Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Bugun onemli bir gun. ABD'de onemli kararlar almak icin Amerikalilar sandik basina gidecek. Secim sonucunda olusan kongre, goreve basladiktan sonra gocmenlik, vergi, saglik sistemi gibi pek cok onemli konuda yasa cikaracak. Ozellikle gocmenlikle ilgili yasalar butun forum ahalisini ilgilendiriyor.

ABD'de iki parlamentolu bir sistem vardir, her ne kadar su anki sistem farkli olsa da Turkiye'de de 1961-1980 yillari arasinda cift meclisli sistem kullanmistir (Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosu). ABD'deki kongre de, ayni sekilde iki kisimdan olusuyor; fakat iki parlamento da halk tarafindan seciliyor. Bu iki kisim:

• Her eyaletin 2 senator gonderdigi Senato (100 senator)
    • Her eyaletin nufus sayisiyla orantili temsilci gonderdigi Temsilciler Meclisi (435 temsilci)

Temsilciler 2 yilligina secildiginden, her iki yilda bir butun Meclis tekrardan secime gider; Senatorler ise 6 yilligina secildiginden her iki yilda bir Senato'nun 1/3'u secime gider. Bugun Temsilciler Meclisi'ndeki 435 sandalyenin tamami, Senato'daki 100 koltugun 35'i secimle belirlenecek. Ayrica 39 eyalet ve bolge valisi de secimlerde belli olacak. 34 eyalette de marihuana, saglik hizmetleri, yeniden bolgelere ayirma reformu ve oy hakki, vergiler dahil 157 halk oylamasi yapilacak.

ABD'de Turkiye'dekinden farkli olarak merkezi bir secim sistemi yoktur, federal hukumet sadece eyaletlerin kac delege belirleyecegini bildirip secim ayrintilarini eyaletlere birakiyor. O nedenle her eyalette secim cok farkli kosullarda gerceklesebiliyor. Ozellikle Trump'in da partisi olan Cumhuriyetciler (Muhafazakarlar) tarafindan yonetilen eyaletlerde genelde secimde oy kullanmak daha mesakatli bir islemdir. Bazi eyaletlerde oy kullanabilmek icin, onceden kayit yapip, birden fazla ID ile kimliginizi kanitlamalisiniz ve butun kimlerdeki bilgileriniz birebir ortusmeli. Demokratlarin yonettigi bazi eyaletlerde ise, onceden kayit yapmaniza gerek olmadan, sadece tek bir resmi kimlikle secim gunu oy kullanmaniz mumkundur.

Daha once ilgili konuda asagidaki tabloyu paylasmistim, genel fikir vermesi acisindan yine paylasayim. Asagidaki haritada kullanilan terimlerle, ABD'de muhafazakarlar genelde Cumhuriyetcileri desteklerken, ozgurlukculer ise Demokratlari destekliyor.

@crazycells Amerikan Kültürüne Giriş 101 içinde söyledi:

@knnrn @sadriabi konusu acilmisken ben de Gallup'un hazirlamis oldugu ABD'nin muhafazakar-ozgurlukcu (conservative - liberal) haritasini paylasayim...

Koyu kirmizilar - halkinin cogunlugu muhafazakar eyaletler
    Acik kirmizilar - yarisindan fazlasi muhafazakar eyaletler
    Gri - muhafazakar - ozgurlukcu sayisi dengeli eyaletler
    Acik maviler - yarisindan fazlasi ozgurlukcu eyaletler
    Koyu maviler - halkinin cogunlugu ozgurlukcu eyaletler

alt metni

Daha fazla bilgi icin: https://www.usa.gov/midterm-state-and-local-elections

• ⭐⭐

@crazycells sonuçlar bizim saatimizle kaçta belli olacak?

• Benim gibi bilmeyen biri için ilginç aslında, şöyle ki; teksas için hep çok fazla göçmen barındırdığından halkın göçmenlere alışık ve ılımlı olduğu anlatılıyor. Harita da teksas için ortalamanın üzerinde bir konservatif olma durumunu gösteriyor. Bu ikisi taban tabana zıt olmak zorunda değil tabi ama yine de insan özgürlükçü-göçmene ılımlı yaklaşma arasında daha doğrusal bir ilişki olmasını bekliyor. Ki genelde böyle ölçülüyor bildiğim kadarıyla. O yüzden şaşırdım. Eyalet seçimi yaparken göz önünde bulundurulabilecek bir paylaşım, elinize sağlık.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Su an Senato'da 51 Cumhuriyetci ve 49 Demokrat Senator (2 bagimsiz Senator Demokratlarla hareket ediyor) var. Fakat son tahminlere gore bu oran ya ayni kalacak ya da Cumhuriyetciler 1 Senator kazanacak. Secime gidecek 35 koltugun buyuk bir kismi maalesef Demokrat koltuklar.

Mecliste ise su anda 435 koltugun 235'i Cumhuriyetci, 193'u ise Demokrat temsilci. Bu koltuklarin tamami secime gidecek, umudumuz Demokratlarin burada cogunlugu ele gecirmesi, boylelikle Cumhuriyetciler istedikleri her sey icin uzlasma yapmak durumunda kalacaklar. Demokratlar -Cumhuriyetcilere kiyasla- hem gocmenlik, hem de saglik sistemi gibi konularda daha sosyal ve ilimli politikaya sahipler. Su an pek cok ankete gore Demokratlar Meclis'te onde, ama yarisin cok yakin oldugu yaklasik 30 koltuk var.

Son 2 yil, Trump hem Senato'da hem de Meclis'te Cumhuriyetcilerin ustunlugu oldugundan rahat hareket edebiliyordu.

• @aysegul 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

Benim gibi bilmeyen biri için ilginç aslında, şöyle ki; teksas için hep çok fazla göçmen barındırdığından halkın göçmenlere alışık ve ılımlı olduğu anlatılıyor. Harita da teksas için ortalamanın üzerinde bir konservatif olma durumunu gösteriyor. Bu ikisi taban tabana zıt olmak zorunda değil tabi ama Yine de insan doğrusal bir ilişki olmasını bekliyor. O yüzden şaşırdım. Eyalet seçimi yaparken göz önünde bulundurulabilecek bir paylaşım, elinize sağlık.

ABD'de daha liberal olan eyaletlerde göçmenler daha fazla, bu eyaletler nüfus olarak kalabalık. Göçmenler bu eyaletleri daha çok tercih ediyor. Göçmenlik ve liberal eyalet olma durumu birbirini destekliyor. Texas bu duruma pek uymuyor. Hem muhafazakar hem de göçmen sayısı fazla. Zaten texas ın diğer eyaletlerden farklı bir durumu da var bildiğim kadarıyla. Yanlış hatırlamıyorsam isterse birleşik devletlerden ayrılma hakkı var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lordbolton 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

@crazycells sonuçlar bizim saatimizle kaçta belli olacak?

Maalesef net bilmiyorum sayin @LordBolton , dedigim gibi merkezi bir sistem yok, bazi eyaletler kagit oy pusulalari kullaniyor, bazi eyaletler ise elektronik pusulalar (Aslinda eyalet demek bile dogru degil, cunku ayni eyalet icinde farkli
    pusulalar da kullanilabiliyor sehirden sehire). Tabii ki elektronik oylar hemen aksam secim bittiginde sayilmis olacaktir. KAgit pusulalar ise herhalde geceye kadar devam eder. Oy verme islemi New York'ta 15 dk once basladi, aksam saat 8'de de sona erecek. Hawaii en batida oldugundan , herhalde en son oradan haberleri duyacagiz.

• Sayın @crazycells ilk mesajınızda alıntılamış olduğunuz mesajınızda yer alan harita ile 1850'lerin kölelik haritalarını üst üste koyarsak, muhafazakar eyaletlerle ilgili tarihte köleliğin olduğu eyaletlerin (hatta o haritalarda da free stateler mavi, slavery olan stateler kırmızı genelde) büyük oranda örtüştüğünü görebiliriz.

Sadece kuzey batıya doğru olan bir kaç eyalet 1850'lerde "free state" iken günümüzde muhafazakarların çoğunlukta olduğu eyalet olarak kalmış.

İlginç bir detay olduğu için paylaşmak istedim..

• @dreambig aynen zaten liberallikle-göçmene ılımlı olma/göçmen nüfusu durumu arasındaki ilişkinin doğrusal olması gerektiğini yazmıştım, normali de bu zaten. Ama dediğiniz gibi demekki teksasla ilgili farklı bir durum olsa gerek.. neyse kısmet olur da oralara göçersek daha detaylı araştırır öğrenirim muhakkak. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aysegul 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

Benim gibi bilmeyen biri için ilginç aslında, şöyle ki; teksas için hep çok fazla göçmen barındırdığından halkın göçmenlere alışık ve ılımlı olduğu anlatılıyor. Harita da teksas için ortalamanın üzerinde bir konservatif olma durumunu gösteriyor. Bu ikisi taban tabana zıt olmak zorunda değil tabi ama yine de insan özgürlükçü-göçmene ılımlı yaklaşma arasında daha doğrusal bir ilişki olmasını bekliyor. Ki genelde böyle ölçülüyor bildiğim kadarıyla. O yüzden şaşırdım. Eyalet seçimi yaparken göz önünde bulundurulabilecek bir paylaşım, elinize sağlık.

eyaletlerin disinda sehirleri de goz onunde bulundurmalisiniz. Misal, Texas'in Austin sehri surekli Demokratlara oy veren, oldukca ozgurlukcu olarak dile getirilen bir sehir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dreambig 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

@aysegul 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

Benim gibi bilmeyen biri için ilginç aslında, şöyle ki; teksas için hep çok fazla göçmen barındırdığından halkın göçmenlere alışık ve ılımlı olduğu anlatılıyor. Harita da teksas için ortalamanın üzerinde bir konservatif olma durumunu gösteriyor. Bu ikisi taban tabana zıt olmak zorunda değil tabi ama Yine de insan doğrusal bir ilişki olmasını bekliyor. O yüzden şaşırdım. Eyalet seçimi yaparken göz önünde bulundurulabilecek bir paylaşım, elinize sağlık.

ABD'de daha liberal olan eyaletlerde göçmenler daha fazla, bu eyaletler nüfus olarak kalabalık. Göçmenler bu eyaletleri daha çok tercih ediyor. Göçmenlik ve liberal eyalet olma durumu birbirini destekliyor. Texas bu duruma pek uymuyor. Hem muhafazakar hem de göçmen sayısı fazla. Zaten texas ın diğer eyaletlerden farklı bir durumu da var bildiğim kadarıyla. Yanlış hatırlamıyorsam isterse birleşik devletlerden ayrılma hakkı var.

oyle bir hakki yok tabii ki 🙂 o hakkin oldugunu soyleyen koyu Texas'lilar...

Federal devlet oldukca guclu artik, ozellikle de 1. dunya savasindan sonra... tarihsel surecleri biraz okursaniz farkedersiniz ki kimse eskisi gibi kafasina gore karar alamaz, federal devlet boyle bir karar aldirtmaz 🙂 hicbir eyaletin butcesi ve askeri gucu, federal devlet ile kiyaslanamaz artik.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@volkanu evet sayin @VolkanU zaten tarihsel olarak hepsi birbirini etkileyen ve birbirine bagli olan seyler aslinda. politika da dahil...
    Dolayisiyla dediginiz gibi haritalar ortusuyor.

• Texas söz konusuyken, gelir vergisini, daha doğrusu "gelir vergisinin olmayışını" unutmayalım, bu göçmenler(ve tabi vatandaşlar) için en önemli tercih sebeplerinden birisidir.

Bu arada, "Cumhuriyetçi vs. Demokrat Eyaletler" durumunda şöyle de bir detay var; cumhuriyetçi eyaletler, her ne kadar "muhafazakar" olsalar da, yerlisi daha sıcakkanlı ve bu eyaletlerde yaşam giderleri, housing vs. ekseriyetle daha uygun olur, tercih sebebidir. Öte yandan, göçmenlere "güya" daha iyi gözle bakan demokrat şehirlerde hayat çok daha pahalı ve insanlar yine ekseriyetle pek de öyle sıcakkanlı olmazlar. Ayrıca, bu mavi eyaletlerde gelir eşitsizliği eskisine göre çok daha ileri düzeydedir. Ben bu farkın çok ilginç olduğunu düşünüyorum; ekonomide "fırsat maliyeti" diye bişey vardı, biraz ona benziyor. "Demokrat komşularımız bizi çok seviyor, adeta bizi kendileri gibi görüyorlar" illüzyonunun bir bedeli olması gerekiyor sonuçta.

Bir de, Texas'ın bu "hoşgeldiniz, siz de hoşgeldiniz" durumu ile ilgili şöyle bir espri yaparlar; herkesin bir şekilde silahlı olduğu varsayıldığı için kimse kimseye kötü söz söyleme cesaretini göstermez, ne olur ne olmaz 🙂

• ⭐⭐

2020'de gene Trump seçilirse Green Card çıksa bile gitmeyeceğim valla. Şaka midir nedir görünce Amerikalılar bunu nasıl seçti diyorum.

• @crazycells tam istediğim gibi bir bilgi paylaşmışsınız. Hap gibi kısa ve özet. Elinize sağlık. Seçim sonuçlarını biz de takip eder olduk.

• cidden bu amerika'nın bürokrasi sisteminden gram bir şey anlamıyorum.arkadaş bi yan şehirde işler niye bu kadar sanki başka ülkeymiş gibi işliyor.sanırım bu sistemi anlamak için bi temizinden 10 yıl lazım bence doğma büyüme oralılar bile bilmiyorlardır.1-böyle kasmaya ne gerek var yapın her yerde sabit uygulanabilir bir şey 2 - bu kadar farklı sistemler nasıl oluyorda birbiriyle kordinasyonlu karışmadan çalışıyor ya da çalışmıyorda biz mi göremiyoruz 3- bu bi çelişki midir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metert Ülkenin adının Amerika Birleşik DEVLETLERİ olduğunu düşününce her şey mantıklı. Avrupa Birliği'nin büyük bir ülke gibi olmasına benziyor. Her bir ülkenin kendi yasaları var.

Biz Türkiye'de her şeyin merkezden dikte edilmesine alıştığımız için bize tuhaf geliyor.

• @knnrn tabiki de bunu bilerek ve gözeterek yazdım .esas merak ettiğim bu kadar farklı işleyip sorun çıkmaması

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@metert 6 Kasim 2018 ABD ara secimleri içinde söyledi:

cidden bu amerika'nın bürokrasi sisteminden gram bir şey anlamıyorum.arkadaş bi yan şehirde işler niye bu kadar sanki başka ülkeymiş gibi işliyor.sanırım bu sistemi anlamak için bi temizinden 10 yıl lazım bence doğma büyüme oralılar bile bilmiyorlardır.1-böyle kasmaya ne gerek var yapın her yerde sabit uygulanabilir bir şey 2 - bu kadar farklı sistemler nasıl oluyorda birbiriyle kordinasyonlu karışmadan çalışıyor ya da çalışmıyorda biz mi göremiyoruz 3- bu bi çelişki midir?

boyle seyler genelde durduk yere olmuyor 🙂 bugun bize normal gelen pek cok hak icin gecmiste pek cok kisi bedel odedi. Bu sistem hala boyle isliyor maalesef...

Sistem su an isliyor zaten, federal hukumet eyaletlere secim yapmasini soyluyor ama secimin nasil olacagini eyalet belirliyor. Her eyalet ayri bir devletcik gibi, her eyaletin kendi anayasasi, yargi, yurutme ve yasama organlari var. Polis, egitim, saglik hizmeti ve ulasim hizmetleri hep eyaletlerin sorumlu oldugu konular.

Bir de secim sisteminin kolaylasmamasini istemeyen kisiler de var, ozellikle cumhuriyetciler 🙂 , pek cok eyalette cumhuriyetciler alavere dalavare cevirerek ozellikle gocmenlerin ve siyahi vatandaslarin sandiga gitmesini engellemeye calisiyor.

Election Law Journal'dan gecen hafta boyle bir grafik gordum, Cumhuriyetcilerin yonettigi eyaletlerde secim yapmanin daha zor oldugunu gosteren bir grafik. Bu grafigi belirlerken, eyaletlerdeki secime kaydolma son tarihi, kayit olurken getirilen kisitlamalar, online kaydolma olanagi, erken oy verme ya da posta ile oy verme seceneklerinin olup olmamasi, toplam secim binasi, sandik sayisi ve insanlara olan yakinliklari gibi kistaslari goz onunde bulundurmuslar.
    Daha sonra National Conference of State Legislatures'tan bu eyaletleri hangi partinin kontrol ettigi bilgisini alip su grafigi olusturmuslar. Kirmizi yine yukaridaki harita gibi Cumhuriyetcileri, mavi ise Demokratlari temsil ediyor. Gordugunuz gibi oy vermesi en zor 10 eyalet, Cumhuriyetciler tarafindan kontrol ediliyor. Ayrica 1996 yili ile 2016 yili arasinda secim kurallarini kiyaslayinca, kurallari zorlastiran 25 eyaletin 20'si cumhuriyetcilerin hukum surdugu eyaletler.

alt metni

kaynak

• Green cardlilar oy veremiyor degil mi?

• @damladav hayır

Benzer Başlıklar

• 1
  • 16
  • 13
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |