Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Ates karincasi Guney, Bati ve Guney Dogu Amerika'da yaygin gorulen bir karinca turu/turleri. Internette pek cok bilgi bulabilirsiniz. Asiri savunmaci ve saldirgan bu tur ozellikle yuvasina denk gelindiginde sayica fazla sokma (ignesi ile) bolgesi olusturdugundan son derece can yakici ve sistemik allerjik reaksiyona yol acarsa da hayati tehlike olusturabilen bir tur.
    Cenesi oldukca kuvvetli, issirip abdomenin ucundaki igne ile de sokuyor. Saglikli ve allerjik bunyesi olmayan bir insana sivrisinek x10 (buranin sivrileri de berbat o ayri konu) aci verip uzun sure can yakabiliyor. Allerji (Lewis'in 3 lu cevabi) belirtileri haric en son minik bir odemle 2-3 daha suren bir mini yara olusturup iyilesiyor.
    Ptesi piknikte kizim (3 yasinda) bagirarak yanimiza geldi. Topuyla oynarken yere dusmus ve sol elini yuvaya koymus. 10 kadar karinca issirmis igneliyordu. Aciyla bagirinca panik oldum cunku karinca icin allerjisi varmi bilmiyordum (ates karincasini hemen tanidim).
    Bu durumda yapilacaklar (yaptik) :

• Hizlica varsa soguksu/buzlu su ile karincalari uzaklastirarak bogleyi yikamak ve hafif sogutmak.
    • Sokmaya devam ettiklerinden karincalardan iyica arindirmali (sogukkanli kalabiliyorsaniz kalin)
    • Target gibi yerlerden icerisinde antihistaminik de bulunduran acil yardim cantalarindan alin, atin bagaja
    • Sadece kizarmis noktalara (sinek issirigi bigi hemen kirmizlasir) gunde 3-4 defayi gecmeyecek sekilde hemen Benadryl surun.
    • Kisiyi surekli gozlem altinda tutun, nefes darligi, zihinsel yetilerde kayip, gozbebeklerinde buyume veya bilinc kaybi, benzeri bir belirti gozlerseniz hemen 911.

NOT: Target gibi yerlede satilan acil durum cantalarindan bir tane araca almistim ama onu unutup yakindaki CVSe gittim, acelem oldugundan drive-thru penceresinden durumu anlatip antihistaminik bir pomat-jel istedim. Eczaci hanim sorumluluk almamak icin 3 yasinda cocuga uygun olmaz diye benadryl vermedi iyi mi... Benadryl doktor tavsiyesi olmaksizin 2 yas ustu hastalara sadece ilgili bolgeye spotlar seklinde uygulanacak sekilde kullanilabilir! Prospektusunu mutlaka okuyun!

Cantada olabilecegini esim hatirlatti, evet vardi hemen kullandik. Acida hafifleme ve bizde bir rahatlama anlatamam. Piknige devam ettik. 2. gunun aksami, kizarikliklar kuculdu ama bir tanesinin ucunda odem belirdi. Buyuk olasilikla 2-3 gune tamamen iyilesecek. Benadryl i 2 kez kullandik.

• Gunes goren cimenlik alanlarda cokca yuvalaniyorlarmis ama genel olarak dikkatli olmak gerek. 1 birey sikinti olmayabilir ama yuvasina kazara dokunmak basmak, dusmek sakat. Korunmak icin gerekenleri 2 dk internetten okuyun lutfen.

• @caglaror geçmiş olsun hocam. Buna benzer durumlarla karşılaşılabiliyor her ne kadar dikkat edilsede .

• çok geçmiş olsun, soğukkanlı sakin davranıp ona göre müdahale etmeniz en iyi olmuş.

• @caglaror cok gecmis olsun.

• ⭐⭐⭐

@caglaror geçmiş olsun ALLAH beterinden korusun.

• Sayın @caglaror Çok geçmiş olsun biran önce atlatır sağlığına kavuşur inşallah

• ⭐⭐⭐

@caglaror cok gecmis olsun, ayrıntılı bilgilendirme icin de tesekkurler.

• @caglaror çok geçmiş olsun. Hadi biz neysekte çocuklara olunca soğuk kanlı olmakta zor oluyor gerçekten.

• Çok çok geçmiş olsun, bu konuda mesleki bilginizin de olması büyük avantaj olmuş, çocuk olunca konu doğru hareket edebilmek büyük başarı, tebrik ederim, kuzuyu da öperim..

• ⭐⭐⭐

Çok çok geçmiş olsun, kısa zamanda atlatır umarım kuzucuk.
    Kötü bir deneyim olmuş özellikle çocuklar söz konusu olunca insanın ömründen ömür gidiyor keşke olmasa ama maalesef herşeye hazırlıklı olmak lazım. Bu nedenle verdiğiniz bilgiler çok önemli hayat kurtaran cinsten.

• ⭐⭐

@caglaror bey cok geçmiiş olsun hangi eyalette yaşıyorsunuz

• ⭐⭐

Geçmiş olsun. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror gecmis olsun.

• ⭐⭐⭐

@caglaror evrim tayançlarla olan sohbetinizi keyifle izledim güzel bir sohbetti. tekrar geçmiş olsun...

• ⭐⭐⭐

Çok faydalı bilgiler, teşekkürler.

İlk yardım çantalarından 2 adet almıştım geçen sene. Araba ve ev için. Bir kaç defa ihtiyaç oldu.

• @caglaror çok geçmiş olsun.

• ⭐⭐⭐⭐

@caglaror geçmiş olsun abi

• @caglaror çok geçmiş olsun.
    acil şifalar dilerim

• @caglaror geçmiş olsun...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

61

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |