Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

ITIN nedir?
    Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN), IRS tarafından verilen bir vergi işleme numarasıdır. Sosyal güvenlik numarası formatı ile aynıdır, sadece 9 rakamı ile başlar. IRS, bir ABD vergi mükellefi kimlik numarasına sahip olması gereken fakat Sosyal Güvenlik İdaresi'nden (SSA) bir Sosyal Güvenlik numarası (SSN) alma hakkına sahip olmayan ve elde edemeyen kişilere ITIN numarası vermektedir. ITIN numaraları göçmenlik statüsünden bağımsız olarak tahsis edilir.

ITIN ne için kullanılır?
    IRS, bireylerin ABD vergi kanunlarına uymalarına yardımcı olmak ve Sosyal Güvenlik numaraları olmayanlar için vergi iadesi ve ödemelerini verimli bir şekilde işlemek ve hesaplamak amacı ile ITIN numaraları tahsis eder.

ITIN'e ihtiyacım var mı?
    Aşağıdakiler sizin için geçerliyse, evet;

• SSN'niz yok ve almak için uygun değilseniz
    • Vergi ödemesi yapmanız gerekiyorsa
    • Ve aşağıdaki kategorilerden herhangi birisine uymaktaysanız;
      • ABD vergi beyannamesi vermesi gereken "Non Resident" veya "Resident" statüsünde yabancıysanız. Veya;
      • ABD vatandaşı veya "Resident" bir yabancıya bağlı birey veya eşi iseniz. Veya;
      • Bir vize sahibine bağlı birey veya eşi iseniz. Veya;
      • Vergi anlaşması (Tax Treaty) parası talep eden yabancıysanız. Veya;
      • Vergi beyanında bulunmak zorunda olan yabancı uyruklu öğrenci, profesör veya araştırmacı iseniz.

Bu durumlarda bir ITIN için başvurabilirsiniz.

ITIN numarasına sahip olmanın diğer faydaları;

• Kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz
    • Bazı eyaletlerde ehliyet alabilirsiniz
    • Vergi ödediğinize dair bir kanıt oluşturabilirsiniz
      * Vergi iadesinde CTC beyanı yapabilirsiniz (Child Tax Credit - 17 yaş altı çocuklarınız için $1000'a kadar vergi indirimi) Bu kural değişti. Sadece dependent vergi indirimi alabiliyorsunuz 2018 itibari ile ($500)

Örnek bir ITIN başvurusu;
    F1 vize statüsünde bir öğrenci, yasal olarak ABD'de ikamet ettiği sürede hisse senedi alım satımı yapabilir. Hisse senedi işlemleri için çalışma izni gerekmemektedir. Bu alım-satım işleminde elbette kar veya zarar edebilir. Sene sonunda bu kar veya zararını IRS'e vergi beyanı ile bildirme gereksinimi doğduğunda şahıs IRS'e ITIN numarası almak için başvuru yapabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@freeworld elinize saglik.

• Emeğine sağlık.

ITIN Numarası ile çalışmak mümkün mü peki ? çalışma statüsü sağlamıyor sanırım.

• ⭐⭐⭐

@smesut Maalesef, sadece vergi beyanı yapabilmenizi sağlıyor.

• ⭐⭐⭐

Yaklaşık 4 ay oldu, oğlumuz için ITIN numarası almaya çalışıyoruz ve henüz başaramadık. Nedeni ise lokal IRS yetkilisinin belge kopyaları alırken hata yapması ve diğer neden ise IRS’in bir süre kapanması.
    Bu nedenle 2017 vergi iademizi henüz alamadık ($3200).

Gerçekten yavaş ve sıkıntılı olabiliyor bu tür işler ABD’de.

• Merhaba uzaktan registered Agent yoluyla şirket kurulumu yaptım şirket tax ID sini kurum alıp yollayacak bana ,banka hesabı açabilmem ve vergi beyanı için ITIN numarası almam gerekiyor , benim durumumda W7 formu ile talepte bulunmak gerekiyormuş, örnek olarak nereden bulabilirim ?IRS sayfasından baktım forma ama İngilizcem çokta iyi değil herzamanki gibi başta @crazycells olmak üzere değerli yorum ve önerilerinizi bekliyorum teşekkürler 😊

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@annecik https://www.youtube.com/channel/UCBI3nIgfdQH6l5Hxx7rJbwA bu kişiyle irtibata geçin bence

• @ayvalik10 teşekkürler

• @ayvalik10

bu videodan ötürü tavsiye ettiniz sanırım kendisini bazen izliyorum bu videoyu yeni gördüm , evet bizde ürün yada hizmet satmayı amaçlıyoruz ama kendi şirketimiz üzerinden yapacağız, burda Serkan bey kendisi şirket kurup aynı bünyede birçok kişiye ortak olmayı hedefliyor kimileri için yararlı olabilir belki ama benim sadece ITIN alma işi için bir faydası olacağını sanmıyorum , bir form doldurmayı sordum sadece bunun için danışmanlık satacaksa almamayı tercih ederim, zaten burdan sormamın amacı danışmanlık veriyorum diyen kişilerden bir nevi bıktığım içindir, düşünün şirket kurmaya 3bin dolar fiyat çıkaran var.. halbuki hizmet skalasındaki değişkenlerle bu işi Usa daki resmi agentlar en fazla 1000 dolara liste çıkarıyor..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@annecik orijinal form surada:

sanirim youtube da "how to fill w-7 form" gibi aramalar yapabilirsiniz, misal su video gozume carpti:

• @crazycells Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN) içinde söyledi:

@annecik orijinal form surada:

sanirim youtube da "how to fill w-7 form" gibi aramalar yapabilirsiniz, misal su video gozume carpti:

Teşekkür ederim ,bu şekilde aratmak aklıma gelmemişti

• ⭐⭐⭐

@FreeWoRLD, Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN)

Yaklaşık 4 ay oldu, oğlumuz için ITIN numarası almaya çalışıyoruz ve henüz başaramadık. Nedeni ise lokal IRS yetkilisinin belge kopyaları alırken hata yapması ve diğer neden ise IRS’in bir süre kapanması.
    Bu nedenle 2017 vergi iademizi henüz alamadık ($3200).

Gerçekten yavaş ve sıkıntılı olabiliyor bu tür işler ABD’de.

Asagidaki yazi GC sahiplerini kapsamamaktadir, sadece calisma vizesi sahipleri ile ilgilidir

Cocuk icin ITIN numarasi almak zorunda olan ve Vergi beyani yapacaklara bir not;

Eger cocugunuza ITIN numaranizi Nisan ayindaki vergi beyani son tarihine kadar almaz iseniz, ITIN numarasina bagli herhangi bir tax credit alamiyorsunuz.

Yani ornek vereyim (Ornek degil aslinda basima gelen olay);

2017 vergi beyani icin 2018 yili Mayis ayinda Form 4868 doldurduk. Bu formun amaci, vergi beyaninizi gec yapmaniza imkan sagliyor (+6 ay daha).
    Form sonrasi cocuk icin ITIN numarasi aldik ve sonrasina basvuruyu (vergi beyanini) yaptik. Fakat 2017 yilinda $1000 olan child dependent tax kredisini alamadik cunki ITIN cok daha sonrasinda alinabildi.
    Eger 2018 Nisan ayina kadar ITIN alinmis olsaydi, bu vergi geri iadesini alabilecektik (2017 icin)

• Merhabalar
    Agustota Amerikan vatandasi olan esimle evlendim henuz calisma iznim gelmedi. Simdi Vergi icin ITIN almam gerektigini ogrendim, yanimda goturmem gereken belgeler nelerdir, randevu alarak isi yapmak sureci kolaylastirir mi ve ITIN numarasinin gelmesi ne kadar suruyor? Tesekkur ederim

• Çalışma iznim gelmediği için 5 mart 2020 tarihinde ITIN Numarası için başvurduk,10.Hafta içindeyiz,henüz gelmedi,ne kadar zamanda geldiği hakkında bilginiz varmıdır? @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@seznec maalesef ben de zamanlama konusunda bir bilgiye sahip degilim.

• Merhaba, biz de mart ayinda ITIN basvurusunda bulunmustuk fakat 12 hafta gecmesine ragmen bir donus alamadik. Agency mayis ayinda ITIN departmanini kapali oldugunu iletmisti. Bugun IRS'in sitesinde ITIN basliginda yer alan 1-267-941-1000 numarasindan aradigimizda otomatik mesaj yogunluktan dolayi bir sonraki is gunu tekrar deneyin dedi.

Siz bir geri donus alabildiniz mi @seznec yada ITIN sureclerinin ne zaman devam edecegi ile ilgili bilgisi olan var midir? Simdiden tesekkurler.

• @zephyr Başvuruda 13.hafta içindeyiz Maalesef gelmedi ITIN,eşim aramış 6 ayı göz önüne alınız demişler,net bir tarih veremeyiz demişler,umarım ITIN numarası gelene kadar,SSN Numaramı almış olurum 😄

• @zephyr bugün ITIN NUMARAM geldi.Başvurduktan 20 hafta sonra gelmiş oldu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@seznec, içinde söyledi: Bireysel Vergi Kimlik Numarası (ITIN)

@zephyr bugün ITIN NUMARAM geldi.Başvurduktan 20 hafta sonra gelmiş oldu.

bilgilendirme icin tesekkurler.

• bende tr üzerinden itin numarası almak istiyorum fakat yeni kurallara göre w7 formu yanında tex return istiyorlar artık. non-residentler için! şimdi w7 formuyla beraber tax return 1040 formunu gönderip çoğu alanı boş bırakmalıyım galiba çünkü henüz bir gelir elde etmedim abd'den!

bunun yanısıra noter onaylı pasaport kopyası geçersiz diyor irs sitesinde. pasaportu veren kuruluştan "original certified copy" istiyorlar artık. düzenleme gelmiş. şiket falan açmıyacağım bu arada.
    abdye gidince itin çok işime yarayabilir ve gelmesi uzun sürebiliyor o yüzden şimdiden almak istiyorum.

passportun kopyasını nüfus müdürlüğü mü veriyor. başka bi yazıda bazı ülkenin konsoluslukları certification hizmeti veriyormuş falan diye okudum.

off bu işler neden bu kadar karışık olmalı.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

67

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |