Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @LEOBEBEK Online tax websiteleri size tum olasiliklari veya durumlari acaba uyuyor mu diye sunarlar. Genelde step by step ilerlerler. Size uymayan bir secenek varsa, no veya next deyip gecmelisiniz. Kullandiginiz programa gore bu seceneklerin sirasi veya cevap verme sekli degisebilir. Size uyuyorsa da elinizdeki formlar ve bilgiler bazinda gerekli yerleri doldurmalisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nwtzki, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Herkese merhaba,mart 2021 de çocugum amerikada dünyaya geldi.herhangi bir yardım(economic impact, child tax credit vs) almadım çocuk için devletten çünkü muhasebeci 2020 yılı vergi beyanında çocuğu belirtemiyeceğimi söyledi 2021 doğumlu olduğu için ama internetten okuduklarıma göre alınabileceği yazıyor.konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

2021 vergi bildirimi yaparken toplu olarak alabilirsiniz ek yardimlari. IRS kayitlari cocugunuzdan bihaber oldugu icin, su an nasil alabileceginizi ben de bilemiyorum maalesef, ama alamamaniz sorun degil, 2021 icin vergi bildiriminizi yaparken alamadiginiz tum yardimlari geri alabilirsiniz.

• Selamlar,
    vergi beyanı konusunda bir sorum var, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 2020 Haziran sonunda ABD'ye ilk girişi yaptık. Ancak kısa bir süre kalıp Türkiye'ye döndük. Daha sonra 1 yılı geçirmeden bir kere daha gidip geldik. Henüz orada bir iş imkanı bulamadık. Bu yüzden Türkiye'deki işlerimizden ayrılmadık. Eşim ve ben hala aktif olarak devlet memuruyuz ve Türkiye'de maaşlarımızı alıyoruz. 2021 Nisan ayında vergi beyanında bulunmamız gerektiğini yeni öğrendik. Şu anda vergi beyannamesi doldurmalı mıyız? Türkiye'deki maaşlarımızı beyan etmeli miyiz? Bu Eylül sonunda kalıcı olarak gitmeyi düşünüyoruz. Vergi beyanında bulunmadığımız için girişte bir sorunla karşılaşılır mı? Cevaplarınız için şimdiden çok çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yokidak, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Selamlar,
    vergi beyanı konusunda bir sorum var, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 2020 Haziran sonunda ABD'ye ilk girişi yaptık. Ancak kısa bir süre kalıp Türkiye'ye döndük. Daha sonra 1 yılı geçirmeden bir kere daha gidip geldik. Henüz orada bir iş imkanı bulamadık. Bu yüzden Türkiye'deki işlerimizden ayrılmadık. Eşim ve ben hala aktif olarak devlet memuruyuz ve Türkiye'de maaşlarımızı alıyoruz. 2021 Nisan ayında vergi beyanında bulunmamız gerektiğini yeni öğrendik. Şu anda vergi beyannamesi doldurmalı mıyız? Türkiye'deki maaşlarımızı beyan etmeli miyiz? Bu Eylül sonunda kalıcı olarak gitmeyi düşünüyoruz. Vergi beyanında bulunmadığımız için girişte bir sorunla karşılaşılır mı? Cevaplarınız için şimdiden çok çok teşekkürler.

Evli çiftler için yıllık 24800 dolar altında kazanıyorsanız vergi beyanı yapmak zorunlu değil. Sizin durumunuzda Göçmen statüsü kazandığınız, yani ABD'ye ilk giriş yaptığınız tarihten itibaren hesaplamanız lazım. https://www.hrblock.com/tax-center/income/other-income/how-much-do-you-have-to-make-to-file-taxes/

Vergi beyanı yapmadınız diye girişte bir sorun olmaz.

• Merhaba arkadaslar. Bu sene ilk defa vergi bildirimi yaptim ve federal geri odememi aldim fakat state geri odemeyi yapmak icin oglum adina dogum belgesi istiyor. Oglum Turkiyede dogdu dogum belgesi isini nasil halledebilirim

• @ahmetemre, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba arkadaslar. Bu sene ilk defa vergi bildirimi yaptim ve federal geri odememi aldim fakat state geri odemeyi yapmak icin oglum adina dogum belgesi istiyor. Oglum Turkiyede dogdu dogum belgesi isini nasil halledebilirim

Nüfus kayıt örneği verebilirsiniz. Yakınında konsolosluk varsa ingilizce veriyorlar. Ben o şekilde halletmiş kimlik için. Annesi babası olduğumuzu kanıtlamak için. E-devletten ingilizce var mı bilmiyorum oda olur var ise eğer. Hatırlamıyorum e-devletten.

• @gkhanfeez e devleti denedim ingilizce vermiyor. Konsolosluk bayaa uzak. Tercuman ceviririm ama 100$ diyor 3 kelime cevirmek icin, zaten yarisi ozel isim. Baska carem yok galiba mecbur tercumana gidicem

• @ahmetemre, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@gkhanfeez e devleti denedim ingilizce vermiyor. Konsolosluk bayaa uzak. Tercuman ceviririm ama 100$ diyor 3 kelime cevirmek icin, zaten yarisi ozel isim. Baska carem yok galiba mecbur tercumana gidicem

Kabul görürse oda olur çünkü konsoloslukta 20 doalr alır. Gidis geliş felan derken ayni parayı bulur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetemre, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@gkhanfeez e devleti denedim ingilizce vermiyor. Konsolosluk bayaa uzak. Tercuman ceviririm ama 100$ diyor 3 kelime cevirmek icin, zaten yarisi ozel isim. Baska carem yok galiba mecbur tercumana gidicem

Su basligi da incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3328/resmi-işlemler-için-kullandığınız-çeviri-translation-hizmetleri

• @ahmetemre edevlette ingilizce var olabilir. Bir bakınız

• Diyelim ki 100 usd lik hisse aldik bunu vergilendirecekmiyiz yoksa sadece temettu geliri vergilendirmeye mi tabidir.

Atiyorun 100 dolar amazon alindi
    6 ayda 150 dolar oldu ve 20 dolar temettü verdi. Durum ne olur?

• @Doncarleone Hisseden aldiginiz temettu gelirleri ve ayrica hissenin satisindan elde ettiginiz kar vergiye tabiidir. Capital gain olarak adlandirilir. Kullandiginiz websitesi veya platform yil sonunda size vergi beyaninda kullanmak icin gerekli formu posta veya online sekilde gonderir.

• Paycheck te otomatik deductions diye bir sey varmi? Federal, mediacare, doc security diye %10 kesilmis. Nisan ayinda vergi odenmiyormuydu?

• @portl O kesintiler paychecklerden yapilir. Siz sene sonunda, size isveren tarafindan gonderilen W2 formuna gore vergi beyani (tax return) yaparsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@portl, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Paycheck te otomatik deductions diye bir sey varmi? Federal, mediacare, doc security diye %10 kesilmis. Nisan ayinda vergi odenmiyormuydu?

15 Nisan'a kadar bir onceki yilin vergi bildirimi yapiliyor, fakat vergiyi cogunlukla odemis oluyorsunuz...

Verdi odemek ile bu odediklerinizin bildirimini yapmak iki farkli durum...

• ⭐⭐⭐

Merhaba,

Paycheck'lerde Federal Income, Social Security ve Medicare olmak üzere üç farklı vergi kesintisi olunca, vergi sistemini de daha iyi anlayabilmek adına iki soru oluştu zihnimde. İnternette cevaplarını buldum gibi, ama tam emin olmak için siz deneyimli arkadaşlara da sormak istiyorum:

1- Paycheck'lerle bir yıl içerisinde elde ettiğimiz toplam gelir "Tax Deduction" tutarının altında kalırsa ve biz vergi beyanında bulunursak, paycheck'lerde kesilen vergileri geri alabileceğiz diye anlıyorum, Yanılıyor muyum? Bu alacağımız tutarlar Federal Income ile mi sınırlı, yoksa diğer iki vergi de dahil mi?
    2- Şirket W2'yi Ocak sonu gönderebileceğini belirtmiş. Daha öncesinde iş değiştirme durumu olursa, yine de şirketten W2 almamız gerekir mi? Yani işten çıkarken onlar W2'yi hazırlayıp veriyorlar mı? Ya da self-employment gibi W2'yi bireyin kendi doldurma hakkı bulunuyor mu?
    3- Bizim tüm gelirlerimiz - paycheck'ler daha doğrusu - SSA ya da IRS'e kesildiği gibi bildiriliyor mu? Türkiye'deki gelir vergisi dilimleri, yıl içinde brüt gelir arttıkça SGK üzerinden görüntülenip, belirlendiği ve vergi oranları gittikçe arttığı gibi; ABD'de de böyle bir durum mu var? Yoksa paycheck'lerden yıl boyunca sabit oranlarda vergi kesilip, vergi beyanı sonrasında mı asıl ödenmesi gereken vergi hesaplanıyor?

• @Sono, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba,

Paycheck'lerde Federal Income, Social Security ve Medicare olmak üzere üç farklı vergi kesintisi olunca, vergi sistemini de daha iyi anlayabilmek adına iki soru oluştu zihnimde. İnternette cevaplarını buldum gibi, ama tam emin olmak için siz deneyimli arkadaşlara da sormak istiyorum:

1- Paycheck'lerle bir yıl içerisinde elde ettiğimiz toplam gelir "Tax Deduction" tutarının altında kalırsa ve biz bu vergi beyanında bulunursak, paycheck'lerde kesilen vergileri geri alabileceğiz, değil mi? Bu alacağımız tutarlar Federal Income ile mi sınırlı, yoksa diğer iki vergi de dahil mi?
    2- Şirket W2'yi Ocak sonu gönderebileceğini belirtmiş. Daha öncesinde iş değiştirme durumu olursa, yine şirketten W2 almamız gerekir mi? Yani işten çıkarken onlar W2'yi hazırlayıp veriyorlar mı? Ya da self-employment gibi W2'yi bireyin kendi doldurma hakkı bulunuyor mu?
    3- Bizim tüm gelirlerimiz - paycheck'ler daha doğrusu - SSA ya da IRS'e kesildiği gibi bildiriliyor mu? Türkiye'deki gelir vergisi dilimleri, yıl içinde brüt gelir arttıkça SGK üzerinden görüntülenip, belirlendiği ve vergi oranları gittikçe arttığı gibi; ABD'de de böyle bir durum mu var? Yoksa paycheck'lerden yıl boyunca sabit oranlarda vergi kesilip, vergi beyanı sonrasında mı asıl ödenmesi gereken vergi hesaplanıyor?

1- Tax deduction threshold altinda kalirsaniz, sizden kesilen federal vergiyi geri alirsiniz. Digerlerinin durumu farkli.

2- Isyeri Ocak ayinda W2 formunu adresinize gonderir. Is degistirseniz bile, eski isyeri bunu Ocak ayinda ellerindeki en guncel adrese gondermek zorunda. Sizin extra birsey yapmaniza gerek yok.

3- Isyerinin kesilen vergileri IRS'e bildirimi, isyerinin kurumsal tipine gore degisir. Kimisi her 3 ayda bir, kimisi yil sonunda.

Genelde Kongreden gecen vergi kanunlarina iliskin degisiklikler bir sonraki takvim yilinda gecerli olurlar. O nedenle sizden yapilan kesintileri yil icerisinde etkilemezler. Ama sizin saat ucretinizin artmasi veya azalmasi kesintileri etkiler.

• ⭐⭐⭐

Sayın @MySea çok teşekkürler cevaplar için. Anladım tamamen. O halde neden insanlara genelde "Tax Deduction'ın altında kazandıysanız, beyan zorunluluğunuz yok?" deniyor ki. Neticede ne olursa olsun, paycheck'lerde yapılmış kesintilerden Federal Income'ı alabilecekler. 🙂

Son söylediğinizden de şunu anlıyorum; eğer aynı şirkette çalışıyorsak bir yıl boyunca gelir vergisi dilimlerine göre kesintileri yapıyor şirket. Ama şirket değişikliği olursa ve eski şirket bildirim yapmadıysa henüz, yeni şirket sanki sıfırdan başlıyormuş gibi düşünerek gelirlerden en alt seviyeden başlatıyor vergileri. Vergi beyanında da asıl durum ortaya çıkıyor ve IRS ödenmesi gereken ek vergiyi bizden alıyor. Değil mi?

• @Sono Sirket degisikliklerinde her yeni isyerine baslarken W4 formu doldurulmasi gerekiyor. Ona gore sizin vergi kesintileriniz ayarlaniyor. Yoksa eski sirketten yenisine otomatik olarak bu bilgiler aktarilmaz.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Sono Sono 
  • ⭐⭐⭐

Sayin @crazycells, @MySea ve @knnrn,

Bildiğiniz üzere yarın gelir vergisi beyanları başlıyor. Birkaç sorum olacaktı bu konuyla ilgili:

1. Bizlerin gelir bildiriminde bulunmamız gereken tarihler yasal oturum sahibi sayılmaya başladığımız ABD'ye giriş tarihinden sonrasını kapsıyor, değil mi? Yanı gecen sene TR’deyken kazandıklarımızı bildirmemiz gerekmiyor şimdilik?
    2. FATCA'ya göre 50,000 ve üzeri dolar birikim bildiriminin gelir vergisi beyanıyla yapılması gerekiyor sanırım (IRS'in sitesinde böyle bir ifade okudum), değil mi?
    3. FBAR'a göre 10,000 ve üzeri dolar birikiminin bulunduğu yabancı hesapların da bildirimi ayrıca yapılıyor sanırım. Yani Fatca kapsamında bildirdik, FBAR'da bildirmiyoruz gibi bir durum yok, değil mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |