Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @WhoCares şuan için baktığım veya araştırdığım spesifik bir yer yok. Daha çok linkedin üzerinden önüme düşne başvuruları inceliyorum ve başvuruyorum. İnsanları ekleyip bana yardımcı olabilecek olarak network genişletmeye çalışıyorum. Numaralar biraz daha ilerledikten sorna eylaet bazlı ya da tam olarak nereye gideceğime göre hareket edicem. Çünkü şuana göre mülakat sıram gelmesse bu kadar plan yapıp hayallerimi yıkmak istemiyorum.

@civilengineer_83 fe belgesi hakkında araştırma yapacağım. Hem yüksek yapıp hem saatlik çalışarak aile geçindirmenin biraz zor olabileceğini düşünüyorum ama bir kaç yıl çalıştıktan sorna yaparsanız çok daha iyi olabilir sizin için .Açıkçası ben öyle düşünüyorum.

• @civilengineer_83 dediği gibi FE belgesi almak çok avantaj sağlıyor. Birde 4 yıl PE belgeli birisinin yanında çalışıp sınavını verdikten sonra PE belgesi alırsanız muhteşem olur. Benimde bu yönde planlarım var. Gregory Michaelson diye birisi youtube da FE sınav sorularını çözüyor. Bu sayfadan da neyle karşılaşacağınıza bakabilirsizniz. https://www.youtube.com/channel/UCGv3KG_qIWQuIZEH-YGpBUw/featured

Ancak hem @cancakicitr hem de @civilengineer_83 dediği gibi ilk gidişte branşımızda iş bulmak zor diye bende düşünüyorum. Artık ilk iş ve bu tür belgeler için almamız gereken kurs ücretleri derken ilk başlarda saatlik işlerde çalışıcaz gibi görünüyor. Bir türlü mesleğimizi icra eden birisiyle tanışmak nasip olmadı ama yarın hanımın amcasının kızı orda yaşıyor. Eşine bu konu hakkında mesaj çektim ve inşaat mühendisi olarak çalışan Türk bir arkadaşının olduğunu söyledi. Birkaç gün içinde görüşüp alacağım bilgileri burdan paylaşacağım inşallah.

• @redsat2000 suvari bey selamlar. Ben de gemi insaa muhendisiyim. Marine surveyor veya dry-dock superintendent tarzi islere bakiyorum yavas yavas. Belki ileride birgun yollarimiz ABD`de kesisir. Biliyorsunuz dunya kucuk maritime dunyasi daha da kucuk 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@filth_grinder selam. Evet Kesinlikle kesişir. Birçok konuda yardımcı olacağımıza inanıyorum. İrtibatı kesinlikle koparmayalım. Durumundan mutlaka haberdar et. Ben senden önce kuvvetle muhtemel gitmiş olacağım. yada yakın periyotlarda Selametle

• @civilengineer_83 o belge olmadan calisilamiyor sanirim abd de oyle mi? Ben de insaat muhendisiyim ve yakin zamanda gidecegim.O belgeyi nasil ve nereden alabiliriz?

• @zeki-inci merhabalar. O belge olmadan da çalışabilirsiniz ama bu tamamen iş vereninizle alakalı bir durum. Ben iş ilanlarına baktığımda akredite bir üniversiteden mezun olma ve fe ve pe belgesi olması gerekliliği vardı. Şimdi siz Türkiye'de mezun olduğunuz sene üniversiteniz ABET akreditasyonu var mı? Varsa işiniz kolay, şu linke bir göz atın https://ncees.org/engineering/
    Eğer yok ise mezun olduğunuz okul sizin transkripnizi ve ders içeriklerini https://ncees.org/ kuruluna gönderiyor. Onlar sizin derslerinizin amerikan standartlarına uygunluğunu denetliyor. Bu denetleme sonucunda eksik olan birşey varsa size söylüyor. Eksik olanlar için sanırım yüksek lisans yapmak gerekiyor(bu bölümü daha deneyimlemedim)

• Bu arada hayırlı olsun, ben de eğer vizeyi sağ sağlim alabilirsem 2019 mayıs haziran gibi usa da olacağım. İrtibatta kalalım.

• @Zeki-Inci merhaba zeki bey, öncelikle eğer belgeyi Türkiye de iken almak istiyorsanız İTÜ ile yapılan anlaşmaya göre İTÜ mezunu olmanız aranmaktadır. Eğer bu belgeyi Amerika da alırım diyorsanız o zaman da @civilengineer_83 abimin dediği gibi orada derslerinizin durumuna göre akredite edildikten sonra, bu sınava girişinize izin verilmekte. Bende iş bakıyorum sürekli ve çoğu işveren ya Abet universitesi mezunu olmanızı istiyor yada fe belgesine sahip olmanızı yoksa bulmanız gerçekten şans, çevre ve azim işi. Umarım orada hepimiz zorda olsa kendi işimizi yaparız. İnşaat mühendisleri olarak birbirimizi bırakmayalım orada 🙂

• @Zeki-Inci @civilengineer_83 @cancakicitr arkadaşlar ben Türkiye' de yol sektöründe 10 yıldır çalışıyorum. Bu bağlamda kendi sektörümle ilgili araştırmalar yapıyorum. Greencard olmazsa H1B vizesine başvurmayı planlıyorum. Tabii ingilizce işini çok iyi halletmem lazım. Amerika' da Türkiye'de ki karayollarına benzer her eyaletin department of transportation diye bir kurumu var. http://www.dot.state.tx.us/careers_filter/job_results1.htm?loc=All&func=E&title=All bu link ile texas eyaletinde bu kurumun mühendislik üzerine iş başvuruları ve başvuru şartları yazıyor veya aynı kurumun başka meslekler üzerinde de iş ihtiyacı var linkten geri dönüp incelebilirsiniz. arkadaşlar gittikten sonrada tecrübelerinizi yazarsanız bize de öncü olmuş olursunuz. Rabbim işlerinize kolaylık versin.

• @civilengineer_83 Acaba once denkligi saglamak bunun icin gereken dersleri almak sonrasinda mi yuksek lisans yapmak gerekiyor?Denkligi alamadan yuksege baslatmayabilirler cunku.Bir de acaba yuksegin maliyeti ne olacak bize?Ben bunlari dusundukten sonra sanki bu is yuzu astarini gecermis gibi geldi bana o yuzden biraz umutsuzluga kapildim kendi alanimda calisma konusunda.Ben ayni zamanda da c sinifi is guvenligi uzmaniyim aslinda.Belki o konuda bi is imkani olur.Sizce ben transkriptimi abd ye gitmeden alip yanimda mi goturmeliyim?Yoksa ordan da mail ile gondertebilir miyim?

• @cancakicitr Abet akreditasyonum yok.Orada almak istersem muhtemelen once denkligi saglamak icin su su dersleri alman gerekir derler sonrasinda fe sinavina girmeye hak kazanirsin ama bilgilerimiz de hep unutuldu 9 sene oldu ben mezun olali.Bir de ona calisip onu gecebilmek lazim.O yuzden kendi meslegimi yapmam sanki zor gibi.Siz ne dersiniz?Siz ne yapmayi dusunuyorsunuz?

• @Zeki-Inci Bey https://yesilkartforum.com/forum/topic/319/abd-de-denklik-ve-diploma-kabulü-mühendislik?page=1 bu başlıkda ki @crazycells ' in yazısını okumanı tavsiye ederim. Tıp, diş hekimliği, eczacılık veya veterinerlik gibi meslekler ile bizim ki gibi teknik konularla ilgilenen mesleklerin denklik ve agredite durumları farklı oluyor.
    . Ancak bunu isteyen şirketlerde var, tecrüben varsa onunda yeteceği şirketlerde olacaktır.

• Tesekkur ederim okuyacagim.

• @zeki-inci merhabalar. Yukarıda bahsettiğim gibi sizi bu şekilde işe almaları işverene bağlı. Bence USA ya gitmeden okulunuzdan ağzı kapalı bir zarf mühürlü ve imzalı İngilizce transkripinizi ve ders içeriklerini alın. Hem de bir kaçtane. Varsa referans mektuplarınızı beraberinizde getirin. Ama önce size söylediğim gibi usa ya gitmeden ncees sitesine girip bir hesap oluşturun. Daha sonraki adımları izleyin. Bu adımları anlatmak buradan uzun çeker. Özetle okulunuz ders içeriklerini ve transkripinizi kendisi ncees ye gönderiyor. Kurum sizi değerlendiriyor. Belki de tamam dicek. Yani bunu yapmadan bilemeyeceksiniz. O zaman direk sınava hazırlanıp uygun bir tarihte girebilirsiniz.

• @zeki-inci https://ncees.org/engineering/fe/ bu sınavın linki buradan inceleyebilirsiniz

buradan da akreditesi olmayan derecelerine nasıl değerlendirileceğine dair bilgiler var.
    buradan da sık sorulan sorulardan bilgi alabilirsiniz.

• @civilengineer_83 abimin dediği doğru öncelikle fe sınavına girip giremediğini kontrol edin belkide tamam dicekler. @Zeki-Inci O zaman hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Ama sınav gerçekten zor 4 yılı 6 saatte vermek ve bunları yıllardır alışık olduğumuz birim sisteminin dışında amerikan birimleriyle yamak daha zorlayıcı. Mühendisler için Amerika ya geçisimiz çok zor olcak. Ben İTÜ mezunuyum bu sene mezun oldum. Oyüzden gitmeden sınava çalışıp şansımı deniyeceğim. Geçemessem de oraya gidince belli bir birikimle gitmiş olurum ve orda geçerim diye düşünüyorum. Geçtikten sonra önceliğim orada iş bulup çalışıp sonra yüksek lisans yapmak. Fakat önce FE 🙂

• @civilengineer_83 Madem okulum direk gonderiyor o zaman bu evraklari benim neden almam gerekiyor?Tamamdir ncees sitesine bakacagim.Orda adimlari takip ederken benden isteyecegi herhangi bir belge var mi yanimda bulundurmam gereken?Diploma no,vs... gibi

• @civilengineer_83 Bir de ben yuksek lisans da yapmistim.Bu 2 diplomayi ayri ayri mi gondertmeliyim yoksa sadece lisans diplomasi yeterli olur mu?

• @civilengineer_83 Tesekkurler.

• @raskolnikov öncelikle bilgilendirme için teşekkürler, benim eşim de Kıbrıs inşaat müh mezunu, tr de kurumsal firmalarda proje müdürlüğü yaptı 18 yıllık bir tecrübesi var, greencard çekilişine başvurduk, çıkmazsa bize nasıl bir yol önerirsiniz, çok istiyoruz gelmeyi, her yönden hazırız yanıtlarsanız sevinirim🙏🏻😊

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

52

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.2k

| | | |