Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar. Forumdaki bir kaç konuyu okuduktan sonra bu konuyu açma gereği duydum.

Birisi Amerika'da iken formu doldurun, döndüğünüzde iade edilir, başkası da döndükten sonra form dolduruyorsunuz diyor. Tam anlamadım.
    Bunun için anlaşmalı olduğumuz danışman şirketten yardım alınmalı mı? (bazıları danışman şirketlerin vergi iadesinden baya bir kesinti yaptığını söylüyor)
    Bazıları bunu "merdiven altında" olarak tabir edilen bazı kişilere çok ucuza doldurtabileceğini söylüyor.
    Kafamdaki soru işaretleri bunlar.

Süreç nasıl ilerliyor? Bilgisi, tecrübesi olan yardımcı olabilir mi?

• Kazancınız ne oranda idi açıkcası bilmiyorum ancak ben hep taxback sitesini kullanmıştım. 100 hesapladıysam 93 gibi birşey gelmişti ödeme olarak. Hatta o zamanlar TR bankasının yaptığı kesinti taxback'in kesintisinden daha çok idi.

Danışman firmanın bir yardımı olmayacaktır. En fazla taxback yerine XXXX firması daha az kesiyor diye bir bilgi sağlayabilirler. Dilerseniz sorun, ancak sizin de internetten araştırabileceğiniz konular. Tavsiyem taxback sitesinden araştırmanız yönünde.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@josephwesley, içinde söyledi: Work and Travel İçin Vergi İadesi

Merhabalar. Forumdaki bir kaç konuyu okuduktan sonra bu konuyu açma gereği duydum.

Birisi Amerika'da iken formu doldurun, döndüğünüzde iade edilir, başkası da döndükten sonra form dolduruyorsunuz diyor. Tam anlamadım.
    Bunun için anlaşmalı olduğumuz danışman şirketten yardım alınmalı mı? (bazıları danışman şirketlerin vergi iadesinden baya bir kesinti yaptığını söylüyor)
    Bazıları bunu "merdiven altında" olarak tabir edilen bazı kişilere çok ucuza doldurtabileceğini söylüyor.
    Kafamdaki soru işaretleri bunlar.

Süreç nasıl ilerliyor? Bilgisi, tecrübesi olan yardımcı olabilir mi?

Bir sonraki yilin Nisan 15'ine kadar vergi bildirimi yapabilirsiniz.

1040 formunu doldurup gondermeniz gerekecek, bunu ucretsiz sekilde kendiniz de yapabilirsiniz, ama genelde bu formlar oldukca karmasik oldugundan ilk seferlerde herkes danisman sirket kullanmayi tercih ediyor. Siz non-resident olacaksiniz, bu durumda size uygun vergi bildirimini yapmayi kabul edecek bir danisman sirket bulmaniz yonunde.

• Merhabalar, iyi günler. 2023 Green kart kazananıyım. 2017 de Work and Travel (WAT) ile Amerika'ya gitmiştim. Vergi iadesine bir şirket aracılığı ile başvurmak istediğimde bana;
    Federale borcunuz: $445.00 Eyalete borcunuz : $ 264.00
    Şeklinde cevap verdiler. Bu neden olabilir? Amerika'ya giriş yaptığımda IRS ile görüşüp ödemeyi düşünüyorum. (Aracı şirket ciddi bir aracılık ücreti talep ediyor)
    Bu konuda tecübesi veya bilgisi olan olup bilgilendirirse sevinirim.
    Saygılar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emreb17 bir üst iletide sn. @crazycells'in de belirttiği gibi başvuruyu kendiniz yapabilirsiniz ama karmaşık olduğu için biraz zor gelebilir.

bu durumun mülakatınızda sorun yaratacağını zannetmiyorum, şu ana kadar böyle bir vaka ile karşılaşmadık açıkçası.

sn. @crazycells non-resident birinin, LPR statüsü aldığında eski kayıtları ile ilgili vergiler üzerinde işlem yapması mümkün olur mu?
    sonuçta aynı SSN üzerinden ilerleyecek ama statü değişikliği bir fark yaratır mı emin olamadim.

• Selamlar arkadaşlar umarım gününüz güzel geçiyordur.

Benim bir arkadaşım 2018 yılında ABD’de Work and Travel programıyla bulundu. Arkadaşım o zaman bazı nedenlerden dolayı vergi iadesini alamadığını belirtti.

Bu arada arkadaşım iş ile akakalı belgeleri hala sakladığını söyledi.

Arkadaşım için hala şans var mıdır? Ben olduğuna inanıyorum ki nasıl yol izlemeli neler yapmalıyız nerelere başvurmalıyız bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa gerçekten bizleri çok memnun eder.

• Herkese merhabalar,
    Ben J1 ogrencisiyim. 2023 yazinda WAT yaptim ve vergi iadesine basvurmak durumundayim. Acentam herhangi bir sekilde destekte bulunmadigi icin burada soruyorum. Cogu kisi Turbotax ile yapiyor. Turbotax ileriye donuk bir sekilde problem cikarir mi, ne derece olur bu problem?(vize, greencard, evlilik, vatandaslik vs) Sprintax ile borclu cikma durumu da olabiliyormus. Bilen varsa ve yardimci olabilirse cok sevinirim.

• @violaplep Sorunuzu tam anlamadim ama ileriye donuk herhangi bir sorun cikacagini sanmam. Sonucta yasadisi birsey yapmiyorsunuz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |