Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

1. GİRİŞ
      herkese merhaba bende bu zorlu ve yorucu sürecin sonunda vizemi almayı başardım. sayın @crazycells @gucarslan @covacik @Muhtaradana @EzgiLera başta olmak üzere, gerek Telegram gerek forum üzerinde sürecin en başından beri istinasız sabırla cevap verip yol gösteren herkese teşekkürlerimi sunarım. öncelikle green card hikayemle başlamak istiyorum biraz uzun ama umarım rahatsız olmasınız bu kadar uzun yazıdan .

aklımda hiç yokken 1 Kasım'da nedenini açıklayamadığım bir sebep 'ten polisler aracıma el koydu. Başsavcılık 'tan aracı bırakın talimatı gelmesine rağmen Beşiktaş' ta adını vermek istemediğim bir karakoldaki polis amirinin aracı teslim etme yetkisi olmasına rağmen , beni gece 4'e kadar yaklaşık 5 saat bekletip aracı ancak el koyan bekçiler iade edebilir diyerekten bekletti. bekçiler gelince aracı amirde teslim edebilirde niye bekledin ki demelerinden sonra anladım ki polis halk tabiriyle sakal istiyordu . tabi benim kafa o an dank etmedi bende kavga ettim baya bildiğiniz kavga ettim küfürlü filan . olay çok fazla büyümeden duruldu hemen zaten . ertesi günü ben böyle adaleti 'de böyle ülkeyi 'de diye saydırıp green carda başvurumu yaptım 😃 (sanırsan başvuran herkes kazanıyor akla gel zihniyete gel 😃 ) zaten başvurunun sanırsam son 1 veya 2 günü kalmıştı , çevremdekilere diyorum konsolosluğa başvuru yaptım gidecem büyük ihtimal diye. neyse efendim green card sonuçlarını açıkçası hiç öyle heyecanlı filan beklemedim açıkçası kızmasanız başvuru yaptığımı bile unutmuştum . mart ayındaki New York'la başlayan genel kapanmalar neticesinde hatırlarsanız borsalarda büyük bir çöküş yaşandı %50'lere varan bir çöküş . bu çöküş neticesinde hatırı sayılır bir para kaybettim psikolojim bozuldu her şeyimi mahvolmuştu açıkçası resmen hayattan kopmuş gibiydim . taki haziran ayındaki sonuçlar açıklanana kadar.

1. SONUÇLAR AÇIKLANMASI VE ÇÖKÜŞÜM VE TEKRAR DİRİLİŞİM
      sonuçlar açıklandıktan sonra bi arkadaş 'ta başvuru yapmıştı, bana söyledi çıkmadı diye o an aklıma geldi bende başvuru yapmıştım hemen kontrol ettim . fakat daha önce hiç başvuru yapmamıştım kazanma sayfası nedir onu bile bilmiyordum ; internetten haldır haldır örneklere bakıyorum kazandım mı kazanmadım mı diye fakat kazanmayanların sayfası farklı kazananların farklı olduğunu görünce inanamadım böyle 4 5 saat filan 🙂

buradan Amerika'ya gideceğiz diye plan yapan arkadaşlara seslenmek istiyorum vizenizi pasaporta basmadan kesinlikle planlarınızı yapmayın. gelen tüm aksilikler üst üste geliyor , mesela para kaybındaki çöküşten sonra kazandım haberi ile tekrar toparlanmam ile bir hata yapıp tekrardan çöküş sürecim arasında hep bir inişli çıkışlı yaşadım diğer aptallığımı 'da hemen anlatıyım 2021 ocak ayında yeni bir hayata başlıyorum yeni bir düzen diyerek gidip adını vermek istemediğim özel bir göz hastanesinde TRANSPRK (No touch dedikleri zımbırtı merak eden olursa özelden yazarım . ) ile göz çizdirme ameliyatı oldum. keşke olmasaydım , ameliyattan önce sadece uzağı göremeyen gözlerim ameliyattan sonra şiddetli kuruluk ve Ghost görüş (hayalet görüntü ) oluştu . kısaca kaş yapalım derken göz çıkarmak deyiminin tam anlamıyla yaşadım. resmen cehennemi yaşadım tekrar vizeyi alana kadar, şuan hala o sağlık sorunum var ve ömür boyu devam edecek maalesef . ​sonrasın malumunuz covid süreci , kapanmalar ,tump hikayesi ,biden başkanlığı , gerek Telegram gerek forum öncülüğünde başlatılan kampanyalarla iptal edilen pp10014 , davalar derken 4 ağustosta ilk sağlık muayenesine girdim .

1. SAĞLIK MUAYENESİ

Kızılay meydanında otel' de kalıyordum , Unganlara yaklaşık 2km uzaklıkta. Bu sebeple 09:10'daki randevu için tüm belgelerimi hazırlayıp 08:40'ta yola çıktım, Taksiyle ya klasik olarak 5 dakika içerisinde 15 TL le ulaşım sağladım Kızılay Meydan'dan . Düzen laboratuvardan olduğu pasajın girişinden asansöre binip 4. kata çıktım . ( burada iki asansör mevcut soldaki asansör tek katlara çıkıyor Sağ'daki ise çift katlara ) Kapiği calip içerideki banko 'ya pasaport ve ds-260 onay form
    Sayfamı teslim edip , bana verdikleri kâğıtla beraber aşağıda 3. Katta düzen laboratuvarına indim . 117.5 dolar ödeme istediler .200 dolar ödedim üstünü Tl olarak verebileceklerini söylediler bende karttan çektirdim 977,94 TL olarak . Bi hemşire beni karşılayıp idrar ve kan tahlili için numune alanına aldı. Unganlardan aldığınız İngilizce sağlık forumlarına imza atıyorsunuz her aşamada bilginiz olsun . Burayı affınıza sığınarak yazıyorum idrarı zor gelen biriyseniz tahlillerden 2 saat öncesine kadar idrar ihtiyaçlarınızı gidermeyin . Kendinizi tutun 🙂 işim bitince bekleme salonunda ismimi okumalarını bekledim , akciğer grafiği çekilmek için . Grafik çekimi 'de bitince tekrar Unganlara 4. Kata dönüp kâğıtlarımı teslim edip 11.30'da geri dönmek üzere ayrıldım . Saat 11.30'da geri döndüğümde biraz bekleyip muayene odasına geçtim boy ve kg ölçümünden sonra iç çamaşırı hariç olmak üzere tüm kıyafeti çıkarıp mavi bir önlük giydim .. ve sonunda meşhur doktorumuz Mehmet bey geldi 😃 muayene sırasında sırt üstü yatıp gerekli testleri yaptı , ardından 3 tane aşıyı tek seferde vurdu . O sırada ne iş yapıyorsun diye sordu başka bir şey sormadı. Ama muayene sırasında ufak bir sohbetimiz oldu göçmenlik ile alakalı . Sonra tamam bitti deyip gitti. Muayene odasında üstümü giyip sekterlerin olduğu bankoya geri dönüp radyoloji onay bekledim . Radyoloji onayından sonra ödemem için 250 dolarlık ücret istendi , 300 dolar ödeyip 50 dolar para üstünü dolar olarak geri aldım . Bana yârin 16:00 ila 18:00 arasında gelip muayene sonuçlarımı alabileceğimi eğer herhangi bir sorun olursa kendilerinin benimle erkenden iletişime geçeceklerini belirttiler . Ertesi günü saat tam 16.30'da gidip sarı zarfımı aldım . zarf dikkatimi çeken şey vardı muayene geçerlilik tarihi 4 ocak diye yazıyordu . neden bu kadar az verdi anlamlandıramadım açıkçası.

1. VİZE MÜLAKAT

Büyük gün geldiğinde sabah 09:15'teki randevuma gitmek için 07:00'da kalkıp hazırlandım. Elçilik önün 'de 2 numaralı kapıdan saat 08:40' ta girdim , kapı 'da girmeden önce size mail ile gönderilen bir covid formu oluyor . Bu formu çıkarsınızda çıkarmasanız' da içerdeki güvenlik abla size tekrardan doldurtuyor. çok şeker bir güvenlik ablaydı, heyecan yaptığımı görünce ne var kardeşim bu kadar heyecan yaptın alt tarafı bir vize dedi, bende olur mu abla 1 yıldır mücadele ediyoruz bunun için benimki göçmen vizesi dedim hum çabuk koş zaman diye yanıt verdi 😃 içeri girdiğinizde bekleme salonunda size bir sıra numarası veriyorlar. bu numarayı alıp bekleme salonunda beklemeye başlıyorsunuz . 1-7 numaralı bankolar bekleme salonunda gözle görülebiliyor. 8 ila sanırsam 11 arasındaki bankolar 7 numaralı bankonun sağındaki koridor 'da . 3 4 6 numaralı bankolarda interview (mülakat yapılırken ) 5 numaralı bankoda parmak izi var diye yazıyordu ama kapalıydı. 7 numaralı banko ise vize ücretini ödeyeceğiniz kısım. 8 ila 11 arasındaki bankolarda ise evraklarınızı teslim ediyorsunuz . benim sıra numaram 14' tü . 11 numaralı bankoda yandı ilk numaram . hemen son bankonun yanındaki koridor 'da girip 11 numaralı bankoya sırasıyla istediği evrakları verdim . eksiklerimi tamamladım . bu arada başvuru yaparken ki pasaportum farklıydı onu istemedi ben ona hatırlattım aa doğru onuda ver dedi. sonra neden değiştirdiğimi sordu bende süresi bittiği için diye yanıt vererek bekleme salonuna geçtim . yaklaşık bi 10'dklık beklemeden sonra 7 numaralı banko 'da ki görevliye tam 330 doları teslim edip tekrar bekleme salonuna dönüp bekledim. 3 4 numaralı bankolarda 2 Asyalı han fendi 6 numaralı banko 'da siyahi bey vardı. oysa benden önce giren arkadaşların belirttiklerine göre bir Asyalı han fendi 2 siyahi bey vardı. demek ki yeterli personelleri var bunlar bunca zaman bizi acı çektirmek için bekletiyorlardı diye düşünürken o sırada numaram 4 numaradaki Asyalı han fendi 'de yandı mülakatı Türkçe yapmak istediğimi belirttim. fakat İngilizce devam etmek istedi, ısrarla Türkçe olsun diye belirttim zaten sesleri kısık kısık geliyordu tam anlayamıyordum , az biraz İngilizcemle bir şeyleri mahvetmek istemedim hemen yan 'da bir Türk çalışanı çağırıp görüşmeyi başlattı. ilk önce sağ elimi kaldırıp yemin etmemi istediler. sonra sol 4 parmak sağ 4 parmak ve iki baş parmağın parmak izlerini aldılar . ne iş yapıyorsun, nerede mezun oldun , mezun olduğun okulun derecesi , nerede yaşamak istiyorsun , neden orayı seçtin , orada tanıdığı biri var mı , varsa sana yardımcı olacak mı , olacaksa nasıl bir yardımda bulunacak maddi mi yoksa manevi mi , daha önce Amerika'ya gittin mi , Amerika'yla ilgili bir her hangi bir bağın var mı , maddi gücün nedir maddi planlaman nasıl olacak bu soruları sordu. ben Houston seçtiğimi söyledim başlangıç için kolay olduğunu Amerika'yla iliği herhangi bir bağımın olmadığını orada bir tanıdığım olmadığını söyledim . maddi olarak 12 bin dolar nakit yaklaşık 33 bin dolar aracımın olduğunu belirttim (ruhsat ve araç kasko değer belgesini iletmiştim) . tebrikler vizeyi almaya hak kazandınız diye söyledi o an sanki dünyalar benim olmuştu bu kadar emek çaba cehennem gibi geçen Zaman'dan sonra bu cümle sanki tüm bedenime huzur ve mutluluk getirmişti . teşekkürlerimi iletip diplomamı ve vize ücret makbuzunu iade alıp çıktım .

umarım sıkılmadan okursunuz herşey için herkese çok teşekkür ederim .

• ⭐⭐⭐

@secondchance Vizeniz hayırlı olsun, insallah yeni hayatınız siz ve eşinize uğurlu gelir. 🙂

• ⭐⭐⭐

@sahmeran Vizeniz hayırlı olsun. Giris ve gelişme bölümünde belirttiğiniz gibi sürecin büyük bir kismi zorlu geçmiş olsa da hikayenizin çok şükür mutlu sonla bitmiş olmasından ötürü sizleri tebrik ediyor ve yeni hayatınızda bol şans diliyorum.

• @Sono, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@sahmeran Vizeniz hayırlı olsun. Giris ve gelişme bölümünde belirttiğiniz gibi sürecin büyük bir kismi zorlu geçmiş olsa da hikayenizin çok şükür mutlu sonla bitmiş olmasından ötürü sizleri tebrik ediyor ve yeni hayatınızda bol şans diliyorum.

çok teşekkür ederim umarım herkes bu duygu'ya nasip olur

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@secondchance sonunda bu da bitti 🙂
    yeni hayatınızda mutluluk ve sağlık diliyorum.
    yolunuz açık, her şey gönlünüzce olsun..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sahmeran eee bu kadar maceralı bir başlangıç, bu kadar maceralı bir süreç gerektirirdi zaten 🙂

vizeniz hayırlı uğurlu olsun.
    abd'deki yeni hayatınızda mutluluklar ve sağlık diliyorum.
    bol şans!

• @gucarslan, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@sahmeran eee bu kadar maceralı bir başlangıç, bu kadar maceralı bir süreç gerektirirdi zaten 🙂

vizeniz hayırlı uğurlu olsun.
    abd'deki yeni hayatınızda mutluluklar ve sağlık diliyorum.
    bol şans!

teşekkürler darısı bekleyen herkesin başına

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nilena, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

@crazycells 3 yaşında ve İstanbul dan gidip 1 gece de Ankara da kalacagimiz için başka birinin yanında bırakamam. en kötü senaryo da Ankara da bir arkadaşım mülakat saati gelip kızım ile dışarıda bekleyecek

Sorun etmezler diye tahmin ediyorum, isterseniz oncesinde konsolosluga suradan yazin:

Size gonderecekleri cevabin ciktisiyla gidersiniz konsolosluga.

En kotu ihtimalle , cok anlayissiz gorevlilere denk gelseniz bile esiniz kizinizla disarda birkac saat kalabilir, sizin isiniz bitince konsolosluktan cikarsiniz ve esiniz mulakata hemen sizden sonra katilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sfkahmet hayirli olsun, bundan sonraki surecte bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Davut-UMULU tebrikler, sonraki sureclerde bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sakaryalı93, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

E-devlet den tüm belgeleri alsak sıkıntı olmaz galiba nüfus kayıt örneği için kırmızı damga zorunluluğu var mı.

sorun olmaz, direkt e-devlet belgelerini kullanabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@secondchance tebrikler, bundan sonraki surecte bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sahmeran tebrikler 👍 bundan sonraki sureclerde bol sanslar.

• Arkadaşlar selamlar.Esas talihli dışındaki vize adaylarının diploma ibraz etmesi gerekmiyor değil mi? Teşekkürler

• @sahmeran Heyscanla okudum, yeni hayatınızda başarılar 🙂 Darısı başımıza 🙂

• Öncelikle herkese bu zorlu süreçte hayallerinin gerçekleşmesini diliyorum.
    Mülakat deneyimime geçmeden önce sayın @gucarslan ve @Muhtaradana 'ya canı gönülden teşekkürlerimi ederim.
    Mülakat deneyimimi herkesin merak ettiklerini soru-cevap şeklinde anlatacağım.
    Mülakat deneyimime geçmeden önce kendi durumumu anlatmak isterim.
    -Bekarım
    -30 yaşındayım
    -Üniversite mezunuyum
    -İngilizce seviyem B1
    -Bankada gösterdiğim miktar: 20.000$ ve 12.000TL

MÜLAKATTA BANA SORULAN SORULAR:

1- Hangi üniversiteden ne mezunusun?
    2- Şu an ne iş yapıyorsun?
    3- Amerika'da nereye gideceksin?
    4- Tanıdıkların var mı?
    5- Nerede kalacaksın?
    6- Gittiğinde ne iş yapmayı düşünüyorsun?
    7- İngilizcen yetersiz olduğu halde nasıl hizmet sektöründe çalışmayı düşünüyorsun?
    8- Hiç evlendin mi ve çocukların var mı?
    9-Hiç yurtdışında bulundun mu?
    10- Daha önce Amerika'da bulundunuz mu?

SORULARA VERDİĞİM CEVAPLAR:

1- İstanbul Üniversitesi - Maliye
    2- Finans ve muhasebe
    3- Brooklyn
    4- Evet aile dostumuz Brooklyn'de yaşamaktadır.
    5- Tanıdığımın ayarlamış olduğu odada kalacağım.
    6- Geçici olarak hizmet sektöründe yani Türk restoranlarında çalışıp daha sonra kendi alanıma yöneleceğim.
    7- Burası benim için çok önemli bir noktaydı çünkü nedenini anlamadığım şekilde mülakata başlarken çekik gözlü kadın mülakatı ingilizce yapmak için ısrar etti.
    Şimdi soruya gelecek olursak mülakatı yapan kadına sorduğu ingilizce soruları anladığımı ancak heyecanlı olduğumdan dolayı yanlış bir cevap
    vermek istemediğimi belirttim. Ayrıca Türkiye'de aldığım ingilizce eğitim kursu sertifikalarını gösterdim (Sertifikalara bakmadı bile 😒).
    Amerika'ya gidince de devletin göçmenler için ücretsiz olan kurslarına gideceğimi belirttim.
    8- Hayır ve hayır.
    9- Hayır
    10- Hayır

Bu sorular bittikten sonra bilgisayara bir şeyler yazıp tebrik etti ve kargomun ne zaman geleceğine dair bilgi verdi.
    GoodLuck davacısı olarakta tüm davacı arkadaşlarımın güzel sonuç almasını temenni ederim.

• ⭐⭐⭐

@Fethi-Çağlar Evet, eğitim veya is tecrübesiyle ilgili belge yalnızca kazanan icin gerekli.

• Yasaklı

@sahmeran Yeni hayatınızda başarılar dilerim. Allah bize de nasip etsin. 🙂

• @crazycells ameliyat belgelerim yok yaklaşık 2 3 yıl önce oldum bu ameliyatı hızlı bi şekilde belge alabileceğim bir yer var mı e nabızda yok çünkü bölge bir belge

• Merhabalar. Greencard vize görüşmesinde, öğrenci belgesini e devletten almak yeterli midir? yoksa okula gidip imzalı kaşeli belge mi almak lazım? Mahkeme kayıtları, nüfus vs belgeleri e devletten alsak yeterli sanırım?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

132

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.0k

| | | |