Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Eger Green Card sahibiyseniz ve vatandaslik basvurusu (naturalization) yapacaksaniz, su linkteki konuyu takip etmelisiniz: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization). Bu sayfadaki konuda ise hangi nedenlerle vatandaslik basvurusunun reddedilebilecegini yazacagim:

• Gerekli sartlari saglamama:

Ilk ve en bariz neden vatandaslik sartlarini saglamiyor olmanizdir. Eger ABD'de yeteri kadar sure yasamadan basvuru yaptiysaniz ya da basvuru formlarini doldururken yanlis, yaniltici ya da yalan bilgi verdiyseniz, vatandaslik sinavini ya da ingilizce testini gecemezseniz vatandaslik basvurunuz reddedilir.

• Vergi borcu:

Eger IRS'e vergi borcunuz oldugu ortaya cikarsa vatandaslik basvurunuz reddedilebilir, bu otomatik bir red degildir. Eger gocmenlik memurunu vergi sorununu cozmeye calistiginiz konusunda ikna edebilirseniz vatandaslik basvurunuzun onaylanmasi da mumkundur.

• Cocuk yardimi yapmamak (nafaka odememek):

Vatandaslik basvurusu yapan ebeveynler, kendileriyle yasamayan kucuk cocuklarini finansal olarak desteklemek zorundalar. Eger "cocuk yardimi" yani nafaka konusunda mahkeme karari olmasina ragmen nafakayi odemeyen biriyseniz ve bu durumunuz icin makul bir aciklamaniz yoksa, vatandaslik basvurunuz reddedilecektir.

• Askerlik kaydi yapmamak

18-26 yas arasinda (26 yasina kadar) ABD'de bulunan gocmenler, askerlik kayitlarini (Selective Service System) yapmak zorundalar. Bu kaydi -eger makul bir nedeniniz yoksa- yapmayan kisilerin vatandaslik basvurulari buyuk ihtimalle reddedilecektir. "Amerika'da Askerlik Kaydi" konusu icin buraya tiklayabilirsiniz.

• Iyi ahlaki karaktere sahip biri olmamak

Vatandaslik basvurusu yapan kisiler, ayni zamanda iyi ahlaki karaktere sahip olduklarini gostermek zorundalar. Eger vatandas olmadan once belli suclara karistiysaniz (adli siciliniz temiz degilse), vatandaslik basvurunuz gecici ya da kalici olarak reddedilebilir. Ornegin, cinayet gibi agir suclara karismis olmak omurboyu vatandas olmanizi engeller. Bunun disinda diger bazi suclar sadece gecici olarak vatandas olmanizi engeller.
    Gocmenlik memuru bu karari verirken genelde (zorunda olmamasina ragmen) son 5 yil icindeki durumunuzu inceler. Bu nedenle agir bir suc islemis birinin vatandaslik basvurusunu, bu surecten 5 yil sonra yapmasi kendisine fayda saglayabilir.
    USCIS'e gore bu agir suclar: cinayet, tecavuz, cinsel istismar, kara para aklama($10.000 ustu) , patlayici madde suclari, yasal olmayan madde ticareti, siddet ya da hirsizlik (cezasi 1 yildan fazla olan), insan kacakciligi, fidye ve rehin alma, belge sahteciligi (cezasi 1 yildan fazla olan), fuhusa yardim ve yataklik, vergi kacirma, casusluk yapmak, dolandiricilik, rusvet, iskence, davaya katilmama, yalanci taniklik ve adaleti engelleme...

(su sayfadan tum agir suc listesine ulasabilirsiniz)

Peki vatandas olan biri vatandasligini hangi durumlarda kaybeder?

Vatandas olduktan sonra vatandasligi -istisnai durumlar haric- kaybetmezsiniz. Bu istisnai durumlar sunlardir:

• ABD Vatandasligini istege bagli olarak terk etmek

• ABD Vatandasligini haksiz veya yasal olmayan yollarla almak

Eger gerekli sartlari yerine getirmeden vatandas olduysaniz ya da yasal olmayan yollarla -belge sahteciligi yapmak, yalan ya da yanlis bilgi vermek ,gercekleri gizlemek gibi nedenlerle- aldiysaniz, bu gibi durumlarin ortaya cikmasi sonucu ABD Vatandasliginizi kaybedebilirsiniz. Ornegin, vatandas olmadan once soykirim, herhangi bir komunist parti ya da terorist organizasyonla iliskiniz oldugu ortaya cikmasi durumunda, vatandasliginiz geri alinabilir. Bu gibi durumlar, federal mahkemelerde yapilacak yargilamalar sonucunda karara baglanir.

• ABD'ye karsi vatan hainligi sucu islemek

• Bunun disinda bir de ABD ordusuna katilip bu nedenle vatandas olmus kisiler eger askerlikten "honorable conditions" disinda bir nedenle ayrilirsa ve bu ayrilma toplamda orduda 5 yildan az zaman gecirirken olmussa, vatandasliklarini kaybedebilirler.

• Paylaşım için çok teşekkürler. Konuyla ilgili bir sorum olacak. Vatandaşlık için başvuru yaptık, lakin sınavı ya da İngilizce testini geçemedik. Bu gibi bir durumda tekrar ne zaman başvuru yapabiliyoruz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crknms hemen ertesi gun tekrar basvuru yapabilirsiniz, ama surece bastan baslayip ucreti de tekrar odemeniz gerekiyor.

• Merhaba
    Aslinda soyle bir durum var ben amerikada yasiyorum dun bosandim turkiyede evlenmistim green card dv 2 kategorisi esimddn dolayi. Ancak soyle bir sey var turkiye seyahatim cok yakin bu nedenle uscise suanda basvuramayacagim ancak ekim ayinda basvurup soyadi green card social bilgilerimi degistirecegim bu kartimla ilgili ya da ulkeye giris cikisim isimle ilgili bir sikinti yaratir mi
    Eski esimin uscise degisiklikleriyle ilgili bilgi vermesi gerekir mi
    Biz turkiyede green card cikmadan once evlenmistik aslinda nisanliydik cikinca da evlenip oyle basvurduk vatandaslikta bize sorun cikarirlar mi evliligimizi ispatlayacak dokumanlara sahibiz
    Sadece burada anlasamadik o uyum sagladi ben saglayamadim mutlu olamadik

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hibiscus Vatandaslik Basvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir? içinde söyledi:

Merhaba
    Aslinda soyle bir durum var ben amerikada yasiyorum dun bosandim turkiyede evlenmistim green card dv 2 kategorisi esimddn dolayi. Ancak soyle bir sey var turkiye seyahatim cok yakin bu nedenle uscise suanda basvuramayacagim ancak ekim ayinda basvurup soyadi green card social bilgilerimi degistirecegim bu kartimla ilgili ya da ulkeye giris cikisim isimle ilgili bir sikinti yaratir mi
    Eski esimin uscise degisiklikleriyle ilgili bilgi vermesi gerekir mi
    Biz turkiyede green card cikmadan once evlenmistik aslinda nisanliydik cikinca da evlenip oyle basvurduk vatandaslikta bize sorun cikarirlar mi evliligimizi ispatlayacak dokumanlara sahibiz
    Sadece burada anlasamadik o uyum sagladi ben saglayamadim mutlu olamadik

USCIS'e bosanmayi bildirmenize gerek yok.

Esiniz zaten DV1 oldugundan vatandaslik surecinde de bir sorun yasamayacak.

Siz DV2 oldugunuzdan, marriage fraud suphesi ile yaklasirlarsa evliliginiz gercek bir niyetle mi yapildigini yoksa gocmenlik sisteminden fayda saglamak amaciyla mi yapildigini arastirabilirler. Bu nedenle sorgulanmaya hazir olmalisiniz, eger gercek niyetle yapildiysa siz de sorunsuz vatandaslik alirsiniz.
    Uyum saglayamadik demissiniz, ABD'ye mi yoksa birbirinize mi tam anlayamadim, fakat siz de ABD'de vatandaslik surecine devam edeceksiniz faraziyesiyle cevap verdim, bilginize.

Eger ABD mahkemelerinde bosandiysaniz, oncelikle bunu TC konsolosluguna goturup bosanmayi tasdik etmeniz gerekiyor. Artik, bu islem mumkun, Turkiye'de de mahkeme acmaniza gerek yok. Sonra dediginiz gibi isminizi degistirmelisiniz, pasaport, GC, SSN icin teker teker basvuru yapmalisiniz, bu konuda surada faydali bilgiler bulabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/211/abd-de-yasal-isim-degisikligi-yapmak

• Merhaba. 2014 talihlisi olarak ilk girisimi 6/30/2014 de yaptim. 15 gun kalip TR'ye geri dondum. 1 seneyi doldurmandan tekrar amerikaya girsi yaptim. bu sekilde bir kac sene hep 15 gunluk kalis sureleriyle 1 seneyi gecirmeden hep Amerikaya giris yaptim. Ve daimi olarak 10/17/2016 da temelli Amerikaya tasindim. Bugun tarihiyle bakarsam geriye donuk 5 sene icerisinde toplamda 800 gun Amerika disinda kalmisim ama bu toplami olusturan surelerin hic biri 1 seneden daha fazla degil. Bu bilgilere dayanarak son 5 sene icinde 30 aydan fazla Amerikada fiilen yasadim mi? EVET. son 5sene icinde 1 seneden daha fazla Amerika disinda kaldim mi? HAYIR
    ama Application for Naturalization (N-400) formunu bu tarihleri girerek yazdigimda "You may not meet the continuous residence requirement
    If you left the United States for more than a year during the last 5 years, you may have broken your continuous residence.You can continue filling out your application and submit it, and we will contact you if we have any questions or need additional information." seklide bir uyari veriyor. Bu konuda yorumunuzu rica ediyorum. Saygilarimla,

• Siz "ikamet sürekliliği"şartını yerine getirmediğiniz içindir.Sizin ikametiniz 2016 yılında başlamış ,dolayısıyla Amerikada ikamet ettiğiniz süre 3 yıl,5 yıl değil.
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/77/green-card-sahiplerinin-abd-dışında-kalış-süreleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Esat-Efe, içinde söyledi: Vatandaslik Basvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Merhaba. 2014 talihlisi olarak ilk girisimi 6/30/2014 de yaptim. 15 gun kalip TR'ye geri dondum. 1 seneyi doldurmandan tekrar amerikaya girsi yaptim. bu sekilde bir kac sene hep 15 gunluk kalis sureleriyle 1 seneyi gecirmeden hep Amerikaya giris yaptim. Ve daimi olarak 10/17/2016 da temelli Amerikaya tasindim. Bugun tarihiyle bakarsam geriye donuk 5 sene icerisinde toplamda 800 gun Amerika disinda kalmisim ama bu toplami olusturan surelerin hic biri 1 seneden daha fazla degil. Bu bilgilere dayanarak son 5 sene icinde 30 aydan fazla Amerikada fiilen yasadim mi? EVET. son 5sene icinde 1 seneden daha fazla Amerika disinda kaldim mi? HAYIR
    ama Application for Naturalization (N-400) formunu bu tarihleri girerek yazdigimda "You may not meet the continuous residence requirement
    If you left the United States for more than a year during the last 5 years, you may have broken your continuous residence.You can continue filling out your application and submit it, and we will contact you if we have any questions or need additional information." seklide bir uyari veriyor. Bu konuda yorumunuzu rica ediyorum. Saygilarimla,

6 aydan daha fazla kaldiginiz surelerde ABD ile iliskinizi kesmediyseniz (is, ev, kira odeme, maas alma vs. gibi durumlarin bir kismi gerceklesmeye devam ettiyse) o durumda basvuru yapabilirsiniz, ama aksi durumda 2016 Nisan'dan itibaren 5 yil sonra basvuru yapmanizi tavsiye ederim. Basvurunuz reddedilirse odediginiz ucretleri geri alamazsiniz.

• Merhaba,
    Green Card çekilişi ile Çocuğunu üniversiteye kayıt ettirdikten sonra çekiliş sahibinin Green Card'ı bir nedenden iptal olursa, Eşinin ve çocuklarının hakkı konusunda bilgisi olan var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@SerdarNil aile üyeleri, asıl kazanan ile birlikte ülkeye girip green cardlarını aldılarsa eğer süreçleri asıl talihliden bağımsız ilerler.
    yani asıl talihlinin green card hakkı iptal olur ya da talihli green cardını iade etmek isterse bu aile bireylerini bağlamaz.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1701/green-card-iade-etme-koşulları

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@SerdarNil, içinde söyledi: Vatandaslik Basvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Merhaba,
    Green Card çekilişi ile Çocuğunu üniversiteye kayıt ettirdikten sonra çekiliş sahibinin Green Card'ı bir nedenden iptal olursa, Eşinin ve çocuklarının hakkı konusunda bilgisi olan var mıdır?

ABD'ye giris yaptiktan, yani GC statusunu aldiktan sonra herkesin sureci sadece kendisini ilgilendiriyor.

Ailedeki bir kisinin GC'yi kaybetmesi, diger hicbir aile uyesinin durumunu etkilemez.

Herkes sartlari yerine getirip, ayri ayri veya beraber vatandas olabilirler.

• Teşekkürlerr

• @gucarslan Teşekkürler

• Son 1-2 yılda snap çocuk yardımı alıp vatandaşlığı kabul edilmeyen oldu mu acaba? Şuanki hükümet bu duruma nasıl bakıyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sChAdOw, içinde söyledi: Vatandaslik Basvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Son 1-2 yılda snap çocuk yardımı alıp vatandaşlığı kabul edilmeyen oldu mu acaba? Şuanki hükümet bu duruma nasıl bakıyor?

Eger su an calisiyorsaniz ve bu tur yardimlari almiyorsaniz bence basvurunuzda sorun olmamasi lazim. Sonucta, pandemiyi ongorebilmek ve buna gore hazirlik yapmak pek mumkun degil, bu surecte issizlik tavan yapti...

• Evet dostlar Green card larımızı aldık abd ye gittik haklarımızı kaybetmemek için nelere dikkat etmeliyiz ve özen göstermeliyiz ayrıca 5 yıl sonra vatandaşlık hakkımızı da kaybetmemek için nelere dikkat etmeliyiz atıyorum vergilerimizi ödemeliyiz gibi adres değişikliğini 10 gün içinde bildirmeliyiz gibi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Selami-beey ilk olarak dikkat etmeniz gereken, LPR (yasal göçmen) statünüzü kaybetmemek ve vatandaşlık sürenizi geciktirmemek için Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri başlığını dikkatlice inceleyin lütfen.

sonraki adımlarda da Vergi Sistemi için de bu başlığı inceleyebilirsiniz.

• Teşekkürler güca bey

• @gucarslan, içinde söyledi: Vatandaslik Basvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

@Selami-beey ilk olarak dikkat etmeniz gereken, LPR (yasal göçmen) statünüzü kaybetmemek ve vatandaşlık sürenizi geciktirmemek için Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri başlığını dikkatlice inceleyin lütfen.

sonraki adımlarda da Vergi Sistemi için de bu başlığı inceleyebilirsiniz.

Uzun sure ABD disinda kalmayin. Resident kuralina uyun.
    Her yil mutlaka tax return yapin.
    Suc islemeyin.
    Ingilizcenizi ilerletin.
    Adres degisikliklerini USCIS ile guncelleyin.
    Asla yalan beyanda bulunmayin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Selami-beey, içinde söyledi: Vatandaslik Basvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Evet dostlar Green card larımızı aldık abd ye gittik haklarımızı kaybetmemek için nelere dikkat etmeliyiz ve özen göstermeliyiz ayrıca 5 yıl sonra vatandaşlık hakkımızı da kaybetmemek için nelere dikkat etmeliyiz atıyorum vergilerimizi ödemeliyiz gibi adres değişikliğini 10 gün içinde bildirmeliyiz gibi

ilk iletiyi de gozden gecirmeyi unutmayin.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 1540
  • 5
  • 13
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.1k

| | | |