimizi sordular
      -İkimizde daha önce boşanmıştık. Kadın olarak benim soyadım değiştiği için, eski soyadımı bir kağıda yazmamı istediler.
      (Bu arada asıl talihli eşim olmasına rağmen; bana da aynı soruları sordular. Hatta soyadımın değişmesini ayrıca sorguladılar. Sanıyorum türkiyede biraz daha fazla asıl talihliye soruluyor. )
      Sonrasında onaylıyorum dedi ve odadan çıktık. Şimdi Stockholm de pasaportumuzun gelmesini bekliyoruz. Buradaki konsolosluk çok yoğun ve kalabalık olduğu için kaç gün içerisinde gönderirler söz veremiyorlar. Arada eksik unuttuğum bir bilgi olabilir sonra ekleyeceğim. Görüşme günü bekleyen herkese hayırlısını diliyorum. Yardımcı olabileceğim bir konu olursa her zaman yazabilirsiniz 🙂

• @meka tebrikler ve hayırlı olsun vizeniz. Bundan sonraki süreçte de bol şans.

Vizenizin basım durumunu aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz CN numaranızı girerek. Numarayı girerken EU’dan sonra sıfır var ise sıfır olmaksızın giriyorsunuz (örnek 2024EU20xxx). Bahsi geçen sitede sadece vizenizin basım durumunu görebiliyorsunuz, pasaportunuzun size ulaştırma ve kurye süreci ile ilgili bilgi göremeyeceksiniz.

?

Statünüzü kontrol ederken aşağıdaki linkteki bilgileri de okumanızı tavsiye ederim, çıkan ekranda Administrative Processing (AP) görürseniz heyecan yapmaya gerek yok.

https://yesilkartforum.com/forum/post/240589

• Arkadaşlar bugün saat 08:30 itibari ile katıldığım randevumdan olumlu sonuç almış bulunmaktayım. Öncelikle Yeşilkart forum ailesine çok teşekkür ediyorum. En kısa zamanda deneyimlerimi paylaşacağım. Şu an ise temennim randevu alamayan arkadaşların bir an önce randevu alabilmeleri halihazırda randevu alan arkadaşların ise bir an önce vizelerine kavuşma dileğiyle.

• @atalardankalanbirben Tebrikler Amerika’daki yeni yaşamınızda mutluluklar dilerim

• @atalardankalanbirben Tebrikler 🎉 Deneyimlerinizi de okumayı bekliyoruz 🙂

• @ATS16
    Çok teşekkür ederim. Bizim dünden itibaren AP statüsünde. Dün konsoloslukta çok yoğun olduklarını söylemişlerdi zaten. Okuduğum Viyana örneklerinde olduğu gibi gidip elden teslim alma seçeneği yokmuş. Dosya taşıma işleminde Stokholm u değerlendirecek arkadaşlar, seyahat planını buna göre yapabilirler..

• Herkese merhaba. 13 Haziran saat 9.00'da 3 kişilik girdiğimiz Unganlar deneyimimizi şimdi paylaşabiliyorum. Hastane Kuğulu Park'ın yakınlarında ve yerli halka sorarsanız çoğunlukla bilinen bir yer değil, biz navigasyon ile gittik ve büyük bir hastane olmadığının bilincinde olarak o şekilde gözümüzle taradık nerede olduğunu bulabilmek için. Apartman içerisinde Mehmet Ungan tabelasının olduğu kata çıktık. İlk aşamada nazik bir kadın görevli pasaportlarımızı ve Covid aşı kartlarımızı aldı, başka hiçbir belge istemedi. İşlemleri yaptıktan sonra Düzen Laboratuvarında 20 yaşında olan benden kan, idrar testi alınıp akciğer röntgenim çekildi. 50 yaşında olan ebeveynlerim için sadece akciğer röntgeni çekildi. Orada ödememizi yaptık ve tekrar ilk işlemlerin yapıldığı odaya gittik ve muayene için bekledik. Bizim haricimizde yalnızca 1 tane yabancı uyruklu bir kadın vardı bu yüzden yukarı çıktığımızda 5 dakika oturduktan sonra isimlerimiz hemen söylendi. Önce ebeveynlerimin isimleri ve kullandıkları ilaçları istediler ve içeri gittiler. Onlarınki bittikten sonra ben çağırıldım. İç çamaşırlarınız kalacak şekilde kıyafetlerinizi çıkarıp verilen önlüğü giyiyorsunuz. Vücut kontrolünden ziyade steteskopla dinlemek için böyle yapıldığını düşünüyorum. Bizi Handan Ungan muayene etti. Ardı ardına uyuşturucu- alkol- piercing- dövmen- kalıtsal hastalığın- kansızlığın- psikolojik rahatsızlığın- birine zarar verme düşüncen var mı gibi sorular soruyor. (Ek olarak bana hangi üniversitede hangi bölümde olduğumu sordu. Aileme nereye gideceğimizi ve daha önce Amerika'da bulundunuz mu diye sormuş, evet diyince o zaman zorluk çekmezsiniz demiş.) Bu esnada biz cevaplarken aşıları yapıyor, herhangi bir bilgi verilmiyor yapılırken. Hipertansiyonu olan babama 2 aşı (veya o kadarını hissetti:), anneme ve bana 3 aşı yapıldı. En sonda da harfleri okuduğumuz görme testi yaptı ve muayene burada sona erdi. Eğer bir sorun varsa bugün saat 15.00'e kadar arayacağız, sorun yoksa yarın saat 12.30- 13.00 gibi gelirseniz raporunuzu alabilirsiniz dendi. Bir gün sonra 12 gibi gidip raporlarımızı aldık. Rapor zarfının üstünde bir kağıt(yaptıkları aşı belgesi) ve bir cd var. Bu kağıt ve cd'yi rapordan ayırıp Amerika'ya ilk uçuşumuzda yanımızda olması gerektiği, diğer zarfın ise açılmadan mülakat günü yanımızda götüreceğimiz belgeler arasında olması gerektiği yazıyor.

Aşı ve Muayene için kişi başı 10.049 TL (302 dolar)
    Düzen Laboratuvarı için (kan, idrar, 3 göğüs röntgeni) toplam 6600 TL ödedik.

Haftaya mülakatımız var şuan belge topluyoruz. Umarım oradan da güzel bir sonuçla sizlere haber veririz. Herkes için en iyisini ve en hayırlısını diliyorum 🙂

• Herkese merhabalar, mülakatta beyan edeceğimiz hesap cüzdanı nasıl bir belge daha önce görmedim. İnternette genel bir arama yaptığımda farklı farklı belgeler çıktı karşıma ve kafamı karıştırdı. Konsolosluğun kabul ettiği örneklere nereden ulaşabilirim. Bir de mülakat tarihinden kaç gün önce bu belge alınmalı. Teşekkür ederim.

• @rarewonder hesabınızın olduğu bankadan, nakdi birikimlerinizi gösteren (TL, döviz, kıymetli madenler), son 1 yıllık hesap hareketlerinizin dökümünü kaşeli ve imzalı almanız, hesap hareketlerini imzalayan iki banka yetkilisine ait imza sirkülerinin bir kopyasını alarak mülakat öncesi evrak teslim esnasında diğer evraklar ile teslim etmeniz yeterli. Farklı döviz cinsinden hesaplarınız var ise, güncel kur üzerinden bir kapak sayfası yapmanız ve konsolos hesabınızdaki tutarı sözlü sorduğunda evrakta belirtilen toplam tutarı söylemeniz bekleniyor sizden. Bol şans

• @ATS16 Teşekkür ederim. Belgenin dilinin önemi var mı?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

43.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

440.9k

| | | |