DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @eray26 çok teşekkür ederiz. ☺

• Yasaklı

Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@Şeyma-Yaren-Aytekin vizeniz hayırlı olsun. Amerikadaki yeni yaşantınızda başarılar. Mülakatın bu sürecin en kolay kısmı olduğunu diğer arkadaşlarda okumuş oldular böylece.

• @selamibasaran evet bizim sağlık raporumuz eksik olduğu için mülakatta çok detay sorarlar diye düşündük ama hızlıca geçtiler. Çok kolaydı. Teşekkür ederim selami bey.

• ⭐⭐

@Şeyma-Yaren-Aytekin evet okudum. Ama ben hiç tedirgin olmadım o konu ile alakalı. Çünkü hem mali yılın kapanmasına çok var hemde zaten 8 haftada sonuç gelince vizenizi alacağınızı daha önce burdaki tecrübelerden okumuştum. Forumdaki tecrübeler çok değerli. Temiz sonucunu alınca gönül rahatlığıyla vizenizi alıp gideceksiniz. Geçmiş olsun.

• Yasaklı

@Şeyma-Yaren-Aytekin, içinde söyledi: DV2024 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar
    Bugün 8.15 te vize mülakatımız vardı. Sabah 7.30 da konsolosluğun önündeydik. Mülakat saatine göre tek tek çağırıp pasaportlarımızı aldılar. Güvenlikten geçtik. Pasaportlarımızı teslim aldık. Sonra görüşmenin yapılacağı binaya doğru bahçeden 2-3 dakika yürüdük. İçeri girince soldaki masa pasaportunuzu gösteriyorsunuz. Beklemenizi söylüyorlar. Sonra ismimizi söylediklerinde 330 dolar ödeme yaptik. Bize bir sıra numarası verdiler. Çok bekletmeden belgelerimizi istediler. Tek tek verdik. Hangi belgeleri goturecegimiz mülakattan 1 hafta önce bize mail yoluyla iletilmişti. Eşimle birlikte gittik görüşmeye. Mailde isim isim hangimizin ne belgesini getireceği yazıyordu. Biz son hafta hallettik her şeyi. Belge teslim ederken ingilizce mi Türkçe mi görüşme yapacağımızı sordular. Farketmez ingilizce de olur dedik. 2 dakika bekledikten sonra numaramız ekranda göründü ve bankoya gittik. Bizimle ilgilenen Amerikalı gözlüklü bir beydi. Sağ elimizi kaldirmamizi ve doğruları söyleyeceğimize yemin etmemizi istedi. Yeminlerimizi ettik ve parmak izlerimiz alındı. Asıl talihli ben olduğum için neredeyse tüm soruları bana sordular. Kaç yıldir evli olduğumuzu sordular. Hangi üniversite de okuduğumu, ne zaman okuduğumu ve bolumumu sordu. Amerika'da nereye gideceğimizi ve orada akrabamizin olup olmadığını sordu. Ben de arkadaşımızin olduğunu söyledim. Önceki görüşen kişilere hep Ne kadar bütçeniz var diye sorulmuştu. Bize sormadılar ama iki kişi için yaklaşık 22.000 dolar gösterdik. Forumda daha önce bahsetmiştim. Eşim mülakata sağlık raporu olmadan girdi. Çünkü unganlar eşimin cigerinde bir leke gördükleri için balgam testi istediler. Bu testin sonuçlanması 8 hafta sürüyor. Genelde test negatif çıkıyormus. Bu nedenle bankodaki görevli pasaportumu alıp Benim vizemi onaylandi 1 hafta sonra pasaportu PTT den alabilirsin dedi. Eşime ise sarı Bir kağıt verdi. Kağıtta pasaport ve sağlık raporu eksik olarak işaretliydi. Sonucun çıkınca bu kağıtla birlikte bize pasaportunu ve sağlık raporunu gönder vizenizi basalım dedi. Görüsme gerçekten çok hızlı ve kısa sürdü. Bu kadarını beklemiyorduk. Umuyoruz ki eşimde sorunsuz bir şekilde vizesini alır. Bu süreçte sorularımıza yanit bulabildiğimiz bu forumun bize çok katkısı oldu. Emeği geçen herkese çok ama çok teşekkür ediyorum. Bekleyen tüm arkadaşlar da umarım sorunsuzca vizelerini alırlar.

Vizeniz Hayırlı Olsun Şimdiden Amerikada Başarılar

• @Mehmet-Kesici unganlar sizi süreç hakkında bilgilendirdi mi Mehmet bey. Bize tekrar mülakata gitmeyeceksiniz rapor çıkınca biz konsolosluga göndereceğiz onlarda vizenizi basacak dediler. Sizin süreçte bu şekilde olacaksa olumlu sonuçlanacaktır diye düşünüyorum. Sağlık raporunuz farklı bir durum olmazsa ertesi güne çıkar zaten. Sonra eksik belgeniz kalmadığı için vizeyi basarlar diye düşünüyorum. Umarım bir sorun yaşamaz vizenizi en kısa zamanda alırsınız

• @selamibasaran teşekkür ederiz selami bey. ☺

• @Prm-oguzhan teşekkür ederiz. Size de vize sürecinizde başarılar dilerim. Umarım sorunsuz bir şekilde vizenizi alırsınız.

• @Şeyma-Yaren-Aytekin eşiniz için hayırlu sonuç gelince bu güzel haberi dd bizim için paylaşın burda 🤓

• @Şeyma-Yaren-Aytekin yeni hayatınızda başarılar,

• Merhaba, esimle Kanada'da yasiyoruz, bizim mulakatimiz Montreal'deydi. Bu post mulakata Kanada'dan girmek isteyen kisiler icin yardimci olur umarim, istenen belgeler ve sorulan sorular biraz farkliydi cunku. Asil talihli esim, ben de onun sayesinde Greencard'tan yararlaniyorum (o zaman gercek talihli benim bence 🙂 )

Oncelikle esim ve benimle ilgili biraz bilgi vereyim, biz Kanada'ya yuksek lisans amaciyla geldik. Greencard cikmasaydi da kalici oturum iznine basvurmustuk (PR). Ben doktorami gecen sene aldim, esim de bu sene alacak, tez yazma surecinde. PR surecine zaten hazirlandigimiz icin Greencard icin istenen belgeleri hemen toplayabildik. Cok belge topladik, ama kesin istenir diye dusunduklerim istenmedi. Hepsini yaziyorum:

• Pasaportlar ve pasaport fotokopileri (fotokopileri istemediler)
    • Ikiser foto (istediler)
    • DS260 gonderildi ciktisi (istemediler)
    • Dogum belgesi (Çok Dilli Doğum Kayıt Örneği (Formül A), edevlet'ten. Istediler, fotokopi bu olmaz dediler. Devlet bize bunu veriyor karekodtan kontrol edin istiyorsaniz dedik tamam dediler.)
    • Evlilik belgesi (e-devlet'ten, istediler.)
    • Polis sertifikalari (Turkiye icin e-devlet'ten, Kanada icin yasadigimiz sehrin polis istasyonundan, burada patladik. Asagida anlatacagim.)
    • Banka hesap dokumleri (Buradaki bankadan Savings, Checking ve Investment/TFSA hesaplarimizin dokumunu aldik, istemediler!)
    • Diplomalarin orijinali ve fotokopisi (esim icin lisans vs yandal diplomasi, benim icin lisans ve doktora diplomasi. Hem orijinalleri hem fotokopileri istediler.)
    • Kurye bilgisi (istemediler.)
    • Ekstradan getirdigimiz belgeler (Esimin okula devam ettigini gosteren transkript, benim isimin ve maasimin yazdigi isverenden mektup, saglik muayenesi sonrasinda doktorun bize gonderdigi dokuman. Eski pasaportlar, vizeler - Amerika vizesi dahil. Hicbirini istemediler.)

10:30'da olan randevuya 10'da gittik, guvenlikten cikip bekleme salonuna gectik. Yukarida yazdigim, istedikleri belgeleri verdik. Beklemeye basladik. Saat 12:30'da bizi cagirdilar. Bize bakan gorevli egitimdeydi, arkadaki supervisoriyla birlikte mulakati yaptilar. Yemin ettik, parmak izi verdik. Ilk once egitimimizi sordu. Sonra nereye gitmek istedigimizi sordu, Seattle dedik. Neden Seattle dedi, Biotech alaninda calisan buyuk sirketler oldugunu soyledik (Moderna mesela!). Seattle ve gitme nedenimizi hep not aldilar. Onlar not alirken ben de daha sicak bir yere gitmeyi planliyoruz dedim, supervisor da orasi hep yagmurlu ama dedi. Ben de en azindan freezing rain yok dedim gulustuk. Oyle tutuk ve kasinti bir ortam yoktu, mulakat genel olarak akici gecti.

Bize ne ne kadar paramiz oldugu ne de ne zaman yerlesecegimiz soruldu. Egitimdeki gorevli bizim polis belgelerine post-it yapistirmis, ustunde "NOT PRIVACY ACT" yaziyordu. Bize dedi ki size iyi bir haberim var, Greencard'iniz neredeyse onaylandi. Sadece bu istediginiz polis belgesi bizim istedigimiz belge degil. RCMP'den almaniz gereken bir belge. Turkiye belgesinde sorun yokmus neyse ki. RCMP'den istedikleri belgeyi nasil alacagimiza dair bir aciklama verdiler bize (For personal use ya da not privacy act etiketli bir belge olmasi gerekiyormus, internet sitelerinde ya yazmiyordu ya da biz kacirdik). Supervisor dedi ki bir daha buraya geri gelmenize gerek yok, pasaportunuzla birlikte o belgeyi bize gonderdiginiz zaman isleminizi baslatacagiz. Bu seneki vize dagitimlarinin daha cok basindayiz, bolca zamaniniz var hic gerilmeyin. Hatta postayi da karsidan odemeli yapin, bu kadar para verdiniz 5 dolar daha postaya vermenize gerek yok. Sizi en yakin zamanda yagmurlu ve bol hipsterli Seattle'iniza kavusturacagiz. Yine gulustuk ve tesekkur ettik.

Eve girmeden once de RCMP ile anlasmali bir sirket bulduk, parmak izi verip belgeyi istedik. 2 haftaya gelecekmis adresimize. Belgeyi postalayip vizemize kavusacagiz. Keske tamamen sonuclansaydi, kismet degilmis, iki uc hafta daha uzadi.

Sonuc olarak Kanada'dan basvuracak arkadaslar, RCMP'nin sitesinde yerel polisinizle iletisime gecin yaziyor. Yerel polis sitesinde de goc amacli bu belgeyi kullanin diye ozellikle yaziyor. AMERIKA O BELGEYI ISTEMIYOR. RCMP ile anlasmali sirketlere gidip bu belgeyi alin. Yerel polisten aldiginiz belge PR basvurusu icin gecerli, Greencard icin degil.

Uzun uzun yazdim ama umarim bir formalite yuzunden yasadigimiz bu sacma zaman kaybini diger arkadaslar yasamaz. Herkese basarilar ve bol sabir diliyorum.

• @symbi0te tabi ki paylaşacağım. 🤗

• @KEMALAKKAYA teşekkür ederiz kemal bey

• @susinx hayirli olsun,yeni hayatinizda mutluluklae dilerim

• Arkadaşlar bugün ravdevu tarihim belli oldu fakat merak ettiğim bir soru var bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim vukuatlı arşiv kaydı sicilim temiz ise mahkeme kağıt belgesi almaya gerek var mı

• @tapsix yolunuz açık olsun yeni hayatınızda başarılar

• @susinx vizeniz hayırlı olsun

• @Şeyma-Yaren-Aytekin umarım eşinizin vizesini de sorunsuz alabilirisiniz

• @Önder-Bilgiç teşekkür ederiz önder bey

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.5k

| | | |