Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• @bonjour Bildiğimiz kadarıyla Nisanda görüşmeler yapıldı. Nisan son haftası olan randevular vardı, onlar yasaklardan dolayı iptal edildi. Mayıs ilk 17 gün zaten kapalıydı. Son 1 haftadır ne yapıldığını bilmiyoruz, ama 30 Nisanda iptal olan randevusu olan bir arkadşımıza henüz yeni tarih verilmedi onu biliyoruz.

• @hulyaek teşekkür ederim. 30 Nisan da görüşmesi iptal edilen arkadaşımız kim? O arkadaşımıza bir mesaj atayım.

• @eire merhaba. US vatandaşı ile evlilikte visa görüşmelerinin tümünün Ankara'da elçilikte görüşme yapılıyor demişlerdi. Başka istisna olanda mı var?

• @crazycells ve diğer tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacaktı.

Halen daha NOA1 onay sürecindeyiz, dökümanlarımızı yüklerken önceki sonlanmış evliliğime ait NY Albany Court boşanma kararımı da ekledim. Birkaç yerde de Ankaradaki konsolosluk aşamasında boşanma kararının orjinal certified kopyasınında yanımızda olması gerektiği, bu belgeyede bakıldığı söylendi. Şu an Türkiyede olduğumdan ve yakın zamanda NY'a gidemeyeceğimden NY daki Albany Court'a yazıp belgeyi ne şekilde alacağımı sordum. Bende şu an boşanma kararıma ait avukatımın yolladığı fotokopiler mevcut ve avukat 5 $ lık belge için $150 talep ediyor. Bu sebeple mahkemeye kendi başvurup belgeyi almak istediğimde, mahkeme sadece noter onaylı bir dilekçe yazarsam boşanma kararımın kopyasını gönderebileceğini iletti.

Burdan Türkçe yazdığım bir dilekçeyi - Ingilizce yeminli tercümana tercüme ettirdim fakat burda da noter 40 tane onaylamamak için yokuş yaptı. Cidden ülkedeki bürokrasiden , bu şekilde olmaz şu şekilde yap getir geyiğinden yıldım.

Konsolosluktaki görüşmede boşanma kararımın illa orjinal evrağı olmak zorunda mı? Kopya evrak kabul olmuyorsa evet bu işkenceye bir şekilde katlanıp bir şekilde mahkemeden isteyeceğim ama kopya evrakta okay ise bu yorucu süreci devam ettirmiyeceğim. Son dakikada olurda orjinal evrak lazım olur diye vakitlice şimdiden bu konuyu halletmek istedim.

Sizde fikir ve tecrübelerinizi yazarsanız çok sevinirim, teşekkürler şimdiden.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AE123, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells ve diğer tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacaktı.

Halen daha NOA1 onay sürecindeyiz, dökümanlarımızı yüklerken önceki sonlanmış evliliğime ait NY Albany Court boşanma kararımı da ekledim. Birkaç yerde de Ankaradaki konsolosluk aşamasında boşanma kararının orjinal certified kopyasınında yanımızda olması gerektiği, bu belgeyede bakıldığı söylendi. Şu an Türkiyede olduğumdan ve yakın zamanda NY'a gidemeyeceğimden NY daki Albany Court'a yazıp belgeyi ne şekilde alacağımı sordum. Bende şu an boşanma kararıma ait avukatımın yolladığı fotokopiler mevcut ve avukat 5 $ lık belge için $150 talep ediyor. Bu sebeple mahkemeye kendi başvurup belgeyi almak istediğimde, mahkeme sadece noter onaylı bir dilekçe yazarsam boşanma kararımın kopyasını gönderebileceğini iletti.

Burdan Türkçe yazdığım bir dilekçeyi - Ingilizce yeminli tercümana tercüme ettirdim fakat burda da noter 40 tane onaylamamak için yokuş yaptı. Cidden ülkedeki bürokrasiden , bu şekilde olmaz şu şekilde yap getir geyiğinden yıldım.

Konsolosluktaki görüşmede boşanma kararımın illa orjinal evrağı olmak zorunda mı? Kopya evrak kabul olmuyorsa evet bu işkenceye bir şekilde katlanıp bir şekilde mahkemeden isteyeceğim ama kopya evrakta okay ise bu yorucu süreci devam ettirmiyeceğim. Son dakikada olurda orjinal evrak lazım olur diye vakitlice şimdiden bu konuyu halletmek istedim.

Sizde fikir ve tecrübelerinizi yazarsanız çok sevinirim, teşekkürler şimdiden.

Pek cok eyalette bosanma mahkeme sonuclari "public records" ama maalesef NY'ta o sekilde degil... O nedenle elinizdeki fotokopi belge yerine orijinali gormek isteyebilirler diye dusunuyorum. Lakin eger elinizdeki kopya, certified ise bence orijinali yerine kullanabilirsiniz.

Bu evrakin eksik olmasi nedeniyle sadece surecte uzama yasarsiniz, yani dosyaniz iptal olmaz... Eger boyle bir risk almak isterseniz elinizdekiyle gidebilirsiniz, ama riske atmak istemiyorsaniz dediginiz gibi bir temsilci ile basvuru yapmaniz gerekecek gibi gorunuyor.

• Merhaba,
    Siteyi youtube da mülakat tecrübelerini paylaşan birinden öğrendim. Burada tecrübelerini paylaşanları görünce üye oldum. Ben de uzun zamandır aile birleşimi vizesi için mülakat bekleyenlerdenim. 20 ay oldu biz başvuralı. Sabırla bekliyoruz. 25 Nisanda Ceac evrak yüklemelerini de yaptık. Şu an submitted durumunda. Avukatımız takribi 1 ay sürer mülakatı belirlerler dedi fakat araya 17 günlük kısıtlama girdi. Beklemek artık daha çok zorlaşmaya başladı. Acaba yakın tarihlerde herhangi bir gelişme kaydeden oldu mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@F3lamur, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba,
    Siteyi youtube da mülakat tecrübelerini paylaşan birinden öğrendim. Burada tecrübelerini paylaşanları görünce üye oldum. Ben de uzun zamandır aile birleşimi vizesi için mülakat bekleyenlerdenim. 20 ay oldu biz başvuralı. Sabırla bekliyoruz. 25 Nisanda Ceac evrak yüklemelerini de yaptık. Şu an submitted durumunda. Avukatımız takribi 1 ay sürer mülakatı belirlerler dedi fakat araya 17 günlük kısıtlama girdi. Beklemek artık daha çok zorlaşmaya başladı. Acaba yakın tarihlerde herhangi bir gelişme kaydeden oldu mu?

hosgeldiniz, vize surecinizde bol sanslar.

• @crazycells teşekkür ederim 🌸

• @F3lamur merhaba, hosgeldiniz. Esiniz Abd vatandasi mi? Green card sahibi mi? Abd vatandasi ise neden bu kadar uzun surdu diye merak ettim? Green cardli ise yanlis baslik altindayiz 🙂

• Merhabalar ,

Amerikan Vatandaşı olan eşim ile 15 Haziranda evlenecegiz. Türkiye'den benim için green card sürecini başlatmak istiyoruz fakat sponsorluk konusunda bir takım sorunlar var. Eşim şu an çalışmıyor fakat belli bir birikimi var , çalışmadığı halde bana sponsor olabilir mi? Olabilir ise ne kadar bir birikim göstermeli. Ben uzaktan çalışıyorum ve dünaynın her yerinden işime devam edebilirim bunu sunma şansımız da olur mu başvurumuzda. Ayrıca başvurumuzu Türkiye'den yapıp greencard sürecini Türkiye'de beklemek istiyoruz bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olabilir misiniz araştırmaktan çok yoruldum ve herşey karma karışık suan kafamızda.

• @hulyaek merhaba, eşim ABD vatandaşı. Niye bu kadar uzun sürdü konusunu ben de tam anlamış değilim. Ama başvurduğumuzdan neredeyse 5 ay sonra covid-19 çıktı ortaya. Sonrasında sevgili Trump süreci engelleyici yasaklar koydu derken Biden geldikten 3-4 ay sonra onaylandı dosyamız. Bir de burdaki yasakları da eklersek. 20 aydır beklemekle ve umut etmekle geçiyor zamanımız. Sorunuzun cevabı sanırım şanssızlık.

Sevgiler 🌸

• Sürecin en güzel getirisi bana Green Cardı 2 yıllık yerine 10 yıllık alacak olmam. Avukatımız öyle söyledi.

• @F3lamur 2 kere ayrı ayrı evidence istenmiş sanıyorum, onlar da uzatmıştır sürecinizi, hayırlısı olsun bir an önce biter umarım.

• @hulyaek evet iki kere istendi. Birinde Amerikada yaşayan iki kişiden ilişkimizin doğruluğu için imza istediler. Diğerinde de ekstra resim birlikte yaptığımız aktivite dökümanları falan. Aşırı uzadı. Allah nasip etse de bayramdan önce mülakat tarihi verilse. Hepimiz için en iyisini diliyorum 🌸

• Merak ettiğim için sormak istedim, aile birleşimi ile yapılan başvuru I-130 süreci ile DV lottery yoluyla yapılan GC başvuruları için süreç hemen hemen aynı sürelerde sonuçlanıyor değil mi?

Yanlış yorumlamadıysam DV lottery sürecinde NOA2 kısmında başlıyor başvuru sahipleri, I-130 başvuraları biraz daha önden sürece başlıyor gibi düşündüm.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fenercag, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhabalar ,

Amerikan Vatandaşı olan eşim ile 15 Haziranda evlenecegiz. Türkiye'den benim için green card sürecini başlatmak istiyoruz fakat sponsorluk konusunda bir takım sorunlar var. Eşim şu an çalışmıyor fakat belli bir birikimi var , çalışmadığı halde bana sponsor olabilir mi? Olabilir ise ne kadar bir birikim göstermeli. Ben uzaktan çalışıyorum ve dünaynın her yerinden işime devam edebilirim bunu sunma şansımız da olur mu başvurumuzda. Ayrıca başvurumuzu Türkiye'den yapıp greencard sürecini Türkiye'de beklemek istiyoruz bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olabilir misiniz araştırmaktan çok yoruldum ve herşey karma karışık suan kafamızda.

Maalesef sadece birikim ile sponsorlugu kabul etmiyorlar, bir gelir de olmasi gerekiyor, veya gelir + mal/mulk de kabul edilebiliyor. Sponsorluk konusunda su basligi da incelemeyi unutmayin:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864/

Basvurunuz icin su an kullandiginiz basligin ilk sayfasini inceleyebilirsiniz. O asamalari takip edeceksiniz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AE123, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merak ettiğim için sormak istedim, aile birleşimi ile yapılan başvuru I-130 süreci ile DV lottery yoluyla yapılan GC başvuruları için süreç hemen hemen aynı sürelerde sonuçlanıyor değil mi?

Yanlış yorumlamadıysam DV lottery sürecinde NOA2 kısmında başlıyor başvuru sahipleri, I-130 başvuraları biraz daha önden sürece başlıyor gibi düşündüm.

Eslerden biri ABD vatandasi mi?

DV ile basvuru yapmak icin cekilisten secilmeniz gerekiyor, baska turlu basvuru yapamiyorsunuz. Ayrica o mali yil icerisinde vizeyi almak zorundasiniz, aksi durumda hakkinizi kaybediyorsunuz.

I-130 icin ise evliliginizden suphe duymadiklari surece basvurunuz onaylanir ve dosya numaraniza sira geldiginde vizeyi alabilirsiniz. DV'den farkli olarak bu basvurunun bir son tarihi yok, o mali yil mulakat alamazsa bir sonraki mali yil da mulakata katilabilirsiniz.

• @crazycells, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merak ettiğim için sormak istedim, aile birleşimi ile yapılan başvuru I-130 süreci ile DV lottery yoluyla yapılan GC başvuruları için süreç hemen hemen aynı sürelerde sonuçlanıyor değil mi?

Eslerden biri ABD vatandasi mi?

DV ile basvuru yapmak icin cekilisten secilmeniz gerekiyor, baska turlu basvuru yapamiyorsunuz. Ayrica o mali yil icerisinde vizeyi almak zorundasiniz, aksi durumda hakkinizi kaybediyorsunuz.

I-130 icin ise evliliginizden suphe duymadiklari surece basvurunuz onaylanir ve dosya numaraniza sira geldiginde vizeyi alabilirsiniz. DV'den farkli olarak bu basvurunun bir son tarihi yok, o mali yil mulakat alamazsa bir sonraki mali yil da mulakata katilabilirsiniz.

Merhaba,

Zannedersem yanlış anlaşıldım veya sorumu yanlış sordum. ABD vatandaşı eş yoluyla GC almak ile DV lottery ile GC almayı aslında kendimce birbirine işleyiş olarak benzettim.

Benim düşündüğüm düz mantıkla ABD vatandaşı eş ile yapılan GC müracatında I130 süreci sonrası NOA2 süreci ve akabinde herşey yolunda giderse GC alabiliyor müracat eden kişi.

DV lottery ise bu sürece göre 1 adım ileriden başlıyor gibi. Direk sponsorluk formu ve diğer belgeler doldurup service center'a iletiliyor sanki süreç NOA2 aşamasından başlıyor gibi ben düşündüm.

İki süreçte aşşağı yukarı 1 sene sürüyor normal şartlarda.

Amacım kafa karışıklığı yaratmak değil sadece düz mantıkla bu şekilde ilerliyor gibi bir fikir oluştu bende , teyit etmek istedim sadece.

• Çok şükür mülakata bir adım daha yaklaştım an itibariyle documentarily qualified maili geldi. İnşallah bekleyen herkese kısa sürede mutlu haberler gelir 🌸

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AE123 evet, ama butun gocmenlik surecleri bu sekilde ilerliyor ve birbirine benziyor zaten. hatta gocmen olmayan statudeki bazi calisma vizelerinde de cok benzer surecten geciyorsunuz. Dolayisiyla bu kiyaslama ve benzetmenin amacini ben tam anlayamadim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |