DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@Rauf, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Değerli arkadaşlar 24 Haziran tarihi itibarı ile stresli geçen günlerin ardından nihayet vizemi aldım.
    İlk önce bu formu kuran ve burada insanlara koşulsuz destek veren koca yürekli insanlara başta @crazycells ve @gucarslan olmakla çok teşekkür ederim ve minnetdarım.Elimden geldiğince bundan sonra da her konuda tecrübelerimi foruma aktaracağım.
    Case’mi Ankaradan Varşovaya taşıdıktan kısa bir süre sonra 10 Haziran tarihine mülakat maili aldım.Case’i bir ülkeden başka ülkeye taşımak için mütlaka oturum izniniz ya da çalışma(eğitim) vizeniz olması ŞART.Bunları sağlamanıza rağmen bazı konsolosluklar sizi KCCye yönlendiriyor,bazıları da direkt kendisi kabul ediyor.
    Mülakat maili aldıktan sonra ilk iş konsolosluğun belirlediği aile doktorundan randevu aldım.Mülakatdan 2 hafta önce sağlık kontrolüne gittim.Röntgen ve kan tahlillerini önce beni yönlendirdikleri başka bir hastanede yaptırdım ve sonuçlarını alarak aile doktorunun yanına geldim.Doktor bey çok kibardı,rutin kontrolleri yaptı,2 tane aşı yaptı ve sağlıklı olduğumu herhangi bir problemim olmadığını söyledi ve gereken belgeleri konsolosluğa 1 hafta içinde ileteceğini bildirdi.Röntgen CDsini bana verdi ve ABDye götürmem gerektiğini söyledi.
    Uzun bekleyişten sonra nihayet 10 Haziran tarihi geldi ve ben bütün belgelerimle sabahın 07:30da Konsolosluğun kapısındaydım 😊 Tahmini 1 saat sonra bizi içeriye aldılar.Benden başka yanımda Belaruslu aile ve orta yaşlı bir çift vardı.Önce kapıda isimleriniz kontrol edildi ve daha sonra güvenlikten geçtik.Telefonu güvenliğe bıraka biliyorsunuz.Ben kemer dahi takmamıştım,telefon da almamıştım yanıma.Önceden günenlik rehberini okuduğum için daha hızlı olsun diye hiçbir ekstra eşya almadım yanıma.Konsoloslukta ortam çok güzel ve rahatdı.Kesinlikle kasıntı bir ortam yoktu.Direkt 14 numaralı penceredeki bayan beni çağırdı ve belgeleri istedi.Banka belgesini istemediler.Lise diplomasını almadılar,lisans diplomamı aldılar,yüksek lisans da vardı onu da teklif ettim istemediler.Doğum belgesi,3 ülkeden aldığım polis belgesi,askerlik belgesi,pasaport,2 tane fotoraf - bu belgeleri verdim.Eski pasaportumu da yanımda götürdüm teklif ettim istemediler.Benim DS260’ta eski pasaport kayıtlıydı daha sonra onay aldıktan sonra pasaportu değiştirdiğim için DSi açtıramamıştım.Ama case’mi transfer ederken bu konuyla alakalı bilgi vermiştim konsolosluğa.
    Belgeri verdikten sonra orta yaşlı bayan bana bir sıra numarası verdi daha sonra 330$ ödeme yapmam için beni kasaya yönlendirdi.Kasada ödemeyi yaptıktan sonra oturdum ve sıramın gelmesini bekledim.10-15 dakika sonra numaram aktif oldu ve diğer pencereye yaklaştım.İçerdeki güzel ortamdan dolayı fazla heyecanlı değildim.Genç bir bayan ve yanında genç bir bey vardı.Gayet kibar ve güleryüzlü tavrıla beni karşıladılar ve selamladılar.Önce yemin etdirdiler sağ eli kaldırarak,sol elin 4 parmağının izini aldılar ve mülakata geçtik.Daha önce polislik bir durumun oldu mu diye sordu,hayır dedim.Ne iş yaptığımı sordu.Detaylı anlattım.Daha sonra askerliğimi nerede yaptığımı ne kadar yaptığımı sordu,cevapladım.Rusyaya hiç seyahet etdiniz mi diye sordu.Çocukken ailemle gittiğimi söyledim.Soruları gayet anlaşılır ve basit şekilde soruyordu,yardımsever tavrı herşeyin daha rahat ilerlemesini sağlıyordu.Üniversiteyi sordu,bölümü anlattım daha sonra yüksek lisans yaptığımı söyledim.Bu kısımlar çok keyifli ve neşeli geçti.ABDye nereye gideceğimi sordu,cevapladım,daha sormadan direkt kimin yanına gideceğimi de söyledim.Bilgisayara birşeyler yazarken vizenizi onaylıyorum şimdi dedi.Çok Sevindim!) İçerden bir kağıt getirdi bu pasaportun teslimi ve diğer işlemler için bir kılavuzdu.Amerikadaki hayatınızda bol şans dilerim dedi ve pasaportunuzu kaydettiğiniz adrese göndereceğiz söyledi.Çok teşekkür edip ayrıldım.Bir gün sonra konsolosluktan mail aldım.Mailde DS260ın güncellenmek için açıldığını ve tamamladıktan sonra yeniden yemin etmek için konsolosluğa gelmemi söylediler.Hemen bütün yeni bilgilerimi kaydettim ve Pazartesi yeniden gittim.Yeniden belgeleri sunduğum bayanın yanına gittim eski pasaportu verdim,başka bir belge lazım mı dedim hayır dediler.Sıra numarası verip beklememi söylediler.Hemen 10-15 dakika sonra Konsolos hanım beni çağırdı,gittim.Eksi pasaportumu kaybettin mi diye sordu.Hayır dedim ve pasaportu ne için değiştiğimi izah ettim ve case’mi transfer ederken gerekli açıkalamayı da onlara mail olarak yazdığımı belirtdim.Biraz bekleyin diyip içeriye geçti,3-4 dakika sonra geldi ve eski pasaport bizde kalsın vizenizi işleyeceğiz dedi.
    Burada benim yaptığım yanlış mülakattan önce pasaportumu değiştiğimi mail olarak belirtmememdi.Case’imi transfer ederken açıklama yazdığım için herhalde yeterli olur diye düşündüm ama mutlaka ve mutlaka mülakat öncesi belirtmek lazım.Sonuçta konsolosluk bir sürü dosyaya bakıyor ve bunu gözden kaçırmaları normal.
    Ben ordan ayrıldım ve stresle beklemeye başladım.Perşemde mail aldım ve parmak izi için yeniden gelin dediler.Cuma federal tatil olduğu için Pazartesi gittim.Bu arada haftasonu geçmek bilmedi☹️ Nihayet 21 Haziran Pazartesi sabah gittim konsolosluğa(3.kez). Sıra numarası verdiler,direkt isimimle çağrıdılar,heyecanla gittim.Eski pasaportumu teslim etti ve herşeyin yolunda olduğunu söyledi,DS260ı güncellediğim için yeniden yemin ettim ve parmak izi aldılar.Vizeyi en kısa zamanda işleyeceklerini söyledi.Derin bir nefes alarak çok sevindim.Sistemde 22 Haziranda ISSUED yazsını gördüğümde inanilmaz mutlu oldum😊 2 gün sonra yani bugün pasaportumu teslim aldım.
    Darısı bütün bekleyenlerin başına.DV2021’ler olarak DV tarihinin en zorlu yılında bu kadar mücadele etmişken inşallah bütün arkadaşlarımız vizesini alıp ABDye yollanır! Herkese bir daha emekleri için çook teşekkürler✌☺

• ⭐⭐⭐

@Pangea, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Mülakat tamamlanıp evimize döndüğümüze göre biraz geri giderek yaşadığımız tecrübeyi size hatırladığım kadarıyla aktarmaya çalışayım;

26 Temmuz gecesi ben, eşim ve 3 yaş oğlum İzmir'den yola çıkıp 27 temmuz günü saat 10:20 doktor muayenesi için Ankara'ya vardık. Erken vardığımızdan Kuğulu parkta kahvaltımızı yaptık (Not: yakında arabayı park edecek otopark var, fiyat uygun fakat anahtar istediler mecbur verdim, neyse ki sorun yaşamadık), ufaklık biraz parkta oynadı (mecburi :)) sonra da kayıt için Unganlara geçtik. Önce kayıt yapıldı ve foto çekildi (onlar çekiyor), ardından aşağı kata düzen laboratuvara geçtik, orada ben ve eşimden röntgen, kan ve idrar testleri alındı, toplam 235 dolar ödedik ve oğlum küçük olduğundan ona test yapılmadı. Ardından tekrar kayıt yerine çıktık ve saat 14.00 de muayene için gelmemiz söylendi. Ardından tekrar Kuğulu parka geçip yemek yiyip, parkta oynadık (mecburi) 🙂 Sonra saatimizde tekrar kayıt yerine çıkıp bekledik, doktor hanım önce ben, sonra eşim, ardından da oğlumuzu muayene etti, ben ve eşime 3'er aşı yapıldı, oğlumun aşı kartını yanımızda götürmüştük, ona aşı yapılmadı, orada da toplam 600 dolar ödedik. Yani sağlık işleri toplamda ailemize 835 dolara patladı.

Hazır yolu yarılamışız, belki bir daha ne zaman gideriz belli olmadığından 1 haftalığına 5 Agustostaki mulakat randevumuzu beklemek için memlekete (Dersim/Tunceli) geçtik, biraz gezdik dolaştık, Munzur suyundan içtik, dağlarımızı gezdik, arındık dinlendik ve 3 Agustos gecesi tekrar Ankara'ya doğru yola çıktık.

4 Agustos gecesi için Konsolosluğa çok yakın (hemen karşısı, yürüme mesafesi) Best Hotel de 1 gecelik yer tuttuk. 4 Ağustos günü saat 15:00 gibi otele vardık, ben hemen çıktım ve Unganlardan sağlık raporumuzu aldım, ben eşim ve oğlum için 3 ayrı dosya teslim aldım, ayrıca ben ve eşim için cd ve yine hepimiz için ayrı ayrı aşı karnesi aldım (Not: Konsolosluğa sadece Kapalı zarflar götürülecek). Ardından malum rutinimiz, yemek yedik ve oğlumuz parkta oyun oynadı 🙂

5 Agustos mulakat günü sabah erkenden gireceğimiz görüşme için saat 7 gibi uyandık, otelde kahvaltımızı yaptık ve görüşme saatinden yarım saat önce konsolosluk 2 nolu kapısında yerimiz aldık. Saat geldi çattı ve bizi çağırdılar, kapıda güvenlik önce pasaportlarımız istedi kontrol etti ve ardından 5 soruluk covid formunu doldurtup imzalattı (biz çıktı almıştık, gerek yok, orada doldurtuyorlar). Ardından saat, küpe, kemer, takı vs eşyalarımızı x-ray den geçirdiler aynı havaalanına girer gibi, sonrasında tekrar taktık takıştırdık içeri girdik.
    İçeride önce pasaportlarımız alındı, kaydımız yapıldı ve sıra numaramız verildi. Oturduk sıramızı bekledik, sonra numaramız yanınca bankoya geçtik evraklarımızı sırayla teslim ettik (Ds-260 onay formunu, Mulakat maili çıktısını ve Ais ptt gönderim onay formunu almadılar), sonra tekrar bekleme salonun geçtik. Sıramız yandı ve bir başka bankoya geçip toplamda 330x3 dolar ödememizi yaptık, sonra tekrar sıramızı beklemeye başadık. Ardından asıl stres yaptığımız zaman geldi, mulakat için başka bir bankoya çağırıldık. İçten ve gerçekten samimi bir kadın eşime ingilizce konuşabilir misiniz diye sordu, eşim heyecanlı olduğunu türkçe istediğini istedi fakat kadın bizi rahatlatarak, yurtdışında yaşamıssınız, heyecan yapmanıza gerek yok, çok zorlanırsanız çevirmen çağırırız dedi ve biz güven duyunca konuşmaya başladık. Önce eşimin ve benim parmak izlerimizi aldı, ufaklık için eşimin tekrar 4 parmağını aldı (çocuk parmak izi vermedi) ardından sohbete başladık, bize mesleğimizi (her ikimize de), nereye gideceğimiz ve neden orayı tercih ettiğimizi, orada ne iş yapmayı planladığımızı sordu ve ardından ben not alıcam diyip bizi çok kısa süre beklettikten sonra vizeniz onaylandı, tebrik ederim, 4 gün içinde pasaportlarınız gönderilecek dedi.

Not: Mülakatı yapan görevli kadının gerçekten işini çok iyi yapan, tane tane konuşan ve sizi rahatlatan bir yapısı var, hiç stres yapmanıza gerek yok, umarım ona denk gelirsiniz.

Bizlik şimdilik bu kadar, hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum,
    Yolunuz açık olsun, herkes hayallerine ve isteklerine en kısa sürede ulaşsın...

• ⭐⭐⭐

@srhnkskn, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Bugün saat 08.15 te mulakatimiz vardi. 3 kişilik bir aile olarak girdik mulakata. Saat 8.00 gibi siraya gectik ve 10 dakika sonra iceriye almaya başladılar. Oncelikle mulakattan once gelen covid ile ilgili evet hayir seklinde ve hepsine hayir yaniti vermemiz gereken sorularin olduğu kağıdı doldurdum hem esim hemde kendim için. Daha sonra içeri girdik ve sira numarasi verildi ve beklememiz soylendi. Oncelikle ilk sira numarasi yandığında yan tarafta evrak teslim bölümüne gectik burada sağlık raporlari eşimin (asıl talihli) üniversite diploması ve fotokopisi nufus kayıt örnekleri evlilik cuzdani asli ve fotokopisi(2 adet) adli sicil belgeleri mahkeme evraklari 2 şer adet fotoğraf banka ve maddi yeterlilik dokumanlarini verdik(bankada 276bin tl ev tapusu evi alirkenki 3 yil onceki ekspertiz raporu arac ruhsati ev ve arac icin sahibinden com çıktıları) ve Türkçemi ingilizcemi gorusme yapmak istedigimizi sordular turkce dedik ve onundeki evraklara bunu not aldi. Daha sonra tekrar beklemeye geçtik yine yandi numaramiz ve bu sefer 3 kişi icin 990 dolar odedik ve direk beklemeden 3 numaralı bankoya gecebilirsiniz dendi ve gectik oraya sempatik hafif çekik gözlü kumral bir bayan vardı oda sordu ingilizce biliiyormusunuz diye esim biliyorum ama Türkçe yapmak istiyoruz dedi. Ozaman sizi bir sure bekleticem dedi tekrar bekledik ve numaramiz yaninca tekrar ayni bankoya geçtik bu sefer yaninda tercumanda vardi. Oncelikle sağ elimizi kaldirtip yemin ettirdi ardindan parmak izlerini aldi esimin ve benim, o sirada sorulara basladi ama ben araya girip oğlum icinde eşimden parmak izi alinmayacakmi diye sordum ve hatirlattigim icin teşekkür ederek esimin sol elinden tekrar parmak izi aldı. Daha sonra sorulara basladi ne is yapiyorsunuz: ing. Ogretmeni ve mak. Mühendisi. Nereye gideceksiniz ve neden: houston yasam maliyetlerinin düşük olmasınin başlangıç icin uygun olacağını düşünüyoruz. Ne is yapacaksiniz: oncelikle ne bulursak daha sonra kendi mesleklerimizi. Daha sonra eşime siz çocukla beraber geçip oturabilirsiniz biz eşinize birkaç soru soracağız dediler esas olay şimdi (sabika kaydim var). Daha önce Çin'e gitmiştim neden gittigimi sordu bende malzeme almıştım ve onun fabrika testlerine katıldım dedim. Ardindan sabika kaydina sira geldi mahkeme evraklarini incelediler bir süre ve olayi anlatin dedi basladik anlatmaya tercuman arada burayi cevireyim diyerek durdurdu beni ve anlattim. Mahkemeye ciktinmi hapis yattinmi vs. sordu 1 kez mahkemeye ciktim ama hapis tutuklanma vs Olmadi dedim. Ardindan neyle suclandin ilgili ceza maddesi nedir gibi bir soru sordu bende taksirle ölüme sebebiyet vermek dedim ( iş kazasi sonucu bana bağlı bir işçi arkadaş benim işte olmadığım geceyarisi yuksekten duserek vefat etti). En sonunda ilgili kanun maddesini Türkçe ve tercumeli olarak gondermem gerektiğini soyleyerek eksik evrak kağıdını elime tutuşturdu tabi pasaportla birlikte ve bu evraklari gonderin inceleyelim tekrar dendi. Ardından eşim ve oglumuda çağırdı. Isterseniz onlarin vizesini simdi verebilirim yada hepsi birlikte olsun istiyorsaniz siz evraklari gönderince vereyim dedi bende onlarinki basilsin ben en kısa sürede gonderirim dedim ve vedalaşarak ayrıldık.
    Not: Sicil kaydi olanlar muhakkak mahkeme dokumanlarini ve ceza aldiklari ilgili kanun maddesini turkce ve yeminli tercumanli olarak yanlarında gotursunler. (Ben yandım eller yanmasın).
    Not 2: Biraz uzun oldu kusura bakmayın.
    Not 3: Aynı gün içerisinde ilgili kanun maddesini ve erteleme maddesini turkce ve yeminli tercumanli olarak yeni ais kaydi evraklari ve pasaportla birlikte pttden yolladim.
    Bitti.

• ⭐⭐⭐

@iceberg06, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba,

Eveet beklenen gün geldi çattı 🙂 yarın konsolosluk ile görüşmemiz var. Heyecan yüksek! Belgelerimizi hazırladık, hatta eksik olmasın diye bir kaç kez kontrol ettik. Bir aksilik olmazsa yarına hazır görünüyoruz 🙂

Şimdi bu kadar hazırlık arasında Unganlar tecrübemiz arada kaynasın istemedik. Bu süreç içerisinde her zaman bizlere destek olan sayın @gucarslan bey ve @Muhtaradana bey'e çok teşekkür ederiz, her daim Hızır gibi bilgi ve tecrübeleri ile yetiştiler.

Mülakat tarihimiz 8 Temmuz olması dolayısıyla sağlık randevumuzu Cumartesi günü yarım gün çalışıldığını bilmeden 3 Temmuz Cumartesi gününe aldık. Ama her şey çok yolunda ve hızlı bir şekilde ilerledi ki hızlıca işlemlerimizi aynı gün içerisinde tamamlayabildik.

Sabah 10:00 randevusu için yola koyulduk, google maps bizi direk binanın önüne kadar bıraktı. Alt katta Düzen laboratuvarını gördük ancak aracı nereye park edebiliriz diye düşünürken ilk sağa döndük ve otopark tabelasını gördük, otoparka anahtar bırakmadık ama kalabalık olduğu zamanlarda anahtar bırakmak gerektiği bilgisini paylaştı görevli. Otopark 1 saat 10:00 TL 3-4 saat sanıyorum 15 TL gibi olmalı. Hızlıca Düzen laboratuvarının olduğu binanın bahçesine girdik. Herhangi bir tabela göremediğimizden apartman görevlisine Unganlar kaçıncı katta diye sorduk kendisi bina girişini tarif etti ve 4. kata çıktık. Cafe'nin hemen yanından sağa doğru devam ettiğinizde bina girişini görebiliyorsunuz. Binanın altında 2 farklı cafe var. 2'si de güzel ve hijyenik duruyor.
    Sabah 10:00 randevumuza 9:40 gibi vardık. Muayene salonu beklediğimizden kalabalıktı, o nedenle tam saat 10:00'u gösterdiğinde isimlerimiz okundu ve asistan hanımın yanına gittik. Hızlıca pasaportlarımızı ve aşı kartlarımızı kendisi ile paylaştık. Benim daha önce yüksek lisans için okulumun Düzen laboratuvarından istemiş oldukları antikor testlerini de kendisi ile paylaştım ancak antikor testlerini konsolosluğun kabul etmediğini söyledi. O sırada asistan hanım hızlıca bilgisayar kamerasından fotoğraflarımızı çekti ve hazırladığı belgelerin bir yerine imza atmamızı istedi. Hızlıca o belgeyi alarak bir alt katta bulunan Düzen laboratuvarına gittik. Danışmanlara Unganlarda verilen evrağı teslim ettik. Düzen laboratuvarı da beklediğimizden kalabalıktı. Köşe de sakin bir yer bulup beklemeye başladık. İlk eşimin ismi okundu. Hızlıca kan verme alanına gittik o sırada bir hemşire bize eşlik etti. Kan alımı sırasında içeride benimde ismim okundu, ayrı ayrı kan vereceğimiz için biraz moralim bozulsa da, hemen eşimin karşısında ki koltukta benimde kanım alınmaya başladı. İçeride toplam 4 kişi için kan alım yeri var. Yoğun bir güne denk geldiğimiz için kan alımı sırasında da içeride yoğunluk vardı. Kan alımı konusunda biraz tedirgin olsam da bebek iğnesi dedikleri en minik iğneler ile kanımızı aldıkları için çok hafif geldi, pek canım acımadı. Şimdiye kadar hiç böyle bebek iğnesi ile kan vermek gibi bir deneyimim olmamıştı. Genellikle kan alımı sırasında damarım zor bulunur bu konuda da hiç bir sıkıntı yaşamadık. Sadece iğne ucu minik olduğu için kan tüpünün dolması zaman alıyor, o nu bekliyorsunuz 1 dk. kadar. Sonrasında idrar testi için bir kit verdiler. Sonrasında ise akciğer filmi çektirmek için hızlıca bizi çağırdılar, hepsi o kadar art arda oldu ki sanıyorum 15 - 20 dk. içerisinde işlemlerimiz tamamlandı. Yukarı çıktığımızda asistan hanıma işlemlerin tamamlandığını söyledik ve bize akciğer film sonuçlarımızın çıkmasının ardından doktorun bizi göreceğini 1 saat 30 dakika sonra tekrar gelmemizi iletti. Bizde aşağıda bulunan cafe'nin bahçesinde biraz covid dolayısıyla tedirgin olsak da beklemeye başladık. Cafe'nin içerisi temiz ve hijyen kurallarına dikkat ediyordu, o nedenle biraz daha içimiz rahatladı. Saatimiz geldiğinde tekrar muayeneye gittik. Biraz içeride beklememizin ardından önce eşimi muayeneye aldılar, aradan 15 dakika sonra sıra bana geldiğinde ameliyat geçmişimize ait raporların eşimin çantasında olduğunu söyledim. Asistan hanım sağolsun eşimden raporlarımı aldı, boyumu ve kilomu ölçtü onları not etti, hazırlanmam konusunda ameliyat kıyafetini giymemi söyledi ve çıktı. Yaklaşık 10 dakika sonra doktor hanım geldi ve muayene etmeye başladı. Kalbimi dinledi, herhangi bir kalp rahatsızlığım olup olmadığını sordu. Ameliyat geçirdiniz mi daha önce diye sordu, kendisine geçirmiş olduğum operasyon geçmişini aktardım. Belgeleri göstermedim ama sanıyorum gerek görmedi. Eşim ile meslektaş mı olduğumuzu sordu, bende kendisine evet dedim. Kaçıncı başvurumuzda kazandığımızı sordu bende ilk başvuru olduğunu söyledim, gülümsedi. Daha önce hiç depresyona girdiniz mi, kendinize zarar vermeyi düşündünüz mü, başkasına zarar vermeyi düşündünüz mü, intihar etmeyi düşündünüz mü gibi sorular sordu. Karaciğer, böbrek, akciğer gibi herhangi bir rahatsızlığımın olup olmadığını, herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığımı sordu. Muayenenin ardından içeride eşim beni bekliyordu. Hızlıca ödememizi yaparak ayrıldık. Ödemeyi kredi kartı ile kur 8.70 üzerinden hesaplanarak kişi başı 250 USD olarak yaptık. Düzen laboratuvarına ise kişi başı 117 USD olarak yine 8.70 kur üzerinden kredi kartı ile ödeme yaptık. Bana toplam 4 aşı, eşime 3 aşı vuruldu. Doktor hanım 1 ay süre ile hamile kalınmaması gerektiğini tavsiye etti. Asistan hanım muayene sonrasında Pazartesi günü saat 14:00 - 16:00 arası raporumuzu almamızı söyledi. Raporunuz ile ilgili bir aksilik olması durumunda bizi saat 14:00'den önce arayacağını söyledi ve ayrıldık.

Pazartesi günü saat 14:00'den önce herhangi bir arama gelmemesinin ardından bizde raporumuzu almaya koyulduk ve girdiğimizde asistan hanım o yoğunluğuna rağmen beni hatırladı ve mülakat görüşmemiz ile ilgili güzel temennilerde bulundu. Raporumuzu teslim etti, zarfı kesinlikle açmamamız gerektiğini ve aşı bilgilerinin yer aldığı belgeyi çoğaltarak saklamamızı tavsiye etti.

Bu deneyim umuyorum ilerleyen günlerde sağlık raporu görüşmesi yapacak arkadaşlarım içinde faydalı olur.

Saygılar,

• ⭐⭐⭐

@ugurbenli, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba günaydın arkadaşlar, size mülakatımın detaylarını aktarmak istiyorum.

Öncelikle gerek forum'da gerekse Telegram grubundan, süreci sağlam ve düzenli yönetmemizde bize destek olan ve olmaya devam eden tüm arkadaşlarımıza, yöneticilerimize teşekkür etmek istiyorum.

Gösterilen para : 21.000$ (1 Kişi)
    Meslek : Yazılım Geliştirici (Software Developer)
    Gidilecek yer : Houston/Texas

Dün (05.08.2021) 10:15'de mülakat randevum vardı. Saat 09:35'de oradaydım. Biraz oyalandıktan sonra 10 gibi güvenlik arkadaş ismimi okudu. Pasaportumu kontrol ettikten sonra ilk olarak kapıda covid formunu doldurdum ve içeriye girdim. İçeri girince yine pasaportu bankodaki hanımefendiye verdim ve bana sıra numaramı verdi. İçeride saat olmadığından bilemiyorum ama ortalama 30-40 dk numara yanmasını bekledim. Sonunda yandı 10 numaralı vezneye gidip şu belgeleri görevliye teslim ettim;

• Sıra numaram
    • Eski(Tarihi geçmiş ama Greencard kazandığım) ve güncel pasaportum
    • 2 fotoğraf
    • KCC'ye yolladığım ve güncel Nüfus kayıt örneği
    • Güncel adli sicil kaydı (KCC olanı almadı)
    • Sağlık raporum
    • Maddi dökümler
    • Üniversite diplomam, fotokopisi ve e devletten çıkartılan kontrol belgesi (Lise ve Ön Lisans için de aynı belgeler vardı ama almadı)

Sonrasında yeniden bekleme salonuna geçtim ve beklerken DS-1810 belgesini vermediğimi onun da istemediğini fark ettim. Tekrardan gidip sordum ve biraz baktı sonrasında gerek yok dedi. Ardından numaram tekrar yandı 7 numaralı ödeme veznesinde 330$ (1 kişi) ödememi yaptım ve ortalama 20 dk kadar daha bekledim. Ardından 3 numaralı veznede numaram yandı ve hemen mülakata geçtim. Mülakat yaptığım hanımefendi yabancıydı ve İngilizce bilip bilmediğimi sordu ben de hata yapmamak adına hayır dedim. Sonrasında arkasından bir beyi çağırdı ve yemin edip, parmak izi verdikten sonra mülakata başladık. Sorduğu sorular şöyleydi;

• Şu an nerede yaşıyorsunuz?
    • Ne iş yapıyorsunuz? Hangi firmada ve ne zamandır? (Kurumsal bir firmada dedim ismini de sordular.)
    • Orada kendi işinizi mi yapacaksınız? İş baktınız mı?
    • Orada kalacak apart ayarladınız mı?
    • Hangi üniversiteden mezunsunuz? Hangi bölümden mezunsunuz? İki yıllık mı? (Bu soruları art arda seri bir şekilde sordu ben cevapladıkça. Şaşırtmaca yapmak mı istedi hakimiyetimi mi ölçtü bilemedim 🙂 )
    • Nereye gitmeyi düşünüyorsunuz?
    • Amerika'da tanıdığınız, akrabanız var mı?
    • Amerika'ya daha önce gittiniz mi?

Ardından diplomamın aslını iade ettiler. Hanımefendi eski pasaporta ve yenisine bakarak yan bankodaki başka bir beyefendiyle bir şeyler konuştular sanırım anlayamadı neden bu pasaportun öyle olduğunu (eskisi delikli durumda). Daha sonra durum çözüldü ve bana eski pasaportumu da iade ettiler. Ardından yardımcı olan beyefendi 'Hayırlı olsun. Vizeniz onaylandı. Pasaportunuz 4-5 gün içerisinde size iletilecek vize basılmış şekilde' dedi. Teşekkür ederek, iyi günler diledim ve içimden derin bir oh çekerek dışarıya çıktım saat 11.30'du. mülakat da ortalama 10 dk sürdü. Faydalı olması dileğiyle 🙂

• ⭐⭐⭐

@Uğur-Sarıoğlu, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Herkese Merhabalar, 4 kişilik aile olarak 5 Ağustostaki mülakat deneyimimizden bahsetmek istiyorum. randevu saatimiz 11.15 di. 11.05 de kapıdaydık. Kapıda son derece agrasif bir bayan güvenlik görevlisi vardı. az önce ismimizi okuduğunu söyledi. Pasaportları kontrol ettikten sonra Covid ile ilgili bir formu tüm aile üyeleri için eşimin ve benim imzalayacağımız şekilde 1 nüsha doldurmamızı istedi. Sonrasında güvelik aramasından geçtik. evrakları içine koyduğumuz bez torba dahil küçük kolanya şişesi ve küçük kızımın elindeki su şişesini bırakmamızı çıkışta alabileceğimizi belirtti.

İçeriye girdiğimizde sıra numarası aldık ve beklemeye başladık. Greencard için beklediğini tahmin ettiğimiz birkaç arkadaşa ne için beklediklerini sorduk. Aynı durumda olduğumuzu öğrenince kısa bir sohbet ile beklemeye devam ettik. sonrasında sıra numaramız yandığında elimizde her aile bireyi için hazırladığımız ayrı klasörler ve belki lazım olur diye aldığımız ve taşımakta sıkıntı yaşadığımız birçok evrakla ve fotokopi ile bankoya gittik.

Bankodaki görevli her aile bireyi için istediği evrakları sırasıyla ayrı ayrı söyledi ve bizde sırasıyla evrakları teslim ettik. sonrasında bize para ödemesi gerçekleştireceğimizi söyledi ve biz bankodan ayrıldık. bekleme salonunda tekrar beklemeye başladık aynı sıra numaramız tekrar yandığında bu sefer ödeme için farklı bir bankoya gittik. burada kişi başı 330 usd ödeme yaptık. fişlerimizi aldık ve tekrar bekleme salonunda aynı sıra numaramızın bu sefer mülakat için yanmasını bekledik. Bu sırada bankoda mülakatta olan bir arkadaşın girişte tanıştığımız kişilerden biri olduğunu farkettik. Mülakatı bitince merakla ve heyecanla geçmiş olsun dileklerimizi ilettik ve sonucunu sorduk. vizeyi aldığını öğrenince tebrik ederek ne sorduklarını öğrenmek istedik. Ancak cevabı alamadan salondaki bir bayan görevli araya girdi ve mülakatı biten arkadaşı işleminiz bittiyse böyle alalım diyerek dışarı davet etti:) çok kısa bir beklemeden sonra 3 numaralı bankoda beyaz gömlekli hafif çekik gözlü bir bayanın olduğu bankoda aynı sıra numaramız yandı. Asıl talihli eşim olduğu için kendisi karşısına geçti bizde hemen arkasında beklemeye başladık. Görevli mülakatı ingilizcemi türkçemi yapmak istediğimi sordu. Eşim türkçe yapmak istediğini söyleyince arkadan Türk bir bayan geldi yanına (ingilizcesi çok sınırlı bir aileyiz)

Bundan sonra bize sağ elimizi kaldırarak verdiğimiz evrakların doğruluğu ile vereceğimiz bilgilerin doğruluğu konusunda yemin etmemizi istedi ve devamında çocuklar için eşimden ayrı ayrı olacak şekilde eşimden ve benden parmak izlerimizi aldılar. Ardından ilk evliliğimiz olup olmadığını sordu. Sonrasında nereye gitmek istediğimizi sordu. Houston cevabını verdik. Neden Houston diye sordu. Eşim uzaktan bir akrabamız ( telefon görüşmesi yaptığımız bu uzak akraba sürecinizde başarılar diyerek bizle irtibatı kesen.......) ve eşimin bir arkadaşı var diyerek cevap verdi. Sonrasında mesleklerimizi sordu. Mali müşavir olduğumuzu söyledik. Amerika da ne iş yapacağımızı sordu. Aynı mesleği yapmayı istediğimizi söyledik. Görevli ingilizceniz yoksa nasıl yapacaksınız diye sordu. Eşim şu anda yoğun bir ingilizce birebir kurs almaya başladığımızI ve aynı zamanda gittiğimizde destek alacağımızı söyledi. Bu sırada görevli sürekli olarak bilgisayara not alıyordu. önünde bizim pasaportlarımız eşimin banka ekstresi ve ev tapumuzun aslı ve fotokopisi ile eşimin lisans diploması ile evlilik cüzdanımız vardı. Sonrasında eşime üniversite mezunu olup olmadığını sordu. eşim üniversite mezunu olduğu ve aynı zamanda 2 yıllık açıköğretim programına da devam ettiğini söyledi( ilk evrakları teslim ettiğimiz bankoda öğrenci belgesini istemedi sadece lisans diplomasını aldı). sonrasında bilgisayara notlar aldıktan sonra bize vizemizi onayladığını ve 5 günlük bir süreden bahsederek pasaportlarımızı belirttiğimiz yerden alabileceğimizi söyledi. ( ben vizenizi onayladım cümlesinden sonrakileri çok dikkati dinleyemedim 🙂 ) sonrasında salondan çıktık ve tekrar ilk girdiğimiz yerdeki güvenlik noktasından çıkarken bıraktırılan eşyalarımızı alarak çıkışımızı tamamladık. Süreci bu şekilde anlatarak merak eden ve bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olması umuyoruz. Arkada kimseyi bırakmadan talihli herkesin vizesini alarak sürecini tamamlaması için dua ediyoruz. Desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

• ⭐⭐⭐

@marathon, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Sağlık Muayenesi randevum saat 10.00'da olmasına rağmen beklediğim trafik çıkmayınca, 9.15 gibi Unganlar'daydım. Içeride henüz birkaç kişi vardı. Bankodaki hanımefendi seslendi, pasaport ve ds-260 formunun barkodlu sayfasını istedi; ben ilave olarak covid aşısı bilgisini (e-nabızdan screen shot ile çıktısını almıştım) de uzattım; onu da aldı. Belgeleri teslim ettikten sonra yerime oturdum, o sırada daha önceden geleceğinden haberdar olduğum @jaywest içeri girdi. Onunla konuşurken hanımefendi seslendi ve fotoğrafımı çekti. Hemen ardından bu fotoğrafı barındıran bir doküman çıktısı aldı, imzalattı ve o doküman, covid aşısı bilgisi sayfasını zımbaladı ve pasaport ile birlikte bana teslim ederek 3. kata yönlendirdi.

1. kata indiğimde saat 9.30 olmuştu. Ilk girişteki bankoya gittim; büyük bankoya yönlendirdiler. Evrakları hanımefendilerden birine teslim ettim. Beklememi söylediler. Birkaç dakika sonra bankodan seslendiler ve ödeme olarak 117.5 dolar talep ettiler. Debit kartla 1019.90 TL ödedim. Yeniden sesleneceklerini söylediler ve oturmamı rica ettiler. 9.35'te kan ve idrar tahlilini verdim. Hemen ardından adımı seslenen bir hanımefendi ile akciğer filmi için başka bir odaya geçtik. O işlem de tamamlandıktan sonra fotoğrafı içeren kağıda imzamı aldılar ve pasaport ile teslim ederek üst kata yönlendirdiler.

Yeniden Unganlar'a döndüğümde 9.45'ti.

Bana 13.45'e randevu verdiler.

@jaywest ile saat 13.30'da yeniden Unganlar'daydık. 14.10'da içeri aldılar beni, 14.30'da çıkmıştım. Içeriye girdiğimde herkesin bahsettiği gibi tek kullanımlık bir önlük verdiler ve alt iç çamaşırı kalacak şekilde hazırlanmamı istediler. Hazırlandıktan sonra sanırım 10 dakika beklemişimdir. O sürede heyecanım nedense tavan yaptı 🙂

Mehmet Bey odaya girdi, selam verdikten sonra hızlıca tansiyon aletini koluma geçirdi ve sorulara başladı. O tansiyon aletinin basıncını hiç hatırlamıyorum 🙂 tam bir sınav heyecanı yaşıyordum... Tansiyonum biraz yüksek çıktı ama Mehmet Bey "muhtemelen heyecandan" dedi, "evet, gereksiz heyecan yaptım" dedim. Ardından soruları sıraladı:
    Amerika'da daha önce 1 yıldan fazla kaldım mı,
    Ameliyat geçmişim var mı,
    Hastalık geçmişi ve kronik hastalıklarım var mı,
    Ruhsal bir rahatsızlığım var mı,
    Madde bağımlılığım var mı, daha önce kullandım mı,
    Alkol ile yakalandım mı,
    Sigara kullanıyor muyum,
    Gözlük kullanıyor muyum...
    O sırada göğüs, karın ve pelvis kısımları muayene etti, kalbimi, sırtımı (solunumumu) dinledi.
    Gözlük derecemi sordu (bir gözüm 0, diğer gözüm 0.50) ve araç kullanımında gözlüğe ihtiyaç duyup duymadığımı sordu. Sonra o standart göz kontrolü yapılan harflerin olduğu tablodan en alttaki satırı okumamı istedi, okudum.
    Amerika'da ne iş yapacağımı sordu, anlattım. Bana gayet güzel bir mesleğim olduğunu (mühendisim) ve iş bulmakta zorlanmayacağımı söyledi. Ardından iş başvurusu yaparken Türkiye'de yaptığım işlerle alakalı bir doküman hazırlamamı ve başvuru yaptığım firmalara muhakkak iletmemi söyledi. Sonra terketti beni. Bu kadar kolay olmamalıydı :))

Çıktım, içerisi yoğunlaşmıştı. Biraz bekledikten sonra bankodaki hanımefendi seslendi, ödemeyi TL mi yoksa dolarla mı yapmak istediğimi sordu, TL olarak kartla ödemek istediğimi söyledim. Kart kullanımı için yeniden içeri geçtik, kaç dolar olduğunu söylemeden (ben de sormadım) 2.178,00 TL ücretim olduğunu söyledi... Ödedikten sonra yeniden bankoya geçtik. Ertesi gün 14.00 ila 16.00 arasında evrakları teslim almak üzere gelmemi istediler. Teşekkür ederek ayrıldım...

Herkesin benzer tatlı heyecanı yaşaması dileğiyle...

• ⭐⭐⭐

@secondchance, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Arkadaslar merhabalar oncelikle emegi olan sayin @gucarslan @crazycells @Muhtaradana tesekkur etmek istiyorum okuduklarim ve ogrendiklerim dogrutusunda 28 temmuz da olan saglik randevumuzun detaylarini paylasmak istiyorum.

30 temmuz itibari ile saat 4 de raporumuzu teslim aldik , Ankara da ikamet ettigimiz icin unganlar ve duzen labaratuarinin konumunu biliyorduk fakat sehir disindan gelicek arkadaslar icin konum tunali hilmi caddesinin kugulupark yakinlarindaki ilk bina icerisinde hem 3.uncu kat duzen labaratuari 4. kat unganlar hizmet veriyor cevredeki otoparklardan yurume mesafesinde ulasiminiz daha kolay olucakdir.

-sabah 9:50 ve 10 :00 saatlerindeki iki kisilik randevumuza 9:50 de DS260 formlarimiz ve pasaport teslimlerimiz ile basladik oncelikli olarak talihli olan esimi alip fotoraf ve imza ile kayit islemlerimizi gerceklestirip ,pasaportlarimizida teslim alarak bir kat alta 3. katta ic kisimdaki danismaya pasaportlarimiz teslim ederek beklemeye basladik.
    oncelik kan alma ve idrar testi olarak isimlerimiz le birlikte 2011TL kura bagli olarak kredi karti ile odeme yaptik daha sonra rontgen icin beklemeye basladik
    ve islemlerin hepsi sabah saatleri olmasindan dolayi 12 den oce bitti ve pasaportlarimizi teslim alip tekrar unganlarin offisine gectik
    -offisten gorevli bayanlar doktor vizitimizin saatini 1:30 icin uygun oldugunu ve tekrar offise gelmemizi soylediler
    -saat 1:20 de offiste beklerken ilk benim siram geldi ve kiyafetlerimizi cikarmam ve muayne odasinda onluklu bir sekilde doktoru beklemem icin gorevli sekreter yonlendirme yapti

• 5dk icerisinde doktor hanim el ile ve steteskop ile muayneye basladi sorular hastalik gecirdin mi amaliyat oldun mu yatar tedavi gibi klasik ve benzeri
    • ilk 2 dk icerisnde 3 tup asi hazirladi ve bir yandan sorulara devam etti ilk asiyi vurdu ve ben diger elimle tutarken otekini de sagli sollu vurmaya devam etti
      -standart prosedur diye pek fazla secenek yoktu acikcasi ve 3 uncu igneyi de yaptikdan sonra giyinip cikabilirsin dedi ve benim muaynem bitti
    • sira esime geldigin de ne sordu diyerek n=merak la bana sordu ben de kolumu gostererek 3 asi oldugumu covid asimizi 1 hafta once vuruldugumuzu anlatdigimi soledim ve kizamik su cicegi gibi gerekli olanlarin hepsini yaptigini soledim
    • sira esimi iceri aldilar ve esim doktorla konusurken 6 yasinda sucicegi gecirmis oldugunu soylemis ve hatta kizamik icin de ayni sekilde doktor hanim sormus egerki kizamik gecirdiyse ve antikor testi pozitif cikarsa asi yapmasina gerek olmadigini solemis ve esime 2 asi yaparak ve sucicegi icin antikor testi istemis
    • cikista konu ile ilgili olarak ben 3 asi tansi 70 dolar olarak turk lirasi karsiligi 2148 TL dolar kuru na bagli olarak kredi kartindan odeme yaptim
    • esim icin 2 asi toplam 1546 TL kredi kartindan odeme yaptik ve tekrar sekreterin yonlendirmesi ile antikor testi icin duzene kan vermek icin gittik
      -antikor testinin ucreti 205TL arkadaslar acikcasi esimin yuzunde ve benim de yuzumde sucicegi lekesi var fakat benim secenegim yoktu ve acikcasi kan aldirmadan once bole bir secenek sunulmadigi icin bilgimiz yoktu
      -acikcasi kimseyi yanlis yonlendirmek istemem fakat bu secenek bize onden sunulmadi ,antikor test sonucu da rapor suresini 1 gun uzatti
      -bizim ikametimiz Ankara oldugu icin ve gunluk ugrama sansimiz oldugu icin testi kabul ettik ,testin sonucu negatif gelse asi icin tekrar ugramamiz gerekli ve her biri 1 gun ara ile yani test sonucu 1 gun sonra asi icin de 1 gun sonra tekrar gitmemiz gerekirdi
      -sonuc olarak vize randevumuz 5 agustos tarihinde oldugu icin acikcasi zamanimiz var di ve 70 dolar asi yerine 200 tl test ucreti odedik

-cok uzun hikaye gibi bir yazi oldugunu biliyorum arkadaslar ama detay icin herkes kendi tecrubelerini aktarmasi gerekli bence

• vize mulakatimiz icin de bu sekilde guzel bir haberle tekrar yazmayi isterim
      -herkesin surecini okurken ki heyecan baska ve herkese davalarda ve vize surecinde guzel dileklerimi iletiyorum, emekleri gecen herkesin vizesine kavusmasini dilerim .......klavye hatalarim icin kusura bakmayin 😃
  • ⭐⭐⭐

@Davut-UMULU, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Öncelikle herkesin vizesini almasını dileyerek başlayım yazıma.
    Arkadaşlar 6 haziran 2020 de beraber başladığımız bu yolculuğun sonuna neredeyse gelmiş bulunmaktayım.
    En baştan başlayım sizler için...
    Kendimi çok şanslı bulmadığımdan 6 haziran günü çıkmayacağına inanarak açıp bakmadığım çekiliş sonuçlarına abimin ilgilenerek bakması sonucu "TALİHLİ" olduğumu öğrendiğim bir süreç başlangıcı oldu benim için. Tabi ki inanılmaz bir mutluluk, sanırsın piyango çıktı. Bi de askerdeyim erlerim yanımda hep beraber bir curcuna bir sevinç adamlar benden çok sevindi desem yeridir.O kadar sevindiler ki Albay bile duymuş bizi, beni arayıp biraz kızdıktan ve açıklama istedikten sonra "Tebrikler. Senin için hayırlı olmasını diliyorum" diyerek kapattı suratıma.(Hahahaha şu an güldüğüme bakmayın tabiri caizse şimşek gibi bir adamdır iyi çarpar). Albaya çarpılıp bi 15 dakika sevindikten sonra beraber başvurduğum arkaşımı aradım ve onada çıktığını öğrenmem benim için çifte sevinç oldu tabi. Süreç böyle güzel böyle mutlu başladı. Tabi daha sonra Sayın Trump amcamızın yasaklarıyla zor bir döneme girdiğimiz ekip olarak kılcal damarlarımıza kadar yaşadığımız sıkıntılı bir süreçe girdik. Keşke ailemden başka kimsenin haberi olmasaydı dediğim bir süreç oldu benim için.

Çok uzun ve zihinsel olarak yorucu olan bu dönem mülakat mailimin gelmesiyle yerini 32 diş göstererek gülmelere bıraktı ama bu da kısa sürdü bende, sanırım pek anı yaşayabilen bir insan değilim...
    Şu son bir ay bir yıldan uzun sürdükten sonra sağlık muayenemizin günü geldi çattı. Neredeyse herşeyin DV2021 ler için ters gittiği bir süreç olduğundan inanılmaz kasılarak hazırladığım sağlık dosyamla beraber(20 lik diş ameliyatım için bile epikriz raporu aldım. Siz almayın 20 lik dişinizle kimse ilgilenmiyor.) gittim Unganlara..

Unganlara arkdaşım sayın @sfkahmet ile beraber gittik. Randevumuz dan 20 dakika önce oraya vardık 4. kata çıktık. kapıyı çaldık girdik içeri.(bu arada hiçbir tabela yok binada google haritalar bir kaç defa baktık gerçekten burasımı diye google haritalra güvenin ve dalın içeriye...). Orada bir 10 dakika bekledikten sonra pasaportumuzu aldılar ve bir kayıt yaptıktan sonra fotoğraf için gelmemizi söylediler. Bildiğiniz webcam kamerasıyla bir fotoğraf çekti bir hanfendi.(Oturur oturmaz pozisyonunuzu alın. Çekiyorum bile demiyorlar. Tamamdır çektik diyorlar hemen. Boyumunda uzun olması sebebiyle inanılmaz komik bir fotoğraf olmuş benim ki ve inanın ben bile zor tanıdım kendimi.)

Bunlardan sonra pasaportumuzuda teslim edip 3.kata göğüs röntgeni, idrar ve kan tahlili için inmemizi söylediler bize. 3. Katta ilk başta 117. 5 dolar ödettikten sonra önce kanımızı aldılar(Kimse bu kadar güzel kan almamıştı benden hemşirelerin eli çok hafif yada aletler çok iyi bilemedim.) daha sonra idrar tahlili ve sonrasında göğüs röntgenimizin çekilmesi ile tekrar dördüncü kata gönderildik. Ordanda saat 14.00 da gelmemiz direktifiyle ayrıldık. Saat 14.00 da tekrar geldik ve bir 15 dakika bekledikten sonra Sayın Mehmet Ungan'ın kontrolü için beni çağırdılar. Orada sizden üzerinizdekileri çıkarmanızı istiyorlar. Daha sonra bildiğiniz ameliyat önlüğünü giyiyorsunuz.(İşte ben o ameliyat önlüğünü deli gibi giymeyi sevmediğimden bornoz misali geçirdim üstüne ama tabiki orantısız bir güç kullanarak önündeki o zımbırtılar koptu hemen Matrixteki Morpheus gibi kaldı önlük üzerimde.... Hahaha öyle olunca insan modada girmiyor değil. Orada bir Morpheus ceketi almaya karar verdikten bir iki dakika sonra Sayın Ungan muayenesini yapmak için geldi. Bildiğimiz soruları söylemeyeceğim size burada. Ama şunu bilin Sayın Ungan inanılmaz rahat bir adam... Şakalar gülüşmeler ve sorular sonunda o kadar titizlikle hazırladığım dosyalara bir defa bile bakmadan Amerikada başarılar diyerek çıktı odadan (kendisine bunu sordum insanların genellikle kendilerinin geçirdiği operasyonları sözlü olarak iyi ifade edemediği durumlarda bu raporlara bakıyoruz o yüzden herkesten istiyoruz dedi). Sayın Ungan'ın muayenesinden sonra bi 250 dolar daha ödeme yaptık. Ve bir sonraki gün belgeleri almamız için gelmemiz konusundaki direktiften sonra unganlar maceramızı burada bitirmiş olduk.

Geldik finale...
    Mülakat günü için bütün belgelerimiz hazır şekilde vardık konsolosluğun önüne. @sfkahmet 'in mülakatı saat 9.45 te olduğu için saat 9.10 geçe oraya vardık. Kapıda biraz bekledikten sonra kendisi 9.25 geçe içeri girdi.(mülakatınızdan çok önce gitmenizi önermem ben sohbet ederiz diye gitmiştim ama çokta sohbet edemedim kimseyle. Dışarıda kimin ne için geldiği çok da belli olmuyor. Öyleki hiçbir dv kazanıyla sohbet edememişken bir afgan kardeşimle nasıl randevu alacağı konusunda baya bi muhabbet ettik. En sonunda sende mi afgansın demesi işin komik olan tarafı tabi..... ). Bu hoş sohbetten sonra o an geldi ve 11.15 çağrısı yükseldi amerikanın kapılarından vardım kapının önüne oradaki formu doldurmamı istedi bir hanımefendi doldurdum bir kaç dakika sonra içeriye davet ettiler. İçerdeki adamların tip tip bakışları arasında güvenlik kontrolünden geçerek içeriye yönlendirildim.(korkmayın adamların işleri bunu gerektiriyor çıkarken gülüyorlar). İçeriye giriş kapılarının neden bu kadar zorla açıldığını kafamdan sorgulayarak içeriye girdim ve orda bekleyen hanfendi pasaportumu kontrol etti bir sıra numarası uzattı ve beklememi söyledi.

Sıramı beklerken benden önce giren arkadaşımla biraz sohbet ettikten sonra yavaş yavaş DV2021 ekibi bulunduğumuz noktada toplandı. Dışarıda sohbet edememenin acısıyla sohbet açı olan ben arkadaşlarla sohbete dalarak sıra numaramın yandığını bile farketmedim. Adımın salonda yankılanmasıyla 11. görüşme noktasına giderek(valla adı bence bu olmalı. Hahaha Unuttum adını...) evraklarımı teslim etmeye gittim. Orada ki hanımefendi bize gönderilen maildeki sıraya göre tek tek aldı belgelerimi ek belge vermek isterseniz biraz ısrar etmeniz gerekebilir. Eğer Ds 260 doldurduktan sonra pasaport yenilediyseniz kesinlikle Ds 260 doldurduğunuz pasaportu verin çünkü orada istemiyor sizden daha sonra tekrar çağrılabilirsiniz.

Bunu atlattıktan sonra sıra numaramın ikinci defa yanmasını beklemeye başladım. Bu arada sıra numarası toplam üç defa yanıyor.
    Birincisinde evrakları teslim ediyorsunuz.
    İkincisinde ödeme yapıyorsunuz.
    Üçüncüsünde ise finaldesiniz.
    İkinci defa yanmasını beklerken yine sohbet muhabbet tabiki arkadaşlarla ama şahin gibi izliyorum bu sefer tabelayı adımla çağrıldığım için bi kere mimlenmiş gibi hissediyorum kendimi sanki bi daha çağırsalar sen yandın çık diyeceklermiş gibi. (inanın çok rahat insanlar siz benim gibi kasmayın). İkinci defa yanıyor ve ödemi yaptıktan sonra senaryoda final sahnesine yaklaştığımı hissederek bir heyecanlanıyorum tabi.
    O sırada dua ediyorum abi şu çinliye benzeyen ablamız gelsin mülakatta diye. Dualarım kabul olmamış olacak ki Sayın Siyahi abimizin olduğu bölümde yandı sıram. Geçtim camın karşısına geldi siyahi abimiz, bana gülümseyerek oturdu, sonra maskesini taktı ve ingilizce birşeyler söyledi.(ingilizce cevap verdiğiniz anda ingilizce devam ediyorlar ) Hiç taviz vermeden "ingilizce bilmiyorum" diye cevap verdim. O da gözlerinden güldüğü anlaşılarak bana türkçe olarak "Bende Türkçe bilmiyorum" dedi. Kısa bir gülüşmeden sonra Türkçe bilen bir görevli çağırdı ve klasik soruları sordu. Bana benden çok abimle alakalı sorular sordu.(Abim Amerikada yaşıyor. Bana abimin mesleğiyle alakalı sorular sordu açıkçası bu konuda pek iyi anlaşamadık.) En sonunda eski pasaportumu bana verdi ve tebrikler vizeniz onaylandı dedi. Adamın gözlerinin içine bakarak maskemin altından tam olarak 32 dişimi açarak güldüm ve teşekkür ederek aynı zamandada bittiğine inanamayarak ayrıldım oradan....
    Vizesini alan bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Herkesin vizesini almasını dileyerek bitireyim yazımı. Bu süreçte umarım herkes finale ulaşır.

GÖSTERDİĞİM PARA:18.3K $
    GİDECEĞİM YER: NEWYORK

• ⭐⭐⭐

@red_wine, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Foruma ve telegram grubuna bütün teşekkürlerimi edip mülakat deneyimimizi aktarmak istiyorum.

8.45 randevumuz için 8.30 da konsolosluk kapısındaydık biraz gergin olduğunu düşündüğüm güvenlik görevlisi ismimi söyledi ve önce covid formunu doldurmamızı istedi mail gönderildiğini onu doldurduğumuzu söyledik sinirli bir şekilde o olmaz burda dolduracaksınız dedi. Sonrasında güvenlikten geçtik ve içeri girdik orda evraklarınızı sırayla hazırladınız değil mi diye sordular ve bizim cevap tabiki hayır 😱 konsolosluktan gelen mailin çıktısını verip bu sıraya göre dizin dediler telaşlı bir şekilde evrakları sıraladık . Bekledikten sonra ilk numaramız yandı evrak teslimi için gittik sırası ile evraklarımızı verdik ve çok enteresan bir şekilde dolar hesap dökümümüzün orijinali yoktu az önce elimizdeydi teslim sırasında asla bulamadık 🤷🏼♀️ bizde fotokopisini verdik , neyseki sorun olmadı . Bu kısımda İngilizce biliyor musunuz diye soruldu evet ama Türkçe olursa rahat oluruz dedik . Sonra ücreti verdik ve sonra son kez numaramız yandı çok sevimli siyahi memur ile yaptık görüşmeyi İngilizce biliyor musunuz deyince biraz dedim tercüman çağırır umuduyla ama olsun anlaşırız dedi . Arkasında sanırım yeni işe girecek biri vardı ona öğretiyordu . Yemin ettik ve parmak izi verdik . Daha sonra ;
    1- Nerede yaşıyorsunuz
    2- Ne iş yapıyorsunuz
    3- Amerika’da nerede yaşayacaksınız
    4- Ev bulabildiniz mi kiraladınız mı ?
    5- Tanıdığınız var mı orada dedi arkadaşlarımız var deyince aileniz var mı dedi hayır dedik
    6- Ne okudunuz ( bana ve eşime ayrı ayrı sordu )
    7- Amerika’da ne iş yapacaksınız ( iş teklifimiz var deyince e versenize der gibi oldu )
    8- Daha önce Amerika’da bulundunuz mu
    9- Başka ülkede yaşadınız mı
    10- Amerika’ya hangi vize ile gittiniz hala geçerli mi vizeniz
    11- Bana turist vizen var mı diye sordu var dedim ama yok gibi de dedim 😂 Amerika’da turiste başvurduğumu söyledim okey dedi eski pasaportumu uzattım bakması için

( Evlilik ile alakalı hiçbir şey sorulmadı , paranın kaynağı sorulmadı , daha önce Amerika’da uzun kalmış olmam sorgulanmadı , eşimin 2 yıl kuralı sorgulanmadı, en korktuğum detaylardı )

Son olarak approved dedi ben boş boş suratına baktım o da elleriyle 👍🏻 bu işareti yapıp approved dedi ve mutlu son 😍

• ⭐⭐⭐

@sahmeran, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

1. GİRİŞ
      herkese merhaba bende bu zorlu ve yorucu sürecin sonunda vizemi almayı başardım. sayın @crazycells @gucarslan @covacik @Muhtaradana @EzgiLera başta olmak üzere, gerek Telegram gerek forum üzerinde sürecin en başından beri istinasız sabırla cevap verip yol gösteren herkese teşekkürlerimi sunarım. öncelikle green card hikayemle başlamak istiyorum biraz uzun ama umarım rahatsız olmasınız bu kadar uzun yazıdan .

aklımda hiç yokken 1 Kasım'da nedenini açıklayamadığım bir sebep 'ten polisler aracıma el koydu. Başsavcılık 'tan aracı bırakın talimatı gelmesine rağmen Beşiktaş' ta adını vermek istemediğim bir karakoldaki polis amirinin aracı teslim etme yetkisi olmasına rağmen , beni gece 4'e kadar yaklaşık 5 saat bekletip aracı ancak el koyan bekçiler iade edebilir diyerekten bekletti. bekçiler gelince aracı amirde teslim edebilirde niye bekledin ki demelerinden sonra anladım ki polis halk tabiriyle sakal istiyordu . tabi benim kafa o an dank etmedi bende kavga ettim baya bildiğiniz kavga ettim küfürlü filan . olay çok fazla büyümeden duruldu hemen zaten . ertesi günü ben böyle adaleti 'de böyle ülkeyi 'de diye saydırıp green carda başvurumu yaptım 😃 (sanırsan başvuran herkes kazanıyor akla gel zihniyete gel 😃 ) zaten başvurunun sanırsam son 1 veya 2 günü kalmıştı , çevremdekilere diyorum konsolosluğa başvuru yaptım gidecem büyük ihtimal diye. neyse efendim green card sonuçlarını açıkçası hiç öyle heyecanlı filan beklemedim açıkçası kızmasanız başvuru yaptığımı bile unutmuştum . mart ayındaki New York'la başlayan genel kapanmalar neticesinde hatırlarsanız borsalarda büyük bir çöküş yaşandı %50'lere varan bir çöküş . bu çöküş neticesinde hatırı sayılır bir para kaybettim psikolojim bozuldu her şeyimi mahvolmuştu açıkçası resmen hayattan kopmuş gibiydim . taki haziran ayındaki sonuçlar açıklanana kadar.

1. SONUÇLAR AÇIKLANMASI VE ÇÖKÜŞÜM VE TEKRAR DİRİLİŞİM
      sonuçlar açıklandıktan sonra bi arkadaş 'ta başvuru yapmıştı, bana söyledi çıkmadı diye o an aklıma geldi bende başvuru yapmıştım hemen kontrol ettim . fakat daha önce hiç başvuru yapmamıştım kazanma sayfası nedir onu bile bilmiyordum ; internetten haldır haldır örneklere bakıyorum kazandım mı kazanmadım mı diye fakat kazanmayanların sayfası farklı kazananların farklı olduğunu görünce inanamadım böyle 4 5 saat filan 🙂

buradan Amerika'ya gideceğiz diye plan yapan arkadaşlara seslenmek istiyorum vizenizi pasaporta basmadan kesinlikle planlarınızı yapmayın. gelen tüm aksilikler üst üste geliyor , mesela para kaybındaki çöküşten sonra kazandım haberi ile tekrar toparlanmam ile bir hata yapıp tekrardan çöküş sürecim arasında hep bir inişli çıkışlı yaşadım diğer aptallığımı 'da hemen anlatıyım 2021 ocak ayında yeni bir hayata başlıyorum yeni bir düzen diyerek gidip adını vermek istemediğim özel bir göz hastanesinde TRANSPRK (No touch dedikleri zımbırtı merak eden olursa özelden yazarım . ) ile göz çizdirme ameliyatı oldum. keşke olmasaydım , ameliyattan önce sadece uzağı göremeyen gözlerim ameliyattan sonra şiddetli kuruluk ve Ghost görüş (hayalet görüntü ) oluştu . kısaca kaş yapalım derken göz çıkarmak deyiminin tam anlamıyla yaşadım. resmen cehennemi yaşadım tekrar vizeyi alana kadar, şuan hala o sağlık sorunum var ve ömür boyu devam edecek maalesef . ​sonrasın malumunuz covid süreci , kapanmalar ,tump hikayesi ,biden başkanlığı , gerek Telegram gerek forum öncülüğünde başlatılan kampanyalarla iptal edilen pp10014 , davalar derken 4 ağustosta ilk sağlık muayenesine girdim .

1. SAĞLIK MUAYENESİ

Kızılay meydanında otel' de kalıyordum , Unganlara yaklaşık 2km uzaklıkta. Bu sebeple 09:10'daki randevu için tüm belgelerimi hazırlayıp 08:40'ta yola çıktım, Taksiyle ya klasik olarak 5 dakika içerisinde 15 TL le ulaşım sağladım Kızılay Meydan'dan . Düzen laboratuvardan olduğu pasajın girişinden asansöre binip 4. kata çıktım . ( burada iki asansör mevcut soldaki asansör tek katlara çıkıyor Sağ'daki ise çift katlara ) Kapiği calip içerideki banko 'ya pasaport ve ds-260 onay form
    Sayfamı teslim edip , bana verdikleri kâğıtla beraber aşağıda 3. Katta düzen laboratuvarına indim . 117.5 dolar ödeme istediler .200 dolar ödedim üstünü Tl olarak verebileceklerini söylediler bende karttan çektirdim 977,94 TL olarak . Bi hemşire beni karşılayıp idrar ve kan tahlili için numune alanına aldı. Unganlardan aldığınız İngilizce sağlık forumlarına imza atıyorsunuz her aşamada bilginiz olsun . Burayı affınıza sığınarak yazıyorum idrarı zor gelen biriyseniz tahlillerden 2 saat öncesine kadar idrar ihtiyaçlarınızı gidermeyin . Kendinizi tutun 🙂 işim bitince bekleme salonunda ismimi okumalarını bekledim , akciğer grafiği çekilmek için . Grafik çekimi 'de bitince tekrar Unganlara 4. Kata dönüp kâğıtlarımı teslim edip 11.30'da geri dönmek üzere ayrıldım . Saat 11.30'da geri döndüğümde biraz bekleyip muayene odasına geçtim boy ve kg ölçümünden sonra iç çamaşırı hariç olmak üzere tüm kıyafeti çıkarıp mavi bir önlük giydim .. ve sonunda meşhur doktorumuz Mehmet bey geldi 😃 muayene sırasında sırt üstü yatıp gerekli testleri yaptı , ardından 3 tane aşıyı tek seferde vurdu . O sırada ne iş yapıyorsun diye sordu başka bir şey sormadı. Ama muayene sırasında ufak bir sohbetimiz oldu göçmenlik ile alakalı . Sonra tamam bitti deyip gitti. Muayene odasında üstümü giyip sekterlerin olduğu bankoya geri dönüp radyoloji onay bekledim . Radyoloji onayından sonra ödemem için 250 dolarlık ücret istendi , 300 dolar ödeyip 50 dolar para üstünü dolar olarak geri aldım . Bana yârin 16:00 ila 18:00 arasında gelip muayene sonuçlarımı alabileceğimi eğer herhangi bir sorun olursa kendilerinin benimle erkenden iletişime geçeceklerini belirttiler . Ertesi günü saat tam 16.30'da gidip sarı zarfımı aldım . zarf dikkatimi çeken şey vardı muayene geçerlilik tarihi 4 ocak diye yazıyordu . neden bu kadar az verdi anlamlandıramadım açıkçası.

1. VİZE MÜLAKAT

Büyük gün geldiğinde sabah 09:15'teki randevuma gitmek için 07:00'da kalkıp hazırlandım. Elçilik önün 'de 2 numaralı kapıdan saat 08:40' ta girdim , kapı 'da girmeden önce size mail ile gönderilen bir covid formu oluyor . Bu formu çıkarsınızda çıkarmasanız' da içerdeki güvenlik abla size tekrardan doldurtuyor. çok şeker bir güvenlik ablaydı, heyecan yaptığımı görünce ne var kardeşim bu kadar heyecan yaptın alt tarafı bir vize dedi, bende olur mu abla 1 yıldır mücadele ediyoruz bunun için benimki göçmen vizesi dedim hum çabuk koş zaman diye yanıt verdi 😃 içeri girdiğinizde bekleme salonunda size bir sıra numarası veriyorlar. bu numarayı alıp bekleme salonunda beklemeye başlıyorsunuz . 1-7 numaralı bankolar bekleme salonunda gözle görülebiliyor. 8 ila sanırsam 11 arasındaki bankolar 7 numaralı bankonun sağındaki koridor 'da . 3 4 6 numaralı bankolarda interview (mülakat yapılırken ) 5 numaralı bankoda parmak izi var diye yazıyordu ama kapalıydı. 7 numaralı banko ise vize ücretini ödeyeceğiniz kısım. 8 ila 11 arasındaki bankolarda ise evraklarınızı teslim ediyorsunuz . benim sıra numaram 14' tü . 11 numaralı bankoda yandı ilk numaram . hemen son bankonun yanındaki koridor 'da girip 11 numaralı bankoya sırasıyla istediği evrakları verdim . eksiklerimi tamamladım . bu arada başvuru yaparken ki pasaportum farklıydı onu istemedi ben ona hatırlattım aa doğru onuda ver dedi. sonra neden değiştirdiğimi sordu bende süresi bittiği için diye yanıt vererek bekleme salonuna geçtim . yaklaşık bi 10'dklık beklemeden sonra 7 numaralı banko 'da ki görevliye tam 330 doları teslim edip tekrar bekleme salonuna dönüp bekledim. 3 4 numaralı bankolarda 2 Asyalı han fendi 6 numaralı banko 'da siyahi bey vardı. oysa benden önce giren arkadaşların belirttiklerine göre bir Asyalı han fendi 2 siyahi bey vardı. demek ki yeterli personelleri var bunlar bunca zaman bizi acı çektirmek için bekletiyorlardı diye düşünürken o sırada numaram 4 numaradaki Asyalı han fendi 'de yandı mülakatı Türkçe yapmak istediğimi belirttim. fakat İngilizce devam etmek istedi, ısrarla Türkçe olsun diye belirttim zaten sesleri kısık kısık geliyordu tam anlayamıyordum , az biraz İngilizcemle bir şeyleri mahvetmek istemedim hemen yan 'da bir Türk çalışanı çağırıp görüşmeyi başlattı. ilk önce sağ elimi kaldırıp yemin etmemi istediler. sonra sol 4 parmak sağ 4 parmak ve iki baş parmağın parmak izlerini aldılar . ne iş yapıyorsun, nerede mezun oldun , mezun olduğun okulun derecesi , nerede yaşamak istiyorsun , neden orayı seçtin , orada tanıdığı biri var mı , varsa sana yardımcı olacak mı , olacaksa nasıl bir yardımda bulunacak maddi mi yoksa manevi mi , daha önce Amerika'ya gittin mi , Amerika'yla ilgili bir her hangi bir bağın var mı , maddi gücün nedir maddi planlaman nasıl olacak bu soruları sordu. ben Houston seçtiğimi söyledim başlangıç için kolay olduğunu Amerika'yla iliği herhangi bir bağımın olmadığını orada bir tanıdığım olmadığını söyledim . maddi olarak 12 bin dolar nakit yaklaşık 33 bin dolar aracımın olduğunu belirttim (ruhsat ve araç kasko değer belgesini iletmiştim) . tebrikler vizeyi almaya hak kazandınız diye söyledi o an sanki dünyalar benim olmuştu bu kadar emek çaba cehennem gibi geçen Zaman'dan sonra bu cümle sanki tüm bedenime huzur ve mutluluk getirmişti . teşekkürlerimi iletip diplomamı ve vize ücret makbuzunu iade alıp çıktım .

umarım sıkılmadan okursunuz herşey için herkese çok teşekkür ederim .

• ⭐⭐⭐

@Uğur-Sarıoğlu, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Selamlar herkese. Çarşamba günü 4 kişilik aile olarak Unganlarda muayenesine girdik. 2 kızımız var 5 ve 11 yaşlarında. 4. Katta saat 9.15 de kaydimizi oluşturduktan sonra bir alt kata laboratuvara indik. Çocuklardan herhangi bir test yada tahlil talep edilmesi. Ben ve eşim kan, idrar ve röntgen cekindik. Tabiki öncesinde 2 kişi için 235 USD ödedik. Sonrasında tekrar 4.kata çıktık ve öğlen saat 1 için doktor muayenesi aldık.

Saat 1 de tekrar 4. kata doktor muayenesi için gittiğimizde önce beni sonra eşimi sonrasindada eşimle birlikte çocukları aldılar.
    Muayene odasına girdiğimde ameliyat önlüğü tarzında birşeyi üstümde sadece iç camaciri kalacak şekilde giyinmemi( çocuklara bu uygulama yapılmadı ) ve doktoru beklememi söylediler. Yaklaşık 5 dakika sonra doktor geldi. Merhabalaştık. Kronik bir sağlık sorunum olup olmadığını sordu. ardından vücudumda dövme ve yara izi olup olmadigini ve ameliyat oldunuz mu diye sordu. Cevapladiktan sonra bu sefer Hangi şehire gideceğimizi sordu. Türkiye'de ne iş yaptigimizi ve Amerikada Ne iş yapmayı planladığımizi sordu. Bende kısaca ben ve eşimin mali müşavir olduğunu aynı işleri yapmayı planladığımizi ancak ilk zamanlar için iş konusunda seçici olmadan uyuma odaklanacagimizi söyledim. Tanıdık olup olmadığını sordu. Uzaktan bir tanidigimiz var ancak herhangi bir yardım almayacağımizi söyledim. Konuşma sırasında can acıtan 2 iğne yaptı. Benden sonra esimide aynı sorular sorulmuş ve 2 iğne yapılmış. Çocukların aşı kartlarini götürmüştüm. Öncesinde de aile hekiminden aşı gecmisini imzalı olarak almıştım. Onları ilk kayıt sırasında teslim etmiştim. Bu yüzden çocuklara 1 aşı vuruldu. Muayeneler bittikten sonra toplam 840 USD odedik.sonrasinda bankodaki hanımefendi röntgenler de bir sorun olmadığını ve yarın gelip 2 ile 4 arasında sonuçları alabileceğimizi söyledi. Ertesi gün saat 1 civarında oradaydım. Herbiri kapalı bir şekilde 4 zarf aldık. Hepsinin üstünde yapılan ve geçmişte yapılmış( sadece çocukların geçmişi vardı) aşıların işaretli olduğu kağıtlar zimbaliydi. Benim ve eşimin zarfında ayrıca CD( muhtemelen röntgen CD si) vardı. Teslim aldık ve ver elini İstanbul.

• ⭐⭐⭐

@covacik, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Aslına bakarsanız eşim ve benim mülakat deneyimimiz diğer deneyimler ile çok benzer ama kendimce önemli gördüğüm yerleri yazacağım.

8.45 randevumuz için 8.30 da konsolosluk kapısındaydık, covid formunu doldurduk ve sonrasında güvenlikten geçtik ve içeri girdik. İçeri girer girmez sol tarafta oturan görevli pasaportlarımızı istedi, kontrol ederek bize sıra numarası verdi. Sıra numarası tuşuna bastığı anda numaramız yandı evrak teslimi için gittik, sırası ile evraklarımızı verdik. Evrak teslimi bittikten 10dk sonra numaramız yine yandı ve 2x330$ ücreti nakit olarak ödedik. Ücreti ödedikten yine 10dk kadar sonra son kez numaramız yandı, güler yüzlü ve pozitif enerjisi olan, hafif çekik gözlü 30lu yaşlardaki bir bayan ile yaptık görüşmeyi. Hi,good morning,how are you.. selamlaşma faslından sonra yemin ettirdi bize ve parmak izlerimizi verdik .

Parmak izinden sonra 4 soru sordu:
    1- Ne iş yapıyorsunuz, mesleğiniz nedir?(İlk bana sordu, sonra eşime)
    2- Amerika’da nerede gideceksiniz?
    3- Başka ülkede 6 aydan uzun süre yaşadınız mi?
    4-Oğlunuz olduğunu görüyorum, amerikan vatandaşı mi?

Bu soruları sorarken bir yandan ya bilgisayara giriş yapıyor. Ben daha yeni isinmisim, hadi daha sor diye beklerken, turist vizelerinizi iptal ediyorum demesi ile vizelerin üstüne iptal mührü vurması bir oldu. Sonra vizeleriniz onaylandı dedi. Ben anladım ama görüşme 3 dk sürdüğü için mülakat kısa geldi bana biraz, her şey tamam yani değil mi, bir problem yok diye sormuş bulundum. Gülerek, herşey çok iyi, vizeniz onaylandı, 3-5 güne vizeniz gelir dedi. Teşekkür ederek ayrıldık. 8.45'de girdiğimiz konsolosluk binasından 9.15 gibi çıktık.

-Türkçe mi ingilizce mi mülakat yaparsın diye kimse soru sormadı

-Mali kaynak olarak 80k$ civarı para gösterdik, uzun süredir hesapta idi zaten, hiç soru sormadı para ile alakalı. İş teklifi yada sponsor yoktu.

-DV çekilişine katılırken kullandığım, kcc evrak istediği zaman gönderdiğim ve evrak onayı aldığım pasaportumu süresi az kaldı diye yeniledim. Yeni aldığım pasaportum için ds260 açtırmadım, kcc ye haber vermedim. Mülakata iptal edilen eski pasaport + yeni pasaport ile gittim, konu ile alakalı hiç soru sormadılar. Unganlara ve aıs kaydını yaparken yeni pasaportumun numarasını kullandım.

-Bizim oğlan amerikan vatandaşı, bu yüzden DV çekilişine katılırken bilgilerini girmemiştim, us vatandaşı olan es veya çocukların bilgilerini doldurup doldurmamak size kalmış yazıyordu, bende doldurmadım. Ama içten içe de bir tedirgin olmadım değil eksik yada hatalı mi bilgi verdik acaba diye. Neyse mülakat sırasında çocuğunuz US vatandaşı değil mi diye sordu, evet US pasaportu yanımda isterseniz göstereyim dedim, gerek yok dedi.

-Yanımda ayrıca doğum yaptığımız hastaneden aldığımız tüm doğum ücretleri ödenmiştir, borcu yoktur yazisida vardı, bazı mülakat deneyimlerinde okumuştum, istenebiliyormus, benden istenmedi.

Bu vesile ile vize/mülakat alan tüm DV2021 ailesini tebrik ediyorum. Alamayanların inşallah en kısa sürede mülakat almaları için dua ediyor, CEAC sitesini mülakat gelmiş mi diye her gün talan ediyorum 🙂 Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim, kalın sağlıcakla..

• ⭐⭐⭐

@ucakci, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Randevumuz 5 Ağustos 9:45 idi.

Girişte covid formuna hayır deyip imzaladık . Elimizde evrak çantası vardı almadılar , kafeye bırakıp geri geldim. Daha sonra güvenlikten geçip içeri salona girdik. Salon girişindeki bankoda pasaportlarımızı isteyen bayan , kontrol ettikten sonra pasaportlar ile birlikte 19 nolu sıra numarasını verdi. yaklaşık 15 dklık bekleme sonrasında 11 nolu bankoda evraklarımız teslim ettik ( diploma aslı / fotokopisi , adli sicil kaydı , evlilik cüzdanı ve iki fotokopi, vukuatlı nüfüs örnekleri ,ben, eşim ve kızım için , ıslak imzalı iki bankadan alınmış ekstreler, imza sirkülerleri ve 2021 araç ruhsat fotokopisi)

Daha sonra tekrar beklemeye başladık , 15-20 dk sonra tekrar numaramız yandı , cashier yazan bankoya tam olarak 330x3 = 990$ nakit ödeme yaptık.

Tekrar beklemeye başladık. Yine bir 15 dk sonra numaramız tekrar yandı , malum herkesin tanıdığı asyalı bayan ile konuşmaya başladık , ingilize biliyormusunuz evet dedim. Eşiniz biliyormu az dedim , bundan dolayı tercüman bayanı çağırdı. İlk önce ellerimizi kaldırarak doğru beyan için yemin ettik. Sonra tek tek parmak izlerimizi aldı. Sonra nereye gideceksiniz (atlanta) , neden gideceksiniz(kardeşim yaşıyor) , çalışmayı düşünüyormusunuz diye sordu 🙂 Evet dedim , ne iş yapacaksınız dedi , mesleğimi yapacağım dedim ( uçak müh. ) , eşiniz çalışacak mı dedi evet ( Güzellik Salonu) dedim , ingilizce az iken nasıl çalışacak dedi , kursa gidecek dedim ve ayrıca zaten müşterilerin çoğu Türk diye de ekledim. Daha sonra ilk evlilikleriniz mi dedi , hayır benim ilk eşimin ikinci dedim. Boşanma evrağı varmı dedi , Vukuatlı nüfüs örneği ( ilk eşini içeren ) teslim ettim , boşanma tarihi , boşandığı ve dava numarasına kadar barkodlu bir evraktı. Ancak uzun süreli incelemesinden sonra bu evrak geçerli değil dedi.

Şu an eşinize vize veremiyoruz , bu evrak tamamlamanız gerekiyor dedi ve sizin , kızınızın vizesini şimdi mi vereyim yoksa evrak geldikten sonra hep birliktemi istersiniz dedi. Ben de şimdi verin lütfen dedim. Eşimin pasaportunu ve beyaz bir eksik evrak kağıdını bize teslim etti. Bana ve kızıma ait geçerli amerikan vizelerini iptal mühürü basarak , ödeme fişlerini , diplomayı ve evlilik cüzdanınız teslim etti.

Sonuç , asıl talihli ben ve kızım vizelerimizi aldık , eşime ait Mahkemeden alınmış ıslak imzalı aslı gibidir boşanma karar örneğini ve eşimin pasaportunu PTT ile tekrar konsolosluğa gönderdiğimizde eşimin vizesini de basarak tekrar geri bize gönderecekler.

İkinci evliliği olan tüm talihliler Mahkemeden alınmış ıslak imzalı aslı gibidir karar örneğini götürsünler. Bizde kısa süreli bir gecikmeye sebep oldu , sizde olmasın.

Tüm talihlilere vizelerini alması dileği ile.

• ⭐⭐⭐

@Serkantepe, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Herkese merhaba,

Mülakatım 5 Ağustos tarihinde saat 13.15 te idi mülakatımız rutin içeri girip önce evraklar, ardından ücret yatırma ve son olaraksa konsolos ile görüşmeye geçtik ki bu süre 15 dakika bile sürmedi sanırım. Önce parmak izimi aldı siyahi bir görevli vardı Türkçe yaptık mülakatı. Diplomamın aslını görmek istedi gösterdim. Mesleğimi sordu öğretmen olduğumu söyledim ama pandemi dolayısıyla kapandığını bende bir yerde yöneticilik yapıyorum dedim birşeyler yazdı bilgisayara ardından gideceğimi gideceğimi, orada ne iş yapacağımı sordu onları cevapladım. Hesap dökümüme baktı biraz 1400 dolar para ve motosikletim vardı onlara ait kağıdı aldı eline diğer eline pasaport alıp cama doğru getirdi ben elendiğimi düşünüyordum bu kadar az bir tutar ile. Bir anda gülümsemeye ve vizeyi almaya hak kazandığımı tebrik ettiğini söyledi pasaportumun bana ptt ile geleceğini söyledi ve oradan ayrıldım. Perşembe günü mülakat vardı cuma günü onaylandı vizem pasaporta basıldı cumartesi ise elime ulaştı.

• ⭐⭐⭐

@28Bjk1903, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar bende sizlere 05.08.2021 tarihinde gerçekleşen mülakar deneyimimi anlatmak istiyorum. Umarım herkes vizesine hayırlısı ile kavuşur.

Not: Telegram gruplarında ve forumda bizlere yardımcı olan başta @gucarslan @crazycells @Sono @Muhtaradana @covacik olmak üzere herkese çok teşekkür ederim.Bu deneyimi okuyacak arkadaşların sayfalarca kitap okumalarına danışman tutmalarına hiç gerek yok. Burda yazılanlar neyse en temiz ve doğru bilgiyi bu adresten bulabilirsiniz.

03/08/2021 tarihinde 18:50 de best hotele giriş yaptım.Hemen Unganlara gidip raporu teslim aldıktan sonra otele yerleştim.Bu arada doktor raporunuzu ertesi gün almanıza gerek yok mülakattan önceki gün alabilirsiniz.Otel konsolosluğun tam karşısı ön cepheden amerika toprakları gözüküyor :)).Mülakattan önceki gün kahvaltımı yaptıktan sonra saatimde kronometre tutarak 9:00 gibi konsolosluğun girişine doğru yürüdüm. Benim cüsse biraz ağır olduğun için 3 dk gibi bir sürede mülakatın yapıldığı kapıya vardım. Mübarekler kurbanlık koyun gibi dizilmiş sıra geleni içeriye alıyolar(Öğrenci vizeleri çoğunluklu) Mülakat deneyimlerinden bildiğimiz O meşhur Büfe malesef yok. Pandemiden dolayı kaldırmışlar.Hemen girişin karşısında üst tarafta bir kafe var oraya emanet bırakabilirsiniz eşyalarınızı.Neyse biraz keşif yaptıktan sonra hemen kons yanında bir kafede oturmaya başladım. Tatlı bir bayan ve kızıyla sohbet ettim kızının vizesi onaylanmış o anlattıkça ben rahatladım. Sizlere naçizane tavsiyem 1 gün önceden gidip prova keşif vs yapmanız.

Ve 10 yıldır hayal kurduğum "Allah'ım bi kerede olsa kons kapısında o tecrübeyi yaşamayı bana nasip et" diye dua ettiğim gün artık gelmiş çatmıştı 🥲🥲

Saat 8 gibi kons önünde sıraya girdim. Sırayla saati gelenler kapıya gelsin diyor güvenlik ablamız.

+9:45 randevusu var mı? Var abla maskeni indir cocum.
    +Covid formunu doldur imzala
    +Güvenlikten giriş yaptık
    +İçerde türk bir beyfendi "hoş geldiniz günaydın"
    Pasaporta bir etiket yapıştırdı ve sıra numaram "14" (10 sene boyunca hep hayalimde 28 numara verilemesini hayal etmişimdir 🙃

Neyse içeri geçtik bekliyoruz yandı numaramız türkçeyi ve ingilizceyi benden iyi konuşan bir abi var karşımda!
    +Passport
    +türk police kaydı
    +Birth sertificate yoladım
    +Dibloma
    +Finansal documents
    +Doktor raporu
    +Fotoğraf
    +İngilizce biliyormusun uşağum
    e lidıl bit
    Türkçe konuşabilir miyim?
    Ok sorun yok.

Araç ruhsatı var verebilir miyim✅
    İş teklifi var verebilir miyim✅

Banko numarasını aldı dosyaya zımbaladı.
    2. Numara yandı 330 dolar kasiyere ödedik
    Hafiften bir zıng sesi ekranda 14 nolu numara🥵🥵

Rabbiyesir vela tuasir rabbitemmim bil hayır bildiğim bütün duaları 10 sn içinde okudum🤣

Kons görevlisi siyahi genç güler yüzlü yanında bir çinli bayan ile diz dize oturmuşlar 3 nolu bankoda.
    🕵🏿👩🏽(Kendi aralarında beni göstererek👉🏻🤌🏻
    Canım bak eli ayağı düzgün sempatik hafif göbekli( yalan) biri paraya pula bakmayacaksın.Arabası varmı yok mu hiç ilgilenmiyeceksin.Birde gülümsüyor mu hah işte hayallerinin erkeği bak kaçırma! "

-Öhöö öhöö

Good morning How are yuu?
    Ben:Töbe estağfurullah hani türkçe yapacaktık ya!
    İyim siz nasılsınız

-Ben türkçe bilmiyorum
    ~Bende ingilizce bilmiyorum(napcaz şimdi tarzanca mı konuşacaz 🤔)

O arada Siyahi abimiz şehadet parmağını kaldırdı ki Aha dedim Cenneti garantiledim Müslüman olacak.

Meğerse tercüman için parmak kaldırmış( Ne yalan söylim bi an aklımda Curtis Morrison reis geldi😂)

-Amerikada nereye gideceksiniz
    Gc ve ssn gelene kadar teyzemlerde ikamet edicem.
    -Teyzeniz ne iş yapıyor
    Housekeeping pardon ev hanımı
    eniştem çalışıyor.
    -Enişteniz ne iş yapıyor
    Uber şoförü. Bende eniştemin yolunda ilerleyecem(tabi söylemedim)🤫

korktum bütün sülaleyi saydıracak bana diye. Pompacısı var bulaşıkcısı var pizzacısı var homeless var evde pinekleyeni var. var oğlu var.

-Amerikada ne iş yapacaksınız?
    Basit işler yapıcam.(Adamın önünde 54K$ lık iş teklifi var hemide genel müdürlük teklif ediyor😜) Ulan baho sen adam olmazsın🥶

-Garsonluk mu?
    heööö
    -Yok kendisi bana seni gene müdür yapıcan dedi hesap kitap muhasebe vs

-Mesleğin ne?
    -Ne mezunusun
    -Ne iş yapıyosun
    İç sesim:Çalışmıyorum hacı ben ana parası yiyorum. Türkiye cennet bak amerikada bi gün çalışmasan acına ölürsün)
    Muhasebeciyim ama şuan çalışmıyorum
    -Neden
    İç sesim:Abi bizim burda devlet çalışmayana 1500 dolar veriyor kira yardımı yapıyor arabamın gazını dolduruyor. Paket paket çay dağıtıyor. Kek yiyelim diye park bahçe yapıyor. Ekmek bulamazsak kek pasta yiyoruz

Pandemiden dolayı

-Daha önce amerika gittin mi
    İç sesim: Neyse susuyorum!

Yok.

O arada pasaporta bakıyor vizesi varmı diye. Bilmiyor ki sen hayatında ilk kez pasaport çıkar o pasaportla gc kazan sonra ilk sayfası amerikan vizesi olsun
    🕵🏿👩🏽👉🏻beni göstererek bak kızım
    insanın zengin kocaya değil böyle şanslı birine ihtiyacı var. Kaçırma bak vizesini de onaylıyorum. 😍

Bu arada nj gidicem deyince pek hoşuna gitti aralarında gülüşüyolar.

Tercüman abi,Siyahi abi(kirvem) Çinli hanımefendi 🥰

Ben de niye gülüyolar diyorum meğerse kirvem New Jersey'liymiş!
    Tercüman abi oda nj den gelmiş diyo ⚽🥅

Oo öylemi görüşürüz orda ozaman dedim.

-you are approved
    thank you.
    Gidebilirmiyim
    Görüşürüz

Kıza bakıyorum acaba bi işaret yapacak mı diye 🤙

Neyse ben hayal aleminden çıktım çıkışa doğru ilerliyorum ama ne olduğunu çözemedim.Hipnoz olmuş gibiydim.

Finansal kaynaklar

3 gün öncesinden yatırılmış 15 bin dolar emanet. Parayı 3 gün sonra iade ettim hesap özetini o gün aldıktan sonra.

15k$ emanet+7k$ benim top: 22k(artık çinli yengenizin)14 bn tl+130k araç+Job offer

Paraya bakmadılar. Nerden geldi sormadılar.

• ⭐⭐⭐

@ucakci, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Bugün, sağlık muayenesini yaptırdık. Sabah randevumuz 11:25 de idi. Bankodaki bayan pasaport ve case no ayrıca varsa aşı kayıtlarını istedi. Bunları teslim edip bekledik , kısa bir süre sonra tek tek çağırıp fotoğrafımızı çekti , imza aldı ve evraklarımızı teslim ederek alt kata laboratuvara gönderdi . Girişten sağ taraftaki bank evraklarımızı alarak, 235 ödeme yapmamızı istedi ( iki yetişkin , kızımız 14 olduğundan tahlil gerekmedi ). Ödememizi karşılığı 2000 TL olarak banka kartından yaptık. Daha sonra beklemeye başladık . Kısa süre sonra adımız okundu, kan ve idrar tahlili için numune verdik. Tekrar beklemeye başladık 10 dk geçmeden bir kez daha adımız okundu ve akciğer filmine geçtik , üzerimizi çıkarmadan sadece cihaza çenemizi dayayarak filmimizi çekildik. Pasaport ve evraklarımızı alarak tekrar 4 . Kata çıkarak teslim ettik. Bankodaki bayan evrakları alarak saat 14:30 da tekrar gelmemizi istedi. Saat 14:30 da tekrar geldiğimizde beklememiz istendi yaklaşık yarım saat sonra sıre ile içeri muayeneye geçtik. Sadece iç çamaşır kalacak şekilde önlük giydik. Doktor geldikten sonra bir çok hastalığınız var mı ilaç kullanımı varmı vs gibi soruları sorarken tansiyon ölçtü. Kalp dinleme ve sırt dinlemeden sonra elle muayene yaptı , daha sonra eşim (3 ) ben (2) ve kızım (1) olmak üzere aşı yapıldı. Giyinebilirsiniz dendi. Daha sonra tekrar beklemeye başladık . Bankodaki kibar bayan tekrar ödeme için çağırdı. 250+250+200= toplam 700$ karşılığı 5978TL yine banka kartı ile ödeme yaptık. Son olarak pasaportlarımızı ve aşı kartını teslim ederek dosyamızı yarın saat 4 de alabilirsiniz diyerek sağlık sürecini bitirmiş olduk. Tüm arkadaşlara kolay geçen muayene süreçleri diliyorum.

• ⭐⭐⭐

@ugurbenli, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar, sizlere Unganlar'daki sağlık muayenemin detaylarını aktarmak istiyorum. Öncelikle ön bilgi olarak söyleyeyim, 2018 yılında Pulmoner Emboli (Akciğer Embolisi) geçirmiş ve 2020'ye kadar ilaçla tedavisi görmüş 25 yaşında bir kişiyim. Bu rahatsızlık araştırıldığında sebebi genetik testlerde çıkmadı yani ani gelişen bir rahatsızlık oldu benim için ve sebebi bulunamadı. Akciğerimde izleri mevcut ki bu durum beni geriyordu Tüberküloz'la karıştırılır ve balgam testi istenir, süreç uzar diye. Kendimi kanıtlamak için belgelerimi ve hastane kayıtlarımı alarak randevuya gittim.

Randevum bugün (02.08.2021) saat 9:45 deydi, ben saat 9:40'da oradaydım. Hemen binaya girip 4. kata çıktım. Bankoda 2 arkadaş çalışıyor, kendilerine yaklaşıp randevum olduğunu söyledim birazdan çağıracaklarını söylediler. İçlerinden birisi 9:45 de seslendi. Evrak olarak kazandı sayfasının çıktısını ve pasaportumu götürdüm, aşı kartımı sordu onun olmadığını söyledim. Ardından işlemlere başladı ve 10 dk sonra fotoğraf çekimi ve ilk imzamı atmak için çağırdılar. Sonrasında imza attığım kağıt ve pasaportumla birlikte alt kata yani Düzen Lab'a inmemi söylediler. Düzen'den içeri girince direk karşıda yoğunluğun olduğu taraftaki bankoya giderek elimdekileri teslim ettim, çağırılmak üzere beklemeye başladım. 10:10'da beni ödeme için yine aynı bankoya çağırdılar ve ödememi TL bazında 988,63 TL (yani 117 USD) olarak kartla yaptım. Sonra çağırılmak üzere yan taraftaki bekleme salonuna geçtim ve orada 5 dk sonra çağırıldım. Kan ve idrar testi için hızlıca destek oldular 2 imza orada atarak 10:30 itibariyle röntgeni beklemeye başladım. 10:55'de röntgene çağırıldım ve akciğerimde öncesinde geçirdiğim bir rahatsızlık olduğunu oradaki arkadaşa da söyledim. (tekrar röntgen istenme ihtimalini azaltmak ve detaylı çekebilmesi adına). Orada da 1 imza atarak çekimin ardından 11'de yukarı çıktım ve kağıtla pasaportu Unganlar bankodaki arkadaşa teslim ettim ve 14:30'da tekrar gelmem gerektiği bilgisini aldım.

14:25'de tekrar geldim ve yine yukarıya çıktım. Kısa bir bekleme ardından hemen çağırıldım ve Mehmet Bey'in odasına alındım. İçeri girdiğimde masasında çalışıyordu. Önce kilo ve boy ölçümüm yapıldı. Ardından tek kullanımlık önlük verildi. Önlüğü giyip sedyede 2 dk kadar bekledim, Mehmet Bey geldi. Kronik rahatsızlığımın olup olmadığını, ameliyat olup olmadığımı sordu ve uzanmamı istedi. Ben de durumu anlattım ve evraklarımın yanımda olduğunu söyledim, bakmaya gerek duymadı. O bu arada tansiyon ölçümü, göğüs ve ciğer dinlemesini yapıyordu. Hastalık genetik miydi, bacaktan dolayı mı oldu gibi sorular sordu, cevapladım. Sonrasında Amerika'da ne iş yapmayı planlıyorsun? Mental olarak kendime zarar vermeyi düşündün mü? Uyuşturucu kullanmıyorsun değil mi? gibi sorular sordu. Biz bunları konuşurken kendisi 1 karma 1 de normal aşı olmak üzere iki aşı yapmıştı. Uçağa binerken bacağına bir basınçlı çorap almayı ve kan sulandırıcı iğne yapmayı unutma diyerek hayırlı olsun dedi. Sonra 14:35'de içeri döndüm ve ödemeyi TL bazında 2.111 TL olarak (252 USD) kartla yaptım. İletişim bilgilerimi teyitleyerek yarın 12'ye kadar telefonumu açık tutmamı ve bir sıkıntı halinde iletişime geçeceğini söyledi bankodaki hanımefendi. Yarın (03.02.2021) saat 4-6 arası gidip raporu alacağım bir aksilik olmazsa. Benim de Unganlar deneyimim bu şekildeydi, faydalı olması dileğiyle 🙂

• ⭐⭐⭐

@local1907, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

Merhaba arkadaşlar mülakat deneyimim biraz uzun olabilir kusura bakmayın. İlk mülakat tarihleri verildiğinde uygun olabilecek mülakat tarihleri için verilebilecek günlerin arasında doğum günüm olması dikkatimi çekmişti. Bende bir beklenti içine girmiştim açıkçası. 29 haziran günü mülakat maili almak benim için çok sevindirici bir başlangıç oldu. Tabiki sonrasında hazırlıklara başlayıp her evrakı tek tek sindire sindire ayrı günlerde çıktısını alıp zamanı geçirdim diyebilirim. Banka hesap dökümleri ve ön yazı konusunda bankam ile anlaşmazlık durumuna düştüysem de anlaşılır bir şekilde dilekçe yazıp banka müdürüne dilekçeyi verdikten sonra bir kopya da genel merkeze gönderip istediğime yakın bir ön yazı ve hesap dökümlerimi aldım.

Ankara da daha önceden rezervasyon yaptığım class otele kendi arabamız ile gelip arabamızın anahtarını otel yönetimine bıraktık onlarda otel önünde aracımızı uygun bir şekilde park ettiler.

Ben doktor randevusundan 1 gün öncesine otele giriş yaptım. Ertesi gün doktor randevusuna gidip 4 katta 45 numaralı kapının ardında bulunan ofise ön kayıt yaptırıp 3 katta düzen lab içinde testlerim ve göğüs röntgenim çekildi. Burada bu işlemler için Kredi kartımı kullandım. Daha sonra doktor randevusu için saat verildi ve tekrar 4. Kata çıkıp doktor mehmet ungan’ı bekledim. Doktorumuz bana klasik sorular harici ne iş yaptığımı, nerede çalıştığımı ( büyük ihtimal ile ssk bilgilerimden göremediği için) sordu. Nereye gitmek istediğimi? Orada ne yapmak istediğim konusunda sorular sordu. Ertesi gün gelip raporumu almamı önerdi. Burada 250 dolar nakit verip çıktım. Ertesi gün DV2021 mülakatı için gelen arkadaşlar ile buluşup biraz evrak kontrolü yaptıktan sonra doktordan evraklarımı alıp mülakat için inzivaya çekildim.

Mülakat günü sabah 7:00 gibi kalıp 7:30 da kahvaltı sonrası hazırlanıp 8:30 gibi otelden çıkıp konsolosluk önünde bekleyen arkadaşlar ile konuşurken içeriden çıkan arkadaşımız görevini başarıyla tamamlamış bir komutan edasıyla yanımıza gelip vize aldım demesi bizleri moral açısından yukarıya taşımıştı. Sonrasında kapıda covid formu doldurup güvenlik kısmından üzerimizdeki tüm evrak ve kemerimi havalimanına girer gibi çıkarıp güvenlikten geçtim. Sonrasında biraz ileride ki ağır kapıyı açıp içeri girdiğimde salonda olduğumu anladım. Öncelikle pasaportumu alıp bana sıra numarası verdiler ve sıra numarasının yanmasını beklerken görevli yanıma gelip ismimi söyleyip evraklarımı sıralamamı istedi. Bende bir gözden geçirmiş oldum. İçeride numaratörün altında bulunan su sebili DV2021 buluşma noktası olmuştu. Hem su içiyor hemde nereye gideceğimizi öğreniyorduk. Numaram yandığında yan tarafta bulunan vezne tarzı kabinde ki görevlinin istediği belgeleri tek tek verirken aklıma arkadaşımın adresini yazdığım kağıt geldi. Green card’ım bu adrese gitmesini istiyorum dedim. Aldı. İngilizce biliyor musun dedi az biliyorum dedim mülakatı Türkçe yapmak istediğimi belirttim. Tekrar salon kısmına geçip numaramın bir kez daha yanmasını bekledim. 7 numaralı veznede ki çalışan kişiye 330 dolar verip mülakatımın Türkçe yapmak istediğimi bir kez daha belirtikten sonra sıra numaramın son kez yanmasını beklerken benden sonra işlem yapmış olan arkadaşımızın numarası yandı, o mülakatına başladı ve Türkçeydi ve ben umutlanmıştım Türkçe olacak diye. Sonrasında yine benden sonra numarası olan bir kişi daha çağırılınca dedim ki beni unuttular yada bir sorun var. Biraz daha bekledim onların mülakatı bitti, onay aldılar işaret ile anlaşıyoruz. Ben hala bekliyorum. Sonra benim numaram yandı ve mülakat yerine geçtim. Karşımda beyaz tenli ingilizce aksanı Gayet düzgün anlaşılır konuşan bir kadın vardı ingilizce biliyor musunuz dedi el işareti ile az yaptım. Az mı biliyorsun dedi evet dedim ingilizce tamam dedi takıldığın yerde çevirmen çağırayım dedi ok dedim ve mülakat başladı önce yemin ettirdi. Sonra parmak izini aldı. Sonra nereye gideceğimi sordu? Söyledim. Ama dedim önce bu adrese gideceğim bir iki hafta kaldıktan sonra yerleşmek için giderim dedim. Bu adres kimin dedi arkadaşıma ait dedim. Ok dedi. Ne iş yapacağımı sordu. Daha önce kanada da yaşamıştım ne için gittiğimi sordu. Neden o şehiri tercih ettiğimi sordu. Ucuz dedim, kuzey Amerika da soğuk bir yerde dedim, mesleğim icabı ısıtma konusunda deneyimliyim dedim. Eğer gidersem lisans alıp tesisatçılık bile yapabileceğimi söyledim. (Merak edenler için plumbing) Sonra eski pasaportumu gösterip Amerika turistik vizemi gösterdim. Aldı Amerika vizesine damga bastığında içimden dedim ki onay geliyor. Sonra yeni pasaportu mu dosyaya koyup bana banka hesap dökümleri, diploma aslı ile eski pasaportumu verip “Congratulations” dedi bende “ so thanks, so so thank you” diyip arkadaşlara onay aldığım işareti verip kapılardan çıktım.

Sonuna kadar okuduysanız, vaktinizi aldım özür dilerim.

• ⭐⭐⭐

@secondchance, içinde söyledi: DV2021 Mulakat Deneyimleri

tarih : 05/08/2021 saat : 8:15 1ay lik endiseli bekleyisin ,mutlu sonla biten mulakatimiz heyecanli ve guzel gecti arkadaslar ,gonlumden gecen herkezin bu heyecani tadabilmesi geride kalanlarada vize mulakati sansi taninmasi arkadaslar ...

bizim de farkli olan noktalarina deyinmek istiyorum oncelikle sabah 8 gibi kapida siramizi aldik @srhnkskn de bizim onumuzde ailesi ile ordaydi sohbete daldik ,bir arkadasimizda bizim arkamizda esi ile birlikte guvenligin isimlerimizi okumasi ile anketsorularini doldurup, pasaport kontrolu ve imza ile birlikte cihazdan gecerek ic kisimdaki gorevliden pasaport kayitlarimizi yaparak gunun ilk sirasini yani 0001 numara ile basladik,

oncelikle gelen maile gore esimin evraklarini hazirlamistik ve benimkileri de ayirip istenildigi sira da teker teker asillarini ve fotokopilerini ocelikli olarak guncel tarihli evraklari ve 1 yil oncesi KCC den onay alinanlari teslim ettik ve son olarak ev tapusu arac ruhsati ve fotokopisi hepsinin asilarini yanimizda bulundurduk ama teslim edilirken fotokopileri alindi diploma ve evlilik cuzdani asillarida teslim edildi

ve beklerken yine sira numaramiz vezne yani cash kisminda odeme yapmak icin yandi burada ben detayi atlamisim yada hatirlayamadim arkadaslar kredi karti gecmiyor evet denedik defalarca ve 3 farkli kart american expiress dahil hepsi bos ve turk lirasi cekmek icin disari cikmam gerekti kur olarak 8.90 gibi bir kur gecerli yani herkez icin benim tavsiyem 330 dolari onceden hazir edin turk lirasi ve kredi kartina birakmayin

tahmini 8:15 veya 8:20 gibi disari Tunus caddesine dogru ciktim ve isbankasi ATM den turklirasi cekip odeme yapmak icin iceri tekrar guvenlikden gecerek girdigimde ,

@srhnkskn mulakatta gisede ve esi oglu onu bekliyordu diger arkadasimiz da bize ok isareti yarak vize mulakatindan ayrildilar sira bize gelmeden de bir an heyecan ve mutlu olduk onlar adina ve bende odeme icin tekar gisede bekleyen gorevliye turk lirasi olarak odeme yaptim ,toplam 15 dk icerisinde hepsi gerceklesmistir
    😂😂😂
    bizim de odememizden sonra sira numaramiz 3 numarada yandi ve bankoda bekleyen siyahi kibar bir bey ile yemin ederek basladik

kilasik sorular ve farkli olarak esimin hic yurt disi deneyimi ve yabanci dili yok turkce olmasini istedik bunun uzerine birisini tercume etmesi icin cagirdi

gelen kisi bize herseyi sira ile sordu notlar alindi daha oncekilerle ayni mali durum sorulmadi 2 kisi icin 40K 7-8 aylik hesap dokumu vardi is teklifi yada sponsor yok

ve tebrikler diyerek bize diploma asli evlilik cuzdani geri iade etti biz tabi biraz saskinlik icinde simdi ne yapicaz der gibi 3 sn baktik tamam gidebirsiniz dediler bir anda esim ve ben tekrar hersey tamam mi ? diye heyacanli bir sekilde sorma ihtyaci duyduk, gorevli bize 3-5 is gunu icerisinde pasaportlarimizi teslim alabilcegimizi solemesi ile bir derin ohhhhh cekip gulerek ayrildik .....

surecte destek olanlara cok tesekkurler herkezin emegine saglik bizimde tecrube olarak aktarmak istediklerimiz duygusal ve teknik kisimlardan uzak olarak bu sekilde umarim yararli ve faydali olur ...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

43.9k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.8k

| | | |